'Pinkflop', maar Smeets blijft koel KUNST CULTUUR jjMjh Javier Guzman boos over uitblijven hulp 'Greatest hits' op Nacht van de Poëzie Zita Swoon past in geen enkel hokje Lünasa: sympathiek, maar verre van groots Model Jamie Foxx Revueartiest en acteur Gerard Walden (96) overleden 'Geen gepruts op de vierkante centimeter' donderdag 24 februari 2005 j; amsterdam/gpd - Cabaretier Ja- ment dat de politie hem aantrof zijn broer en twee vrouwen een het met Guzman nog niet veel ces-verbaal tegen Guzman w ie Mercury. •ffoto: ANP kopera in dsgehoorzaal i - Het Kiev State Sym- Orchestra uit Oekraïne l een tournee door ons tiet een Nederlandse pre- de rockopera Barcelona. Previti maakte een speci- [verking van het stuk voor mfonieorkest, koor en so- Barcelona werd in 1987 [even voor de Spaanse so- Montserrat Caballé door [-zanger Freddie Mercu- [erdag wordt de rockope- [evoerd in de Stadsge- jal in Leiden. De partij iercury wordt gezongen Ie Italiaanse rockzanger Bruno, wiens stem lijkt op |i Mercury. Dirigent is de kaans/Russische Taras der Vlugt lax Havelaar idam - Acteur Bram van Igt is met succes geope- tan ernstige buikproble- Jij mag waarschijnlijk fze week het ziekenhuis n. Van der Vlugt moest leen rol in de toneelbe- jg van Max Havelaar la- jen en werd vanaf de pre- In Leiden vervangen door jlein Essink. Theaterbu- ummelinck Stuurman Van der Vlugt eind april roductie te hebben. olt en Schijf riezelbusfilm dam - Willem Nijholt en Schijf vertolken de Dllen in de jeugdfilm De bus. De film is geba- p de populaire kinder reeks van schrijver Paul >n. Schijf speelt zuster en Willem Nijholt ver- n dubbelrol: hij is te reisleider en als graaf j>. Producent Burny Bos [het scenario. De jeugd- et 7 december in pre- aan. amsterdam/gpd - Cabaretier Ja- vier Guzman heeft vorige week na de vechtpartij waarbij hij be trokken was in Amsterdam tien minuten bloedend op de grond gelegen voor de politie ter plaatse was. Dat is volgens zijn impresariaat de reden waarom hij zo kwaad was op de agenten die hem hulp aanboden. Het impresariaat ontkent dat Guz man dronken was op het mo ment dat de politie hem aantrof op straat. „Door vijf man was hij in elkaar geslagen. Hij was woedendal dus woordvoerder Frans Ruhl. Zondagmiddag heeft de cabare tier alsnog aangifte gedaan van mishandeling door medekroeg- bezoekers woensdagnacht op de Zeedijk. De reden van de vechtpartij is nog steeds niet bekend. Guzman dronk met zijn broer en twee vrouwen een biertje in nachtcafé San Fran cisco. „In een flits ontstond de ruzie. Javier is een tenger man netje, daar zit geen enkele kracht achter. We hebben nog steeds geen idee waarom ze hem in elkaar moesten slaan", zegt Ruhl. Guzmans broer liep ook ver wondingen op, zijn pols moest in het gips. Volgens Ruhl gaat het met Guzman nog niet veel beter. „Hij heeft een hersen schudding en de kneuzingen doen nog hartstikke veel pijn. Met zijn oren gaat het al wat beter, maar hij hoort nog niet genoeg om alweer op het podi um te staan." De voorstellingen die Guzman deze week zou ge ven, zijn allemaal afgelast. Volgens Ruhl is bij het impresa riaat niets bekend van een pro ces-verbaal tegen Guzman we gens openbare dronkenschap. De politie in Amsterdam is ver baasd. „Wij hebben die nacht een proces-verbaal uitgeschre ven nadat hij onze agenten had uitgescholden en er zelfs een handgemeen was ontstaan. Hij is daar dezelfde nacht nog voor gehoord", zegt een woordvoer der van de politie. „De boete is doorgestuurd naar justitie." 