Casema mikt op grote kabelfusie ECONOMIE Webwinkel verleidelijke uitdaging wanbetaler Sombere consumenten blijven verwoed sparen Steeds hoger verbruik van Samen met UPC en Essent of in de etalage Skyline Utrecht vol kranen Passagiers slepen kapitein cruiseschip voor rechter Ruzie over luchtverfrissers bij de rechtbank voortgezet Testmoslimbier milieustroom Dexia wil rechtszaken stilleggen erafabrikant i in het nauw Camerafabrikant Leica te nood geraakt nadat ken de kredietverlening ischortten. Leica heeft n directe liquiditeits- len, maar er moet een met de banken komen indeelhouders op 31 inen beslissen over een vergroting. De banken i tot de maatregel nadat eedeelde in het 31 Dopende boekjaar zeker ien euro verlies te lijden, ars van de digitale foto- leelt het bedrijf parten, •eft 1100 werknemers en t vorige boekjaar 119 euro om. ens schrapt euw banen n - Het Duitse elektro- i Siemens schrapt weer lij zijn dienstverlenende ijf SBS. Nog dit jaar ver- i er 675 arbeidsplaatsen, tal komt boven op de het afgelopen jaar wa- ;ekondigd, maar nog verdwenen. De totale iductie komt in het lo- oekjaar, dat op 30 sep- eindigt, uit op 1750. ïad Siemens al het en van 600 banen bij :hter Sinitec en van 200 ichter Sinius aangekon- it betreft alleen banen land, waar deze tak rerknemers heeft. name WTO mijn China gton - Het lidmaat- in de wereldhandelsor- e WTO levert de Chine- j imie jaarlijks 40 miljard j uim 30 miljard euro) i^geld wordt echter niet ;fer de verschillende be lagen verdeeld. Om de z leden uit te bannen, i arbeidsmarkt worden hd, zo staat in een rap- ji de Wereldbank giste- I buiten bracht. De in- mt vandaag in Hong In de orde op een confe- fer China's handel. De rs vinden dat de land- Jtor op de schop moet. ftn nu te veel mensen. schendt in lë privacy |- Het Brusselse hof van leeft ING België schul- Inden aan inbreuk op de privacy en aan on- Jiandelspraktijken. De ■mikte klantgegevens I zelfstandige agenten te jren. Dat is volgens het ■ijd met de regels. Op flrdeling staat een boete BO euro per inbreuk, ituderen of we in cassa- jtegen het arrest", aldus Wvoerster. Uit beta- fcvens van de klanten It de twee agenten pro lan concurrerende fi- _l instelllingen verkoch- liamenwerking werd di- jgezet. rink zoekt i van buiten I - Handelshuis Reesink ^t vijf partijen om te kij- "brmen van krachten ig' mogelijk zijn. „We ,dPt we voor elkaar zou- snen betekenen", aldus jTen Doeschate. De -ten hebben ook tot doel 'sidige overname door efrdamse vastgoedinves- 1 'fan Herk Groep af te 1 eigens hem aast Van dt>ep op kantoren en H'an Reesink. iekraïne jar lid WTO De Europese Unie jop aan dat Oekraïne nog lid wordt van de j^indelsorganisatie eurocommissaris Man- Beeft de onderhandelin- Bens de EU met Oekra- Sijna afgerond. De VS |je grote WTO-leden niu ook nog de onder- -igen beëindigen. Vol- ivoordvoerster komt _jp het erkennen van J als volledige markt- ie. De Oekraïense pre- Tjesjtsjenko houdt mor- Uoespraak in het Euro- cement in Straatsburg. i.« tig Atoglas 1 sluiting den - Personeel van Efabriek Atoglas in rsitlen legt morgen het Ir uit protest tegen de ~om de vestiging in Juiten. De bonden ^e directie tot gister- Je tijd gegeven om te ■en dat 90 van de 130 Rers aan de slag kon- Lsn. „Die garantie is er men, dus staken we epaalde tijd", aldus ■er De Valk van FNV Y>ten. Moederbedrijf 1 de chemische tak van km Total, denkt er niet ■de eisen te voldoen. Duurzame energie Het aandeel duurzame energie in de Nederlandse energievoorziening neemt toe. In 2004 was 1.8% van het totale energieverbruik uit duurzame binnenlandse bronnen afkomstig. 