KPN schrapt nog duizenden banen ECONOMIE 'Nederlanders hebben een zeer hoge arbeidsmoraal' Numico naar tweede plaats op Italiaanse markt Reorganisatieplan overvalt vakbonden Vierhonderd banen op de tocht door Randstadkrant Marktkooplui hebben nauwelijks opvolgers MKB wil afgeslankte zorg-CAO FNV Bondgenoten woedend over opzeggen havenverdrag ensatie voor inde topman )t personeel van de weefrnachinefabri- hol profiteert mee van ^_?nde topman. De 1500 ers kunnen kiezen uit T dagen of 1,5 vrije dag v auto. Het bedrijf pro- Ie onrust weg te ne- voormalig topman Die kreeg door ge- geheime afspraken 22 uro in drie jaar bij het i^ende bedrijf. Hij bleek de bestbetaalde Belgi- ager aller tijden. jwinst DHV irvoudigd >rt - Advies- en inge- zeau DHV Groep heeft een nettowinst ge- i4,1 miljoen euro. Dat 5viervoudiging ten op- |i 2003. Dat heeft het it Amersfoort gisteren .'maakt. De omzet van 5 zich het afgelopen entreerde op verbete- le winstmarges, daal- 94 miljoen euro. ikracht daald' 63e gemiddelde koop- i de landen van de Eu- }nie is sinds de toetre den nieuwe lidstaten ®iet 20 procent afgeno- 33, staat in het gisteren l'en onderzoek 'Prijzen jjsen' van de Zwitserse 24k UBS. In het onder deken naar koop- Ij salaris van bewoners 2eden in de hele wereld. ;baarspel Playstation Computerspelletjes- ®lt Electronic Arts (EA) eren in Londen de eer- 5;n voor de nieuwe 5je Playstation gepre- 9; In Europa komen .„introductie van de ïpn Portable (PSP) vijf 7\ EA beschikbaar. Het is |S;iidelijk wanner de PSP riand in de winkel ligt. alist in sportspellen, 2(erde FIFA Football, Speed Underground 12jger Woods PGA Tour, ;et Showdown en NFL ^Unleashed. 4f rland derde 'jachtbouwer JCAM - Nederland is op van de superjacht- nummer drie in de giaarlijks is de bouw van dan 24 meter in hd goed voor een om- !^en miljard euro, een 4in de wereldwijde om- plijkt uit een onderzoek i7cde resultaten gisteren loöijn gemaakt bij de ope- de Hiswa in de RAI in am. De vijftigste Hiswa 2^pend door prins Wil- gander en duurt nog tot omende zondag. miers mogen ^oiiren sparen pj- De bond CNV Land- ['4J0UW en werkgevers overeen- Qig bereikt over een voor hoveniers. onderdeel van de ar- is flexibili- Hoveniers '•Ohun overuren opsparen 3'4/terverlet. Werkgevers ','idan twee uur per niet je dag. De overeenkomst 5;6pr 14.000 mensen. De ?.8üi van de bond moet de goedkeuren. (loosheid .«land hoger ''g^ERC - Het aantal werk os; Duitsland is in februari I g^ien op ruim 5,2 mil- 'i{i naoorlogs record. Het 9; 575.000 hoger dan in gWorig jaar, zo blijkt uit gepubliceerde gege- het Duitse arbeidsbu- werkloosheid nam toe tot 12,6 procent van de In januari 'idgt aantal Duitsers zon- .75: boven de 5 miljoen •j^was niet alleen het ge- pó het strenge winter- •|5aar ook van veranderin- wetgeving. Langdurig !oiÉn en alleenstaande s worden nu ook mee- bekijkt name Canal+ ie - De Nederlandse ngingsautoriteit (NMa) leert na een eerste on- dat door de overname ïalzender Canal+ door ploitant UPC een eco- ne machtspositie kan n of wordt versterkt. >r kan concurrentie belemmerd en daarom kartelwaakhond de zaak estuderen, meldde de steren. Canal+ is verre- grootste aanbieder van llevisie in Nederland. m m woensdag 2 m door Sylvia Marmelstein den haag - De discussie over het verlengen van de werkweek is weer opgelaaid. Het kabinet ziet langer werken als een manier om de ar beidsproductiviteit te verhogen. Deskundigen zijn het daar niet mee eens, zo bleek gisteren tijdens een discussiemiddag over langer en harder werken. „Er zijn veel slimmere oplossin gen om de arbeidsproductiviteit in de lift te krijgen." „Hé ho, hé ho, je krijgt het niet cadeau!", zin gen de zeven dwergen in de film van Sneeuw witje