NCR Vers niet verplicF naar cursus ij MEDIA NCRV op zoek naar protestantse wortels De Farm: overleven zonder concessies 'De Noord-Hollander bestaat niet' EC eist opheldering over omroepgelden Geschiedenis als themakanaj De Both achter microfoon TV Noord-Holland begint editie in Amsterdam HDC648 donderdag 3 maart 2005 Nederland heeft een glorieuze, protestants-christe lijke traditie, vindt NCRV-voorzitter Kees Klop. On der zijn bewind sluit de omroep zich daarbij weer volop aan. Er komt een cursus protestantisme voor het personeel, heeft hij aangekondigd. Intussen is hierover stevige onrust ontstaan. door Fija Nijenhuis Hilversum - Ruim een halve meter Bijbels bevat de boekenkast in het kantoor van NCRV-voorzit ter Kees Klop. Op een lessenaar ligt een indruk wekkend grote, opengeslagen platenbijbel en in de vensterbank staan glas-in-loodschilderijtjes die een bijbelse gebeurtenis verbeelden. Twee bijbels in de halve meter zijn van Klop, de platen- bijbel is niet van hem en ook de schilderijtjes niet. „Over een paar jaar zit hier weer iemand an ders." Kees Klop is duidelijk niet bij de NCRV ge komen om zijn stempel op de omroep te druk ken. Hij heeft een hoger doel. Klop werkte 23 jaar bij het wetenschappelijk bu reau van het CDA toen hij in 2001 een adverten tie zag waarin de NCRV een voorzitter zocht. Hij schreef een brief en was naar eigen zeggen bin nen zes weken voorgedragen en gekozen. De nieuwe functie was een mooi vervolg op zijn werk bij het CDA, waar hij plaatsvervangend di recteur was. „Het is heerlijk dat als je heel lang ideeën hebt ontwikkeld over wat een christelijk geïnspireerd optreden betekent, je dan de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering krijgt." De 'basale ideeën' die Klop voor de NCRV had, spraken het bestuur van de omroep aan. „Het ging mij vooral om de ontwikkeling van de pro testants-christelijke traditie in Nederland. Ik vind dat we een glorieuze traditie hebben, die met grote snelheid is opgebouwd door mensen als Abraham Kuyper en professor Berkhof, maar met even grote snelheid weer afgebroken werd door Kuitert en Den Heyer. Het gevolg is dat we nu op een nulpunt staan. Dat vind ik aanleiding voor een nieuwe fase. We willen niet meer het ratione le systeem van de dogmatiek, maar we willen ook niet meer alles weg relativeren. Er komt nu een manier van denken over het leven die niet zo stellig is, niet zo rationeel. Er komt meer gevoel bij." Vanuit die invalshoek wil de 'nieuwe' NCRV pro gramma's maken. Het gaat Klop aan het hart dat zoveel Nederlanders een negatief beeld van het protestantse geloof hebben. De omroepvoorzit ter zeifis „helemaal uit de zuil". Hij groeide op in Den Haag, in een gereformeerd gezin. „Christe lijke zaterdagmiddagvoetbalvereniging, christe lijk lyceum, de Vrije Universiteit. Ik denk er met ontzettend veel plezier aan terug. De jaren vijftig boden een prettig klimaat om in op te groeien. Nu wordt er vaak over gesproken alsof het ver zuild en paternalistisch was, maar ik heb het al tijd heel vriendelijk gevonden. Iedereen ging naar de kerk. Dat je niet vloekte en fair was, was van zelfsprekend. Ik vond 't prettig, heb het nooit als onderdrukkend ervaren." De NCRV, inclusief Klop, opereren stilletjes en bijna onzichtbaar in de hectische omroepwereld. Welke koers de omroep vaart, was jarenlang on duidelijk. Uit programma's was op te maken dat de NCRV steeds meer de breed religieuze kant op ging. „De NCRV heeft geen duidelijk beeld. Dat klopt", zegt de voorzitter. Het heeft volgens hem een paar jaar gekost om de boel weer op de rails te krijgen. „Als alles