Steun voor Palestijnen in Londen BUITENLAND Eerste levensteken ontvoerde Franse journaliste Kinderarmoede stijgt, ook in rijk Nederland De wereld wil wel zaken doen met Abbas Reis rond de wereld in 80 uren Aantal asielzoekers in rijke landen daalt verder srbïedt fjtie basis an heeft een verzoek ernationaal Atoom- entschap (IAEA) om s opnieuw toe te la- BBnilitaire basis Par- ezen. Dat maakte de en bekend. De Ame- igering beweert dat in Parchin proeven gevoerd die verband et de ontwikkeling icleair wapen. In ja- gn inspecteurs van de vaakhond van de Naties bij inspectie is een deel ervan niet IV (lang voor Je Brigades Ad i Italiaanse rechter fooraanstaand lid van .treme groepering ides tot levenslang ld wegens haar rol in op regeringsadviseur D'Antona zes jaar ge- tweede Brigadelid tig jaar cel. ;eling voor ering kind 'r'^inds gisteren kun- s die na een schei- dnd ontvoeren naar e EU-lidstaat niet it land in beroep gaan echtelijke uitspraak in an herkomst. Alleen :en doet niet mee aan ing. Een lidstaat moet erd kind binnen zes er terugsturen naar eren mogen weigeren in ouders nog te zien om mogen ouders lun kinderen, die wo- n vroegere partner in e lidstaat, nog te zien. regeling komt een soms jarenlange in- ile disputen tussen er de kinderen. can spreken bSus Johannes Paulus II Drtjzaam op van zijn tie. Curiekardinaal Jo- inger zei gisteren dat iet hem had gepraat iaans en het Duits en >taat was 'de essentië- in zijn eigen woorden Woordvoerder favarro-Valls van het iet weten dat de paus c genoeg is om te le is hij in staat normaal er spinazie de genen' - Afkeer van spinazie in genetisch bepaald al mensen die door iriant bittere stoffen tien waarnemen, hou- 'an die groenten. Dat wetenschappers van e instituut voor voe- erzoek in Potsdam vlensen die bittere et waarnemen, heb- ,'ns de onderzoekers g meer vet te eten. waakhond rrorisme rankrijk wil een inter- waakhond tegen bio- e in het leven roepen voorkomen dat ge- stoffen in verkeerde allen. De Franse mi- Vïllepin van binnen - ken zei dat gisteren tij- tweedaagse conferen- internationale poli- ifpatie Interpol in Lyon. i van Interpol, Ronald :i dat de wereld nog et goed is voorbereid u:iging van terrorisme igische wapens. Hij al bezorgd over het ïtwerk al-Qaeda dat zou hebben op het ge- biologische en chemi- •ens. i trui voor a's in Rome Eet barre winterweer et alleen het noorden pa in zijn greep. Ook lijke landen krijgen ie. Spanje zucht onder ;ste koudegolf sinds tig jaar en ook in Por- 'Üden de temperaturen Druikelijk lage waarden e tijd van het jaar. De in in de dierentuin van egen truien, kruiken en ïee om op tempera lijven. In noord-Grie liep het verkeer vast ire sneeuwval. in in Turkije nep-raki - In de Turkse stad Is- ijn zes mensen gestor- ïeer dan twintig ziek n na het drinken van ikte raki, een alcoho- nkje met anijssmaak. lden de Turkse media, icent van het nep- :n de eigenaar van het it waar het werd ver horen tot de doden. Structuur eigen staat krijgt vorm door onze correspondent Esther Gotink londen - De internationale ge meenschap heeft steun toege zegd aan een 17 pagina's tellend document waarin de belangrijk ste bouwstenen staan voor een levensvatbare Palestijnse staat. Dat verklaarde de Britse pre mier Tony Blair gisteren ter af sluiting van een bijeenkomst in Londen, waar wereldmachten bijeen kwamen om te bepalen welke hulp het Palestijnse be stuur nodig heeft om een finan cieel en politiek gezonde staat te stichten. De topontmoeting werd be zocht door delegaties uit 23 landen en zes instituten. Onder hen bevonden zich de Pales tijnse president Mahmoud Ab bas, VN-secretaris generaal Kofi Annan, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Condoleezza Rice en leden van de Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds. Een Is raëlische delegatie ontbrak. Blair onderstreepte dat de bij eenkomst niet was bedoeld om Israël en de Palestijnen samen aan tafel te krijgen, maar om de Palestijnen in betere