Particuliere advertenties op televisie Samen breed in de kunsten MEDIA ien zonderlinge Texaan Twee turven hoge sterretjes Acties dreigen bij radio en tv Katja Thijs gaan in geheim trouwen Bonden stellen ultimatum voor omroep-CAO Kijkers adverteren op Tell Sell rjuw onderzoek Sroepsteun iel - Europees commissa- ies (concurrentiebeleid) nieuw onderzoek begin jaar de financiering van de :ke omroepen in Neder duitsland en Ierland. Dat en woordvoerder van de iese Commissie gisteren edeeld. Een aanvullende zou nodig zijn om een specifiek onderzoek naar zet van commerciële in- en sms-diensten door Dlieke zenders af te ron- let onderzoek naar het ik van overheidsgelden iet starten van verkoopac- □ten door de publieke zen- wam er na klachten van e commerciële zenders, Commissie niet bij naam ;men. Het nieuwe onder volgens de woordvoer- jemener van aard en ge- >p de financiering van pu- zenders in het algemeen. dden Dat?! malig terug sum - Het legendarische -programma Wedden ;omt op zaterdag 7 mei 'oor een keer op televisie. ;RV brengt het program ier op de buis wegens het ge jubileum van het Lilia- ïds. Jos Brink en Sandra ;r (ambassadeur van het die vroeger ook furore en met het wedprogram- esenteren de show. zaterdag 26 februari 2005 hilversum/anp - De vakbonden hebben de omroepleiding vrij dag een ultimatum gesteld om te komen tot een aanvaardbaar CAO-akkoord. Al veertien maanden proberen de diverse partijen tot een nieu we omroep-CAO te komen, maar volgens de bonden zit er helemaal geen schot in. Wegens de bezuinigingen die aan de omroepen zijn opgelegd willen de werkgevers bezuini gen op loonkosten en dat stuit het personeel tegen de borst. De bonden willen dat de om roepleiding voor 7 maart om 24.00 uur met een aanvaard baar voorstel komt, anders vol gen er acties. Daarover gaan de bonden in de komende week alvast vergaderen. Volgens een woordvoerder zul len kijkers en luisteraars die eventuele acties niet ontgaan. Eerst zullen ze een ludiek ka rakter hebben, daarna kunnen ze grimmiger worden. Bij de omroep-CAO zijn ruim vijfduizend werknemers aange sloten. almere/anp - Homeshoppingbe- drijf Tel Sell in Almere begint met een televisieprogramma waarin kijkers kunnen adverte ren. Particulieren kunnen een fo to maken van een artikel dat ze kwijt willen en die in een gratis advertentie aanbieden op een internetsite. De advertenties zijn vanaf maandag te zien. Het be drijf zit in 85 procent van de huishoudens op de kabel. Op internet zijn al diverse po pulaire ruil- en veilingsites te vinden, zoals Marktplaats.nl dat maandelijks ruim vier miljoen bezoekers trekt. Nieuw is vol gens Tel Sell-directeur L. Mul der dat de aangeboden artike len nu dus ook op tv te zien zijn, elk uur een andere rubriek. De advertenties worden enkele seconden getoond, waarna de kijker kan reageren via een be taald 0900-nummer. Een speciaal ontwikkeld voice- responssysteem verbindt de beller uiteindelijk met de adver teerder. De uitzendingen ver schillen per regio, een kijker kan ook in een andere regio dan waar hij woont adverteren, maar daarvoor brengt het be drijf een toeslag in rekening. De methode om een tv-pro- gramma op bepaalde tijden per kabelmaatschappij 'los te kop pelen' voor regionale of lokale reclame wordt al toegepast door zenders als MTV en CNN. Tel Sell bestaat ruim tien jaar en heeft ook vestigingen in Bel gië, Duitsland en Groot-Brittan- nië. Bij het Nederlandse kan toorwerken 160 mensen. sum - Het is dat erkende ale grootheden als wijlen obain en Tom Waits door ïateurisme van 's mans jpnamen konden heen- en, want anders zou rhijnlijk nooit iemand Austin, Texas, hebben :d van Daniel Johnston, maker. at hij het door die waar van vakgenoten tot de tus heeft geschopt. In te el. Op