Steun voor drie Leidse Jazzpodia KUNST CULTUUR Woutertje Pieterse Prijs voor boek zonder woorden Bureaus verkochte: valse concertkaartc Violist Andrew Manze moetg warmlopen bij lenteconcert 8 Arie en Silvester ontsporen Z Sprookje in Sassenheim 75.000 euro naar Een Leids Trio Rembrandt gerestaureerd Boekhandel; stapt ook uil 'Doerian-jui woensdag 2 maart 2005 Mel Gibson. Foto: AP Comeback Mel Gibson den haag - Acteur Mel Gibson gaat na vier jaar afwezigheid weer een hoofdrol spelen in een speelfilm. In 'Under and Alone' zal hij te zien zijn in het werkelijk gebeurde verhaal van Vietnam-veteraan William Queen die in de jaren zeventig ging werken als undercover agent voor de Amerikaanse douane en gelijktijdig lid was van een motorbende. De afge lopen jaren had Gibson zich volledig geconcentreerd op-de door hem geproduceerde en geregisseerde film 'The Passion Of The Christ'. Eerste nominatie voor Louis d'Or amsterdam - Acteur Hans Res ting maakt met zijn rol als Nor man in 'Kruistochten' van To neelgroep Amsterdam, onder regie van Ivo van Hove, kans op de hoogste Nederlandse toneel onderscheiding, de Louis d'Or 2004-2005. Er is nog steeds geen actrice genomineerd voor de Theo d'Or. De toneelprijzen worden door de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) in juni uitgereikt tijdens het Gala van het Nederlandse Theater, dat in het teken staat van 50 jaar Louis d'Or en Theo d'Or. Film over diamantroof den haag - Pieter Kuijpers gaat een film regisseren over de werknemer bij Gassan Dia monds die in 2001 het bedrijf verliet met een magnetron doos vol diamanten. Het was de grootste diamantroof in de Ne derlandse historie tot de over val van afgelopen vrijdag op Schiphol. Pieter Kuijpers maak te recent de films Van God Los (over de bende van Venlo) en Off Screen (over de gijzeling in de Amsterdamse Rembrandt - toren). De rol van de diamant dief wordt gespeeld door Edo Brummer. Nadja Hüpscher is een van zijn tegenspelers. door Herman Joustra leiden - Leiden is de komende tijd verzekerd van een behoorlijk aantal jazzconcerten en -evene menten. Die zijn mogelijk ge worden dankzij het Fonds voor Podiumprogrammering en Mar keting (FPPM) dat een subsidie aanvraag van samenwerkings verband Een Leids Trio, bestaan de uit Jazzpodium Hot House, Kunstkring De Burcht-Jazz en Cultureel Centrum De X, heeft gehonoreerd met een bedrag van 75.000 euro. Die subsidie is voor de komende driejaar. Het samenwerkingsverband be oogt het draagvlak voor zoveel mogelijk nieuwe en vernieu wende jazz van hoge kwaliteit, met een voorhoedekarakter, in stand te houden en zo mogelijk te verbreden door het organise ren van jazzconcerten. Een Leids Trio denkt dat het mes op die manier aan twee kanten snijdt. Er komt dan meer varië teit in het aanbod van live-jazz- muziek in Leiden en de opzet draagt ook bij aan de verdere ontwikkeling van deze muziek stroming. De organisaties die elkaar heb ben gevonden, timmeren al ge ruime tijd aan de weg. De drie stemden de afgelopen jaren hun programma op elkaar af, om doublures te voorkomen van muzikanten en muziek soorten en om het aanbod aan jazzconcerten zoveel mogelijk uit te smeren. Door de bunde ling van krachten in het samen werkingsverband Een Leids Trio verbetert die afstemming nog. Het biedt verder de kans samen met speciale en groot schaliger projecten op de prop pen te komen, die anders veel moeilijker te verwezenlijken zouden zijn. Cultureel Centrum De X brengt geregeld een combinatie van jazz en wereldmuziek, terwijl Kunstkring De Burcht concer ten, lezingen en kleine festivals houdt. Jazzpodium Hot House begon al in 1969 en is een van de oudste jazzclubs van Neder land. Maandelijks program meert het podium concerten met jazz- en geïmproviseerde muziek. Het muziekfestival 'Stromen' dat op 19 maart wordt gehou den, met jazzmuziek, rap, pop en latin, is het eerste resultaat van de intensievere samenwer king. Ook de gemeente Leiden, het Prins Bernhard Cultuur fonds en de Buma/Stemra dra gen financieel bij aan dit evene ment, dat plaats heeft in het Leids Volkshuis en De Waag. Op het programma van het fes tival staat de opvoering van 'Toverwater', een jazzsprookje van Tony Overwater en