Afschaffen van AOW onbespreekbaar Niemand wil Leidse Lakenfeesten organiseren Politie Irak weer doelwit aanslag Friese ijspret in winterzon Centraal Planbureau: Verzorgingsstaat moet op de helling paar mee voor aantrekkelijke korting bij K Intratuin! dinsdag 1 maart 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Grootse plannen bij oprichting Stichting Waterevenementen Driek van Wissen is niet vies van tijdelijke roem Het Noorse schaatsen telt weer mee ■chts eenvijfde ernationale lp komt aan ien/anp-rtr - Door bu- cratie, inefficiëntie en ne me komt slechts eenvijf- ïel van de internationale aan bij de mensen die het jhebben. Bovendien i circa 40 procent van het it besteed aan de aan- van te dure goederen en jten in de donorlanden pat schrijven de twee gro- tmationale hulporgani- Auction Aid en Oxfam, i rapport dat gisteren is oliceerd. rapport 'Molensteen of ■aal' worden de Verenigde n en Italië genoemd als ootste boosdoeners. Bei- nden zouden liefst 70 >nt van hun hulpgelden n eigen bedrijven steken. ?ns de hulporganisaties it zo met de ene hand te- enomen wat met de ande nd is uitgegeven'. Ook len internationale institu- irvan beschuldigd dat ze ogelijke voorwaarden aan en opleggen die hulp ont- pn. ens Auction Aid en Oxfam t het internationale hulp- em nog uit de tijd van de le Oorlog, toen donorlan- ïulp gebruikten om poli invloed te verwerven, er slinkse procedures en waarden van donors wor- lokale capaciteiten niet ewend en hulpontvan- Ie landen verder afhanke- emaakt." indien worden hulpgelden (gebruikt voor prestigeob- G en besteed aan 'donor- Ingen' als Nicaragua. Het i-Amerikaanse land ont- 2001 gemiddeld 178 per hoofd van de bevol- jterwijl Niger, een land Hetzelfde inkomensni- idat jaar nog geen 22 dol- ?r hoofd van de bevolking it rapport wordt gepleit atemationale hulpsys- i radicaal om te gooien, loet hulp ongebonden 'n zoveel mogelijk worden ht op directe armoedebe- ling. Ook moet veel meer worden uitgetrokken om ikale bevolking beter op te n en hulpgoederen zoveel elijk in ontwikkelingslan- lelf te produceren. riiperkerk - De eerste Friese schaatsers van het jaar hebben zich gisteren traditiegetrouw in de Ryptsjerksterpolder verzameld. In een prachtige winterzon vertoonden de liefhebbers zich bij Rijperkerk op het ijs. Al enkele dagen hadden ze het onder water gelopen weiland in de gaten gehouden. Gisteroch tend vertoonde het laagje ijs verschijnselen van betrouwbaarheid en dus kon de ijspret beginnen. De Ryptsjerksterpolder staat in Friesland bekend als de plek waar al na een nacht met flinke vorst ge schaatst kan worden. Ook de komende dagen blijft het nog winteren, met vooral morgen kans op veel sneeuw. Foto: ANP/Jacob van Essen den haag/gpd - Het afschaffen van de AOW staat binnen het kabinet niet ter discussie. Dat zei minister Brinkhorst van economische zaken in een reactie op een aanbeveling van het Centraal Planbureau (CPB). Volgens dit advies orgaan moet de verzorgingsstaat op de helling. De AOW en allerlei subsidies en belastingkortingen moeten afge schaft worden. Ook voor de regeringsfracties CDA en D66 is het afschaffen van de AOW on bespreekbaar. Vice-ff actievoorzitter Verburg van het CDA zegt dat ieder een op zijn 65ste recht moet houden op de oudedagsvoorziening. Ze wijst erop dat de hogere inkomens meer belasting betalen dan de minder draagkrachtigen en dat er op die ma nier sprake is van solidariteit. D66- Kamerlid Bakker zegt zich niet te kunnen voorstellen dat er ook maar iemand in de Tweede Kamer de AOW als basisvoorziening zou willen af schaffen. „Dat schiet voor iedere Ne derlander een geweldig gat in