KEUZEVRIJHEID BINNENLAND 2 Actie tegen onbetrouwbare providers Mussert bood president Truman uit cel 'maritieme revolutie' aan Bevlogen pastor vecht tegen vrouwenhandel I Bellen naar bedrijven kost veel tijd en geld CDA moet registratie donoren steunen Stroom klachten over Tiscali bij Consumentenbond 'jBewakers schuldig aan dood Amsterdammery ACfflfe GRATIS IQ Miljoen voor inisknooppunt - De stad Groningen 3ei h de komende vijf jaar todkkelen tot knooppunt van St^s en innovatie. Óm deze elling te halen, wordt er nende vijfjaar 500 mil- ;tat?uro geïnvesteerd in de M sinfrastructuur van de laaDat blijkt uit het zoge- de 'Akkoord van Gronin gs dat de Rijksuniversiteit ,n(jingen (RuG), Hanzehoge- ro^l en gemeente Groningen :et en hebben. Het akkoord H vandaag overhandigd Brinkhorst (Eco- Zaken), vé ngisel cent per euir duurder ddiAAO - Marktleider Shell gisteren de adviesprijs donderdag 3 maart 2005 numegen/anp - NSB-leider Anton Mussert heeft de tijd dat hij in afwachting van de vol- trekking van zijn doodstraf gevangen zat, ge bruikt om te proberen de Nationaal-Socialis- tische Beweging en zichzelf in een positiever daglicht te plaatsen. Hij schreef daarvoor brieven aan president Truman van de Ver enigde Staten en oud-premier Schermerhom. Neerlandicus G. Groeneveld heeft de brieven vrij recent gevonden in het Nationaal Archief. Hij publiceert de geschriften samen met an dere brieven van Mussert en dagboekaante keningen van de NSB-leider in een boek, dat dit najaar verschijnt bij de Nijmeegse uitgeve rij Vantilt. Volgens Groeneveld was er tot nu toe heel weinig bekend over het laatste jaar van het leven van de gehate man, die in de oorlog collaboreerde met de Duitsers. Waterbouwkundig ingenieur Mussert bood Truman een volgens hemzelf unieke vondst op maritiem gebied aan. Zijn idee zou zowel de militaire als de burgerscheepvaart voor goed veranderen. De Verenigde Staten zou den met de 'maritieme revolutie' de Russen kunnen beletten Europa te veroveren, zo schreef de NSB-leider aan de Amerikaanse president. Mussert laat overigens in de brief geen details los over zijn vinding en Groene veld heeft daar ook nergens verwijzingen naar kunnen vinden. Aan oud-premier Schermerhom, een studie vriend, schreef Mussert dat hij graag herin nerd wilde worden als de man die geprobeerd had Nederland als natie op de kaart te zetten, zegt Groeneveld. „Hij wist wel dat hij enorm gehaat was en aanvaardde zijn vonnis, maar hij wilde niet alleen als slechterik de geschie denis in gaan", aldus de onderzoeker. Voor zover bekend heeft noch Truman noch Schermerhom op de brieven gereageerd. Groeneveld publiceert in zijn te verschijnen boek ook brieven van de NSB'er aan zijn vrouw en zijn zwager. Daarnaast bevat het boek geschriften die al eerder in Antwerpen zijn gevonden. in liter diesel met een Verhoogd tot 96,5 cent. De »n voor benzines blijven vijzigd: euro ongelood op euro en super plus op euro. Shell bepaalt de ad- rijzen voor brandstoffen e hand van ontwikkelin- de olieproductenmarkt. p de 1GL Aen VJds i4mr< toper paddo's -Jgesproken c osch - Het gerechtshof in losch heeft gisteren een jenwoordiger in paddo's sproken, omdat achteraf neer is vast te stellen of andelswaar gedroogd was !t. De 34-jarige medewer- an de Arnhemse groothan- smartshopartikelen De aan, werd in augustus aangehouden in Breda, ad 7,5 kilo paddo's bij zich. estoelen met een halluci- ide werking vallen onder J >iumwet als ze een bewer- ïebben ondergaan. Dat int dat gedroogde pad harddrug worden be rd. ibtenaren na ude ontslagen r «gen - De gemeente Nij- ;n heeft drie ambtenaren le directie Stadsbedrijf be- De drie hebben zich ver loor aannemers bij hen nerj en bij familie te laten ho< en op kosten van de ge- Injl ite. Een ambtenaar is op 0 ide voet ontslagen. De an- te twee kregen een zoge- :e st id voorwaardelijk strafont- ezo Zij moeten zich volgens en voordvoerster van de ge- ite de komende twee jaar ticI rispelijk gedragen, anders on. en zij alsnog ontslagen. Of t e) ie zich ook voor de rechter i56jten verantwoorden, is nog d„ lekend. rsi Ali spreekt europarlement - De WD-Kamer- irsi Ali spreekt op Interna tte Vrouwendag in het Eu- es Parlement in Straats- Hirsi Ali is op 8 maart een le hoofdgasten in een de- iver geweld tegen vrouwen, erwerpen zijn besnijdenis, titutie en steniging. Het Ka- zat recent 75 dagen on- Joken na de moord op van Gogh, regisseur van hitfilm Submission. den haag/anp - Klanten van in ternetaanbieders hebben sinds juli 2004 zeker duizend klachten ingediend bij de Consumenten bond. Dat is reden voor die orga nisatie om een actie te beginnen tegen internetproviders. De bond roept gedupeerde klanten van internetbedrijven op om zich te melden met hun klachten. „De ervaring leert dat iedere klacht een veelvoud aan andere klachten vertegenwoor digt", aldus een woordvoerster van de belangenorganisatie. Met driehonderd klachten doet Tiscali het het slechtst. Klanten van deze internetaanbieder klaagden veel over ADSL-aan- biedingen zonder aansluitkos ten en met een gratis modem. In de praktijk moesten klanten dit 'cadeau' zelf voorschieten, waarna ze het het geld vaak niet, of pas na aandringen op hun rekening kregen gestort. Tiscali-klanten klagen ook over het te laat of niet reageren door het bedrijf na vragen. Over andere aanbieders komen ook veel klachten binnen. De internetsnelheden zijn nogal eens weinig betrouwbaar, over stappen naar een andere aan bieder is moeilijk, wijzigingen in het contract worden niet of onduidelijk doorgegeven aan de klant. „Maar de klachtens- troon bij Tiscali is voor ons de directe aanleiding om deze ac tie te beginnen", zegt de woordvoerster. De Consumentenbond heeft met Tiscali inmiddels afspraken gemaakt over klachtenafhande ling. Leden van de belangenor ganisatie kunnen klachten over de internetprovider indienen via de telefoon of met behulp van een formulier op de websi te van de bond. De consumen tenorganisatie begon gisteren met bemiddelen tussen Tiscali en haar klanten. 10 door Judith Katstra Amsterdam - Duivelse praktijken in de Amsterdamse prostitutie wereld. Tom Marfo, een Ghanese pastor die sinds elf jaar in de Bijl mer woont, weet er alles van. Hij strijdt al jaren tegen handel in Afrikaanse tienermeisjes die, be ïnvloed door voodooritüelen, hun land worden uitgesmokkeld, waarna ze onder erbarmelijke omstandigheden in de Neder landse prostitutie moeten wer ken. Het gevecht van de pastor begint vruchten af te werpen, maar het probleem is volgens hem nog te onbekend. Als Marfo aan het woord is, schieten zijn ogen vuur. De 48- jarige Ghanees heeft inmiddels ongeveer vierhonderd vrouwen uit de door hem beschreven hel gehaald. Hoewel het aantal seksslavinnen in Amsterdam volgens hem de laatste twee jaar terugloopt, is het einde van zijn missie nog lang niet in zicht. Nog altijd werken duizen den Afrikaanse meisjes in bor delen en nachtclubs in heel Eu ropa. „Vorige week was ik in Griekenland. Ik wist niet wat ik zag. Twee jaar geleden was daar nog niets aan de hand en nu zijn de straten 's avonds bom vol Afrikaanse prostituees." Marfo staat internationaal be kend om zijn werk tegen vrou wenhandel in Afrika. De pastor constateerde de problematiek tien jaar geleden. „Ik zag over dag erg jonge Afrikaanse meis jes in de buurt. Ze straalden angst uit en hulpeloosheid. Ik vroeg hen wat ze hier deden, of ze familie hadden. Ze ant woordden me dat ze bij een hoerenmadam woonden." Volgens de pastor werkten in 2001 en 2002 ongeveer driedui zend Afrikaanse meisjes in de Advocaat vraagt vervolging amsterdam/anp - De dood van een 42-jarige Amsterdammer in het hoofdbureau van de politie Amsterdam-Amstelland op 16 juni 2003 is de schuld van twaalf bewakers en recher cheurs. Dat vindt advocaat H. Kersting. Hij heeft het gerechts hof in Amsterdam namens de familie van het slachtoffer ge vraagd het openbaar ministerie te bevelen de betrokkenen te vervolgen wegens doodslag of zware mishandeling en dood door schuld en valsheid in ge schrifte. De politie arresteerde de Am sterdammer op 11 juni 2003 wegens het veroorzaken van ge luidsoverlast. In zijn huis trof ze