Van massaproduct tot iets van jezel GESPREK VAN DE DAG Kappers en balletdansers zijn homo: vooroordeel of waarheid? 'Olympische ringen waren kinderspel' Hier waak ik donderdag 3 maart DAGELIJKS LEVEN Alle homo's worden kapper of balletdanser, alle lesbo's werken graag in de tuin of rijden op een vrachtwagen. Af studerend psycholoog Freek van Bergen gaat voor de Rijks universiteit Groningen (RuG) onderzoek doen naar voor oordelen die bestaan over het verband tussen seksuele ge aardheid en beroepskeuze. Van Bergen legt hiervoor meer dan 200 homoseksuelen en lesbiennes een vragenlijst voor. Aan de hand van de resultaten hoopt hij een antwoord te kunnen geven op de vraag in hoeverre geaardheid van in vloed is op de beroepskeuze van jongeren. „Er is nog nooit onderzoek naar gedaan", legt Van Bergen uit. „Wel naar inkomstenonderzoek trouwens. Daaruit bleek dat homo seksuele mannen minder verdienen dan hun heteroseksu ele collega's, maar dat lesbische vrouwen juist meer ver dienen dan heterovrouwen." De psycholoog initieerde het onderzoek nadat hij van het homojongerenblad Expreszo had gehoord dat het medium veel moeite had ona sche vrijwilligers voor hun blad te vinden, terwijlai voor beide seksen bedoeld is. „Daarop voortborq i kwam ik op de vraag welke beroepen homo's kieil; hoeverre hun geaardheid daarbij een rol speelt. ID typen kent iedereen wel, maar zijn die ook ergene seerd?" Van Bergen hoopt over een halfjaar de uh het onderzoek te presenteren, anp Moderne mensen willen zich onderscheiden. Dus niet rondlopen in hetzelfde T-shirt als hun vrienden, niet bellen met precies zo'n mobieltje als de buurman en ook niet rond rijden in een auto die eender is als minstens honderd andere in de file. Maar hoe doe je dat? Het antwoord heet 'customizen'. Ofte wel hoe je een massaproduct tot iets van je zelf maakt. 'PIT VONOEkJ WE IM PE OORLOG Z-EkkE^- M EN SE LIJK Het nieuwste stekje van MEL GIBSON bezorgt de Hollywood- ster kopzorgen. De acteur en re gisseur kocht een EILANDJE in het noorden van de Fiji-archipel, maar de voormalige bewoners stellen dat de aankoop onrecht matig was. De dorpelingen willen dat een rechter de koop van Ma- go terugdraait, meldden Australi sche media gisteren. Zij beweren dat hun voorouders in de 19de eeuw van het eiland in de Grote Oceaan zijn verdreven, en dat zij het stuk grond nodig hebben. Naar verluidt telde Gibson 15 miljoen dollar neer voor het typi sche koraaleiland met zijn door palmen omgeven zandstranden en blauwe lagunes. Middenstanders rond de HISTO RISCHE Grote Markt van BRUS SEL klagen steen en been over de forse VERLOEDERING van hun buurt. Sommige winkels zijn dichtgetimmerd en er vestigen zich ook steeds meer goedkope souvenirzaken die de 'standing' van de buurt naar beneden ha len. De winkeliersvereniging wil dat het gemeentebestuur het mo numentale karakter van de stra ten rondom de Grote Markt en vooral de Stoofstraat, die leidt naar het legendarische beeld van Manneken Pis, beter bewaart. Zo zou er een meer historische en stijlvollere verlichting moeten ko men. Ook dient de gemeente een verbod in te stellen op het ver bouwen van historische gevels en het her en der neerzetten van 'molens' met ansichtkaarten. Ook het vuilnis dat toeristen ach terlaten moet vaker opgeruimd worden. De Brusselse Grote Markt en omgeving zijn door de Unesco erkend als werelderf goed. ,,Dat moet je toch koeste ren", zeggen de winkeliers. Brus sel „verkwanselt" in hun