REGIO 'We worden een buitenwijk van Groot Katwijk' Ook bij slecht weer vaart het voetveer heen en weer Geblunder rond het vliegkamp medicinale kruidenthee Leidenaar kweekt softdrugs voor GERECHT Peter Imthorn is geboren en getogen in Valkenburg. Hij zit tegenwoordig in de WAO, maar werkte in zijn ar beidzame jaren met plezier op het vliegkamp Valkenburg in de keuken. Het gaat hem niet alleen daarom aan het hart dat het militaire vliegveld straks op last van hogerhand moet verdwijnen. Hij vindt het vooral doodzonde van die mooie polder. Want dat er straks gebouwd wordt, is voor hem een ding dat zeker is. „Het is een ongelooflijke vergissing, dit besluit van de minister. Er is niet geluisterd naar de bevolking hier. Niemand wil dit. Het vliegveld be- wees zijn nut keer op keer. De Ori- ons hadden een goede rol in de op sporing van drugs en van schepen die olie loosden op zee. Ze waren nuttig in geval van rampen. Het ko ningshuis deed er zijn voordeel mee. En niemand die er last van had." „Erger nog dan het sluiten is de con sequentie voor het mooie natuurge bied hier. Dat wordt straks volledig verwoest door het vol te bouwen met huizen. Ik heb niets tegen Lei den, maar zo krijg je wei een mega- stad. Wie zit daar nu op te wachten? In die zin ben ik ook tegen de iusie tussen Katwijk, Rijnsburg en Valken burg. Dat scheelt twee burgemees ters. Nou en? Laat die dorpen lekker hun eigen signatuur en cultuur be houden. Goed, dat wilde ik even kwijt bij jullie bus." donderdag 24 februari 2005 gegeven." Uit angst dat de rechter het theever- haal nog steeds niet ge looft, zwaait hij demon stratief met zijn zieken- huiskaart. „Het voortdu rend slikken van reuma- pillen is geen pretje, hoor" vervolgt hij. „Wiet is een natuurproduct. Dus ik had zoiets van: baat het niet dan schaadt het niet." Toch blijft het eigenaar dig dat de man pas tij dens de rechtszitting over zijn reuma en zijn medicinale kruidenthee begint, vindt de rechter: „Op het politiebureau repte u daar met geen woord over. U wilde ook niet zeggen van wie u het zaadje had gekregen. Dat is toch verdacht." De man haalt zijn schouders op: „Ik had gewoon geen zin mijn hele privacy open en bloot op tafel te leggen." De officier van justitie wantrouwt de zaak. „Van die ene plant kan heel Leiden medicinale wiet- thee drinken", scham pert hij. „In ieder geval iedere reumapatiënt. Dit was duidelijk niet alleen voor eigen gebruik." Daarbij geeft de kas die de man om de plant bouwde, volgens hem aan dat de verdachte op timale winst uit zijn kweek probeerde te ha len. De Leidenaar hoort de beschuldigingen gelaten aan. Jammer gmoeg voor hem, staat ook de rechter sceptisch tegen over zijn medicinale theepraktijken. „Na het politieverhoor heeft u ge woon een leuk verhaal verzonnen rondom die plant", verklaart hij. „Dat u niet te koop wil lopen met uw privacy bij de po litie is natuurlijk kul." Het wordt tijd dat bij de man doordringt dat het kweken van een reuze wietplant in de achter tuin niet wordt toege staan, vindt hij en legt de Leidenaar daarom een geldboete op van 650 eu ro, waarvan 300 euro voorwaardelijk. Floor Ligtvoet VRAAG COLOFON Leidsch Dagblad rectie: T. Klein en H. de Wit mail: directie.hdcuz@hdc.nl ifdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl VTOOR traat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. [stijden van de receptie zijn: bt en met donderdag (16.30 uur I08.30-12.30 uur K 071-5 356415 fax 071-5 356 325 chten: overlijden, geboorte, jubilea 'amilieberlchten, desgewenst met Ifbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@nhd.hdc.nl 1 e-mail: fax 072-5196696, tel 072- !l EVERKOOP I6813661 goed: 023-5150543 [75-6813677 ailhandel: 071-5 356 300 eaus kunnen contact opnemen li 3636 ICE (gratis) - 5196800 NTEN [taling (acceptgiro) (alleen aut. ine) p/j €216,90 Ie ons een machtiging verstrekken (natisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. De toekomst van Valkenburg volgens een geknakte, maar