NS willen bij Europese top horen ïS KEUZE VRIJHEID ECONOMIE k Grolsch bindt de strijd tegen biermoeheid aan Hagemeyer trekt Brits zorgenkind uit moeras Akzo-top stopt geld in eigen bedrijf <HI5> Na drie jaar daling weer iets meer mensen in de trein 1 Vergrijpen op de werkvloer De 'echte' Voyager Eerste onderdeel Exel-groep failliet Roemenië sluit 300 slachterijen Provisie van tussenpersoon blijft geheim :as Instruments rapt 160 banen 0 - Texas Instruments wil lledige productie-afdeling |nelo overhevelen naar arije en Mexico. Daardoor n binnen een jaar 110 medewerkers en 50 uit- rachten overbodig. Bij Instruments in Almelo en daarna nog 190 banen, iet personeel en de vak- n, die gistermiddag door ,j ectie werden geïnfor- 1, kwam de mededeling 1 donderslag bij heldere I. Vooral omdat het bedrijf ïelo, dat sensoren maakt le automobiel-industrie, ;n goede winst draait. neon-fabriek Aiinchen sluit 4EN - De Duitse halfgelei- irikant Infineon sluit be- 07 een 20 jaar oude chip- c in München omdat de ctie daar geen toekomst ïeeft. Aan ontslagen on- 800 werknemers valt niet :omen. Ook speelt mee vraag naar chips voor de nbranche en de auto-in- afneemt. Het deel van ductie dat nog wel per- :f heeft, wordt verplaatst egensburg en het Oos- ise Villach. |uita duikt in kt salades «iati - Fruitconcem Chi- Irands koopt voor 855 1 dollar Fresh Express, de :e leverancier van ver ialades in de VS. De over- noet de afhankelijkheid nanen verminderen. De 1st heeft een jaaromzet niljard dollar. Chiquita 1 omzet vorig jaar stijgen procent tot 3,1 miljard deels door een overna- nanen zorgden voor 1,7 1. Van de omzet komt nu procent uit Europa. Na mame wordt dat 55 pro- komt 44 procent uit •Amerika. De nettowinst van 99,2 naar 55,4 mil- )Uar. erscheiding rance-KLM ugton - Air France-KLM het tijdschrift Air Trans- Ibgazine uitgeroepen tot lartmaatschappij van het D5. De maatschappij voordelen van de fusie an. t ze vorig jaar ontstond té benutten, aldus het let blad is in het bijzon- Ipreken over de manier j Air France-KLM gestal- aan haar groeiambities, e fusie werd Air France- e grootste luchtvaart- happij van Europa. De ipmannen van het con- pinetta en Van Wijk, na- t onderscheiding in Was- 1 in ontvangst. >r geld voor ste landen donderdag 24 februari 2005 rtS igton - De donorlanden I nieuwe afspraken ge- nver ontwikkelingshulp armste landen. Ze zul- lomende drie jaar 34 dollar beschikbaar stel- t geld gaat naar de Inter- II Development Associa- iderdeel van de Wereld- tt de 81 armste landen leunt. In deze landen 1 de meesten zien rond ïn met minder dan 2 er dag. Het nieuwe be ten kwart hoger dan bij je overlegronde. verdacht omkoping utrecht/gpd - „De Nederlandse Spoorwegen willen tot de top van Europese spoorwegbedrijven behoren." Bij de presentatie van de jaarcijfers, gisteren, sprak topman Veenman zijn ambitie voor de komende jaren luid en duidelijk uit. „We gaan in 2005 een nieuwe fase in." Nu de boel in eigen land op or de is, móeten NS de blik wel over de grens richten. Europa wordt de norm, Nederland is te klein. De 'oude fase' is afgelo pen in een jaar waarin NS op vrijwel alle fronten boven ver wachting scoorden. Zo stapten na drie jaar reizi- gersverlies eindelijk weer iets meer mensen in de trein. Het aantal gereisde treinkilometers steeg in 2004 met 1,8 procent. Ook maakte het reizigersver- voer eindelijk weer winst, 49 miljoen euro. In 2003 leden de NS daarop nog 37 miljoen euro 'verlies. Vorig