Beveiliging Schiphol extra zwaar VOORDEEL TOT €2.485,-! BINNENLAND 2 'Alle gestolen diamanten zijn verhandelbaar' Taboe op jaartallen moet worden doorbroken Taxichauffeurs schuiven examen voor zich uit H Waardetransporten op Schiphol slecht beveiligd Tijdelijk meer marechaussee Politie overwint angst voor hond Toch nog even eieren rapen in Friesland f IS banden cel woensdag 2 maart 2005 twee pillen ïout ng, ie - Een rechtbank in 64 je heeft een 57-jarige speler gisteren veroor- x' elf maanden cel om- Baree XTC-tabletten had man liep in okto- de lamp tijdens een meitieactie> waarbij 23 m3 uit Singaporese socie- öii werden gearresteerd, zijnrlander verklaarde dat :tnolen had aangeschaft als R: ef voor het potentie- run^. lagra. erd. ander werkt r'i autodiefstal A- Peilzenders blijken middel tegen auto- Vorig jaar is 84 procent estolen auto's die wa- zien van zo'n zendertje inde diefstal teruggevon- Stichting Aanpak Voer- mdinaliteit (AVc) is zeer te het apparaatje in autodiefstal, zei 04 r G. Wesselink gisteren. errig jaar eisen verzeke- iedereen die een auto rïpJDO euro of meer aan- hïjn voertuig voorziet ^zender, en loos alarm ir rembaden eek - Het alarm van het systeem voor drenke- zwembaden gaat te af. Het systeem imenteel in zestien len getest. Badmees- gemiddeld een keer 1 melding. Volgens dinator E. van Mil- irgt de lichtval in het lor 'een behoorlijk aan- (leidingen'. Hij maakt f gen over de alertheid Het geeft een alarm af op horloge van de bad- ei zodra de onderwater- s een persoon registre- _anger dan vijftien se- jjj^stil op de bodem ligt. Sn veelplegers vaak leeg - De speciale plekken k ^gevangenissen voor ^ïelplegers blijven gro- in" r> onbenut. Sinds okto ber 33 plaatsen gereser- laar de betrokkenen een ia oima kunnen volgen, er slechts negen be- carige bezetting is onder aan de locatie 13 plaatsen. Die zijn alle hetie Randstad (Eefde, Ca Nijmegen) terwijl indstad de meeste jeug- ^lplegers zijn. V doet cursus estantisme - De NCRV stuurt personeel in april '86in cursus protestantis- moet helpen het pro- re j-christelijke karakter omroep te versterken, fgoepmedewerkers krij- ■■ens de cursus informa- het protestantisme en e ze die kennis kunnen in programma's. De in haar programma's nadruk gaan leggen op eleving. enhuizen in ftden bomvol ien - De ziekenhuizen oorden zitten overvol en de grootste moeite vrij te maken voor patiënten. Artsen zijn igen zeer streng te selec- Aioeten patiënten soms Jiren naar ziekenhuizen ^de regio en in enkele ge- Jvorden patiënten die ze jadden opgenomen toch ^ar huis gestuurd. schiphol/anp - De veiligheids maatregelen op Schiphol zijn aangescherpt na de diamant roof van afgelopen vrijdag op het zwaarbewaakte vrachtplat form van de luchthaven. Zo zet de marechaussee tijdelijk extra mensen in om permanent te kunnen surveilleren. Tot dusver werd steekproefsgewijs gecon troleerd. Ook gaat de marechaussee voorlopig waardetransporten bewapend begeleiden. Dat ge beurde tot - deze week alleen door beveiligers van de KLM. De begeleiding van waarde transporten is geen primaire taak van de marechaussee. Minister Donner (Justitie) liet de Tweede Kamer gisteren we ten dat Schiphol, de KLM en de marechaussee naar aanleiding van de roofoverval extra veilig heidsmaatregelen hebben ge nomen. Zo wordt ook onder zocht of het mogelijk is al dit jaar in plaats van volgend jaar een systeem van toegangscon trole voor personeel met bio- metrische gegevens (irisscan) in te voeren. