LEIDEN REGIO Fiets te huur o parkeerterrei Hoogheemraadschap van Rijnland aan de slag in Indonesië Een alcoholistenkeet, dat was toch niet zo'n goed plan mm Paviljoens komen er weer aan Meldpunt voor klacht over welstandsbeleid Hartelijk en betrokke Van der Reijden terug na operatie valkenburg - Joop van der Reijden is weer aan het werk als burgemeester van Valkenburg. Deze week zat hij de gemeente raadsvergadering voor. De 78- jarige inwoner van Huizen werd op 20 januari in het Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein ge opereerd aan een kwaadaardig gezwel aan zijn endeldarm. „Ik heb geluk gehad dat ze geen envelop op mijn buik hebben gelegd. Ik ben weer snel opge knapt." Vorige week was er nog een tegenvaller, want Van der Reijden gleed onderuit op een gladde stoep. Daardoor kwam hij enigszins strompelend de raadzaal binnen. „Alle vergade ringen kan ik nog niet aflopen", zegt hij. „Ik voel me een voet baller die alleen in staat is om het laatste kwartier in te vallen. Maar dan wel even een doel punt kan scoren." Nieuw pleidooi luierscheiding leiden - De PvdA in Leiden doet een nieuwe poging om lui ers apart in te laten zamelen. Enkele jaren geleden liet de ge meente bij monde van wethou der Van der Sande weten dat de gescheiden inzameling van ge bruikte wegwerpluiers te duur is. Nu de gemeente Zoeterwou- de ermee gaat beginnen en de Milieudienst in de regio ook de andere gemeenten heeft ge polst, stelt de PvdA-fractie de kwestie opnieuw aan de orde met schriftelijke vragen aan het college. Fietser breekt sleutelbeen leiden - Bij een aanrijding op de kruising van de Burggraven- laan met de Hoge Rijndijk is dinsdag een 14-jarige fietser uit Oud Ade gewond geraakt. De politie vermoedt dat hij door rood licht is gereden. De jongen werd aangereden door een 24- jarige automobilist uit Oegst- geest. Met vermoedelijk een ge broken sleutelbeen is de fietser naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. CORRECTIE In het artikel over de onthulling van een gedenkplaat in de Zoe- terwoudse Geerpolder staat een storende fout. Niet Tinus de Groot, maar Martinus Janson kwam om het leven bij de be schieting van een neergekomen Amerikaanse bommenwerper op 26 februari 1945. De volledi ge naam van het andere slacht offer uit Zoeterwoude is Maria den Elsen-Zonderop. donderdag 24 februari 201 Hulp voor Aceh bij herstel beerputten en riolering door Ruud Sep leiden - Het Hoogheemraadschap van Rijnland speelt de komende jaren een belangrijke rol bij het herstel van de beerputten en de riolering in het door de tsunami getroffen deel van Aceh. In de Indonesische provincie werken de Nederlandse drinkwaterbedrijven en waterschappen samen aan de repara tie van de drinkwatervoorziening en de voorzieningen voor het afvalwater. Sjaak Mooiman, bij het waterschap belast met het buitenlands beleid, is voor de komende twee jaar aange steld als deelprojectleider 'sanitatie', en daarmee verantwoordelijk voor het herstel van de waterafvoer. Het is werk dat hij zo veel mogelijk vanuit Leiden wil doen. „De hulpver leners ter plaatse hebben ons gezegd: bestel alsjeblieft geen tickets, ga niet als een gek naai' Indonesië. Er gaat binnenkort wel een eerste missie naar Aceh, maar het is niet zeker of ik meega." Een belangrijk uitgangspunt bij her stel van de watervoorzieningen is dat het werk uitgevoerd wordt door loka le aannemers met lokale materialen en met medewerking van de lokale autoriteiten. De Nederlandse inbreng beperkt zich tot een coördinerende en adviserende rol. En natuurlijk de rol van geldschieter, want dankzij bijdragen van onder an dere de drinkwaterbedrijven en de waterschappen is er zo'n 10 miljoen euro beschikbaar voor het project. „Dat lijkt misschien