vorm te kneden voor het oppakken van vredesbesprekingen. „We heb ben succesvolle verkiezingen voor een nieuwe Palestijnse president achter de rug, er zijn afspraken over Israëlische te rugtrekking uit Gaza, waar het nog aan ontbrak waren de insti tuten om een Palestijnse staat te stichten die levensvatbaar is. En die structuur is vandaag op gezet." Minister Rice benadrukte dat het Palestijnse bestuur de vei ligheid moet hervormen, om terrorisme effectief te kunnen aanpakken. President Abbas beloofde de warrige en vaak concurrerende veiligheidsdien sten samen te voegen. Blair waarschuwde dat het vre desproces een 'fragiele onder neming' blijft en dat terreur groepen blijven proberen die te verstoren. De Palestijnse leider Abbas zeg de toe zich volledig in te zetten voor de voorgestelde hervor mingen en de strijd tegen mili tanten. Hij verklaarde bereid te zijn 'hand in hand' te werken met Israël. den haag/cpd - In de vieren twintig rijkste landen in de we reld leven tussen de veertig en vijftig miljoen kinderen onder de armoedegrens en hun aantal blijft stijgen. Dat laatste geldt ook voor Nederland, waar ruim driehonderdduizend kinderen tussen 0 en 18 jaar (9.8 procent) in relatieve armoede leven. Ons land staat daarmee op de elfde plaats van de ranglijst. Hekkensluiters zijn Italië (16.6 procent), de Verenigde Staten (21.9 procent) en Mexico 27.7 procent). Alleen vier Scandina vische landen zijn er tussen 1990 en 2000 in geslaagd de kinderarmoede terug te drin gen. Minder dan 5 procent van de kinderen heeft het hier slecht. Dit blijkt uit het rapport Kin derarmoede in Rijke Landen 2005 van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. Het rapport laat zien dat alleen landen die flink investeren in sociale zekerheid en gezins- voorzieningen in staat zijn de kinderarmoede terug te drin gen. Van de 24 onderzochte landen heeft Nederland in de jaren negentig het meest bezui nigd op overheidsinvesteringen ten bate van kinderen. Andere factoren die volgens Unicef van invloed zijn op kin derwelzijn, zijn de situatie op de arbeidsmarkt, de hoogte van belastingen en uitkeringen en sociale- en familieomstandig heden. Ook onderwijsachter standen, gezondheidsproble men, tienerzwangerschappen, druggebruik en criminaliteit be palen of kinderen een armoedig bestaan leiden of niet. Als uitgangspunt voor het me ten van armoede onder kinde ren wordt het ontbreken van basisvoorzieningen als eten en drinken, onderwijs en gezond heidszorg genomen. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Voor het eerst sinds haar ontvoering, nu acht weken geleden, is een teken van leven ontvangen van de Franse journaliste Florence Aubenas. Een Italiaans televisiestation zond gisteren een video van dertig se conden uit waarin de journaliste van Libération een ontredderde indruk maakte. Ze zei er lichamelijk en geestelijk slecht aan toe te zijn en vroeg de gaullistische parlementariër Didier Julia haar te komen redden. Julia speelde een omstreden rol tijdens de gijzeling vorig jaar van twee andere Franse journalisten. De videocassette zou volgens een woordvoerder van premier Raffarin al sinds afgelopen donderdag bekend zijn bij de Franse autoriteiten. Een tweede opname, waarin de verwijzing naar Julia ontbrak, werd eveneens donderdag vertoond aan de familie van de journaliste. Specialisten van het ministerie van defensie zijn nog steeds bezig de banden te bestuderen in de hoop er aanvullende informatie uit te kunnen halen. Julia heeft vrij snel laten weten beschikbaar te zijn om Aubenas vrij te krijgen maar zowel hoofdredacteur Serge July van Libération als de Franse regering stelden zich te rughoudend tegen dat aanbod op. Hoofdredacteur July toonde zich ongerust over het feit dat de video alleen het beeld van Florence Aubenas vertoonde en dat er niets werd gemeld over haar tolk Hussein Hanun al-Saadi. Het nieuws over hun collega leidde op de redactie van Libération tot verdeelde re acties. Vreugde