De boef als huisvrouw 1 GESPREK VAN DE DAG 5Zeshonderd miljoen frikandellen. Dat is ons eetgedrag Elektronische detentie scheelt overheid veel cellen en geld Tekens aan de wand woensdag 2 maart 2005 p 'I il DAGELIJKS LEVEN Wijnboer Ilja Gort en chef-kok Jonnie Boer samen op jacht Ï.M£ SCUA 1 HE.T IJ ÖOK V«.EszU)t< OM JONG TE X-'JKJ MENSELIJK Onafhankelijk kamerlid GEERT WILDERS organiseert de komende tijd enkele 'DINERS POLITIQUE'. Het geld dat hij daarmee opstrijkt, gebruikt Wilders voor het opzetten van een eigen politieke beweging. Particulieren moeten 2000 euro per persoon neertellen om een avondje met de veelbesproken politicus te mo gen doorbrengen. Volgens eigen zeggen zit de eerste avond al vol: 20 gasten zorgen tezamen voor een recette van 40.000 euro.Ik krijg geen subsidie van overheidswege, zoals de andere fracties in de Tweede Kamer. Ik moet dus ande re wegen bewandelen om aan het benodigde geld te komen", verklaart de ex-WD'er. De Soci alistische Partij bijvoorbeeld krijgt ruim een mil joen euro subsidie om haar partij-organatie in stand te houden en te verbeteren. De grootste kamerfracties CDA en PvdA zelfs 3,5 miljoen euro. Jaarlijks stort de rijksoverheid circa 15 miljoen euro in partijkassen. Voor de 2000 euro krijgen de deelnemers aan een diner politique van Wilders in de eerste plaats een spetterende speech. Vervolgens mogen ze vragen stellen en een hapje eten met de politicus. Foto: Reuters Een modieus kapsel voor de POEDEL van de vrouw van de Russische presi dent Vladimir POETIN kost maande lijks 300 euro. Volgens de Russische krant Moskovsky Komsomolets gaat presidentsvrouw Lyudmila elke twee weken met het poedeltje voor een zo geheten leeuwenkapsel naar de hon denkapper. Daarbij wordt de vacht op het lijf kort geschoren en staan de haren rondom de kop uit. De reke ning van 150 euro per keer is voor Russische begrippen schrikbarend hoog. Het gemiddelde pensioen be draagt er 60 euro per maand. Artsen in het Antwerpse Sint-Vin- centiusziekenhuis hebben recent de VERKEERDE KNIE VERWIJDERD bij een 72-jarige Belg. Bovendien is niet de juiste prothese geplaatst. De gedupeerde patiënt kan daardoor nog amper lopen. De man bereidt een rechtszaak voor tegen het zie kenhuis om een schadevergoeding te krijgen. „Terwijl ik weer had kun nen dansen, moet ik nu op krukken lopen", zegt hij. Tot overmaat van ramp kan de verkeerde prothese niet verwijderd worden, zolang de rechtszaak loopt. Een BRITS MEISJE van acht jaar heeft voor het eerst in 7,5 jaar weer GEGETEN. Toen Tilly Merrel een jaar was, vertelden artsen haar ou ders dat ze nooit een normaal leven of zelfs maar een normale maaltijd zou kunnen hebben. De Amerikaan se krant San Francisco Chronicle deed dezer dagen verslag van die medische blunder. Britse artsen kwamen tot de conclusie dat wat Tilly at, in haar longen terechtkwam en zo ernstige infecties veroorzaak te. Sindsdien werd ze gevoed via een slangetje naar haar maag. Ze droeg in een rugzak een voedsel- pomp die met haar maag was ver bonden. Toen familie en vrienden genoeg geld hadden ingezameld, ging Tilly voor onderzoek naar het kinderziekenhuis van de Stanford Universiteit in Californië. Daar ont dekten artsen na drie onderzoeken dat het meisje niets mankeerde. Jeanne Moreau Sex zonder tederheid is passie en dat is net alsof je in het water springt zonder je af te vragen wat er verder zo allemaal met je kan gebeuren