Internet verdringt Consumentenbond INTERNATIONALE "SSsfr1 PRIJSSTUN f! 266,- BINNENLAND 1 enpert Chinese 'sekskapsalon' duikt op in Nederland WD wil crisisberaad gekozen burgemeester Donner wil subcultuur wietbranche tegengaan Zelfs eigen leden raadplegen websites Flamingo's vinden elkaar Zware beveiliging bij geding tegen Hirsi Ali Schilder loopt meer risico op kind met afwijking Europees referendum op 1 juni Minister tegen wil en dank 'Populisme goed voor democratie' Ilianen in lie-index donderdag 24 februari 2005 jam - De politiekorpsen r rland wisselen sinds 1 informatie met elkaar overlastgevende en cri- (Vntillianen. De politie am-Rijnmond nam het kftot de Landelijke Ver- :x. Tot nu toe is alleen al 1100 Rotterdamse An- t die in de index staan :er informatie uitgewis- "gens korpschef Mey- de uitwisseling nodig, Intilliaanse overlastge- nmobiel zijn en zich niet 0Q /en in het bevolkingsre- Lai enjacht Z mogelijk iden - Het is weer mo- n in Friesland op vos- gen- De provincie d heeft een ontheffing 1 aan de Faunabeheer- Fryslan voor het van loden van vossen ter ming van weidevogels. ay :levoland is het weer an vossen af te schieten urt van kippenboerde- vaj chting De Faunabe- a ng en de Dierenbe- ng zijn zeer teleurge- - j vinden dat de vossen- boden moet worden. )en:n vormen volgens hen I?a /aar voor de weidevo- =irdvangst aaksigaretten Lg - De Douane en de pgsdienst FIOD-ECD vorig jaar een record- lamaaksigaretten onder in totaal werden in 2004 zeiben sigaretten in be- Ruim 63 procent voi bleken imitaties van ;anij merken te zijn, een ;ewëer was dat nog 38 pro- liet |er dan de helft van de eftepte sigaretten was i voor de Engelse y Nederlandse ami-dode nzal en 0g - Het Rampen Identi- ma tam (RIT) in Thailand 1 derteren het 22e Neder- van de zee- Het gaat Donnie Moes- k eqDen Haag. Van zijn 'e vrj, de 29-jarige Melissa iar ojdie met hem door nk kjl reisde, ontbreekt nog Zo goed als zeker zij de ramp niet over- micjlgens het ministerie e inllenlandse Zaken wor- per j circa vijftien mensen zen is van ongeveer vijf ze dniet duidelijk of zij »arenjg jaar in het rampge en nren. Ie M litbie professor (geschiedenis vanl** ngsllAM - Theo Stevens is ife bijzonder hoogleraar jchiedenis in Neder- stelléiaf september begint van Vrije Universiteit in ad Njam met het geven van net a Stevens wil een zo'n banl<|iogelijk beeld proberen iet ah van de sportbeleving dar land door de eeuwen jnge «r verdrinkt embad h - In een zwembad in :h is gisteren een jon- vier jaar verdronken, net twee zussen gaan ;n en bleef in het kin- chter toen de twee wat ten. Hij werd volgens teruggevonden in het ad. Reanimatie hielp den haag/anp - GrOWShopS waar men materiaal voor de wietteelt kan kopen, trucks van 'ons stekje' die de spullen rond brengen en heuse glossy maga zines over softdrugs. De wiet branche floreert in Nederland en draagt dat openlijk uit, tot groot ongenoegen van minister Donner van Justitie en de Tweede Kamer. ,,Er is een hele cultuur rondom wietteelt ont staan", aldus Donner. De bewindsman kondigde gis teren aan niet alleen de groot schalige wietteelt aan te pak ken, maar ook deze openlijke 'uitwassen'. De vraag is alleen hoe, want het zijn legale pro ducten die ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Het gaat om grondstoffen, lam pen of andere gereedschappen om de wietplantjes tot volle groei te laten komen. Donner laat de mogelijkheden onderzoeken om deze praktij ken in te dammen. Hij denkt daarbij onder meer aan een vergunningenstelsel. rotterdam/gpd - Her en der duiken in Nederland Chinese kapsalons op waar ook seksueel getinte massages worden gegeven. De politie is nauwelijks op de hoogte van het nieuwe verschijnsel, maar in Rotterdam en Den Haag wor den de extra diensten vrij openlijk en zonder vergunning aangeboden. In Azië komen deze kapsalons vaker voor. Het zijn verkapte bordelen. Tot op heden gingen er wel geruchten over ille gale prostitutie in de Chinese gemeen schap in Nederland, maar kwam door de geslotenheid van deze bevolkings groep daar weinig van naar buiten. Een China-expert van de Amsterdamse poli tie uitte jaren geleden al eens zijn zorgen over de kwetsbaarheid van gesmokkelde Chinese vrouwen. Ze zouden mogelijk moeten werken als prostituee. Recent zijn er sterke aanwijzingen dat ook in Nederland de Chinese 'kapsalon' zijn intrede heeft gedaan. Als een variant op het aloude 'sambal bij' in Chinese restaurants kunnen mannelijke bezoe kers van de kapsalons ook een massage krijgen, inclusief een hoogtepunt. Op een site voor hoerenlopers wordt de laatste tijd driftig geschreven over deze nieuwe aanwinsten in onder meer Den Haag en Rotterdam. Voor een gering be drag komt de klant er aan zijn gerief, zo wordt duidelijk. De kapsalon in Rotter dam zit in het centrum en heeft behalve een knipbeurt voor een tientje ook een dame voor 25 euro per uur ter beschik king. Buiten staat een bord waarop de massagebeurt wordt aangeprezen. Binnen wordt een Aziatische man ge knipt. Een vriendelijke meneer van de kapsalon maakt duidelijk dat de massa ge kan worden gegeven. In gebrekkig Nederlands en ja-knikkend beantwoordt hij de vraag of het om een erotische massage gaat. „Door een vrouw, aan beide kanten. Op de hoerenloperssite zijn de schrijvers enthousiast. Minder geamuseerd is de politie. Van de Rotterdam kapsalon is zeker dat die geen vergunning voor een seksinrichting heeft. Voor hulpverleners is het moeilijk con tact te leggen, omdat de vrouwen die er werken bijna alleen Chinees spreken. Het is dan ook niet bekend of ze hier le gaal zijn en of er een organisatie achter de nieuwe activiteit schuil gaat. Ook in Den Haag hebben hoerenlopers een Chinese kapsalon met bijzondere diensten ontdekt. Volgens de gegevens van de Kamer van Koophandel zijn de activiteiten in de Rotterdamse zaak offi cieel 'dames- en herenkapsalon' en 'ver zorgen voetmassages'. 3B& -Wife breukelen/anp - Prijs- en kwali- teitvergelijkers op internet ver dringen traditionele consumen tenorganisaties steeds meer als het gaat om het advies aan con sumenten. Dat blijkt uit een re presentatief onderzoek van de Nyenrode Business Universiteit. Nyenrode maakte de onder zoeksresultaten gisteren be kend. De onderzoekers stellen vast dat de Consumentenbond en andere consumentenorgani saties, en televisieprogramma's als Kassa en Radar, geen be langrijke adviesbron meer zijn voor consumenten. Het onderzoek is uitgevoerd in de markt voor mobiele telefonie en energie. De wetenschappers concluderen dat de consument een sterke voorkeur heeft voor de websites van een nieuwe ge neratie adviesorganisaties, die een combinatie van prijsverge lijkingen en andere informatie verschaffen. Eenderde van de ondervraag den ziet deze websites als de belangrijkste informatiebron, gevolgd door reclame (18 pro cent), websites van leveranciers (18 procent), informatieve ra dio- en televisieprogramma's (18 procent), familie en vrien den (16 procent) en de Consu mentenbond (14 procent). De opkomst van adviesorgani saties die vooral via het