niet gebroken, Aad Oosterlee kamermeerderheid vindt dat de massale toestroom van Oost-Eu- :anen voor laaggeschoold werk moet worden ingeperkt. Omdat dat ten koste gaat 'oo/ gaat ten koste van van de kansen van T 7 1 7 77 jde Nederlandse \eaerlanase wevkloze werklozen, henk VAN RIJN uit Kat- bespeurt vooralsnog weinig van de inperkingsmaatregelen. Hij steeds meer auto's met witte nummerplaten en PI daarop door ollenstreek rijden. t zo of bent u in de war met Duitse toeristen? ag er tussen Valkenburg en Katwijk aan de Rijn vanochtend zo r vier. Met Poolse kentekenplaten. Hou me ten goede, ik heb naai niets tegen Poolse mensen hoor. Ik heb ook niks tegen en en Marokkanen. Ik heb jaren voor de Verenigde Naties ge kt en het een en ander de wereld gezien. Van [oordelen heb ik geen Ik constateer gewoon Bk zie. En wat ik zie, is [goed." r [jongens werken voor baar euro per uur. Dat jje hen niet kwalijk ne- i, want als jij in België keer zoveel kunt ver- jen als hier, ga je ook heen. Maar het gaat jen koste van de Nederlandse werklozen. Die komen nooit r aan de bak. Dat baart me grote zorgen." n hoort intussen natuurlijk wel bij de EU. en dat is goed. Maar dat neemt niet weg dat onze regering wel kozen om de eigen economie op gang te houden. Dat gebeurt eze manier niet. Ze geven werkvergunningen af bij het leven |er dat ze de consequenties daarvan kunnen overzien. Ben je nwoordig 25 en raak je werkloos, dan kom je nooit meer aan yerk. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Dat loopt straks he- lal uit de hand." u vindt dat de Polen naar huis moeten? Maar onder de prijs werken, betekent oneerlijke concurren te bazen die zo weinig betalen, moet je trouwens net zo hard akken. Ik voorspel je dat het goed misgaat. Tenzij de regering en perk stelt." Ad van Kaam archieffoto: GPD/Ben Steffen Buiten is het steenkoud, maar binnen snort het kacheltje en straalt het een behaaglijke warmte uit. „Maar ik stook het niet te warm op, hoor", lacht Henk Brussee. „Want anders val ik hier in mijn wachtlokaal in slaap. En dat kan natuurlijk niet." Inderdaad, dat kan niet. Want Brussee is de veerman en die hoort hier in Valkenburg al sinds jaar en dag op zijn post te zijn. Zomer en winter. Ook als het sneeuwt, zoals nu het geval is. .Alleen tussen kerst en oud en nieuw vaart het voetveer niet. Voor de rest van het jaar gaan we elke dag keu rig heen en weer." Het is rustig tegen elven, zoals dat gebruikelijk is rond die tijd. ,,'s Ochtends om acht uur is het druk. Dan komen de scholieren. Daarna druppelt het. Rijnsburgers van de an dere kant die naar de slager en de bakker aan deze kant komen. En 's middags gaan de scholen weer uit, dus dan moet ik weer aan de bak. Er zit in die zin wel regelmaat in, ja." Een dame klopt aan bij zijn wachthok. Dochterlief komt straks van de andere kant met haar fiets om overgezet te worden. Maar ze is haar geld vergeten. Of moeders alvast voor haar kan betalen? „Van zelfsprekend", zegt Henk de veerman en zet zijn breedste glimlach op. Ze telt veertig cent uit naast zijn lege koffie- mok op de tafel. „Komt dik in orde mevrouw. Ik zal haar echt niet laten staan." Brussee zit nog maar sinds kort op het veer, drie maan den. Daarvoor werkte hij bij Hij is er op een laffe ma nier bijgelapt en daar baalt de stevig gebouwde Leidenaar behoorlijk van. „Waarschijnlijk ben ik door iemand uit de buurt verraden", merkt hij arg wanend op in de rechts zaal. Een anonieme klok kenluider vond het nodig om het bestaan van de wietplantage in zijn ach tertuin aan de politie te melden, verzucht hij. En nu staat hij hier als een vuile crimineel, wach tend op zijn straf, terwijl hij in zijn hart een dood goeie jongen is. Kan de rechter dat dan niet aan zijn goudeerlijke gezicht zien? In zijn tuinkas werd ten slotte ook 'maar één wietplantje' aangetrof fen, werpt hij tegen. En dat valt toch met geen mogelijkheid een planta ge te noemen. Hij had de kas gebouwd om de plant tegen schimmel