De lijdensweg van een bijna gestolen fiets LEIDEN REGIO 'Ik voel me weggepest, weggetreiterd en uitgeprocedeerd' P'opop..,, Langlaufen kost dit jaar helemaal Leids Historisch DicS; bij boekhandel De RS Controles op warenmarkten leiden - Een interventieteam van verschillende overheidsin stanties gaat vanaf deze maand op de warenmarkten in Leiden en de regio controles uitvoeren op illegale arbeid, zwart werk, sociale zekerheid en belastin gen. Het interventieteam wordt gevormd door de Belasting dienst, de Arbeidsinspectie, uit keringsinstanties en politie. Het team voert een lik-op-stukbe leid. Bij bepaalde overtredingen wordt er niet meer gewaar schuwd, maar meteen proces verbaal opgemaakt. Werkne mers die zich op de werkplek niet kunnen identificeren, wor den daarvoor direct beboet. Cees Goekoop voorzitter asiel leiden - Cees Goekoop, oud burgemeester van Leiden, is de nieuwe bestuursvoorzitter van streekdierentehuis Leiden Ste- venshage. Hij is de opvolger van Hinne Reilingh, die vorig jaar plotseling overleed. Ste- venshage is het dierenasiel voor Leiden en omgeving en een deel van de Bollenstreek. Het bestuur en de medewerkers zijn 'ontzettend blij' met de komst van Goekoop, die burgemeester van Leiden was van 1980 tot zijn pensionering in 1998. Als eerste burger van Leiden ver leende hij talloze keren zijn me dewerking aan onder meer de Open Asieldagen. BCL neemt vrijdag 4 maart 2005 rs •Ie leiden - Henny Wïggers trekt zich terug als organisator van Propop. Hoewel het Leidse mu ziekfestival een repeterend suc ces is, acht de zestiger het na dertien jaar hoog tijd voor 'een frisse wind'. De evenementen commissie van de Business Club Leiden neemt de organi satie over, te beginnen met de veertiende editie op 22 oktober in de Stadsgehoorzaal. Wïggers, Hennie Kwik en diens vrouw Tiny trokken jarenlang de kar van Propop. Het echtpaar Kwik stapte al eerder uit de organisa tie van het zestigerjarenfeest, waarvan de baten naar een goed doel gaan. vervolg van voorpagina noordwijk - Tussen de sneeuwbomen in Hollands Duin komen plotseling paarden tevoorschijn. Hun berijders zijn allemaal van manege Meeu wenoord uit Noordwijk. Dus ook Sandra Harteveld. Zij vindt het in elk geval wel leuk om on der deze 'Oostenrijkse' omstan digheden paard te rijden in de duinen. Haar paard vindt het vooral spannend. „Het schrikt van al les dat onder de sneeuw ligt. Van die dennenbomen vooral. Die hebben nu met die sneeuw heel rare vormen. Maar het is niet echt angst voor de sneeuw hoor. Af en toe eet het ook sneeuw." Dat doen ook Johan van Dam en Marcel Boersen, de moun- tainbikers, maar dan ongewild. Drie kwartier nadat ze op het parkeerterrein bij de Duindam- seslag zijn vertrokken, duiken de Woubruggenaar en de Velserbroeker op. Van Dam: „De takken van de bomen han gen door de sneeuw heel laag. Die zie je soms niet op tijd. Dan krijg je de takken en de sneeuw in je bakkes." Toch genieten ze op deze dag extra van hun wekelijkse uitje. Goed, ze moeten wat meer lo pen dan anders en ze gaan ook wat vaker onderuit, maar daar staat een wel heel aparte erva ring tegenover. „We zien nu heel duidelijk dat we vandaag ergens voor het eerst komen. Op veel plaatsen is nog sprake van ongerepte sneeuw. Dan neem je die takken in je bakkes maar voor lief. En ach, het valt ook wel mee." Daarom wordt al snel besloten om een tweede rondje van ze ven kilometer te doen. Ook de skilaufers Ria en Hubert Dui venvoorde gaan op herhaling. Maar dan 's middags. Met lief hebbers uit Pijnacker en Den Hoorn. Ria Duivenvoorde: „Het is toch fantastisch dat je zonder onder breking van hier naar de rand van Noordwijk kunt. Een half uurtje heen en dan weer terug. Lekker er even helemaal uit. Je kunt ook overal naar toe en de natuur is hier bovendien mooi er dan in Oostenrijk waar we al tijd heengingen." Haar man geniet mee. Ook hij Legerdumpeigenaar Rob Boogert is woest op de gemeente door Eric-Jan Berendsen leiden - Rob Boogert van de ge