internet de consument bereiken, is vol gens Nyenrode een fenomeen van de laatste tien jaar en heeft volgens de onderzoekers bij consumenten een trendbreuk veroorzaakt. Zelfs de leden van organisaties als de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis zeggen dat ze die organisaties maar weinig raadplegen. Circa een derde van de leden gaat bij de eigen organisatie te rade. Als belangrijkste reden hiervoor geeft de consument de ruime informatievoorziening door an dere bronnen. harderwijk - Flamingo's zwemmen in het Veluwemeer, vlak bij het Dolfinarium in Har derwijk. In het meer leven zo'n 25 flamin go's. De dieren worden wel vaker in Neder land gezien, maar zo'n grote groep is wel een bijzonderheid. Het gaat vermoedelijk om dieren die zijn ontsnapt uit verschillende die rentuinen in Europa en elkaar hebben gevon den. Foto: ANP den haag/gpd - De regerings partijen kunnen het maar niet eens worden over de gekozen burgemeester en het nieuwe kiesstelsel. Op initiatief van de WD gaan de fractievoorzitters van D66, WD en CDA om de tafel zitten met premier Balke nende en de vice-premiers De Graaf en Zalm. Op die manier moet worden voorkomen dat de onenigheid uitloopt op een kabinetscrisis. Met name de WD hikt aan te gen de voorstellen van minister van bestuurlijke vernieuwing Thom de Graaf. WD-fractie- voorzitter Jozias van Aartsen vindt dat de gekozen burge meester in het kabinetsvoorstel veel te weinig macht krijgt. „De voorstellen van De Graaf zijn het nét niet", aldus Van Aartsen. De WD wil dat een burgemeesterskandidaat met een eigen programma de ver kiezingen in gaat en dat pro gramma daarna uitvoert. CDA en WD zien ook niets in het voorstel van De Graaf om in 2006 alle burgemeesters te ont slaan en vervolgens in alle ge meenten verkiezingen te hou den. De partijen willen dat be noemde burgemeesters hun ambtstermijn afmaken en dan pas vervangen worden door ge kozen burgemeesters. Ook de invoering van een nieuw kiesstelsel ligt gevoelig. De Graaf wil dat kiezers straks twee stemmen kunnen uitbren gen: een op de landelijke lijst en een voor een regionale kandi daat. „Dat systeem is zo inge wikkeld dat De Graaf het niet eens aan zijn eigen D66-leden uit kon leggen", aldus een bron binnen het CDA. In de zomer van 2004 hadden de partijen al overleg over de problemen, maar toen kwam men er niet uit. D66 dreigde onlangs nog met een kabinets crisis als de voorstellen niet worden aangenomen. rijswijk/anp - Het kort geding van de Islamitische Vereniging tegen WD-politica Ayaan Hirsi Ali wordt dinsdag 1 maart be handeld in de extra beveiligde rechtszaal in Rotterdam. De rechter uit Den Haag buigt zich over het geschil. De Islamiti sche Vereniging eist een verbod op het maken en uitbrengen van een vervolg op de film Sub mission van Hirsi Ali en de ver moorde filmmaker Theo van Gogh. Ook wil de vereniging dat de rechter Hirsi Ali verbiedt zich voortaan nog kwetsend, grievend of godslasterlijk over de islam uit te laten. Hirsi Ali werkt aan een vervolg op Submission. Deze film ging over de mishandeling van mos limvrouwen. Het thema van het tweede deel is de manier waar op volgens Hirsi Ali de islam het individu onderdrukt. Gezien de toelichting die de WD-politica op het tweede deel heeft gegeven, verwacht de advocaat van de Islamitische Vereniging, R. Moszkowicz, dat het vervolg van Submission ook godslasterlijke elementen zal bevatten. Ook constateert de raadsman dat Hirsi Ali blijft stellen dat het islamitisme le vensgevaarlijk is, „nog wel zon