ogen nu het historische hart van de stad. Frankrijk heeft zich officieel kandidaat ge steld voor het organiseren van de Olympi sche Zomerspelen in 2012. Dat gebeurde in Parijs, waar minister van sport Lamour het licht in vijf gigantische opgeblazen olympi sche ringen op 65 meter hoogte ontstak. Het symbool, dat maandenlang aan de Pa- rijse hemel te zien zal zijn, is gemaakt door het Nijmeegse bedrijf Airprob. Volgens di recteur B. Broekman is zijn bedrijf wereld wijd bekend als de maker van schijnbaar onmogelijke opblaasobjecten. De olympi sche ringen van tien meter doorsnee waren voor het bedrijf een eenvoudig klusje. „Het is natuurlijk heel leuk dat het Franse Olym pisch Comité bij ons terecht is gekomen, maar meestal maken we tegenwoordig veel ingewikkeldere dingen. Daar onderscheiden we ons in, nu het seriewerk veelal uit de voormalige Oostbloklanden komt", aldus Broekman. Foto: ANP De Britse koningin ELIZABETH heeft dinsdagavond op Buckingham Palace voor het eerst een receptie gehouden voorde Britse MUZIEKINDUSTRIE. Ze verwelkomde enkele van de grootste na men, maar had geen idee wie haar gas ten waren. Onder de genodigden waren de beroemde gitaristen Eric Clapton, Jeff Beck, Brian May (m.) van de rockgroep Queen en Led Zeppelins Jimmy Page (I.). Bij de kennismaking met May vroeg de koningin: ,,En wat doet u?". Vervolgens vroeg ze Page of hij ook gitarist was. Eric Clapton nam het initiatief en schudde de koningin ferm de hand en noemde zijn naam. „Speelt u al lang?", wilde de Queen weten, waarop de 59-jarige Clap ton antwoordde: „Dat moet nu 45 jaar zijn". De voormalige Spice Girl Geri Hal- liwell wist kennelijk niet dat bij koninklij ke ontvangsten alle gasten op tijd moe ten zijn en eerder horen te arriveren dan de koningin. Voor de informeel geklede Halliwell moesten de paleisdeuren op nieuw worden geopend toen ze 40 minu ten te laat aankwam en niemand meer op haar had gerekend. Foto: EPA In de beginperiode van een product, of dat nu een auto of een computer is, zijn men sen al blij dat ze het überhaupt kunnen ko pen. De bereidheid om naar huis te gaan met het standaardproduct is dan groot. Henry Ford maakte dat het best duidelijk met zijn befaamde uitspraak dat zijn T- Ford in alle kleuren kon worden geleverd, als het maar zwart was. „Toch was dat model in die jaren een gi gantisch verkoopsucces", zegt Fred van Raaij, hoogleraar economische en sociale psychologie aan de Universiteit van Til burg. „Nu zijn we meer 'sophisticated' en dan zie je altijd dat mensen zich willen on derscheiden van de groep waartoe ze beho ren. Ons hoge welvaartsniveau laat dat ook beter toe." Vandaar ook dat we in de 21ste eeuw aan het 'customizen' zijn geslagen. Massaproducten als auto's, kleding, mo bieltjes en computers worden dan door de eigenaar zo verbouwd dat het product een persoonlijkere inslag krijgt. Of anders bie den fabrikanten wel de mogelijkheid om bijvoorbeeld een schoen volgens de indivi duele voorkeuren van de klant te leveren. Het summum van 'customizen' is wekelijks een paar keer te zien op MTV, in het pro gramma 'Pimp my ride'. Met een budget van 50.000 euro per aflevering wordt een auto opgeknapt die nog niet één procent van dat bedrag waard is. Ook worden ze zo 'gepimpt' -pimpen is een soort gettotaai voor 'customizen'- dat de liefhebberij van de eigenaar eruit spreekt Een yogalerares vindt dus een mini-yogastudio terug in haar auto en een surfer krijgt een hypermo dern rek op