LEIDE Leidse horeca eist aftreden van Geertsema I Illegale bomenkap leidt tot woede rde verdachte jrd Richard 3v opgepakt R1 REGIO Met conflict rond Lakenfeesten maakt wethouder zich 'onmogelijk' Ambtenaren zwijgen over Lakenfeesten lg" ijnland indelde ïl correct' Plan voor rondvaarten vanaf Transferium Drie jaar cel geëist voor moordpoging I Lezers kraken in voor Leidse tsenkelder irders naar lonstratie - De Federatie van lersorganisaties van Lei- t Omstreken (FHLO) jiuurders op om donder- gaan demonstreren te lt huurbeleid van minis- Idcer. De FHLO verzamelt laart om 12.13 uur op i Centraal, spoor 9b. De ling is om in Den Haag evig Leids geluid' te laten tijdens de demonstratie Plein voor het gebouw •Tweede Kamer. •oedhuis van ien naar Delft - Na een lange voorbe- j; is het Erfgoedhuis vori- !k van Leiden naar Delft sd. Het oude pand, het ïdhuis aan de Breestraat, d niet meer aan de eisen I te klein geworden. De fcatie, waartoe onder an- e Monumentenwacht en itform Geschiedbeoefe- ehoren, is in de afgelo- ren gegroeid van twintig tsendertig medewerkers, fenaar van het Rijnland- iet Hoogheemraadschap "hd, heeft het pand voor lel zelf in gebruik. Voor ferige deel wordt nog ge- aar een nieuwe huurder. - Een 25-jarige man zon- ;te woon- of verblijfplaats ;e maand in Polen opge- p verdenking van mede- 80 »heid aan de moord op aar Richard Orlov. Hij is Hlels overgebracht naar iand en zit voor maxi- )0 dagen in voorlopige woensdag 2 maart 2005 door Paul de Tombe leiden - De besturen van de af deling Leiden van Koninklijk Ho reca Nederland en van de stich ting Hoteloverleg Regio Leiden vinden dat wethouder Geertse ma van economische zaken en toerisme moet aftreden. „Als hij zich al niet onmogelijk had ge maakt, dan is dat nu wei ge beurd in het conflict rond de or ganisatie van de Lakenfeesten", betogen woordvoerders van bei de organisaties, die brandbrie ven hebben geschreven aan het college en de gemeenteraad van Leiden. Geertsema wil niet reageren op de roep om zijn aftreden. Hij gaat er nog steeds vanuit dat hij de leden van de stichting Pe- drafes kan laten terugkomen op hun besluit om dit jaar af te zien van de organisatie van de Lakenfeesten. De wethouder zal Aad van der Luit en Stephan van den Berg een aanbod doen, waarbij de financiële zaken hel der worden geregeld 'zonder extra kosten in rekening te brengen, via het vragen en het verlenen van subsidie'. De horeca-organisaties hebben het intussen wel met hem ge had. „Het lijkt erop alsof Geert sema de Lakenfeesten op per soonlijke gronden af wil blazen. Dit is bijna niet meer op te los sen", zegt Richard van Leeu wen, voorzitter van de afdeling Leiden van de horecabond. „Er is geen vertrouwen meer. Het zou beter zijn als iemand an ders de zaken ging bekijken", valt Frans Schohaus hem bij als preses van de stichting Hotel- overleg. Beide bestuurders en ondernemers keken met lede ogen toe hoe de situatie rond Wethouder Geertsema blijft optimistisch, hij denkt dat het nog wel goed komt met de Lakenfeesten. Archieffoto: Hielco Kuipers Horecaondernemer Richard van Leeuwen luistert naar Geertsema tijdens een borrel. Inmiddels heeft Van Leeuwen net als veel andere horecaondernemers geen vertrouwen meer in de wethou der. Archieffoto: Henk Bouwman De 1.700 ambtenaren van de ge meente Leiden hebben gisteren een e-mail gekregen dat alle gemeentelij ke contacten over de Lakenfeesten alleen nog via Dick van Wielink van Informatie en Dienstverlening mo gen lopen. De mail is verstuurd door directeur Van Wielink, in overleg met wethouder Alexander Geertse ma van economische zaken. Aanlei ding tot de maatregel om al het ambtelijk contact met de organisato ren bij een persoon te leggen, is de consternatie die is ontstaan rond de Lakenfeesten. Geertsema ontkent dat er een spreekverbod voor de Leidse ge meenteambtenaren