jaar werd geprofi teerd van tariefstijgingen en een hogere abonnementenver koop. Ook andere bedrijfsonderdelen draaiden goed. Aan winkelver- huur, horeca en de bouwer Strukton werden tientallen mil joenen euro's verdiend. Zelfs bij het noodlijdende NS Inter nationaal, die de Thalys naar Parijs en de ICE-treinen naar Duitsland rijdt, keert het tij. De vertragingen daalden spectacu lair. In 2003 reed nog maar 83,1 pro cent van de treinen op tijd, vo rig jaar was dat gemiddeld 86 procent. „Bovendien", zei Veenman, „telt voor veel reizi gers comfort veel zwaarder." En ook dat verbeterde door nieu we, moderne treinen. Reizigers geven het bedrijf NS - volgens eigen enquetes - gemiddeld een zeven als rapportcijfer. In het topjaar hebben NS ook de grenzen van hun kunnen be- e - Het Europese ruimtevaartconcem lordt in verband ge bet een omkoopschan- bingapore. Een man zou (:tionaris van het minis- H| a defensie van Singapo- 00 dollar hebben gebo- uil voor informatie over k current die ook in de 5 om helikopters te leve- M gens de aanklacht zou jn prijs daarop willen aen. EADS wil over de liets kwijt. De order ging 1 Amerikaans bedrijf. ing Atoglas 11 sluiting iden - Bijna alle 130 la ners van kunststoffa- aglas in Leeuwarden gisteren uit protest te- luiting van de fabriek, in 2006. Bonden, per- ^9gm ondernemingsraad lat minimaal 90 men de slag kunnen blijven. Overige 40 eisen de sta- E sociaal plan. Moeder- rkema denkt er niet de eisen te voldoen. ine duurder iruari. c - Shell heeft gisteren n voor benzines en Bil rh°°8d- Een 'iter eur0 I gaat van 1,249 naar [o, super van 1,303 euro. Diesel stijgt euro naar 0,945 euro. netto-omzet in miljoenen euro 2003 2004 West-Europa 6.404 6.210 Centraal-/Oost-Europa 1.130 1.859 Noord-/Zuid-Amerika 1.497 1.510 Afrika M-Oosten 823 835 Azië Pacific 462 467 Eliminaties -1.267 -1.082 Opbrengst verkopen Dienstverlening 9.049 206 9.799 206 utrecht/gpd - Ze gedragen zich precies als een bankier. Consu menten die de rekening van de schilder, loodgieter of garage pas op het allerlaatste moment betalen. Ze kruipen achter hun pc, boeken het geld van de spaarrekening naar de betaalre kening en van daaraf naar de begunstigde. Zo profiteren ze tot de laatste seconden van de rente op hun spaartegoed. Het zijn klanten waar de Rabobank met ge mengde gevoelens naar kijkt. Want hun betaalgedrag op het scherpst van de snede kost de bank wel 50 miljoen euro per jaar. „Het zijn klanten die een paar keer per week inloggen om hun transacties te doen," zegt Mare Cootjans, commercieel directeur Particulieren. Met 1,9 miljoen actieve klanten en een marktaandeel van 48 procent is de Rabobank marktleider op het terrein van elektronisch be talen in Nederland. Per week krijgt de Rabobank er gemiddeld 10.000 klanten bij voor internetbankieren. Of schoon de banken hun klanten vanachter het loket vandaan hebben gehaald om ze thuis via internet hun bankzaken te laten doen is het geen profijtelijke business. „Een internetklant kost ons geld," zegt Cootjans. Tegenover de 31 euro die parti culiere klanten van de Rabo bank per jaar betalen voor hun bankdiensten (bankpas, Rabo- box e.d.) staan veel hogere kos ten voor de bank. Hoeveel wil Cootjans niet' precies zeggen, maar minstens het dubbele van wat de klant betaalt. Een ge middelde particuliere klant in België betaalt 60 euro per jaar voor zijn bankdiensten. Cootjans: „Het is een van de hardnekkige problemen die we hebben. We weten niet