Steeds meer mensen zijn alleenstaand BINNENLAND 2 'Verpleeghuis zoekt: mensen met twee handen' 'Witte moeder' kiest voor 'zwarte school' Zwaargewicht op de weegschaal 'De individualisering neemt toe' Inspectie: Intensieve zorg Weert langer dicht 'Kansen op transplantatie besmette organen miniem' Wapens in beslag na geweld in huis 'Wiet-promotie' Transavia valt niet zo goed Reisorganisator helpt jongeren bij dumpen liefde Met opzet op de rails it schiet lelf in been iurg - Een 29-jarige gent van de politie in burgse Valkenburg ch gisteren in zijn eigen dijbeen en kuit gescho- t gebeurde in een kleed- op het moment dat hij 'nstwapen in de holster I De man wilde net be- aan zijn dienst, meldde ie. De onfortuinlijke gent is opgenomen in enhuis. De politie on- i de toedracht van het i kort geding :pagina.nl dam - De internetsite jina.nl heeft het kort ge- ;en de Amerikaanse egigant Microsoft inge- .Inzet van het geding II nieuwe anti-spyware- nma van Microsoft, dat jina.nl enige tijd aan- j. als kwaadaardig. De hebben de zaak, die j in Haarlem zou die- schikt. Microsoft had de e al aangepast. vil beperking ooppraatjes - „Proficiat: u heeft ge- i." Misleidende promo- iagnes van bijvoorbeeld oterijen, die op deze in Nederland gokkers antrekken, worden ver- ils het aan het Europees int ligt. Ook moet er vol- t EP een ban komen op - inue stroom van tele- i van bedrijven die tal ducten willen verkopen, zal donderdag stemmen di pakket aan maatrege- 'hinderlijke promotie- jnes' fors in te perken, iroparlementariër •erwacht dat de meeste telde maatregelen kun- enen op een meerder- 1 Straatsburg. De EU-lid- unnen het voorstel van ement daarna nog wel ïpassen. i geld CZ huisartsen - Zorgverzekeraar CZ f miljoen euro per jaar ïuisartsen te ondersteu- huisartsen kunnen het iruiken om meer prak- aan te trek- to krijgen ook extra geld trt verrichten van kleine n waarvoor patiënten )e vaak naar het zieken- or rden verwezen. Dat at CZ gisteren. Oudere 4 en krijgen van de zorg- jaar extra middelen om kbezette praktijk te ont- )n< er gered uit idende auto I - Een 20-jarige inwoner gum is zondagmorgen por ingrijpen van een op het nippertje uit zijn tide auto gered. De man |laap gevallen nadat hij o in Jistrum had gepar- ftij was vergeten de mo- p zetten. Hij moet in zijn gaspedaal hebben in- Het lawaai van de loei- lotor trok de aandacht j 53-jarige omwonende. Hize een kijkje nam, zag je auto vermoedelijk (erverhitting in brand gopgeleiden )el welvarend erfkG - Door maatregelen ecj ^verheid zijn hoogopge- jivee keer zo welvarend ppgeleiden. Zonder de Igen, sociale premies en (dsuitgaven zou de wel- in mensen met een uni- le opleiding ruim 3,5 er (groot zijn als die van met alleen basisonder- asit heeft het Centraal ass Jeau laten weten. Vol- ir ft CPB verdienen men- iruat alleen basisonderwijs jn gehele leven gemeten er de helft van het ge- kel^e in de samenleving. j met een universitaire ^jig verdienen over hun en gemeten 172 procent 'ngemiddelde loon. r';Jer vacatures olverlaters rg - Het aantal vacatu- r schoolverlaters is tus- tember 2003 en septem- 4 met 6500 gedaald. Het an tal vacatures nam in "orpde juist met 28.000 toe rouM)00. Ten opzichte van aantal openstaande lie werkgevers geschikt foor schoolverlaters meer dan 80 procent Dit blijkt uit cijfers die Waitraal Bureau voor de laatók gisteren heeft gepu- La|. Eind september waren 13.000 vacatures voor erlaters. Dat is 12 pro- dole1 het totale aantal vaca- en jaar eerder was nog ent. dinsdag 22 februari 2005 Amsterdam - Hij weegt 236,8 kilo. Reuzenschildpad nummer 28 is gisteren in het reptielenhuis in Artis aan een gezondheidscontrole onderworpen en gewogen. Vier verzorgers werkten zich in het zweet om de Aldabra reuzenschildpad op een digitale weegschaal te krijgen. Hij was een beetje beduusd toen hij aan zijn huisje werd opgetild. Een krop andijvie maakte alles achteraf weer goed. Curator Bruins is blij met het gewicht. „Hij is twin tig kilo aangekomen, erg mooi." Vorig jaar woog het grootste mannetje 219 kilo en driejaar geleden 230. „Hij was erg afgevallen. Gelukkig is hij weer op gewicht en dat betekent dat hij gezond is." Het is te hopen dat de reuzenschildpad nog erg lang gezond blijft, want de die ren worden wereldwijd ernstig bedreigd, aldus de cura tor. Foto: ANP/Toussaint Kluiters voorburg/ANP - De komende jaren komen er veel alleenstaan den bij, zowel mannen als vrou wen. Hun aantal groeit de ko mende dertig jaar met één mil joen. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendge maakt. De groei komt doordat zowel jongeren als ouderen langer zelfstandig blijven wo nen. Ook gaan meer mensen ongehuwd samenwonen en strandt een dergelijke relatie vaker dan relaties van gehuwde stellen. Tot 2035 neemt het aantal huis houdens hierdoor toe van 7,1 miljoen naar 8,2 miljoen. Door de toename van alleenstaande huishoudens daalt de gemid delde grootte van een huishou den van 2,3 naar 2,1. „De indi vidualisering zet door. Daar helpt geen broodbakmachine of datingservice tegen", consta teert Jan Latten, sociaal-demo graaf van het CBS en deeltijd hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. „Voor elke le vensfase is er een andere oor zaak maar het wijst steeds in dezelfde richting." Jongeren wachten veel langer voordat ze gaan samenwonen of trouwen; vrouwen trouwen nauwelijks" meer 'uit huis', ze willen eerst een zelfstandig be staan opbouwen. Ze zoeken geen kostwinner meer maar ie mand met wie ze kunnen pra ten. Onder de 30- en 40-jarigen leidt verbreken van relaties tot meer alleenstaanden en oude ren blijven alleen wonen wan neer ze weduwe of weduwnaar worden. De vergrijzing zorgt in de jaren tot 2050 voor een ver dubbeling van het aantal al leenstaanden van 75 jaar en ou der. Nu zijn er 450.000, straks telt het CBS er 920.000. Het aantal paren daalt licht. Halverwege deze eeuw zijn er nog 3,9 miljoen tegen 4,1 mil- joen nu. De daling zit vooral in— het aantal paren met kinderen.—. Het aantal paren zonder kinde ren neemt tot 2050 juist toe, van 2 naar 2,1 miljoen. Dat be tekent dat ruim de helft van de paren dan geen kind in huis heeft. Het aantal eenouders, zo als het CBS de alleenstaande ouders met kinderen thuis om- schrijft, zal flink toenemen. In 2050 zullen er 700.000 zijn, 250.000 meer dan nu. Het~ meest komt het voor dat er dan een kind is. Ouders scheiden namelijk va- j ker wanneer er maar een kind is, dan wanneer er al twee of meer kinderen in het gezin zijn. den haag/anp - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) vindt dat de afdeling intensieve zorg van het Sint Jans Gasthuis in Weert langer dan een week dicht moet. Dit heeft de inspec tie geadviseerd aan minister Hoogervorst (volksgezondheid). Deze beslist over langere slui ting van de afdeling. De directie van het Sint Jans Gasthuis wilde gisteren niet reageren op het advies van de inspectie, omdat deze het zie kenhuis hierover niet heeft ge ïnformeerd. Eind vorige week had de directie nog laten weten de problemen binnen een week te willen oplossen. Vorige week besloot de IGZ om de afdeling intensieve zorg van het Limburgse ziekenhuis on middellijk te sluiten, omdat de gezondheid van de patiënten er gevaar liep. Dat komt volgens de inspectie onder meer door een ruzie tussen de longartsen en de anesthesisten. Beide groepen praten niet voldoende met elkaar om goede zorg te kunnen bieden. Bovendien zijn er te weinig anesthesisten om de patiënten op de afdeling in tensieve zorg goed te kunnen behandelen. Volgens de inspectie is niet dui delijk wie eindverantwoordelijk is op de afdeling. Een woord voerder noemt de problemen te groot om binnen een week op te lossen. Vrijdag werden vijf patiënten overgebracht naar andere ziekenhuizen. Voorzitter J. van O verveld van de Stichting Hartpatiënten Ne