'Geef patiënt bonus voor goed gedrag' BINNENLAND 1 r i T mm Studenten zijn nog niet klaar met Rutte Meldpunt verpleeghuizen overspoeld met klachten f Honderd brandweerlieden bestrijden vuurzee Teerlong, keeltumor en lege kinderwagen Verlost van zeurderige joekel i -V*-. 'Vervang in elk huis energiemeter' Nyfer: Effectiever dan no-claim Eis 10 jaar en tbs tegen verkrachter Eibergen ig moslims I Hirsi Ali =TM - Een verbod om te beledigen op straffe iwangsom van 500 eu- ^ertreding, openbare Un een verbod op het van de film Sub- Dat was gisteren de in- is een kort geding, aan- »n door vier moslims, t Tweede-Kamerlid Ay- Ali. Volgens advocaat sfer van Hirsi Ali valt on- >id van expressie ook V jd te kwetsen en ver- ,e zaaien. Van smalen- Sstering kan volgens n sprake zijn, omdat wfiet over Allah, maar profeet Mohammed proken. Uitspraak: 15 "overweegt olverbod iet bestuur van NAC |jt het My Com-stadion .leggen. Volgens voor van der Hoeven 'ikenschap een van de jke oorzaken van de ?ldheden het afgelopen na de wedstrijd ^.Sningen. Van der Hoe- .5ft dat een drooglegging 'VJtadion voor vele sup- 'lit de voormalige bier- flinke aantasting van idarische 'Avondje „Maar ik vrees dat de inder de kwaden moe- woensdag 2 maart 2005 onder d 'rVi. Zo is het helaas." dubbel dengeluk - .v"*« m raamsdonksveer - Met man en macht bestreed de brandweer de vuurzee in het kunststofverwerkend be drijf in Raamsdonksveer. Alle brandweerkorpsen in de omgeving werden benaderd om assistentie te verlenen. Ongeveer honderd brandweermensen bestreden het vuur. Zij probeerden te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar silo's met granulaatkorrels en naar nabij gelegen panden. Volgens technisch-directeur Louis van Besouw ontstond de brand in het magazijn. Medewer kers zagen rook en probeerden de brand te blussen, maar zij kregen het vuur niet onder controle. Daarop hebben ze de elektriciteit afgesloten en de brandweer gebeld. Het bedrijf Mecari Plastics maakt polyethyleen- zakken, hoezen en folies, zoals tijdschriftenfolie en krimpfolie. Het is een voicontinubedrijf. Op het moment dat de brand uitbrak, waren tien personeelsleden aan wezig. Zij konden zich bijtijds in veiligheid brengen. In totaal werken er zeventig mensen. Foto: ANP Hoe effectief zijn enge foto's? - De eerste (meteorolo- lentedag bracht de fa- ankes uit het Groningse een mooie verrassing. )uincy van dochter Mi- ihonk gisteren het leven kerngezonde tweeling, rden een tweeling krij- eel bijzonder, maar dat 2ulens én de merrie de en overleven, is uitzon- Dankzij hulp van de 14- liranda die mond-op- eademing toepaste op ite veulen en een buur- met een warmtelamp schoot, zullen de veu- \migo en Sylvester op- tot volwassen Tinker- jk deuntje i stadsbus hi j In alle vierhonderd wpfi streekbussen van s die rijden in Limburg, land en Brabant wordt lio ingebouwd die voor zorgen. Hermes kwht zo het reizen voor aangenamer te maken. >mde chauffeur die straks welk radiostation er aalé bus klinkt. Reizigersor- btie Rover vreest irritatie :t zpassagiers. „Te moeten enïn naar muziek die ,je Bimstaat is veel erger dan ekijiwe pijnstiller -"Sn zenuwpijn e et aan den ijssel - In Ne il is sinds gisteren een fe pijnstiller verkrijgbaar Dp biedt voor mensen ironische zenuwpijnen. /zdddel pregabaline (merk- is geregistreerd behandeling van zoge- heuropathische pijn. Dit inische zenuwpijn die oorkomt als complicatie betes-, kanker- en gordel- itiënten. Het middel- volledig vergoed als het voorgeschreven door een list, als het wordt voorge- 'en door de huisarts moet elf betalen. hters Haarlem ben tijd over em - De werkdruk op de lank in Haarlem is sinds maanden opvallend ge- De rechters hebben zelfs ;1 tijd over, dat ze bijsprin- p de Amsterdamse recht- Vanwege de toevloed van smokkelaars op Schiphol, ftfaarlem in het verleden Cl drugszaken te verstou wt de rechters het werk <eer aankonden. Maar Velaars met minder dan lTo harddrugs in hun ba- borden nu niet meer voor :hter gebracht, maar di- uiswaarts gezonden, loor de werkdruk daalt. den haag/anp - Pakjes sigaret ten met afschrikwekkende fo to's doen mogelijk in 2006 hun intrede in