goed hoe we het moeten oplossen." De Rabobank voelt er niets voor om voortaan geld te vragen voor betalingen via internet. „We zullen de kosten aan onze eigen kant moeten terugbren gen," zegt Willem de Jager, ad junct-directeur mobile com- merc. Internetbankieren, in middels 10 jaar oud, is wel een succes. Meer dan 90 procent van de ruim één miljard parti culiere betalingen per jaar die de Rabobank verwerkt gaat elektronisch. Het aantal over schrijvingen op papier is min der dan 10 procent. NS-treinen bij het Centraal Station van Utrecht. Foto: GPD/Jeroen Ju- melet 2003 2004 2003 2004 anp - bron reikt. Door grootschalig onder houd aan het spoor, zullen de treinen niet nog beter op tijd rijden. En zolang de economie kwakkelt, stijgt het aantal trein reizigers ook nauwelijks. Hoe mooi de nieuwe treinen ook zijn. Meer klandizie is - wrang genoeg - alleen te verwachten bij nog langere files op de snel wegen. Ook voor de toekomst staat al les stevig in de steigers. De ho gesnelheidslijn gaat vanaf 2007 rijden tussen Amsterdam en Breda - en verder naar Parijs. Verder start dit voorjaar in de regio Rotterdam de proef met de chipkaart. Geen papieren treinkaartje meer, maar een 'opgeladen' pasje om met de trein te reizen. Nu al staat vast dat de chipkaart in 2007 lande lijk wordt ingevoerd voor al het openbaar vervoer. Het enige dat resteert is buiten landse groei. De eerste stappen zijn al gezet: sinds 1,5 jaar be zitten NS twee spoometwerken in Noord-Engeland: Merseyrail en Nothem Rail. Die lopen goed: NS vervoeren daar dage lijks 270.000 reizigers, een kwart van alle NS-klanten op één dag. Ook Duitsland is nu in beeld. Jm 1*^ Marseille - Bij het artikel 'Passagiers slepen kapitein cruiseschip voor de rechter' in de krant van dinsdag werd door een foutieve verzen ding door de GPD een foto geplaatst van het cruiseschip 'Voyager of the Seas' van de rederij Royal Caribbean Cruises. Het betrof echter het veel kleinere lijnschip 'Voyager', dat op de Bahamas is geregi streerd. Wij bieden onze excuses aan en plaatsen alsnog de foto van de 'Voyager' die in de zware storm terecht kwam. Foto: Reuters amsterdam/anp - Om een ein de maken aan de dalende bier consumptie in Nederland be gint Grolsch een grote reclame campagne en voert het veran deringen op het etiket door. Te gelijk met deze aankondiging moest de Enschedese bierbrou wer gisteren bij de presentatie van de cijfers over 2004 een flinke winstdaling rapporteren. „Bier moet weer premium wor den", legde topman Ab Pasman uit. „Eerst waren er mixen, toen kwam de rosé en nu zijn cock tails populair. En bier werd biertje. Dat moet anders, want de consument heeft zijn inte resse in bier verloren en die moet weer terugkeren." Op het etiket staat niet meer Grolsche Bierbrouwerijen maar Koninklijke Grolsch. Ook veran deren de letters en komen er nieuwe producten. Zoals een klikbeugel die iemand op een blikje kan zetten. „Dat drinkt een stuk makkelijker", aldus Pasman. „Rond Koninginnedag zie je ze overal." De nieuwe slo gan wordt: Bier op z'n Grolsch. Grolsch moet harder groeien dan de markt is volgens Pas man de doestelling. Het werk in de nieuwe brouwerij moet effi ciënter. Ook moeten de alge mene kosten omlaag. De oorza ken van het dalend bierverbruik liggen volgens Grolsch aan de slechte zomer, de economie en de prijzenslag in de super marktwereld. Grolsch had ook nog last van de opstart van de nieuwe brouwe rij in Boekelo. Hierdoor zakte de