hennepplanten en een verza meling wapens aan. De man was volgens de raadsman vre selijk in de war. Hij werd in een observatiecel op het hoofdbu reau geplaatst. Op het moment dat bewakers hem een dag later voor verhoor wilden ophalen, verzette hij zich. Ze zouden hem daarop zo ernstig hebben mishandeld, dat hij uiteindelijk is gestikt, zo luidt de beschuldi ging van Kersting. Volgens de advocaat hebben bewakers de man in zijn cel ge treiterd en hardhandig behan deld. Uit onderzoek van de GG &GD bleek dat de Amsterdam mer geestelijk in de war was. Dat hij dan toch de volgende dag al moest worden gehoord, vindt de raadsman vreemd. De bewakers moesten de man ge boeid en slechts gekleed in zijn onderbroek naar de verhoorka mer brengen. Toen hij bij het boeien weerstand bood, wier pen ze zich volgens Kersting bovenop hem en raakte hij ver stikt. Het slachtoffer beet daar op in het been van een van de bewakers, waarop hij een klap in zijn gezicht zou hebben ge kregen. Uit het medisch dossier blijkt dat de man om het leven is ge komen door zuurstoftekort we gens volledige belemmering van de ademwegen. Volgens de raadsman is de reanimatie veel te laat in gang gezet en kwam ook de ambulance te laat, om dat niet was aangegeven dat er iemand buiten bewustzijn was. Het slachtoffer overleed uitein delijk in het ziekenhuis. Kersting vindt dat de rijksre cherche onvoldoende heeft on derzocht wat er precies in de observatiecel is gebeurd. Ze hebben volgens hem geen vi deobanden bekeken of in be slag genomen. De officier van justitie heeft alle getuigen ge hoord en niemand als verdach te aangewezen. Hoewel duide lijk is vastgesteld dat de man door verstikking om het leven kwam, ging de rijksrecherche volgens de advocaat uit van co caïnegebruik en een zwak hart als doodsoorzaken. Pastor Tom Mafro uit Ghana: „Als je bij het ochtendgloren op het Centraal Station kwam, zag je honderden Afrikaanse meisjes die allemaal van de Wallen kwamen." Foto: ANP/Juan Vrijdag Amsterdamse prostitutie.Als je bij het ochtendgloren op het Centraal Station bij de metro kwam, zag je honderden Afri kaanse meisjes die allemaal van de Wallen kwamen en op weg waren naar hun verblijfplaats in de Bijlmer." Mede door de kei harde strijd van de Ghanese pastor, die vanuit zijn organisa tie Christian Aid and Resource Foundation (CARF) allerlei pro jecten heeft opgezet om deze vrouwen op te vangen, is dit aantal geslonken tot ongeveer 250. Maar ook strengere politie controles en de ingezakte eco nomie hebben een rol gespeeld, want er viel ineens niet meer zoveel te verdienen als in de ja ren negentig. In de vrouwenhandel gaat veel geld om. „Het is een miljarden industrie", weet Marfo. De han delaren kopen de meisjes voor slechts enkele dollars van hun (advertentie) 1.6 LITER OF 2.0 LITER CVVT BENZINE OF 2.0 CRDi COMMON-RAIL DIESEL KIA CARENS VANAF 16.995,- Portable DVD-speler De Kia Carens staat voor keuzevrijheid. Het is maar net wat u wilt. Keuze uit drie krachtige motoren. Of neem de binnenruimte die zich razendsnel opnieuw laat inrichten. Of de royale standaarduitrusting met o.a. airco, ABS, EBD, passagiers- en bestuurders airbag, elektrisch bedienbare ramen voor en achter en centrale portiervergrendeling. En nu met GRATIS portable DVD-speler met o.a. high-tech monitor, stereo speakers en afstandsbediening. De Kia Carens is er vanaf €16.995,-. Leaseprijs vanaf €439,- /mnd**. zeer arme ouders, die te horen krijgen dat hun dochter een be ter leven tegemoet gaat. Soms smokkelen zelfs familieleden hun zusje of nichtje zonder pardon het land uit. Voor hun vertrek ondergaan de meisjes een voodoosessie. Ze leggen een eed af aan de goden waarmee ze beloven trouw te zijn en hard te zullen werken. Ze zweren hun 'eigenaren' een geldsom van ongeveer 60.000 tot 80.000 dollar te betalen, nooit weg te lopen en nimmer hun echte naam, land van her komst of namen van handela ren te noemen. Als ze zich daar niet aan houden zullen de go den hen en hun ouders doden. De meisjes zijn doodsbang. Ze moeten vier tot zeven jaar wer ken om hun 'eigenaren' af