'Zet André Rieu erbij, kan mijn oma ook mee' ivloer It geveild 5: jtK - De van meer dan jeurde flikkerende licht- ;ene dansvloer uit de ils klassieke discofilm f Night Fever met John I wordt geveild. De vloer 2001 Odyssey nacht- Brooklyn, waar ook een I de film uit 1977 werd 1. De club moest vorige n deuren sluiten. Ver- ordt dat de dansvloer al 80.000 euro op- door Bart Ebisch geleen - 'Een tip voor Jan Smeets: zet André Rieu er ook bij, kan mijn oma ook nog mee'. 'Ik raad jullie Nederlanders alle maal aan om jullie euro's te spa ren voor Rock Werchter'. 'Zullen ze mensen betalen om te gaan?' 'Pinkpop heeft officieel zelf moord gepleegd'. 'Jan Smeets is echt te oud'. 'Toch jammer dat Live en Lenny Kravitz niet ko men. Die zijn al zo lang niet meer op Pinkflop geweest'. 'R.I.P. Pinkpop'. Het is maar een bloemlezing uit de felle reacties op de internet forums van Pinkpop, Oor, Sub- jectivisten.org en Graz.nl. Daar laten bezoekers geen spaan heel van de 36ste editie van het festival, die op 14, 15 en 16 mei in Landgraaf plaatsvindt. Ver zoenende woorden van enkele liefhebbers gaan ten onder in de kakofonie van getergde fans. Vooral Jan Smeets, 60 jaar in middels, moet het ontgelden. Die heeft met The Prodigy, Ka ne en Faithless te weinig grote namen geboekt, luidt het ver wijt. Bovendien hebben die bands al vaker op Pinkpop ge staan. Faithless komt zelfs voor de vijfde keer. Smeets reageert koeltjes op de kritiek. Vorig jaar was het nog veel erger. „Het aantal reacties is een kwart van vorig jaar", zegt hij. „Natuurlijk kijk ik met een schuin oog naar die fo rums. Het zijn elektronische hangplekken voor jongeren die niet alleen Pinkpop, maar de hele wereld willen afzeiken. We hebben bezoekers op de site die makkelijk in hun eentje 3000 berichten posten. Als we U2 konden krijgen, dan zou het voor deze mensen ook niet goed zijn." Smeets vindt ook dat de men sen te vroeg van leer trekken. Het programma is nog niet rond. „In 1998 hadden we met The Verve en Smashing Pump kins twee grote namen", aldus de Pinkpopbaas. Veel groepen stonden op het punt van door breken, zoals Anouk en Tori Amos. The Smashing Pumpkins boekten we pas rond Pasen. Al leen op die naam verkochten we nog 10.000 kaarten." Chemical Brothers naar Pinkpop De Britse dance-act The Chemical Brothers is toege voegd aan het programma van het 36ste Pinkpopfesti val, op 14,15 en 16 mei in het Limburgse Landgraaf. Verleden week presenteerde Pinkpopbaas Jan Smeets zijn programma, maar moest toen toegeven dat hij van de 33 geplande acts er nog maar 22 had geboekt. Ande re vastgelegde acts zijn Gol den Earring, Kane, Di-rect, Gabriël Rios, Faithless en Saybia. Daar komt nu dus de dance-act The Chemical Brothers bij. Ook legde Smeets de Ierse folkrock- band The Frames vast muziek recensie Hans Keijzers Concert: Zita Swoon. Gezien: 23/2, LVC, Leiden. Admiral Freebee, Das Pop, Si- oen en Mintzkov Luna schop pen nadrukkelijk tegen de ge vestigde orde van de Vlaamse pop aan, maar de Ajax en Fey- enoord van de alternatieve Bel gische popwereld zijn nog altijd dEUS en Zita Swoon. Stef Kamil Carlens is natuurlijk Zita en hij heeft drie jaar ge daan over het maken van zijn nieuwe album A song about agirls. Dat lijkt lang, maar in de tussentijd schreef hij muziek voor een opera, een theaterstuk en een film en legde zich toe op schilder- en beeldhouwwerk. Negen mensen stonden er gis teren op het podium van het LVC. Vaak wordt een sound dan volkomen volgeplamuurd. Car lens propageerde gisteren de volkomen transparante pop. Een