veel, maar door de grootte van het gebied is het lang niet genoeg. Een ruwe schatting is dat er alleen al 17 miljoen nodig is om de boel weer enigszins op orde te krijgen en een masterplan op te stel len voor het verdere herstel. Dus die 17 miljoen is nog maar een fractie van het geld dat nodig is voor het he le herstel." Dat er de komende tijd nog veel meer geld nodig is in Aceh is volgens Mooi man geen probleem. „Er is de afgelo pen maanden veel geld ingezameld. Dit project biedt de kans aan de hulporganisaties om een deel van dat geld gericht te besteden." Het is de bedoeling dat het project waar Rijnland aan meedoet over on geveer een maand van start gaat. „De ervaring is dat na een dergelijke ramp de eerste drie maanden volledig in beslag worden genomen door de noodhulp. Na die tijd vertrekken de noodhulpverleners en breekt de fase van herstel aan. Dan gaan wij een rol spelen. Vanuit de waterschapen wil len we eind maart een projectvoorstel op tafel hebben. De drinkwaterbe drijven verwachten dan al wat verder te zijn en te kunnen beginnen met de eerste waterleveranties. Want naast het herstel van waterputten zal er ook nog lange tijd met tankwagens drinkwater worden gereden." Het project in Aceh duurt twee Het is de bedoeling dat twee jaa de ramp de drink- en afvalwate zieningen zijn hersteld. „En we hopen dat er een aantal 1 beteringen in gang is gezet. Zo we iets doen aan de vervuiling het ondiepe grondwater door b putten en aan de verontreinigim het zeewater op plaatsen waar ooiwater in zee wordt geloosd, dat is dan wel een kwestie van ge adem." katwijk -De temperatuur is er niet naar om een koud pilsje te nuttigen op een zonovergoten terras. Toch wor den in Katwijk op het strand al de eerste voorbereidin gen getroffen voor de 'zomer'. Een shovel bewerkt het door de storm opgeworpen zand bij de Noordduinen en maakt een 'fundering'. Daarop verschijnen binnenkort weer de strandpaviljoens. Zaterdag beginnen de eerste exploitanten in Katwijk (Noordwijk volgt een maand la ter) met de opbouw van de strandtenten. De deur staat begin maart dan open voor een koud pilsje, dat naar alle waarschijnlijk dan nog wel bij de warme haard gedron ken moet worden. Foto: Arie van Dijk door Silvan Schoonhoven leiden - Wie zijn auto parkeert op het Haagweg- of Groenoord- terrein kan vanaf 1 april ter plek ke een fiets huren. Voor wie wil lopen, komen er wandelroutes voorzien van informatiezuilen. Stichting Stadsparkeerplan Lei den (SSL) heeft ook interesse in de exploitatie van fietstaxi's. Het moet niet langer vanzelf sprekend zijn dat bezoekers zich alleen met een pendelbus je van de park&ride-terreinen naar de stad verplaatsen, vindt SSL-directeur Chris Verplancke. Het moet voor bezoekers daar om aantrekkelijker worden te kiezen voor een alternatief. Stadsparkeerplan sluit daarom contracten af met een fietsver huurbedrijf. Voor 6 euro per dag kunnen bezoekers met een huurfiets de binnenstad in. SSL had al vijftig 'blauwe fietsen' in de aanbieding: gratis leenfiet- sen van een eenvoudiger slag, alleen te gebruiken door de cir ca zeventig jaarkaarthouders. „De huurfietsen zijn voor ieder een, ook voor groepen van hon derd man." Het moet ook aantrekkelijker worden om te lopen naar de binnenstad, vindt Verplancke. Daarom komt er een alternatief voor de route langs de 'levens gevaarlijke' Haagweg. Stadspar keerplan is met de gemeente in overleg over plaatsing van in formatiezuilen langs de alterna tieve looproutes. „Je kunt den ken aan een weg langs de Oude Leiden ziet definitief af van een 'alcoholistenkeet'. Bij nader in zien is een verplaatsbare ont moetingsplek voor dakloze drankverslaafden toch niet zo'n goed idee, vindt burgemeester Henri Lenferink. „Het zou nog al Spartaans