te beschermen. „Want van beschimmelde wiet kan je geen goede medicinale kruidenthee meer trek ken", houdt hij de rech ter voor. Echt waar, hij hield die plant alleen voor de thee: „Het was een experiment. Ik heb namelijk al twintig jaar last van reuma. Een vrouw gaf mij de tip om thee van een wietplant te drinken. Het had haar erg geholpen tegen de pijn." Dat de enorme plant van ruim tweeënhalve meter hoog met zijn 275 knop pen ook voor een heel lu cratief en illegaal soft drugshandeltje kon wor den gebruikt, wil de man vandaag niet horen. „Uw plant staat anders wel ge lijk aan 300 gram wiet", houdt de officier van jus titie hem voor. „Ik heb er nooit aan ge dacht om wiet te verhan delen", reageert de man geschrokken op de insi nuatie. „Dat is straf baar!" De plant was voor de thee bedoeld en voor niets anders, houdt hij vol. „Als ik een echte handelaar was geweest, dan had ik wel tien van dit soort planten in mijn achtertuin geplaatst." Daarbij kon hij toch moeilijk weten dat één onschuldig zaadje zou uitgroeien tot zo'n enor me woudreus. „Ik heb 'm alleen af en toe wat water Hij heeft het er nog steeds moeilijk mee, Aad Oosterlee, het Valkenburgse raadslid van de gelijknamige lijst. De ochtend na de vergadering waarin hij zich terugtrok als waarnemend voor zitter van de gemeenteraad, vecht hij met trillende lippen tegen de tranen. Maar strijdbaar blijft hij wel, want Oosterlee vindt dat de andere partijen hem een kunstje hebben geflikt. De Valkenburgse politicus deed in een blad een uitspraak die hem niet in dank werd afgenomen en dat leidde uiteindelijk tot zijn vertrek. Hij be raadt zich momenteel op zijn toe komst maar laat doorschemeren ac tief te willen blijven in de politiek. Want Valkenburg heeft Oosterlee no dig, vindt Oosterlee. Een monoloog. „Het heeft momenteel geen zin om uitspraken te doen over wat er dins dagavond is gebeurd. Het ligt nog te gevoelig en ik denk na over mijn toe komst." „Hoe ik over de toekomst van Val kenburg denk? Van de voorgenomen fusie met Rijnsburg en Katwijk wor den we in ieder geval niet beter. Val kenburg wordt een buitenwijk van Groot Katwijk. Ga maar na, ik heb berekend dat je tussen de 700 en 900 stemmen nodig hebt voor een plek Aad Oosterlee (links): „Ik ken veel mensen die in heringedeelde gemeentes wonen, maar er is er niet één enthousiast." Foto Frans Roomer in de nieuwe gemeenteraad. In Val kenburg zijn ongeveer 2400 stemge rechtigden dus dat betekent dat je maximaal drie zetels krijgt in de raad van de fusiegemeente. Dan is het natuurlijk afgelopen met hét verde digen van de Valkenburgse belangen en worden we overvleugeld. De WD en Gemeentebelangen in Rijnsburg bemoeien zich nu al met bouwplan nen in Valkenburg. Dat is een voor bode van wat ons te wachten staat." „Begrijp me goed, ik heb niets tegen Katwijk en Rijnsburg, maar ik wil me er wel voor inspannen om na de fu sie de belangen van Valkenburg te blijven behartigen. Ik vind dat elke gemeente zoveel mogelijk zichzelf moet blijven. Dat de drie gemeentes na de fusie hun eigen identiteit be houden, ook al zal dat niet meeval len. De lijnen worden immers langer en dat is nooit goed om de burgers bij de politiek te betrekken. Ik ken veel mensen die in heringedeelde gemeentes wonen, maar er is er niet De Leidsch Dagblad-bus stond gisteren in Valkenburg een bedrijf dat reinigingsdien sten uitvoerde voor de ge meente. Hij komt oorspron kelijk van Rijnsburg, van de overkant, maar woont tegen woordig in Noordwijk. „Dit is een WSW-baan. Van de Mare- groep. Een sociale job, zeg maar. Ik heb het erg naar mijn zin. Het is absoluut niet saai, ook al is het nu rustig. Maar ik kan me best vermaken. Als er klanten komen, heb je altijd een praatje. En anders lees ik. Van alles. Van geschiedenis tot de ANWB-kampioen. De krant ook. Ik luister in de tus sentijd naar klassieke muziek. Je moet natuurlijk niet voor je uit gaan zitten staren. Anders word je gestoord." Hij schat in dat dagelijks ruim honderd mensen gebruik ma ken van het gemotoriseerde veer over de Rijn. „Niet zo gek veel. Maar het is nu winter. Dit zijn de echte vaste klanten met een weekkaart. Voor hen voorziet het veer in een be hoefte, want anders moeten ze helemaal o'm. 