Nederland. Minister Hoogervorst van volksgezond heid neemt hierover later dit jaar een besluit. Het zijn foto's met bijvoorbeeld verteerde longen, een keeltu mor en een lege kinderwagen ('roken vermindert de vrucht baarheid'). De foto's komen bij de bestaan de waarschuwende teksten met rouwrand, zoals 'Rokers sterven jonger'. De plaatjes moeten het roken ontmoedigen. Van de Nederlanders rookt ongeveer 28 procent. De afschrikwekkende foto's hebben in Canada, Australië en Brazilië al geleid tot minder ro kers. De Europese Commissie heeft eind vorig jaar 42 foto's geselecteerd en aan de EU-ge- zondheidsministers aangebo den. „Dit is het ware gezicht van tabak", zei de Europese Commissie toen. België heeft al besloten tot in voering van de foto's. Hooger vorst wacht nog op een Euro pees rapport over het antirook- beleid in de Europese Unie. Eu rocommissaris Kyprianou (Volksgezondheid) presenteert dat waarschijnlijk in de zomer. Kyprianou beschouwt de anti rookmaatregelen tot een van zijn topprioriteiten. Gisteren lanceerde hij nog een grote pu bliekscampagne. Tv-spotjes, de website www.help-eu.com en een promotieteam moeten mensen helpen te stoppen. De Nederlandse stichting voor een rookvrije toekomst Stivoro is erg voor de foto's. „Ze zijn duidelijker en indringender dan een tekst", aldus directeur Tru dy Prins. Ze denkt niet dat ro- kers hoesjes over de pakjes schuiven. „Dat werd ook ge zegd toen de teksten versche nen. Maar na veertien dagen verdwenen ze. Het omhullen is toch een heel gedoe." Volgens onderzoek van de Rad boud Universiteit in Nijmegen zullen enge foto's rokers niet overhalen te stoppen. Ze zullen juist meer moeite doen de foto's te verstoppen. Gebleken is dat niet-rokers wel worden afgeschrikt, maar ook zij geven aan dat ze vooral zul len proberen zich af te scher men voor de plaatjes, aldus een woordvoerster van de universi teit. De onderzoekers legden de proefpersonen twee foto's voor van ernstige lichamelijke aan doeningen. Niet-rokers lieten zich daar wel door beïnvloeden, maar rokers gaven niet aan dat zij zouden gaan stoppen door het zien van dergelijke plaatjes. Beide groepen waren het er over eens dat ze pakjes sigaret ten met zulke foto's sneller in een hoesje zouden stoppen. De proefpersonen kregen ook twee foto's te zien die impliciet de gevolgen van roken uit beeldden. Op de ene foto stond een vrouw met een lege kinder wagen (slecht sperma en on vruchtbaarheid) en op de ande re een kromme sigaret (impo tentie). Deze plaatjes deden zo wel rokers als niet-rokers wei nig. De onderzoekers adviseren de overheid de Canadese aanpak. In dat land staan expliciete fo to's op de pakjes sigaretten, ter wijl aan de binnenkant van de pakjes adviezen zijn afgedrukt om te stoppen met roken. Die methode is niet weg te mof felen. Ook wijzen de onderzoe kers op het Belgische voorne men om de verkoop van hoes jes voor sigarettenpakjes te ver bieden. Apeldoorn - De 8i-jarige Johan van Baak uit Apeldoorn toont in zijn rechterhand een galsteen en in zijn linkerhand een kippenei, die qua grootte nauwelijks voor elkaar onder doen. De galsteen kwam eind januari na een medische ingreep tevoorschijn uit zijn galblaas. Een joekel van 5,4 centimeter lang en 3,3 centimeter breed. Van Baak, die net een paar dagen uit het ziekenhuis is, had al jaren last van een zeurderige pijn in zijn buik. Een jaar geleden kwam aan het licht dat een enorme galsteen hem kwelde. Het operatief verwijderen van de galblaas was nogal gecompliceerd, omdat de bejaarde man ook met andere medische problemen kampt. Foto: GPD/Cees Baars (advertentie) De Europese Commissie begint in heel Europa een campagne tegen rookverslaving. Foto: ANP den haag/gpd -111 de strijd tegen illegaal stroom verbruik zouden alle elektriciteitsmeters in hui zen moeten worden vervangen door nieuwe, di gitale apparatuur. Het ministerie van economi sche zaken laat momenteel onderzoeken of het plan haalbaar is. Jaarlijks wordt voor zo'n 36 miljoen euro illegaal stroom afgetapt. Die kosten worden door de energiebedrijven doorberekend aan de klant. Particulieren betalen jaarlijks 2 euro extra voor de stroomdiefstal, die