lijknamige legerdump is woest op de gemeente. Per 1 januari dit jaar is hij onder druk van de gemeente met zijn zaak aan de Hallenweg vertrokken naar de Nieuwe Rijn in Leiden en indu strieterrein de Grote Polder in Zoeterwoude. Leiden wil het terrein achter de Groenoord- hallen anders inrichten. Maar tot Boogerts grote woede en verbazing zoekt de gemeente momenteel een nieuwe huur der voor het terrein. Toen Boogert begin dit jaar ver huisde, liet hij zijn hond op het terrein achter. „Een beest dat aan het buitenleven en vrijheid is gewend. Een week of twee geleden werd ik opgebeld door een medewerkster van de afde ling Grondzaken van de ge meente met het verzoek of ik mijn hond van het terrein wilde weghalen. Waarom, vroeg ik. We zoeken een nieuwe huur der, antwoordde die mevrouw. Op mijn vraag waarom ik daar dan weg moest en of ik het ter rein niet opnieuw kon huren, deed ze nogal vaag. Nou, je be grijpt natuurlijk wel dat mijn broek toen spontaan afzakte." Boogert moest eigenlijk al per 1 juni 2004 weg van de Hallen- weg. Hij vroeg de gemeente toen om er nog een jaar langer te mogen blijven zitten. ,,Als ik daar een jaar had mogen blij ven, had ik namelijk in die pe riode kunnen verhuizen naar een pand dat op een steenworp afstand ligt en leeg kwam." Na een gesprek met de verant woordelijke wethouder Alexan der Geertsema (Grondzaken- WD), werd besloten dat hij tot 1 januari 2005 mocht blijven zitten nadat hij 50.000 euro borg had gestort voor het geval het terrein niet op de afgespro ken datum leeg zou zijn. „Ik heb nooit een eerlijke kans ge had", vervolgt Boogert. „Ik ben 57 en had het nog makkelijk een jaar of drie kunnen uitzin gen aan de Hallenweg, want de gemeente heeft daar voorlopig toch geen plannen. Er is niet eens een bestemmingsplan. Ja, ze willen daar voorlopig een opslagterrein voor boten die in de stad geen ligplaatsvergun ning hebben maar dat gaat om de een of andere reden niet door. Maar om nu te zeggen dat Leiden om dat terrein zitten te springen, is natuurlijk niet waar." Boogert zegt zich 'weggepest, weggetreiterd en uitgeproce deerd' te voelen. „Ik had mijn bedrijf daar makkelijk de ko mende jaren kunnen afbouwen maar dat is mij niet gegund. Nu heb ik financieel harakiri moe ten plegen omdat de verhuizing mij enorm veel geld heeft ge kost. Ik moest aan de Hallen weg weg omdat ik geen detail handel ben met mijn leger dump. Toen ik eenmaal naar de Grote Polder in Zoeterwoude was verhuisd, kreeg ik binnen twee weken ambtenaren op be zoek die mij vertelden dat ik daar aan detailhandel deed en dat zoiets op een industrieter rein niet mocht. En dat terwijl ik het gebouw in Zoeterwoude alleen als opslag gebruik en de verkoop vanuit het pand aan de Nieuwe Rijn doe, waar eerst Kruyt IJzerwarenhandel zat. Uit pure wanhoop. En nu ik daar na veel pijn en moeite zit, blijkt Leiden het terrein aan de Hal lenweg weer te willen verhuren. Ik voel mij gepakt. Wat Leiden doet, is verschrikkelijk laag bij de grond. Eerst koopt de ge meente de locatie achter mijn rug om en zijn mijn voormalige buren uitgekocht terwijl ik zon der een cent het terrein ben af gejaagd." Volgens de gemeente is de grond inderdaad gekocht om dat. er andere plannen zijn met het gebied. „Wanneer deze lo catie nu opnieuw zal worden verhuurd, zal dat altijd op basis Je ziet als je naar je werk gaat, in de buurt van het station op een afgelegen plekje een mooie damesfiets met een zwaar be- schadigd, maar gesloten slot. Poging tot diefstal? H. Stol uit Warmond ziet in de buurt van het station in Leiden wel vaker resten van sloten rondslinge ren. Maar deze damesfiets trok zijn aandacht. Want, zo rede neerde hij, de eigenaresse van deze fiets zou haar karretje wel eens kunnen missen. En mis schien heeft ze zelfs wel aangif te van diefstal gedaan. Een bel letje naar de politie dus. Met de politie? Ja. Van welke plaats? Hollands Midden. Is dat Leiden? Ja. Dan is het goed. En Stol vertelt zijn verhaal. Niet om een schouderklopje te krij gen, maar om fiets en eigenaar mogelijk weer te herenigen. Helaas, zo werk dat kennelijk niet. De dame aan de andere kant van de telefoon weet na melijk te melden dat de politie niets kan doen omdat de fiets nog op slot staat. 