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), die jaarlijks inmiddels zo'n 40.000 integriteitsonderzoeken ver richt, zal bovendien de screening van personeel inten- amsterdam/gpd - Waardetransporten op Schiphol, uitgevoerd door de eigen beveiligingsdienst van de luchthaven of door KLM Cargo, worden slecht beveiligd. Zowel Schiphol als de KLM rede neert bij dergelijke transporten dat de controle op de luchthaven zo scherp is, en dat er zoveel bewapende marechaussees rondlo pen dat toch niemand het in z'n hoofd zal halen er een gewapende overval te plegen. Dat zegt Pieter Verzendaal van waardetransporteur Geldnet, naar aanleiding van de diamantroof op Schiphol. Geldnet werd twee jaar geleden door Schiphol gepolst om de waardetransporten op Schiphol uit te voeren. De luchthaven haakte uiteindelijk vanwege de kosten af. Verzendaal: „In een complex gebied als Schiphol heb je echter gewoon professionele, gespecialiseerde bedrijven nodig voor dergelijke transporten." Handige slijper kan een steen onherkenbaar maken Grote diamanten hebben een 'paspoort', maar ook die zijn door han dige slijpers onherkenbaar te maken. Foto: Reuters/Kin Cheung door Malika Sevil amsterdam/gpd - Een superbuit was het vrijdag op Schiphol,die 75 miljoen aan diamanten. Maar hoe verzilver je die zonder dat het opvalt? Volgens voorzit ter Eduard Blik van de Amsterdamse Diamantbeurs zijn de 'heel kleine steen tjes' nog wel verhandelbaar, omdat die niet geregistreerd staan. Bij de grote, daarentegen, wordt dqt moeilijker, om dat die allemaal hun eigen 'paspoort' hebben. Maar uiteindelijk zijn alle dia manten te verkopen. Het gewicht, de kleur, de zuiverheid en de wijze waarop de steen is geslepen, staan in dat rapport op een rijtje. „Want geen twee stenen zijn hetzelfde." De gegevens van alle gestolen stenen worden door de Wereldfederatie van Diamantbeurzen verspreid naar alle dia mantbeurzen over de hele wereld - en dan is het een kwestie van opletten. Handelaren doen vaak zaken met de zelfde mensen, de branche leunt dan ook op vertrouwen en goede ervaringen. „Dus als ene onbekende meneer Pieter- se dan met een nieuwe voorraad dia manten komt, kijk je wel of de waar deugt." Dit wil overigens niet zeggen dat de rovers de diamanten aan de straatste nen niet kwijt kunnen. „Je zou ze kun nen omslijpen en dan is het niet meer dezelfde steen." Sterker nog, een handige diamantslijper kan een steen onherkenbaar maken. Afgezien van de heel bijzondere dia manten, die zich onderscheiden door hun structuur of een insluitsel diep in de steen." Zelfs de nieuwste techniek, waarbij grote diamanten een laserinscriptie krijgen, is hier niet tegen bestand als je het Blik vraagt. „Ook die zit aan de oppervlakte en kun je er dus afslijpen." Het slijpwerk gaat wel ten koste van het gewicht - en dus de waarde - van een diamant, maar dat zal de illegale handelaar er graag voor over hebben. Overigens is het 'graveerwerk' met de la sertechniek niet alleen bedoeld als op sporingsmiddel, maar ook om aan te to nen uit welk land de diamant komt. Of beter gezegd: waar juist niet vandaan, namelijk uit de zogeheten conflictlan- den, waarvan de opbrengst van de dia mantverkoop in burgeroorlogen wordt gestoken, zoals in Angola is gebeurd, in Congo, Liberia en Sierra Leone. Hoe dan ook, de diamanthandelaren kunnen hun stenen nog zo secuur laten registreren, een handige slijper kan ze voor altijd onherkenbaar maken. En dus verhandelbaar. Nog makkelijker is het met ruwe diamanten, want die hebben, afgezien van enkele zeer uitzonderlijke exemplaren, geen certificaat. Veel gestolen diamanten worden dan ook nooit teruggevonden. Neem de su- perkraak in december 2002, waarbij uit het Haagse Museon voor zes miljoen eu ro diamanten en geleende Portugese ju welen verdwenen: nooit meer iets van teruggevonden, zegt Blik. Vorige maand heeft justitie het onderzoek stopgezet. Ook van de buit van de gigantische roof in 2003 waarbij uit 123 Wuizen van de Antwerpse diamantbeurs voor