vooral wordt gepleegd door eigenaren van wietplantages. De digitale elektriciteitsmeters hebben als voor deel dat ze niet zijn terug te draaien, iets wat naar schatting in 40 procent van de fraudegevallen ge- b reu kelen/anp - Patiënten, die op hun gezondheid letten en zich goed aan hun therapie hou den, moeten een bonus krijgen. Zij worden zo gestimuleerd zelf verantwoordelijkheid te nemen voor hun gezondheid. Die eigen verantwoordelijkheid is volgens onderzoeksbureau Nyfer de sleu tel naar een goede en betaalbare zorg in de toekomst. De Nederlandse gezondheids zorg krijgt te maken met steeds meer chronisch zieke patiën ten. Behandeling van ziekten als diabetes, hartkwalen en kanker dreigt volgens het Nyfer „het meest kostenverslindende probleem" van de zorg te wor den. Temeer omdat de zorg aandacht een geld vooral richt op genezing van acute ziekten. Nyfer ziet een 'sleutelrol' weg gelegd voor patiënten zelf. De patiënt moet partner worden, is het devies in het rapport dat vandaag wordt gepresenteerd. beurt. Daarnaast kan de meter het totale energie verbruik van een woning meten, ook als er voor de meter wordt afgetapt. Sjoerd Marbus van EnergieNed, de federatie van Nederlandse energiebedrijven, laat weten dat ook de energieleveranciers wel wat in de digitale meters zien. „Het bestrijden van stroomdiefstal is belangrijk voor ons. Wij hebben al fraudeteams die op verschillende manieren fraude op het spoor proberen te komen. Met digitale meters kun je zien hoeveel energie er in een wijk gaat en hoeveel er door aangesloten klanten is verbruikt. Dan kan je meten waar stroom weg lekt. Met de huidige meters zie je maar eens per jaar de me terstand." Om hem of haar die rol te laten vervullen, moeten zij hun be langen bundelen in patiënten groepen of organisaties. Deze kunnen collectieve contracten afsluiten met de zorgverzeke raars. Een bonus moet patiën ten hierin stimuleren. „Derge lijke bonussen zijn effectiever dan no-claim kortingën of ei gen betaling voor zorgkosten waar patiënten zelf geen in vloed op hebben." De kosten in de zorg zullen tot 2020 naar verwachting stijging met 50 procent. Door mensen in het algemeen bewust te ma ken van hun gezondheid en pa tiënten meer eigen verantwoor delijkheid te geven, kan die stij ging volgens Nyfer tot eenderde worden teruggebracht. Zorgverzekeraar CZ bepleitte eerder deze maand ook al via een bonus burgers te belonen, die zich aantoonbaar hebben ingespannen om fitter te wor den. Nieuwe acties 'zullen niet fijn zijn' den haag/anp - Studenten kon digen meer acties aan tegen het hogeronderwijsbeleid van staatssecretaris Rutte (onder wijs). „Die acties zullen niet fijn van aard zijn", zei LSVb-voor zitter K. Toering gisteren. Rutte zette kwaad bloed bij de stu denten door niet zijn gezicht te laten zien bij de bezetting van het Maagdenhuis, maandag avond in Amsterdam. De studenten kwamen in actie omdat ze zich kwaad maken over het hoge collegegeld dat ze moeten betalen als ze langer dan 5,5 jaar studeren. De uni versiteit mag hen dan maximaal 4500 euro per jaar gaan vragen, driemaal zoveel als het normale collegegeld. Rutte wil de stu denten achter de broek zitten omdat ze door de bank geno men te traag studeren. Van de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris al steun gekre gen en de studenten hebben zich uitgebreid met de plannen mogen bemoeien, betoogt de staatssecretaris. Hij heeft zelfs al concessies gedaan, dus zag hij er geen heil in met de bezet ters te gaan praten. Die wilden Ruttes plan per se van tafel hebben. Daarop volgde een volgens de studenten hardhandige ontrui ming en aanhouding van alle ongeveer 140 bezetters. De po litie heeft gisteren in totaal veertig studenten die de avond ervoor het Maagdenhuis in Am sterdam hadden bezet, vrijgela ten. De studenten mochten na het vrijgeven van hun identiteit gaan. Zij kregen een boete van 75 euro voor huisvredebreuk mee naar huis. Volgens het openbaar ministe rie streeft de politie er naar het onderzoek vandaag af te ron den. zutphen/anp - Tegen de man uit Deventer die een 13-jarig meisje uit Eibergen ontvoerde en verkrachtte en een 14-jarig