nettowinst bijna 28 procent tot 22 miljoen euro. De omzet steeg met 4,4 procent naar 314,8 miljoen euro maar dat kwam vooral door de overna me van een drankenhandel. Het verkoopvolume van alle merken van Grolsch steeg met 1 procent naar 3,4 miljoen hecto liter. Grolsch verkoopt ongeveer de helft in Nederland. Eenderde gaat naar Groot-Brittannië en voor circa eënzesde op de ove rige internationale biermarkten. Grolsch is zich meer gaan toe leggen op groei van de bierafeet in het buitenland, vooral Groot- Brittannië, Frankrijk, de VS, Ca nada, Australië en Nieuw-Zee- land. Dat heeft in 2004 geresul teerd in een gemiddelde volu megroei van ruim 6 procent op die 'internationale markten'. den haag/gpd - Eén op de tien e-mails op de werkvloer is privé en heeft niets met het werk te maken. Ongeveer de helft van de werknemers surft 'wel eens' op internet onder werktijd en gebruikt de zakelijke telefoon voor privé-doeleinden. Deze en andere kleine vergrij pen op de werkvloer staan in de gisteren gepubliceerde 'Werk- Monitor' van uitzendconcern Randstad. Ook meldt bijna 46 procent van de ondervraagden zich soms ziek zonder ziek te zijn. Of constateert dat collega's wegblijven zonder gegronde re den. Randstad liet niet onder zoeken hoeveel tijd en geld de werkgever kwijt is aan deze vor men van ongewenst gedrag. Versturen van e-mails moet overigens gewoon kunnen, vindt eenderde van de onder vraagden. Slechts 20 procent spreekt de mailende collega aan op zijn gedrag. Pas als het de spuigaten uidoopt loopt de kans op tot 43 procent dat een eindhoven/gpd - Het eerste on derdeel van de Exel Aviation Group is omgevallen. European Quality Maintenance (EQM), de onderhoudsploeg van Air Exel in Eindhoven, is gisteren door de rechtbank in Den Bosch fail liet verklaard. In december leg de de fiscus beslag op de inven taris en voorraden. Kort daarop werden die geveild. Curator Deterink zei gisteren dat hij voor EQM geen moge lijkheden ziet voor een door start. „Alle 30 personeelsleden worden ontslagen", aldus Dete rink. Of er voor de schuldeisers nog iets in het vat zit, is ondui delijk. Een aantal koeriers krijgt nog geld van EQM. Volgens De terink wordt de komende we ken duidelijk wat er met de rest van de groep gebeurt. De toe komst van Air Exel hangt aan een zijden draadje. Op het nip pertje werd een faillissements aanvraag van Denim Air en Eindhoven Airport afgewend. collega komt vragen of het alle maal iets minder kan. Ongeveer hetzelfde geldt voor collega's die al te vaak met het thuisfront bellen. De drempel om de lanterfan tende collega aan te geven bij de baas blijkt hoog: bijna zes op de tien van de ondervraagden zou dat niet doen. De meeste werknemers tikken hun collega liever zelf op de vingers. Wel wordt het laakbare gedrag uit gebreid besproken bij de koffie- automaat. Uiteraard als de be trokkene daar zelf niet bij is. Op de werkvloer lijkt een onuit gesproken code te bestaan wat nog net wel en niet meer door de beugel kan. Het meenemen van een pen of memoblokje wordt door de vingers gezien. Werknemers die valse declara ties schrijven, gereedschap of inktcartridges meenemen voor huiselijk gebruik lopen een kans van ruim 80 procent op een stevig gesprek met een bo ze collega. „We verwachten zeker verder uit de breiden", liet commerci eel directeur Meerstadt weten. We móeten ook wel want bui tenlandse bedrijven azen al op regionale spoorlijnen die hier in de verkoop komen. En als de NS willen