M liet ervallers ;wust gaan irand Plan voor geheel vernieuwde V&D in Leiden Cb st voor gijzeling Winterse beelden Justitie opnieuw doelwit inbrekers: 22 laptops weg Kuyt schiet Singelloop weg ERA Doodstraf jongeren door rechters in VS verboden Oudere mag permanent in vakantiehuis Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 2 maart 2005 Waterpoloster Noeki Klein traint zich suf voor WK in Montreal cT-ï/ë Veel sneeuw ai afgesloten na grote ■nd in Raamsdonksveer d- 5" Mksveer/anp - Een *0€e brand in een kunst- jrkend bedrijf in het b Raamsdonksveer toteravond grote overlast ikt. De brand, die even naur werd gemeld, ging met een enorme rook- en daardoor snelweg A27 (Breda- in beide richtingen tij- >rden afgesloten. Vol- woordvoerster van de we? was de brand om- 12.30 uur stabiel. De jkwolken dreven naar en iten, waardoor een woonwijk ten westen van het bedrijf werd ont2ien. Tot in de verre omgeving verrichtte de brandweer metingen, maar voor zover bekend zijn geen gif tige stoffen aangetroffen. Volgens technisch-directeur en mede-eigenaar Louis van Be- souw van het bedrijf, Mecari Plastics, is niet duidelijk waar door de brand is veroorzaakt. Hij gaat er van uit dat het be drijf verloren is. Pagina Binnenland i: Honderd brandweerlieden bestrijden vuurzee Koopman - De KLM heeft de s die vorige week vrij- Jhiphol voor tientallen euro's aan diamanten [jten, na de beroving be- liemoeid gelaten. itvaartbedrijf had het KLM-Cargo waarmee zich uit de voeten op elk moment elek- kunnen 'stilleggen', larvan werd afgezien iet bedrijf dacht dat van een gijzeling, een woordvoerder gisteren tegenover it bevestigd, iiligheidsdiensten van laven kwamen al bin- :ele minuten na de laire diamantroof be- >innen over een gijze- ^ens afspraken met de ussee zou in zo'n geval ;en worden ingegrepen •vens van medewerkers ivaar te brengen, aldus ■erder Frank Houben. je kon onbelemmerd aventerrein verlaten leven achter een ande- "lie onder de slagboom i. „Toen duidelijk werd "jeen gijzelaars in het COMMENTAAR AOW e aftrek van de hypo- _te, het spaarloon en de inen beter verdwijnen. jzinnen die het al breed profiteren namelijk van elingen. Dat stelt het Planbureau in een no- -r de toekomst van de igsstaat. De traditionele -gsformules uit politiek g, dat de AOW onaan- -is, klinken geruststel- ze bedoeld -k komt het Balkenende de algeme- ïdagsvoorriening, riep Brinkhorst van econo- laken gisteren prompt irschijnen van het CPB- Brinkhorst ontpopte ifgelopen jaren als één pleitbezorgers van het I van de pensioenge- leeftijd, het afschaffen Irépensioen en de VUT. Inet-Balkenende moest ;e protesten uit de vak- 1op die punten flink J/ de wijn doen. De kal- nl woorden van Brink- ibben dan ook vooral r(m); fieke betekenis op de 4- re'mijn: dit kabinet zoekt '3- 0lXieuw de confrontatie. 3. doffolgend kabinet doet, is ®essantere vraag, ssies over de toekomst 1; 11. Nieuwe vestigingsmanager wil binnen vijf jaar andere invulling door Wilfred Simons leiden - De kans is groot dat de Leidse vestiging van Vroom Dreesmann bin nen vijf jaar compleet wordt vernieuwd. Dat zegt de nieuwe vestigingsmanager Jan van der Linden. Een kleinschalige verbouwing heeft vol gens hem geen zin, een totale vernieu wing wel. „Geen hoeken en hoekjes meer, maar een kapitale verkoopvloer met zo min mogelijk niveauverschillen." Er wordt nu een onderzoek gedaan naar de toekomstige invulling van het pand aan de Aalmarkt. De in Leiden geboren en getogen Van der Linden droomt al van de terugkeer van het vermaarde café-restaurant In den Vergulden Turk, dat vroeger aan de kant van de Breestraat zat. De naam daarvan staat nog altijd in de gevel ge beiteld, met daarboven een gedeeltelijk gouden buste. „Een La Place-restaurant in een vernieuwd grand café In den Ver gulden Turk, dat zou ik mooi vinden", zegt de bedrijfsleider. Hij is het oneens met oud-topman Je roen Hunfeld van Vendex KBB die vori ge week in het Leidsch Dagblad voor spelde dat V&D in de huidige vorm geen drie jaar meer bestaat. „Het concept van het warenhuis is niet gedateerd. In alle werelddelen heb je ze, ook in de Ver enigde Staten. Dan wil het er bij mij niet in dat zoiets in Nederland, in Leiden niet kan. Er is een toekomst voor waren huizen, ook in de eenentwintigste eeuw." Het voordeel van een warenhuis is dat het de producten op elkaar kan afstem men, zodat de klant dat niet zelf hoeft te doen, meent Van der Linden. „Wie bij ons een dekbedovertrek kiest, kan daar bijpassende handdoeken bij kopen. De stoffen hebben dezelfde kleurstelling en dezelfde weefselstructuur. Voor