PW Liever antilope dan kameel GESPREK VAN DE DAG Onbegrip over afwezigheid Elizabeth bij huwelijk 'Gelijke kansen voor vrouwen in Afrika' Een oude wees ben ik donderdag 24 februari i DAGELIJKS LEVEN WAT Eew VERSCHFMKK^ei-ij 5^l BlEFSTUKOe W/\S- VtAT- MENSELIJK De selectie van de JURY voor het proces tegen popster MICHAEL JACKSON is AFGEROND. De openbare aanklager en de verdediging zijn akkoord over de sa menstelling van de jury, die zal bestaan uit vier mannen en acht vrouwen. Jack son (46) staat terecht voor onder meer kindermisbruik. De volgende stap is de selectie van acht reservejuryleden. De inhoudelijke behandeling van de zeer ge ruchtmakende rechtszaak kan wellicht volgende week beginnen. De VADER van de Braziliaanse ster voetballer RONALDO daagt de be heerder van zijn appartement voor de rechter. Nelio Nazere de Lima houdt de beheermaatschappij van het bewaakte complex in Rio de Janeiro waar hij woont, verantwoor delijk voor een INBRAAK tijdens zijn afwezigheid. Lima, die geschei den is van Ronaldo's moeder Sonia, was vorige week bij het huwelijk van zijn zoon in een kasteel onder de rook van Parijs. De aanvaller van Real Madrid trouwde met de Brazili aanse tv-presentatrice Daniella Ci- carelli. Bij thuiskomst miste Lima dertig Armani-kostuums, diverse Rolex-horloges en gouden halsket tingen ter waarde van 58.000 euro. Ook gingen de dieven aan de haal met ruim honderd voetbalshirts die zijn zoon door de jaren heen geruild heeft met spelers na afloop van een wedstrijd. De waarde daarvan is vol gens Lima niet in geld uit te druk ken. De inbrekers wisten kennelijk dat Lima in Parijs verbleef, want ze namen alle tijd voor de kraak. Ze aten de koelkast leeg en dronken whisky. De bewakers van het com plex zeggen niets verdachts te heb ben waargenomen. En dat terwijl op de gangen van alle verdiepingen filmcamera's hangen. Diego MARADONA is de Italiaanse FISCUS ongeveer 50 MILJOEN eu ro schuldig. Dat heeft de hoogste rechtbank van Rome gisteren be paald. De voormalige vedette van Napoli zou tijdens zijn carrière in Italië een belastingschuld van 30 miljoen hebben opgebouwd, die door boetes en rente is toegenomen tot 50 miljoen euro. De belasting dienst stelt dat de Argentijn tijdens zijn periode bij Napoli (1985- 1991) grote delen van z'n inkom sten niet heeft gemeld. Mocht Ma- radona niet betalen, dan hoeft de ex-voetballer voorlopig niet te vre zen dat hij bij een bezoek aan Italië gearresteerd wordt. Wel moet hij er rekening mee houden dat zijn be zittingen in Italië geconfisqueerd worden. Foto: Reuters De 81-jarige THAISE MONNIK Prapatworakhun die vorige week per ongeluk zijn eigen ogen dichtkleefde met SUPERLIJM, kan met zijn rechteroog WEER ZIEN. De bejaarde monnik plakte zijn beide ogen dicht toen hij een tube superlijm verwarde met oogdruppels. Prapatworakhun wordt sinds het incident op 17 fe bruari behandeld in een ziekenhuis. Oogspecialisten zijn erin geslaagd de su perlijm van het rechteroog te verwijderen met aceton, zonder het hoornvlies te beschadigen. Daarna was dinsdag nog een operatie van twee uur nodig om het oog weer te openen. Vandaag wordt het linkeroog geopereerd. Omdat ook mensen met een HANDICAP er MODIEUS bij moeten kunnen lopen, ont wierp couturier RO NALD KOLK in sa menwerking met het kledingbedrijf Wi-Care een speciale poncho, de pAncho geheten. Het is een omslagdoek voor mensen die veelal zittend door het leven gaan. Met het ontwerp willen Kolk en Wi-Care tevens de integratie van valide mensen met de minder validen versterken. ,,De pon cho moet ook beschik baar komen voor vali de mensen", aldus een woordvoerster van Wi-Care, gespecialiseerd in het ontwerpen en produceren van kleding voor chro nisch zieken en mensen met een handicap. De omslagdoek is aan de achterkant minder lang gemaakt, zodat die niet propt bij het zitten. Verder is er een extra sluiting aangebracht om te zorgen dat de doek niet over de rolstoel hangt en door de wielen vies wordt. Wi-Care hoopt dat het niet blijft bij dit kledingstuk. ,,We willen eerst kijken hoe het het doet in de markt. Daarom zijn we begonnen met het