overleven in een Eu ropa met geliberaliseerd trein verkeer, dan zijn exploitaties in het buitenland noodzakelijk. Daarin zijn NS alleen kansrijk als ze behoren tot de top van Europese spoorbedrijven. Net zo punctueel als de Zwitsers, maar voor een Nederlandse prijs. boekarest/anp - Roemenië sluit meer dan 300 vleesverwerkende bedrijven die niet aan de hygië- ne-eisen van de Europese Unie voldoen. In Roemenië voldoet maar 3 procent van de vlees- producenten aan de kwaliteits eisen van de EU. Roemenië treedt in 2007 toe tot de EU. amsterdam/anp - Nadat vorig jaar de pijn bij onderdelen in Australië, de VS en Duitsland flink is verminderd, denkt tech nisch handelshuis Hagemeyer dit jaar ook zijn grootste pro bleemgeval, Groot-Brittannië, weer op de rails te krijgen. Een nieuw distributiesysteem van tien centra, dat midden dit jaar operationeel is, moet daarvoor een stevig fundament leggen. Een centraal distributiesysteem bleek niet goed te werken, aldus topman De Becker gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers. Vorig jaar is er al hard in gegrepen in het Verenigd Ko ninkrijk. Dat leidde tot een au tonome omzetgroei van 4,6 procent, nadat er in 2003 nog een krimp was van 13,8 pro cent. De brutomarges verbeter den en de kosten gingen met ruim 4 procent omlaag. Het aantal werknemers verminder de met enkele honderden, een proces dat nog doorgaat. Anderhalf jaar geleden ging het Naardense concern, dat over de hele wereld handelt in elekroni- sche, industriële en veiligheids producten, langs de rand van de afgrond. Er kwam een grote reorganisatie, nieuw geld via een aandelenuitgifte en ook de banken schoten te hulp. Hage meyer wil de financiële struc tuur dit jaar verbeteren door de uitgifte van een in aandelen omwisselbare lening. Financi eel topman Tiemstra zei giste ren dat moet worden gedacht aan zo'n 100 miljoen euro. Hagemeyer wist vorig jaar het nettoverlies bijna te halveren tot 164 miljoen euro. De omzet daalde van 6,3 naar 5,4 miljard door de verkoop van onderde len die volgens het bestuur niet meer in het concern pasten. Herrekend komt de autonome groei uit op 3,5 procent. Voor aandeelhouders is het leed nog niet geleden. Financiers bedon gen dat pas dividend mag wor den uitgekeerd als aan strenge eisen is voldaan. amsterdam/gpd - Tussenperso nen hoeven hoogstwaarschijn lijk geen inzicht te geven in de provisies die zij ontvangen voor de verkoop van financiële pro ducten. Wel gaan intermediairs, banken en verzekeraars meer duidelijkheid verschaffen over de totale kosten van hun finan ciële producten. In de Tweede Kamer werd gis teren duidelijk dat minister Zalm niet meer aanstuurt op volledige transparantie van de provisies. Enkele maanden te rug wilde hij dat nog in de wet vastleggen. Die maatregel had moeten voorkomen dat tussen personen vooral producten ver kopen waarop zij het meest ver dienen, in plaats van de voor hun klanten meest geschikte. Zalm lijkt te hebben geluisterd naar de beroepsorganisaties van financiële tussenpersonen. Directeur Mourits van de koe pel voor tussenpersonen NVA, is dan ook tevreden over de uit komst van het debat. „Provisies bepalen maar een deel van de kosten van de klant en waarom zouden juist alleen die kosten bekend moeten worden. We hebben nu samen met de ban ken en verzekeraars voorgesteld om alleen het totaalplaatje van een financieel product bekend te maken, en dat niet per kos tensoort te specificeren." De Consumentenbond