goed gaat, komt er in het voorjaar een imagocampagne." Klop zegt nog niet te weten hoe die campagne eruit ziet. Zeer binnenkort wordt een voorstel gepresenteerd. De boodschap die de campagne vertolkt, kent hij ui teraard wel. Hij illustreert die zo: „Geert Mak heeft een fantastisch boek geschreven over de eeuw van mijn vader. Daarmee is het voor hem afgelopen, er is geen toekomst." Agnes Amelink, die ook over de gereformeerden van 'vroeger' schreef, ziet er wel toekomst in. Zij voedt haar kinderen gereformeerd op. Klop ziet net als de Kees Klop. Foto: NCRV Trouw-journaliste toekomst voor het christelijke geloof. „Ik weet niet of het veel aanhangers zal krijgen. Maar als bron is het eeuwig. Dat baseer ik op mijn eigen ervaring." De NCRV moet er hard aan trekken om zijn pro testantse wortels weer grond te geven. Er is de laatste decennia nogal wat kennis en interesse weggezakt bij de medewerkers. Daarom stuurt Klop zijn voltallige personeel op een cursus pro- testants geloof, zodat medewerkers, vooral de programmamakers, vanuit een protestantse overtuiging aan de slag kunnen gaan. De NCRV wil in zijn programma's vooral geloofs beleving laten zien. „Dat vind ik heel belangrijk naar buiten toe. Ik denk dat er mensen uit de kerk gestapt zijn omdat ze een verkeerd beeld van de almacht van God hebben: 'In de kerk ge loven ze dat God almachtig is en moet je kijken wat er gebeurt'. God is niet almachtig, zegt Klop, „niet in de zin dat Hij kwaad voorkomt. Ik ervaar God als een enorme kracht als je iets kwaads overkomt. Maar Hij is geen enorme tovenaar die alle problemen wegtovert. Nadenken over het ge loof is hartstikke goed, je moet alleen niet denken dat je alles kunt verklaren." De NCRV-voorzitter vindt niet dat de door hem gesignaleerde nieuwe fase vaag is en veel interpretatieruimte overlaat. „De Tien Geboden blijven de Tien Geboden. Als je die houdt, word je gelukkig." Inmiddels is het te merken dat de NCRV zich sterk richt op het protestantse geloof. Een pro gramma als Reliruil komt niet terug op televisie. Hierin ruilden mensen met een verschillend ge loof, bijvoorbeeld boeddhisten, hindoes en chris tenen, een weekeinde met elkaar van geloof. Klop en de zijnen hebben geconstateerd dat het niet kan: in het wezen - want geloof is daarvan volgens hen onderdeel - van een ander kruipen. Het programma Niet alleen op zondag, waarin kerkelijke gemeenten worden geportretteerd, il lustreert wel de nieuwe NCRV. „Daarin zie je echte geloofsbeleving." Maar ook Man bijt hond wordt vanuit een protestantse overtuiging ge maakt, aldus Klop. Dit programma brengt het bijzondere van de gewone mens voor het voet licht. Klop refereert aan psalm 8, waar het won der van de mens wordt bezongen. De omroep wil vaker het bijbelverhaal gaan vertellen. „Rond de christelijke feestdagen gaan we een speciale pro grammering bieden, waarin we aan de hand van verhalen uitleggen wat de betekenis is van bij voorbeeld Pasen en Pinksteren." 5 B 1 N 0 onrust binnen zijn eigei tii roep. Medewerkers zijnl J< meer bang dat de NCR C strak personeelsbeleid ga; st ren, zoals ook bij de EO 0 D val is, waar medewerk^ V| moeten zijn van een kerk| N Volgens Abbenhuis is d? M het plan van de NCRV. „1 s( gelopen jaar zijn er me| N discussies geweest op ve W lende niveaus over de vraj Tl de C van NCRV in de prcj N ma's wel of niet te plaati U Om dat meer handen en j S te geven heb ik opdracht Tl ven om een opzet voc| M aantal workshops te onti A len met als doel met elkj N gezonde dialoog te gaai N hoe we onze identiteit tot| Ti kunnen laten komen in dj D gramma's", aldus AbbenlJ N een verklaring. d« Volgens de NCRV-baas hi het plan voor de worH D nog besproken worden, j D nog helemaal niets cond M aldus zijn woordvoerder. N nog niet duidelijk of de Ij Ei medewerkers de work verplicht zullen moeten v hilversum/gpd - De NCRV is niet van plan in de toekomst al leen medewerkers in dienst te nemen ofte houden met een 'actieve protestantse levensover tuiging'. „Wat wel van belang is, dat me dewerkers ervan doordrongen zijn dat zij als professional in dienst van de' NCRV, het ge- dachtengoed mee helpen uit dragen in de programma's", zegt NCRV-directeur C. Abben huis. Abbenhuis nuanceert hiermee de uitspraken van zijn voorzit ter Kees Klop eerder deze week over een versterking van het protestants-christelijke karakter van zijn omroep. Zo wil Klop dat zijn medewerkers via een cursus protestants geloof weer inzicht krijgen in de religieuze achtergrond van de omroep. Ook moeten de NCRV-pro- gramma's nog meer dan tot nu toe het geval is, vanuit een christelijke geloofsovertuiging worden gemaakt, zo laat hij in deze krant weten. De uitspraken leidden tot enige mee m|cke dia-progrieute ma's met PK Om 1 structuur te brenge Schaatsl: brussel/anp - Nederland moet een eind maken aan de ondui delijke situatie rond de om roepgelden. Dat staat in een brief die de Europese Commis sie vandaag zal versturen, meldde een Brusselse bron gis teren. Volgens de Commissie is het niet voldoende duidelijk waar de publieke omroepen hun overheidsbijdrage aan be steden. Dat publieke omroepen ge steund worden met belasting geld is op zichzelf geen pro bleem voor de Europese Unie. Voorwaarde is dat ze het geld alleen besteden aan publieke doelen. Allerlei nieuwe dien sten, bijvoorbeeld nieuwsbe richten versturen via sms, val len daar niet onder. De Commissie wil nu dat Ne derland voortaan duidelijker is over de besteding van het om- roepgeld. Duitsland en Ierland krijgen een soortgelijk verzoek in de bus. „We willen weten wie betaald krijgt voor wat. Alleen dan kun nen we bepalen of het geld cor rect besteed wordt", aldus de bron. Als het geld terechtkomt bij commerciële diensten, bete kent dat concurrentievervalsing ten opzichte van bedrijven die dezelfde diensten leveren maar geen overheidssteun krijgen, is de redenering in Brussel. Het verzoek om transparantie staat los van een onderzoek dat de Commissie een jaar geleden is begonnen tegen de Neder landse omroepen. Toen ging het om geld uit het verleden. Omroepen zouden een deel van hun overheidsbijdrage hebben besteed aan niet-publieke acti viteiten, luidde de klacht. Dat onderzoek is nog gaande. Een woordvoerder van Publieke Omroep liet gisteren weten dat zijn organisatie in afwachting is van de brief uit Brussel. Daarna zal Publieke Omroep inhoude lijk reageren. Hilversum/ANP - Actrice en tv- presentatrice Froukje de Both presenteert vanaf zondag een nieuw programma op Radio 538. Samen met Jens Timmer mans is ze te horen met D'r uit met Froukje en Jens. De presentatrice maakt sinds mei 2002 met dj Niels Hoog land al iedere vrijdag het pro gramma Niels en Froukje. „Het nieuwe programma wordt voor mij een uitdaging. We gaan het de luisteraars nog moeilijk ma ken om lang uit te slapen op zondag." amsterdam/gpd - Stilletjes heeft Nederland er een nieuwe tv-zender bij, het themakanaal Ge schiedenis van de VPRO en de NPS. De zender is te ontvangen op de pc (omroep.nl/geschiedenis) en ook op digitale televisie via een kabelkastje vanUPC. Voor de ontvangst op de computer moet wel wat software geïnstalleerd worden, maar dat regelt zichzelf. En op wat tragere computers is het beeld niet