Cocky de Jong, en optredens van het Yuri Honing Kwartet, Electric Barbarian met rapper Kain en het Electro Cöco Sextet. den haag - Een van de beroemdste schilderijen van Rembrandt van Rijn, uit 1669 (zijn sterfjaar en waarschijnlijk het laatste zelfportret), wordt door restaurateur Carel Pottasch (op de foto met bril) de komende zes maanden gerestaureerd in het Haagse Mauritshuis. Het muse um Mauritshuis hoopt met de noodzakelijke schoonmaakbeurt, het doek is zwaar vervuild, onder meer informatie te verkrijgen over de zwarte biezen die aan de drie randen van het doek geschilderd zijn. Die vondst is het resultaat van het recent afgerond onderzoek voor het boek 'Portretten in het Mauritshuis' waaraan jaren gewerkt is. Foto: WFA/Frank van Rossum den haag/gpd - Boekhar, Jaap van Straalen heeft 3, ruggetrokken als jurylid r Gouden Doerian, de pri) de slechtste roman van h De directe aanleiding is tikel van Joost Zwagerr NRC Handelsblad, waa| Van Straalen ervan besc' te 'spugen in de hand d heeft gevoed'. Van Straalen, eigenaar v' der andere de Island Bo< I in Amsterdam, is het f jurylid dat opstapt. Eerdf' Jeroen Vullings, chef f van Vrij Nederland, ziclf omdat er verschillende tf de longlist voor de d( Doerian staan die hij f had besproken. De jury F nu nog uit de critici I\c Zeeman en Maarten Mof' schrijver Adriaan Jaeggi. ,,De Gouden Doerian hf felle reacties geleid, niet? op de prijs zelf, maar oor afzonderlijke juryleden'P Van Straalen in BoJ „Aanvankelijk is het als idee met serieuze ono ontstaan. Inmiddels is d«' af. Er wordt de indruk r: dat plaatsing op de lonf reputatie van de scf duurzaam zal schaden,5 is nooit mijn intentie gir noch die van de jury." 1 Van Straalen erkent he?' van criticasters als Le Winter en Joost ZwagernJ* laatste schreef dat de bor delaar van maandag tot r1 zaterdag zijn geld verdie" de verkoop van bestselF die van Saskia Noort, K(A Beijnum en Robert Ani6 dezelfde auteurs op zond0 de schandpaal te nagel ben het met de critici e?s ik als boekhandelaar v auteurs moet kiezen, en gen hen", zegt Van Si „Dat een boekhandelaa" oordeel zou mogen l over wat hij verkoopt, 19 ik echter wel." 'Waar Is De Taart?' van Thé Tjong-Khing beste kinderboek den haag/gpd - Voor de eerste keer in de achttienjarige geschiedenis van de Woutertje Pieterse Prijs heeft een boek gewonnen waarin niet één woord voorkomt. De prijs voor het beste kinder- of jeugdboek werd gisteren toegekend aan het prentenboek 'Waar Is De Taart?' van illustrator Thé Tjong-Khing. Volgens de jury kan het bekroonde boek het af zonder woorden: „De woor den worden geen moment gemist." Thé Tjong-Khing heeft zijn verhaal over twee muizen die een taart stelen van meneer en mevrouw Hond 'zeer welsprekend' ver teld, aldus de jury. „De kinderen zullen op den duur meer ontdekken van de grappen die de schepper van het boek ons voorlegt dan de ouders." Thé Tjong-Khing (1933) verhuisde in 1956 van Indone sië naar Nederland, waar hij bij de Toonder Studio's begon met het tekenen van de avonturen van Ollie B. Bommel. Hij maakte verschillende strips en ging ver volgens kinderboeken illustreren, waaronder 'Total loss, weet je wel' van Miep Diekmann. Hij is tegen woordig vooral bekend als de tekenaar van de reeks 'Vos en Haas' van Sylvia Vanden Heede. 'Waar is de taart?' is een eigen boek van Tjong-Khing. In totaal moest de jury, onder voorzitterschap van Jan Terlouw, 166 kinder- en jeugdboeken beoordelen. In het juryrapport wordt over enkele boeken een hard oordeel geveld: „De fantasie stelde nogal eens teleur, de taal was nogal eens pover, originaliteit was nogal eens afwezig." Maar 'er schitteren altijd parels'. De jury roemt Thé Tjong-Khing niet alleen voor zijn welsprekendheid, maar ook voor zijn veelzijdigheid. Hij vertelt in 'Waar Is De Taart?' meerdere verhalen 'die beginnen op het omslag en binnen in het boek al lemaal hun vervolg krijgen en tot een bevredigend eind komen'. In 'Waar Is De Taart?' gaat het om de achter volging die meneer en mevrouw Hond inzetten op zoek naar hun taart, maar er komen ook vervelende apen in voor en een varkentje dat van de rotsen dreigt te vallen. Het is een 'kijk- en zoekboek' voor kinderen vanaf vijf