Bush weer vriend van Schroder BUITENLAND Kritiek zet relatie tussen Bush en Poetin op scherp Milosevic verder onder druk Franse minister raakt verder in het nauw r Iran is het gezamenlijke doel Indonesië en rebellen Atjeh beëindigen overleg Medewerkers Unhcr achter Lubbers Momentje van vreugde litser nieuwe if Europol 4sel - Europol in Den haag t vrijwel zeker een Duitse faefunctionaris als nieuwe :teur. Dat lieten diploma- i Brussel gisteren door leren. Het gaat om Max- r Ratzel, nu nog topfunctio- 5 bij de Duitse federale re- che. nkere materie sterrenstelsel .9<bEN - Astronomen van de e universiteit van Cardiff en dat zij een sterrenstelsel >en ontdekt dat geen ster- jevat, maar volledig uit wa- pfgas en donkere materie aat. Het bestaan van 'don- sterrenstelsels wordt al me tijd voorspeld. Donke- 'irrenstelsels kunnen niet len waargenomen met op- e telescopen. Hun aanwe- iid kan wel worden afge- lan de hand van andere rijzingen, zoals radiogol- ngkok schoof |entimeter op kok - Bangkok heeft zich de zeebeving van tweede |3dag 9 centimeter in zuid elijke richting verplaatst, 2akantie-eiland Phuket zelfs 4 ntimeter. Volgens een on- Oieker van de Chulalong- universiteit is er geen re- ot paniek. De conclusies ebaseerd op GPS-metin- donderdag 24 februari 2005 Doden door rines in India 7 gar - Het dodental van de es van de afgelopen dagen j Indiase provincie Kasjmir Agens de autoriteiten opge- tot 225. Zeker 300 men- orden nog vermist na de ste sneeuwval in het ge- n veertig jaar. Op sommi- atsen liggen stapels lijken sneeuw. Begraven is on- i'Sijk. sancties [23 9 'Iel - De Europese Unie jhet West-Afrikaanse land ^•jjmet sancties gedreigd als 11!$ 'grondwettelijke orde en 59'cmocratische proces' niet 122.^t- In Togo is Faure Gnas- als president geïnstal- '^ia de dood van zijn vader, ^tas niet volgens de regels grondwet. jiweg Italië itgesneeuwd 5,26^ V' ikenkrabber rand gestoken 1 regenval 31,95 26.oqo - De Spaanse politie 41,8% Windsor Tower in Ma- 2116 aangestoken. Dat meld- 25,33>aanse media woensdag. 30'oien 13 febmari brandde 2 Wolkenkrabber in de Spaan- 44,i9fdstad af. Aanvankelijk 43,34 6a3»idweer ervanuit dat het 5i,oqras ontstaan door kort- 5I» tijdens de renovatie van 12,9®d. 15.92 19.43 mainz/anp - Zowel de Amerika nen als Europa willen de nucleai re kwestie rond Iran met diplo matie oplossen. Washington en Berlijn zijn weer vrienden, was de boodschap tijdens het een daagse bezoek van president Bush aan de Bondsrepubliek. Meningsverschillen over Irak behoren tot het verleden, ver klaarde bondskanselier Schro der na zijn 1,5 uur durend ge sprek met de Amerikaanse lei der. Bush verklaarde dat hij een goede relatie met Europa na streeft. „En die is uitsluitend mogelijk, als wij ook een goede verstandhouding met Duitsland hebben", aldus.de president. Kanselier Schroder zei opgeto gen te zijn dat de Verenigde Staten de Europese pogingen steunen om Iran door onder handelingen van een nucleair wapen af te houden. „We heb ben een gezamenlijk doel", al dus de bondskanselier. Volgens Bush is het van wezen lijk belang dat de Iraniërs de wereld met één stem horen spreken. „Iran is geen Irak", al dus het staatshoofd. „We zijn nog maar net begonnen met onze diplomatieke inspannin gen en ik wil onze vrienden danken voor het nemen van de leiding in dit proces". Ondanks de verbeterde ver standhouding, zitten beide lan den niet geheel op een lijn. Bush ziet de noodzaak niet in van een door Schroder gewen ste drastische herziening van de NAVO. Het zit Washington bo vendien niet lekker dat Berlijn en Parijs het wapenembargo te gen China willen opheffen. Naar verluidt op verzoek van Bush zelf, had de Amerikaanse president ook een korte ont moeting met de christen-de mocratische oppositieleidster Angela Merkel. Bush liet Merkel weten dat hij groot