zijn VW-bus voor zijn surf board en in de bus een droogtrommel voor zijn zwemkleding. Onlangs was het de beurt aan een vale, grijsblauwe Ford Escort uit 1991. Roest en gaten bedekkend plak band aan de buitenkant en een interieur waar vermoedelijk sleutelscènes voor een horrorfilm zijn opgenomen; hoe anders komt de bekleding zo aan flarden?! De eige naar is Kiearah, een Affo-Amerikaanse twintiger die hiphopdansles geeft aan kin deren en graag wil zingen in een band. Haar brik zou ze graag voorzien van 'karak ter en stijl', dan past-ie beter bij haar. Maar helaas ontbreken de centen. Gelukkig is daar rapper annex presentator Xzibit van 'Pimp my ride'. Hij gaat het wel voor haar regelen bij de monteurs van West Coast Customs in Los Angeles. De zittingen worden compleet vernieuwd en de auto wordt volgestouwd met technische snufjes: 15 inch-geluidsboxen, volautomatisch zon nedak, nieuwe airco, drie beeldschermen plus een dvd-speler, mp3-speler en ge- luidsopnameapparatuur voor de zangeres in spe. Et voila: eerst reed Kiearah in een van de honderdduizenden van de band ge rolde Escortjes, tegenwoordig steelt ze, zonder dat het haar een dollar heeft gekost, de show in een letterlijk uniek voertuig. Denk nu niet dat het optuigen van auto's iets is voor Amerikanen. In Europa, en dus ook in Nederland, is de belangstelling voor 'tunen' -zoals het aanpassen van auto's aan deze kant van de oceaan vaker wordt ge noemd- eveneens groot. Beurzen als Speed &Design, van 10 tot 14 november weer in Deze spijkerbroek is onderhanden genomen bij Kyoto Men in Schevenin- gen. Kunstenaars bewerkten het denim met verf, plakplaatjes en schuur- apparatuur. Foto: Frank Jansen de Utrechtse Jaarbeurshallen, of 100% Tu ning in Ahoy' in Rotterdam (dit jaar weer op 15 en 16 oktober) besteden er steeds meer aandacht aan en worden erg goed be zocht. Maar er zijn meer massa geprodu ceerde goederen waarop wat huisvlijt kan worden losgelaten zodat het meer de iden titeit van de eigenaar weerspiegelt. Kleding, pc en mobieltje bijvoorbeeld. Een kwartier rondkijken en luisteren op een willekeurig schoolplein of kantoor leert genoeg. Bu reaubladen van de computers worden voorzien van tientallen Donald Ducks, een zelfgemaakte foto van een vakantiebestem ming of een afbeelding van acteur Jude Law. Gaat er een mobieltje af, dan hoor je krokodil Schnappi of tjirpende krekels. Naast de makkelijk te veranderen ringtone zijn ook de frontjes nog eens verwisselbaar, net als de achtergrondjes op het beeld scherm. Kleding is eveneens te personalise- ren. Een beetje kunnen omgaan met schaar, naald en draad én textielverf of bleekmiddel is dan handig. Nu heeft een tiener, twintiger of zelfs dertiger op school nooit 'handwerkles' (voor het betere brei en, haken en verstellen) gehad, maar trend analist Justien Marseille noemde naaicur sussen begin deze maand nog een hit on der jongeren. De kennisachterstand op oma wordt dus een beetje ingelopen. Het bedrijfsleven, klein en groot, heeft dit alles natuurlijk ook in de gaten. Maar trendwatchers blijven roepen dat produc ten waarmee de consument zich als indivi du kan profileren de toekomst hebben, Een 'customized car" als eindresult;n een aflevering van 'Pimp my ride'.yS( er< irg mits het voor een schappelijke priag dividualiteit uitdragen door middvei voorbeeld exclusieve haute coutu ni mers slechts voor weinigen weggtid natuurlijk is voor de stelling van (bij watchers weer een Engelse term Itus 