mee voor aantrekkelijk^ korting bij Intratuin... SCHRIJVENDE LEZERS Leiden heeft kennelijk liever een discotheek dan een ijshal Leidsch SÜ Dagblad Lokale overheid zou geen algemene belastingen meer moet heffen LSW en Lugdunum delen al een traditie Secretaris 'kabelraac reageert niet sportic 7F tj intratuin Noordwijk moet ervoor zorgen dat niet iedereen tegelijk op straat staat De actie Recente krantenberichten, zoals bij voorbeeld van staatssecretaris Wijn van financiën en de Vereniging Ei gen Huis, laten zien dat de gemeen ten zeer opportunistisch omgaan met de onroerende-zaakbelastingen (ozb). Dat er een relatie is tussen ozb en gemeentebijdragen van de rijks overheid moet ook de heer Wijn rea liseren. Het rijk en de gemeenten zijn gevangenen van elkaar en geven elkaar de schuld van de voortdurend stijgende lastendruk voor de burger. De wijze waarop gemeenten met de ozb-systematiek omgaan, leidt in veel gevallen tot ruim onvoldoende compensatie voor de waardestijging van het onroerend goed en een scheve verdeling van de lasten over individuele burgers binnen en tus sen buurgemeenten. Het blijkt ook nu weer dat gemeenten eigenlijk niet kunnen omgaan met de ozb. Een goed voorbeeld hiervan vormt de gemeente Oegstgeest. Het college van deze gemeente stelt zonder eni ge gêne in onderstaand citaat van haar programmabegroting 2005- 2008, dat een tariefstijging ozb van 7,2 procent geen extra lastenverzwa ring voor de burgers oplevert. 'Belangrijk in deze begroting is dat de burgers van Oegstgeest niet verder be last worden door extra verhogingen van de ozb. In heel veel gemeenten wordt de ozb ieder jaar extreem ver hoogd om in deze financieel moeilij ker tijden, alle voorkomende kosten en investeringen die in een gemeente voorkomen, te kunnen blijven doen. Oegstgeest doet daar niet aan mee. In 2003 is afgesproken dat naast de in flatiecorrectie de ozb tot en met2005 jaarlijks zal stijgen met 5,6%. Maar het college heeft daarom ook zeer be wust niet gekozen vooreen extra las tenverzwaring voor de burgers' Het zou ons inziens verstandig en heilzaam zijn, wanneer alleen de rijksoverheid bevoegd werd om alge mene belastingen te heffen. De loka le overheid, zoals de gemeente, zou zich moeten beperken tot alleen be stemmingsheffingen. Zo'n voorstel gaat verder dan het recente WD- voorstel om alleen het gebruikers deel van de ozb af te schaffen. Bestemmingsheffingen vergroten voor de burger de inzichtelijkheid en transparantie in de consequenties van beslissingen van het lokaal be stuur. De relatie tussen opgelegde heffingen en de bestemmingen is helder vast te stellen en de burger weet waaraan hij toe is. Zo'n verandering, waar zeker po ke moed voor nodig is, zou in de huidige tijd van een gewenste antwoordelijke samenleving' zei passend zijn en veel ergernis wei men. Een verandering die de beu kenheid van de burger vergroot daarmee de lokale democratie vejj sterkt. J.L Ebl Th. AJ.W. 1 Oegstg. Met verbazing heb ik het artikel 'Leiden dringt aan op hulp voor ijshal' gelezen in het Leidsch Dagblad van 21 februari. Wet houder Hessing (sport) vindt dat het de hoogste tijd wordt dat de twintig gemeente uit de regio, waarvan de schaatsclubs van de Leidse baan gebruikma ken, over de brug komen en de ijshal gaan steunen. Ik vraag mij af hoe het mogelijk is dat er enkele jaren geleden kant-en-klare plannen lagen voor een nieuwe ijshal bij zwembad De Vliet, terwijl er toen helemaal niet werd ge sproken over bijdragen uit de regio. Door de plannen voor een 400- meterbaan in Alphen aan den Rijn, die toen werden gelan ceerd, haalde de gemeente een streep door het plan voor een nieuwe ijshal in Leiden. De ge meente vergeet echter dat voor veel mensen een ijsbaan in Al phen te ver is. Zeker voor de duizenden Leidse scholieren (van kleuter tot middelbaar), die ieder jaar in de hal komen sporten. Die kunnen dan straks niet meer. Terwijl - als we de campagnes moeten geloven - de jeugd juist meer moet gaan bewegen. Het argument dat de gemeente Leiden hanteert, dat de ijshal ook een regiofunctie heeft, is juist. Maar dat hebben de Stadsgehoorzaal en de Schouw burg en de bioscopen ook. En wat te