's Zomers is het drukker, weet ik uit eigen één enthousiast. Daarom ben ik met hart en ziel tegenstander van de fu sie." „Een ander aspect is het prijskaartje dat aan de fusie hangt: 10,5 miljoen euro. Ofwel 23 miljoen oude Hol landse guldens. En als de nieuwe ge meente dan een paar miljoen tekort komt, moet het rijk ook nog eens bij springen. Kijk maar naar de fusie tussen Voorburg en Leidschendam. Vlak daarna werd het een artikel 12- gemeente en kon de overheid de knip opentrekken. Met belastinggeld van de burgers uiteraard, die het op dit moment toch al niet makkelijk hebben. Valkenburg is nooit een armlastige gemeente geweest. Er is een grote financiële reserve. Maar straks verdwijnt dat geld op de grote hoop en hebben we er geen zicht meer op." „Vliegveld Valkenburg? Het is na tuurlijk heel beroerd dat het dicht is. Er is door iedereen voor gevochten het open te houden maar we hebben de strijd verloren. Blijkbaar durft er niemand in dit land te zeggen dat het rond Valken- burg groen moet blij- Veerman Henk Brussee zet een 'vrachtje' over tussen Valkenburg en Rijnsburg. „'s Zomers is het drukker. Dan heb je dagjesmensen en toeristen. Wat dat be treft ga ik de goede tijd te gemoet." Foto: Dick Hogewoning. ervaring. Dan heb je dagjes mensen en toeristen. Wat dat betreft ga ik de goede tijd te gemoet Het ziet er nu alle maal wat somber uit. Ik kijk echt uit naar de lente." Ad van Kaam ven en dat er in Drenthe maar eens moet worden gebouwd. De vraag is nu niet meer waarom er in Valken burg moet worden gebouwd maar hoeveel. En niemand die dat weet, want er wordt gegoocheld met cij fers." „Stel dat er tienduizend mensen in de nieuwe wijk komen wonen. Waar moeten die gaan werken? Waar gaan op een gegeven moment hun kinde ren wonen? Vragen die niet zijn be antwoord. Net zo min als de druk die woningbouw op Valkenburg geeft op de natuur. Wat blijft er over van de Pan van Persijn als mensen daar massaal gaan recreëren?" „Gelukkig heef de provincie als eis gesteld dat eerst de ontsluiting van het verkeer moet zijn geregeld voor dat er op het voormalige vliegkamp kan worden gebouwd. Het kan dus volgens mij nog wel eens heel lang gaan duren voordat daar de eerste paal de grond in gaat. En dat is maar goed ook." Eric-Jan Berendsen zaterdag 23 februari Jongerenverbond '8o houdt een manifestatie in het Volks verbond strijdt onder andere voor werkgelegenheid en Foto: archief Leidsch Dagblad en worden nabesteld door binnen veertien dagen na 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van (datum van plaatsing) of door contante betaling aan Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. UIT DE ARCHIEVEN 1955, Donderdag 24 Februari )EKERK - Dezer dagen zal de man, die zo ongeveer honderddui- praal de Koudekerkse brug heeft geopend voor het scheepvaart- Br en later weer het popelende wegverkeer zijn gang heeft laten f men, kunnen terugzien op 25 jaar arbeid op deze brug. De heer Ommering werd op 1 Maart 1930, een half jaar na in gebruik- g van de brug, tot brugwachter benoemd. De jubilaris voelt niets i ffficiële huldigingen en hoopt dan ook, dat deze dag zonder aller- IIfestiviteiten verloopt. Kr van Ommering is een bekende figuur, zowel voor de wegge- Wrs en schippers, als in het verdere Koudekerkse leven. In de eer- en van zijn brugwachtersschap was het hard werken, weken van pan tachtig uur tegen een bescheiden beloning, geen vrije Zon- etc. Tegenwoordig is dat veel beter. In de eerste plaats is er 'een derde brugwachter zodat er een betere werkverdeling moge- tussen de drie brugwachters. Verder is de salariëring heel wat jigender geworden. e| roor werlifföl'HIunuwm en (fowl onderwijs

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17