Wandelen aan de hand van Jan Wolkers KUNST CULTUUR Koor Hallelujah wekt het passieverhaal wezenlijk tot leven Verontrustende horror I R7 Castellum werkt samen met JT Bioscopen Honderd rijken in privé-vliegtuig naar Maastricht Bijzondere combinatie van twee gelauwerde actrices in 'Adem!' donderdag 3 maart 2005 itie voor se Sleuteltjes |ilsop. NP/Simon Fowier te vrouw r KCO dam - Het Koninklijk {gebouworkest (KCO) tomend seizoen voor de |ste keer in zijn bijna ge geschiedenis gediri- oor een vrouw. Die his- stap zet de Amerikaan- n Alsop. Op 8 juni 2006 in een eenmalig gastop- een Promconcert met van Sjostakovitsj. Alsop ijzende ster' aan het firmament en stond al kesten van naam en meerdere delen van de Een ander opvallend di- idebuut komend sei- j het Concertgebouwor- lat van de veteraan Zu- jtha. Eind dit jaar diri- £j het KCO in Bruckners 2 Symfonie. reciniste Van ling overleden wam - Klaveciniste Janny éring is in haar woon- Misterdam overleden. 195 jaar oud. Janny van gwas Nederlands eerste jniste. Ze trad op met als Johan Feitkamp, I Bruggen en Anner Bijls- lewel ze vooral beroemd 1 haar interpretatie van joldberg Variationen, j zij ook werken van euwse componisten als dartin en Francis Pou- gal ze wereldpremières ïziek van Marius Flo- 1 andere Nederlandse nisten. Van Wering do- aan het Koninklijk Con- irium te Den Haag en t Rotterdamse Toon- lonservatorium, speelde ladio Kamerorkest en derlands Kamerorkest. In oot ze haar carrière af n platenopname met het ands Kamerorkest. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Matthaus Passion door Chr. Oratorium Koor Hallelujah o.l.v. Sytze Stel, het Martini Jongenskoor en het Nederlands Radio Orkest Gehoord: 1/3, Dorpskerk, Katwijk aan den Rijn. Zelden valt de winter zo laat en de Lijdenstijd zo vroeg in het jaar. Een Matthaus Passie in kerstsfeer is onwezenlijk, zelfs in de fraai verlichte en heerlijk verwarmde Dorpskerk van Kat wijk. Maar zoals elk jaar weer stelt Hallelujah niet teleur; wekt het het passieverhaal wezenlijk tot leven. Daarbij heeft het koor onder leiding van Sytze Stel aan expressie en vitaliteit gewon nen. De mannen zingen be paald overtuigender, de sopra nen stralen tot in het hoogste register. Samenklank en homo geniteit zijn voorbeeldig, de functie van dubbelkorigheid optimaal uitgebuit. Maar wat het meeste gewicht in de schaal legt, is het zich steeds weer vernieuwende inzicht op het drama, net even buiten Je ruzalem aan het begin van onze jaartelling. De overgave om muziek en tekst zo met elkaar te laten vibreren, met een 'dood gewoon' groot oratoriumkoor van amateurs, is indrukwek kend. Dat benadrukt de evan gelist Ludwig van Gijsegem nog eens, die naarmate de avond verstrijkt in zijn rol groeit, in het tweede deel zonder te ver te gaan de letterlijke inhoud van dit verhaal puur aanschouwe lijk maakt, de diepgang van dit gebeuren peilt. De ruim drie uur durende Pas sie naar het evangelie van Mat- theus heeft vele hoogtepunten. Wat Pierre Mak met de aria's en recitatieven na de pauze doet, is bewonderenswaardig. Vaak worden deze aria's routinema tig mooi gezongen, wat nogal eens een zekere langdradigheid oplevert. Maks betrokkenheid bij de tekst, zijn dynamische kracht, zijn niet aflatende war me timbre is puur aangrijpend. Verder mag hij niet gaan. Het Martini Jongenskoor, mid den in het koor opgesteld, zingt hartveroverend, bekroont de volwassen koorklank glanzend en kristalzuiver. Sterk, verend en genuanceerd zingt Hallelu jah turbae en koralen. In Sind Blitzen und Donner laat Stel ge raffineerd en zonder fortissimi de Blitzen van links naar rechts door het luchtruim flitsen. De vaart en opwinding in "Herr, wir haben gedacht, dass dieser Verführer sprach' impliceert ge nadeloos de vileine smoes om Jezus te veroordelen. Eén van de koralen 'Bin ich gleich von dir gewichen' imponeert door de prachtig gedoseerde dyna miek die tekst en muziek