is. „Niemand heeft een spreekverbod. We willen alleen dat er maar één persoon naar buiten treedt, om te voorkomen dat er licht zit tussen de uitspraken van de een en de ander." de organisatie van de Laken feesten zich ontwikkelde. De organiserende stichting Pe- drafes mocht jarenlang ge meentegrond 'om niet' gebrui ken voor evenementen, maar kreeg dit jaar 'ineens' een reke ning van 23.000 euro voorge schoteld voor het gebruik van het parkeerterrein bij Molen de Valk en de Beestenmarkt. On derhandelingen daarover tus sen Geertsema en de organisa toren van de Lakenfeesten lie pen vorige week donderdag op niets uit, waarna Van der Luit en Van den Berg de handdoek gooiden. Het was voor de horecaorgani- saties de druppel die het glas deed overlopen. Vorig jaar no vember zegden ze het vertrou wen in Geertsema al op in ver band met de in hun ogen exor bitante verhoging van de preca riorechten voor terrassen, maar destijds drongen ze niet verder aan omdat de tarieven werden bijgesteld. Nadien werden vol gens de organisaties goede re sultaten geboekt met het instel len van het ondememersfonds en het tekenen van een conve nant voor Citymarketing, de ge zamenlijke stadspromotie van onder meer musea, instellingen en gemeente. „Maar daar tegenover staat een aantal zeer ongelukkige beslis singen, zoals de verhoging van de toeristenbelasting, de preca- riöheffing en het eventuele ver dwijnen van de Groenoordhal- len en de ijsbaan. We denken steeds dat we de goede kant op gaan, maar op een of andere manier lukt het u toch weer om goedwillende organisaties te gen u in het harnas te jagen", schrijven de horecaonderne mers aan het college van burge meester en wethouders. „Daar moet per direct een einde aan komen, anders wordt het aan bod steeds verder uitgekleed en blijft er alleen een saaie slaap stad over." werd in de nacht van imber op 1 oktober 2003 welijke wijze doodgesla- 1 -geschopt. Dat gebeur- het parkeerterrein langs park Cronesteyn bij het ipad tegenover de Vrou- -jarige Litouwer werd vo- r tot 15 jaar cel veroor- vegens de moord op Or- etuigen hebben echter iet begin verklaard dat de enaar hulp heeft gehad ee of drie mannen. Twee n zitten vast in Litouwen toi achting van hun proces, le is nu dan ook opge- Ifolgens de dader was de I een uit de hand gelopen pmansruzie. Justitie heeft beweerd dat het om een hing ging tussen crimine- üwers in Nederland. iaag/bollenstreek - Het leemraadschap van Rijn- heeft correct gehandeld kandidaten die al' rechts- waren gekozen, opnieuw in meedoen aan de nieu- fkiezingen voor het hoog- (aadschapsbestuur. Dit 1de de Raad van State in ïhtszaak die Spaarndam- f. van Warmerdam vorige P voerde. restie waarover Van War- im bij de hoogste be- jrechtbank procedeerde is in de uitvloeiselen van het teileuze handelen van het 1 (paat-waterschapsbe- id, de Amsterdammer Iremer. Doordat Bremer jaar sjoemelde met zijn tuigingen moesten in hoogheemraadschappen id, Schieland en Hol- g 5 Delta de verkiezingen 'ooen deel opnieuw. Warmerdam vindt dat •ejgekozen kandidaten niet Uw naast Bremer op de patenlijst kunnen worden Het stembureau van het heemraadschap vond van ferecht, aldus de Raad van Maar de reeds gekozen paten die bij de nieuwe (zingen onvoldoende pen krijgen worden toch jekozen bestuurslid be- |wd. Daaruit volgt dat de (zingen, die plaats hebben de categorie Eigenaren Uwd in het kiesdistrict f, alleen voor de positie zziemer van belang zijn. Rijnsburgerwegbewoners kunnen nog net één boom redden door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Rijns- burgerweg zijn boos op de Uni versiteit Leiden (UL) omdat er op het terrein aan de Albinus- dreef illegaal zeven bomen zijn gekapt. Omwonenden konden op het nippertje voorkomen dat ook de laatste boom werd om gezaagd. De universiteit had bij de gemeente wel een kapver- gunning