Italiaanse archeologen hebben op Cyprus een 4000 jaar oude PARF UMWERKPLAATS gevonden. Daar uit is gebleken dat parfummakers vroeger ongeveer dezelfde stoffen gebruikten als tegenwoordig, om een lekker luchtje te maken. „We konden onze eigen neus niet gelo ven", grapt archeologe Maria Rosa ria Belgiorno. De werkplaats is ont dekt nabij Pyrgos, in het noordwes ten van het eiland. De archeologen vonden er zo'n vijftig dozen en va zen. Toen ze die openden, ontsnap ten volgens Belgiorno 'aangename en bekende' geuren. Uit nader on derzoek bleek dat de parfummakers 4000 jaar geleden ook al gebruik maakten van ingrediënten als ci troen, druiven, hars van de pijn boom, mirt en laurier. Heather Mills-MCCARTNEY, de vrouw van ex-Beatle Paul, heeft zich gisteren in Brussel fel gekeerd tegen de handel in KATTEN- EN HONDENBONT. Het 36-jarige Brit se ex-model riep de Europese Unie op tegen de „barbaarse" praktijken in actie te komen. De handel in kat ten- en hondenbont, voornamelijk afkomstig uit China, is in zes Euro pese landen verboden. Mills en en kele europarlementariërs riepen eu rocommissaris Kyprianou (consu- mentenbescheschermingen volks gezondheid) op „de populairste Eu ropese politicus" te worden door de invoer van dergelijk bont voor de hele Europese Unie te verbieden. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, weigert on danks een oproep van het europar lement in 2003 echter zo'n verbod in te stellen. Foto: EPA Bestaat er in Nederland een eet cultuur? „Nee, we hébben geen eigen eetcultuur. Help! Wij zijn verworden tot pathalogische aardappeleters. Er is hier geen goed Nederlands restaurant te vinden", zegt wijnboer (en com ponist) Ilja Gort bij de presentatie van het boek Met Gort de Boer op, dat hij samen schreef met de chef-kok en eigenaar Jonnie Boer van het driesterren restaurant de Librije in Zwolle. Gisteren over handigde Gort het eerste exem plaar aan Boers vrouw Thérèse Boer in de geheime jachthut van prins Bernhard („hier heeft hij menige reebout verorberd en mis schien ook wel andere dingen ge daan", citaat Gort) in de buurt van het Veluwse Garderen. Gort, die een groot deel van het jaar in zijn chateau te Frankrijk verblijft en aldaar zijn druivenvel- den koestert en enige tienduizen den liters wijn produceert, zegt aardig vergelijkingsmateriaal te hebben.Als Fransen dineren doen ze daar drie uur over, Ne derlanders elf minuten en dertig seconden. Over de lunch doen Fransen twee uur, wij schuiven een lunch in twee minuten naar Ilja Gort (rechts) en Jonnie Boer bij de presentatie van hun boek. Foto: Frans van Zijst binnen. En weet u hoeveel frikan dellen Nederlanders per jaar eten? Zeshonderd miljoen. Dat is ons eetgedrag", liet hij zijn gehoor weten. En dat, vindt Gort, moet maar eens gauw veranderen. En hij on dernam actie, door contact te zoeken met Jonnie Boer, die aan het hoofd staat van drie Michelin sterren. Gort ging een soort stage lopen bij de 'grote meester' van het fornuis en beiden gingen ook letterlijk de boer op. Koken doe je namelijk niet alleen in de keuken. Gort en Boer ontmoetten een bont gezelschap van doorgaans weinig toeschietelijke vrijbuiters om zich te bekwamen in het ja gen, villen, snoeken en andere - voor de stadsmens in elk geval - onalledaagse activiteiten. Het tweetal ging bijvoorbeeld jagen, en werd aan het handje genomen door een tweetal ruige jagers. Ze struinden het Speulderwoud af. „Ik begin