der onderscheid te maken tus sen fundamentalistisch islami tisme en islamitisme in het al gemeen." Na de moord op Theo van Gogh zei Hirsi Ali dat ze een duidelijk verband ziet tussen het uitzenden van de omstre den film en de 'rituele slach ting' die Van Gogh volgens haar heeft moeten ondergaan. „Di rect na de uitzending van de film Submission part 1 was er een belangrijke aanwijzing dat iemand wraak zou nemen op Van Gogh", schreef ze in een verklaring na de moord op de filmmaker. den haag/anp - Schilders lopen vijfmaal zoveel risico een kind te krijgen met aangeboren af wijkingen dan andere beroeps groepen. Dat zeggen onderzoe kers van het Universitair Me disch Centrum St. Radboud in Nijmegen. Het verhoogde risico wordt veroorzaakt door het werken met oplosmiddelen in bijvoorbeeld verf. In een onderzoek, dat gisteren gepresenteerd werd, vergeleek het ziekenhuis 1500 schilders met evenzoveel timmerman nen. Bij de schilders was het aantal kinderen met een aange boren afwijking ongeveer 4 pro cent, bij timmerlui rond de 1 procent. In het onderzoek werd gebruik gemaakt van gegevens voor het jaar 2000. Sinds dat jaar zijn schilders verplicht om binnens huis verf te gebruiken met zo min mogelijk oplosmiddelen. „De verwachting is dat schil ders sindsdien minder worden blootgesteld aan oplosmidde len. Echter ook mensen met een lage blootstelling lopen een hoger risico op kinderen met een aangeboren afwijking", zegt Radboud-onderzoeker M. Hooiveld. Oplosmiddelen, die ook in lijm en schoonmaakmiddelen zit ten, leiden verder tot gezond heidsrisico's bij de schilders zelfs. Zo is een aantal soorten oplosmiddel kankerverwek kend. Verder kan blootstelling de schildersziekte OPS veroor zaken. OPS (organo psychosyn- droom) is een aandoening aan het centrale zenuwstelsel. Deze ziekte komt ook veel voor bij ta pijtleggers. De Vereniging OPS, een belan genorganisatie voor slachtoffers van de ziekte, wil dat de over heid een instituut opricht dat bemiddelt tussen slachtoffers, het bedrijfsleven en verzeke raars, met als doel een schade vergoeding. (advertentie) IN MEMORIAM De Oase Boxspringroom Bijzonder slaapcomfort, enorm veel keuzes en dimensies den haag/anp - Het referen dum over de Europese Grond wet wordt op woensdag 1 juni gehouden. Dat zijn de Referen dumcommissie en minister De Graaf voor Bestuurlijke Ver nieuwing overeengekomen. De datum biedt de gemeenten voldoende ruimte om de volks raadpleging voor te bereiden, aldus een mededeling van de commissie. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken hebben al laten weten geen probleem te heb ben met de datum. Het referendum biedt de Ne derlandse bevolking de moge lijkheid de Eerste en Tweede Kamer te adviseren al dan niet in te stemmen met het tweede Verdrag van Rome, ook wel de Europese Grondwet genoemd. Stemgerechtigden krijgen de vraag voorgelegd: „Bent u voor of tegen instemming door Ne derland met het Verdrag tot vaststelling van een Grondwet voor Europa." Het is de eerste keer in de parlementaire ge schiedenis dat Nederland een nationaal referendum houdt. Voor- en tegenstanders van de grondwet kunnen bij de com missie vragen om een subsidie voor hun activiteiten. Voor ie der kamp heeft de commissie een bedrag van 400.000 euro klaar liggen. dordrecht/anp - De Neder landse democratie kan best een beetje populisme ge bruiken. Een grotere aan dacht voor personen in de politiek schaadt de democra tie niet, stelt PvdA-leider Bos. Volgens hem moet er niet halsstarrig vastgehou den worden aan