Cateringploeg Heineken met lege handen REGIO Hekken en honden gewenst in parkeergarage Winkelhof 01 Na zestig jaar oorlogsmonument in Zoeterwoude Politie pakt hoofdverdachte drugsnetwerk op in Alphen norschotenaar kind schopte snel afkicken ooit meer zeurenwant zelfs iswerk maken is een voorrecht Ambtenaren Oegstgeest roken in de tuin lispunten in isauwijk hoger choten - Verschillende kpunten in de Nassauwijk- jt in Voorschoten worden lend voorjaar verhoogd. Het fo van de maatregel is om de heid van het verkeer te nen. De verhogingen ver men bij de herbestrating na jrootscheepse rioolvervan- t in de wijk, maar worden pmende maanden in ere :eld. Daarnaast wordt een 1 nieuwe maatregelen ge- n op kruispunten. Het I om de omgeving van de Tlotte de Bourbonlaan, Nas- rade en Frederik Hendrik- gemeester en lerares woensdag 23 februari 2005 door Loman Leefmans leiderdorp - In het uiterste hoekje van de parkeergarage maken zes jongens en drie meisjes wat drukte. Ze zitten omgekeerd op hun geparkeerde scootertjes, van waaruit house- dreunen klinken, of hangen te gen de muur. Tussen het inha leren van sigarettenrook door fluimen ze op de grond. Op het eerste gezicht een ty pisch groepje hangjongeren dat samenklit om de verveling te verdrijven. Bij benadering ver dringt de weeïge geur van wiet de stank van uitlaatgassen, maar zo op het eerste gezicht hebben de negen niets kwaads in de zin. „En toch, één opmer king in de richting van een vrouw die bij een van de win kels werkt en 's avonds door de verlaten garage loopt, brengt een gevoel van onveiligheid met zich mee", aldus John Fi- lippo, voorzitter van de winke liersvereniging Winkelhof. De garage is een ideale, be schutte hangplek voor jonge ren, zeker onder winterse om standigheden. Dat ziet Filippo ook wel in. Hij waakt ervoor om de jongeren direct als schuldi gen aan te wijzen, maar het toe nemende vandalisme baart de winkeliers zorgen. Daarom wordt als eerste maatregel be wakingsbedrijf ESS ingescha keld, voor surveillance in de avonduren. „En dan hebben we het dus ook over de inzet van mannen met honden, in sa menwerking met de onderne mers van de Baanderij." Eige naar Wereldhave studeert op het plan om delen van de gara ge met hekken af te sluiten. Winkelhof heeft altijd geprofi teerd van de parkeergarage. De mogelijkheid om de auto gratis en overdekt te stallen trekt klanten van ver buiten het dorp. De half ondergrondse ga rage kreeg de laatste tijd echter met twee problemen te maken: langparkeerders en vandalisme. Het eerste probleem, dat regel matig voor files zorgt waardoor uitlaatgassen de garage vullen, is lastig aan te pakken. Hoewel bedoeld voor de klanten, is het begrijpelijk dat de garage ook wordt gebruikt door het winkel personeel, bezoekers van Sport City, bewoners van de apparte menten boven Winkelhof en ambtenaren die op het ge meentehuis werken. De winke liers opperden in het verleden het idee om van de garage een blauwe zone te maken, met een maximale parkeerduur. „We zijn er nog niet uit hoe we dit probleem gaan aanpakken", al dus Jacqueline 't Hoen, woord voerster van Wereldhave. Een groter probleem dan de parkeerdruk vormen de vernie lingen. De voorzitter van de on dernemersvereniging van de Baanderij meldde vorige week dat het criminaliteitscijfer op het bedrijventerrein in een jaar 50 procent was gestegen en vol gens hem logen de cijfers voor Winkelhof er ook niet om. Een voorlichtster van politiebureau Hollands Midden wil of kan geen juiste getallen daarover prijsgeven, maar Filippo ont kent de toename. „In het win kelcentrum valt het mee, de in terne bewakingsdienst zorgt daarvoor. Voor de garage gaat dat niet op. Daarom onder zoekt Wereldhave of delen daarvan met hekken kunnen worden afgesloten. Je moet daar wel mee oppassen dat je er in het geval van een calamiteit wel weer uitkan", aldus Filippo. 't Hoen bevestigt dat er een of fertes zijn aangevraagd voor plaatsing van hekken, maar wanneer en waar de maatrege len ingaan, weet zij niet. Daar over krijgen de winkeliers tij dens hun eerstvolgende maan delijks overleg met Wereldhave meer informatie. Rechter geeft bierbrouwer gebjk door Marieke den Boer zoeterwoude - De cateringme dewerkers van Heineken hebben het kort geding dat zij tegen hun werkgever hadden aangespan nen, verloren. Dat bepaalde de president van de rechtbank gis teren. Heineken hoeft de mede werkers niet in dienst te houden. Het plan is om de veertig men sen met een fulltime baan bij ca teraar Albron onder te brengen. Met FNV Bondgenoten wilden de medewerkers door middel van het kort geding voorkomen dat Heineken hen zou uitbeste den aan Albron. Hun salaris zou dan namelijk met gemid deld 35 procent dalen. Maar de rechter achtte de financiële compensatie die Heineken biedt als tegemoetkoming vol doende. De compensatie zorgt ervoor dat de cateraarmede werkers nog zo'n vier jaar hun volledige Heineken-salaris be houden, volgens de directie. De medewerkers bestrijden dat. „We hebben hier natuurlijk flink de smoor over in", rea geert vice-voorzitter Herrie Hoogenboom van de bedrijfsaf deling FNV op de uitspraak van de rechter. „We hadden wel in gecalculeerd dat deze zaak wei nig kans van slagen had, maar toch valt het tegen. Heineken probeert een maas in de wet te vinden door ons via een inge wikkelde financiële constructie over te dragen. Dat is ze gelukt. Erg jammer." De vice-voorzitter van de FNV- bedrijfsafdeling heeft echter nog niet alle hoop verloren. „We gaan ons beroepen op de toetsingscommissie van het be drijf. Deze commissie gaat nog eens nader in op individuele gevallen op basis van de hard heidsclausule. We praten toch over een hoop mensen die te maken krijgen met salarisach teruitgang en verandering van roosters. We laten dit niet alle maal over ons kant gaan." Ook beginnen de cateringme dewerkers een bodemprocedu re tegen Heineken, maar de uit spraak daarvan kan nog jaren op zich laten wachten. De directie van Heineken Ne derlands Beheer (HNB) heeft niet het gevoel dat ze 'gewon nen' hebben. Directeur Kees Brink: „Het is per slot van reke ning toch geen sportwedstrijd. De eisen van de tegenpartij zijn niet ingewilligd en dat betekent dat wij nu kunnen doorgaan met wat we van plan waren." De cateringmedewerkers van Heineken tekenen met ingang van 1 maart een contract bij Al bron onder voorbehoud. Dat wil zeggen dat ze onder voor waarde aan het werk gaan bij de nieuwe cateraar, in afwach ting van de uitspraak van de bodemprocedure. alphen aan den rijn - De poli tie in de Bommelerwaard heeft gistermorgen vijf mannen uit dat gebied aangehouden, die verdacht worden van handel in soft- en harddrugs. De 42-jarige hoofdverdachte werd opgepakt in Alphen aan den Rijn, waar hij op dat moment verbleef. Volgens een woordvoerster van de politie voorzagen de man nen onder meer jongeren in het hele gebied van drugs. De poli tie begon vijf maanden geleden een onderzoek na aanhouden de klachten en meldingen uit de Bommelerwaard over drugs handel. Mensen die in de buurt van de dealers woonden, voel den zich onveilig. Gistermorgen deden honderd agenten inval len in negen woningen. De ver dachten zijn afkomstig uit Kerkdriel, Gameren, Velddriel enAlem. De politie trof onder meer en kele vaten met GHB-vloeistof, de zogenoemde rape drug, aan. Daarnaast zijn sieraden en geld in beslag genomen. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. iscHOTEN - Burgemeester er van Voorschoten verruilt even haar baan als be- mf rder voor die van lerares, asisschool Het Kompas ert ze woensdagochtend 9 1 een lesuur lang in groep over de geschiedenis van itionale herdenking en 5 De school is begonnen een project over dat onder- omdat dit jaar voor de ;ste keer het einde van de de Wereldoorlog wordt icht. Ter afsluiting van het ct leggen twee leerlingen mei een krans bij het oor- ïonument naast het ge- ditehuis. sh ^haag/voorschoten - De ïsies van een psychia- en een psychologisch over een 31-jarige chotenaar die gisteren bij m< ïagse rechtbank terecht- omdat hij zijn zoontje (2) [eschopt, klonken niet idend. De psychiater de man 'verminderd toe- ij1 ngsvatbaar', terwijl de )loog zei dat de man 'vol- lCr,, oerekeningsvatbaar' was. f^chtbank had beide des- ;en om nader advies ge- nadat er in november al van twee jaar plus een jar voorwaardelijk tegen [ger dachte wa gevallen. De °ank gaat de komende ne reken over de verschillen- onliclusies nadenken, maar lgzobor de officier van justitie r vormden de rapporten aanleiding om nog een limensie aan de eerder Ier s.g ïnd lJ 10 1 e ;ii klaagster wil nu ook dat 1 verplicht wordt opge- r in een afkickkliniek. De iotenaar wil dat ook: hij een intake-gesprek ge- kliniek Triple-X. rank, drugs en verkeerd ngebruik zouden ten ag hebben gelegen aan idaad van de Voorscho- op 31 juli. Toen sloeg hij ouders in Voorschoten Invloed van cocaïne en 5m drank de boel kort en wa lar zijn vriendin en kind !®,r :n. Hij wurgde zijn part- I ,e ia. Hun zoontje viel op II e5id en kreeg een schop ie ijn hoofd. Ook ging de n?®.. [en zijn ouders tekeer. °^n( 1 was zijn cliënt rustig. n de vorige zitting vroeg om een werkstraf. Nu ijn raadsman om een 'ijk aan de tijd die de otenaar in voorarrest at zo snel mogelijk met kan worden begon- 1 6 lart neemt de rechtbank "'1 issi 2 hu h ge ïing ising. Het initiatief voor de gedenkplaat, die op deze foto nog niet is onthuld, is afkomstig van Ad Moest. Hij staat links. Bertus van der Post (vierde van rechts) was ooggetuige van de beschieting. Foto: Mark Lamers door Judy Nihof zoeterwoude - „Kijk, hier kwam de ko gel er weer uit." Ed van Bemmelen trekt zonder gêne zijn trui omhoog om de lit tekens in zijn zij te laten zien. De 66-jari- ge Stompwijker raakte zestig jaar gele den gewond toen hij met twee broers en twee zusjes in de Zoeterwoudse Geer- polder een kijkje nam bij een Ameri kaanse bommenwerper. Vier dagen eerder was het toestel na een noodlanding in het weiland terechtge komen. Zijn broertje Gerrie van vier en zijn zus Jopie van veertien kwamen om het leven toen de Engelsen de bommen werper plotseling onder vuur namen. De beschieting kostte ook het leven aan twee inwoners van Zoeterwoude: Tinus de Groot en Maria Zonderop. Een aantal anderen raakte gewond. Ed van Bemmelen overleefde het drama. Gisteren was een bijzondere dag voor hem en de vele anderen op wie de ge beurtenissen van februari 1945 grote im pact hebben gehad. Op de plaats des onheils werd een gedenkplaat onthuld om de noodlanding en de beschieting van de Amerikaanse bommenwerper te herdenken. De Stompwijker en zijn vrouw zijn blij met het monument. „We wandelen vaak in de omgeving en dan gaan we er zeker naartoe." Ook Bertus van der Post, die ooggetuige was van de beschieting, vindt het belangrijk dat er een monu ment is. „Wie had dat ooit gedacht, na zestig jaar. Je hebt nu tenminste een blijvende herinnering. Eerst was er niets." De gedenkplaat is een initiatief van twee geschiedenisfreaks uit Zoetermeer, Alex van Os en Ad Moest. Zij stuitten min of meer bij toeval op de dramatische ge beurtenis in Zoeterwoude en besloten zich er verder in te verdiepen. „Het ver leden is geweest, maar mag niet worden vergeten", zei Moest tijdens de drukbe zochte officiële onthulling van de ge denkplaat in de Geerpolder. Familie en bekenden van de slachtoffers trotseer den de kou om bij de plechtigheid te zijn. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude en collegeleden van de ge meente Leidschendam/Voorburg legden bloemen bij het monument. De zussen Anna en Corrie Koot groeiden op in de Geerpolder en denken regelma tig terug aan de gebeurtenissen in febru ari 1945. Anna ziet het Amerikaanse toe stel nog naar beneden komen. Ze was toen twaalf jaar. Haar zus Corrie weet nog dat ze stond te popelen om de bom menwerper van nabij te bekijken. „Dat toestel was een bezienswaardigheid. Er kwamen hordes mensen op af." Maar vader Koot verbood de kinderen om in de buurt te komen. Hij was bang dat de bommenwerper zou worden vernietigd om te voorkomen dat de Duitsers er waardevolle spullen uit zouden halen. Wat vader Koot vreesde, gebeurde ook. De oprichting van het monument bete kent veel voor de zussen, die alle vier de slachtoffers hebben gekend. „Wat er in 1945 is gebeurd, is indringend geweest," aldus Corrie. Ed van Bemmelen en twee van zijn broers en twee zussen mochten na lang aandringen wel naar het toestel toe. „We hadden nog nooit een vliegtuig gezien. Laat staan zo'n groot toestel. Onder be geleiding van mijn oudste zus gingen we kijken", zegt Van Bemmelen. Hij ziet de details van het toestel nog voor zich, maar de beschieting is volledig uit zijn geheugen gewist. „Daarvan herinner ik me niets. Ik weet wel dat ik bijkwam in de kaaskelder van boer Janson en dat ik meteen vroeg naar mijn broertje. Nie mand zei iets. Pas later hoorde ik dat hij dood was." Dat Van Bemmelen nog leeft is een wonder. Een kogel ging er aan de ene kant van zijn lichaam in en kwam er aan de andere kant uit. Na negen weken in het ziekenhuis mocht hij naar huis. Van zijn verwondingen heeft hij nooit meer een greintje last gehad. „Ik word in mei 67, maar ik werk nog steeds en sta elke zondag op de tennisbaan." Ook heeft hij naar eigen zeggen geen psychische schade overgehouden aan de gebeurtenissen. „Je moet niet verge ten dat ik pas zes jaar was." Hij beseft dat het voor zijn ouders zwaar moet zijn geweest om twee kinderen te verliezen. Toch lieten ze daar in het bijzijn van Ed en de andere kinderen zo min mogelijk van merken. Later liet moeder Van Bemmelen tegen over haar schoondochter wat meer los. „Zijn moeder heeft 26 jaar bij ons in huis gewoond. Rond bepaalde dagen had ze het heel moeilijk. Dan werd ze down", aldus de vrouw van Ed van Bemmelen. „Ze wilde de vlag ook nooit uitsteken op Bevrijdingsdag. Voor haar was het helemaal geen bevrijding ge weest, zei ze." ee lingz 1 moi oop-i men. httiji icht me si zen e 'sooltint Liemburg (17) geraakt door reis naar Ethiopië maar nu helemaal niet meer. Ik ben met mijn neus op de feiten gedrukt in Ethiopië. Nu, als ik naar school fiets, vind ik dat een voorrecht. Ik zie de school als basis van de samenleving en ik ben er blij om dat ik onder wijs mag genieten. Echt." oegstgeest - Het is streng ver boden te roken in het gemeen tehuis van Oegstgeest: nergens is een rookkamer met afzuigin stallatie te vinden. Ambtenaren die niet zonder hun 'saffie' kunnen, moeten in de achtertuin een sigaret opste ken. Burgemeester en wethou der hebben de tuin officieel aangewezen als buitenrook ruimte. De rookzone blijft zo «gezellig mogelijk. Wel wordt een over kapping aangebracht, zegt de gemeentevoorlichter. De amb tenaren kunnen dan onder een afdakje