worden." Van uitstel is afstel gekomen. Zo veel valt af te leiden uit het recente plan om in de Leonar- duskerk een gebruikersruimte voor alcoholisten in te richten. „Ja, dat klopt', zegt Lenferink. „De verplaatsbare ontmoe tingsplek voor alcoholisten is van de baan. De ruimte in de Leonarduskerk komt daarvoor in de plaats." In de zomer van 2003 leek het er lange tijd op dat het centrum van Leiden een toeristische at tractie extra zou krijgen in de vorm van een 'alcokeet' op de Garenmarkt. Daklozen zouden een centrale hangplek krijgen, in een opengewerkte, ijzeren container. Na veel protest van omwonenden stelde Lenferink het experiment uit. „In de zomer zou het er erg heet zijn geworden', zegt Lenfe rink nu. „Met de zon die op een ijzeren dak schijnt." In de win ter zou het er wellicht veel te koud zijn geweest Eigenlijk heeft Lenferink nooit wat in de alcoholistenkeet gezien. „Nee, ik denk niet dat dat zo'n goed plan was." Jarig Jetje Op de school waar ze als conci erge werken zien ze vaak de zelfde traktaties voorbijkomen. Kale zakjes chips of een zakje met koekjes zonder enige fran je. Dat kan veel leuker en 'ge zelliger', dachten de twee vrien dinnen (43 en 46 jaar) uit Lei den en Leiderdorp. En zo werd Jarig Jetje geboren. Een klein bedrijfje dat complete traktaties of doe-het-zelfpaicketjes levert aan ouders die geen tijd of zin hebben om iets leuks te maken, of het niet kunnen, natuurlijk. Het liep in de eerste maanden nog niet erg storm. Jarig Jetje kreeg zegge en schrijve vijf be stellingen sinds ze in januari op volle toeren ging draaien. Mis schien vinden mensen de com plete traktaties van 1 euro per stuk te duur, dacht het tweetal achter het bedrijf. En dus leve ren ze nu ook iets goedkopere doehetzelfpakketjes vanaf 60 cent per stuk. Papieren kikkers of eendjes of Spongebobs waar mensen zelf iets lekkers in moe ten stoppen en het vervolgens aan elkaar moeten nieten. De bestelling wordt in de Leidse regio thuis afgeleverd. „We mikken op gezinnen waar beide ouders werken. Op onze school hebben we daar heel veel van", zegt de ene helft van Jarig Jetje, die net als de andere De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen telefoon 0 71 - 53 56 424 helft niet met haar naam in de krant wil. „We willen dit ge scheiden houden van ons werk op school." Het duo heeft imniddels 28 ideeën uitgewerkt. De foto's daarvan staan op de website (www.jarig-jetje.nl) en zo kun nen klanten een keuze maken en een bestelling plaatsen. De ideeën halen ze uit fotoboeken, van internet, en 'door om ons heen te kijken'. „Kinderen zijn nu gek op diddle, dus we zijn nu naarstig op zoek naar een goede diddle." De ene helft van Jarig Jetje vindt dat ze met haar bedrijfje niet meedoet aan de gekte die is ontstaan rond kinderen, voor wie het allemaal niet gek ge noeg kan. Ze kent de verhalen van verjaardagspartijtjes die in de Efteling worden gehouden, dat vindt ze overdreven, maar een creatieve traktatie, dat is toch van een andere orde. Een traktatie van Jarig Jetje is vooral leuk omdat-ie origineel is. En wat haar betreft is er ook niets mis met het vermaarde blokje kaas met zilveruitje. Alleen le vert Jarig Jetje dat niet. „Dat vinden we niet hygiënisch. Wij leveren alleen verpakte trakta ties." Rijk zullen ze niet worden van hun 'business', denken de vriendinnen. „Dat zal vast niet. Daarom blijf ik ook gewoon werken." Janet van Dijk Ema Straatsma Varkenmarkt, door de Ijl wijk of langs de brug oji Galgewater en het geboot van Rembrandt." Die t route moet voor het bei het Rembrandtjaar 200) zijn. In het gemeentelijk verty vervoersplan noemt dejt nadrukkelijk de mogeij dat fietstaxi's in het straatbeeld verse Fietstaxi's passen prim» pakket van Stadsparke. zegt Verplancke. „We