middelbare leeftijd hij nog thuis bij zijn bejaarde ouders, zwaar iziek, afhankelijk, dik, jokend en gedrogeerd, ïog altijd bezig met zijn iefde: muziek, [fascinerend portret van luzikale zonderling laat ros zondag in VPRO's :ien hoe zware manische iiviteit een groot singer- itertalent veranderde in van wie hij was en had kunnen zijn. •er Dick en Paul Leary Butthole Surfers vertel- 1.A.M dat Daniel op de iare school een gewone, jongen was, die hele "edjes kon schrijven en was bij zijn vrienden teisjes. Maar toch is het in die tijd misgegaan, iston zelf. ite wanen staken de 1, en daar schrok hij zó hij zich helemaal terug- de wereld van de kunst ral de muziek. Gewone inicatie was niet meer jk. Sindsdien is hij offici- zegt Johnston zelf. Gek, iet zó gek dat hij zich nlijk bewust is van zijn .gesteldheid, zoals in goed is te zien. it de vele demonen in ofd hem het (muzikan- en onmogelijk maakten, >hnston zijn creaties in Daniel Johnston. Foto: VPRO op cassettebandjes, die hij in de jaren tachtig zelf aan de man bracht. Al zijn zieleroerselen nam hij op, rammelend ge speeld en ingezongen met zijn wonderlijke, hoge stem. Johnston was buitengewoon productief. Zijn broer Dick ver telt dat hij misschien wel dui zend van die bandjes heeft. En via via kwamen enkele de tapes met composities van Johnston terecht bij grootheden als Co- bain en Waits, die ondanks de erbarmelijke kwaliteit hoorden wat een talent de zonderlinge Texaan is. Die erkenning heeft er nu toe geleid dat van Johnstons werk een dubbel-cd is uitgebracht. Op één plaatje staan achttien covers van zijn songs, onder meer door Waits, Death Cab for Cutie, Mercury Rev, Eels en Beck, en op het andere staan de originelen. Al is de zanger nog springlevend, de plaat heet: The Late Daniel Johnston - Disco vered Covered. Met de opbrengsten wordt een huis voor hem gebouwd naast dat van zijn ouders. Zij hebben namelijk ooit wel geprobeerd hem in een begeleid wonen project onder te brengen, maar daar miste hij hen zó dat ze hem snel weer hebben opge haald, ondanks het feit dat Da niel hen het leven vaak meer dan zuur heeft gemaakt. Zijn ouders lijken niet echt te begrijpen dat hun zoon inmid dels alsnog een zekere faam is gaan genieten, en Daniel zelf schijnt het niet echt te beseffen. Maar hij zou waarschijnlijk ze ker genieten als hij wist dat een vol Paradiso eerder deze maand stond mee te zingen en te vin gerknippen op zijn Devil's Town, als laatste toegift ge bracht door The Frames. Patrick van den Hurk Daniel Johnston, zondag in R.A.M bij de VPRO op Neder land 3,19.25 uur Jan Eilander (45) en Mijke de Jong (45) vormen een hecht stel in de kunsten. Hij als muzikant, journalist, boeken- en scenario schrijver (voor Mijke) en docu mentairemaker. Zij als prijswin nend film- en tv-maker; zaterdag kreeg ze nog de Glazen Beer in Berlijn voor haar film 'Blue Bird'. Morgen begint bij de VPRO hun tweede, zevendelige tv-serie 'Ik ben Willem'. door Maurits Schmidt Zijn jullie onder één hoedje te vangen? Mijke: „We hebben diepweg hetzelfde gevoel voor wat mooi is, voor liefde en ontroering. We werken verschillend, maar dét herken ik in wat Jan maakt." En dat is meteen het centrale thema in jullie werk? Jan: „Het is vaak inzoomen op ogenschijnlijk nauwelijks terza ke doende gebeurtenissen, die staan voor méér. We gaan op zoek naar wat ons ontroert, daar waar de liefde is. Het klinkt zijig, maar het is zo. In 'Ik ben Willem' gebeurt ogen schijnlijk niet veel. Willem woont bij mamma, grote broer Mick bij pappa, ze trekken sa men op. Liefde en respect staan voorop." Hoe kwamen jullie op het idee? Mijke: „Door David, onze zoon. Voor zijn geboorte had ik niets met kinderprogramma's. Ik maak graag onderwerpen die organisch groeien." Er