LEIDE ëiden: Topdrukte ;por nieuwe WOZ Heintje Davids en de Leidse Lakenfeesten Met coke in je lijf heb je het wat warmer Wf& Intratuin! Spaar mee voor f; ja kt voor ^stichting REGIO R1 _-in op maandag al zeshonderd telefoontjes K ïfbaar Leiden steunt Van der Luit De grootste van Leiden? Studenten beraden zich op acties tegen Rutte u intratuin Leidsch V Dagblad #7 Jï f ^en 47-jarige Leidenaar I Bsren aangehouden op I Tag van brandstichting. A de nacht van vrijdag ■a^erdag 26 februari een ten hebben ingegooid - - woonboot aan de He- «4 en vervolgens in de J L id hebben gesticht. H liepen boot en interi- jggj le op. De 57-jarige be- was niet thuis. donderdag 3 maart 2005 door Silvan Schoonhoven leiden - Jay noemt zich een van de 'experts van het straatleven'. Voor daklozen zijn de sneeuw en de kou ondraaglijk, zegt hij. „Ik heb, even tellen, een, twee, drie, vier lagen kleding aan. Maar als je de hele dag op straat leeft ga je zweten en op een gegeven moment slaat de kou toch toe. Niks aan te doen." De sneeuw dwarrelt omlaag, maar de bezoekers van perron nul onder Leiden Centraal bele ven er geen vrolijkheid aan. Ja, toch: een van de gebruikers duwt traag een sneeuwbal voor zich uit, die even later met een plof uit elkaar valt. De roller is dan alweer tegen het muurtje gaan zitten en heeft zijn pijpje gestopt met een bolletje wit. Jay is een van de 'straatratten' - zoals hij ze noemt - die staan te wachten op perron nul. Dat is een tegen sneeuw beschutte hoek onder het Alphens perron, waar de Leidse druggebruikers een beetje aan het zicht ont trokken staan. De bekladde muren beschutten tegen de wind en over de keien ligt een tapijt van zilverpapiertjes, aan stekers en lege pakjes sigaret ten. „Het is in jaren niet zo koud ge weest. Ik ben best wat gewend, ik heb drie maanden in een container geslapen waarvan de deksel net niet dichtkon. Als het regende kwam het water zo naar binnen. Nu lig je hier in een slaapzak of een dekentje, maar het is vreselijk koud. Als je coke gebruikt, wordt je lichaam warm, dus dan slaap je wat be ter. Maar om te zeggen dat je lekker slaapt: nee." Harry heeft kloven in zijn han den van de kou: hij trekt zijn handschoenen uit en laat ze zien. Harry is al eens met een li chaamstemperatuur van nog maar 34 graden van de straat gehaald, zegt hij. Een kleine man ('geen namen, noem me maar Ben'), laat zién dat hij tien lagen kleding draagt om overdag zijn lichaam lauw warm te houden. Hij hangt het liefst doelloos in winkels rond, maar daar kennen ze dat man netje met dat dikke pak kleren inmiddels ook. „Ze zeggen niet eens meer iets tegen me: ze wij zen gewoon naar de deur." De drugsgebruikers op perron nul staren naar de neerdwarre lende vlokken. Een Marokkaan se man voegt zich bij het gezel schap onder het afdak. Het is er niet ongezellig. Een dealer komt aangereden op een rood brom mertje. Biljetten van tien en bolletjes bruin en wit gaan van hand tot hand, iemand heeft een Zwartgeblakerde waterpijp en een keurig uitziende vrouw haalt een fles drank tevoor schijn. Een grote man draait aan een radiootje, dat zachtjes speelt. De Marokkaanse man vertelt over de koude nachten. In de moskee kreeg hij weinig hulp en begrip voor zijn probleem. Het is psychisch, zegt hij, wij zend op zijn wijkende haarlijn. „Het zat hier niet goed. Ik heb eens negen dagen en nachten achter elkaar doorgelopen, alles was kapot." Soms, als je het heel koud hebt, krijg je visioenen. Ben heeft nachten meegemaakt dat hij wakend droomde, vertelt hij. „Dan denk je dat er mensen naast je zitten, maar je bent al leen." Met een klap kom je dan terug in de werkelijkheid, en die is kil onder de struiken in een parkje of in een tuinhuisje ach ter het spoor.Als het koud is duurt het eindeloos voor het licht wordt." Een man of vier brengt de nacht door op perron nul onder het station, vertelt Jay. Anders kan je altijd nog 'een bootje kraken'. „Maar daar zijn de mensen niet van gediend, he. Ik heb wel eens een bootje ge kraakt bij de