'massclusivity'. Een samentrekkineb op het oog onverenigbare begrip] sa' en 'exclusiviteit'. L. Het Nederlandse schoenenmerk i dit voorjaar met 'massclusivity' d< Het komt met laarzen waarbij de meer kan dan alleen de kleur (en) Bij model kiezen. Ze kunnen via wwi of worden besteld met een zelfontwze\ monogram. De initialen van de sc 01 eigenaar worden dan op de schacief de laarzen geborduurd. In een we wc zijn ze klaar. Ze kosten 249 euro, tere euro meer dan de standaardlaars iet Het internet is, zo toont ook MACgrb belangrijke vaartmaker voor 'maai G mization' en 'massclusivity'. Delbrd al jaren online met veel succes covaj die de klant zelf samenstelt. Niet i talen voor onnodige hard- en sofl ander voorbeeld is www.nikeid.c^-j die site kan de klant zijn eigen Nif lingsschoen ontwerpen. Van zool,^ de tint van de bekende 'swoosh' sportsweargigant tot de eigen naé- Ee schoen. De fabrikant regelt het va aa maal tien procent meer dan het h ve moet worden neergeteld voor star va Nikes. In de 'customize-trend' ziti m de Tilburgse hoogleraar Van Raaii ne eel gevaar'. „Het aanbod van proer 2 diensten is al ontzettend groot. Aln n ook nog eens de mogelijkheid hel dag gen af te stemmen op je persoonhk c hoeften, bestaat de kans dat je dcbeg men het bos niet meer ziet. Dat kelijk erg worden, dat de aankoop niet o'n of wordt uitgesteld." ebb ct", Angelique Mulders ter John Petit-Senn Het geweten spreekt, maar het eigenbelang schreeuwt! Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Van daag aflevering 25. Als Sara muziek hoort, lichten haar ogen even op en graait ze met haar worstevingertjes naar de klanken. Wat is dat voor iets wonderlijks?', zie je haar denken. Of denkt ze nog helemaal niet? Ik was als kleine jongen gek op muziek. Toen ik ooit eens het gedicht van Vasalis overeen voorbijtrekkende fanfare las en de dichteres schreef: 'Ik voelde me be droefd en goed', wist ik meteen wat ze bedoelde. Soms heb ik het idee dat sommige muziek als filmmuziek ondermijn leven kan worden gezet. 'Ein Heldenleben' is dat niet geweest. Maar toch wel veel mooie dingen, dingen die me melancholiek maken als ik eraan terug denk. De met mos en onkruid ovenvoekerde tuin van de fa milie Van der Lugt, onze buren, grenst aan die van het Academisch Genootschap, een sociëteit waar sjieke he ren elkaar regelmatig treffen om een borrel te drinken n of gewoon maar wat te keuvelen en te ouwehoeren in de ruimte, die, zo zie je al meteen aan hun oogopslag, zo duidelijk van hen is. De twee tuinen zijn door een stevige schutting van elkaar gescheiden. De tuin van de sociëteit is keurig bijgehouden. Elke zomer zeurt de maaimachine over het diepgroene gazon, daarbij ste keltjes gras opwerpend. Eens in het jaar, in het begin van augustus, wordt er een diner gegeven in de sociëteit. Als het goed weer is, zetten ze een lange, met damast gedekte tafel in de tuin. Kelners zijn tot vlak voor het diner in de weer met het wegschuieren van bladeren en rupsjes die uit de oude kastanjebomen op het tafellaken vallen. Vanavond is dat jaarlijkse diner in het Academisch Genootschap. Vanaf het balkon, tussen de verveloze latten van de balustrade door, kijken vader en moeder toe hoe het gezelschap zich te goed doet aan plakken rose zalm en witte wijn, die in werkelijkheid helemaal niet wit is maar geel. Ze hebben geen licht aangedaan in de keuken, zodat ze verborgen blijven in het sche merdonker. Alleen de punt van vaders shaggie gloeit af en toe rood op in de naderende duisternis. 