kwartiertje had Kamil no dig om in te komen. De Franse chanson Intrige en de Josie song klinken nog wat vlak, maar na die paar nummers geeft Carlens een enorme span nende drive aan Song for a dead singer, Circumstances en Thinking about you all the ti me. Drummer Aarich Jespers en percussionist Kobe Proesmans zorgen voor de ronduit speelse ondergrond, bassist Bas van Lierde voegt spannende baslij- nen toe en de drie dames van het achtergrondkoortje brengen hun soulinvloeden in stelling. Die koortjes neigen het gehele concert een beetje naar overkill. Carlens kiest nadrukelijk voor avontuur bij Pig Chase. Er vol gen ijle gitaarklanken bij deze filmmuziek van Sunrise en een spannend klankspel ontspint zich dat in een soort geordende chaos eindigt. Noem het avant- garde, folk of chanson, maar ei genlijk sla je de plank voortdu rend mis. Bij My bond with you and your planet: disco hoor je nog dat de baslijnen sterk verwant zijn aan de Talking Heads. Zita Swoon is eigenlijk in geen enkel hokje te plaatsen. Ongrijpbaar is de ei genzinnige Belg en dat is wel zo leuk, want zoveel popmusici lo pen er echt niet op de aardkloot die een volstrekt eigen uniek geluid hebben en gedurfd bui ten de uitgelijnde paden van de popmuziek gaan. Hollywood - Acteur Jamie Foxx verscheen dins dag tijdens een modeshow als model op de cat walk. Foxx heeft de grootste kans om komend weekeinde de Oscar voor beste acteur te krijgen. Voor zijn vertolking van soullegende Ray Charles sleepte hij de afgelopen maanden al alle belangrij ke acteursprijzen in de wacht. Foxx is ook genomi neerd voor zijn bijrol in Collateral. Zondag worden de Oscars uitgereikt in Hollywood, Los Angeles. Foto: Reuters/Michael Bucker van is het Bulgaars geïnspireer de dansje (want bassist Trevor Hodginson heeft Bulgaars bloed) met wat duidelijker me lodieuze lijntjes en een wat minder huppelig en meer wie gend tempo, al wordt dal he laas ingeleid door een AVRO- achtig jigje. Ook geestig is '8 nights in Nijmegen', geschre ven tijdens een vorige tour door Nederland, dat ritmisch wat gekker en vrijer klinkt. De ande re uitstapjes zijn minder suc cesvol. De drie Spaanse dansen laten vooral horen dat toonvor- ming en souplesse niet binnen hun beheersing valt; een klaag lied klinkt grof en bonkig, een herderslied vaal en verschoten. Voorman Crawford, die een keur aan fluiten en de Ierse trom bespeelt, is een gezellige ouwehoer, die uitweidt over acht kroegen in één dorpje, al lemaal gerund door leden van een en dezelfde familie, de Vas tentijd die katholieke Ieren zo creatief maakt, de trouwerij van een van de bandleden en de sjans van weer een ander. Maar ook dat maakt van Lünasa niet meer dan de zoveelste Ier se band die Ierse folk van soci aal ritueel in een kroeg-setting vruchteloos naar de concertzaal probeert te tillen. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Redwood door Lünasa. Gehoord: 23/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het zijn sympathieke jongens, de vijf Ieren die samen de groep Lünasa vormen. Maar over echt grootse muzikale kwaliteit, nee daarover beschikken ze niet. Bij de reels en de jigs voelen ze zich zeer op hun gemak, maar heel veel verder gaat hun muzi kale horizon ook niet. Zolang ze in de vertrouwde patronen mo gen variëren, klinkt het heel overtuigend, maar een klein stapje buiten hun eigen Ierse territorium en de zelfverzekerd heid is weg. Dus houden ze zich overwegend aan de ge baande paden, die ze overigens van leuke namen voorzien. 