Haagweg. Maar dat was ook vreselijk koud, in november. De politie heeft me eruit gezet." Jay beklaagt zich over de Leide- naars die steeds harder worden tegen daklozen en over de ge meente die zo weinig doet. „In het slaaphuis zijn er maar acht tien slaapplaatsen, de dames vier. Er zijn tachtig daklozen in Leiden, dus tel maar na. Als je coke hebt zitten gebruiken, kom er na negenen niet meer binnen. Je zou zelf eens een ba- seLpijp moeten roken, dan pas weet je dat het een ander leven is. Dan slaap je hier, onder het spoor. Tanja heeft hier de hele zomer geslapen op een matras je. Maar ja, nu is het anders he, met de kou. De gemeente zou een voorziening moeten ope- nen, desnoods het Belastingge bouw, waar we rustig kunnen zitten. Schiphol? Is niks meer. Daar zaten veel Leidse daklo zen. Maar het is afgelopen. Je krijgt een boete van veertig eu ro en je hoort ze zeggen: u moet de luchthaven nu verlaten." Leiden Centraal Station. Perron nul. De nog enigszins beschutte hoek onder het Alphens perron, waar de Leidse druggebruikers bijeenko men. „Het is in jaren niet zo koud geweest." Foto: Silvan Schoonhoven a :eus Waarsenburg telefoon bij de afde lingen van de gemeen- ©odgloeiend. Op maan- jnen er al zeshonderd jjes binnen naar aanlei- ede WOZ-beschikking lag bij de meeste inwo- p Leiden in de bus viel. tongeveer net zoveel 1 de eerste dag als bij WOZ-ronde", bena- eentelijk woordvoer- ip<e Quispel echter. ?ente verwacht dit jaar I je aantal bezwaarschrif- 1®% 2001: zo'n vijf- zes- Daarvan werd toen f dertig procent ge- v^erklaard. „We denken at dat percentage nu la- j^tvallen omdat de taxa- pA ons idee nauwkeuriger a-evoerd", aldus Quispel. 9litters die de veronder- parde van hun huis be- kunnen rekenen op een nieuw onderzoek, verzekert Quispel. „Er kan natuurlijk al tijd een foutje zijn gemaakt. Dus als iemand bezwaar maakt, toetst de afdeling belastingen de waarde aan de hand van een aantal ijkpunten die zij tot haar beschikking heeft: verkoopge gevens, grondgegevens uit het kadaster, luchtfoto's en verge lijkbare panden in dezelfde buurt. De gemeente heeft geen inzage in de taxatiegegevens van makelaars." Volgens Quispel werkt de afde ling belastingen van de ge meente de komende maanden op volle toeren om alle be zwaarschriften naar behoren af te handelen. Wat overigens niet wil zeggen dat iedereen ook di rect antwoord krijgt. „De wette lijke termijn waarbinnen de ge meente moet reageren, is één jaar. Mocht dat onverhoopt niet lukken, dan kan de bezwaarma ker direct in beroep. Het is dus niet zo dat als de gemeente niet binnen de wettelijke termijn reageert het bezwaar automa tisch gegrond wordt verklaard." Het overgrote deel van de aan slagen is inmiddels verstuurd. „Maar er zijn mensen die hun beschikking nog moeten krij gen. De taxaties van huizen en bedrijfspanden die in verbou wing zijn, moeten nog even op hun aanslag wachten. Voor de bepaling van de WOZ-waarde wordt namelijk uitgegaan van de situatie op 1 januari 2005. Die waarde wordt vervolgens 'teruggerekend' naar 2003. Wie z'n huis dus verfraaid heeft met een aanbouw in 2004, zal die waardestijging dus wel in z'n aanslag verwerkt zien." En dan zijn er nog panden in de binnenstad die moeilijk te ver gelijken zijn met andere gebou wen. Quispel: „De eigenaren van die panden hebben ook nog niet allemaal hun aanslag binnen. In totaal moet 5 pro cent van alle beschikkingen nog op de post worden gedaan. Dat gebeurt zeker voor de zomer." fewDe tweemansffactie van Leefbaar Leiden M extra vergadering van de gemeenteraad Sakenfeesten te redden, niet uit. Volgens Horzitter Daan Sloos is het niet alleen Her Alexander Geertsema die het evene- Hstreert, maar is het hele college van bur- Her en wethouders verantwoordelijk. „Het 4' gen zeggen een collegiaal bestuur dus is verantwoordelijk voor het eventueel jgaan van de Lakenfeesten", aldus Sloos. H zÜn partijgenoot Piet Peper vinden het pelijk dat de organisatoren van de La kenfeesten, Aad van der Luit en Stephan van den Berg