Patstelling na verkiezing in Duitsland BUITENLAND Bush komt met een glimlach naar dwarsligger Duitsland Bijbelse Hof van Eden in oude glorie hersteld Kansen voor verliezers Joschka Fischer verder onder druk in visa-affaire Wit masker Gezocht: homoseksuelen voor de Britse marine Roosevelt was geestelijk zwak op top in Jalta Aanslag op voormalige deportatietrein euwval eist len in Kashmir car - Zeker 115 mensen 0 afgelopen dagen om het gekomen door zware nwal in de Indiase deel- Kashmir. Tientallen ande orden vermist. De meeste offers kwamen om het le- oor lawines. In de hoofd- rinagar zitten de inwo- lvier dagen zonder elek- it. Op de weg tussen Sri- en de winterhoofdstad uzijn 1500 automobilis- istrand in de sneeuw. uw Fourniret: drie moorden el - De Franse seriemoor- ir Michel Fourniret heeft gië nog eens drie moor- >pleegd, die hij niet heeft d. Dat heeft zijn echtge- olgens de Vlaamse pu- omroep VRT vorige week 1 tijdens een langdurig or. Fourniret bekende al acht moorden, waar- !t merendeel in België. e politie vindt meer geld i - De Ierse politie heeft ïacht van zondag op dag bij huiszoekingen in 630.000 euro in beslag nen. Dat gebeurde bij een ctie naar witwaspraktij- jor de IRA. Onderzoek aantonen of de biljetten istig zijn van de enorme oof op 20 december in toen 38 miljoen euro is maakt. De Britse en Ierse teiten menen dat het ver- Ierse Republikeinse Le- A) achter deze roof zit. s wil priesters er op internet ianstad - Paus Johannes II wil dat priesters zich ;aan begeven op internet, dien moet het evangelie da de media worden ver- Dat heeft de paus ge en in een apostolische ie gisteren is verschenen, schrijven noemt de paus dia de 'belangrijkste mid- ran leiding en inspiratie eel mensen'. e eis tegen nisten Italië Twee leden van een Ita- groep duivelsaanbid- ibben celstraffen van 20 aar tegen zich horen ei- worden verdacht van oorden en het aanzetten moord. Het duo geldt als ers van de groep, die bestaat uit jonge Italia- zich overgeven aan sa le rites. Samen met nog inden zijn ze aange- wegens de moord op ide-satanisten (16,19 en Ook zouden ze een an- hebben aangezet om lord te plegen. lie: Bulgaarse uptie minder |Het aantal corruptieza- jor Bulgaarse rechtban- tnet de helft verminderd 998. Volgens onderzoek jemiddelde bedrag dat laid wordt als smeergeld dramatisch gestegen, pnarissen binnen justitie, en douane zijn volgens Jie het gevoeligst voor (tie en omkoping. Cor- wordt gezien als een van Jngrijkste obstakels voor ppele toetreding van Bul- not de Europese Unie staties groot kinderporno ton - In Nieuw-Zeeland lensen aangehouden I bezit van en handel in j)omo. Het gaat op de politieactie tegen kin- bo ooit in Nieuw-Zee- ader de arrestanten zijn len sporttrainers. De ac- 1 mogelijk door informa- et buitenland. idbad op Üese ijsbaan - Op een ijsbaan in de ïie Xinjiang in het wes- _i China heeft een geeste- loorde man zes kinderen stoken. Acht anderen i door messteken ernstig J. Volgens het persbu- lihua stormden twee iannen de ijsbaan op en ap de schaatsers in. Na cpartij vluchtten beiden. land gaat fis vaccineren ik - Thailand begint bin- »e maanden met de vac- van miljoenen kippen ;r gevogelte tegen vogel- Iet de massale inenting {verheid de voortwoeke- iekte bestrijden.Volgens se vice-premier Jaturon kippen die bedoeld zijn export, niet gevacci- dinsdag 22 februari 2005 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het staatsbezoek van de Amerikaan se president Bush morgen aan Mainz is voor het gebied Rhein-Main een veiligheidsnacht merrie. Een complete regio ligt stil. Snelwegen wor den afgezet, minstens honderd treinen vallen uit, de Rijn mag niet worden bevaren, op de daken van woningen staan Amerikaans scherpschutters, geparkeerde auto's worden weggesleept en zelfs de gaten tussen de kas seien voor de Dom van Mainz worden gecon troleerd op de aanwezigheid van springstof. 