zit hopelijk geen voorspellend element in het thema kind van gescheiden ouders? Mijke: „Nee joh. Op een gege ven moment zitten er wel ele menten in die je bij jezelf her kent. We zijn al twintig jaar bij elkaar." Jan: „In dit opzicht is er géén relatie met ons eigen leven. Da vid wordt veel beschermder op gevoed. Hij mag nog niet zo maar met de tram." Mijke: „En ik ben niet zo'n moeder die alleen maar aan haar carrière werkt." Jullie filmen afstandelijk, be scheiden. Mijke: „Niet afstandelijk: sub- tféL Ik vind niets zo erg als een 'tearjerker'." Jan: „We werken minder sa men, maar vroeger voltrok het drama zich tussen de scènes. In de film 'In krakende welstand', ook nog eens hier in huis ge draaid, zag je alleen de spin-off ervan. Nu durft Mijke zich meer te laten gaan." Mijke: „Zo was ik puriteins, stijlvast in het gebruik van mu ziek. Die mocht alleen in de scènes, nooit als ondersteuning van het drama. Naarmate je verder komt, durf je meer lost te laten. Maar nog kan het me te, ium - „Het is zó aandoenlijk", zegt Ron Boszhard (41). „Cor r.e en ik hebben kindjes van vier tot zes jaar begeleid, die op dium van Diligentia in Den Haag een liedje mochten zingen. Iers zaten vooraan in de zaal en ik weet, ik heb zelf ook twee en, hoe het voelt als je kind een optreden verzorgt. We heb- onder de titel 'Sterretjes', zes programma's van gemaakt de komende weken uitzenden." Dgramma wordt gemaakt in samenwerking met Plan Neder- e nieuwe naam voor het oude Foster Parent Plan. Boszhard: :bben de selectie van de kinderen gedaan in samenwerking an. We gingen naar scholen die kinderen via Plan hebben (teerd. De lerares vroeg welke kindjes en welke ouders het uden vinden. Daarna hadden we een gesprekje, zongen ze keken we of ze niet zouden dichtklappen, want dat is niet i sfor ons en niet voor het kind." itvjesten, wier liedjes waren geselecteerd, waren ook bij de op- opf- Boszhard; „Om de kinderen te helpen. Imca Marina, Den- tistian, Willeke Alberti, Corry Konings, Henk Westbroek en t de Buisonjé vonden het een hele eer, dat die kleintjes hun ers zongen. Wij hebben zelf de liedjes uitgezocht, ook om te <s(jmen dat vier keer gekozen zou worden voor hetzelfde num- la hebben we ze naar de ouders gestuurd, die daarna ander teek hebben gekregen om ze met hun zoontje of dochtertje uderen. Het gaat er absoluut niet om of ze het goed kunnen, een enkele dwang achter. Het blijven kinderen, die gewoon in knuffels opkomen. En als ze iets niet willen, doen ze het ft. Dat is ook de charme van het programma. Het is geen taixshow waarbij ze in een artiest moeten veranderen. Ze jls een plank, ze dansen niet, maar het is zó aandoenlijk als iidje 'Morgen ben ik de bruid' zingt." Ik optreden houdt Ron Boszhard een interviewtje. „Over e vandaan komen en wat voor werk papa en mama doen. Ik ll geleerd dat je kinderen absoluut niet kunt regisseren. Het I dat ze ineens moeten plassen en dan zeg ik 'Ga maar'. Ze a je vooraf van alles en dan hoop je dat ze dat reproduce- ns de opnamen. Vergeet het maar. Een meisje had verteld jchoonheidsspecialiste wilde worden en dat ze op feestjes sreen puistjes wilde uitdrukken. Op het podium wist ze het ;er en toen ik haar op weg hielp zei ze dat ze allang geen iheidsspecialiste meer wilde worden." jover het algemeen komen er heel aparte dingen uit. Een an- Ssje zei: 'Ik woon in twee huizen. Ik ben gescheiden'. In elke [ng treden vier kinderen op in Diligentia en - op film - een Ron Boszhard en Henk Westbroek met de sterretjes. Foto: TROS kindje in Bolivia. Daar zit dan het hele dorp omheen. Een tolk ver taalt het. „We hebben voor Diligentia gekozen omdat we een ou derwets theater zochten en dit is prachtig. We wilden het niet in de studio doen, maar voor