echt vloei end. Klagen heeft echter geen zin; het is allemaal gratis en voor niks. Attractie: reclame ontbreekt. Het Geschiedeniska naal is een initiatief van de NPS en de VPRO, die samen ook al het pop-the makanaal Drie voor twaalf verzorgen. Verder verzorgt de publieke omroep nog het themakanaal Nieuws, waar het Journaal 24 uur per dag te zien is. Ook RTL Nieuws biedt sinds kort haar nieuwsuitzendingen volledig via internet aan. Initiatiefneemster Nina Meilof, die zich hiervoor bezighield met de buitengewoon aardige website 'geschiedenis' van de omroepen, zegt dat de VPRO erg geïnteresseerd is in themakanalen. „Die hebben de toekomst, ze zijn gericht op spe cifieke doelgroepen. Als publieke omroep horen we daarbij te zijn. En de kabelexploitanten heb ben ook themakanalen nodig. Door die digitale techniek kunnen ze vele kanalen doorgeven, ze zijn dus erg op zoek naar inhoud. En die kunnen wij leveren. Het is ook een stap in de ontwikke ling; binnenkort kun je ook zenders ontvangen op je mobiel." Eigen documentaires gaat het themakanaal niet maken, daarvoor ontbreekt het aan budget en aan personeel (nu vier mensen). Maar de zender beperkt zich niet tot het tonen van bestaan^ producties. Meilof: „We hebben partners, [Heu het Nationaal Archief, het Instituut voor Sl2-ri Geschiedenis, het Popinstituut, het Niod.y^ het Nederlands Instituut voor Beeld en Gtj.2( dat niet alleen het hele omroeparchief behwe maar bijvoorbeeld ook een prachtige coi"03 amateur-smalfilms heeft. Al die archievenc ben een enorme voorraad bewegend beeld i uit we 1 Nederland schaatsland is het eerste thema van het geschie deniskanaal. Op de foto de Elfstedentocht van 1942. Foto: ANP putten met hun de gang, tine willen soort na mentaar. dat zeer hs. neerde aal hanteé zender maweken Meuof: beginnen IIO Nederland Het De week op gaat het om de Sovjet-Unie ten tijde vanlHet batsjov, daarna besteden we, naar aanleidini' de boekenweek, aandacht aan schrijvers eir90' torische romans, dan aan de jaren vijftig en ||0 na komt een themamaand rond jongerencullNo. met elke week een ander decennium. En [htei daarna weet ik het nog niet." No Niet iedere avond is een ander prograt zien. „We maken acht tot tien uur per tl No maar we programmeren het zo dat ieman|Me steeds op dezelfde tijd wil kijken per dag eet der deel te zien krijgt. We gaan er niet van 1 iemand achter elkaar tien uur gaat kijken." >10 veel kijkers wil het kanaal bereiken? MjUtr „Daar hebben we het niet over gehad. Ovef9e jaar of twee maken we de balans wel op." Hilversum - In het adembenemende, uitgestrekte Zuid-Afrikaanse land schap staan hier en daar wat bouwval len van wat in lang vervlogen tijden boerderijen waren. Het gebied wordt tegenwoordig slechts bevolkt door kuddes olifanten, zebra's en giraffen, hier en daar sluipt een leeuw door de wildernis. In dit niemandsland aan de voet van de Zwartberg ligt De Farm, de komen de dertien weken het onderkomen van de zestien deelnemers van het gelijk namige nieuwe reality-programma van Yorin. De kandidaten zijn op de boerderij verstoken van elektriciteit, gas, stro mend water en alle andere luxe van thuis. De acht Nederlanders en acht Vlamingen moeten zelf hun voedsel verbouwen, de boerderij onderhouden en de veestapel verzorgen. Elke week valt iemand af, wat binnen de groep overleveraars natuurlijk zorgt voor de nodige irritaties en spanningen. De winnaar strijkt uiteindelijk vijftigdui zend euro op. De ingrediënten zijn nagenoeg hetzelf de als bij Expeditie Robinson, net als De Farm een internationale succesfor mule van het Zweedse tv-bedrijf Strix. In