'Sicherheitsstufe 1heet deze uitzonderingssi tuatie. En dat alles voor het bezoek van een Amerikaanse president die eigenlijk slechts op doorreis is: van Brussel naar Bratislava. George Bush wil 'samenwerken en gezamen lijk grote doelen bereiken', zo liet de Ameri kaanse president eerder weten. In het bijzon der met Frankrijk en Duitsland leven de neo- conservatieven in het Witte Huis sinds de in vasie in Irak op gespannen voet. Van de dwarse Fransen waren de Amerikanen wel het een en ander gewend. Maar dat ook de Duitse regering zich luid tegen de Irak-oorlog uitsprak, daarover waren de Amerikanen ont stemd. „Duitsland is geen ja-knik land meer", beves tigt Karsten Voigt, de regeringscoördinator voor Duits-Amerikaanse betrekkingen. Dat liet Schroder al merken tijdens de verkie zingscampagne in 2002, toen hij op allerlei marktpleinen liet weten 'geen Duitse troepen naar Irak te zullen sturen', zonder overigens erbij te vermelden dat niemand hem hierom had gevraagd. Ook op de recente Veiligheids conferentie in München wist de sociaal-de mocraat zijn Amerikaanse partners te irrite ren, met een voorstel om de Navo te hervor men. Bondskanselier Schröders voorstellen kwa men kort na het charmeoffensief van de nieu we Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rice, die onder meer in Berlijn op be zoek was. Critici hekelden daarom Schröders timing. In paats van Rice's uitgestoken hand aan te nemen, zorgde de kanselier voor nieu we spanningen in de Duits-Amerikaanse be trekkingen. In Washington bevestigde Schröders voorstel, dat neerkomt op een grotere rol voor diplo matie dan voor wapengekletter, opnieuw dat met name Duitsland en Frankrijk er een ge heel andere mondiale veiligheidsanalyse op na houden dan de Amerikanen. Waar het Witte Huis harde middelen in de strijd wil gooien tegen Irak, tegen het moslim terrorisme en, desnoods, tegen Iran, daar denkt het 'Oude Europa' met zachte hand meer te bereiken. Bovendien lachen de machthebbers in Berlijn en Parijs de Ameri kaanse gedachte de wereld - lees: het Mid den-Oosten - nieuw te kunnen ordenen weg als 'naïef. Toch komen de Amerikanen met een glim lach, schrijven Duitse commentatoren. Presi dent Bush is zelfs bereid om over het milieu probleem en de armoede in de Derde Wereld te praten, maar als het erop aankomt zullen de meningsverschillen over Irak, Iran, Afgha nistan en wapenleveranties aan China, blij ven bestaan. „Juist in de manier waarop die zakelijke kwesties worden opgelost, ligt de waarheid", zegt Horst Teltschik, voorzitter van de Veiligheidsconferentie in München. „Niet in de sfeer waarin de ontmoetingen plaatshebben." door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Bij parlementsverkie zingen in de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft bonds kanselier Gerhard Schroder (SPD) een nederlaag moeten incasse ren. De christen-democratische op positiepartij CDU werd zondag met meer dan 40 procent van de stemmen de grootste partij. Toch ziet het ernaar uit dat de rood-groene coalitie van de ver liezende minister-president Heide Simonis (61, SPD) met gedoogsteun van dc Deens- Friese minderheidspartij SSW verder kan regeren. Lang leek de CDU van lijsttrek ker Peter Harry Carstensen (57) samen met de beoogde rege ringspartner, de liberale FDP, af te koersen op een meerderheid van 35 zetels in Kiel. Rond mid dernacht sloeg de feeststem ming in het conservatief-libera- le kamp echter om, toen bleek dat de FDP