hier nu toch wel genoeg van de te krijgen. Druk doen. Urenlang op zo'n kale plank in een winderige boom zitten kou kleumen, houten reet krijgen, niks schieten. Let's go, Kees! Ik wil aan de Jagermeister", is een fragment uit het boek van de ongeduldige wijnboer. Gort en Boer gaan ook op pad met ene Paling Piet. Is eigenlijk niks voor Boer. „Ik verval in som ber gepeins. Palingvissen is over duidelijk niet voor wankelmoedi gen. Mij gaat dit er veel te ruig aan toe. Maar goed, ik ben dan ook een watje". De jachtverhalen worden steeds gevolgd door recepten, zo- isi BO tT als hazenpeper en Gieterse s^r re paling met azijn en boter. „De Nederlandse keuken is v kracht door de huishoudschie van toen", ligt Jonnie Boer tcL^ zittend op een enorme bank? g open haard in de jachthut, w. prins Bemhard heel wat uur^rQ versleet. „Er werden veel aar(_r pels gebruikt. En weinig vleer kruiden. Een vorm van zuinij heid, waar we nu nog last vai ken te hebben." Volgens BoeD^ er in ons land élles te krijgen' een uitstekende Hollandse ké® ken. In het boek dus recepten als tensoep met varkenspoot, ha?e( la Jonnie, wentelteefjes klassiQe' frikandellen ('wat heb ik nody^ euro 50. jke Wat moet ik doen? ga naar d^j snackbar en bestel een frikai£je hutspot met klapstuk en rog fnj siek. Met Gort de Boer op telt^ gerechten op traditionele wijL gemaakt en tien 'interpretatief daarop van Jonnie Boer. ri tte Jan van Stipriaan Luïscius id: Met Gort de Boer op, uitgeverij Tirion, prijs 16,95 euro. Met een enkelband en een zender tje zaten vorig jaar ruim tweedui zend criminelen hun straf thuis uit. De elektronische detentie scheelt het ministerie van justitie cellen en geld. En de gedetineerden zitten liever thuis dan in een cel. „Hij leert nu verantwoordelijkheid nemen," zegt de vrouw van een gevangene. „Als ik wil kan ik van huis uit drugs dealen," zegt hij zelf. Rien overweegt een experimentje. Even de stroom eraf, enkelband opentrekken en dan de stroom weer aan. Zou er dan een 'sabota- gemelding' binnenkomen bij het bedrijf dat voor Justitie in de ga ten houdt of de thuisgedetineer- den zich aan de regels houden? Ongedurig spelen zijn handen met het zwarte bandje om zijn linkerenkel. Het lijkt op een groot horloge zonder wijzerplaat. „Hij zit te dokteren hoe hij dat ding af krijgt," zegt zijn vrouw Rachida afkeurend. Zij beschouwt de 68 dagen elektronische detentie (ED) van haar man, veroordeeld we gens inbraak, als één grote test van zijn verantwoordelijkheidsge voel en zelfbeheersing. Voor het eerst in hun zeven jaar huwelijk is hij degene die iedere ochtend hun dochters naar school brengt en de boodschappen doet. Een 'ED'er' mag op afgesproken tijden en maximaal twee uur per dag naar buiten. Houdt hij zich daar niet aan, dan stuurt het zwarte kastje in zijn woonkamer per satelliet een signaal naar een regionaal meldpunt. Bij overtre dingen kan alsnog opsluiting vol gen. De dagen van de mannen met een enkelband lijken veel op die van een traditionele huisvrouw. Ie mand met ED krijgt geen dagpro gramma, reclassering, sportfacili teiten en werkverschaffing zoals in de gevangenis. Net als bij een gewone gevangenisstraf wordt de uitkering gestopt. De gedetineer de kan 7,50 euro per dag krijgen voor levensonderhoud. De ge dachte achter deze oplossing voor het cellentekort is 'zo veel moge lijk cellen voor zo weinig mogelijk geld'. Weblogger 'Boefje', veroordeeld Elektronische