denken van de midden stand. Waarom wil de gemeen te de Rijn Gouwe Lijn? Juist, om meer mensen uit de regio naar Leiden te krijgen. En waarom geen ijshal, maar wel een disco met bioscoopzalen bij het sta tion? Die komt er toch ook niet alleen voor de Leidenaren. Om dat rendabel te maken heeft Leiden de regio juist nodig. Het Voorschotense zwembad Het Wedde heeft een jaarlijks tekort van zes ton. Daar komen heel wat mensen uit de Leidse Stevenshof zwemmen. Gaat Leiden meebetalen aan ons zwembad? Ook al komt er een ijsbaan in Alphen aan den Rijn, dan nog zullen heel veel mensen, zowel recreatief als voor lessen, naar de Leidse baan blijven komen. Gemeente Leiden, kijk naar Zoetermeer. Die gemeente ligt dichtbij de Haagse ijsbaan De Uithof en had ook een oude ijs hal, net als Leiden, die weg moest vanwege bouwplannen. Binnen de kortste keren stond er elders in Zoetermeer een nieuwe hal. Zwembaden en ijsbanen zijn, ondanks alle vrijwilligers, moei lijk honderd procent rendabel te krijgen. Maar dat kan toch geen reden zijn om de boel te sluiten!? Gemeente Leiden, u heeft de De Leidse ijshal aan de Vondellaan. Archieffoto: Mark Lamers regio nodig. Dus neem uw ver antwoordelijkheid en schuif het niet af op de buurgemeenten. De Universiteit Leiden gaat een nieuw sportcentrum bouwen, misschien is daar met wat me dewerking van uw kant een nieuwe ijshal in te passen. Want over drie jaar eindigt de pacht en zal die ijshal wellicht uit de Vondellaan moeten ver dwijnen. Reina ten Hoeve, Voorschoten. In het Leidsch Dagblad van 19 februari trof ik op de sportpagina een voor mij belang rijk artikel aan over LSW dat andermaal 'op kamers' bij Lugdunum wilde komen. Dan ook nog te bedenken dat de bespre kingen bij w Lugdunum, geslaagd konden worden genoemd. Al eerder kregen de Key- town Hitters onderdak bij Lugdunum. En zo kon het gebeuren dat andermaal stu- denten-in-sport de groenwitten hebben benaderd. In het stuk in het Leidsch Dagblad zegt voorzitter van de LSW, de heer Waasdorp, datLugdunum en de LSW al jaren een goed contact hebben...'. Ik moet daarbij denken aan het veld aan de 'overkant', waar jaar in en uit een min of meer innige band bestond met de Leidse studenten. Aan het begin van het jaar, om precies twaalf uur, was het Lugdunum tegen de Leidse studenten, waar altijd enkele hon derden liefhebbers (studenten, hun vrou-, wen en het Leidse volk) goed waren voor een pot spektakelvoetbal. Van heinde en verre kwamen de studenten naar Leiden (na een moeizame nacht) om bij w Lugdu num de jaarlijkse sportwedstrijd te gaan bedrijven. Een kantine vol met mensen, een 'live' orkest. Het kon niet op. Misschien dat Phil Verstraatèn dit keer de oude traditie op nieuwjaarsdag kan begin nen, met Lugdunum - LSW. Ik weet zeker dat op die dag talloze vrijwilligers mee wil len werken aan dit spektakel. Wie weet dat de rijksuniversiteit Leiden een beker be schikbaar wil stellen. Henny Kwik, Leiden. 'Noordwijk vreest lange stapnacht' lees ik in het Leidsch Dagblad van 2 februa ri, naar aanleiding van de wens van de horeca om langer open te mogen blijven. Ik denk dat Noordwijk toch iets slimmer zal moeten en kunnen reageren. Als ze de sluitingstijden handhaven (bijvoorbeeld 01.00 uur of 02.00 uur de deur op slot), maar er vervolgens wel voor zorgen dat de mensen niet massaal op straat komen, zal het vanzelf rustiger verlopen. Het voorbeeld is voorhanden: in Katwijk. Hier gebeurt dit ook al op zaterdagavond. Arie Kuyt, Katwijk. Graag wil ik reageren op de in gezonden brief van P. van der Vooren die onder de de kop 'Zender WDR 4 blijft op de Leidse kabel, maar niet dankzij Mulder' op 17 februari in het Leidsch Dagblad stond. Een aantal zaken over de gehouden actie met betrekking tot het be houden van de radiozender WDR 4 heeft hij niet goed weer gegeven. Allereerst wil ik hem er aan her inneren dat ik op 3 november getracht heb contact te zoeken met de Regionale Programma raad Leiden en omgeving, waarvan Van der Vooren secre taris is. Mijn kernpunt was: blijft WDR op de kabel. Op het gemeentehuis in Katwijk ver nam ik dat mijn missie geen zin had omdat er al een (negatief) besluit/advies was en