2.0 1 g wind £-j Biomassaverbranding voor elektriciteitsproductie 1.6 - m Biomassa overig Oveng den haag/anp-gpd - Casema wil één groot kabelbedrijf vormen met de concurrenten UPC en Es- sent. Volgens directeur Molen kamp is zo'n fusie noodzakelijk om te kunnen overleven in de strijd met internetaanbieders en telecombedrijven. Lukt dat niet dan is overname van Casema ook een optie. Met 1,4 miljoen kabelaansluitingen heeft Case ma alleen rondom Den Haag, Utrecht, Amersfoort en Breda een sterke positie. Daardoor kan het internet, telefonie en televi sie niet landelijk aanbieden. „De kabel moet meer integre ren en consolideren. Voor de consument zou het goed zijn als er één landelijk kabelbedrijf ontstond", aldus Molenkamp gisteren in Het Financieele Dag blad. UPC en Essent zeggen het met de Casema-directeur eens te zijn dat de kabelmarkt nog te gefragmenteerd is. UPC heeft een bereik van 2,6 miljoen huis houdens, Essent bedient 1,7 miljoen klanten. Momenteel vinden er geen concrete fusiegesprekken plaats, aldus woordvoerders van de betrokken kabelaars. De UPC-zegsman zei wel dat er be langstelling zal zijn als de gele genheid zich voordoet en er een goede prijs kan worden af gesproken". Essent wil zo ver niet gaan. „De bal ligt wat dat betreft ook vooral bij onze aan deelhouders Carlyle en Provi dence", aldus de Casema - woordvoerder. „Bekend is dat zij zo snel mogelijk hun inves tering willen terugverdienen, hetzij via een beursgang hetzij 'Goede investering' Enkele jaren terug werd voor Casema 650 miljoen euro betaald. Volgens een woord voerder is het bedrijf nu veel meerwaard. „Toen maakten we verlies. Het komende jaar zijn we voor het eerst winst gevend en hebben we geen schulden meer. „De kabel aanbieder heeft een goede uitgangspositie om een ren dabele investering te zijn, meent analist Philip Scholte van Effectenbank Stroeve. Ook analist Bert Siebrand van Bank Oyens en Van Ee- ghen denkt dat Casema een aantal ijzers in het vuur heeft. „Ze hebben weliswaar vrij laat maar wel verstandig geïnvesteerd. Ze bieden nu een breed pakket aan dien sten." KPN laat zich niet uit over toekomstige overname- pogingen. En dan is er nog een partij die mogelijk is ge ïnteresseerd. Siebrand. „„John de Mol kan een deel van de distributie van zijn toekomstige zender zeker stellen. Hij heeft de mede werking van de kabelmaat schappijen nodig en voor hem is het goed financier baar." via een verkoop." De Amerikaanse investerings maatschappijen Carlyle Group en Providence Equity Partners kochten begin 2003 samen met het Britse GMT Communica tions Partners kabelonderne ming Casema voor 665 miljoen euro. Verkoper was France Té- lécom, dat van het verlieslijden de Casema afwilde om eigen schulden te saneren. In 2002 leek lange tijd UPC-eigenaar Li berty Media er met de buit van door te gaan, maar de Neder landse mededingingsautoriteit NMa dwarsboomde deze over name. Casema-directeur Molenkamp meent dat er voldoende is ver anderd in het kabellandschap om nog een keer een fusiepo ging te ondernemen. Vooral doordat andere partijen de doorgifte van tv als inkomsten bron hebben ontdekt. KPN doet dat bijvoorbeeld via Digitenne en Versatel heeft grootse plan nen om voetbal via adsl in de huiskamer te brengen. Hun voordeel is dat ze via hun eigen netwerk landelijke dekking heb ben. Als een kabelfusie er niet inzit, is een overname van Casema door een telecomaanbieder ook een mogelijkheid, aldus Molen kamp. Hij noemde daarbij be drijven als KPN, Belgacom en BT Group, het voormalige Bri tish Telecom. „Ik kan me voor stellen dat KPN ons koopt