publiek."De TROS-presentator vervult de zelfde 'rol' in de musical 'De Kameleon ontvoerd', waarmee hij tot en met januari 2006 door het land toert. „Ik laat in de musical de karakters een voor een opkomen, behalve de tweeling Klinkhamer (gespeeld door Koen en Jos van den Donk, die enorm zijn ge groeid). Hen zie je op film achter hun boot aangaan die door Ja mes Bond is gestolen." Jacques Geluk Sterretjes, zondag, Ned. 2, 11.20 uur. Mijke de Jong en Jan Eilander zijn een veelzijdig stel. Vorige week kreeg zij de Glazen Beer in Berlijn voor haar film 'Blue Bird'. Morgen begint bij de VPRO hun tweede, zevendelige tv-serie 'Ik ben Willem'. Foto: GPD/Merlijn Doomernik niet subtiel genoeg zijn." Waarom werken jullie minder samen? Mijke: „Jan had al geen behoef te meer op de set te staan, als regieassistent." Jan: „In grote gezelschappen voel ik me niet op m'n gemak. Ik heb ook geen geduld. Mijke laat een scène vijftien keer overspelen. Je moet ook van staal zijn wil je de problemen niet mee naar huis nemen." Mijke: „We kennen elkaar van de VPRO, waar we samen 'Jon ge Helden' maakten. We waren dag en nacht samen. Op een gegeven moment heb je dat een beetje gehad. 'Willem' doen we weer samen; er zit een natuur lijk verloop in." Samen zijn jullie heel breed. Noem eens wat. Mijke: „Eigenlijk ben ik alleen regisseur, soms ook voor thea ter. Jan: „Ik ben bezig met een film scenario over een bandje. Ik heb zeven jaar in 'Trio Bier' ge zeten, ook bekend als 'Oud West', genre levenslied en smartlap. We zijn nooit echt doorgebroken. Maar de cd'tjes lopen goed, en bij een reünie- toer zit Paradiso hartstikke vol. Verder schrijf ik een tweede deel van het jongensboek Ra fael, over een jongetje dat bij Ajax wil. Rafael is wél gelinkt aan Davids belangstelling. Zo had ik met Wim de Jong van de Volkskrant een column over oudere vaders met jonge kinde ren. Daar is nu een boekje van, 'Vaderliefde'. Dat gaat nadruk kelijk over David." En Mijke is ook iets spannends aan 't doen? Mijke: „Ik werk mee aan het filmproject 'Allerzielen'. Een aantal regisseurs maakt elk een filmpje naar aanleiding van de moord op Theo van Gogh. Ik maak op basis van zijn agenda zijn dag af waarop hij is ver moord, Allerzielen. De bedoe ling is dat de film op 25 april op tv komt, en dan in de filmhui- Ij had Theo's agenda gekregen van een gemeenschappelijke vriendin? Mijke: „U doelt op Hermine Landvreugd? Nee, via zijn pro ductiemaatschappij. Theo was een kennis van ons, we waren goede collega's. Hij was een fan van mijn werk, stak dat nooit onder stoelen of banken, stond met commentaar op de voice- mail, heel attent. We zouden samen wat gaan doen. De week voor de moord wilde hij een af spraak. Die is dus nooit doorge gaan." Jan: „Hermine kermen wij los van Theo. Onze serie 'Ik ben Willem' is geïnspireerd op haar boek 'Wllem is een weerwolf. Wat sprak jullie aan in het boek van Hermine Landvreugd? Jan: „Wat Willem in het boek beleeft, speelt zich in zijn hoofd af. Hij heeft bizarre observaties, waar wij volwassenen niet gauw meer aan denken. Het was een enorme klus de vertaalslag naar beeld te maken. Ik heb dat sa men geschreven met Jolein Laarman, die bij al Mijkes films ook artdirector is. De mentali teit, de verhouding tussen de broertjes, is wel echt van Her- mien." Wat maakt Willem spannend, uniek? Mijke: "Het is ontroerend in z'n hoofd te kijken. Je ziet waarover een kind fantaseert." Jan: „Ik vind mooi dat die ou ders er ook niets aan kunnen doen. Die vader is een slappe zak, de moeder enorm carrière- belust. Wllem loopt dan ook een keer weg van huis. Toch blijft de band heel sterk." Mijke: „Op het eind krijgt de vriendin van de vader een baby en dat geeft echt een happy-fa- milygevoel. Dan is het allemaal