verloor en de partij en met 34 zetels de benodigde meerderheid in het deelstaats- parlement nét niet haalden. Hierdoor kwam opnieuw een coalitie van Schröders partij, de Groenen en de minderheids partij SSW (Südschleswigsche Wahlerverband) in beeld. De kleine partij bezit nu onver wachts een sleutelrol bij de co alitiebesprekingen. Rood-groen beschikt over 33 zetels in de Landtag en komt met de twee zetels van de SSW uit op een meerderheid van 35. In het ver leden stemde de SSW, die 3,6 procent van de stemmen be haalde maar als belangenver eniging van de Deense minder heid in de deelstaat is vrijge steld van de kiesdrempel van 5 procent, meestal mee met SPD en Groenen. Volgens een verraste SSW- woordvoerder moet voor de ge doogsteun van de partij over zaken als onderwijs nog een flink robbertje worden gevoch ten. „We staan open voor ge sprekken met alle partijen", al dus lijsstreikker Anke Spooren- donk. Traditioneel wil de SSW geen regeringsverantwoorde lijkheid dragen. Een 'grote coalitie' van SPD en CDU wordt door de partijen niet haalbaar geacht. berlijn/anp -De druk op de omstreden Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joschka Fischer, is gisteren fors toege nomen. Voor het eerst eisten leidende politici van zijn eigen partij, de Groenen, dat Fischer zo snel mogelijk getuigt voor een parlementaire commissie die de zogenoemde visa-affaire onderzoekt. De Groenen-politici willen dat Fischer opheldering verschaft over de gang van zaken rond het massale misbruik van een versoepelde visumregeling. De interne druk op de populairste Duitse politicus volgt op het te leurstellende resultaat voor de Groenen bij de verkiezingen van afgelopen zondag in de deelstaat Sleeswijk-Holstein, meldde de Duitse televisie. De Groenen vrezen dat de visa- affaire ook een rol gaat spelen bij de belangrijke verkiezingen in de grote Duitse deelstaat N oord - Ri j nland - Westfalen eind mei. De milieupartij wil dan ook dat Fischer nog voor die verkiezingen voor de com missie verschijnt. De sociaal-democraten van bondskanselier Schroder pleit ten gisteren eveneens voor een spoedige getuigenis door Fi scher. De SPD is niet alleen de coalitiepartner van de Groenen in Berlijn, maar ook in de deel staten Sleeswijk-Holstein en Noord-Rijnland-Westfalen. De sociaal-democraten, die zondag verlies moesten incasseren, wil len voorkomen dat de affaire rood/groen de macht in Noord- Rijnland-Westfalen gaat kosten. Afgelopen donderdag stemden SPD en Groenen in de visa-on derzoekscommissie nog tegen het voorstel om de minister op 11 april te ondervragen. „Ik zou het niet graag zien dat de kwestie zich tot 22 mei voortsleept", aldus de SPD-pre- mier van het aan Nederland grenzende Noord-Rijnland- Westfalen, Steinbrück. Hij stel de dat de kiezers niet de indruk mogen krijgen dat de regering het probleem 'te laks' behan delt. Bewindsman Fischer erkende gisteren dat bij de verkiezingen de hele affaire niet 'behulp zaam' voor de Groenen was ge weest. venetië - Gondels in een van de kanalen van de Italiaanse stad Venetië rusten onder een laagje sneeuw. Het noorden van Italië kreeg giste ren te maken met zware sneeuwval. Venetië, dat via een lagune in verbinding staat met de Adriatische Zee, is zelden bedekt met sneeuw. Foto: Reuters/Crosera Silvestri door Rowald Pruyn bagdad - De bijbelse Hof van Eden wordt binnenkort in zijn oude glorie hersteld. Een enorm moerasgebied in het Iraakse Mesopotamië, dat vol gens legendes ooit de bijbelse tuin herbergde, was onder het bewind van Saddam Hoessein bijna verdwenen. In een artikel dat deze week in het gezagheb bende blad Science verschijnt, beweert een groep Amerikaan se wetenschappers