jaar. Thé Tjong-Khing won eerder al drie Gouden Penselen, vijf Vlag en Wimpels/Eervolle Vermeldingen, de NIC-il- lustratorenprijs en een speciale prijs ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Stripschap. Aan de Woutertje Pieterse Prijs is een oorkonde verbonden en een geldbedrag van 15.000 euro. fee rijswijk/anp - Budgetticket.nl en Tickets4u.nl hebben val: certkaarten in omloop gebracht. Tickets4u.nl zegt een bel aantal nepkaarten te hebben verkocht, maar wil niet zegge veel precies. Directeur S. Monteban van Budgetticket zegt 1 twintig kaartjes voor de optredens van Van Morrison, The i cal Brothers en Anastacia aan de man te hebben gebracht. Concertorganisator Mojo waarschuwde zondag voor de val J ten, in totaal werden er 81 ontdekt. De kaarten van Budg zijn afkomstig van een vaste klant, legde Monteban van h( netbureau uit. „We doen al jaren zaken met deze partici hebben nooit problemen géhad." Tickets4u zegt het incidj termate pijnlijk te vinden". Volgens een woordvoerder klanten hun geld terug. Ook Budgetticket.nl heeft de meest peerden kunnen achterhalen en hun geld teruggeven." Hel verzekert dat het niet nog eens zal gebeuren. muziek recensie Susanne Lammers Concert: The English Concert o.l.v. Andrew Manze met werk van C.P.E. Bach en WA Mozart. Gehoord: 1/3, Stadsgehoorzaal, Leiden Een licht en luchtig lentecon cert had het Britse 'authentieke' ensemble The English Concert geprogrammeerd. Twee stra lende symfonieën van Carl Phi- lipp Emanuel, de oudste zoon van Bach en twee vrolijke, ver voerende vioolconcerten van Mozart. Allemaal geschreven in het jaar 1775. Met het vierde vi oolconcert en Bachs vierde symfonie in G-groot na de pau ze maakten Andrew Manze en het Concert die lentesfeer ook waar. Maar voor de pauze theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: '200%' door Arie Silvester. Gezien: 1/3, schouwburg Leiden Ze hebben er zin in. De pauze begint ruim een kwartier later dan aanvankelijk aangegeven. De openingstijd van de par keergarage wordt aangepast, omdat naar verwachting ook het tweede gedeelte van het programma zal uitlopen. Wat een enthousiasme, wat een in spiratie??!! Nou nee, dat is een misvatting. Arie en Silvester ontsporen. En niet eens een beetje, maar totaal. speelde kennelijk de snijdende kou buiten de viool van de sole rende Manze parten. Hij speelt Mozarts derde vioolconcert he vig interpreterend, probeert de muziek geheel naar zijn hand te zetten. Manze licht geestig uit en wil er een feestje met bril jante verrassingen van maken. Maar hij speelt geregeld werke lijk verschrikkelijk vals. Daar lijdt het Allegro onder, maar meer nog het Adagio, waarin hij de verrukkelijke lyriek van het zo zorgvuldig en alert spelende ensemble lelijk onderuit haalt. Zijn spel wordt dan bovendien zwaar gemaniëreerd, het van zelfsprekende van Mozart wordt ondergraven, het vloei ende wordt stilgezet en alle aandacht gaat naar de bepaald niet feilloze solist. Na de pauze kun je haast niet anders dan constateren dat Manze er gewoon met de pet Bijna twee jaar geleden bracht dit duo een programma dat met twee woorden te typeren was: veel en vindingrijk. In het nieuwe programma '200%' ke ren succesvolle elementen daaruit terug. Maai" zelfs wat grappig en geestig is, wordt nu overschaduwd door de enorme hoeveelheid futloze flauwitei ten. Ze vullen hun tijd met lol- trappen, zonder kennelijk ooit van het begrip 'timing' gehoord te hebben. Het nadoen van motorgelui den, de quizparodie, de scha duwspelletjes achter een pro jectiescherm, de cursus rappen, de stoelendans met het publiek - het zijn stuk voor stuk num mers die nauwelijks enig niveau hebben. Het is soms te triviaal naar gegooid heeft, wan^tj( vierde vioolconcert hoor js eens hoe het wél kan. Ni^ leen het ensemble maarljij solist blinken uit met vift riamiek, caleidoscopisch, d( warmte en intensiteit. Mg€: cadenzen vallen er ook lijker op zijn plaats. Met de vierde symfonie a C.P.E. Bach blijft The En| Concert op dat hoge niv< Het is geen groots werk, voluit theatraal en overd* En zo speelt het orkest h Met schuimige fortes en ge piano's bekijken ze d( tie^es van alle kanten. Iij^i( Poco Andante speels m^1 choliek met