onder één spanningsboog houdt. De alt Joke de Vin heeft haar krachten voor het tweede deel bewaard om zich totaal te ge ven, vanuit het diepst van haar ziel in aria's als 'Erbarme dich' en 'Können Traner meiner Wangen'. - Het heropgerichte kin- r De Leidse Sleuteltjes binnenkort audities. De :n, die tussen de 9 en 12 d moeten zijn, mogen op maart laten horen wat nen. Naast een liedje van euze mogen de kandida- >r hun voordracht twee tten kiezen uit de liedjes tje Dap, Stekelvarkentjes ied, De Mooiste Bloe- 1 Tante en oom in Laren, website www.deleidse- tjes.nl, waarop ook de en de muziek staan, kan ch aanmelden. viermaal lestsellerlijst lag - Schrijver Geert Mak eze week viermaal op de n de zestig bestverkochte 1. Op plaats 2 staat zijn lende pamflet Gedoemd retsbaarheid, een analyse gebeurtenissen in Ne- d eind 2004. De Eeuw ijn Vader, waarin de au- vorige eeuw beschrijft hand van drie generaties olgt op plaats 14. Het 1 Europa, een reis even oor de twifitigste eeuw, ip 19, terwijl de luxe edi- e week op plek 26 bin- mt. Ook de Amerikaanse i llerauteur Dan Brown ier maal in de lijst geno- De toppositie wordt inge- 1 door Nicci French met iller Vang Me Als Ik Val. uw album dplay in juni n In juni verschijnt het album van de Britse md Coldplay. De fans van lay hebben lange tijd en wachten op een nieuwe et laatste album van de de met een Grammy il onderscheiden A Rush od in the Head, verscheen aar geleden. iny Golson it Ja» Award aag - De Amerikaanse te- xofonist Benny Golson op 17 mei de Concertge- Jazz Award 2005. De oeu- js, die voor de vierde keer uitgereikt, is Golson toe- d vanwege zijn bijzon- vloedrijke rol in de jazz, als conponist als solist', n treed: 17 mei in Amster- ip met het Jazz Orchestra Concertgebouw. Peter van Zonneveld gaat Leidse en Oegstgeestse gangen van schrijver na door Ad van Kaam leiden - De stad Leiden en het dorp Oegstgeest spelen in het omvangrijke oeuvre van Jan Wolkers een belangrijke rol. Meer dan welke hedendaagse schrijver ook ging Wolkers ge detailleerd in op de woon- en leefomgeving van zijn jeugd. De Rijnsburgerweg, het Ra penburg, de Hartebrug en de Hortus - je vindt ze allemaal terug in romans als De Walg vogel, Terug naar Oegstgeest of Kort Amerikaans. Peter van Zonneveld, docent moderne letterkunde aan de Universiteit Leiden, ging de gangen van Wolkers en zijn hoofdperso nen na. De weerslag ervan leg de hij neer in een boekje an nex literaire wandeling en fietstocht. Met de timing van Van Zonne veld is niets mis. Op 9 maart begint de Boekenweek. Uitge rekend Wolkers schreef daar voor het Boekenweekge schenk. Het is de eerste roman van de schrijver en beeldend kunstenaar sinds De Onverbid delijke Tijd uit 1984. Daarmee staat de al jaren op Texel wo nende Wolkers (79) weer volop in de literaire belangstelling. Van Zonneveld, van wiens hand eerder de novelle Het ge heim van de Leidse Hortus ver scheen, sluit zich daar geruis loos bij aan. Terug naar Leiden en Oegst geest is in de kern van de zaak een wandeling en een fiets tocht. Maar lezen doet het als een trein. Het staat boordevol met verwijzingen naar de boe ken van Wolkers en de hoofd personen daaruit, met passen de citaten en met interessante wetenswaardigheden. Omdat Wolkers in veel gevallen de hoofdpersoon was (Eric van Poelgeest in Terug naar Oegst geesthebben de genoemde lo caties ook dikwijls direct op hem betrekking. Zijn broer lag niet alleen 'op papier' maar ook daadwerkelijk op de afde ling besmettelijke ziekten van het voormalige Academische Ziekenhuis met het poortge bouw aan de Rijnsburgerweg. Hoewel klein van formaat is het boekje niet bepaald handig om mee aan de wandel te gaan of voor op het stuur. Het leest namelijk zo lekker weg dat je, verdiept in de tekst, gemakke lijk met je hoofd tegen een lan taarnpaal op knalt of van het talud pardoes de sloot in fietst. Beter is om thuis de inhoud eerst rustig tot je te