belang hecht aan nauwe banden met de Duitse oppositie. Anders dan de sociaal-democratische SPD van Schroder sprak de CDU altijd onomwonden haar steun uit voor het buitenlandse beleid van de Amerikaanse re gering. De wijde omgeving van Mainz was tijdens het bezoek van Bush helemaal 'op slot'. Onge kende veiligheidsmaatregelen moesten ervoor zorgen dat het bezoek zonder problemen en incidenten verliep. Boven de stad en de omgeving vlogen politiehelikopters. In to taal waren 10.000 politiemen sen ingezet. Vier autosnelwegen waren afgesloten. Het spoor wegverkeer had te maken met vertragingen als gevolg van de strenge veiligheidsmaatregelen. Het scheepvaartverkeer op de Rijn en Main was tijdens het bezoek de hele dag stilgelegd. Ook het luchtruim was dicht. De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa zag zich ge dwongen ruim honderd vluch ten vanaf de luchthaven van Frankfurt te annuleren, waar door ruim 4500 passagiers strandden. Autofabrikant Opel onderbrak de productie. 40'j- Opnieuw hebben en ijs in Italië voor gro- i76.keersproblemen gezorgd, tal stukken van de 'au- 'eg naar de zon' van Mi- ^ar Rome is voor het ver- 23,jesloten door zware 208,jwval. Er viel opnieuw heel leeuw in het midden van d. In Rome en Napels ond het verkeer grote 5 2gi van neerslag en harde ?gm Californië 21,9d 24,7% 43,7(1 22.7(j 21.29CELES - Zware regenbuien ^2'2^men hebben in het an- 28,14» zonnige Californië al 29. °|»en personen het leven i^jTln de Amerikaanse staat 2i!6Qhet al bijna een week on- i^ ^ïken en ook de komende 59'3(werwachten metereolo- 2i,3jerslag. Het regenseizoen 3®' jii Californië normaal ge- 7'eji tot eind maart, en vol- 23.55nerikaanse media wordt Ji^iprd uit 1883 - 1884 (95 8o]7Qeter) ruimschoots ge- 1504,00 Slachtoffers i' onbekend »rk - Bijna drieënhalf de aanslagen op het Trade Center in New de identificatie van iffers stopgezet. Het bu- lor medisch onderzoek e grenzen van de foren- •vetenschap verlegd, 0n van 1161 slachtoffers ititeit niet vaststellen. Er g 9720 bot- en weefsel- fiten waarvan niet kan l bepaald bij welke naam Inge lijst van doden ze Mocht de wetenschap long vooruit maken, dan I identificatiepogingen door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - De Franse minister van economie en financiën, Hervé Gaymard, is verder in het nauw gebracht door nieuwe onthullingen van het weekblad 'Le Canard Enchainé' over zijn privéleven. Gaymard moest vo rige week halsoverkop verhui zen nadat het weekblad had ge meld dat hij op kosten van de staat een luxe-appartement van 600 vierkante meter in hartje Parijs had gehuurd voor 14.000 euro in de maand. Gisteren meldde 'Le Canard' dat Gay mard al eigenaar is van een ap partement aan de boulevard Saint Michel van 235 vierkante meter dat hij verhuurd heeft aan een vriend. De krant 'Le Monde' berichtte later op de dag dat Gaymard als huisbaas per maand 2.500 euro voor dat appartement incasseert. De woordvoerder van Gaymard heeft berichten tegengesproken dat de minister bij president Chirac zijn ontslag zou hebben aangeboden maar dat Chirac dat zou hebben afgewezen. Pre mier Raff ar in, gevraagd naar een reactie op een mogelijk af treden van Gaymard reageerde koeltjes: „Volgens de grondwet is de eerste minister de enige die bij de president het ontslag van een van zijn ministers kan indienen." Volgens 'Le Canard Enchainé' heeft de verbouwing van het door Gaymard beoogde appar tement zo'n slordige 150.000 euro gekost. Bovendien had de familie Gaymard op kosten van het departement bestellingen geplaatst voor een gloednieuwe keuken en allerlei elektrische apparatuur. Eerder was uitge lekt dat de minister en zijn ge zin in hun huishoudelijke om geving zouden worden bijge staan door een butler, een kok, een werkster en een gouver nante voor de acht kinderen. Alles betaald