hekelt de opstelling van de tussenperso nen: „Doordat u niet wilt mee denken over een regeling lijkt het erop dat u veel te verbergen heeft." =g (advertentie) arnhem/gpd - De top van verf- en farmaconcem Akzo Nobel gaat voor eigen rekening aandelen in het bedrijf kopen. Het is voor het eerst dat de raad van bestuur hiertoe overgaat. Is die handel wijze in ons land niet gebruikelijk, in de VS wordt het uitgelegd als een negatief signaal als het niet gebeurt. Topman Wijers ontving vorig jaar een bonus van 628.000 euro, zijn collega Wilderbeek 414.000 en de nieuwe financiële topman Frohn 276.300. Over dit bedrag moet wel eerst belasting worden betaald, vermoedelijk 52 procent. De helft van wat er overblijft wordt gebruikt om aandelen te kopen. Op de beurs in Amsterdam kost een aan deel nu rond de 33 euro. De betrokken bestuur ders houden deze aandelen minimaal drie jaar vast. Volgens Wijers wil de Akzo-top hiermee zijn vertrouwen in de toekomst van de onderneming onderstrepen. Zowel richting de eigen werkne mers als richting beleggers en dan vooral de Amerikanen. Inmiddels is ongeveer tweederde van de aande len in het bezit van grote Amerikaanse beleggers. „Het is voor dit soort beleggers, meer dan in Eu ropa, gebruikelijk om te verwachten dat het top management ook persoonlijk aandelen in de on derneming heeft," aldus Wijers desgevraagd. Grote Amerikaanse beleggers als Brandes en Dodge en Cox hebben hun belang in Akzo on langs tot meer dan 11 procent verhoogd. ING is de enige Nederlandse belegger die met 6 procent een flink belang heeft. Tot dusver bezat Wijers 1604 aandelen Akzo voor eigen rekening, Frohn 1000 stuks. Wilderbeek had geen aandelen. 1.6 LITER OF 2.0 LITER CVVT BENZINE OF 2.0 CRDi COMMON-RAIL DIESEL KIA CARENS VANAF 16.995,- De Kia Carens staat voor keuzevrijheid. Het is maar net wat u wilt. Keuze uit drie krachtige motoren. Of neem de binnenruimte die zich razendsnel opnieuw laat inrichten. Of de royale standaarduitrusting met o.a. airco, ABS, EBD, passagiers- en bestuurders- airbag, elektrisch bedienbare ramen voor en achter en centrale portiervergrendeling. En nu met GRATIS portable DVD-speler met o.a. high-tech monitor, stereo speakers en afstandsbediening. De Kia Carens is er vanaf €16.995,-. Leaseprijs vanaf €439,- /mnd*\ KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE* KIA INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE Verkoopprijs is inclusief BTW/BPM, exclusief metallic lak, kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen. Actie loopt van 10 februari t/m 31 maart 2005 en loopt zolang de voorraad strekt. Acties gelden niet in combinatie met elkaar of met andere acties en zijn alleen van toepassing op auto's met een geel kenteken VAN uitvoering tol maximaal 100.000 km Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 7.01/100 km 11 op 14.3 km tot 8.61/100 km - II op 11.6 km CO; uitstoot van 171 g/km tot 205 g/km. "Leasetarieven op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar Full Operational. Tarieven zijn exclusief BTW en brandstof en omvatten: reparatie, onder houd en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer Onder voorbehoud van kredietacceptatie, SESO Vraag uw dealer naar alle voorwaarden Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E-mail mfoOkia.nl Kijk voor meer informatie ,<n dealeradressen op www.kie.nl of>el 0347-324 300. 3 JAAR LAKGARANTIE

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9