uiteraard dat Florence Aubenas nog in leven is, maar ook geschokte reacties over de ellendige toestand waarin zij verkeert. Adjunct-hoofdredacteur Patrick Sebatier noemde de video een bewijs dat de ontvoerders willen onderhandelen. Hij zei het veelbe tekenend te vinden dat er geen eisen zijn gesteld voor de vrijlating van Aubenas. Veel vragen riep uiteraard de verwijzing naar Didier Julia op. Volgens sommigen bij Libération willen de ontvoerders ermee aantonen dat de kidnapping van Florence Aubenas vergelijkbaar is met de ontvoering vorig jaar van Georges Malbrunot en Christian Chesnot. De videobeelden tonen een vermagerde en aangeslagen Florence Aubenas. In het Engels zegt ze dat ze er fysiek en psychisch erg slecht aan toe is. Foto: Reuters saunas - Hoog boven de Marokkaanse kustlijn vliegt Steve Fossett in zijn speciaal ont worpen vliegtuig naar zijn nieuwste record: solo de wereld rondvliegen zonder tussen stops en dat in minder dan 80 uur. Dinsdagnacht vertrok hij van Salinas in de Ameri kaanse staat Kansas in oostelijke richting. Op grote hoogte maakt hij gebruik van de sterke straalstromen. Hij was daar al eerder, maar dan in een luchtballon, waarmee hij als eerste non-stop de wereld rondvloog. Foto: Reuters Toptien asiellanden wereldwijd in 2004 genève/anp-afp - Het aantal asielzoekers dat zijn heil zocht in westerse landen, is in zestien jaar niet zo laag geweest. Dat heeft de Unhcr, de vluchtelin genorganisatie van de Verenig de Naties, gisteren gemeld. In 2004 trokken 368.000 men sen voor asiel naar 38 landen in Europa, Noord-Amerika en de len van Azië. Het totale aantal asielzoekers daalde vorig jaar ten opzichte van 2003 met 22 procent. Het jaar daarvoor was ook al sprake van een daling met 20 procent. Directeur Ray mond Hall van het Europese Unhcr-kantoor stelde aan de hand van deze getallen dat „de meeste geïndustrialiseerde lan den niet vol kunnen houden dat er een enorme asielzoekers crisis is". Vooral in Australië daalde het aantal verzoeken. Dat land kent sinds enkele jaren een keiharde aanpak om vluchtelingen terug te sturen. Ook de Europese Unie verscherpte de regels. Dat merken vooral de wat kleinere landen die aan de EU-landen grenzen. Zij kregen een relatief grote toestroom. Frankrijk kreeg vorig jaar de meeste asielzoekers: 61.600. De meeste vluchtelingen komen uit Rusland, en dan vooral uit Tsjetsjenië. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Geen mens weet hoeveel confe renties, studiebijeenkomsten en onder handelingssessies er de afgelopen vijftig jaar zijn besteed aan het Israëfisch-Pales- tijnse conflict. Maar één ding staat vast: een duurzame regeling is nog ver weg. Zo bezien kan de bijeenkomst over internatio nale hulp aan de Palestijnen, gisteren in Londen, gemakkelijk worden afgedaan als de zoveelste poging nieuwe stappen te zet ten op een doodlopende weg. Toch hing er een sfeer van voorzichtig optimisme en die was ditmaal niet kunstmatig. De interna tionale gemeenschap vindt dat de Palestij nen een geloofwaardige nieuwe president hebben, met wie zaken zijn te doen. Dat is de boodschap die vertegenwoordigers van 23 landen in Londen hebben afgegeven. De Britse premier Blair had eigenlijk een politiek getinte internationale conferentie over het Israëlisch-Palestijnse geschil wil len beleggen. Maar dat idee viel slecht bij zijn Israëlische collega Ariel Sharon, die al lergisch is voor dat soort bijeenkomsten. Na overleg met Sharon besloot Blair de conferentie geheel te richten op internatio nale steun aan het Palestijnse Bestuur van president Machmoud Abbas. Op die ma nier zou Israël met goed fatsoen kunnen wegblijven. De Palestijnen kregen gisteren niet voor het eerst financiële toezeggingen en be stuurlijke adviezen. Aan het begin van het Oslo-vredesproces, meer dan tien jaar ge leden, beloofde een hele reeks donorlan den het nieuwe Palestijnse Bestuur op alle mogelijke manieren te steunen. Sindsdien zijn er miljarden dollars in de