te betalen. Ze krijgen volgens de pastor drugs en drank om de pijn te verzachten. „Onder nor male omstandigheden kunnen ze nooit week in week uit twin tig mannen per dag ontvangen. Prostitutie is een groot taboe in Afrika, het is not done om daar half bloot over straat te gaan." Hoewel de pastor zich volledig aan het christendom heeft ge wijd, kreeg hij van huis uit de voodooritüelen mee. Tijdens een korte sessie helpt hij de meisjes van de kwade geesten af. Marfo regelt vervolgens on derdak en zorgt dat de vrouwen een scholingstraject volgen, waardoor ze een nieuw bestaan kunnen opbouwen in Neder land. Marfo kan het niet verkroppen dat, in het continent waar hij vandaan komt en dat een ge schiedenis kent van slavernij, dit soort praktijken nog plaats vinden. „Ik accepteer het niet. Niet vanuit mijn geloof, want ik ben tegen prostitutie, maar ook als mensenrechtenactivist kan ik niet toekijken dat op deze manier vrouwen worden mis bruikt." rijswijk/anp - Een telefoontje plegen naar bedrijven en in stellingen kost veel geld en tijd. De wachttijd bedraagt soms ruim een half uur en de kosten voor één belletje kun nen oplopen tot 6 euro. Dat blijkt uit een steekproef van het Algemeen Dagblad. Vooral de Belastingtelefoon drijft mensen tot wanhoop. Het gratis telefoonnummer 0800-0543 van de Belasting dienst is slecht bereikbaar en mensen boffen als zij door het keuzemenu komen, schrijft de krant. Wie door het menu heen komt, moet lang wach ten op een belastingmedewer ker. Tijdens een steekproef liep de wachttijd op tot ruim een half uur. Met een gemiddelde wachttijd van 12 minuten eindigde de Belastingtelefoon in de steek proef op een tweede plaats van de slechtst bereikbare or ganisaties. Computerbedrijf Packard Bell, met een gemid delde wachttijd van 15 minu ten, staat boven aan de lijst. De wachttijden van de organi satie variëren van 7 seconden tot bijna 58 minuten. Bellers mét garantie bij Pack ard Bell staan gemiddeld het langst in de wacht: 15.03 mi nuten. Bellers zonder garantie krijgen eerder een medewer ker aan de lijn (na 13.46 minu ten) maar die betalen wel ruim 6 euro. Klanten met ga rantie leggen ruim 2 euro neer. Voor het onderzoek van Alge meen Dagblad belde de re dactie in de tweede helft van januari en de eerste week van februari tienmaal naar veertig organisaties. De wachttijden varieerden van een seconde tot ruim 57 minuten. Gemid deld duurde het 2.64 minuten voordat een beller uit de wacht werd gehaald. Toch is het een verbetering ten op zichte van vorig jaar, toen be droeg de gemiddelde wacht tijd 3.23 minuten. Maar de tijd is nog altijd langer dan de 30 tot 60 seconden die de consu ment volgens onderzoek aan vaardbaar vindt. In de slag tussen de ANWB en Route Mobiel wint de wegen wacht. De telefonisten van het gratis alarmnummer voor pech onderweg staan de bel lers binnen gemiddeld 29 se conden te woord, bij Route Mobiel duurt dat 50 secon den. KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE* 3 JAAR LAK GARANTIE KIA INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE K«rkooppri|s is inclusief BTW/8 PM, exclusief metallic lak, kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage. Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen. Actie loopt kan 10 februari t/m 31 maart 2005 en loopt zolang de voorraad strekt. Acties gelden niet in combinatie met elkaar of met andere acties en zijn alleen van toepassing op auto's met ken geel kenteken. VAN uitvoering tot maximaal 100 000 km. Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 7,01/100 km 11 op 14,3 km tot 8,61/100 km - II op 11,6 km. CO? uitstoot: kan 171 g/km tot 205 g/km ••Leasetarieven op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar Full Operational Tarieven zijn exclusief BTW en brandstof en omvatten- reparatie, onder houd en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer. Onder voorbehoud van kredietacceptahe SESO Vraag uw dealer naar Mie voorwaarden. Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E mail infoSkia nl Kijk voor meer informatie en d'ealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. door Paul Beerkens Het tekort aan orgaandonoren blijft onverminderd hoog. De wachtlijsten en wachttijden groeien. Daarom is het hoog tijd dat het CDA in de Tweede Kamer zich uitspreekt voor re gistratie van donoren. Het zou mooi zijn als het als het tekort aan orgaandonoren ge heel vrijwillig werd opgelost. Zoals het nu gaat, kan en mag 't niet langer. Sinds de invoering van de Wet op de Orgaandona tie (WOD) is de wachtlijst voor een orgaan langer geworden, de wachttijd verdubbeld en er overlijden per jaar tweehon derd mensen die op transplan tatie wachten. Er zijn nu 220 donoren per jaar. Als we de wachttijd willen hal veren - en dat is toch geen overdreven ambitie - moeten daar zes jaar lang honderd do noren per jaar bij komen. Daar voor moet het aantal donorre gistraties zo snel mogelijk van twee naar vier miljoen, want de kans dat iemand werkelijk do nor wordt is 1 op de 55.000. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft deze verdubbeling gelukkig al in februari 2004 als taakstelling geformuleerd. Dat doel moet in vier jaar worden gehaald. Als dat niet lukt over weegt het CDA een aanpassing van het registratie- en beslissys teem. Uiteraard zijn wij het eens met dit doör het CDA geformuleer de doel. Prachtig, want verdub beling van het aantal do- noren lost het tekort voor een belang rijk deel op. Maar het is uitge sloten dat het toestemmings systeem, dat het CDA een maand geleden in de Kamer voorstelde, voldoende effect heeft om te komen tot verdub beling. Het voorstel om volwassenen die een paspoort of rijbewijs aanvragen of verlengen, telkens de orgaandonatievraag voor te leggen levert volgens de minis ter van volksgezondheid veel te weinig respons op. Slechts vijf tot tien procent zou reageren. Dit is veel te weinig om de wachttijd echt te verkorten, want er zijn twee miljoen dono ren nodig. Voorstellen om in ziekenhuizen meer orgaandonatiecoördina toren aan te stellen en extra te investeren in technieken om na hartstilstand nog transplantatie mogelijk te maken, zijn terecht en nuttig. Toch zullen ze het beoogde aantal nauwelijks dichterbij brengen. Hetzelfde geldt voor de door de CDA- fractie voorgestelde voorlich tingscampagnes. Die blijven nodig, daar- Ni over geen mis verstand, maar dragen er slechts margi naal aan bij dat mensen zich 'actief laten registreren als do nor. Kortom, als de CDA-fractie vasthoudt aan zijn doel om het aantal donorregistraties te ver dubbelen, kan dat slechts door in te stemmen met het Actieve Donor Registratiesysteem dat in de discussies centraal staat. Daarom verbaast het ons, dat de CDA-fractie zich tot nu toe juist tegen dat systeem heeft uitgesproken. De fractie lijkt zijn uitspraken van een jaar ge leden te zijn vergeten. Dat kan toch niet in een tijd dat gespro ken wordt over een betrouwba re overheid? Daarom verzoek ik de CDA- fractie met klem zijn houding te herzien en alsnog in te stem men met het ADR-systeem. Het CDA zal daarin niet alleen staan, want volgens recent NI- PO-onderzoek vindt 82 procent van de Nederlanders - en 87 procent van de CDA-stemmers - dat van iedereen bekend moet zijn of ze donor willen worden of niet. Terecht beschouwthet CDA or gaandonatie als een 'vrijwillige en bewuste wens'. Het ADR- systeem houdt geen verplichte orgaandonatie in, maar zorgt er wel voor dat van alle volwassen Nederlanders bekend is welke keuze zij maken, dan wel of zij die keuze aan hun nabestaan den overlaten. Alleen het ma ken van die keuze is niet meer vrijblijvend. Mensen die auto matisch als donor worden inge schreven omdat zij ook na her innering niet antwoorden, kun nen die inschrijving te allen tij de ongedaan maken, bijvoor beeld na iedere confrontatie met het registratieverzoek als ze hun paspoort of rijbewijs laten verlengen. Ook in deze opzet is het zelfbeschikkingsrecht van de mens gegarandeerd, wat ook voor het CDA een essentieel uitgangspunt is. P.PjV Beerkens is algemeen directeur van de Nierstichting

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5