'A rather poor excuse for a pre sent' of 'Come back with my car, you bloody xxx' bijvoor beeld- Ze zijn strak op elkaar in ge speeld en de eenvormige dans wijsjes in verschillende tempi buitelen professioneel maar mechanisch over het podium. Een paar springen eruit. Een er- 'Een enkeling siddert werkelijk van angst' ten de Valk De Nacht van de Poë- zaterdag 5 maart zijn Hjrjaardag. De Vlaamse St Piet Piryns, medeor- Uaf van vrijwel alle edi- ■t terug op de chaoti- ^jinjaren, de angstige en in het 'zweetkamer- 1 Geheime Liefde. ontmoedigd raakt Pi- onderhand. Al sinds agt hij Anneke van j Vredenburg-program- j medeorganisator van J van de Poëzie, na af- liedere 'Nacht' ten hu- ■fók is dan vijf, zes uur 's de organisatie heeft en ander geconsu- dan voert hij een vast hij gaat op een stoel Van Dijk teder in de een ter plekke 'seerd gedicht voor, met de hartenkreet: L wil je met me trou- rop Van Dijk even zegt, en Leidenaar mijiteweg - die het drie- ig. Tganisatie- en presen- ibiadi completeert - Piryns zonder valpartijen 's "tiie stoel af te komen. ier vroeg ik haar ten klaagt Piryns (56). s zegt ze nee. Maar ik door; het is een echte diüe, net als de jl en de Nachtbundel. rerigens al getrouwd, is een detail dat er niet toe doet." il speelt zich nooit de avond af, aange- iekoppige gezelschap logelijk nuchter blijft. het eind van de nacht k bij hen een onbe- !en innemen een aan- °34jers ligt dat bij de nie%lf; voor hen staat de De driekoppige organisatie van de Nacht van de Poëzie: Anton Korteweg, Anneke van Dijk en Piet Piryns. Foto: GPD/Marco Borggreve tap de gehele nacht open. Bij de eerste ediües van de Nacht leidde dat wel eens tot openbare dronkenschap, herin nert Piryns zich. „Veel mensen kijken daar met nostalgie op te rug, terwijl het eigenlijk hele maal niet zulke prettige nach ten waren. Onverstaanbare dichters, voordrachten die uit liepen tot zeven uur 's och tends. Het is net als je dienst tijd: misschien leuk om op te rug te kijken, maar minder leuk om er middenin te zitten." Alcoholische taferelen blijven tegenwoordig achterwege. Jo- han Joos die zich in 1983 lad derzat achter het spreekgestoel te poogde staande te houden, Boudewijn Büch die in 1984 niets anders wilde dan provo ceren door de vijftigers bela chelijk te maken en met een fluitconcert werd beloond - het zijn flaters waar zowel dichtend Nederland als het trio Korte- weg/Van Dijk/Piryns wijzer door is geworden. Toch kampte de Nacht nog lan ge tijd met een rellerig, circus achtig imago dat menige dich ter tegen de borst stuitte. De di verse entr'acts droegen daar ook toe bij. In de loop der jaren werden echter de smartlapzan geressen, de huisvrouwenkoren en messenwerpers vervangen door meer ingetogen intermez zo's. En nu, aan de vooravond van het 25ste jubileum, kan Pi ryns t^reden constateren dat ook dichters die ooit op stellige toon hun medewerking weiger den - neem Gerrit Krol, Kees Ouwens, Olaf Zwetsloot, Hugo Claus en Remco Campert - van de partij zijn geweest. Vrijwel alle prominente dich ters kwamen uiteindelijk op draven, mede dankzij het aan dachtige publiek en de per soonlijke, bijna therapeutisch begeleiding van de organisatie. „Een kwartier of zo voordat ie mand aan de beurt is, pluk je 'm in de artiestenfoyer van de bar en ga je met hem naar de repetitieruimte, direct achter het podium. We noemen dat al tijd 'het zweetkamertje'. Daar praat je rustig op de dichters in. Een ereeling siddert werkelijk van angst, de meesten bladeren nog wat in hun bundels. Maar zelfs een ervaren podiumdich