als ze na een dag hard werken terugke ren uit de mijn. In de Spaanse versie zingen ze iets heel anders: „Hé ho, hé ho, het is tijd om uit te rusten en te genieten!" Dit subtiele verschil tussen de twee vertalingen van de Disney klassieker is volgens FNV Bondgeno ten veelzeggend: Nederlanders hebben vol gens de bond een zeer hoge arbeidsmoraal. Een beleidsmedewerker van FNV Bondgeno ten gebruikte het voorbeeld gisteren in een discussie tussen FNV Bondgenoten-voorzitter Henk van der Kolk en minister van economi sche zaken Laurens Jan Brinkhorst. Die laat ste vindt tot grote gruwel van de vakbondsle den, dat Nederlanders langer en harder moe ten werken. Anders dreigen we volgens Brink horst de concurrentieslag met de landen om ons heen te verliezen. Langer werken volgens deskundigen niet nodig Brinkhorst ziet vooral de vergrijzing als een grote bedreiging. „Nu werken er op iedere oudere nog vier werknemers. Over dertig jaar zijn dat er nog maar twee", aldus de bewinds man. Het sociale stelsel klapt volgens de mi nister volledig in elkaar als de arbeidsproduc tiviteit niet hard genoeg stijgt. En een van de methodes om dat voor elkaar te krijgen is mensen langer laten werken. Dat kan volgens de minister makkelijk omdat nu een derde deel van alle Nederlanders in deeltijd werkt (bij de vrouwen is dat tweeder de). Die kunnen hun banen uitbreiden. „On zin", vindt Van der Kolk. „Veel mensen met kleine deeltijdbanen zoeken zich rot om meer werk te vinden, maar ze vinden die grotere banen niet." Ook de kinderopvang is volgens de vakbond een belemmering: de kosten zijn zo hoog dat mensen liever thuis blijven om zelf op hun kinderen te passen. De aanwezige deskundigen zagen gisteren ook geen noodzaak om de werkweek op te rekken. „Het gaat erom dat de arbeidspro ductiviteit omhoog moet en dat kan ook op andere manieren", zegt Fietje Vaas van TNO arbeid. Volgens haar is in veel bedrijven het werkproces helemaal verkeerd ingedeeld. Daardoor presteren werknemers niet het maximale van wat ze zouden kunnen, terwijl ze het wel zouden willen. „Mensen werken langs elkaar heen en doen dingen dubbel doordat ze niet goed aangestuurd worden." Gepensioneerd hoogleraar Albert Mok vindt ook dat er niks mis is met de Nederlandse ar beidsmoraal. Uit zijn onderzoek blijkt dat schoolgaande jongeren in alle sectoren staan te popelen om aan het werk te gaan. „Ze heb ben op school een beroep geleerd en willen dat graag in de praktijk brengen. Maar wat blijkt: op de werkvloer mogen ze vaak maar een klein onderdeeltje uitvoeren. Zoals jonge ren met een beroepsopleiding in de metaal die alleen maar mogen lassen. Dat demoti veert. We moeten de manier waarop bedrij ven zijn georganiseerd veranderen." den haag/gpd - Bij KPN verdwij nen tot 2010 jaarlijks 1500 tot 1750 banen. De meeste arbeids plaatsen verdwijnen bij de divi sie vaste telefonie. De vakbon den zijn 'verbijsterd' door de aankondiging van KPN. Het telecombedrijf maakte de ingrijpende reorganisatie giste ren bekend bij de presentatie van de jaarcijfers over 2004. Volgens KPN levert het schrap pen van banen vanaf 2010 jaar lijks 850 miljoen euro op. KPN voert al sinds vier jaar vooral bij de divisie vaste telefonie reor ganisaties door. In totaal wer den daarbij al circa 6500 ar beidsplaatsen geschrapt. Door de technische ontwikke lingen is KPN 'genoodzaakt' verder te gaan met het inkrim pen van het personeelsbestand, aldus bestuursvoorzitter Ad Scheepbouwer vanmorgen. „In een wereld die volledig op breedband en internetprotocol- len draait, wordt alles eenvou diger en goedkoper. Daardoor kunnen de structurele kosten significant omlaag worden ge bracht. Dat betekent ook dat Resultaten KPN 2004 Netto-omzet per