'Sorry, maar de politie kan niets voor u doen'. Stol probeert het nog een keer. „Maar misschien heeft iemand anders u wel gebeld met de vraag of haar gestolen fiets ge vonden is? Volgens mij is dan de politie toch de instantie bij uitstek waar 'vraag en aanbod' bij elkaar kunnen komen. Ser- De Blauwe Steert die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Hmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 vice aan de burger is toch ook een politietaak?" Maar de tele foniste is niet te vermurwen. Zij weigert zelfs een beschrij ving van de fiets in de achteraf- steeg op te nemen. Het Zou im mers zo kunnen zijn dat de ei genaresse haar fiets daar zelf heeft neergezet en beschadigd heeft. Of misschien is zij wel haar fietssleuteltje verloren. „Of heeft u soms gezien dat ie mand het slot probeerde open te breken, wil de politietelefo- niste nog wel weten." Onder de indruk van zoveel dienstbetoon hangt Stol op. Hij geeft het op en besluit de fiets mee te nemen en op een veili ge en zichtbare plek te stallen. In de hoop dat de eigenaresse- haar fiets toch terugvindt. Want Stol bedenkt zich voort aan nog wel een keer voordat hij de moeite neemt om met de allerbeste bedoelingen te bel len. Toch maar eens navragen bij de politie hoe dat nou zit „Dat valt moeilijk te zeggen," weet een woordvoerder. „Het is na tuurlijk niet een van de belang rijkste meldingen die we dage lijks binnen krijgen maar in het algemeen gaan we na zo'n tele foontje wel even kijken. Maar als er dingen tussen komen met spoed, geven we daar na tuurlijk voorrang aan." Volgens de woordvoerder is er ooit in Gouda eens een soort gelijk geval geweest. „Een fiets op slot die in het water lag. Die fiets werd door iemand gevon- Sneeuwpoppen in alle soorten en maten. Deze dagen kom je ze werkelijk op elke hoek van de straat tegen. Slechts een enkele pop is echter meer dan manshoog. De studenten aan het Plantsoen maakten twee reuzenpoppen in hun voortuin. Maar ook de kinderen uit de Rosa Manusstraat en omgeving in de Stevenshof kunnen er wat van. Met vereende krachten trokken zij uit de sneeuw een pop van zo'n vier meter hoog op. Die is 's avonds bovendien verlicht. Foto: Hielco Kuipers den die met de politie belde maar geen reactie kreeg. Die meneer heeft vervolgens de teamchef gebeld die er voor zorgde dat de gemeente de fiets uit het water heeft ge haald. Vervolgens kun je dan aan bijvoorbeeld een frame nummer of eventuele aangifte proberen om de eigenaar te achterhalen. De bewuste melding in Leiden is volgens de politiewoordvoer der mogelijk 'een beetje vaag' geweest. „De beller had mis schien iets duidelijker kunnen zijn. Stel dat de politie de be wuste fiets had meegenomen, dan hadden agenten zich aan de diefstal van een fiets schul dig gemaakt. En dat kan na tuurlijk ook niet." Eric-Jan Berendsen Rfi0 leiden - Fractievoorzitter Wim Bleijie van het CDA, Ben Walenkamp van de Stichting Tegenbeeld en directeur Peter Duijvesteyn van de bibliotheek zijn een paar van de deelne mers aan het Leids Historisch Dictee. Dat wordt op maandag avond 14 maart afgenomen in de winkel aan de Breestraat van boekhandel De Kier, dat de bij eenkomst organiseert in sa menwerking met deze krant. Het dictee wordt gehouden in het kader van de Boekenweek (van 9 tot 19 maart), die dit jaar als thema heeft: 'Spiegel van de Lage Landen, boeken over onze geschiedenis'. Taalonderzoeker Hans Heester- eeg mans schrijft de tekst erf nl werkt historische feiten pJV: Leiden in het dictee. Hij! op 14 maart om 19.30 u( Se het voorlezen. Tijdens dp kijksessie wordt een stul Leidse geschiedenis natf gediept door huisarts en Har Meijer. Voor het dij niet alleen bekende Leid uitgenodigd. Er zijn nog, ken