om een snelle overgang naar glas vezelkabels door te voeren. Voor Belgacom zijn wij interes sant om toegang te krijgen tot video via de kabel. En ik denk dat British Telecom ook een goede partij is." Essent vindt dat de concurren tieregels zodanig moeten wor den veranderd dat er meer sa menwerking mogelijk is tussen de kabelmaatschappijen. den haag/gpd - Zelfs nu het de meeste mensen financieel min der goed gaat, blijft de spaarzin in Nederland ongekend hoog. Wel staat het vermogen om te sparen onder druk: meer huis houdens hebben moeite om de eindjes aan elkaar te knopen dan een jaar geleden. Volgens berekeningen van het CBS storten huishoudens per saldo nog steeds meer dan zij opnemen. Wel is het spaartem- po in de laatste maanden van 2004 minder geworden, simpel weg omdat er minder geld was om te sparen. Het CBS heeft geen aanwijzingen dat de be hoefte om te sparen minder is geworden. Alle spaarrekeningen samen bevatten eind vorig jaar bijna 200 miljard euro. Begin 2000 was dat nog 130 miljard euro. In 2004 werd 8 procent aan het saldo toegevoegd. Het aantal huishoudens dat het CBS perio diek ondervraagt over hun fi nanciële situatie is somberder dan een jaar geleden. Meer mensen geven aan dat zij pre cies rondkomen, waar zij een jaar geleden nog wat geld over hielden aan het eind van de maand. Het CBS komt later deze week met cijfers over het consumen tenvertrouwen, dat al maanden achtereen bijzonder laag is. De verwachting is dat opnieuw meer consumenten zullen aan geven somber te zijn over de economie en hun persoonlijke situatie. Volgens een CBS- woordvoerder is het dan ook geen wonder dat de meeste mensen willen sparen. Dit gedrag is in tegenstelling tot de situatie van 1983 en 1984, ook een periode van loonmati ging. Toen echter daalden de besparingen van gezinnen om dit koopkrachtverlies goed te maken. Op dit moment echter is van enige 'ontsparing' niets te merken, aldus het CBS. utrecht - Hijskranen en hoogwerkers bepaalden gisteren de skyline in de omgeving van het Utrechtse Jaarbeurscomplex. Daar werd de internationale bouwbeurs 'De Essentie van Bouwen' gehouden. Met ruim 900 exposanten is het een van de grootste bouwbeurzen in ons land. De bouwwereld wordt er geïnformeerd over de nieuwste tech nieken, materialen en innovaties. Foto: ANP/Rick Nederstigt cagliari/madrid/gpd - Passa giers van het cruiseschip Voy ager hebben aangekondigd de kapitein voor de rechter te da gen. De passagiers houden de gezagvoerder ervoor verant woordelijk dat hij het schip vo rige week in een zeer zware storm terecht liet komen op de Middellandse Zee bij Mallorca. De Voyager was op weg van Tu nis naar Barcelona met aan boord 480 voornamelijk Spaan se passagiers en bijna 300 be manningsleden. Het schip raakte verzeild in een storm met windkracht 11 waardoor meer dan tien meter hoge gol ven ontstonden. Eén daarvan trof de scheepsbrug waardoor navigatiesystemen werden uit geschakeld. Ook vielen de mo toren uit, waarna SOS-signalen zijn uitgezonden. Uiteindelijk wist de Voyager op eigen kracht de haven van Cagliari op Sardi nië te bereiken. Spaanse passagiers vinden dat de Voyager niet had mogen uit varen. Volgens een woordvoer der van de rederij is, na het ver trek uit Tunis een lagedrukge bied onverwacht van koers ver anderd. Opvallend is dat een zusterschip, de Explorer, on langs hetzelfde is overkomen. Reder V.Ships heeft al laten we ten de onderzoeken naar beide gebeurtenissen te combineren. In de gezaghebbende scheep vaartkrant Lloyd's List zijn vraagtekens geplaatst bij het ontwerp van beide schepen. De krant kritiseert