door het ministe rie. Ook de huur zou volledig door de Franse staat worden betaald. De minister zelf ver dient een maandsalaris van ca. 14.000 euro. De affaire heeft in Frankrijk enorme opschudding veroorzaakt en is het gesprek van de dag. Politici van allerlei pluimage breken de staf over de minister die geldt als een ver trouweling van president Chi rac. helsinki/anp - Afgevaardigden van de Indonesische regering en Atjeh-rebellen hebben giste ren hun driedaags overleg in de Finse hoofdstad Helsinki afge sloten. De gesprekken hebben „vanuit ons perspectief enig vooruitgang" opgeleverd, aldus de Indonesische minister van Communicatie Sofyan Djalil. Van 12 tot en met 17 april is er opnieuw in Helsinki een nieu we ronde in het vredesoverleg dat een einde moet maken aan het 29-jarige conflict. Een zegs man van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) verklaarde eerder „opti mistisch te zijn, maar ontkende dat de GAM haar streven naar onafhankelijkheid had willen laten varen in ruil voor zelfbe stuur. „De strijd van de GAM voor on afhankelijkheid gaat door", al dus de woordvoerder, „maar over onafhankelijkheid wordt niet gesproken." Hij hoopt dat het overleg voort zal duren en dat het beide partijen mogelijk zal maken om het idee van vre de aan hun aanhangers te slij ten waardoor een langdurige President Bush heeft ter afsluiting van zijn bezoek aan Duitsland nog een onderonsje met militairen in Wiesbaden. Vandaag spreekt hij in Slowakije met de Russische president Poetin. Foto: Reuters Geen van beide presidenten zit te wachten op een verslechtering van de betrekkingen door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Eens keken ze elkaar in de ogen en was er een instinctief gevoel van verstandhouding. George Bush en Vladimir Poetin hebben de afgelopen ja ren de nadruk gelegd op hun goede per soonlijke betrekkingen. Die 'mannen- vriendschap' is onder druk komen staan door toenemende Amerikaanse kritiek op de autocratische Poetin. Maar dit is nu juist het moment waarop de per soonlijkheden en persoonlijke relatie van beide presidenten van groot belang kunnen zijn, zegt Celeste Wallander van het Centrum voor Internationale Studies in Washington. Het leiderschap in het Kremlin is geïso leerd en voert een zelfdestructieve poli tiek. Bush moet de daar bestaande my the wegnemen dat de VS de Oekraïense verkiezingszege van president Viktor loesjtsjenko hebben georkestreerd, meent Wallander. Bush staat in de VS onder druk om Poetin nu eens eindelijk de wacht aan te zeggen over de trend naar minder democratie in Rusland. Als vrijheid, democratie en rechtsorde de pijlers zijn van je buitenlands beleid, kun je moeilijk zwijgen over Poetins wurggreep op democratische instituties, zeggen toonaangevende Republikeinen en Democraten. Vandaar dat Bush vandaag tijdens de ontmoeting in het Slowaakse Bratislava Poetin er aan zal herinneren dat pro gressie in hun relatie afhangt van demo cratische hervormingen. Hij zal de zor gen van de VS en de Europese leiders overbrengen en hem onder vier ogen 'op een vriendschappelijke manier' vra gen naar de beslissingen die hij heeft ge nomen, zei Bush gisteren in Brussel. Ook in Moskou is volgens Rusland-ex pert Stephen Sestanovich harde taal ge sproken in de aanloop naar de topont moeting. De kritiek op Poetin is er ver taald als een opleving van de vijandig heid uit de Koude Oorlog, zei hij op een bijeenkomst van een internationale denktank in Washington. In de Russi sche elite is sprake van toenemend anti- Amerikanisme, vooral aangewakkerd door de gebeurtenissen in Oekraïne. Maar geen van beide presidenten zit te wachten op een echte verandering in de relatie, aldus Sestanovich. Bush zei dinsdag dat de VS gebaat zijn bij een 'constructieve relatie' met Rus land, onder meer in de gezamenlijke strijd