ter als Rutger Kopland vraagt mij nog wel eens, vlak voor hij op moet, of hij niet beter dat dan dat gedicht kan doen. Ik probeer hen zo goed als ik kan van advies te dienen." Kopland komt bij de jubileum editie voordragen, evenals Campert, Deelder, Komrij en meer kanonnen. Debutanten zijn vrijwel afwezig. „Dit is een soort 'greatest hits'", beaamt Piryns. We hebben dit jaar ge kozen voor een terugblik op de hoogtepunten van de afgelopen tijd. Twee actuele poëzie-on- derwerpen komen vermoedelijk niet aan bod: het - zoals uit re cent onderzoek blijkt - twijfel achtige oorlogsverleden van Jan Campert en de omstreden ver kiezing van Driek van Wissen tot de Dichter des Vaderlands. Jan Camperts zoon Remco komt wel, beaamt Piryns, maar gewoon als zichzelf en niet als 'de zoon van'. De Dichter des Vaderlands vindt Piryns 'een volkomen on interessant instituut'. „Het pu bliek mag kiezen, en dan krijg je dus iets als Idols. Ik heb niets tegen Tight verse', maar je kunt onmogelijk volhouden dat Van Wissen een grotere dichter zou zijn dan Herzberg of Wigman of Nasr of vele anderen. En ik heb ook niks tegen Idols, zolang ik het maar niet hoef te zien." Nacht van de Poëzie, zaterdag 5 maart 20.00 uur - zondag 6 maart rond 3.00 uur, Vreden- burg Utrecht. Ter gelegenheid van de 25ste Nacht is een 'luis terhoek' met historische opna men samengesteld: 'Ode aan de Nacht Het beste uit de Nacht van de Poëzie' (box met viercd's), Euro 17,95. Amsterdam - Revueartiest en acteur Gerard Wal den is gisterochtend in Amsterdam overleden. Hij is 96 jaar geworden. Gerard Walden (eigenlijk Gerard Kaldewaay), de broer van de beroemde Willy Walden, begon in 1934 als revueartiest bij de legendarische Louis Davids en zijn zus Heintje. In 1937 kwam Walden voor lange tijd bij de Sleeswijk-revue, een instituut in de Nederlandse theaterwereld. Later had hij een eigen gezelschap met Herman Tholen en Herbert Joeks. Eind jaren zeventig/begin jaren tachtig werkte Walden nog als acteur bij het Theater van de Lach van John Lanting. „Ik ben ook eigenwijs. Het is mijn idee." Foto: Hielco Kuipers Expositie Pieternel Bouwman-Van Velden leiden - Bij de rubriek Heilig Vuur over beeldend kunstenaar Pieternel Bouwman-Van Vel den, gisteren in deze krant, was een verkeerde foto geplaatst. Hierboven de juiste foto. Pieternel Bouwman-Van Vel den volgde in de avonduren de opleiding grafische vormgeving aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag. Aquarelleren blijkt de Leidse het beste te liggen. Ze werkt figuratief en realistisch, maakt portretten van kinderen en dieren. „Ik houd niet van dat waterige, van dat zoete. Ik werk laag over laag. Er moet verf op. Ik zoek dieptewerking en doe het graag in het groot. Geen ge pruts op de vierkante centime ter." Inmiddels vult ze haar dagen goeddeels met schilderen, foto graferen en recentelijk ook met het vervaardigen van keramiek. Ze werkt thuis en krijgt intussen veel opdrachten. „Natuurlijk is respons leuk. Ik luister naar wat mensen mooi vinden. Maar ik ben ook eigenwijs. Het is mijn idee. Het is mijn interpretatie. Het is mijn eigen zoektocht. Waar die eindigt? Weet ik niet. Ik ben al lang bezig, maar ei genlijk pas net begonnen. Mijn drijfveer is om telkens iets nieuws te ontdekken." Werk van Pieternel Bouwman- Van Velden is te zien bij Flad der Beer kinderkleding, dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, Hogewoerd 64 in Leiden, en via: www.pie- ternelbouwman.expo.nl A

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19