de ou dedagsvoorziening. De hogere inkomens profiteren ook van algemene uitkeringen als de AOW. „Je kunt je afvragen of dat te recht is. Veel ouderen hebben tegen woordig een goed pensioen en een ei gen huis. Een algemene regeling als de AOW is duur en niet effectief als het gaat om ondersteuning van lage inkomens en herverdeling van wel vaart", aldus CPB-onderzoeker Peter Kooiman. Volgens het CPB moet de overheid al leen die mensen steunen, die het echt nodig hebben. Mensen die kunnen werken, moeten volgens het CPB des noods worden gedwongen weer aan het werk te gaan. Dat werkt veel effec tiever dan mensen via subsidies of sollicitatietrainingen proberen aan het werk te krijgen. De huidige verzorgingsstaat is gericht op inkomenszekerheid voor mensen en herverdeling van welvaart, aldus het CPB. Als het om de herverdeling gaat, zouden fiscale regelingen als de hypotheekrente-aftrek en het spaar loon moeten vervallen, concludeert het CPB. Van die regelingen profite- (advertentie) j&HS Leidsch m Dagblad COMMENTAAR JOHANNES PAULUS II 125 Doden en 148 gewonden door autobom het eerst in zijn 26-jarige ificaat heeft paus Johannes us II gisteren door ziekte ek moeten laten gaan bij de lijkse zegening van de gelo- i op het Sint Pietersplein, afwezigheid bij het zondag- igelusgebed is het overtui- e bewijs dat de - als vast end bekendstaande - kerk- langzaam aan het eind van krachten begint aken. Wel ver- ?n hij even voor aam van het zie- tuis, waarin hij leegd wordt, nnes Paulus II pt al geruime tijd met ern- gezondheidsklachten. Be- e aan ademhalingsproble- lijdt hij aan de ziekte van inson, darmkanker en ar- t Ondanks zijn geweldige uettingsvermogen kan hij ïassa's gelovigen alleen nog t met behulp van rijdende frms bereiken. Het preken IVeken valt hem zeer moei- In feite is hij onverstaan- IMet alle respect, de paus is benselijk wrak geworden, aus is niet alleen de spiritu- voorman van miljoenen rooms-katholieken, hij is ook de leider van een kerkstaat Zijn ge zondheid stelt hem niet of nau welijks in staat nog veel langer zijn geestelijke en wereldlijke taken te vervullen. Het kan niet anders dan dat zijn directe om geving feitelijk het roer heeft overgenomen. Los van het ver lies aan decorum, dat onvermij delijk gepaard gaat met zijn li chamelijke aftakeling, zou Johannes Paulus II er beter aan doen terug te treden. Er kan slechts gegist worden naar zijn overwegingen geen afstand te willen doen van het pausschap. Het zou kunnen dat hij - bij leven - zijn opvolger niet voor de voeten wil lopen. Mogelijk trekt hij - een paar we ken voor Pasen - een parallel met het lijden van Jezus Chris tus. Maar wat hem ook bezielt de Rooms-Katholieke kerk en haar aanhang zijn meer gebaat bij een krachtige leider dan bij een meelijwekkende figuur. De taak van Karol Wojtyla is vol bracht. Hugo Schneider hiila/gpd-rtr - Een zelfmoord aanslag in Hilla, honderd kilo meter ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad, heeft giste ren aan zeker 125 mensen het leven gekost, 148 raakten ge wond. Opnieuw waren politie mensen het doelwit. Het is de zwaarste aanslag in Irak sinds de val van het regime van Sad dam Hussein in april 2003. Nog niemand heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Een man reed in een met explo1 .sieven volgepakte auto in op een rij mensen die stond te wachten bij een gezondheids centrum. Daar moesten ze een oogtest ondergaan om een baan bij de politie in Hilla te kunnen krijgen. Ook aan de overkant van de straat vielen veel slachtoffers onder winke lende passanten. Opponenten van de huidige in terimregering voeren vrijwel dagelijks