tegen terreur. Isolatie van Rusland is niet het antwoord, zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Con- doleezza Rice (een Rusland-expert) eer der. De mogelijkheden voor de VS om veranderingen in Rusland met meer dan woorden te stimuleren zijn beperkt, zeg gen analisten. Rusland is niet langer in geldnood en heeft zijn leningen aan de Wereldbank en IMF bijna afbetaald, dankzij de forse inkomsten uit olie en gas. Hoe belangrijk de Amerikaans-Russi sche samenwerking op het gebied van terrorismebestrijding en ontwapening ook is, er moet wel iets op tafel gelegd worden om de relatie weer enige geloof waardigheid te geven, meent Sestanovi ch. Niet onderschat mag worden hoe slecht de omstandigheden zijn waaron der deze ontmoeting plaatsvindt, zegt hij. Ruslands economische beleid is corrupt en ondoorzichtig. Poetin heeft zijn greep op gouverneurs en media versterkt. Her vormingen van het rechtssysteem zijn een ramp. De reactie op de terreuraan slag op de school in Beslan kwam in competent over. De inmenging in de verkiezingen in Oekraïne oogde onhan dig. In eigen land heeft Poetin zich on populair gemaakt met zijn sociale her vormingen. En Poetins adviseurs praten volgens Russische media over een grondwetswijziging die een derde ter mijn voor de president mogelijk moet maken. Poetin zocht vier jaar geleden betere contacten met Bush onder meer om zijn internationale invloed te vergroten. Maar zijn streven naar economische groei en verdere toenadering tot de we reld wordt nu gehinderd door de per ceptie onder zijn adviseurs dat het Wes ten erop uit is Rusland te verzwakken, aldus Wallender. Dat Poetin de omstre den zege van de pro-Russische kandi daat in Oekraïne voortijdig erkende, was een misrekening, klaarblijkelijk ingege ven door angst voor een zich verkleinen de Russische invloedssfeer, meent deze Rusland-deskundige. „Bush moet Poe tin vertellen dat hij er niets mee opschiet zichzelf te isoleren." genève/anp - De top van de Unhcr „betreurt" het dat Ruud Lubbers is afgetreden als Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen. In een brief aan VN-baas Kofi Annan hebben afdelingshoof den geschreven dat zijn vertrek de VN-vluchtelingenorganisatie berooft van een „creatief en moedig leider". Ook honderden medewerkers hebben inmid dels een steunbetuiging voor Lubbers ondertekend. In de brief die het management maandag verstuurde, spreken de Unhcr-bestuurders hun „blijvende steun" uit aan Lub bers en roemen zij diens „on vermoeibare inzet" voor de or ganisatie en zijn „sterk en prak tisch leiderschap". De voormalig premier van Ne derland trad zondag af, nadat een uitgelekt rapport over sek suele intimidatie zijn positie aan de top van de vluchtelin- genorgansiatie onhoudbaar had gemaakt. Lubbers heeft verder „een om geving gecreëerd waarin mede werkers op elk niveau zich vrij voelen om hun mening te ui ten, hoe verschillend ook", al dus het management. „We ho pen dat dit alles, en niet het ge lekte onderzoeksrapport over een klacht die volgens u niet onderbouwd kon worden, zal worden gezien als de erfenis van zijn tijd als hoge commis saris." In een tweede brief, opgesteld door medewerkers van de Unh cr, schrijven zij „geschokt" te zijn over het aftreden van hun baas. Lubbers is in het Unhcr- hoofdkwarter in het Zwitserse Genève weer aan het werk ge gaan. Hij blijft de VN-organisatie lei den, totdat secretaris-generaal Annan een nieuwe Hoge Com missaris heeft gevonden. Rechters: Wij komen u niet meer tegemoet bestand mogelijk wordt. „Er zijn mensen die niet instem men met het vredesproces", voegde hij eraan toe. In Atjeh zijn al meer dan 12.000 mensen om het leven gekomen sinds de sepataristen hun strijd in 1976 begonnen voor de onaf hankelijkheid van de olierijke provincie. Volgens de GAM rooft lakarta de grondstoffen