i REGIO Teun de Lange zegt brug vaarwel Drukte bij de bus Spookstraat tussen blije winkels Dievegge is misschien wel 'te goed opgevoed' Goed onderhouden slee gaat een leven lang mee GERECHT VRAAG Een dik pak sneeuw in de vakantie. Kan het mooier? De hele dag sneeuwballen gooien, sneeuwpoppen rollen en sleetje rijden, tenmin ste als je een slee hebt. Want als de vlokken eenmaal vallen, leert de ervaring, zijn de slee- en snel uit verkocht. Dat is nog niet het geval bij Tweewielerbedrijf Van der Post aan de Koudekerkse Dorpsstraat. Eigenaar ANDRÉ VAN DER POST heeft nog vier modellen op voorraad. Heeft u het druk met de sleeverkoop? „Nee, het valt me eigenlijk tegen. Ik vermoed dat veel mensen eerst naar de bekende speelgoedwinkels gaan en pas in tweede instan tie, als ze daar zijn uitverkocht, bedenken dat tweewielerzaken vaak ook sleeën verkopen. Bij de groothandel loopt het in elk geval storm. Ik begreep van die van mij, dat ze al door de helft van hun voorraad zijn." U heeft er dus rwg genoeg op voorraad? „Ik heb nog vier modellen staan. Allemaal van hout. Sommige met krul, andere zonder, en één voor de zachte billen. Daarvan is de zitting met linnen bespannen." Wat kost dat nu, een slee? „Wij hebben ze vanaf 35 euro. Die gaan in principe een leven lang mee. Mensen gooien snel dingen weg, maar als je een houten slee goed onderhoudt kunnen je kleinkinderen er ook nog op. Elk sei zoen na gebruik de ijzers in het vet zetten, dan ben je er. Misschien moet je het hout een keertje lakken om 'm weer wat op te frissen, maar in principe is dat niet nodig." Trekt door dit winterse weer ook het schaatsenslijpen aan? „Nee. Fanatieke schaatsers hebben altijd geslepen schaatsen want die schaatsen ook binnen. De rest van het land komt pas in actie als de Elfstedentocht in zicht is. Als dat het geval is ben je de hele dag aan het slijpen en zijn je schaatsen zo uitverkocht. Daar valt dan ook niet meer aan te komen. Maar nu ligt er sneeuw. Dan kan het wel koud blijven, maar de kans dat het dan met het ijs wat wordt is klein. De schaatsen, vrees ik, kunnen alweer terug naar zolder." tekst: Marijn Kramp foto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Donderdag 3 maart LEIDEN - Sedert enige tijd is bij het college van B. en W. van Leiden de vraag in overweging, of de verstrekking van voeding aan schoolkin deren op de tot nog toe gevolgde wijze dient te worden voortgezet. Op 19 October 1954 heeft de gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst een rapport omtrent dit vraagstuk uitgebracht. Dit rapport bevat o.a. de conclusie, dat het op grond van recente wetenschappelij ke publicaties verantwoord is, dat de schoolvoeding in de vorm, waarin zij tot voor kort te Leiden bestond, wordt vervangen door algemeen ge bruik van schoolmelk. Tot de in het rapport besproken wetenschappelijke publicaties behoort eveneens een door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunde ingesteld onderzoek naar de voedingen voedingstoestand van schoolkinderen en een groep jonge arbeiders te Leiden. Uit een en an der blijkt dat de voeding van een groot deel van de Leidse schoolkinde ren tekorten vertoont aan dierlijk eiwit, riboflavine en calcium, voe dingsbestanddelen, die in melk rijkelijk voorkomen. B. en W. zijn daarom van mening dat er een zo groot mogelijke uitbreiding dient te worden gegeven aan het gebruik van schoolmelk. ANNO 1980, maandag 3 maart LEIDEN - De als 'grote' aangekondigde hobby- en verzamelbeurs die het afgelopen weekeinde in de Leidse Groenoordhallen zou worden ge houden is een grote flop geworden. Zaterdagavond besloot een meer derheid