aangevraagd maar de ze was nog niet verleend. Het grasveld waarop die bomen stonden, is eigendom van de universiteit en grenst aan de achtertuinen van de huizen aan de Rijnsburgerweg die tussen de Bargelaan, achter het sta tion, en de Wassenaarseweg staan. Het veld grenst eveneens aan het Pieter de la Court-ge bouw van de universiteit dat op de nominatie staat om te wor den gerenoveerd. Daarom wil de UL op het terrein tijdelijk noodgebouwen neerzetten voor colleges en administratieve af delingen. Bewoners van de huizen aan de Rijnsburgerweg zijn woedend over de handelwijze van* de uni versiteit. „Het is een onrecht matige daad", aldus J. van Ier- sel van de buurtvereniging. Van Iersel vindt het optreden van de universiteit 'niet netjes'. „Als de bomen eenmaal zijn omge zaagd, is het over en uit, dat is de ellende. Wij zijn al tijden in overleg met de universiteit over het terrein. Het punt is dat dit veldje deel uitmaakt van een veel groter plan voor de ontwik keling van het hele gebied, compleet met bebouwing van huizen en bedrijven. Door het kappen van die bomen zijn wij nu onze onderhandelingsposi tie kwijt. Ik hoop dat de ge meente maatregelen neemt te gen de universiteit, want dit kan echt niet." W. van Amerongen, woordvoer der van de UL, betreurt de hele gang van zaken. „Juist omdat bij de hele procedure rond de tijdelijke bebouwing van dat veldje goed contact met de om wonenden is geweest. Wij zijn inmiddels met de gemeente naar een oplossing aan het kij ken. De buurt krijgt van ons een brief waarin we de hele gang van zaken uitleggen." Volgens Van Amerongen was er voor de tijdelijke onderwijsge bouwen op het grasveld wel een bouwvergunning aange vraagd bij de gemeente. „En te gelijkertijd een kapvergunning voor de bomen. Die aanvragen zijn door de gemeente beves tigd op 13 januari en diezelfde gemeente heeft ons laten weten de bouw- en kapvergunning sa men te behandelen. Toen wij Op het grasveld naast het Pieter de la Courtgebouw van de universiteit staat nog één boom. Foto: Dick Hogewoning SP vindt niet-doorgaan van Leids prachtfeest 'onbegrijpelijk' Ook de Socialistische Partij in Leiden plaatst grote vraagte kens bij het optreden van wet houder Alexander Geertsema CEconomische Zaken/WD) rond het al of niet doorgaan van de Lakenfeesten. Volgens de SP geeft hij de organisato ren Aad van der Luit en Stephan van den Berg geen eerlijke kans. „De wethouder zeg dat de deur wagenwijd open staat voor de Lakenfees ten, maar dat blijkt uit niets. Het kan niet dat een wethou der op een dergelijke manier organisatoren van zo'n be langrijk Leids feest voor het fi nanciële blok zet", aldus frac tievoorzitter Paul Day. De SP vindt het 'onbegrijpelijk' en 'verontrustend' dat 'dit prachtfeest voor de Leidse burgers en voor de duizenden toeristen uit binnen- en bui tenland' niet door dreigt te gaan. „Net als andere fracties die eerder gereageerd hebben vinden wij dat alle zeilen moe ten worden bijgezet om de La kenfeesten, hét zomerse uit hangbord voor Leiden, te red den voor dit jaar en volgende jaren." Day juicht de bemiddelingspo gingen van Henri Lenferink van harte toe. De fractievoor zitter hoopt dat de burgemees ter Van der Luit en Van den Berg op andere gedachten kan brengen. Van der Luit werkt voor het gemeentelijk Sportbe- drijf, maar regelt het festijn al jaren op persoonlijke titel in zijn vrije tijd. dan ook de bouwvergunning kregen, dachten we ook te mo gen kappen. Op het moment dat we er achter kwamen dat dat niet zo was, is dat door het vastgoedbedrijf van de univer siteit helaas niet tijdig doorge geven aan de aannemer." Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat de univer siteit geen kapvergunning had. „Momenteel wordt bekeken wat we er tegen kunnen doen. Of financiële compensatie of herplanten, dat is de vraag." leiden - Rondvaartboten kun nen in de toekomst vertrekken vanaf Transferium 't Schouw bij de A44. De Stichting Stadspar- keerplan Leiden laat onderzoe ken of daar een markt voor is. Studenten van de Leidse Hoge school voeren het marktonder zoek uit. Zij bekijken ook hoe groot de vraag is naar parkeer gelegenheid op deze plek, en hoeveel belangstelling er is voor vervoer naar de binnenstad en andere bestemmingen. De re sultaten worden begin juni ver wacht. Uitgangspunt is dat parkeer ders vanaf het Transferium ver schillende mogelijkheden krij gen om hun reis naar de bin nenstad of bijvoorbeeld naar de duin- en bollenstreek voort te zetten. Gesproken wordt van een aanbod 'op maat' voor zo- leiden - Drie jaar celstraf en in trekking van het rijbewijs voor 18 maanden. Dat was de eis van de advocaat-generaal voor het Haagse Gerechtshof tegen een 31-jarige man uit Waddinxveen. Hij wordt verdacht van poging tot moord omdat hij op 30 maart 2002 opzettelijk met zijn auto op een groepje fietsers, twee vrouwen en een man, in reed op de Witte Singel in Lei den. Daarbij raakte een toen 23-jarige vrouw uit Leiderdorp zwaar gewond. Een Leidenaar (35) liep knieletsel op. Tegen een broer van de verdachte, die naast hem zat, werd vrijspraak geëist omdat niet kan worden bewezen dat hij medeplichtig is aan de moordpoging. De Waddinxvener en diens broer reden die nacht in hun auto op de hoek van het Noord- eindeplein en Witte Singel rich ting Noordeinde. Daar kregen zij een verkeersruzie met een groepje fietsers omdat hun auto een van die fietsers, de Leide naar (35), zou hebben ge schampt. De fietser zou daarop tegen de auto hebben geschopt. Toen een van de broers uitstap te, kreeg hij van de fietser een kopstoot. De twee broers reden vervol gens weg, bedachten zich en keerden op het Noordeinde. Daarna reden zij linksaf de Wit te Singel op waar de drie fiet sers inmiddels waren. De chauffeur maakte snelheid en reed op het drietal in. Daarbij liep een van de vrouwen een gecompliceerde beenbreuk op. Het Gerechtshof doet op maan dag 14 maart uitspraak. wel zakelijke bezoekers als toe risten en recreanten. De Stichting Stadsparkeerplan Leiden beheert al grote par keerterreinen in Leiden, aan de Haagweg en op het oude Per- nixterrein bij de Willem de Zwijgerlaan. Op zaterdag is bo vendien een parkeerterrein achter de Lammenschansweg geopend. Vanaf deze terreinen kunnen bezoekers met pendel busjes of per fiets naar de bin nenstad. Het marktonderzoek moet uit wijzen of dit concept ook haal baar is voor het Transferium. Een van de vragen waar een antwoord op moet komen is waarom het Transferium nu zo slecht wordt gebruikt. De gemeente en de provincie zien het liefst dat de stichting het Haagwegterrein verlaat, en daarvoor in de plaats het par keerterrein bij de A44 en de N206 gaat exploiteren. Er be staan plannen om aan de Haag- weg huizen te bouwen. Met een parkeergarage voor het Stads parkeerplan worden de kosten te hoog. Een verhuizing naar het Transferium zou dat pro bleem oplossen. De stichting wil het parkeerterrein bij de binnenstad echter niet kwijt en ziet het Transferium als moge lijke locatie voor een nieuw Park8dtide'-gebied. Servies spaaractie DE STELLING I Het is niet erg dat de Leidse Lakenfeesten niet doorgaan. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! nt en s^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnei ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: OM V Adres: Postcode Plaats Tblefoonnr (i«m bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres Bank-/girorekaningmunmer* Handtekening: Uitsluitend bij automstisohe incasso bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 gratis). E-mail lezersservice^ hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 sorgvuldig om met persoonsgegeven It u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13