aanslagen uit op men sen die zij ervan beschuldigen te heulen met de vijand, waar onder zowel de regering als de Verenigde Staten worden ver staan. Vooral politie en leger zijn doelwit van de merendeels soennitische militanten. Ook sji'iten moeten het vaak ontgel den. Hilla wordt voornamelijk bevolkt door sji'iten. Artsen deden onmiddellijk een dringend beroep op burgers om bloed te doneren. Beelden van de plek van de aanslag lieten zwaar verminkte lijken, li chaamsdelen en veel bloed zien. Tientallen mensen hiel pen bij het vervoeren van ge wonden naar het ziekenhuis. De directeur van het ziekenhuis van Hilla zei nog nooit een der gelijk bloedbad te hebben ge zien in de stad. De aanslag komt op het mo ment dat interimpremier Ayad Allawi moet toegeven dat zijn regering zonder hulp van Ame rikaanse troepen niet bij mach te is iets tegen de opstandelin gen te doen. „Irakezen zouden zo snel mogelijk meer veilig heidstaken moeten overnemen, maar voorlopig zal de hulp van buiten hard nodig blijven", schreef Allawi gisteren in de Amerikaanse krant Wall Street Journal. Iraakse partijen praten op dit moment over de forma tie van een nieuwe, door de sji ieten gedomineerde regering, maar het overleg verloopt moeizaam. door Paul de Tombe leiden - Nu de impasse rond de Lakenfeesten al een paar dagen duurt, dringt de vraag zich als vanzelf op: zijn er geen andere organisatoren in Leiden die dat evenement door kunnen laten draaien? Volgens som migen zou verantwoordelijk wethouder Geertsema daarop gokken, na het afketsen van het overleg met Aad van der Luit en Stephan van der Berg die de Leid se 'vierdaagse' tot nu toe regelden. Maar na een rond vraag lijkt maar één antwoord mogelijk. „Nee. Het is het feestje van Aad van der Luit en dat moet het blij ven ook." Heel zachtjes klinkt ook een ander geluid. Dat wordt uitgezonden door Pepijn Hijdra, mede-eigenaar van The Duke. Met zijn compagnon Jeroen Bos slaagde hij er na de dood van Dick Wansink in binnen zes we ken de Jazzweek te organiseren, met alles erop en er aan. „Ik ken nog niet alle ins en outs en ik wil nergens tussen gaan zitten, maar ik zou best willen bekijken of er iets met die Lakenfeesten te doen valt", zegt Hij dra. „Dat zou dan misschien niet lukken met het hele festijn - daar zou je meer mensen voor nodig hebben - maar vermoedelijk wel met een aantal onderdelen. Het voordeel is dat Jeroen en ik een muziekcafé heb ben en dat ik zelf op een schip woon en al mijn hele leven in de boten zit. Dat zou kunnen helpen bij de organisatie, dus is het misschien wel een optie om te kijken of wij dat kunnen. Maar dat is alleen maar aan de orde als het overleg tussen de huidige organisato ren en de gemeente doodloopt." Zelfs in dat geval zou Hijdra eerst Van der Luit en Van der Berg bellen voor hij ook maar ergens aan zou be ginnen. Daarmee is hij terug op de golflengte waarop de wat geroutineerdere organisatoren zich bewegen. De meesten hoeven er geen seconde over na te den ken als bij hen wordt geïnformeerd of ze het vier daagse festijn zouden willen overnemen. Het 'nee' verlaat hun mond al voordat de vraag geheel is ge steld. „Omdat dit het feestje is van Aad van der Luit en omdat het zijn feestje moet blijven", verklaart Pe ter Labruyère, onder meer organisator van de Water dagen. die dit jaar op 25 en 26 juni worden gehouden. .Afgezien van het feit dat ik het per se niet wil, zou ik me ook nog eens een verrader voelen als ik het zou doen. Het heeft Aad al die jaren tijd en inspanning gekost en nu is daar ook ergernis over geld bij geko men. Dat is de druppel geweest en die druppel moe ten anderen niet willen