'Tsjongejonge', zegt hij, 'die lui weten wel wat leven is. Academisch Genootschap, zeg maar gerust: Genot schap. Het fijnste is nog niet goed genoeg voor ze'. Hij maakt zijn derde flesje bier open. Hij kucht daarbij even, zodat moeder het niet hoort. Na een flinke slok, hijgt hij verzaligd uit. Ik hou me stil. Meng me niet in het gesprek. Als ik dat doe, sturen ze me onmiddellijk naar bed. 'Krijg nou wat, Jan', zegt moeder. 'Zie je wie daar uit de sociëteit naar buiten komt? Dat is die kapsonestrut van hiernaast, die operazangers. Mevrouw Van der Lugt betreedt het podium. In haar kielzog volgt een in smoking geklede man, die een die pe buiging maakt voorde aanwezigen. Met zijn zwar te frak aan lijkt hij op een zwaluw. Hij gaat achter de piano zitten en houdt voorzichtig zijn vingers boven de toetsen. Mevrouw Van der Lugt haalt diep adem. Haar witte borsten puilen bijna uit haar jurk. 'Nou, nou', zegt vader, 'die heeft een flinke bos hout voor de deur. Bitte, bitte, schenken Sie mir die andere Titte'. Vaders mond valt open. 'God, ze kan wel zingen, zeg. De rillingen lopen over mijn rug.' Zeg dat wel. Je wordt er koud van', fluistert moeder. In de huizen schuin tegenover ons gaan raam voor raam de lichten aan. Mensen in pyama en met hun haar in de war komen naar buiten en steken nieuws gierig hun hoofd over de balustrade van het balkon. De zuivere stem van mevrouw Van der Lugt golft als een rivier door de lauwe avond, trekt me mee naar een ruimte die we hier niet kunnen zien, naar een land dat ver weg is van ons oude balkon met de zinken teil en de bruine roestsporen van spijkers langs de muur. De ogen van vaderen moeder glanzen vochtig. Moeder heeft vaders hand vastgepakt en knijpt erin. Ik leg mijn wang tegen het koele graniet van het aanrech t. Ik voel me gelukkig. Netzosnel als de melodie is begonnen, verdwijnt hij weer. Een geestdriftig applaus klinkt op van de di nertafel in de tuin. Een dikkige man loopt naar voren meteen groot boeket. Bravo!, klinkt het. Bravo! Me vrouw van der Lugt neemt de bloemen in ontvangst en buigt. Ik verdwijn naar boven. In mijn zolderkamer hoor ik het vage rumoer van mensen die de tafel beneden aan het opruimen zijn. Gekletter van borden, gerinkel van bestek, een vrouw die kirrend lacht. In de straat wor den autoportieren dichtgetrokken. Ergens valt een glas aan scherven. Een man roept hard: 'See you, kerel!' Dan is het stil. Mijn oogleden worden zwaar. In die wereld van mevrouw Van der Lugt wil ik le ven. Hoog als een meeuw met een sneeuw witte romp zweef ik boven onze wijk. Daar is de droevige Van Kinsbergenstraat, waar op zondagmiddagen oude mensen bin nen zitten omdat ze geen zin meer heb ben in de zon. Ze zitten tegenover hun enige huisgenoot, de televisie, die an derhalve meter van hun afstaat: op tafel ligt een kruiswoordpuzzel, de letters zijn in hokjes gevangen. Daar zijn de kleine huisjes met de gerafelde touwtjes uit de brieven bus, de bellen, de gefiguurzaagde, glanzend gebeitste, bordjes met on handig geschilderde namen, de dak pan met 'welkomerop en de geplas tificeerde kaartjes voor de vitrages, met daarop een bouvier, die troont boven de tekst: 'Hier waak ik'. Hier waak ik, denk ik. Hier, waar niets te bewaken valt, waak ik. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze intemet-site t var iste ^te g< I la a 0. De Deft I ar op ;end

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2