1 SERVICE SPEURDERS Maïssoep met ham en saffraan Maaltijdsoep voor 2-3 personen Meer sneeuw Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 woensdag 2 maart 2005 CD VAN DE DAG Amtra Genre: wereldmuziek/sevdah Amira Rosa Snail Records/Connecting Cultures/ distr. Choice CC50020 Kraj Potka bistre vode. Ofwel 'Naast een stroompje helder bronwa ter'. De openingszin uit een Bosnische traditional. Ze vertelt alles over de setting, net zoals dat bij 'onze' schlager 'Daar bij die mo len, die mooie molen'het geval is. Een ronde vrouwenstem bezingt hoe een jonge vrouw tegen haar tranen vecht en naast dat stroom pje zit. Ellende, mijmering, heimwee en smart vormen de vier pij lers van de sevdah. Deze Balkanblues beschrijft het kleine leed zo goed en indringend dat de grote pijn die het land nu al eeuwen in zijn greep erdoor voelbaar wordt. Dé vertolkers van de sevdah zijn Liljana Buttler en de Mostar Sevdah Reunion - veteranen die de oorlog en het communisme hebben overleefd. Ze hebben er in Amira een medestrijdster van allure bijgekregen, maar dan een van de jonge generatie. Op Rosa klinkt de sevdah dieper, gemener en vooral breder dan we ooit hebben gehoord. In de prachtige tradi tional van het bergbeekje fladdert Amira's stem langs fiddle, klari net en slidegitaar. BOEK VAN DE DAG Genre: thriller Frans van Duijn Maniak Uitg. Ellessy Prijs: 16,95 Thrillerschrijver Frans van Duijn houdt van korte, kernachtige ti tels. Na Perzikman en Engel volgt nu zijn derde, Maniak. We vol gen de belevenissen van hoofdinspecteur Nagel die hem dit keer langs Noordwijk, Amsterdam, Jeruzalem, Leiden, Moskou, Tallinn en Haarlem naar Brabant leiden. Nagel moet afrekenen met een tegenstander die makkelijker moordt dan dat hij zijn nagels vijlt, hetgeen de inspecteur gaandeweg toch een wat ongemakkelijk ge voel geeft. Wat Van Duijn onderscheidt van veel van schrijvende collega's in het genre is dat hij hier en daar zinnen schrijft die be klijven. 'Alle zes de monden vertoonden een superieure grijns, le ken wel uit dezelfde mal gegoten. Voor de twaalf ogen gold hetzelf de, het waren ogen van mannen die zich winnaars wanen.' Ook is zijn inspecteur nou eens niet die barse, dranklustige vijftiger in een huwelijkscrisis. Van Duijn mag doorschrijven. KOKKERELLEN Zodra er in een gerecht maïs wordt verwerkt dan moeten we aan Amerika denken want daar neemt het graan in de dagelijkse voeding een veel belangrijkere plaats in dan bij ons. In grote de len van Noord- en Zuid-Amerika is maïs het volksvoedsel nummer één zoals de aardappel dat bij ons nog altijd is ook al eten we er steeds minder van. Ingrediënten 30 gram boter; 1 sjalotje of stukje ui, ragfijn ge snipperd; 1/2 knoflookteentje, ragfijn gehakt; 1 vingergreep saf fraandraadjes; 2 eed. tomatenpu ree, uit blikje of tube; 2 tabletten voor kippen- of groentenbouillon; 3 eed. doperwtjes, diepgevroren; 50 gram griesmeel; ca. 180 gram gekookte maïskorrels, uit blik, pot of pak; 2 bosuitjes, met veel fris groen, gesnipperd; 150 - 200 gram ge kookte ham, ca. 3 dikke plak ken, in minuscule blokjes (ca. 1/2 cm.) gesneden; 11/2 theel. fijngehakte kervel, eventueel uit potje of blikje. Bereiding Verhit een pan met dikke bo dem en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim stilligt. Voeg sjalot of ui toe en roer al les door. Voeg na 2 minuten knoflook, saffraan en tomaten puree toe. Roer alles goed door. Schenk er 1 1/4 liter water aan toe en breng alles, onder voort durend roeren aan de kook. Laat de bouillontabletten er in oplossen. Voeg de doperwten toe en strooi er griesmeel over, zodra alles opnieuw aan de kook is gekomen. Blijf hierna zolang roeren tot de soep licht is gebonden. Laat de soep tenminste 5 minuten zachtjes koken. Laat intussen in een bolzeef de maïs uitlek- ken. Spoel er daarna een royale hoeveel heid koud water over en laat de maïs opnieuw uidekken en ook zoveel moge lijk opdrogen. Schep de maïs en de bos uitjes door de kokende soep. Houd alles 4 - 5 minuten tegen de kook aan. Proef de soep en voeg naar eigen smaak en inzicht zout en/of peper toe. Schep er vlak voor het opdienen de hamblokjes en de kervel door. Presentatie Dien de soep op in een voorverwarmde terrine. Geef er knapperig stokbrood en lof croutons (in weinig olie of bo ter gebakken broodblokjes) bij. Tn> Vegetariërs kunnen de ham ver vangen door niet al te fijn ge hakte, hard gekookte eieren (ca. 3 stuks) of scheppen er vlak voor het opdienen 150 - 200 gram in minuscule blokjes (ca. 1/2 cm.) gesneden belegen Goudse kaas of de Friese Riper- Krite-kaas door. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de Al tussen knooppunt Eemnes en knooppunt Hoevelaken en A16 tussen knooppunt Ridderstar en de grens Hazeldonk. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al2 bij Den Haag en A7 bij Marum. Mor gen: A50 bij Boxmeer en A67 bij Eersel. Vrijdag: A44 bij Oegstgeest en A73 bij Venlo. Zaterdag: A58 bij Reimerswaal en A9 bij Bever wijk. Zondag: A27 bij Werkendam en A7 bij Wognum. HET WEER door Jan Visser De winter blijft standhouden. Het is al begin maart en stilaan kijken we uit naar de lente, maar voorlo pig domineert koning winter nog over onze regio. Gisteren viel er (smeltende) sneeuw en was het lo kaal glad, vandaag wordt er nog meer sneeuw ver wacht. Ook de volgende dagen blijft het winters, maar het wordt wel wat milder waardoor de dooi zich geleide- lijkaan inzet, al komt het 's nachts nog steeds tot nachtvorst. Vooral donderdagnacht belooft erg koud te worden met kans op matige vorst. Vandaag trekt een storing over de regio en valt er sneeuw van betekenis. Soms kan er matige sneeuw vallen en een sneeuwtapijtje is hierbij best mogelijk. Het wordt dan ook uitkijken op de wegen, die plaat selijk glad kunnen zijn. Evenwel tussendoor zijn er ook wel drogere perioden, maar opklaringen komen er nauwelijks aan te pas. Het blijft behoorlijk koud bij maxima van een graad of 1. De zuidelijke wind trekt aan tot matig en voelt erg koud aan. Vannacht kan er nog wat sneeuw vallen, maar lang zaamaan wordt het droger. De bewolking breekt stil aan, waardoor er ook opklaringen kunnen voorko men. In deze opklaringen kan het flink afkoelen en daalt het kwik naar -1 of -2 graden. Bij negatieve temperaturen kunnen de natte weggedeelten bevrie zen en kan het plaatselijk gevaarlijk glad worden. Morgen schuift een mobiele wig over ons en zou het droog moeten blijven met soms zelfs brede opkla ringen. Het kwik klimt echter nauwelijks tot boven het vriespunt en er komt een strakke noordooster opzetten. Het voelt dan ook bijzonder guur aan. In het weekend wordt het iets zachter bij gemiddeld 4 graden. Het blijft echter wisselvallig met enkele winterse buien. '9 Ie 02:27 1^ Rotterdam Scheveningen Katwijk IJmuiden Egmond 1 hoog 08:18 en 20:50 01:15 en 14:20 07:30 en 19:59 02:35 en 14:47 07:50 en 20:19 02:55 en 15:07 08:08 en 20:40 03:25 en 15:55 08:28 en 21:00 03:45 en 16:15 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Duitsland ö- Verwachting voor morgen A dal A dal beig V bery V Adenau 30 25 lenggries 160 100 Broeken 225 Monschau 50 - Feuerberg 20 20 Neuklrchen 150 100 Freudenstadt 100 40 Oberaudorf 250 110 Garmisch-Part. 150 100 Oberstdorf 170 80 ft Going 250 80 Pfronten 180 80 Kahler Asten 100 60 Ramsau Il30 STRIPS DE RECHTER Her eueerK OM eeuvoiGB STOPHMT Te" SAAM. BC ftsfW«■+wr' ejoaj cmatow syndicate, inc Waf betekent het al( een man het ovter fcippefje< gaaf hebben? Horizontaal: 1. Gloeiende kandelaar (6); 4. Omgekeerde verdienste (8); 6. Niet goed op kop (3); 7. Tamelijk ongebonden (ilaat 9. Dubbel kadaver (7); 11. Zo gaat een vrome tegen dejlid, vlakte (5). prei jaar Verticaal: fej 1. Bij u in de mand wordt vis bewaard (4); 2. Staking <jjd erin te komen (5); 3. Dit dier is bij armoede vlug weg j f> (4); 5. Beroemd kadaver in alle oprechtheid (6); 6. Doden scouting komt men dit dier op het spoor (3); Wai 8. Pelgrimage zonder snelheid (4); 10. Rondje rond eei)8ek Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 familielid (3). Oplossing van dinsdag: 1rust-steur-ulster 2. nest-niets-intens 3. krot-kroet-tekort 4karn-raken-varken 5. maat-malta-etmaal 6. geer-gerei-reiger 7knal-slank-kansel 8neer-oneer-onweer 9toen-steno-oosten 10. knap-kapen-paniek Gevraagd woord: UITVERKOOP. tfate

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12