opvangen. Dat is een ereco de." Pagina Ri: 'Het gaat allemaal zo ambtelijk in Leiden' (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 ren alleen mensen met hogere inko mens. In de politiek woedt een discussie over de toekomst van de sociale ze kerheid en het arbeidsmarktbeleid. Nu is het vaak niet aantrekkelijk om te gaan werken, omdat bij aanvaar ding van een baan allerlei subsidies en (gemeentelijke-) belastingvoorde len verloren gaan. Dat betekent dat mensen er vaak netto op achteruit gaan als ze gaan werken, een feno meen dat te boek staat als 'armoede val'. Linda de Mol naar broer John Hilversum - Linda de Mol gaat voor haar broer John de Mol werken en verlaat de Tros. Dat heeft Talpa, het bedrijf van John de Mol, meegedeeld. Lin da wordt een belangrijk ge zicht van het nieuwe tv-station dat John de Mol dit najaar be gint. „Ik ga niet weg om er financi eel beter van te worden of om dat ik bij de Tros geen ont plooiingskansen meer zou krijgen", zegt Linda. „Wel heb ik laten meespelen dat er in de toekomst bij de publieke om roep weinig plaats lijkt voor het genre amusement. Maar de belangrijkste reden is dat het avontuur trekt. Ik zie in Talpa een spannende nieuwe uitdaging en natuurlijk speelt mee dat ik dat avontuur sa men met mijn broer aanga." Politie ontruimt Maagdenhuis Amsterdam - De politie is de af gelopen nacht begonnen met de ontruiming van het Maag denhuis, dat ongeveer twee honderd studenten sinds gis teravond bezet hielden. Op ver zoek van het college van be stuur van de Universiteit van Amsterdam (UvA) forceerde de Mobiele Eenheid rond 01.30 uur de voordeur de bezetters eruit te halen. De politie hield alle studenten aan en nam ze in een speciale bus mee voor ver hoor. Pagina Binnenland 1 Oogarts ontdekt superpriemgetal michelfeld - Een oogarts uit het Zuid-Duitse Michelfeld heeft het grootste priemgetal ont dekt. Dat heeft het Mersenne- project in het Amerikaanse Or lando, dat zich bezighoudt met onderzoek naar priemgetallen, bekendgemaakt. Het getal be staat uit 7.816.230 cijfers, een verbetering van het oude re cord met ruim een half miljoen cijfers. Thuisduels Oranje tot 2010 bij SBS Amsterdam - SBS zendt tot het wereldkampioenschap in 2010 alle thuiswedstrijden van het Nederlands elftal uit. De om roep heeft hierover een akkoord bereikt met de voetbalbond KNVB. De afgelopen jaren had SBS al de rechten voor de thuis wedstrijden en vriendschappe lijke duels van Oranje. Met de nieuwe overeenkomst heeft SBS het exclusieve recht voor alle kwalificatiewedstrijden in eigen land voor het Europees kampi oenschap in 2008 en WK in 2010 verworven. Regering Libanon valt over moord beiroet - De Libanese premier Omar Karami heeft gisteravond het aftreden van zijn voltallige kabinet aangekondigd. Dat deed hij tijdens een debat in het parlement over de moord aanslag op ex-premier Hariri en de explosieve situatie die daar na in het land is ontstaan. Ook gisteren werd weer gedemon streerd. De steenrijke zaken man en politicus Hariri werd op 14 februari slachtoffer van een bomaanslag. Pagina Buitenland Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/Q V S Naam: I Adres: Postcode 1 I Plaats- J Tblefoon: I Geboortedatum e-mail: 1 Bank/giro* Handtekening: Stuur deze bon op ln een ongefrankecr- Stuur deze bon op in oen ongefraj de envelop naar Leidsch Dagblad, aid. Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis I 1 E-mail: Iezer8serv4cevhdc.nl of surf zorgvuldig om i In net colofon van de krant I vindt u nadere informatie. J Mijn wereld, mijn krant. j i Leidsch'A Dagblad i 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1