makkelijkste kledingstuk." Foto: ANP/Peter Venema Een 104-JARIGE CHINESE die ILLE GAAL in Australië woont, moet mogelijk de rest van haar dagen slijten in de ge vangenis. Cui Yu Hu kwam in 1995 naar Australië om haar dochter te bezoeken. Toen haar visum afliep bleef zij gewoon in Australië. Na ontdekking weigerde de overheid een verblijfsvergunning te ver strekken en vroeg Hu terug te keren naar China. Luchtvaartmaatschappijen weige ren echter haar te vervoeren, omdat zij te oud en breekbaar is voor de lange vlucht. De bekendmaking door de Britse koningin Elizabeth dat zij op 8 april niet aanwezig zal zijn bij de huwelijkssluiting tussen prins Charles en Camilla Parker Bowles, heeft in Groot-Brittannië voor veel ophef gezorgd. Het be sluit van de vorstin wordt 'onbegrijpelijk' en 'ongehoord' genoemd, en uitgelegd als een teken dat zij kennelijk niet gelukkig is met het huwelijk. 'Huwelijk is wettig' londen/anp - Het voorgeno- men burgerlijk huwelijk van de Britse kroonprins Charles met Camilla Parker Bowles is wettig. In een schriftelijke verklaring heeft voorzitter Lord Falconer van het Ho gerhuis gisteren laten weten dat de plechtigheid in over eenstemming is met de Hu welijkswet van 1949. De verklaring van Lord Fal coner, de hoogste juridische functionaris in het Verenigd Koninkrijk, volgt op een uit lating van voormalig procu reur-generaal Sir Nicholas Lyell. Die zei maandag te ge loven dat leden van de ko ninklijke familie geen burger lijk huwelijk kunnen aan gaan. Hij vreesde dat een spoedwet nodig was voor de trouwerij op 8 april. Elizabeth zal wel aanwezig zijn bij de gebedsdienst die na de burger lijke voltrekking van het huwelijk in Windsor wordt gehouden. Het hof spreekt overigens met klem tegen dat Elizabeth op deze ma nier haar onvrede wil tonen. Vol gens een woordvoerder van de vorstin blijft zij weg bij de huwe lijkssluiting „omdat ze zich ervan bewust is dat Charles en Camilla de plechtigheid eenvoudig willen houden". En prins Charles liet mededelen dat hij „gelukkig is met het besluit". Maar zo is het niet overgekomen bij de Britten en vooral niet in de media. De populaire pers spreekt van 'een totale afwijzing'. Eliza beth zou vinden dat haar aanwe zigheid bij het huwelijk de monar chie omlaag zou halen. „Dit zou de gelukkigste dag in het leven van Charles en Camilla moeten zijn, maar in plaats daarvan wordt het een nachtmerrie", schrijft de Daily Mirror. „Nog meer vernede ring voor de prins", blokletterde de Daily Mail op de voorpagina. Ook Charles' vader, prins Philip, De Britse kranten stonden bol van de 'nieuwste vernedering aan het adres van prins Charles'. Foto: Reuters zijn broers Andrew en Edward en zijn zus Anne zullen niet bij het burgerlijk huwelijk aanwezig zijn. De zonen van Charles uit zijn hu welijk met prinses Diana, William en Harry, komen wel, net als de kinderen Tom en Laura van Par ker Bowles. Het besluit van Elizabeth komt na al het gedoe rond de locatie van het huwelijk en de discussies over de vraag of alleen een burgerlijk huwelijk wel geldig is. Charles (56) en Camilla (57) zijn beide geschei den, en een formele huwelijks sluiting voor de Anglicaanse kerk zit er dus niet in. „Dit wordt steeds meer een farce", zegt Charles twee weki op reis zonder Car londen/anp-afp - De Bli kroonprins Charles gaat weken op reis zonder ziii aanstaande bruid Camil Parker Bowles. Hij vertre op 28 februari voor een cieel bezoek aan het doo tsunami getroffen Sri Lai om daarna Australië, Nii Zeeland en de Fiji-eilant aan te doen. Volgens ziji cretariaat stond de trip maand gepland. Ondanl lerlei perikelen rond het welijk, dat op 8 april is g pland, vond Charles het nodig de reis af te gelasti grondwetsdeskundige Davi key. Het is de eerste keer in jaar dat een Britse vorst afu bij het huwelijk van een va of haar kinderen. Starkey sj van „een slecht doordacht slecht voorbereid huwelijk' Judy Wade, schrijfster van over het koningshuis, noer hele gedoe „een nieuwe na de doodskist van het konin huis". gpd-reuters Vrouwen in Afrika zijn het zat om als lastdieren te worden be schouwd. Ze willen gelijke kansen. Dat