staan roken. CORRECTIE Per abuis heeft de redactie gis teren in de onderkop bij het ar tikel 'Warmonds reuzenei geeft verrassing prijs' de hoofdperso nen uit het verhaal Lies en Leo van Tongeren genoemd. Dat is niet juist: de eigenaren van het wonderei heten Lies en Leo van Haasteren. In de rest van het artikel staan de namen wel juist vermeld. Onze excuses. ipwon en. h'eke den Boer p de pt oo|st - Als hij aan het d verwilderde trommeltje hed jj hegft- meegenomen, datfg degeur opsnuiven njrikaanse aarde. En zijn jeide Ethiopische vlag <^-jarige Vincent Liem- nopig ook niet af. „Met chten zit ik nog in dat wordImert hij. Op 9 februari landei» leerling van het Rijn- enter^ jn Oegstgeest, met n, wa{ 5 ind Rijiolieren uit het voort- moet jerwijs, voor acht dagen et het pjMet Edukans, een ^f.^lie Nederlandse jonge- Jeieeif'rt te betrekken bij iaarkjngssamenwerking. Bij van stit kreeg de scholier uit ouw ii|as van het vwo zeven ree(MV00rgeleBd- en ze e i1 Ethiopië is te kort ze toctfde indruk te krijgen nd. I ik het mee eens. De reis is als een roes aan me voor bijgegaan. Eenmooie roes, dat wel. We hadden een gigantisch druk programma en hebben veel bezocht. Onder andere sloppenwijken en scholen. Op mij als westerling maakt zo'n reis veel indruk. De armoede is zo indringend, je beseft het pas weer als je in Nederland zit." Ethiopiërs zijn vast arm en on gelukkig. „Daar denk ik anders over. Hoe de mensen daar met elkaar om gaan, dat is geweldig. Daar kun nen Nederlanders nog wat van leren. Vriendschap neemt bij voorbeeld een belangrijke plaats in hun leven in. Natuur lijk is het behelpen met wat ze hebben, maar zij hebben wel hoop. Dat zie je in hun ogen." Nederlandse kinderen krijgen veel beter onderwijs dan Afri kaanse kinderen. „Het verschil is schrijnend. Kin deren in Ethiopië mogen alleen maar naar een school van de staat als ze het uniform kunnen betalen. Dat uniform kost een Ethiopiër zijn jaarsalaris. Bela chelijk, hè? Niemand kan naar een school van de staat. Stich ting Edukans financiert projec ten om al die kinderen onder wijs te geven. En al is dat nog maar een druppel op de gloei ende plaat, het is wel een mooie druppel." Vergeleken met hun leeftijdsge nootjes in Ethiopië zijn Neder landse scholieren verwend. „Natuurlijk. Eerst was ik op school altijd aan het klagen dat we te weinig computers had den. Dat zet ik nu wel uit mijn hoofd! We hebben hier zo veel meer dan alle kinderen daar, maar niemand beseft dat he laas. Ik wel sinds ik er geweest ben en de armoede met eigen ogen gezien heb." De meeste jongeren hier hebben geen idee hoe liet er aan de arme kant van de wereld aan toegaat. „Dat is zo, maar dat had ik voor de reis ook niet. Het gevoel als je in zo'n land geweest bent is moeilijk te omschrijven en je wordt vaak ook niet goed be- anderen. „Daar ben ik het mee eens. Ik vind dat de samenleving in Ne derland veel te individualistisch is ingesteld. Dat zie je alleen al aan de auto's op de weg, waar altijd maar één persoon in zit. En de norse blikken overal. La ten we met zijn allen nou eens wat vrolijker zijn, we hebben het hier zo goed." Vincent Liemburg zeurt na zijn reis naar Ethiopië nooit meer over kleine dingen zoals huis werk. „Ik ga niet meer over huiswerk zeuren. Deed ik toch al niet zo, Vincent Liemburg met het handbeschil derde trom meltje dat hij uit Afrika heeft mee genomen. Foto: Hielco Kuipers grepen als je weer thuiskomt. Sommige kinderen uit mijn klas zeiden: 'Hoe was je snoepreisje naar Afrika'? Ze moesten eens weten." Tieners zouden meer vrijwilli gerswerk moeten doen en zich meer moeten bekommeren om

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15