bescheiden «red zinnetjes en stevig aange Adr antwoorden in bijna hypmai rende herhalingen, in he Presto puntig en sprank?001 oplevend. Toch nog beW"*5 dat het lente wordt. .tijde -ft en voor woorden. ""ill( Hun crosstalks - twee jafej den nog één van de sterl^^ ten van het programma '200%' een regelrechte aj^ ting. Als je al van een flit( m 5 dialoog zou kunnen spreesi 31 Het lijkt namelijk alsof z{oed: maar wat uit de losse pof/5-68 te wauwelen, waarbij no^" extra pijnlijk opvalt dat provisatievermogen van beperkt blijft tot een einP reeks opmerkingen overig seks. Het is dat de technische^™ in het programma op eau^' tensieve voorbereiding q p/j want anders zou je toch' denken dat ze deze onge°(n? reerde ongein in een haJ^ge|d in elkaar hebben gedraal In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: toneelvereni ging Pankras uit Sassenheim. Het gaat slecht met het vereni gingsleven in Nederland, meld de het Sociaal Cultureel Plan bureau vorige week. Nou, in Sassenheim hebben ze er geen last van. Toneelvereniging Pan kras bloeit als nooit tevoren. Er zijn 35 leden actief en voor de 25ste keer wordt komend weekeinde een toneelstuk voor kinderen opgevoerd. Pankras verkeert als toneelclub ook in een luxe positie. Waar andere verenigingen moeten woekeren met vaak schaarse ruimte, heeft Pankras een ei gen repetitiehonk met opslag ruimte en werkplaats. En dat allemaal in cultureel centrum 't Onderdak, waar in de theater zaal ook de uiteindelijke voor stellingen worden gegeven. „Ja, we beseffen ook wel dat we be voorrecht zijn", zegt Hein van def Meer, die de regie van 'Het Land van Tuur' op zich heeft genomen. Van de 25 kinder voorstellingen heeft hij er 18 geregisseerd. De meer dan 75 jaar bestaande toneelvereniging kwam in 1980 op het idee om ook specifiek voor kinderen te gaan spelen. Van der Meer: „Dat was voor ons een mooie manier om alle leden aan een rol te helpen. Bovendien konden we de jeugd van Sassenheim een middag of avond vermaak bieden. Er was toen nog niet zoveel." Sinds dien maakt Pankras drie voor stellingen per jaar: twee voor volwassenen en één voor kin deren. Op maandagavond wordt in 't Onderdak gerepeteerd voor 'Het Land van Tuur'. Er staat een sprookjesachtig huisje op de speelvloer. Uit de deur met een uitgesneden hart stapt Gri- zella. Als een echte heks heeft ze een bezem in haar hand. Ze moppert op Ukkie en Lise Tuur en haar zachtmoedige draak Donder en Bliksem. „Grizella, bij jou wil ik iets vaker dat ge mene lachje zien en horen", zegt de regisseur aan het einde van de scène. De andere spe lers zitten met een tekstboek in de hand langs de zijlijn toe te kijken. „Ik kijk altijd weer uit naar de maandagavond", zegt Karin Collé, die zich als speelster mag uitleven in de rol van Lise Tuur. „Lekker repeteren. Zeker voor kinderen is het altijd leuk om te spelen. Ze zijn spontaan en je weet dus nooit hoe ze zullen reageren. Kinderen vor men een kritischer publiek dan volwassenen. Als het spel ze niet boeit, worden ze rumoe rig. Vinden ze het wel mooi dan word ik er later in het dorp nog op aangesproken. Dan ben ik opeens een plaatselijke be kendheid." Toch merkt Pankras dat het niet meer vanzelfsprekend is dat de zaal vol stroomt. Er is concurrentie van de computer, playstation en gameboy. „Ook werkt in ons nadeel dat theater 't Onderdak kindervoorstellin gen is gaan programmeren van professionele gezelschappen. Maar ik durf de stelling aan dat Pankras zich met deze groepen kan meten", aldus Hein van der Meer. Hij heeft nu gekozen voor een sprookjesachtig stuk. Op bestaande muziek heeft hij er zelf een paar liedjes bij ge schreven. „Met muziek zet je in één keer een stemming neer." Van der Meer hoopt dat de Sassenheimse kinderen mas saal komen kijken. „Omdat 'Tuur' een spannend verhaal is. Met een goede afloop na tuurlijk. Bovendien is het be langrijk dat de jeugd kennis maakt met cultuur. Niet alleen naar een schermpje turen, maar iets in 't echie zien." 'Het Land van Tuur', zaterdag 5 maart, 14.00 en 16.00 uur en zondag 6 maart, 14.00 uur, 't Onderdak, Sassenheim. Theo de With Leden van Pankras repeteren voor 'Het Land van Tuur'. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16