wi" les uit de kast trekken o, risten te trekken." Hij f, contact gehad met explt^ van fietstaxi's in Amstert, Delft, maar er is nog ri,| doende personeel oj( fietstaxi in Leiden in te v^ Anderhalve week jc opende Stadsparkeerplaj de Groenoordhallen he{ P&R terrein van SSL, L Haagwegterrein en (o^ dag) het parkeerterrein j station Lammenschan( terrein naast de Groenij] len - op het voormalig^ plex van korfbalverenigL nix - is bereikbaar vjl Gooimeerlaan en telt 3j keerplaatsen. Bij grote 5 menten is er een overl duizend plekken mogL het terrein van de Grof hallen en Luba Holdinj parkeerplan heeft ook laten vallen op Transfl Schouw bij de A44, ma; zijn activiteiten kan ui naar dit terrein is no kend. leiden - Het Leidse CDA-raads- lid Jan-Jaap de Haan heeft een meldpunt geopend voor klach ten over de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). De Haan wil de reacties gebruiken om het beleid te verbeteren. „Veel mensen vinden de ARK niet klantvriendelijk en de be sluiten onduidelijk en onvoor spelbaar," aldus De Haan. Hij zegt inmiddels al een behoorlij ke lijst met ervaringen van in woners van de stad binnen te hebben. Het CDA-raadslid schrok enige tijd terug van de vele klachten over de werking van de ARK op zijn weblog. Het Leidsch Dag blad berichtte daar vorige week over. „Naar aanleiding van dat artikel heb ik een paar brieven, telefoontjes en mailtjes gekre gen. Zo kwam ik op het idee om een meldpunt te openen." Volgens De Haan zijn de crite ria waaraan bouwplannen moeten voldoen, vaak ogen schijnlijk willekeurig. „In som mige gevallen worden bouw- aanvragen zelfs getoetst aan de hand van niet-bestaande crite- IN MEM ria. Ik heb inmiddels va tecten en aannemers dat het welstandsbelei den ten opzichte var steden onduidelijk is. ticulieren die niet vaala instituut van doen h^j het Leidse beleid zelfs pelijk. Die mensen he^, idee dat hun plan in goocheldoos tere a waarbij de uitkomst onduidelijk is," zegt D< Over enige tijd wil De binnengekomen klac dan niet geanonimise&t delen en aanbieden ar, de gemeenteraad als ty van burgemeester en^ ders. Dat zwartboek |c den tot een beter belei De ARK bestaat sinds y 2001 en is de opvolgflj welstandscommissie, <t{ mentenbeheercommi: e( commissie beeldende ARK bestaat uit tien gen die oordelen over ai teit van bouwplan meldpunt heeft De Ie< eigen emailadres be, gesteld: jjdehaan@xs4< r rt, O R I A M Margreet van Akkeren-Straathof: 1930-i Jarig Jetje bezorgt complete traktaties of doehetzelfpakketjes aan huis. Foto's: PR „Ze was niet de vrouw van de spetterende verhalen in de ge meenteraad, maar was goed in de contacten met de achterban en dan vooral met de onder wijswereld." Zo typeert het Leidse CDA-gemeenteraadslid Willem Bleijie zijn oud-fractie genoot Margreet van Akkeren- Straathof, die vorige week is overleden en dinsdag is gecre meerd. Margareta Curina van Akkeren- Straathof werd in 1930 in Al kemade geboren en werd on derwijzeres na haar mulo-oplei ding. Van 22 september 1975 tot 2 april 1984 zat ze, namens de KVP en later het CDA, in de gemeenteraad van Leiden. Ze nam onder meer zitting in de commissie voor Stedelijk Muse um De Lakenhal en een aantal onderwijscommissies. Bleijie, die destijds ooi raad zat, was ze 'een h dame, die zeer betrokl bij Leiden'. Dat bleek wel uit haar. Ze was onder meer bd°' van de Bedrijf Technif School (BTS), het Boifj College en Boerhaave;1 wijs voor volwassenelf naast was ze bestuurd" KVP afdeling Leiden, P Kringbestuur en lid vt tijraad, maar ook akel ster van Sint Francisi werk en leidster van groep van de gymna: ging Groen Wit. Marj Akkeren-Straathof w; tot 1987 lid van provij ten van Zuid-Hollam jaar geworden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14