van het geringe aantal standhouders om de beurs maar te slui ten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 A8 Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd hdc.nl. indien geen e-maiL fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel- 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar, 'De automobilist of de schipper, er is er altijd eentje boos' De Leidsch Dagblad-bus stond gisteren enkele uren in de Prins Bernhardstraat in Koudekerk aan den Rijn. Wat dat opleverde staat op deze pagina. Het lijkt een saaie baan, brugwachter. Dat was het voor Teun de Lange in het begin ook. Niet omdat er niks ge beurde, maar omdat Teun gewend was de hele dag met zijn handen be zig te zijn. Want voordat hij fulltime brugwachter in Koudekerk werd, werkte hij ruim dertig jaar bij de tech nische dienst van de gemeente. „Dan is de hele dag in zo'n hokje zitten wel even wennen." Gisteren, zijn laatste werkdag, was wat dat betreft niet representatief. „Vanochtend moest ik de stoepen sneeuwvrij maken. Dan ben je wel even fysiek bezig. Maar in principe vergt dit werk lichamelijk niet zoveel als ik bij de technische dienst gewend was. Maar die dienst werd min of meer opgeheven en aangezien ik al 25 jaar vaste invalkracht op de Koude kerkse brug was, kwam ik hier te recht." Geestelijk daarentegen is het werk op de brug andere koek. „Je moet het water en de weg goed in de gaten houden. Zeker in de zomer als de pleziervaart erbij komt en het druk is op de Rijn." Het zweet stond hem soms in de han den in het wachtershuisje op de op haalbrug over de Rijn. „Een schip van 100 ton houd je niet zo een-twee-drie tegen. Als de auto's dan niet stoppen voor het rode licht, moet je de hef boom op een gegeven moment achter een bumper gooien anders heb je een groot probleem." En, heeft hij ge leerd, je doet het als brugwachter nooit goed. „Er is er altijd eentje boos: de automobilist of de schipper. Een van de twee moet wachten en vindt dat niet leuk." Toch heeft dat nooit tot problemen geleid. „Het gaat hier over het algemeen altijd in goede harmonie. Als iemand het nodig vindt om de vinger op te steken kijk ik di plomatiek de andere kant op." Teun ziet zijn vut met plezier tege moet. Kan hij weer lekker de hele dag met zijn handen werken. Toch zal hij de brug ook wel missen. Want bij de smalle passage over de Rijn is altijd wel wat gaande. Vrachtwagens die bijna botsen. Amateur-schippers die hun mast eraf varen en de voorbij gangers en de vaste aanloop die hem vandaag in de bloemen hebben gezet. „Sommige komen een praatje maken, andere zwaaien. Dat is leuk. Je bent de ambassadeur van Koudekerk." En, benadrukt hij, het is de Koude kerkse brug. Als de schippers de Ha- zerswoudse brug oproepen, geeft de rasechte Koudekerker niet thuis. Hij wijst op het plaatsnaambord van Ha- zerswoude-Rijndijk op de andere oe ver van de Rijn. „Daar is het pas Ha- zerswoude. Het huisje en het schar nierpunt van de brug staan op Kou dekerks grondgebied, dat maakt de brug Koudekerks. Eigenlijk heb ik ja renlang een machtig wapen in han den gehad. Ik had de brug open kun nen zetten en de tandwielen vast kun nen lassen. Dan was het gedaan met de gemeentelijke fusie." Maar dat vond hij niet nodig. Koudekerkers en Rijndijkers kunnen prima met elkaar overweg. „Dat is altijd zo geweest. Ik begrijp alleen niet waarom ze Hazers- woude-Dorp en Benthuizen er ook bij moesten voegen." Marijn Kramp Twee jochies lopen er mid den op de dag langs. Bijna achteloos mikken ze een sneeuwbal tegen de dicht getimmerde ramen. Dat daarbij een ruit sneuvelt, daar maalt niemand om. Schouderophalend vervol