als 'oud vuil' worden behandeld door het college. Sloos: „Dit kan en mag niet gebeuren. Desnoods moet de raad maar extra bijeen komen om dit college tot inkeer te laten komen. Ik kan me niet indenken dat er partijen zijn in deze stad die de Lakenfeesten niet willen laten doorgaan. Sloos hekelt de 'ellendige' bureaucratie in Leiden en stelt dat Leefbaar Leiden 'pal staat achter Van der Luit en zijn mensen'. Eerder stelden WD en Groenlinks al vragen over de kwestie. De SP is ook boos over de gang van zaken. leiden - 'De grootste sneeuwpop van Leiden' hebben vijftien Leidse studenten gisteren volgens eigen zeggen gemaakt aan het Plantsoen. Waar of niet waar, met z'n omvang en hoogte (zo'n vier meter) mag de pop er beslist zijn. Ruim drie uur waren ze er mee bezig. Via een 'treeplank' werd de kop van de pop op zijn buik gezet. Foto: Hielco Kuipers Het is bepaald niet de ;er dat er ophef ontstaat Q.eidse Lakenfeesten. En ik niet de eerste keer dat ^der Luit aankondigt dat ^t meer wil organiseren. In conflicten lopen als draad door de twintig- ®schiedenis van het zo- ijn. Dan is de organisa- dan is er geldgebrek, it de horeca niet mee, gft de gemeente moeilijk ■uidsoverlast, dan dreigt Oerdeel niet door te 1 vorige week meldden nisatoren Aad van der —Stephan van den Berg eze zomer helemaal kenfeesten zullen zijn, e een conflict met de ite over 23.000 euro. ie die Lakenfeesten zijn Leids. Waardeloos das." at van een willekeurige Hjanger komt uit een ibericht uit 1985, als het [lens de eerste editie iet eten gooit. De toeris- narkt wordt slecht be- gle show van binnen liepen valt in het water, 2 Lakenmarkt op zondag rote trekpleister en het in van een Amerikaanse and wordt zelfs 'een re- te knaller' genoemd. ie feesten nou effe een Pannenkoek met aardbeien op Leiden Culinair. Archieffoto: Hielco Kuipers kans. Je kunt niet in een jaar volwassen worden", zegt toen malig WV-directeur Kees Hu- gens, die met de Stichting Eve nementenfonds Leiden de La kenfeesten organiseert. Vier jaar later is de toon heel anders. „De Leidse Lakenfeesten zijn wederom een groot succes geworden", meldt het Leidsch Dagblad op 16 juli 1990. Orga nisator Hugens kijkt tevreden terug op het tien dagen durende festijn, dat in totaal zo'n 350.000 bezoekers trok."De twee zondagse Lakenmarkten, Leiden Culinair en het straat muzikantenfestival De Gouden Pet en later de Peurbakkentocht zijn de kurken waarop het Leid se feest drijft. Ook culturele ac tiviteiten vormen een onder deel, al klagen sommigen dat die ondersneeuwen in het eet- en drinkfestijn. Geldproblemen zijn er vanaf het begin. Constant wordt ge klaagd over de te lage subsidie van de gemeente (15.000 gul den in 1988) en steeds wordt gezocht naar nieuwe sponsors. Grote toneelstukken, zoals in 1987 'Lodewijk Napoleon' in de Pieterskerk sneuvelen wegens geldgebrek. In 1994 boycot de horeca de feesten, uit onvrede over kosten die zij aan de gemeente moet betalen. Voor culturele evene menten zoals een musical in de Pieterskerk of een opera op de Burcht is geen geld meer. De gemeente zet vier ambtenaren, onder wie Aad van der Luit, in om de Lakenfeesten 'te redden'. „Heb je gezien hoe vol de terras sen zaten vandaag? Ik denk dat we een goed programma had den en dat we volgend jaar nog gaan uitbreiden", zegt Van der Luit tijdens het zomerfeest. Met een uitgebreider programma, elke dag markt, en volop mede werking van de Leidse horeca zijn de Leidse Lakenfeesten in 1995 weer helemaal terug. Van der Luit is dan officieel organi sator van evenementen gewor den bij de gemeente. In de edities daarna kampt de organisatie weer met financiële problemen, door oplopende kosten en minder inkomsten uit de verhuur van kramen. Na de Lakenfeesten van 2000 kon digt Van der Luit aan dat hij het evenement wil terugbrengen van tien naar vier dagen, omdat vooral op doordeweekse dagen de belangstelling volgens hem terugloopt. Niet iedereen is blij door Tessa de Wekker leiden - Leidse studenten bera den zich op acties tegen de