divisie in miljoenen euro 2003 2004 Vast 7.717 7.216 -6.5% Mobiel 4.903 5.206 6,2% Overig -750 -691 Totaal 11.870 11.731 Werknemers (x 1000 fte's) 16-OQQ jaarlijkse reductie onze diensten kunnen worden geleverd met aanzienlijk min der mensen", aldus de topman. KPN kondigde aan 'de aanval te openen' op de markt van tele fonie via internet en streeft ook daar naar het marktleiderschap. Gezien de cijfers is dat een be grijpelijke keuze. KPN boekte in 2004 een nettowinst van 1,5 miljard euro. Dat was 1,2 mil- Bedrijfs- resultaat in miljoenen euro jard minder dan in 2003, maar in dat jaar kende het bedrijf een belastingmeevaller van bijna 1,1 miljard euro. De omzet daalde vorig jaar licht: van 11,8 miljard naar 11,7 miljard euro. Bij vaste telefonie blijft KPN last hebben van de krimpende markt. De netto-omzet van die divisie daalde in 2004 naar 7,2 miljoen euro. Dat is 6,5 procent De KPN-topmannen Smits, Scheepbouwer en Potman presenteerden gisteren in Amsterdam de jaarcijfers. Het bedrijf gaat onverdroten door met het schrappen van banen. Foto: ANP/Juan Vrijdag minder dan het jaar daarvoor. Bij de divisie Mobiel steeg de netto-omzet daarentegen met 6,2 procent naar 5,2 miljoen eu ro. Vooral in Duitsland (13,6 procent) en België (32,5 pro cent) kende KPN een forse groei. In Nederland nam de omzet met 4,3 procent af. Dat kwam vooral door een verla ging van de tarieven die KPN aan andere aanbieders van mo biele telefonie mag vragen voor het gebruik van het netwerk. De vakbonden zijn woedend dat KPN niet vooraf heeft ge meld dat het bedrijf het aantal arbeidsplaatsen wil verminde ren. „Het valt ons rauw op ons dak", zegt Bregje Bakker van CNV-bond CFO. „Wij hebben ook pas vanochtend bij de pu blicatie van de jaarcijfers kennis genomen van dit plan. We wis ten dat er ontwikkelingen aan kwamen, maar niet dat er 8000 mensen uit zouden moeten. Het is nog erg vroeg om te zeg gen wat voor actie we zullen ondernemen, maar we gaan in ieder geval onze leden raadple gen." Discounters serieuze concurrenten delft/anp - De collectieve ar beidscontracten in de zorg moeten worden vereenvoudigd om marktwerking in de sector te stimuleren. Dat heeft MKB- Nederland gisteren gezegd. De werkgeversorganisatie stelt voor om werknemers meer zeg genschap te geven over hun werktijden. Daar staat dan te genover dat toeslagen voor nachtdiensten verdwijnen. MKB-Nederland voorziet een afgeslankte basis-CAO voor zorginstellingen, waarin een beperkt aantal collectieve rege lingen worden opgenomen. Verder moet de CAO de kaders aangeven waaraan de andere arbeidsvoorwaarden binnen af zonderlijke instellingen moeten voldoen. „Instellingen moeten concurreren als aantrekkelijke arbeidsorganisatie voor werk nemers." De CAO's in de sectoren zorg, welzijn, maatschappelijke dienstverlening en jeugdzorg moeten zo worden, dat zij klantgericht werken en innova tie door het personeel bevorde ren, zegt MKB-Nederland. Werknemers zouden niet langer een salaris moeten krijgen dat voor iedere collega gelijk is. amsterdam/anp - Door de sa menvoeging van zes kranten in het zuiden van de Randstad staan in het ergste geval vier honderd banen op de tocht. De uitgevers Wegener en PCM wil len van het Utrechts Nieuws blad, de Haagsche Courant (beide Wegener), het Algemeen Dagblad, het Rotterdams Dag blad, de Rijn Gouwe en De Dordtenaar (PCM) een nieuwe krant maken. Op dit moment liggen twee bu sinessplannen voor waaruit moet worden gekozen, aldus een woordvoerder van de jour nalistenvakbond NVJ. In de eer ste variant moet de nieuwe krant, met vier edities, een ren dement van 15 procent halen. Wordt hiervoor gekozen dan verdwijnen vierhonderd banen, waarvan de helft journalisten. De tweede optie