honderd miljoen euro werd gestolen, is slechts een fractie teruggevonden. Youri Stever- lynck van de Hoge Raad voor Diamant wil echter niet zeggen hoeveel. De da ders. drie Italianen en een Nederlandse vrouw, zijn overigens wel gepakt. Maar waar blijven die stenen? Wat zijn de populaire afzetmarkten voor de ille gale handelaren? Blik durft daar niet over te speculeren, want 'wat illegaal wordt doorverkocht, daar weten wij niks van', maar de schrijver Kris Hollingtop van het boek over de mislukte diamant roof uit de Millennium Dome in Londen doet er minder moeilijk over. In het Britse dagblad The Guardian zegt hij dat de Kroaten en Serven bovenaan aan 'de top van zijn lijst met verdachten' staan. „Ze gaan naar het verre oosten, waarschijnlijk naar Singapore, om de diamanten daar te verkopen." Het toe val wil dat Hollington bezig is met een boek over diamantroof op luchthavens. Hij schat dat vijf procent van de dia manten illegaal worden verkocht. Uitspraken waar Blik zich niet aan wil wagen. „Dat is nattevingerwerk van die meneer. En of het Serven en Kroaten zijn? Nobody knows. Misschien is het de Russische maffia - wie zal het zeggen?" siveren. Van de 60.000 werkne mers op Schiphol hebben er ongeveer 30.000 een Schiphol- pas waarmee ze van het onbe schermde naar het beschermde gebied van de luchthaven kun nen gaan. Volgens Donner is nog altijd niet duidelijk wat er precies is gebeurd. De KLM had het transport niet aangemeld bij de marechaussee. Een woordvoer der van de luchtvaartmaat schappij wees er echter op dat de marechaussee altijd precies weet wanneer er waardetrans porten plaatsvinden. Donner benadrukte dat Schip hol en niet de marechaussee verantwoordelijk is voor de be waking van het platform, maar dat de marechaussee wel toe zicht op die beveiliging houdt. De bewindsman zei geen aan wijzingen te hebben dat die controle heeft gefaald. Volgens Donner is in dit geval de bedrijfsbeveiliging in het ge ding. De KLM en andere lucht vaartmaatschappijen nemen volgens hem talloze maatrege len om te voorkomen dat per soneelsleden zelf eventueel de fout ingaan. Het is echter niet te voorkomen dat in een ge meenschap van 60.000 mensen criminaliteit voorkomt, aldus de minister. Rotterdam - Hondenbegeleiders bij de politie zouden soms best de hulp van gewone agenten kunnen gebruiken als zij een aanhouding verrichten. Maar veel agenten zijn bang om in de buurt van politie honden te komen. En het komt ook wel voor, aldus een woordvoer der van de politie, dat die honden hun tanden in het verkeerde been zetten. Om hun angst te overwinnen krijgen ook 'gewone' agenten in Rotterdam training in omgaan met de politiehond. Foto: ANP/Ed Oudenaarden leeuwarden/anp - In Friesland mogen toch weer kievitseieren worden geraapt. Het raapsei- 1 zoen is gisteren traditioneel van1 start gegaan, in afwachting van een uitspraak van de rechtbank, j De rechtbank in Leeuwarden, waar een rechtszaak loopt om het rapen te verbieden, beloof de voor het begin van het sei zoen een vonnis te vellen. Tus sentijds liet de rechtbank weten meer tijd nodig te hebben en pas rond 15 maart uitspraak te doen. Tot die tijd kunnen de ra- pers hun hart nog ophalen. „Ook al wordt het kievitseieren rapen mogelijk verboden, met een beetje geluk kan voor het vonnis toch het eerste ei wor den gevonden", aldus voorzit- ter Commissie Nazorg G. He- slinga van het Bond van Friese Vogelbeschermings Wachten (BFVW). De Faunabescherming en de Vogelbescherming ijveren al een jaren voor een verbod op het eierenrapen. In het voorjaar van 2004 daagden de partijen de provincie Friesland, die de vergunning voor het rapen ver leent, voor de rechter. De rech ter oordeelde destijds dat er een onderzoek moest komen of het