Engeland, waar bekende personen de boerderij bevolkten, kwam De Farm in opspraak doordat Rebecca Loos, ex-minnares van David Beck ham, voor de camera's ongegeneerd een varken bevredigde. De deelnemers aan de Nederlands/Vlaamse versie, ge presenteerd door Gijs Staverman en zijn Belgische collega Evi Hanssen, zien in hun overlevingsstrategie geluk kig af van dit soort acties. De makers hebben een bont gezel schap naar Afrika gestuurd. Hoe ver Deelnemers aan het programma De Farm verbouwen zelf hun voedsel, onderhouden de boerderij en verzorgen de veestapel. Foto: GPD/Blue Circle schillend ook, één karaktertrek hebben ze onmiskenbaar gemeen: de onver zettelijke wil om te winnen. De Vlaam se Sofie (23) bijvoorbeeld, hoewel zij nog nooit eerder in haar leven serieus de handen uit de mouwen heeft moe ten steken. Zij neemt het op tegen doorzetters als Jeanette, een doortas tende 51-jarige barkeepster uit Assen, en Peyman, een vrolijke Tilburgse flie refluiter van 26 jaar en de op het oog geboren leider Anthony (36) uit Vlis- singen. „Als ik naar een reality-programma kijk, denk ik altijd: ik zou daar de win naar zijn geweest", zo motiveert de Nederlander Oscar (48) zijn deelname. „Het is voor mij net een hotel hier", al dus de 66-jarige Vlaming Mathieu, ex- verpleger van Artsen zonder Grenzen, laconiek. Yorin hoopt met de belevenissen van de zestien zorgvuldig gecaste avonturi ers een hit in handen te hebben. Ver schil met Expeditie Robinson is groep niet wordt opgesplitst. De genheidsagrariërs worden niet stemd op grond van onderlinge nissen. Elke week gaan twee 'boi een duel aan waarbij het aankoj kracht, behendigheid of kennis, verliezer kan direct naar huis. Di nemers kiezen elke week een fc der, die verantwoordelijk wordt houden voor het reilen en zeilen het boerenbedrijf. De farmers krijgen hulp van een tor, de Zuid-Afrikaan Ranger, die] wijst op de gevaren en de geneuj van de plaatselijke flora en faun. dienen de deelnemers de pofadi Kaapse cobra en de boomslang ti kennen. „Doden en opdienen vol avondeten", luidt zijn voortvarei advies. „Voor mij zou het niets zijn", ze] sentator Gijs Staverman over de beringen van de boerderijbewom „Ik ben daar niet voor in de wieg legd. Na een dag of drie zonder t( papier heb ik het al gauw gehad.'] presentator constateerde dat mei opvallend gemakkelijk zonder teil sie, computer en zelfs mobiele tel foon kunnen leven. „Het ontbrel van hygiëne - geen toiletten, geei ches - was voor de meesten het zwaarst. Maar je ziet dat ze tóch heel creatieve oplossingen komei idee van het programma was tei gaan naar de levensomstandigheil van 200 jaar terug. En dat is ook beurd. Zonder concessies." Berrit de Lange jo.3( Und De Farm, vanaf vanavond, Yorin, I12 uur (deel 1) en 22.40 uur (deel 2). L6^ jhla door Nico Postma Amsterdam - Wie in Haarlem of Hilver sum woont, heeft weinig met nieuws over de marine in Den Helder. En als TV Noord-Holland te lang beelden uitzendt uit Alkmaar, vragen de Amsterdammers of er ook nog wat anders op tv is dan 'die kaasdragers'. „De Noord-Hollander bestaat niet", betoogt hoofdredacteur Dink Binnendijk van TV Noord-Holland. Hij wil daarom extra tv-edities invoeren. Deze week is de zender begonnen met de Amsterdamse editie onder de naam Studio Amsterdam. Van maandag tot en met vrijdag is een uur lang Studio Amsterdam te zien (19.00 uur), meteen na het provinciale uur (18.00 uur) dat de Noord-Hollanders al kennen. TV Noord-Holland wil hiermee de naamsbekendheid en de kijkcijfers in de hoofdstad opkrikken. De kijkcijfers in de hoofdstad liggen namelijk een paar pro cent achter