goed gekomen." De nieuwe zevendelige reeks van Ik ben Willem begint morgen 10.00 uur, Z@ppelin, Ned. 3 en vanaf 6 maart om 19.00 uur. BIJ DE KAPPER We hebben hem nog ge kend als 'voormalig kraandrijver'. Zo raak te zanger LEE TOWERS tenmin ste bekend. Niet dat hij als on derhoudsmonteur in de Rotter damse haven ooit een kraan had laten drijven, maar dat klonk al goed voor hij een noot gezongen had. En omdat de grote brillendrager tegenwoor dig meer in reclamespotjes is te zien dan op de podia, voert Sto ry de artiest nog eens op. De reden is wat aan de armoe dige kant. TOWERS is in ver wachting van zijn tiende klein kind. En dat is bijna elf. Precies zoveel spelers als er in een voetbalelftal zitten, bedacht Story. Dus als ze bij Feyenoord nog eens met spelerstekort te kampen hebben, kunnen ze LEE bellen. Moet je met dit soort onzin als Story zijnde een hele pagina vullen, zult u den ken. Ja. Want Story introduceert en passant een nieuwe bijnaam voor onze sympathieke soepko ker. Voordat men hem 'soepko- ning' of 'voormalig Ahoy-zan- ger' gaat noemen, komt Story met de koosnaam: 'ambassa deur van Rotterdamse haven'. BENNY NEYMAN was onlangs gast in het programma TV-Top- pers. Hij zag er zo oud en ver kreukeld uit dat NEYMAN -fans zich zorgen gingen maken. In Privé vertelt de zingende Lim Thijs Römer en Katja Schuurman. Foto: GPD/AVRO burger dat zulks niet nodig is. Hij heeft een turbulente tijd achter de rug met een zieke schoonvader. Maar het komt al lemaal goed. Misschien is zor gen maken toch geen overbodi ge luxe, want even verderop in het artikel meldt de 53-jarige zanger dat er een nieuwe cd van hem uitkomt en hij waar schuwt vast dat die veel op ra dio en tv te horen zal zijn. We ook nog maar 53 jaar oud is, is MARIJKE HELWEGEN. Dat staat in Weekend. Dat blad be weert verder dat er een heel jonge Arabische acteur enige toenaderingspogingen in haar richting ondernomen zou heb ben. Ze staan in elk geval sa men op de foto. We de indruk kan wekken MARIJKE HELWE GEN charmant te vinden, moet een goed acteur zijn. Of blind en doof natuurlijk. In Party lanceert RYAN VAN DEN AKKER een nieuwe vorm van interviewen. De eerste die daaraan wordt onderworpen is voormalig Zeg 'ns AAA-actrice KIKI CLASSEN. De interview ster stelt geen vragen, maar legt vier of vijf woorden voor die al lemaal met dezelfde letter be ginnen. De geïnterviewde moet daar een woord uit kiezen en er iets over zeggen. Uit de begrip pen 'koel', 'keurig', 'kwetsbaar', 'kinderen' en 'kermis' kiest Classen voor 'kinderen'. Dat vindt ze 'hartstikke leuke we zens', al heeft ze zelf niet. Dan kun je het nog beter over KATJA SCHUURMAN en THIJS RÖMER hebben. Zij is op 19 fe bruari dertig geworden en dat vierde ze op Bonaire of Cura sao, daar werden de bladen het niet over eens. THIJS was we gens repetitieverplichtingen de grote afwezige. Maar er hangt een huwelijk in de lucht. Dat weten Story en Weekend zeker. 'Story zag deze week met eigen ogen dat THIJS de Amsterdam se juwelierszaak Lyppens Lan- gebrugsteeg verliet raat een prachtig ingepakt doosje.' Het blad meldt het zonder de bewe- ring met een foto te ondersteu nen. En Story weet ook zeker dat het doosje twee trouwrin gen bevatte. Er had natuurlijk ook een mooie speld voor THIJS' grootmoeder te Ensche de in kunnen zitten, of een ze gelring voor opa PIET RÖMER, maar dat soort overwegingen zouden natuurlijk afbreuk doen aan het suggestieve artikel. De foto's van KATJA in kleine, krappe bikini op een tropische locatie ontbreken niet in het blad. Een stuk of zes wel zijn er afgedrukt. Zodat de lezer ten minste wel met eigen ogen kan vaststellen dat KATJA's kost baarheden mooi verpakt zijn. Ton Ouwehand

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29