meisje uit Voorschoten mis bruikte, is tien jaar cel en tbs geëist. De man, Michel S. zat in een tbs-kliniek in Utrecht, vanwaar hij via het internet contact leg de met het meisje uit Voorscho ten. In februari vorig jaar mis bruikte S. haar tijdens een on begeleid weekeindverlof in een park in Voorschoten. S. keerde dat niet terug van verlof. Op 23 mei ontvoerde hij in Ei bergen een 13-jarig meisje on der bedreiging van een mes. „De veertig uur dat zij ontvoerd is geweest, waren doordrenkt van seks", aldus dé officier van justitie. Op 25 mei gaf S. zich over aan de politie in het Duitse Münster. Na zijn aanhouding bleek S. een lijst met adressen te heb ben van meisjes en vrouwen. Navraag door de politie resul teerde in de aangifte van het meisje uit Voorschoten. S. was in 1995 veroordeeld tot twee jaar cel en tbs met dwang verpleging, wegens een identie ke ontvoering en verkrachting als waar hij gisteren voor te recht stond. Hij was aan het eind van zijn behandeling en mocht al op proefverlof. Het slachtoffertje uit Eibergen was gisteren niet bij de zitting aanwezig, haar ouders wel. Die reageerden ontzet op de eis. „Veel te soft", vindt het echt paar van Chinese afkomst. In hun land zou de doodstraf wor den opgelegd. De advocaat van hun dochter beschreef de gevolgen van de brute verkrachting en ontvoe ring. „Als ze fietst, dan heel erg hard. Ze kan moeilijk in slaap komen. Als ze wel in slaap valt. wordt ze 's nachts gillend wak ker. Gelukkig haalt ze op school goede resultaten." De advocaat claimde een sym bolisch bedrag van 100 euro schadevergoeding omdat er niet veel meer te halen was bij verdachte S. De 100 euro werd ra de rechts zaak meteen betafc door de advocaat van S. Op eerste dag 624 telefoontjes Inspectie: Dit onderwerp leeft enorm bij de mensen Draagt uw initiatief bij aan meer betrokkenheid in uw omgeving? Meld het via www.zestienmiljoenmensen.nl den haag/gpd - Het Meldpunt Verpleeghuizen van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg is op de eerste dag overspoeld met klachten. Ruim zevenhon derd mensen, zowel familiele den van patiënten als zorgverle ners, meldden zich gisteren bij de nieuwe telefoonlijn. Op de eerste dag kwamen er 624 telefoontjes binnen en nog eens 83 klachten via de website www.meldpunt-verpleeghuis- zorg.nl. Verder werd de site ruim 2000 keer bekeken, laat een woordvoerder van de in spectiedienst weten. „Je weet nooit hoeveel meldingen je kunt verwachten, maar dit is ontzettend veel. Het onderwerp leeft enorm bij mensen." Familieleden van verpleeghuis patiënten uitten vooral klach ten die te maken hadden met gebrek aan personeelsleden, zo blijkt. „Door te weinig perso neel kan er te weinig zorg wor den geleverd. Dat resulteerde in klachten over patiënten die nauwelijks in bad gaan, die laat voeding krijgen of die vallen omdat er geen hulp is als ze naar het toilet gaan", vat de woordvoerder samen. Ook kwamen er klachten binnen over gebrek aan incontinentie- materiaal of over te veel voor geschreven medicatie. „Overi gens geven de klagers aan vol lof te zijn over het wel aanwezi ge personeel." Ook uit de hoek van de zorgver leners zelf werd dankbaar ge bruik gemaakt van het meld punt, zowel door verpleegkun digen als door verpleeghuisart sen. Zij beklaagden zich vooral over de hoge werkdruk. „Ze vinden dat er te weinig tijd is om persoonlijke aandacht aan de mensen te geven." Tot nu toe kwamen er geen klachten binnen die afweken van het beeld dat de inspectie heeft van de bestaande knel punten in verpleeghuizen. Een klein deel van de binnengeko men meldingen ging over zaken die de inspectiedienst niet kan oplossen, zoals klachten over te kleine rookruimtes. De woord voerder kon nog niet zeggen of de meeste klagers familieleden of beroepsbeoefenaars waren. Ook zijn de meldingen nog niet gespecificeerd naar regio of in stellingen. De inspectiedienst opende de meldlijn naar aanleiding van de recente commotie over gebrek kige zorg in verpleeghuizen. De dienst hoopt via de lijn een veel completer zicht te krijgen op mogelijke wantoestanden in de zorgsector.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3