beschikbaar voor geF seerden. Zij kunnen ziclj] nisch aanmelden op nu 071-5128148 of via hete adres i.oostlander@deklfat In de aanloop naar de aF1 a van het dictee schrijft Hi„ Heestermans een paar ci^ over spelling. n LEIDS DICTEE Ria en Hubert Duivenvoorde le ven zich lang laufend uit in het bos en de duinen van de Duindam- seslag bij Noord wijk: „De natuur is hier mooier dan in Oosten rijk." Foto: Dick Hoge- woning leiden-Henny Wïggers trekt J J had er tot voor kort helemaal niet bij stilgestaan dat hij zijn 'langlaufi's' dit jaar in zijn 'ach tertuin' zou kunnen gebruiken. „Het ziet ernaar uit dat we hier het hele weekend nog van kun nen genieten. En misschien nog wel langer. Wat wil je nog meer?" Zijn vrouw komt al snel met het antwoord: „Liften, want af en toe is het best nog wel zwaar." Ze neemt dat manco echter op de koop toe. Zeker als haar man tevreden constateert dat de langlaufvakantie dit jaar 'hele maal niets kost'. van een kortlopende huurover eenkomst zijn, juist om de toe komstige ontwikkeling niet te frustreren", laat een woord voerder weten. „Deze kortlo pende huurovereenkomst is dus makkelijk opzegbaar. Wan neer de voormalige huurder was blijven huren, zou dit door de rechter gezien kunnen wor den als een continuering van de vorige overeenkomst. Dan had de gemeente het risico gelopen om opnieuw voor een periode van 5 jaar met mogelijkheid tot verlenging van nog eens 5 jaar aan verhuur vast te zitten. Dit is dus nooit een optie geweest." Volgens de woordvoerder is de kans overigens groot dat de grond met de opstallen aan een gemeentelijke dienst wordt ver huurd." Het Nederlands heeft een rare spelling: dat komt doordat er op elke regel uitzonderingen zijn en doordat er veel inconse quenties in de toepassing van die regels geslopen zijn. In de weken voor het Leids Dictee van 14 maart zal ik een aantal van die regels beschrijven en een aantal opgaven samenstel len waarop u uw spellingkunde kunt beproeven. De week daar na geef ik u de oplossing. I. Bij de spelling van de vreem de woorden wordt de spelling gevolgd die dat vreemde woord in de vreemde taal heeft of had. Voorbeeld: accordeon en accor deren komen uit het Frans, de Fransen spellen beide woorden met 2 c's en dus schrijven wij accordeon en accorderen. In consequentie: het Frans kent het woord accord, volgens de regel zouden wij dus ook ac- coord moeten schrijven, maar de officiële spelling is akkoord. (U ziet dat we het eind van het woord wel aanpassen: vandaar akkoord met 2 o's. Wat is nu de juiste spelling van de volgende bastaardwoorden: cosmetica/ kosmetica/kosmetika, locatie/ lokatie, copie/kopie, kosmos/ cosmos, controle/controle/ kontrole, quadrille/kwadrille, enquete/enquête, kwintet/quintet. II. Het liggend streepje: 1.Sa menstellingen met gelijkwaar dige delen krijgen een streepje: een journalist-cabaretier is ie mand die zowel journalist als cabaretier is. Als er na die ge lijkwaardige delen nog een der de of vierde, niet-gelijkwaardig deel volgt, dan krijgt dat geen streepje: kop-hals-rompboerde- rij. 2.Tweeledige samenstellin gen van het type: oud-burge meester, sociaal-democratie, Staten-Generaal, waarvan het eerste lid het tweede bepaalt of omgekeerd, krijgen een streep je: oud geeft aan dat de burge meester geen burgemeester meer is; sociaal geeft aan dat de democratie een socialistisch tintje heeft en generaal geeft oorspronkelijk aan dat de sta ten 'algemeen' waren, een groot aantal gewesten vertegen woordigden. 3. Drieledir menstellingen worden a'w kaar geschreven: doorzc|r ningpannenkoekhuisje^a. ve als ze een hoofdletter ten, Rode-Kruispost, of wer er een dubbele interpret?3/ mogelijkheid is: basiswo'} boek is een boek met bari* woorden en basis- woorcr is een woordenboek vocf basisschool. Let op: het!1 dende-artilleriekazerne re een rijdende artilleriekar v betekent: een artilleriek?ev die rijdt. 