Palestijnse gebieden gepompt, zonder een behoorlijk rendement. Onder druk van de internatio nale gemeenschap en het Palestijnse parle ment moest president Yasser Arafat in 2002 de in het westen geschoolde en ge waardeerde econoom Salam Fayad aan stellen als minister van financiën. Tegelij kertijd vormden de belangrijkste donorlan den, het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank samen de Strijdmacht voor Palestijnse Hervorming (TFPR), be doeld om het hervormingsproces te attive- ANALYSE ren. Sindsdien hebben de Palestijnen een nieuwe president gekozen en er is nu ook een nieuwe regering, voornamelijk be staande uit technocraten. De meeste mi nisters zijn deskundigen op hun gebied en danken hun positie niet aan een speciale relatie met de president, zoals onder Arafat het geval was. Dat kan alleen maar een gunstig effect hebben op het hervormings proces en dus op de bereidheid van de in ternationale gemeenschap met geld over de brug te komen. Een absolute voorwaarde voor economi sche vooruitgang in de Palestijnse gebie den, en in mindere mate Israël, is rust aan het front. Abbas en Sharon zijn daar bei den bij gebaat. Het Palestijnse Bestuur wil economische ontwikkeling en vooruitgang in de richting van een diplomatiek proces en een onafhankelijke staaf. Een terugkeer naar de initifada maakt dat onmogelijk. Sharon is er veel aan gelegen zijn losma- kingsplan - met als kern een terugtrekking uit de Gazastrook - in alle rust uit te vuren, en niet onder vuur van Palestijnse milities. Het staakt-het-vuren is dus ook in zijn be lang. Blair (I) en Abbas tijdens hun toespraken op de conferentie. Foto: Reuters Afspraken van top van Londen De belangrijkste toezeggingen van de top in Londen. Van de Palestijnen: - invoering van nationaal veiligheidsplan, ontwapening van militante groepen, be ëindiging aanvallen op Israëliërs - betere organisatie en coördinatie van veiligheidsdiensten - parlementsverkiezingen in juli. invoering betere kieswet - afschaffing omstreden staatsveiligheidsrechtbanken en betrekken van maat schappelijke groepen bij hervormingen - bestrijding van corruptie, verbetering van investeringsklimaat. Van de internationale gemeenschap: - financiële hulp bij opbouw van veiligheidstroepen - assistentie bij verkiezingen en bij versterking van rechtsstaat - Israël aanzetten tot meer vertrouwen in Palestijnen en tot bescherming van Pales tijnse infrastructuur tegen schade - waarborgen levensvatbaarheid Palestijnse gebieden na terugtrekking Israël VN prijst aanpak cannabisgebruik door Nederland wenen/anp-afp Het narco- ticabureau van de Verenigde Naties prijst het beleid van de Nederlandse regering om het, gebruik van cannabis te ontmoedigen en het aantal coffeeshops omlaag te bren gen. Dat staat in het jaarrap port van de International Narcotics Control Board (IN- CB) over 2004, dat vandaag wordt gepubliceerd. „De regering van Nederland erkent eindelijk dat coffee shops niet vrij van blaam zijn bij het in stand houden van illegale drugshandel en niet passend zijn bij de be strijding van drugsgerela teerde misdaad", aldus het W-orgaan, die de hardere aanpak „een stap in de goe de richting" noemt. Ook wordt het streven van de Ne derlandse regering geprezen om het gebruikYan cannabis onder jongeren en toeristen en het gebruik van sterke wiet (met een hoog THC-ge- halte) in het algemeen te ontmoedigen. Hoewel daar geen wetenschappelijke aan wijzingen voor zijn, vreest de regering dat sterke Neder landse wiet zo gevaarlijk voor de gezondheid is dat het eigenlijk een soort hard drug is. „De Nederlandse regering erkent dat de gezondheids problemen en sociale pro blemen die verband houden met het gebruik van canna bis en de teelt en handel er van, van belang zijn, niet al leen voor Nederland zelf maar ook voor de omliggen de regio." Uit het rapport blijkt overigens dat steeds meer wiet in andere Europe se landen wordt geteeld.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7