plannen van staatssecretaris Rutte. Maar of de onvrede hier zal leiden tot de bezetting van universiteitsgebouwen, zoals in Amsterdam gebeurde, is de vraag. „De actiebereidheid in Leiden is over het algemeen la ger dan in andere steden", meent Vincent van Beest, de voorzitter van de Leidse Stu denten Belangenorganisatie. Rutte wil dat studenten in de toekomst nog maar maximaal anderhalf jaar studievertraging oplopen. Van Beest merkt dat steeds meer studenten de laat ste weken gaan beseffen wat dat voor hen kan betekenen. „We sturen de staatssecretaris een brief met onze bezwaren. Die laten we ook ondertekenen door het College van Bestuur en alle studentenpartijen.'' Volgens Marc Rosier, fractie voorzitter van de Studenten Groepering Leiden in de Uni versiteitsraad, groeit ook in Lei den de weerstand tegen de plannen van Rutte. Vooral 'ac tieve' studenten voelen zich ge dupeerd. Rosier: „Die komen er in de plannen van Rutte slecht vanaf. Maximaal anderhalf jaar studievertraging is gewoon te krap als je in het bestuur van een vereniging wilt." Voor ac ties zoals de bezetting van het Maagdenhuis vindt Rosier het nu nog te vroeg. „De Universi teitsraad spreekt volgende week woensdag met de staatssecreta ris. Dat wil ik eerst afwachten. Maar hij lijkt weinig te doen met de loitiek op zijn plannen, dus ik sluit acties niet uit." Op de tweedejaars rechtenstu denten Sander Tiemstra en Derk Hassink die voor de uni versiteitsbibliotheek een kopje koffie staan te drinken, hoeft Rosier echter niet te rekenen. Hassink: „Ik snap Rutte wel. Studenten die heel lang over hun studie doen, kosten na tuurlijk bakken met geld. Maar zelf ga ik de termijn ook over schrijden." Zijn studievriend is het met hem eens. „Op zich ben ik het wel met Rutte eens, maar het gaat me zelf in mijn portemonnee raken. Bovendien betekent de maatregel denk ik het einde van het studentenle ven", meent Tiemstra. Studentenpartij Bewust en Pro gressief (BeP) denkt vanwege de lage actiebereidheid onder studenten aan een ludiek pro test. „We willen een actie die het debat onder studenten moet aanzwengelen", laat Fie- neke Rozema, raadslid voor die partij in de universiteitsraad, weten. „Maar als het echt fout gaat, denk ik wel dat Leidse stu denten willen strijden voor de goede zaak," I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch fijt Dagblad (advertentie) met dat plan, maar Van der Luit is tevreden over de uitwerking. Een jaar later kondigt hij toch aan helemaal te stoppen met de organisatie. Vooral uit onvrede over zijn eigen werkgever, de gemeente Leiden, die te veel re keningen stuurt en te bureau cratisch is. Van der Luit, die on der andere betrokken blijft bij de Peurbakkentocht, zegt het erg te vinden dat de Lakenfees ten in afgeslankte vorm verder moeten: „Dat betreur ik diep maar ik ben Heintje Davids niet." Zijn stichting Pedrafes blijft de Lakenfeesten organiseren tot Aad van der Luit en kompaan Stephan van den Berg vier jaar later opnieuw melden dat het afgelopen is. Wethouder Alexander Geertsema hoopt er nog uit te komen met de stich ting, bij wie volgens hem veel oud zeer zit. „Maar er moet naar de toekomst worden geke ken en niet naar het verleden. De woorden van de wethouder lijken verrassend veel op de woorden die ambtenaar Aad van der Luit tien jaar geleden sprak, tijdens de horeca-boycot van de Lakenfeesten: „Ik besef dat er negen jaar oud zeer rich ting de plaatselijke overheid zit, maar je moet naar de toekomst kijken en niet altijd de zwarte piet bij de gemeente leggen. Janet van Dijk WlW aantrekkelijke korting bij HIT GR0INE WARENHUIS O Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! y Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam G M V Postcode /Plaats tblefoonnr:it vra bezorgcontrolol Geboortedatum emailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso. bvp< Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice^ hdcnl of surf naar www.leidschdagblad .nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13