daar geen verandering meer in zou wor den aangebracht. Deze beslis sing bleek direct na de vergade ring van 1 november al te zijn genomen en aan de Casema verzonden. Een door mij afge geven bezwaarschrift, inclusief een flink aantal adhesiebetui gingen, zou geen effect meer hebben. Eén ding geeft Van den Vooren niet toe. Dankzij inspanningen van WDR 4-liefhebbers - niet alleen ik heb de Regionale Pro grammaraad en de Casema ge schreven - is de zender geble ven. Zelf heb ik deze actie voor WDR 4 geactiveerd en gecoör dineerd. Ik ben ervan overtuigd dat als er niets zou zijn gedaan, WDR 4 nu niet meer op de ka bel zou zitten. Van der Vooren geeft een ver keerde voorstelling van zal g en de meeste WDR 4-fans heb gesproken vinden zijn actie dan ook niet sportief, had beter de WDR 4-aanh; gers kunnen feliciteren meL behaalde resultaat. Zijn rei ring is achterafgepraat van mand die heeft verloren. Natuurlijk vraag ik mij af v\ om Van der Vooren alleen contact zoekt via de medi; Meerdere keren is er, ook anderen, schriftelijk en d< sommigen ook telefoniscl vergeefs getracht de visie de kabelraad te mogen vei men. Door niet te reagerei heeft secretaris Van der V( laten blijken dat er geen bC langstelling was om een e ,r der met de fanclub te bep a Er was duidelijk geen spra gj van goede wil. Een goed bestuur maakt ifcc maal twee weken van tevoj, de agenda voor een verga x bekend. Belangstellende™ nen zich dan daarop vooi j den. De door de kabelraa 'ei acht genomen vijf dagen aan dat de raad wellicht t over zijn plannen probleiL zou mogen verwachten er' zou dan niet bevorderlijke, voor de besluitvorming. Tot slot een vriendelijk v< Elke fan is blij met contii van de WDR 4-uitzem Echter vragen wij u de st< status te willen herstellei heel Nederland is dat wi geval. HJ .fjj (Door de redactie ingekok (advertentie) Het Leidsch Dagblad en Intratuin bieden u een unieke abonneeactie aan: sparen voor maar liefst 50% korting op artikelen bij Intratuin! U kunt de komende zeven weken zegels uit de krant sparen waarmee u bij Intratuin Voorschoten een éénmalige korting krijgt op elk 2e artikel van hetzelfde product. Op zaterdag 26 februari vindt u de eerste zegel in de krant. De laatste zegel drukken we op zaterdag 9 april af. In de tussenliggende periode plaatsen wij, op willekeurige dagen, ih totaal 20 zegels. Het enige wat u hoeft te doen is de krant goed in de gaten houden en de komende weken op zoek gaan naar de zegels. - HET GROENE WARENHUIS De actie is geldig op het gehele assortiment* dus bijvoorbeeld op binnen- en buitenplanten, dierbenodigdheden en tuingereedschap. Maar ook op schuttingen en tuinsets, koopt u twee dezelfde schuttingen dan krijgt u op de twee de schutting 50% korting, koopt u een nieuwe tuinset dan ontvangt u de tweede en de vier de stoel van dezelfde set met 50% korting. U kunt alleen aan deze unieke abonneeactie deelnemen als u de originele zegels uit de krant op de hiernaast afgedrukte originele spaarkaart plakt. Heeft u uw spaarkaart op 9 april vol dan kunt u deze alleen in de week van 11 tot en met 16 april inleveren bij Intratuin Voorschoten en krijgt u elk 2e artikel van hetzelfde product met 50% korting! ACTIEVOORWAARDEN Alleen originele spaarkaarten met originele zegels worde geaccepteerd. Er mag maximaal één volle spaarkaart per abonnee word ingeleverd. U krijgt 50% korting op elk 2e identieke artikel met een maximum van 20 producten. Per volle spaarkaart krijgt u 50% korting op maximaal 10 producten. De korting geldt niet voor aanbiedingen, cadeaubonnen, bestrating en blokhutten/kassen. Een volle spaarkaart ka niet ingeleverd worden bij de afdeling groenprojecten. De spaarkaarten zijn alleen geldig bij Intratuin Voorschot^ en kunnen niet bij een ander filiaal worden ingeleverd. De spaarkaarten kunnen alleen verzilverd worden in de periode van 11 april tot en met 16 april 2005. De actie geldt niet voor reeds aangeschafte artikelen. Naam iO! IV( Adres d. Dr Postcode woonplaats DC Telefoonnummer n< t Geb. datum le fv Abonnee ja/nee ei ft Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u meer

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20