vooral de plaat sing van de brug kort op de boeg van het schip. Ook de ge ringe hoogte van de brug ten opzicht van het dek zou de schepen erg kwestbaar maken. De Voyager en de Explorer zijn Cruiseschip Voyager. Foto: GPD/Ai vijf jaar geleden gebouwd door scheepswerf Blohm+Voss in Hamburg in opdracht van de Griekse rederij Royal Olympia Cruises. De 180 meter lange schepen, met accommodatie voor 800 passagiers, kostten elk 150 miljoen dollar. Door hun ontwerp en de uit rusting met vier krachtige mo toren hebben de schepen een kruissnelheid van 28 knopen. Daarmee worden ze tot de snel ste cruiseschepen gerekend. Sinds het faillissement van de Griekse rederij is de Voyager ei gendom van het op Nassau (Bahama's) gevestigde Horizon Navigation, dat de exploitatie heeft uitbesteed aan V.Ships. den haag/anp - De Consumen- tenbond en het Amerikaanse Sara Lee hebben ruzie over luchtverfrissers. De Consumen tenbond en het Belgische bu reau BEUC vinden luchtverfris sers gevaarlijk, omdat er kan kerverwekkende stoffen inzit ten. Volgens Sara Lee valt het allemaal mee, wat ook zou blij ken uit onderzoek door TNO. Gisteren eiste Sara Lee (Ambi Pur) voor de Haagse rechtbank rectificatie in de Consumenten gids en op internet. Volgens directeur De Gier van Sara Lee Household Body Ca re is de schade erg groot. In Ne derland wordt jaarlijks voor 50 miljoen euro aan luchtjes ver kocht. Sara Lee - marktaandeel ongeveer eenderde - zegt last te hebben van de negatieve be richten. „De week na de publi caties zakte de omzet met 50 procent. Later trok het weer iets aan, maar al met al verkopen we 30 procent minder." Sara Lee betwist de uitkomsten van een onderzoek die het Bu reau European Des Unions De Consummateurs (BEUC) vorig jaar presenteerde. Het concern zegt verder dat het het rapport pas vorige maand mocht in zien. Volgens directeur De Jon ge van de Consumentenbond is dat laatste niet waar. Bovendien, zo vindt ze, mag haar bond zeggen dat iets ge vaarlijk is als dat uit onderzoek blijkt. Sara Lee stelt dat veel van de stoffen die de BEUC vond vaker voorkomt in ruimtes, ook als er geen luchtverfrissers zijn gebruikt. De Gier weet nog niet of er vervolgstappen komen. „Ik wil eerst afwachten wat de rechter hiervan vindt. Wellicht kijken we nog naar mogelijkhe den tot schadevergoeding." De rechter doet 7 maart uitspraak. lieshout/gpd - Bavaria ontwik kelt een nieuw alcoholvrij bier voor moslims. „Nul komma nul procent alcohol, kan ik verzeke ren," aldus commercieel direc teur Swinkels. De brouwer huurde in Utrecht een allochto ne verkoper in en stuurde hem langs enkele winkels van al lochtonen. „Er zijn drie miljoen allochtonen in Nederland en eenderde drinkt geen alcohol. Wij bekijken of we iets voor die interessante markt kunnen doen," aldus Swinkels. Het nieuwe drankje is straks ver krijgbaar in drie smaken: appel, caramel en hibiscus, een plant die in moslimlanden veel voor komt. „Moslims zijn gewend aan mierzoete smaken, zoete producten. De smaak van ons maltbier sluit daar niet op aan." voorburg/anp - Van alle stroom die vorig jaar in Neder land is verbruikt, was 4,5 pro cent afkomstig uit de binnen landse productie van duurzame energie. In 2003 was dat nog 3,3 procent, zo meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren. De stijging komt door de toename van de productie van windenergie en het mee- stoken van biomassa in elektri citeitscentrales. Het laatste is zelfs verdubbeld. Ook de productie van wind energie is flink toegenomen. In 2004 was er sprake van een toe name met circa 40 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Volgens