nemen. Onderweg kun je dan nog even stilstaan bij het huis waar Wol kers in de Deutzstraat 7 is ge boren, de academie aan de Pieterskerkgracht waar hij leer de tekenen of de steen waar onder zijn broer bij het Groene Kerkje ligt begraven. Voor liefhebbers en kenners van Wolkers' werk maakt het met dit boekje niet uit of ze hier vandaan komen of juist niet. Wie Leiden en Oegstgeest niet kent, komt aan de hand van Wolkers langs de aller mooiste plekjes van de stad. Dat is voor de literaire toerist dus koffie met slagroom. Wie hier net als Wolkers (en Van Zonneveld) is geboren en ge togen, herkent wat er nog is van zijn jeugd in de crisis- en oorlogstijd, ziet wat er weg is - het water van de Lange Mare waar Wolkers op nummer 110 woonde bijvoorbeeld - en krijgt van Van Zonneveld en passant ook nog een paar stukjes van de puzzel aange reikt die tot nu toe zoek waren. De auteur ging met de schrij ver kortgeleden zelf de straat op om enkele 'mysteries' op te lossen. Zoals vage huisnum mers, ergens bij de Petruskerk. Of persoonsnamen die niet helemaal klopten. Of een ver dwenen tulpenboom in de tuin van kasteel Poelgeest. Wolkers wilde die omissies graag rechtzetten. Want als er één is bij wie de werkelijkheid en de literatuur hand in hand gaan, dan is het wel bij Jan Wolkers. En dat maakt deze tochtjes door Leiden en Oegst geest meteen zo aardig. Het meeste is ook echt gebeurd. Peter van Zonneveld - Terug naar Leiden en Oegstgeest, fietsen en wandelen met Jan Wolkers. Uitgeverij Meulen- hoff. Prijs €9,50 1944. Foto's: Dick Ho- gewoning/Te- rug naar Leiden en Oegstgeest De centrale figuur Jezus van Nazareth wordt gezongen door Hans de Vries, die met name in de meer ingetogen teksten die pe bewondering afdwingt. De stralende engel onder de solis ten is de sopraan Diane Ver doodt, die zo hemels licht haar vleugels uitslaat en ons door dringt van het feit dat het niet aan Jezus heeft gelegen. Koor en solisten worden integer be geleid door het Nederlands Ra dio Orkest, dat veel goede solis ten telt. alphen aan den rijn - Het nieuwe theater Castellum in Al phen aan den Rijn gaat samen werken met JT Bioscopen. Gis teren werd voor de gezamenlij ke filmprogrammering de pa pieren ondertekend in de groe ne bioscoopzaal van Castellum. JT Bioscopen is in Alphen al ei genaar van de Eurocinema aan de Van Boetzelaerstraat. Voor de filmliefhebber zijn er alleen maar voordelen, menen de sa menwerkende instellingen. ,,Er komen in de breedte meer films van het A-aanbod", aldus JT-di- recteur Jan van Dommelen. Door de samenwerking be schikt JT binnenkort over zeven bioscoopzalen in Alphen. Het is de bedoeling dat de films - en ook de premières - verdeeld worden over de beide locaties. Zo is het voor theater Castellum mogelijk om ook grote films binnen te halen. Dat zou alleen nooit lukken, volgens directeur Marc van Kaam van het Al- phense theater. Vandaar het partnerschap met JT. Het thea ter houdt overigens het techni sche gedeelte in eigen hand. JT Bioscopen is in Nederland de tweede grote speler op de filmmarkt. Het bedrijf beschikt over een marktaandeel van 20 procent, heeft bioscopen in 26 steden en trekt jaarlijks ruim 4 miljoen bezoekers. Doel van de Alphense samen werking is onder meer om een breder publiek te bereiken. „Nu hebben we vier zalen met drie titels. Straks hebben we meer films en is er elke week wel een première", zegt Van Domme len. De prijs wordt op beide lo caties ongeveer hetzelfde. Wel gaat Castellum andere tijden hanteren, afgestemd op het theater. Bij Eurocinema veran dert er niets. In het theater aan de Rijn draaien de films straks gewoon van woensdag tot en met zondag. Het nieuwe Castel lum gaat in april open. Onder politiebe geleiding arri veerden gisteren in Maastricht drie bijzondere en kostbare Amati-violen. Foto: ANP/Mar cel van Hoorn theater recensie Eric van der Velden Voorstelling: Atreus en Thyestes van Dood Paard. Met: Gillis Biesheuvel, Oscar van Woensel en Booy Raaymakers. Gezien: de Brakke Grond Amsterdam. Nog te zien: 4 en 5 maart, LAKtheater, Leiden. De Griekse mythologie wordt voor een belangrijk deel bevolkt door psychopaten van het aller ergste Mare Dutroux-soort. Twee nazaten van de ook al ste vig gestoorde koning Tantalos, Atreus en Thyestes, maken bij voorbeeld een ongekend gru welijke horrorstory van hun broederstrijd. Met als diepte punt het offreren van een ver zoeningsdis aan Thyestes, be reid met het vlees en bloed van zijn eigen kinderen. Zware criminelen zijn het niet, althans dat is niet de teneur van de op de mythologie gebaseer de Griekse tragedies. Klassieke schrijvers als Aischylos en So- phokles leggen de nadruk op het noodlot. Iets in deze figuren is sterker dan zijzelf. Een hoge re, goddelijke macht drijft hun tot vergelding, wraak en nog er gere wraak. Een mechanisme dat herkenbaar is tot op de dag van vandaag. Hoe graag we ook anders willen, de spiraal van oorlogsgeweld blijft maar door gaan. In de bewerking van toneel groep Dood Paard zijn Atreus en Thyestes twee jongens die je ook in de werkelijkheid kunt aantreffen: opgefokte lieden, die al dan niet onder invloed van drugs, luidkeels paranoia- achtige theorieën verkondigen. Wee je gebeente als ze tegen jou beginnen te oreren, want van mijlen ver is al duidelijk dat het wandelende kruitvaten zijn met beangstigend korte lontjes. Oscar van Woensel en Gillis Biesheuvel spelen Atreus en Thyestes verontrustend knap. Je ziet geen karikaturen of ca barettypetjes, maar psychopa thische figuren die nauwelijks meer geacteerd lijken. Sterk is ook de dialoog: aards, tegen de straattaal aan, zonder dat het soapachtig realistisch wordt. Dood Paard haalt een deeltje Griekse mythologie naar het nu op een manier die zowel be wondering als afgrijzen op roept. Is het nu echt nodig dat ook de klassiekers aan een Pulp Fiction-achtige banalisering moeten geloven? Aan de andere kant: het valt niet te ontkennen dat het inderdaad in de kern om een horrorstory gaat, en het is - op een realistisch niveau - inderdaad twijfelachtig of je de schuldvraag nog wel kunt leg gen bij een hogere macht. Ook al heet die hogere macht geen God of Allah, maar Zeus. door Francoise Ledeboer Maastricht - Tijdens de kunst- en antiek beurs TEFAF arriveren naar schatting zo'n honderd verzamelaars per privé-vliegtuig op Maastricht-Aachen Airport. „Dat is het gebruikelijke aantal", zegt TEFAF-woord- voerder Titia Vellenga aan de vooravond van de opening morgen. Als een van de meest toonaangevende kunst- en antiekbeurzen ter wereld rekent de TEFAF op ongeveer 75.000 bezoekers, onder wie altijd een aantal zeer rijke kunst kopers. Omdat de kwaliteit van het aanbod van uitzonderlijk niveau is, doen de deel nemers ook altijd goede zaken met musea. De productietijd van de catalogus is te lang om ook het meest actuele aanbod van de deelnemers te bevatten. De TEFAF maakt daarom in de laatste weken voor de ope ning altijd nieuwe 'vermeldenswaardige objecten' bekend. Vellenga: „Zo heb ik net gehoord dat er een portret komt dat Gian Lorenzo Bernini van zijn broer Domenico heeft gemaakt. Twee jaar geleden hadden we als topstuk nog zijn terracotta ontwerp voor de fontein De Moor op de Piazza Navona in Rome. Dat we nu een schilderij van hem hebben is bijzonder, hij heeft er maar een handvol gemaakt." Ter bescherming van de privacy van de ko pers worden lang niet altijd vraagprijzen vermeld. Maar Vellenga mag wel meedelen dat kunsthandel Whitfield Fine Art uit Lon den 2,5 miljoen dollar vraagt voor een Hei lige familie met de heilige Catharina van Ludovico Carracci uit 1583-1584. „Werk van deze kunstenaar wordt zelden op de markt aangeboden", zegt Vellenga. „Dit schilderij is van uitzonderlijk hoge kwaliteit en ook nooit op de markt geweest. Het komt uit een Oostenrijkse privé-collectie." Deelnemers zijn 201 vooraanstaande