4. Als de laatste= van een deel van de sam ling en de eerste letter v|* volgende deel één klinkr nen vormen, dan brengL] streepje duidelijkheid: gjU jas, dia-avond. Let op: d gel geldt ook voor afleid! op -achtig. lila-achtig, n niet voor getallen in letti spellen we een trema: ft/? twintig. 5. Samengesteld rijkskundige namen en P leidingen krijgen een str?.. Zuid-Holland, Zuid-Hor 6. Samenstellingen met iei symbolen of afkortingen s een streepje: 80-jarige, tjj ƒ-teken. Let op: afleidirfV met cijfers en afkorting^ gen een apostrof: sms'etr 'er, A4'tje, 65+'er. Let op:1'0 gebruik van het liggend [P in vreemde woorden is t11 chaos: knowhow, oldtirrn elkaar, fly-over, make-uf. out, qui-vive met streepjj11 claim, public relations 1<J7 elkaar. Welke woorden k wel of niet een streepje: B sit-downstaking/ sitdownstaking/ e sitdown staking, adhocoplossing/ a ad-hocoplossing/ la] ad-hoc oplossing, in semi-overheidsbedrijf/ ,B semi overheidsbedrijf/ 'ei semioverheidsbedrijf, no nonsense politiek/ 1 no-nonsensepolitiek/ 31 nononsensepolitiek, eaudecologneflesje/ eau-de-cologneflesje/ 0 eau de cologneflesje. Hans Heestermans a' AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 eec uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@i Een middag met 'autostunt werk': op afstand bestuurbare auto's, springschansen en bot singen, wordt vanmiddag ge houden in buurthuis Matilo. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar zijn van 14.00 tot 16.00 uur welkom in het buurthuis aan de Zaanstraat. Kosten 1 euro. De Leidse ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vanavond een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Aanvang 19.00 uur. Alle kinderen tussen de vier en zeven jaar die stoer genoeg zijn om een schat te vinden zijn zaterdag welkom op de open beveropkomst van scouting Sint Jozef aan de Alexander- straat lb. In de kantine van het Visser 't Hooftlyceum aan de Ka- gerstraat is morgen van 10.00 tot 16.00 uur een postzegelruil beurs. De organisatie is in han den van Philatelica Leiden. Meerdere organisaties uit de Slaaghwijk houden zaterdag een feestelijke viering in ver band met de Internationale Vrouwendag. De viering wordt gehouden in het gebouw van de HTIB, Eksterpad 4. Dansen op muziek uit de ja ren zeventig en tachtig kan za terdagavond in buurtcentrum Morschwijck aan de Topaas laan 19. Aanvang 19.30 uur, kosten twee euro. Het IVN houdt zondag een wandeling over het Landgoed Huys te Warmont. Die begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Herenweg 139. De Dirk van Eck-stichting ver toont zondag 6 maart een aan tal oude films over Leiden in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat. De films zijn te zien tussen 12.30 uur en 14.00 uur en van 14.15 uur tot 15.45 uur. De entree bedraagt! é'uro, leden van de sticht3' talen 2,25 euro. w Vijftigplussers kunnen dagmiddag vanaf 13.30 u" recht in buurthuis Op Ei Wieken aan het Valkenpjf een klaverjasmiddag. DL ten bedragen 1,60 euro p soon. In buurthuis De Pancri. de Middelstegracht is zo' een bingo. De bingo beg 13.30 uur, maar de zaal om 12.00 uur open. Stichting Feminenza ni zondag uit tot een same£ ter gelegenheid van de Ir tionale Vrouwendag. OoP' den er gedichten voorgel1 Het festival begint om 1P duurt tot 18.00. Locatie: P. straat la. Het Leidse gospelkoor11 maakt met een nieuwe d1 een nieuwe start. P Wie mee wil zingen kan r maandag- of dinsdagavc1 vanaf 19.30 een repetitie0 nen in verpleeghuis Zuyf Voor meer informatie: www.igkdabar.nl of 071-1 5721425/5424633. 1 Bingoliefhebbers kunnf maandagmiddag terech/1 buurthuis Op Eigen Wie?' het Valkenpad in Leiden 14.00 uur begint daar eeP voor vijftigplussers. De k' bedragen 3 euro voor vijf rondes. Op dinsdag is in het Vrfi Kind-Centrum 'De SpieP van alles te beleven. Van tot 13.00 is het centrum voor allerlei activiteiten r samen koken en yoga. vf 19.00 ligt de nadruk meft sprekers en een discussif eenkomst op Somalische wen. Alle vrouwen zijn vF op de Langegracht. c

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10