gen ze hun winterpret. Het voormalige seniorencom plex aan de Prins Bern hardstraat geeft ook de aanblik van een kraakpand, tot ergernis van de winke liers. „Wij willen het leef baar houden, maar ja, wat doe je eraan?", aldus vice- voorzitter Cees van Ginho- ven van de winkeliersver eniging. De plannen voor senioren complex Nieuw Poelgeest zijn al vier jaar oud. De laatste ouderen zijn eind vorig jaar vertrokken en het gebouw is dichtgetimmerd. Omwonenden hebben zich altijd verzet tegen een nieuw centrum met vier woonlagen. „Het is mede daardoor een langdurige procedure geworden'" zegt directeur Martin Bogerd van woningbouwvereniging HABEKO. „Wij verwachten in april een bouwvergun ning en daarmee kunnen we aan de slag. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat het plan niet onomstreden is en ook het 'naar achter schuiven' van de vierde woonlaag geen genade vindt bij de omwonenden." Dat klopt. Bij de bus van het Leidsch Dagblad wordt een brief bezorgd namens De onophoudelijke vlokkenregen weerhield een flink aantal Koudeker kers er gisteren niet van de Leidsch Dagblad Citroën op te zoeken tussen het doen van de dagelijkse bood schappen door. Hieronder enkele re acties. Meneer Didden (op een week na 81 jaar) denkt dat hij een van de oud ste import-Koudekerkers is. „We betrokken een woning boven het witte huis, destijds het gemeentehuis, aan de Dorpsstraat. Het was prach tig. Ik denk dat ik de enige 16-jarige jongen was met een eigen kamer. Ik had tivee ramen die uitzicht boden op de Dorpsstraat. Kon ik naar elk meisje fluiten.Didden trouwde een echte Koudekerkse, met wie hij al weer 56 jaar gehuwd is. „En ik heb nooit heimwee gehad naar Leiden. Koudekerk is een prachtdorp. Ik ben het nieuws uit mijn geboortestad al tijd blijven volgen. Eerst in de Nieu we Leidse, daarna in het Leidsch Dagblad.Tegenwoordig gaat zijn aandacht meer uit naar het Rijn- woudse nieuws. „Vroegerging ik wel eens naar al die vergaderingen en bijeenkomsten, maar dat doe ik niet meer. Ik word door de krant goed op de hoogte gehouden van wat daar al lemaal besproken wordt. Dat vind ik belangrijk. Mevrouw De Gelder-De Boer: „Heerlijk die ochtendkrant. Aanvan kelijk had ik mijn bedenkingen toen in hoorde dat het Leidsch Dagblad naar de morgen ging. 'Kan ik die na righeid in de wereld wel lezen bij elke ontbijthap', dacht ik. Achteraf viel da t reuze mee. Teuni Zweeris maakt zich zorgen over de vergrijzing van Koudekerk: Veel senioren zitten op een betaal bare gelijkvloerse woning te wachten, maar het schiet maar niet op. De bouw van Nieuw Poelgeest duurt al jaren en wat er komt, lost het p bleem niet op. Er komen namel slechts een paar huurwoningen meeste wordt dure koop. Daar dus weer mensen van buiten in ken. Veel Koudekerkse senioren men niet boven een modaal inj uit. Zij willen wel uit die eenge: woning, maar kunnen niet omt niets voor hen wordt gebouwd. Hazerswoude-Rijndijk is de afg pen jaren genoeg gebouwd en u nog veel jonge gezinnen, maar I staat het al jaren stil en dat kui merken. Het is steeds moeilijkei vrijwilligers te vinden en je moi steeds vaker voor je boodschapy het dorp uit. Vroeger had je bijl beeld nog kinderkleding en kon de drogist speelgoed kopen. Dai niet meer. Daarvoor moet je na Hazerswoude toe, ofnaarAlpln aan den Rijn of Leiden. Jamme De heer Molenaar grijpt de ko van de bus aan voor een harte kreet: „Onlangs las ik dat een aantal kers' is opgepakt en veroordeela dat ze computers van diverse in ties kraakten. Daarin loopt Neè land enorm achter. Ze moeten 1 programmeurs oppakken die di mogelijk maken. Hackers zijn v jonge gasten die het