is de boodschap die prinses Maxima gisteren op de tweede en laatste dag van haar bezoek aan Oeganda keer op keer te horen kreeg. Op verzoek van de Verenigde Na ties bekijkt Maxima hoe het Oost- Afrikaanse land omgaat met het verlenen van kleine leningen aan mensen, die normaal gesproken niet voor een bankkrediet in aan merking komen. De VN wil, dat microkredieten op veel grotere schaal in de wereld beschikbaar komen. „Het is een uitstekende manier om armoede te bestrij den," aldus Maxima. „Zonder rechten en mogelijkhe den voor vrouwen is geen voor uitgang mogelijk", zei de Oegan- dese Sarah Kitakule gistermiddag tijdens een bijeenkomst van suc cesvolle zakenvrouwen met de prinses. „Afrikaanse vrouwen moeten niet langer worden gezien als een kameel, die alle lasten draagt, maar als een antilope, die snel vooruit springt en lichtvoetig door het leven gaat, aldus Kita kule, voorzitter van de Oegandese vereniging van vrouwelijke onder nemers. Zelfheeft de spreekster de sociale en culturele barrières weten te overwinnen, maar zij en haar collega's zijn eerder regel dan uitzondering. De obstakels die Afrikaanse vrou wen ontmoeten, stemmen som ber, zo moest ook Maxima erken nen. Zij toonde vooral interesse voor de manier waarop de vrou wen aan geld kunnen komen voor hun bedrijven. „We hebben bij president Museveni aangedron gen op veranderingen van de wet ten en aandacht voor gelijkheid Bij een bezoek aan de Kawenge vrouwenorganisatie in Kampala werd Maxima bijgepraat over microkrediet. Foto: ANP/Robin Utrecht tussen man en vrouw", zei ter Van Ardenne (ontwikke samenwerking) die kort vo bijeenkomst bij het Oeganc staatshoofd langs was gewi vrouwen verwachtten niet resultaat. „Vorig jaar zijn e wetsvoorstellen ingediend maar 23 afgehandeld. Volg jaar zijn er presidentsverki gen. Er gebeurt voorlopig r veel", aldus een sombere K le. Dat de ontwikkeling een za van heel kleine stapjes en e lange adem werd Maxima i lijk bij een bezoekje aan de wenge vrouwenorganisatie arme buitenwijk van Kamj Hier werd gedemonstreerc het bij microkrediet ook ec kleine sommen gaat. De vr kunnen geld lenen, maar o ren. Bij een gewone bank kl ze niet terecht -die hebbenr inlegdrempel die nog hoge c hun jaarloon- maar bij mie 1 dietinstellingen wel. De inle één of soms twee euro per c is al een stap voorwaarts z< uit de spaarboekjes die ze ses trots lieten zien. Spareih nieuwe perspectieven en nte onafhankelijk, zo leerde M die door de vrouwen uitbuL werd toegezongen. De uitdaging is om meer vil -de grootste afnemers van I' leningen in ontwikkelingslij toegang te geven tot geld. lfe moet de Verenigde Naties je voor als adviseur voorstelli doen. Daarom voert ze van1 de Keniaanse hoofdstad Nfa opnieuw gesprekken met J lijke ondernemers en bantoe teuren en bezoekt ze net ah Oeganda bedrijfjes die dar|l: crokrediet tot stand zijn gei Morgen gaat de prinses, dii het eerst sinds haar huweli Willem-Alexander alleen o tenlandse reis is, ook naar sloppenwijk Kibera. Hans Jacobs Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 24. Sara ligt boven in haar bedje. Het is half tivaalf in de morgen. Ik heb de deur van de keuken dichtgetrok ken, zodat ik het gejengel niet hoor. Maar mijn den ken staat voortdurend op alarm. Vlug ga ik douchen. Met mijn blote voet trap ik op een rubberen badeend je, dat meteen een gekwetst gepiep laat horen. Ik sta nog niet onder de stralen of er gaat een angstgedachte door mij heen. Sara zal toch niet zo gaan woelen dat ze zich vastdraait in het dekentje? Heb ik het doekje waarop haar hoofd ligt wel netjes in een driehoekje gevouwen, heb ik er wel zo'n sheriff sjaaltje van ge maakt? Ik draai de kranen dicht. Prevel het 'Onze Vader'. Se rieus. Niet zoals ik dat vroeger deed met regels als 'Onze vader die in de hemel schijt'. maar ernstig. Het helpt niets tegen mijn onrust. Met een druipnat lijf loop ik naar Sara's kamertje. Daar ligt ze. Als ik haar oppak, stopt het gehuil meteen. Dat is met meisjes die ik vroeger heb gehad wel eens anders geweest. ma jiddische Mama, oi weh, wie bitter wenn sie fallt. Die blauwe ogen die me