uit Atjeh en richt het leger bloedbaden aan onder de be volking. De regering begon in mei 2003 een groot offensief te gen de GAM. De tsunami op de tweede kerst dag veroorzaakte enorme scha de op Atjeh. Dat dwong rebel len en regering tot een nieuwe poging om tot een vreedzame oplossing te komen voor het conflict. Hoewel beide partijen tijdens een eerste gespreksron de afspraken „om te proberen af te zien van geweld" tijdens de wederopbouw, heeft het le ger al toegegeven sinds het na tuurgeweld al meer dan twee honderd rebellen te hebben ge dood. kakuma - Sudanese vluchtelingetjes spelen opgewekt bij het raam van hun school in een kamp in Kenya. Zij kregen bezoek van de Ame rikaanse ambassadeur William Bellamy, die zich op de hoogte stelde van hun situatie. In de stad Kakuma wonen zo'n 86.000 Sudanezen die op de vlucht zijn voor het geweld in hun land. De meesten zijn afkomstig uit het zuiden van Sudan. Foto-, Reuters den haag/gpd - De rechters bij het Joegoslavië-tribunaal heb ben het helemaal gehad met de wijze waarop Slobodan Milose vic zijn verdediging voert. Vol gens de magistraten gebruikt de verdachte zijn tijd niet efficiënt. Daardoor ziet het er naar uit dat hij zijn verdediging niet kan afronden binnen de hem toege wezen 150 procesdagen. Een verlenging van die termijn zal de rechtbank echter niet toe staan, aldus rechter Robinson. „U gebruikt uw tijd niet opti maal." Uit berekeningen van de rech ters blijkt dat Milosevic in het huidige tempo na 75 procesda gen alleen de aanklacht inzake oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in Kos ovo zal hebben behandeld. De aanklachten inzake Kroatië en Bosnië moeten dan nog aan de orde komen. Robinson wees er op dat Milosevic sommige ge tuigen zes tot twaalf uur wil verhoren: anderhalve tot drie procesdagen. „Na 150 proces- dagen heeft u in het beste geval 100 tot 120 getuigen gehoord", aldus de rechter. Robinson wees erop dat Milo sevic de hem toegewezen raadslieden Kay en Higgins niet gebruikt. Ook zijn eigen part ners zet hij niet in. „Het is uw verantwoordelijkheid binnen 150 procesdagen klaar te zijn. Wij zullen de zaak scherp in de gaten houden. U moet efficiënt werken, vragen moeten rele vant zijn en u moet niet in her halingen vallen." De tegenwerping van Milosevic dat hij niet genoeg tijd heeft ge tuigen voor te bereiden op hun optreden bij de rechtbank en hen daarna te verhoren wees Robinson woedend van de hand. „Ik wil dit niet horen. U hebt hulp, gebruik die dan, dan komt u geen tijd te kort. Wij ko men u niet meer tegemoet'. Ik waarschuw u." Toen Milosevic opmerkte dat Kay en Higgins voor de rechtbank werken en niet voor hem beet Robinson hem toe: „Dit is te gek voor woorden. Daar is geen enkel bewijs voor." De rechter gaf een desnoods nieuw medisch advies te vragen om te bepalen of Milosevic niet meerman drie procesdagen per week aan kan. Eerder stelden medici een limiet aan de tijd die de verdachte in de recht bank kan doorbrengen vanwe ge zijn hartklachten die veroor zaakt worden door stress. Robinson haalde ook uit naar aanklager Nice. Die gebruikt veel meer dan de helfcoegesta- ne tijd voor het ondervragen van de door Milosevic uitgeno digde getuigen. Bovendien brengt hij bij die verkoren nieu we stukken in hetgeen telkens een lange discussie over de vraag of die aanvaard kunnen worden als bewijsmiddel, ople vert. „Wij zijn niet tevreden over de snelheid van het proces. Wij blijven de zaak ook kritisch vol gen en houden de mogelijkheid voor nadere maatregelen open", aldus Robinson. In plaats van het tijdrovende ver horen van mensen stelden de rechters voor bewijsmateriaal schriftelijk in te dienen. Milose vic wees dat meteen af. „Dat is een methode van de aanklager, ik wil dat alles publiek ge beurt."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7