kunst- en antiekhandelaren uit veertien landen. Een van de Nederlanders is Gallery Delaive, handelaar in onder meer Karei Ap pel en Niki de St. Phalle. Delaive neemt naar Maastricht een portret van de Ameri kaanse bokser Sugar Ray Robinson van Jean Michel Basquiat uit 1982 mee. De vraagprijs is 3 miljoen dollar. Van ver voor de jaartelling tot en met de 20ste eeuw worden op de beurs tussen de 20.000 en 30.000 schilderijen, beelden, por selein, meubelen, juwelen, middeleeuwse manuscripten en andersoortige objecten aangeboden. Galerie Rhéa uit Zürich neemt volgens de TEFAF een 'subliem' 10 centi meter groot Grieks-Romeins bronzen beeldje van Hermes van rond het begin van de christelijke jaartelling mee. Ook wordt het portret van een filosoof van Rem- brandt-leerling Jan Lievens uit 1626 aange boden. Het Detroit Institute of Arts uit Chicago geeft de beurs dit keer 'een extra dimensie' met een tentoonstelling van oude meesters en sculpturen uit de zestiende tot en met de achttiende eeuw. De presentatie omvat werken van onder anderen Rembrandt, Pe ter Paul Rubens, Jacob van Ruisdael en Pie- ter Brueghel de Oude. Daarnaast toont het museum uit het Italiaanse Cremona drie zeldzame Amati-violen, waaronder het oudst bekende exemplaar uit 1566. In het kader van de beurs geeft het Amati Ensem ble op originele strijkinsUumenten zondag een concert in het Vrijthof Theater in Maastricht. De TEFAF (The European Fine Art Fair) in het Maastrichtse MECC duurt van vrijdag 4 tot en metzondag 13 maart, van 11.00 tot 19.00 uur ('s zondags tot 18.00 uur). theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Adem!' van David Hare. Spel: Annet Nieuwenhuijzen en Sacha Buithuis. Regie: Antoine Uitdehaag. Gezien: 2/3, schouwburg Leiden Alleen al de combinatie van twee meervoudig gelauwerde actrices maakt dit stuk bijzon der. Sacha Bulthuis speelt al sinds jaar en dag bij Toneel groep De Appel en zelden of nooit in een vrije productie. An net Nieuwenhuijzen heeft bij vele gesubsidieerde gezelschap pen gezeten en de laatste jaren heeft ze uiteenlopende rollen gespeeld in het commerciële circuit. Dus een confrontatie op toneel van deze beide topactri ces ligt niet zomaar voor de hand. Gelukkig is het er nu een keer van gekomen. Twee vrouwen en één man. Die man zien we niet, maar hij is wel de gehele avond onderwerp van gesprek. Beide vrouwen hebben namelijk een relatie met deze Martin gehad. De ont moeting is een initiatief van schrijfster Franca (Sacha Bult huis) die haar echtgenoot Mar tin jarenlang moest delen met wetenschapster Madeleine (An net Nieuwenhuijzen). Inmid dels zijn ze lotgenoten, want Martin is met een nieuwe vrouw - uiteraard een jong ding - naar de VS vertrokken. Mooi in de confrontatie tussen deze vrouwen is de manier waarop zij elkaar aftasten en een verklaring zoeken voor wat hen is overkomen - met alle strategische toenaderingspo gingen van dien. Daarvoor is een subtiele tekstbehandeling nodig die nu juist deze actrices tot in de finesses beheersen. Het resultaat van hun gesprek ken is misschien niet spectacu lair, maar toch weüjard. Beiden zijn ten aanzien van hun sa menzijn met Martin een illusie armer. Madeleine ziet in dat haar relatie slechts een verhou ding voorstelde. Voor Franca is het besef van de leegte van haar huwelijk alleen nog maar in dringender geworden. Toch kunnen zelfs deze actrices een onmiskenbare zwakte van dit stuk niet wegspelen. Het enige dat hen bindt, is Martin die in hun gesprekken niet al leen als een charmeur maar ook als een egocentrische en oppervlakkige man naar voren komt. Beiden zijn door hem be drogen, beiden hebben onge veer een vergelijkbaar beeld van hem. Dus de basis voor hun beider confrontatie is eigenlijk tamelijk mager. Daarmee ontr beert dit stuk de dramatische zeggingskracht waarop de vak kundigheid van deze actrices.» berekend.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19