aankijken. Nieuwsgierig, pei lend, kritisch. Wat doet die gestalte daar? Die man met dat haar op zijn kin en wangen, die uitslover, die gek. De oude hanglamp die boven de keukentafel hangt, een lamp die we bij hetgrootvuil hebben weggehaald en die zo kitscherig is als wat, heeft haar aandacht. Smaak is iets voor later. Ze geniet ervan als de lichtjes aangaan en graait naar het schijnsel. Niets dat haar in ons huis tegenstaat. Ik vond vroeger ook alles wat mijn vader en moeder in huis hadden mooi, al was het wel een beetje vaal. Mijn ouders hadden een dressoir met balpoten. Wat waren ze rijk! Er hing een ets van een adelaar aan de muur. Ik heb hem nog wel eens teruggezien op een rommelmarkt, een verschrikkelijke afbeelding. Het valt me mee dat ik er geen nachtmerries aan heb overgehouden. Maar toen vond ik hem machtig. Heel apart. Niemand had zoiets. Dat zei mijn vader ook. 'Die is veel geld waard, jongen. Als wij dood zijn, erfje hem.De adelaar is verdwenen. Het is de vogel die, zo zeggen ze wel eens, kleine kinderen rooft uit hun wiegje. Klauwen in hun schoudertjes en mee naar een nis in de bergwand. Dat is wat mij betreft wel uitge komen, ja. Alleen is de bergwand een huis geworden, met een voordeur en een bel. Eric van der Steen Elegance is de kunst om hetzelfde anders te doen Als we 's avonds gaan eten, planten we Sara neer naast onze borden op de keukentafel. We zetten haar op veilige afstand, anders slaat ze met haar handjes in de puree. Voordat Judith thuis is, voer ik tijdens het koken een hele voorstelling op. Natuurlijk komen de kinderliedjes aan bod. De drie kleine kleuters die op dat oude en vermolmde hek zitten, Dikkertje Dap, al les passeert de revue. Maar af en toe geef ik een echt concert, met een plastic bekertje als microfoon. Ma jiddische Mama, sie machte scheen die ganze Welt, Het is één uur in de nacht. Ik sta af en toe op om mijn benen te strekken, kijk door het raam naar de donke re ramen van de huizen tegenover mij. Daarachter liggen mensen en kinderen te slapen. En huisdieren, Sara, die bijna nooit met hun vader en moeder samen zijn, eenzame dieren. Pakhuizen vol levende have verbergen zich achter die ramen. En ik hou de wacht, al neem ik mijn taak niet echt serieus, zoals een nachtwaker die zijn beroep al heel lang uitoefent daar soms een loopje mee neemt. In het donker zie ik de mensen liggen. Kijk, daar ligt mijn buurman, die grote vent die het zo goed doet op de beurs. Heeft hij nu zijn duim in zijn mond? En zie eens, daar ligt mijn buuwrouw, haar ene arm hangt slap naast het bed, ze zucht zwaar. Haar pumps lig gen naast haar bed, de ene staat, de ander is omgeval len. Wat een mooie glijbaantjes voor haar voeten. De mensen slapen en zweri>en door hun eigen geest. Wat is het daar toch mooi! Dat ze daar overdag toch nooit komen! Maar sommigen knorren onrustig, schreeuwen af en toe in hun slaap, het zweet komt hen op het voorhoofd te staan. Wat een verschrikkin gen staan daar, in de donkere nissen van hun denken, op hen te wachten. Hun vader wordt een enge man met een hoed, hun moeder een zwerfster die haar plas laat lopen. Hun vaders en moeders die weg zijn, dood, net als de mijne. Een paar regeltjes verschijnen op het beeld schermpje in mijn geest. Een oude wees ben ik, een wees van vijfenvijftig jaar, die niet in 't weeshuis mag en niet zijn pet mag pijn doen met zijn stekelhaar. Waar zijn de mouwen van de nonnen, voor de borst gehouden en als kachelpijpen aan el kaar? Een oude wees ben ik. Was Dic kens er nog maar. Ja, Sara, met dit soort zaken houdt je vader zich nu onledig. Met gelamen teer, met gezeik, met romantisch ge- lui. Het is maar goed dat onze ge- dachten niet hoorbaar zijn. Wat zou het anders een gemompel en ge brabbel op de wereld worden. Ner gens meer stil. zelfs niet in kerken en dodenhuizen. Altijd maar dat geluid van die gedachten. Veronderstel dat je boven het lijk van je vader staat en je bo ven je eigen hoofd je gedachten hoort zeggen: Jezus, wat duurt die dood van hem weer lang, ik moet voor zessen nog even naar Albert Heijn. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2