heeft minder vergaande consequenties. Met honderd mensen minder kan een krant worden gemaakt met ruim twintig edities. Deze zou een rendement van 7 procent moeten halen. De NVJ ziet vanzelfsprekend het meest in de tweede optie. „Niet alleen omdat we zoveel mogelijk werkgelegenheid wil len behouden, maar ook omdat we vinden dat de lezer fijnma zig moet worden bediend", zegt T. Bruning van de bond. Bestuursvoorzitter J. Houwert liet gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers van Wegener nog weinig los. Hij verwacht eind maart een besluit, waarna de nieuwe krant eind augustus een feit kan zijn, Houwert wilde niet prijsgeven welk rendement de nieuwe krant zou moeten halen. Hij zei wel dat in het algemeen voor Wegenerkranten een rende ment van 15 procent geldt. alkmaar /gpd - Oudere markt kooplieden hebben steeds meer moeite om jongeren te vinden om hun handel over te nemen. Dat is niet zo vreemd, want met die handel gaat het ook hele maal niet goed. „Wie wil er nog vijftig uur in de week werken voor een beetje geld", zegt Henk Wayboer (55). Hij trekt met schoenen door het land. De branche zit klem tus sen stijgende lasten en een af nemende omzet. Volgens cijfers van het Hoofdbedrijfschap De tailhandel heeft de ambulante detailhandel de laatste jaren zes procent omzet ingeleverd. Dat is opmerkelijk in een tijd van economische tegenwind, stelt het bedrijfschap. Want bij geldgebrek trekt de consument volgens de traditie juist naar de markt. De onderzoekers menen dat de klant nu uitwijkt naar super markten als Aldi, Lidl en Action. „De sterke discounters in de gevestigde detailhandel vormen met product en prijsniveau een serieuze concurrent voor de warenmarkten", stelt het rap port Branches in detail. Deskundigen noemen vergrij zing en verkleuring van de be volking als oorzaken van de af nemende drukte op de mark ten. Ook de parkeerproblemen in binnensteden doen de mark ten in de stadsharten geen goed. Tegelijk kampt de branche met stijgende kosten: stageld, kraamhuur, personeel, trans port en de aankleding van de kraam vergen meer geld. Wie met voedsel staat, heeft ook te maken met zwaardere hygiëne- eisen die hoge investeringen vergen. Volgens het rapport werkt een marktkoopman gemiddeld 75 uur per week. Daarmee ver dient hij dan 20.000 euro per jaar. Veel markten doen het inmid dels al met minder kramen. Soms is het voortbestaan onze ker of wordt een markt ver plaatst of samengevoegd met een in een naburige gemeente. Zelfs de markt op de Albert Cuyp in Amsterdam trekt steeds minder klanten. Er is overigens niet overal sprake van teruggang: markten die dicht bij een goedlopend winkelcen trum staan, floreren nog wel. rotterdam/gpd - FNV Bond genoten is boos op minister De Geus van Sociale Zaken, omdat hij havenwerkers niet langer voorrang wil geven bij het krijgen van een baan in hun sector boven andere werkzoekenden. De CDA-be- windsman heeft hierover gis teren, samen met collega Bot van Buitenlandse Zaken, een wetsvoorstel ingediend bij de Tweede Kamer. Dat De Geus het verdrag van de internationale arbeidsorga nisatie ILO uit 1975 wil opzeg gen, wekt geen verbazing bij de vakbond. Begin vorig jaar zei de minister al te overwe gen het akkoord, dat is onder tekend door de Nederlandse overheid, op te zeggen als bonden en werkgevers het niet eens zouden worden. „Met het opzeggen minacht De Geus de rechterlijke macht die hierover vorig jaar uit spraak heeft gedaan. Ook minacht hij de Europese Commissie", aldus FNV-be- stuurder N. Stam. „De Geus is de minister van destructie, niet van werkgelegenheid. Al les wat hem in de weg staat, vernietigt hij." Stam onderstreept dat het schrappen van de richtlijn nog geen gelopen race is. „De Tweede Kamer moet nog be slissen. Wij hebben begrepen dat Kamerleden zo ver nog niet zijn." De vakbond gaat zich met alle middelen verzetten tegen het opzeggen van het verdrag. „Zeker nu de pensioendiscus sie ook in de haven begint te spelen." 