bij de rest van de provincie. Dagelijks bereikt TV Noord-Holland 14,5 procent van de Amsterdammers, terwijl in de rest van de provincie 17,8 procent een kijkje komt nemen. Elk procent staat voor 21.000 kijkers. De zender zit sinds oktober 2003 op de Amsterdamse kabel. Binnendijk vindt het begrijpelijk dat de stedelingen zich minder interesseren voor het nieuws uit de provincie. Binnendijk: „Noord-Hol land valt uiteen in vier stukken: het Gooi, Kennemerland, Amsterdam en de regio Alkmaar. De afstanden en diversi teit in de regio zijn dus groot, terwijl on ze kracht juist ligt in het nieuws van dichtbij. Hoe groter de wereld om ons heen, des te interessanter wordt het re gionale nieuws. Daarom beginnen we met een Amsterdamse editie. Voor de toekomst denk ik aan nieuwsedities voor Alkmaar, Hilversum en Haarlem. Dat Nieuwe gezichten en oude bekenden bij TV Noord-Holland. Bovenste rij (vlnr): nieuwslezeres Isabelle Prins van Studio Amsterdam, Miriam Rossewij van het sodety- programma Cheese en nieuwslezeres Laila Abid van Studio Amsterdam. Onderste rij (vlnr): nieuwslezer Sander van den Eeden, Max Pam van het nieuwe gelijknamige zondagse praatprogramma en filmkenner Jac. Goderie. Foto's: RTV-NH zullen dan wel kortere nieuwsuitzendin gen zijn van bijvoorbeeld tien minuten per dag, maar technisch is het behoor lijk gecompliceerd." Om technische redenen is Studio Am sterdam overigens niet alleen in Amster dam en omgeving te zien, maar even eens in Weesp, Muiden, Hilversum en Laren. Binnendijjk vindt dat niet erg, omdat toch veel mensen uit het Gooi op Amsterdam zijn georiënteerd. Kijkers moeten trouwens ook niet teveel verwachten van Studio Amsterdam, want de extra programmering van een uur wordt grotendeels gevuld met het zelfde nieuws als in de provinciale car rousel te zien is. Voor de Amsterdam mers gaat de zender het nieuws en de andere programma's alleen 'recyclen', hermonteren en herschikken. Een tra mongelukje wordt op deze manier wat langer uitgesmeerd en komt wat naar voren in de uitzending. Studio Amster dam krijgt ook een eigen jasje met be hulp van een rood decor en twee nieuwe gezichten die voor de gelegenheid staand presenteren: Laila Abid en Isa bella Prins. Binnendijk ontkent dat Studio Amster dam wordt gemaakt om kijkers van AT5 af te pakken. „De stad verdient een loka le omroep, net als Hilversum en Haar lem. Het is aan de lokale politiek om daar geld voor te geven. Ik raad kijkers aan naar ons te kijken én naar AT5. Ze zullen profiteren van de onderlinge con currentie." De introductie van Studio Amsterdam is voor TV Noord-Holland reden een paar nieuwe programma's te lanceren voor de hele provincie, zoals op maandag en vrijdag het interviewprogramma Puur van Catherine Keyl en op donderdag het societyprogramma Cheeese. Terug van weggeweest is Filmspot, waarin Jac. Go derie wekelijks nieuwe films van com mentaar voorziet. Nieuw is ook PAM. Schrijver/publicist Max Pam praat in dit zondagse praatprogramma over actuele zaken. Volgens Pam wordt dit niet het zoveelste kletsprogramma op televisie. Gasten als Connie Palmen, Joost Zwa german, Hafid Bouazza en Yasmine Al- las zullen volgens de omroep garant staan voor spraakmakende discussies. Dat een regionale omroep een aparte editie invoert is redelijk uniek. In Neder land kent alleen Omroep Flevoland een stadseditie in Almere. Voor de toekomst wenst Binnendijk 's avonds meer actuele nieuwsuitzendin gen. Eveneens vindt Binnendijk de pro vincie rijp voor een ochtendshow. Voor deze initiatieven is echter nog geen geld.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10