rapen van eieren schadelijk is. Het onderzoek werd op 1 fe bruari dit jaar aan de rechter gepresenteerd, maar was niet echt duidelijk over de gevolgen van het rapen. Friesland is de enige regio bin nen de Europese Unie waar de eieren van de weidevogel nog mogen worden geraapt. den haag/gpd - Taxichauffeurs schuiven het examen voor hun vanaf volgend jaar verplichte diploma massaal voor zich uit. Pas zesduizend van de veertig duizend chauffeurs hebben zich tot nu toe bij het CBR aan gemeld. Het opleidingsinstituut vreest dat veel chauffeurs vol gend jaar met lege handen zul len staan, omdat er geen capa citeit is om iedereen op het laatste moment te examineren. Belangenvereniging KNV Taxi wil uitstel van de ingangsda tum. Taxichauffeurs die na juli 2001 in het beroep actief zijn gewor den, moeten per januari 2006 over een taxidiploma beschik ken. Ze moeten daarvoor een theorie- en een praktijkexamen afleggen bij het CBR. Dat be sloot minister Peijs van Verkeer en Waterstaat afgelopen juli. Sindsdien hebben pas 4500 personen hun diploma gehaald. Daarnaast hebben zich nog 1500 chauffeurs opgegeven voor het examen. Het CBR heeft de andere 34 duizend chauffeurs opgeroepen zich snel te melden. Taxiorgani saties worden vanaf vandaag schriftelijk gemaand hun perso neel op les te sturen. „Er zijn nu eigenlijk minstens 3000 aan meldingen per maand nodig om het werk op tijd gedaan te krijgen", aldus het CBR. „Haast is geboden." De CBR-instruc teurs kunnen maximaal 4000 examens per maand afnemen. KNV Taxi heeft de leden zelf ge waarschuwd voor de naderen de deadline. Volgens secretaris Andela moet de overheid de da tum van januari 2006 uitstellen om problemen te voorkomen. „Het is goed dat het CBR deze oproep doet. Maar de discussie over het lichte examen heeft te lang geduurd." De inspectiedienst van het mi nisterie van Verkeer heeft aan gekondigd streng op te treden tegen chauffeurs die straks zon der diploma rondrijden. Volgens secretaris Hubert An dela van belangenvereniging KNV Taxi spelen er meerdere redenen' voor het gebrek aan animo. Volgens Andela zijn er ongeveer 8000 chauffeurs die in aanmerking komen voor het eenvoudigere examens, maar dat kan nog niet worden afge nomen omdat de wettelijke richtlijnen nog niet zijn vastge steld. „Dat duurt nog tot het voorjaar, dus daar wachten zij op." Daarnaast wachten chauffeurs op uitbreiding van het aantal examenlocaties, waar het CBR de stratenkennis toetst. „Nu moet een chauffeur uit Noord- Limburg naar Maastricht en moet daar naar de schouwburg rijden, terwijl hij die stad niet kent", aldus Andela. Daarnaast gokt een aantal chauffeurs erop dat het nooit tot een verplicht diploma komt, aldus Andela. (advertentie) te™ e °'ck de Boer :i breken zich al lang het hoofd it nut van jaartallen voor scholie- irtallèn geven structuur aan het :n en helpen gebeurtenissen in te ordenen. Het taboe erop moet 1 doorbroken. Zonder jaartallen is t mogelijk historisch te denken :en generen. iciulen roepen het schrikbeeld op "f uit het hoofd leren van rijtjes jé^enig nut lijken te hebben feiten- te leiden tot quiztijgers. Het van een jaartal met een behorende gebeurtenis wekt ïstie dat andere gebeurtenis belangrijk waren. In de jaren tde men zich af van de 'feitjes', ram de nadruk te liggen op en en verdween het geschied- naar de achtergrond, t midden van de jaren '90 is weer terug als doel en mid del van de geschiedbeoefening, maar het onderwijs moet de vertaalslag nog maken. Terugkeer naar feiten en jaar tallen draagt niet vanzelfsprekend bij tot het ontwikkelen van historisch be sef. Het oude argument dat jaartallen niet meer dan nutteloze ballast zijn lij ken nog even steekhoudend als dertig veertig jaar geleden. Het heeft ogen