computerei de vingers hebben. In het buitel krijgen ze juist banen aangeboc Dat zou hier ook moeten. Drie voorbijgangers klagen, o: hankelijk van elkaar, dat de ai dacht voor de plaatselijke voe club Koudekerk wat karig is ii Leidsch Dagblad. „Nu staan ze een keer bovenaai mag de krant wel wat vaker lat] men. Maar nadat ze zijn gevraagd n het niveau waarop Koudekerk speelt (vierde klasse) komen c drie tot inkeer. „Goed, dat is ook niet erg hoog. gend jaar na de promotie dan r. Midwinter Trekkertrek krijgt herkansing De dichtgetimmerde panden aan de Prins Bernhardstraat. Foto: Hielco Kuipers de inwoners die uitzicht hebben op Nieuw Poel geest. Ze eisen dat het bouwplan tot drie lagen wordt teruggebracht en dat het heien trülingsvrij ge beurt. Met: 'In onze dorps kern past geen hoogbouw' eindigt de brief met zestig handtekeningen. De aanblik is Van Ginhoven een doom in het oog. Het winkelcentrum bestaat uit twee delen, met het ver pauperde seniorencomplex er tussenin. „Daar moet snel wat aan gebeuren", zegt hij. „We zijn juist zo blij als winkeliers dat we een compleet centrum hebben. Laatst is er nog een apotheek bijgekomen wat het winkelaanbod nog verder aanvult. ïk behoor ook tot het comité Toe komst Koudekerk. Ons doel is de gemeente een zetje in de mg te geven om nieuwe huizen te bouwen, want het dorp vergrijst. Het is hier toch heerlijk wonen; dorps en toch binnen een kwar tiertje van de stad." De goede sfeer onder de win keliers wordt nog eens be nadrukt door een perso neelslid van slagerij Rino Verberg, die de bezoekers van de Leidsch Dagblad bus spontaan op plakjes warme worst trakteert. Over het uiterlijk van 'oud' Poelgeest - er is nog een winkeltje in tweedehands spullen in het pand geves tigd - is Bogerd het eens met de plaatselijke mid denstand. „Een ruit ge sneuveld? Dat is nou verve lend. We hebben nog aan kraakwachten gedacht om de verpaupering tegen te gaan, maar doordat er een centrale verwarming door het hele pand loopt, werd dat te duur. Misschien dat we de houten schotten met graffiti kunnen opfleuren, maar of de omwonenden daar op zitten te wachten, is de vraag." Loman Leefmans De eerste editie viel wat tegen. Dat krijg je ervan als je een evenement aan het einde van de winter in de buitenlucht houdt. De Midwinter Trekkertrek in Koudekerk gaat des ondanks op 11 en 12 maart in de herkansing. Ditmaal in het zalen centrum Ridderhof. Bandjes en kinderactiviteiten voeren de bo ventoon. Trekkertrek is een festijn waar Kou dekerkzijn bovengemiddelde be kendheid aan te danken heeft. De festiviteit in augustus trekt jaarlijks duizenden toeschouwers. Dat bracht de organisatie op het idee om een winterse variant te beden ken. Geen opgevoerde tractoren in de bocht, maai" veel muziek en jeugdattracties. „Veel ouders ver telden na de eerste editie 'had ik dat geweten, dan was ik langsgeko men'. Het weer zat tegen, dat ij16 voorspelbaar en daarop hebbe: ons verkeken. Daarom is alles Igj nen", aldus Inge de Leeuw van^J organisatiecomité. Op vrijdagavond bezoekt de SkQ I On Tour Koudekerk. Een gezel|J schap dj's en zangers laat de v^J wintersportgebieden overgewa feestmuziek horen. Zaterdag 01 dag wordt de Ridderhof omge-j> 1 vormd tot een speelparadijs vo de jeugd met ballenbakken, spi kussens, skibroek hangen, acrcT ten en clowns, 's Avonds staari^ drie zalen evenzovele optreden het programma; van house tot— smartlaprockers. Kaarten koste euro in de voorverkoop. „We g; 1\ ervan uit dat beide avonden dit keer helemaal uitverkocht rake; aldus De Leeuw. Een f ïerba jebei van i Voo Leunend op de arm van haar dochter komt een Irakese vrouw de rechtszaal