dat de moe rassen kunnen aangroeien tot hun oude formaat. De moerassen in het stroomge bied van de Eufraat en de Tigris vlakbij Iran, waren gedeci meerd door indamming van de twee rivieren. Doordat stro mend water de moerasbodem niet meer schoonspoelde, be gonnen de moerassen te verzil- ten. Omdat in het gebied, dat in haar oude staat zo groot is als de helft van Nederland, jaarlijks tien centimeter regen viel en in diezelfde periode jaarlijks vijf honderd centimeter verdamp te, droogde het razendsnel op. In de jaren tachtig was nog geen tiende van het moerasge bied overgebleven. Het zuidelij ker gelegen Koeweit Stad moest geregeld speciale ploegen ge bruiken om het zand op te rui men dat de wind uit de ontsta ne woestijn blies. „Deze ecolo gische ramp is ooit eens verge leken met de ontbossing van de Amazone en het opdrogen van het Aralmeer in Centraal Azië", verklaart wetenschapper Curtis Richardson van de Amerikaan se Duke University. Richardson is één van de wetenschappers die beweert dat de moerassen in hun oude staat kunnen wor den teruggebracht. Het is echter de vraag of het ge bied de gelegenheid krijgt om weer helemaal vol te lopen. Wa ter is schaars in Irak en door het openzetten van de dammen zou veel kostbaar vocht aan de neus van de gemiddelde Irakees voorbij gaan. Volgens Monique Barbut van het milieuprogram ma van de Verenigde Naties spelen ook belangen mee van de buurlanden. „Iran zit te springen om water, omdat Sad dam Hussein de dammen ge bruikte om hen stroomafwaarts van de bron af te sluiten." Bij buurland Turkije speelt volgens Barbut het tegenovergestelde. „Het kan de Turkse regering geen bal schelen wat er in Mes opotamië gebeurt. Zij hebben ook dammen gebouwd in die rivieren en zij hebben dat water zelf nodig." De drooglegging was deels be doeld om wraak te nemen op de oorspronkelijke bewoners van de Mesopotamische moe rassen. De bewoners, Medan genoemd, speelden een belang rijke rol in een rebellie vlak na de eerste Golfoorlog in 1991. Saddam drukte de opstand de kop in door de watertoevoer stop te zetten, het water te ver giftigen en de rietbedden in brand te laten steken. Bijna 100.000 Medan kwamen om door de grootschalige aanval op het moeras en zijn bewoners. Vlak na de val van het regime maakte het moerasgebied ech ter een wonderbaarlijke come back. Zware regenval en de toe stroom van grote hoeveelheden water uit opengeschoven dam- wanden zorgden ervoor dat de moerassen aangroeiden tot een derde van hun oorspronkelijke formaat. Maar ondanks het op timisme van de wetenschap pers ziet VN- medewerkster Barbut een volledig herstel niet plaatsvinden. Volgens haar zijn de ecosystemen zo beschadigd dat de moerassen die klap nooit meer te boven komen. londen/gpd -De Britse marine is aktief op zoek naar homo seksuelen en lesbiennes. De marine adverteert daartoe voor het eerst in bladen voor de doelgroep. Tot 2000 wer den homoseksuelen en les biennes nog geweerd uit het Britse leger. Die ban moest na een uitspraak van het Europe se hof voor de mensenrechten worden opgeheven. Volgens het door de marine ingeschakelde pr-bureau Sto newall gaat het om de volgen de stap in een beleid om de negatieve houding tegenover homoseksuelen en lesbiennes binnen de marine te bestrij den. Een zegsman wees er bo vendien op dat het van de gekke is om mensen voor veel geld op te leiden die vervol gens weggaan omdat zij de omgeving te vijandig vinden vanwege hun geaardheid. Admiraal Bumell-Nugent zei dat het erom gaat dat elke man of vrouw die in de mari ne actief is, zich gewaardeerd voelt. „Ik wil garanderen dat binnen de marine een cultuur heerst waarbij iedereen op waarde wordt geschat en zich