detentie, het lijkt op een groot horloge zonder wijzerplaat. Maar het even afdoen is er niet bij. Foto: tot 87 dagen voor computerdief stal, kijkt daarom veel dvd's, helpt het huis soppen en verschoont de terrariums. „Morgen de verjaar dag van mijn zoontje en dus een huis vol visite," meldt hij opge wekt in zijn internetdagboek. Sinds de invoering op 1 november 2003 zijn ruim 2300 veroordeel den 'elektronisch aangesloten', op een totaal van 50.000 gevonniste personen per jaar. De thuisgevan- genissen schelen Justitie een klap geld. De Dienst Justitiële Inrich tingen (DJI) moet bezuinigen en heeft voortdurend een tekort aan cellen. Het enthousiasme onder gevan genen om hun straf thuis uit te zitten is groot. Een van de voorde len is dat je gewoon een pilsje kunt drinken, schrijft 'Boefje' op zijn site.Als ik thuis blijf kan ik tenminste mijn beesten verzor gen," zegt Jur van den Berg, die over een paar weken 39 dagen een band om krijgt en nu probeert een 'Bond voor elektronisch gede tineerden' op te richten. „De ad vocatuur maakt dankbaar gebruik van deze mogelijkheid voor cliën ten," vertelt strafrechtadvocaat Willem Anker. Ook projectleider Frank Schulpen van de DJI is optimistisch: „93 procent brengt het tot een goed einde. Dat vind ik veel, want het vergt veel discipline om je eigen bewaker te zijn". Van de overige zeven procent 'ontsnappen' twee van de tien. Dat zijn er tot nu toe dus ongeveer 65 geweest. De an deren komen alsnog in een 'echte' gevangenis terecht. Het grootste voordeel van ED is volgens Schulpen „dat een gedeti neerde zijn sociale verbanden, zijn gezin, beter in stand kan hou den." Dat dit ook inhoudt dat het gemakkelijk is contact te houden met criminele vrienden, neemt hij voor lief. „Contact met foute vrienden los je ook met normale detentie niet op." Hetzelfde geldt voor drugsgebruik. Alleen gevan genen met 'acute drugsproblema tiek' komen volgens de projectlei der niet voor ED in aanmerking. „We schatten in of het een perio de goed gaat." Die inschatting stelt volgens Rien en Rachida weinig voor. Ze ken nen meerdere drugsgebruikers die ED kregen. Rien heeft zelf een drugsverleden, maar er is niet ge controleerd of hij nog steeds ge bruikt. „De intake is zo compact mogelijk," zegt Schulpen. „De grootste risicogroepen filteren we eruit, maar als je echt wilt gaanm spitten ben je de efficiëntie kwht Dat geldt ook voor de controle! te Gevangenismedewerkers komde onverwacht langs of testen urilw op sporen van drugs. Hoe vaale bi een gedetineerde gemiddeld btie zoek krijgt, wil Schulpen niet zpas gen. Rien heeft na twee wekenrn 1 tentie nog niemand gezien. Bimst nenkort moet hij weer voorko men, voor een forse stapel ver keersboetes. Hij hoopt die rekejM ningen met de staat te kunnen vereffenen door verlenging vaij|| zijn ED. „Ik heb nu toch al een enkelbandje, rechter, gooi ze el a/ maar achteraan!d is F Pi Marloes de Koning pp 1 iroi (Om privacy-redenen zijn de ndddi men Rien en Rachida gefingeertyri ebt tien Nog zeven nachtjes slapen. Dan is het boekenweek. Thema is dit keer onze geschiedenis, dichterlijk sa mengevat als 'Spiegel van de lage landen'. Geschiede nis is tegenwoordig 'hot'. Radio en televisie reserveren kostbare zendtijd. In de winkels liggen hoge stapels boeken over het onderwerp. Sommige titels worden onverbiddelijke bestsellers en bezetten maanden de hoogste regionen van de top-10. Neem Geert Mak met zijn