schijnlijk aan kracht gewonnen sinds ieder jaartal snel is op te zoeken op a p 1 het internet. Juist deze overvloed aan gegevens vraagt echter om selectie. Aanleren van ver banden is noodzakelijk om kaders te scheppen waarbinnen inzicht en over zicht een plaats krijgen. Grip krijgen op ruimte en tijd helpt een individu zijn plek in de samenle ving te bepalen. Tijdsbesef valt alleen te verwerven door de gebeurtenissen van de dag, een leven, een geschiede nis te ordenen volgens de logica van de tijd. Jaartallen zijn daarbij een on misbaar hulpmiddel. NIE De noodzaak tot plaatsbepaling maakt het zinvol leerlingen te laten leren dat in 1296 een einde kwam aan het 40-ja- rige bewind van graaf Floris V, nadat die als knaapje zijn vader opvolgde, nadat deze als graaf van Holland én koning van het Duitse Rijk door het ijs zakte en om het leven werd gebracht bij een poging de opstandige Westfrie zen te onderdrukken. Het gaat niet om deze feiten als zodanig, maar om ze een plek te geven in de ontwikke ling van de Nederlan den, die met soms pijnlijke groeikrampen werden tot een 'landenzwerm' met een eigen identi teit. Dat die eenheid niet vanzelfspre kend was is bij dat alles misschien wel het belangrijkste leerdoel. Wie de drijfveren wil kennen achter de opstand tegen het Habsburgse gezag, die leidde tot de Republiek der Ver enigde Nederlanden, heeft baat bij het besef dat een kleine eeuw eerder - in 1477 - de Nederlandse gewesten in het 'Groot-Privilege' erkenning van hun voorrechten afdwongen. Wie eens heeft geleerd dat omstreeks het jaar 1000 grootschalige bedijkingprojecten van de grond kwamen, omstreeks 1200 waterschappen hun vorm kregen, in 1408 de eerste windwatermolen in Holland wordt genoemd en in 1612 - door de inspanningen van Leeghwater - de Beemster van binnenzee tot pol der werd, beseft beter in welke lange traditie de IJsselmeerpolders en de Deltawerken staan. Niet ieder feit is op ieder moment van belang. Jaartal, verhaal, overzicht en structuur horen in een verantwoorde didactiek hun plek te krijgen. Het is verontrustend dat studenten die anno 2005 geschiedenis gaan studeren in de regel niet meer dan een rudimentaire kennis van het verleden hebben. Hun kennis beperkt zich tot een globaal overzicht van de laatste honderd jaar van onze geschiedenis, aangevuld met wisselende eindexamen- thema's. De in het studiehuis geboekte winst op het terrein van 'historische vaardighe den' wisselt van student tot student. Het daartegenover staande verlies aan kennis is zorgwekkend. Leerlingen in het voortgezet onderwijs worden op gezadeld met een koffer vol historische flarden, waaruit onmogelijk overzicht te verkrijgen is. In de geschiedenisles moeten we aan sluiten bij de nieuwsgierigheid van de leerling om het verleden van zichzelf, hun woonplaats en hun cultuur te le ren kennen. Dit brengt met zich mee dat de Nederlandse geschiedenis cen traal staat, maar dat bruggen worden geslagen naar de veranderende positie van ons land in de wereld. Feiten uit het verleden moeten piketpalen zijn, waarlangs de lijnen worden uitgezet. Vanuit die basis kan dan later de blik worden verbreed, het inzicht verdiept. Het onderwijs heeft tot taak uit het anekdotische te komen tot structuur; inkijkjes uit te bouwen tot inzicht. Jaartallen zijn daarbij onmisbare bouwstenen. Dick de Boer is hoogleraar Middeleeuwse ge schiedenis Toyota Corolla. V.a. 16.690,-/€ 335,- p.mnd. Nu ook in supersportieve S-Line uitvoering! Sideskirts en achterskirt in metallic lakkleur meegespoten. Speciale blauwe bekleding en interieuraccenten. Lederen stuurwiel en pook knop. En nog veel meer. Inclusief 16" lichtmetalen velgen tot 2.485,- voordeel! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5