binnengewandeld. Ze mankeert niets aan haar benen, maar laat haar kind desondanks geen seconde los. Pas als ze op het verdachtenbankje gaat zitten, schei den de twee. De dochter werpt haar moeder een begrijpende, troostende blik toe. Beschaamd richt de vrouw uit Bussum haar ogen op de rechter. Haar treurige oogopslag spreekt boekdelen. Het is voor haar een afgang om hier te moeten zitten. Ook al heeft ze zich naar eigen zeggen niet schuldig gemaakt aan proletarisch winkelen in Leiden, op haar gemak voelt ze zich niet. Ze heeft het vermoeden dat haar iets ernstigs boven het hoofd hangt. Met grote, vochtige ogen vertelt ze in het Arabisch haar verhaal. Ze had het onschuldige plan opgevat een dagje in de Sleutelstad te shoppen toen ze in een Leidse parkeergarage een vage bekende tegen kwam, zo steekt de vrouw van wal. De man moest zijn 'aangeschafte' spullen kwijt. Konden die zo lang niet even bij haar in de auto staan, had hij haar vriendelijk gevraagd. Welopgevoed als ze is, stemde de vrouw direct toe en laadde de goederen in. Want een kennis laat je niet in de kou staan. Daarna gingen de twee hun eigen weg. Stomtoevallig treffen de twee el kaar weer in warenhuis V&D. Maar echt gezellig is dit weerzien niet. Nog voor ze zijn uitgepraat worden beiden door de bewaking van V&D bruut beetgepakt en aan de politie overhandigd. De bevei ligingsbeambten hebben gezien dat de vrouw steeds cosmetica- producten en kleding uitzocht waarna de man deze goederen vervolgens zo onopvallend moge lijk in zijn tas liet verdwijnen. In de rechtszaal wellen de tranen van de Bus- sumse op. De herinneringen aan de aanhou ding en de uren in de koude politiecel die daar op volgden, worden haar te veel. „Ik heb nog nooit iets gestolen. Zo ben ik namelijk niet op- gevoed", verklaart ze met klem. De man was dus ook geen 'handlanger', maakt ze duidelijk. „Ik kende hem amper. Hij woonde alleen in hetzelfde asielzoekerscentrum." De rechter heeft de grootste moeite met het relaas van de vrouw: „Bij de politie vertelde u eerst dat u met de trein naar Lei den was afgereisd, daarna gaf u pas toe dat u met de auto was gekomen", klinkt het wantrou wend. Als de verdachte niet een auto vol gestolen waar te verber gen had, had ze de waarheid kunnen spreken. „Ik was bang en raakte in paniek", zegt de vrouw met een dramatisch snik je in haar stem. „Dat de spullen in mijn auto gestolen waren, wist ik echt niet." De officier van justitie vertrouwt de verdachte voor geen cent. Volgens hem is ze doelbewust met de man uit Bussum afgereisd om lekker goedkoop in Leiden te kunnen winkelen. „Heeft u zelf in de auto gereden?", vraagt voor de zekerheid na. De vrouw knikt. NuBn te de officier het zeker: de vrouw liegt. „De strem van de bestuurder stond ver naar achter. Th bor bent niet zo lang. Die vage kennis van u h#'jn s; gereden!" Me Razendsnel komt de vrouw met een verkk „Ik heb de stoel achteruit geschoven omdL mijn aansteker had laten vallen." De rechjen k( kijkt de vrouw geërgerd aan. „Welke idiooi looft dat nou?", foetert hij. Het gezicht va/ervt^ vrouw betrekt. „Ja, nou gaan we weer zielig doen", vervolgt de rechter, „maar dat werj|e C(j niet. jp uja De kans dat de vrouw een loterij zou win nog groter dan dat ze tot twee keer toe eerS kennis uit Bussum in Leiden tegen het lijf loopt, meent de officier. „Ook ik kan uw ring niet anders dan als leugenachtig best{| pelen", voegt de rechter toe. Hij legt 150 e boete op en een week voorwaardelijke gevl nisstraf. Ondersteund door haar dochter if de vrouw zich snel uit de voeten. v vJH istöj

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16