kleding geldt hetzelfde." Volgens de nieuwe bedrijfsleider in Lei den is de collectie van V&D veel beter geworden. ,,Als je ziet wat er nu in de winkel ligt, dat is niet te vergelijken met vorig jaar. Het mooie is: we merken het meteen. Neem de kleren, de woonaccessoires. Sinds de nieuwe collecties in de winkel liggen, zijn de verkopen enorm toegeno- Pagina R2: 'De artikelen zijn fris en kleurig' busje zaten, is de motor op af stand uitgeschakeld. Maar toen waren de rovers al op de plaats van bestemming aangekomen", aldus Houben. Volgens justitieminister Donner heeft de KLM bij de beveiliging van het diamanttransport be langrijke steken laten vallen. De kritiek van Donner dat het bus je „nog met de contactsleutel in het slot" op de terminal stond, pareert de KLM. „Deze busjes moeten bij een calamiteit altijd meteen kunnen wegrijden. De instructie is: sleutel altijd in het slot." Ook zou de KLM het transport van naar schatting 75 miljoen euro aan diamanten en juwelen niet bij de marechaussee heb ben aangemeld. De KLM vindt die kritiek onte recht. „De marechaussee weet heel goed dat er voortdurend waardevolle transporten in be veiligd gebied plaatsvinden en die hoeven niet één voor één te worden gemeld", aldus Hou ben. In het busje zouden drie bevei ligers hebben gezeten, die on der bedreiging van vuurwapens moesten vertrekken. Pagina Binnenland 2: Meer over de diamantroof leiden - Noord-Holland kreeg gisteren een voorproefje van wat de rest van Nederland volgens het KNMI vandaag ook te wachten staat: veel sneeuw. Rijkswaterstaat heeft de afgelopen nacht preventief gestrooid, maar waarschuwt weggebruikers dat zij van morgen rekening moeten houden met een langere reistijd. Op de eerste dag van maart leek de winter pas echt begonnen. Met een sleetje boodschappen doen (linksboven), schuifelen door de stuifsneeuw (midden), fietsen over moeilijk begaanbare wegen (rechtsboven), een auto aanduwen (linksonder) en stapvoets rijden op de snelweg (rechtsonder). Dat waren de eerste echte winterse beelden van dit jaar. Foto's: ANP/ Marcel Antonisse van de AOW en de hypotheek renteaftrek worden aan het Bin nenhof besmuikt gevoerd. Angst regeert; en dan vooral de angst voor een electorale afstraffing bij het slopen van heilige huis jes. Maar ook vrees voor on voorziene economische effecten, wanneer wordt gesleuteld aan regelingen waarin miljarden omgaan. Ondertussen gaat de discussie door, en daar zijn redenen voor. Nu steeds meer mensen een royaler pensioen hebben, is het minder logisch ook de beter gesitueerde oudere middels de AOW volop te subsi diëren. En de Raad van State, maar ook de banken, pleiten voor het aanpassen van de hy potheekrenteaftrek. Bij een volgende kabinetsforma tie komen beide dossiers onge twijfeld op tafel. Dat is niet erg, wanneer de politieke partijen vooraf de kiezer duidelijk ma ken hoe ze de verbouwing van omvangrijke inkomensregelin gen willen aanpakken zonder brokken te maken. De gerust stellende Haagse woorden doen echter iets anders vrezen. Na melijk dat een nieuw kabinet als een dief in de nacht gaat rom melen. Peter de Vries van de rechterlijke organisatie in Zeist, loopt nog. Het is de tweede keer in korte tijd dat justitie doelwit is geweest van criminelen. In het weekeinde van 20 februari werd ingebro ken bij het functioneel parket van het OM in Den Haag. Dat is gespecialiseerd in fraudezaken. De buit in Den Haag bestond uit een kleine hoeveelheid geld, goederen en gegevens over lo pende onderzoeken. (advertentie) utrecht/anp - Uit het landelijk computercentrum van de rechtbanken en het openbaar ministerie (OM) zijn eind janu ari 22 laptops gestolen. Justitie gaat ervan uit dat er geen ge voelige informatie in de draag bare computers stond, zei een woordvoerster van het parket Utrecht gisteren. Het onder zoek naar de inbraak op 26 ja nuari in het beveiligde pand van ICTRO, de ICT-organisatie leiden - Katwijker Dirk Kuyt, spits van Feyenoord en Oranje en topscorer van de Nederland se eredivisie, lost vrijdag 22 april het startschot voor de 30ste editie van de Singelloop. De 24-jarige profvoetballer doet dat om 19.30 op het Nuon-ter- rein tussen de Maresingel en de Langegracht. De ongeveer 6 ki lometer lange route wordt zoals te doen gebruikelijk door dui zenden deelnemers gelopen. De opbrengst van de Singelloop gaat dit jaar naar de Stichting Sport en Recreatie Gehandicap ten in Katwijk en naar het Wil- lem-Alexander kinder- en jeugdcentrum van het LUMC. De organisatie van de Singel loop is in handen van Nuon, de Leidse Politie