derhalve voor 100 procent kan richten op het vervullen van hun taak." Een zegsman bij het ministe rie van defensie ontkende dat de land- en luchtmacht het voorbeeld van de marine gaan. Volgens hem hebben die beide legeronderdelen hun eigen methoden om de gelijke rechten van homosek suelen en lesbiennes te garan deren en hen gelijke kansen op een baan te geven. washington/anp - De geestelij ke vermogens van de Ameri kaanse president Franklin Dela no Roosevelt waren op de top in Jalta in 1945 ernstig beperkt. Daardoor maakte hij tijdens de historische ontmoeting met de Britse premier Churchill en sovjetleider Stalin gevoelige fouten en was hij niet in staat tegenwicht te bieden aan de geografische ambities van de Sovjetunie. Dat zei de Amerikaanse onder zoeker Alen Salerian in de Brit se krant The Independent van gisteren. Volgens de psychiater Salerian, een voormalige adviseur van de Amerikaanse politiedienst FBI, kreeg Roosevelt te weinig zuur stof naar zijn hersenen toege voerd. Dit was het gevolg van andere aandoeningen, waarvan al bekend was dat de president er aan leed, zoals hoge bloed druk en hartfalen. Door het zuurstoftekort was Roosevelt zowel in zijn licha melijk als geestelijk functione ren beperkt, zegt Salerian. De psychiater publiceert zijn be vindingen dinsdag in het tijd schrift The Forensic Examiner. Roosevelt overleed in april 1945, twee maanden na de top in de Russische badplaats. De besprekingen in Jalta waren het hoogtepunt in de geallieerde samenwerking maar op de top werd ook zichtbaar hoezeer de belangen van de drie wereldlei ders toen al uiteen liepen. Volgens historici ging het Roo sevelt er toen vooral om de Sovr. jetunie over te halen zich aan te sluiten bij de strijd tegen Japan. Ook wilde de Amerikaanse pre sident tot overeenstemming ko men over de vorming van de Verenigde Naties. Hij zou min der interesse hebben getoond in de toekomst van Europa. Stalin was juist gericht op ex pansie van de Sovjet-invloed sfeer in Europa en zou onder meer gebruik hebben gemaakt van Roosevelts flexibele positie inzake de politieke 'kleur' van onder meer Polen. parijs/gpd - In Drancy - het Franse Westerbork - hebben onbekenden een molotovcock tail gegooid naar een treinwa gon waarmee Franse joden tij dens de oorlog naar de Duitse vernietigingskampen werden vervoerd. En in de Franse hoofdstad zelf werd de grote moskee van Parijs beklad met een tiental hakenkruizen als mede met de woorden 'oprot ten' en 'SS'. De wagon in Drancy doet thans dienst als tentoonstellingsruim te over de deportaties vanuit Drancy. Tijdens de oorlog wer den in deze Parijse voorstad tienduizenden Franse joden ge vangen'gezet alvorens te wor den gedeporteerd naar Duits land en vooral naar Polen. De molotovcocktail veroorzaakte een begin van een brand die volgens een woordvoerder van de politie uit zichzelf doofdé. Behalve de resten van de molo tovcocktail werd ook een papier aangetroffen met daarop de tekst 'Bin Laden' endën haken kruis. De voorzitter van de Unie vaa Joodse studenten in Frankrijk Yonathan Arfi, ziet in de aan slag een reactie op antisemiti sche uitlatingen van de Franse acteur Dieudonnée, die vorige week de herdenking van de Ho locaust bestempelde als 'her denkingspornografie' en zionis me de 'aids van het jodendom' noemde. Dieudonnée is vorig jaar ook al in opspraak geko men met antisemitische tek sten. Dat leidde er toen toe dat een aangekondigde reeks voor stellingen in het bekende Parij se theater l'Olympia werd gean nuleerd. Het was de eerste keer in de geschiedenis van het the ater dat een voorstelling door de directie werd geschrapt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7