het CBS kwam dat door uitbreiding van de opge stelde capaciteit en door de toename van de hoeveelheid wind. amsterdam/anp - Dexia Bank Nederland legt circa 2000 rechtszaken tegen beleggers voorlopig stil. De bank wil zo een blijk van goede wil tonen om de bemiddelingspoging van Wim Duisenberg een kans te geven. Deze maand werd be kend dat de ex-president van de Europese Centrale Bank bemid delt in het conflict tussen Dexia en klanten die hebben belegd met geleend geld. Dexia schreef een brief aan de rechtbanken met het verzoek lopende zaken voorlopig uit te stellen. Het gaat om rechtsza ken die de bank heeft aange spannen tegen individuele klanten. Zaken tegen groepen beleggers, zoals de Stichting Leaseverlies, vallen buiten het gebaar, evenals rechtszaken die in hoger beroep dienen. De tegenpartij en de rechtbank moeten wel akkoord gaan met een uitstel. De bank is ook be reid om zaken die klanten heb ben aangespannen, stü te leg gen. Er lopen ongdfeer 450 rechtszaken van beleggers die Dexia voor de rechter hebben gedaagd. De bank zelf heeft al les bij elkaar ongeveer 3500 procedures aangespannen te gen zijn klanten. Het gaat voor namelijk om conflicten waarbij beleggers hun betalingen aan Dexia niet langer nakomen. Met verenigingen en stichtin gen wil de bank afzonderlijke afspraken maken. Daarover zal het financiële concern de ko mende tijd overleg voeren met de groeperingen. Een woord voerder van Leaseverlies wil pas reageren als de stichting wordt uitgenodigd voor een gesprek. De stichting is met bijna 100.000 leden de grootste be- langenclub voor ontevreden beleggers. Organisatie, geeft toe dat de klant 'meer volwassen' is ge worden. „Maar dat geldt ook voor webwinkels. Ook zij heb ben moeten wennen aan het betaalgedrag op internet. Actu ele cijfers heb ik niet, maar ik denk dat er het afgelopen jaar een stabilisatie in het aantal wanbetalers is opgetreden." Grote postorderbedrijven ne men volgens De Rijk sowieso de nodige voorzorgsmaatregelen. Zo hanteert de Kijkshop, waar hij werkzaam is, de regel dat tot maximaal 150 euro via de web site kan worden besteld als de klant met een meegestuurde acceptgiro wil betalen. Het adres en telefoonnummer van de consument worden dan wel eerst gecontroleerd bij het daarin gespecialiseerde bedrijf Experian. Als een geheim of mobiel nummer wordt opgege ven, is de koop niet mogelijk. Andere toegepaste controles zijn het als 'verdacht' oormer ken van postcodegebieden en navraag bij het Bureau Krediet Registratie (BKR), dat een lijst met wanbetalers bijhoudt. „Als een nieuwe klant daar te boek staat als wanbetaler, kan hij bij ons niet op krediet kopen," laat een woordvoerster van Weh- kamp weten. Volgens Thuis- winkel.org gaan postorderbe drijven ervan uit dat één pro cent van de betalingen niet wordt geïnd. Volgens de incassobureaus wordt de consument te veel be schermd. „Tot de dagvaarding mogen wij bijvoorbeeld niet in de gemeentelijke basisadmini stratie kijken voor adresgege vens," zegt Grootenboer. „Die geheimhouding is ingevoerd om onder meer gescheiden vrouwen tegen een agressieve ex-echtgenoot te beschermen. Terecht, maar die wet maakt het wel lastig om wanbetalers aan te pakken. Het komt voor dat mensen vlak voor een ver huizing een grote partij goede ren bestellen en dan hopen dat het nog net op het oude adres wordt bezorgd. Ze betalen ver volgens gewoon niet en incas sobureaus kunnen dan het nieuwe adres niet opvragen." Cijfers en feiten In de leeftijdsgroep tot 40 jaar is 45 procent wel eens herinnerd aan een open staande rekening. Bij 40- tot 60-jarigen ligt dat percentage op 29 procent, terwijl van de 60-plussers slechts 7 procent een factuur te lang laat lig gen. Die cijfers staan in het rapport Financieel Gedrag in Nederland van het Nibud, het nationale instituut voor voorlichting over het huis houdbudget. Volgens het onderzoek heeft 4 procent wel eens bezoek gehad van een deurwaarder. Ook op die vraag moeten 'jongeren' va ker bevestigend antwoorden: 6,2 procent. Bij 40- tot 60-ja rigen ligt het percentage op 3 en bij zestigplussers op 2,3. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte deze maand nog bekend dat het tekort op de betaalrekenin- gening in 2004 met 7 procent is opgelopen op tot 6,9 mil jard euro. door Eric de Bie den haag - Voor het kantonge recht in Eindhoven begon giste ren een megazitting tegen 7000 klanten van kabelmaatschappij UPC met een betalingsachter stand. Het gaat om schulden die per geval maximaal 5000 euro bedragen. UPC wil ook wanbeta lers elders in het land massaal aanpakken. „Deze actie is een signaal dat het ons ernst is bij het innen van openstaande schulden." De kabelaar is niet het enige bedrijf dat wanbeta lers aanpakt. Incassobureaus worden momenteel overstelpt met opdrachten. Bij de 23 incassobureaus die zijn aangesloten bij de koepel NVI werd vorig jaar voor 1,2 miljard euro aan openstaande rekeningen ondergebracht. Het betreft taer alle soorten achter stallige betalingen, inclusief vorderingen op klanten van be drijven die failliet zijn gegaan. Het totale bedrag waar alle Ne derlandse incassobureaus sa men achteraan jagen moet vol gens de NVI tussen de 10 en 20 miljard euro liggen. Bedragen die nog betaald moeten worden voor artikelen als afslankmid delen, borstvergrotende crè mes, erotische pretpakketten, maar ook duurdere producten als computers en breedbeeld- tVs. Vooral de opkomst van kopen via internet heeft ervoor ge zorgd dat het aantal wanbeta lers en fraudeurs de afgelopen Kopen via internet zonder te betalen. Foto: GPD/Jeroen Jumelet jaren explosief is toegenomen. Tussen 2002 en 2004 steeg in de postorderbranche het aantal aanmaningen dat via incasso bureaus werd verstuurd met 35 procent, constateerde Peter Grootenboer, directeur van het gelijknamige juridisch advies bureau en tot deze maand NVI- bestuurslid. Bij verkopers van erotische arti kelen was die stijging zelfs 44 procent. Grootenboer heeft geen cijfers over het afgelopen jaar, maar merkt dat bedrijven zich nog altijd verkijken op transacties via internet. On danks eerdere waarschuwingen wordt volgens hem nog te wei nig ondernomen om de regels voor (ver) kopen via webwinkels aan te scherpen. „Wekelijks kloppen ze bij me aan: bedrijven die na alleen e- mailcontact tot levering over gaan en dan vreemd opkijken dat de betaling achterwege blijft. Als ik een auto ga kopen, is mijn rijbewijs het eerste dat ik moet laten zien. Op internet wordt vaak niet naar een identi ficatiebewijs gevraagd," aldus Grootenboer. Grote postorderbedrijven als Wehkamp en Bol.com hebben de zaken wel goed voor elkaar. Kleinere bedrijven die hun markt willen vergroten door ook te verkopen via internet, worden echter geregeld de du pe van fraude of wanbetaling. „Vooral winkels die in het ver leden nooit met wanbetalers te maken hadden, omdat ze hun klanten kenden. Op internet hanteren ze dezelfde maatsta ven. Daardoor zijn ze een mak kelijke prooi voor mensen die bewust artikelen bestellen met de bedoeling die niet te beta len." Lennert de Rijk, voorzitter van de commissie betalingsverkeer bij de Nederlandse Thuiswinkel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9