het oude. „Ik ben ervan overtuigd.dat die houding uiteindelijk schadelijker zal zijn voor de democratie dan een oprech te poging haar te modernise ren, personaliseren en popu lariseren", zei Bos gisteren tijdens de Johan de Wïtt-le- zing in Dordrecht. Bos zei te hebben geleerd van de turbulente opkomst van Pim Fortuyn in 2002, die de geslotenheid van de be stuurlijke elite aan de kaak stelde. De PvdA-leider vindt dat de Nederlanders burger meer te kiezen moet krijgen. „Niet om de representatieve democratie te slopen, maar om haar aan te vullen en daarmee te versterken." Volgens Bos blijkt uit onder zoek dat kiezers hun keuze toch bepalen op basis van criteria als competentie en betrouwbaarheid, en niet 'om een glimlach of een lek ker kontje'. Verkiezingspro gramma's en andere belof ten zijn heel relevant, maar dat „ze vallen of staan met het vertrouwen in de per soon die ze moet uitvoeren", vindt hij. „Politici gaan lan ger mee dan programma's en ze komen voor tal van keuzes te staan waar pro gramma's onmogelijk in kunnen voorzien." cwaiEaMUSsa eindhoven/son sliedrecht Woonboulevard Meubdplein Woonboulevard Lylantsebaan 4 Ekkcrsn)! 4113 Sliedrecht •s+eTCGBCCKH I BosscboBoulevard Reilscbewcg Zijn naam was onverbrekelijk verbonden aan D66, de partij die de gisteren overleden oud minister Henk Zeevalking mee oprichtte. Hij was een van de 35 mensen, die in september 1966 het appèl ondertekenden waar in zorg werd geuit over de ver kalkte Nederlandse politiek en dat de aanzet gaf tot de nieuwe partij. Voor Zeevalking, tot dan toe ac tief lid van de WD, golden de zelfde motieven als voor de an deren, zegt Hans van Mierlo, destijds het gezicht van D66. Zeevalking was voor partijpoli tieke en staatsrechtelijke ver nieuwing en wilde pragmati sche politiek bedrijven. Van Mierlo herinnert zich Zee valking als een 'gemoedelijke en nuchtere bestuurder' met een 'grote trouw aan de partij', ook op momenten dat D66 de gunst van kiezers verloor. De partij deed in 1975 niet ver geefs een beroep op Zeevalking, tot dan toe actief in de gemeen teraad van Utrecht, om staats secretaris van Justitie te worden Mr. Henk Zeevalking 1922-2005 in het kabinet-Den Uyl. Terug blikkend op zijn loopbaan zei Zeevalking ooit: „Het was een vreselijk ambt. Wat je moest doen was mensen achter tralies zetten, kinderen bij hun ouders weghalen en vluchtelingen het land uitzetten." Ook in zijn tweede periode als bewindsman, minister van Ver keer in 1981 en 1982 in het tweede en het derde kabinet- Van Agt, was Zeevalking een mikpunt voor actievoerend Ne derland vanwege de aanleg van een stuk snelweg door het land goed Amelisweerd. Mr. Hendrik Jan Zeevalking werd in 1922 geboren in het Gelderse Laag-Keppel, was van huis uit Nederlandse Her vormd, en zou later toetreden tot de vrijmetselarij. Zeevalking studeerde rechten in Utrecht en was daar twee jaar werkzaam bij een advocatenkantoor. In 1970 werd Zeevalking lid van de gemeenteraad in Utrecht en dat was de inleiding tot een ja renlange politieke carrière. Hij werd lid van de Tweede Kamer, voorzitter van D66, burgemees ter van Rijswijk en had nog tal van bestuursfuncties nadat hij minister-af was. Daarnaast bracht hij als voorzitter van di verse commissies in de jaren negentig nog rapporten uit aan de regering, onderwijl 'zijn' D66 bestokend met ongevraagde adviezen vanaf de zijlijn. (advertentie) PANASONIC DVD recorder met Progressive Scan n telefoonnummers van de 1 heel Nederland

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3