Sport Vereniging en het Leidsch Dagblad. MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE washington/anp-rtr - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren met krappe meerderheid - vijf tegen vier - de doodstraf afgeschaft voor mensen die, jonger dan acht tien jaar, een moord hebben gepleegd. Volgens het hof is de doodstraf voor minderjarigen 'wreed en ongrondwettelijk'. Het besluit wordt gezien als een belangrijke overwinning voor de tegenstanders van de dood straf. De rechters deden uitspraak in de zaak van Christopher Sim mons, die in 1993 op zeventien jarige leeftijd een vrouw had vermoord. Met vijf tegen vier den haag - In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af voor een pardon voor mensen die permanent een vakantiehuis bewonen. Minister Dekker van VROM voelt daar echter niets voor. Dat zou belonen van illegaal gedrag zijn. Dekker wil voor ouderen een uitzondering maken, omdat zij er vaak al jaren wonen en in de problemen komen als zij hun vakantiewoning uit moeten. Minister Dekker wil dat gemeenten zelf bepalen of ze het verbod op permanente bewo ning handhaven. Maar de Kamerfracties van WD, PvdA en LPF vinden dat niet eerlijk, omdat sommigen dan onevenredig hard getroffen wor den. Waarschijnlijk komt er een ontheffing voor mensen die sinds een bepaalde datum in een va- LD-bus vandaag in Koudekerk De Leidsch Dagblad-bus staat van daag in Koudekerk. Twee redacteu ren staan bij de blauwe Citroen klaar om plaatselijke anekdotes, heikele punten en vragen over de krant op te nemen. Het rijdende re dactielokaal is tussen 10.00 en 14.00 uur aanwezig bij de winkels aan de Prins Bemhardstraat. Lezer ziet niets in fietsenkelderplan leiden - De Leidse plannen voor de bouw van een onder grondse fietsenstalling in het centrum vallen bij de LD-lezers niet in goede aarde. De stelling van de week die aan dit onder werp was gewijd - 'De grote gratis fietsenkelder onder het Stadhuisplein moet er komen' - leverde een stortvloed aan reac ties op. Zeven van de tien lezers die reageerden, zien de plan nen absoluut niet zitten. 'Geld verspilling', 'prestigeobject', zijn zo wat termen die meer dan eens vallen in de soms on gemeen felle reacties. In de ru briek 'Klankbord' het resultaat van de 'opiniepeiling' en een selectie uit de bijna tweehon derd reacties. Pagina R5 Syrië wil snel weg uit Libanon Washington - Syrië is bereid zijn troepen binnen enkele maanden terug te trekken uit buurland Libanon. Dat heeft de Syrische president Bashar al- Assad gezegd in een interview met het Amerikaanse weekblad Time. In Libanon verblijven nog zo'n 14.000 Syrische mili tairen, die tijdens de burgeroor log van 1975 tot 1990 het land voor uiteenvallen moesten be hoeden. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! werd de beslissing de doodstraf voor jongeren te verbieden ge nomen. Ze wijzen er op dat de Verenigde Staten nog het enige land ter wereld waren waar minderjarigen worden terecht gesteld. Sinds het federale hooggerechtshof in 1976 de doodstraf weer toestond, wordt die in 38 staten toegepast. De helft van deze staten executeert ook minderjarigen. Dat is 22 keer gebeurd, circa 2 procent van het totale aantal executies. Door de uitspraak van het hoogste Amerikaanse rechtscol lege kunnen ongeveer 70 ver oordeelden de dodencel verla ten. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang: J de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: I automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M'DV 1 Naam: I I Adres: l Geboortedatum: 1 e-mail: kantiehuisje wonen. Er zijn 150.000 recreatiewo ningen in ons land. Daarvan wordt tien procent permanent bewoond. Jarenlang stonden gemeenten toe dat een vakan tiehuisje het hele jaar door werd bewoond, ter wijl dat volgens de wet niet mag. Dekker eist nu duidelijkheid van gemeenten: legaliseren of ver- bieden.Tweederde van de gemeenten wil de ille gale bewoning aanpakken. Verschillende partijen benadrukken dat Dekker de gemeenten moet helpen de bewijzen bij elkaar te krijgen. Door bij voorbeeld de bewijslast om te draaien en men sen zelf te laten aantonen dat ze elders voor vast wonen, worden een hoop problemen voorko men. de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v afd. Lezersservice. Antwoordnummer I 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 08OO-17U (gratis) E-mail lezersservices hdc nl of surf I bieding is geldig tot 31 n nl. I rt 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad 8 710404 600011 Dirk Kuyt. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1