'Consumptie babyvoeding zo laag dat die alleen maar kan groeien' door Ria Cats den haag - Koninklijke Numi co, producent van babyvoe- dingmerken als Bambix en 01- varit, maakte gisteren bekend dat het de Italiaanse babyvoe dingproducent Mellin over neemt. Kosten: 400 miljoen eu ro. Na de overname wordt Nu mico de tweede speler op de Italiaanse markt na concurrent Heinz. Op grote afstand volgen Nestlé, Humana en anderen. „We bouwen ons positie als marktleider in West-Europa uit en worden een heel sterke nummer twee in Italië", zegt Numico-topman Jan Bennink. Nu neemt Numico met 10,5 procent nog een derde positie in op de Italiaanse markt. Vol gens Bennink liggen er grote kansen in Italië. Die heeft Nu mico in het verleden onvol doende benut. In de jaren negentig nam het concern het Italiaanse baby- voedingmerk Milupa over. Nu mico werd in één klap marktlei der voor melkpoeder in Italië. Daarna heeft het concern wei nig meer geïnvesteerd in het land van de laars. Overigens net als menig concurrent: Italië staat bekend als land met een erg lage consumptie van baby- voedsel per hoofd van de bevol king. „Zo laag dat die alleen maar kan groeien", meent Bennink nu. „Alleen al omdat de helft van alle melkpoederproducten in Italië via de apotheek wordt verkocht. Dat maakt ze duur. Ik voorzie dat dit verouderde sys teem snel verandert." En zelfs met het apotheeksys teem is een groeispurt mogelijk. Mellin is het bewijs: dat inves teerde in tegenstelling tot de concurrentie wel in innovatie en reclame en zag zijn markt aandeel in drie jaar stijgen van 15 naar 21 procent. Sinds 2001 heeft het bedrijf een jaarlijkse omzetgroei van 10 procent. Ter vergelijking: de hele Italiaanse markt voor babyvoeding groeit 2 procent per jaar. Bennink: „Mellin heeft de kunst afgeke ken van zuivelproducent Dano- ne. Dat trachtte een paar jaar geleden zijn positie op de Fran se voedselmarkt te versterken. Net als in Italië leek in Frankrijk weinig ruimte voor groei. Maar Danone stak veel geld in adver tenties en kreeg voet aan de grond." Mellin is volgens Ben nink inmiddels 'absoluut de snelste groeier' in Italië. Numico wil verder investeren in het merk en in Milupa. Italië wordt straks het land waar het voedingsconcern zijn hoogste omzetcijfers van Europa - 180 miljoen euro - haalt. Mellin heeft nu een jaaromzet van 130 miljoen euro. Volgens Bennink is de overna me van Mellin niet het begin van een reeks van acquisities. Numico streeft vooral naar au tonome groei door innovatie. Toch sluit Bennink toekomstige overnames niet uit. „We heb ben genoeg body en slagkracht, maar we zijn kritisch. We ne men alleen over als we daar door de belangrijkste of tweede speler in een land worden en als het rendement binnen drie jaar hoger is dan de kosten. En als we, zoals bij Mellin, alleen een merk overnemen en niet de mensen en fabrieken. We willen geen moeizame integraties." In 2002 en 2003 verkocht Nu mico zijn duurbetaalde, maai verlieslijdende dochters Rexall Sundown en GNC van de vita minedivisie met enorme verlie zen. Daardoor heeft Numico een negatief eigen vermogen. Bennink verwacht dat het ver mogen eind dit jaar weer posi tief is. Mellin levert dan al een 'zeer bescheiden bijdrage" aan de nettowinst. In de drukkerij van Wegener Nieuwsdruk loopt dagblad De Stentor van de pers. De uitgever maakte het afgelopen jaar een bescheiden winst. Foto: ANP/Vincent Jannink

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9