superturf'ln Europa'. Alom bewonderd en zelfs door een enkele aanhouder bij wijze van geestelijke marathon helemaal uitgelezen. Dat is andere koek dan Harry Potter en de Da Vinci Code. Hoe zou dat komen? Mak zit een beetje aan de rand van de trend. De meeste boeken gaan niet over Euro pese maar over vaderlandse geschiedenis. De toevoe ging 'lage landen' laat geen misverstand bestaan. We hebben het over het 'vooroudergevoel'. Dat woord komt ook voor in de titel van een andere geheide kas sakraker. Die is geschreven door columnist Jan Blok ker samen met zijn historisch onderlegde zonen Jan junioren Bas. Zij reizen aan de hand van de beroem de schoolplaatsen van Herman Isings door onze al lereigenste geschiedenis. Van de Hunebedbouwers, via heidens Ontzet en de Slag bij Nieuwpoort naar een zomermiddag op het Muiderslot. Het is het jeugdsen timent voor bejaarden, babyboomers en voor een en kel nakomertje die de meester of de juf nog heeft ho ren vertellen van de Noormannen bij Dorestad met helmen op hun kop waaruit aan weerskanten van die koeienhorens staken. Vaderlandse geschiedenis is blank en autochtoon. Dat kan niet anders. Met res pect, maar wat zouden Doron en Fatma in hun zwar te schooltje moeten met een wandplaat van Willem van Oranje achter zijn massieve werktafel in het Delftse Prinsenhof, omgeven doorzijn raadgevers met kanten kragen? Weinig, vrees ik. Het beeld dat wij van onszelf en trouwens ook van anderen hebben komt rechtstreeks voort uit de geschiedenis die we leerden als kind op de schoolbanken. Dat tekent ons hele ver dere leven. Op de voorstellingen uit de vroege school jaren enten zich onze meningen. Ze zijn niet altijd duurzaam. Er verandert nog wel eens wat aan die meningen. Maar sporen van de vroege nieuwsgierig heid die knappe ondenuijzers wisten te wekken bij hun scholieren, overleven veranderende meningen. Van de vroege onbevangen emoties in een mensenle ven blijft altijd iets hangen. De wandplaat van Isings is een icoon van tijden dat alles nog redelijk zijn plaats had in de wereld en geluk overzichtelijk was. Op die vaderlandse geschiedenis steekt een nationale vlag. Het is het beeld van de vliegende Hollander, ver trouwd met alle wereldzeeën, de driekleur in top. Het ruim vaak volgestouwd met levende handel. De Hol landers waren bedreven slavenhandelaars, maar dit even terzijde. In de herboren drift naar het verleden schuilt een grote behoefte aan hervinden van de ei gen identiteit. Dat loopt overigens onverwacht pa rallel met het dienstbevel van de rector van een scholengemeenschap om rood-wit-blauwe vlagge tjes van tassen te verwijderen, als zijnde kwetsend voor sommige medelanders. Vaderlandse geschiedenis verkeerde lang in een omstreden hoek en niet toevallig. Iemand schreef in de jaren twintig van de vorige eeuw over ge schiedenisonderwijs: „men moet de aandacht concentreren op een aantal eminente helden en boven een objectieve presentatie kunnen uitstijgen om het doen ontvlammen van de nationale trots als doel te stellen". De auteur was Adolf Hitier. Zijn boek heette Mein Kam- Él pf. De wereld weet het afschuwelijke vervolg. Nationale trots werd ver dacht. In het ene land minder, in Ne derland zeker meer. Het voorouderge voel moet die trots nu weer wakker kussen, zoals de prins dat Doornroosje deed. Maar nog een keer, hoe houden we Doron en Fatma bij die les?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2