derland vindt het niet terecht dat er met het beschuldigende vingertje alleen naar de specia listen wordt gewezen. „De pro blemen zijn het gevolg van mis management door de directie", vindt Van Overveld. Verder wijst hij erop dat de burge meester sinds twee jaar verant woordelijk is voor de zorg in zijn gemeente. leiden/anp - Ook in Nederland bestaat een minieme kans dat artsen organen gebruiken voor transplantatie die met honds dolheid zijn besmet. Gedoneer de organen worden in Neder land niet op alle ziekten gecon troleerd. Dat liet eên woord voerster van de Nederlandse Transplantatie Stichting giste ren weten in een reactie op het overlijden van twee Duitse pa tiënten aan hondsdolheid, na een transplantatie. Volgens de woordvoerster is het bijna uitgesloten dat patiënten een met hondsdolheid besmet orgaan krijgen. „Hondsdolheid komt in West-Europa niet voor. Een orgaandonor moet dan in een land als India op vakantie zijn geweest, door een hond zijn gebeten en de wond niet hebben laten behandelen. Zo'n reeks toevalligheden komt ei genlijk nooit voor." Organen worden volgens de stichting in Nederland wel gecontroleerd op ziekten als hepatitis B en vi russen als HIV, maar niet op zeldzame ziekten als hondsdol heid. De woordvoerster ver wacht dat artsen er nu wel extra op gaan letten. De Duitse patiënte overleed za terdagavond in een ziekenhuis in Hannover. Ook een tweede patiënt die besmet was met het hondsdolheidsvirus, is inmid dels overleden. Met een derde patiënt gaat het slecht. De orgaandonor was een 26-ja- rige vrouw, die in december in Mainz is overleden. Haar lon gen, nieren, alvleesklier, lever en hoornvlies zijn getransplan teerd in zes patiënten. Om ver dere verspreiding te voorko men, werden tachtig mensen om hen heen ingeënt. den haag/anp - Minister Don- ner van justitie, het openbaar ministerie en de politie gaan onderzoeken of het mogelijk is bij plegers van huiselijk geweld huiszoeking te doen naar wa pens. Uit nieuw onderzoek blijkt dat 20 procent van de da ders een wapen gebruikt, met name slag- of steekwapens. Om herhaling van het delict te voorkomen, is het volgens Don- ner gewenst de wapens in be slag te nemen. Vooral mannen (90 procent) maken zich schul dig aan huiselijk geweld, waar bij het gaat om mishandeling, (poging tot) verkrachting, stal ling, bedreiging, (poging tot) doodslag en ruzie. Meestal (80 procent) is sprake van geweld tussen (ex-)partners. Bij gemid deld 5 procent van de aangiftes gebruikte een kind geweld te gen een ouder of andersom (ook 5 procent), zo blijkt uit het rapport Geweld binnen en bui ten dat Donner gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Een op de vijf geweldsdelicten die de politie registreert, betreft geweld in huiselijke kring. Veel verdachten daarvan zijn in het buitenland geboren. De po litie gaat door met proefprojec ten om de etnische achtergrond van de daders te registreren, al dus Donner. den haag/gpd - „Mijn vader werd al op zijn vijftigste dement en zat daardoor tussen 1991 en 2000 in een verpleeghuis. Hij werd een keer zes dagen lang naakt vastgebonden op bed. Hij vertoonde agressief gedrag en de verzorgers zagen geen andere mogelijkheid. De psychia ter van de dichtstbijzijnde instelling was niet beschikbaar om de medicatie aan te passen. Hij was met kerstverlof." Het verhaal dat René Bruijns gisteren aan de Tweede-Kamercommissie volks gezondheid over zijn vader vertelt, is niet het enige dat indruk maakt. De Ka merleden hebben vertegenwoordigers uit de zorgsector en familieleden uitge nodigd om hun visie op de wantoestan den in verpleeghuizen te geven. De verhalen van verplegers en artsen zijn schrijnend. Ziekenverzorgster Anne Reijs kan niet verkroppen dat de over heid de slechte verzorging in verpleeg huizen meent te kunnen aanpakken met strengere controles door de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). „Die in specteurs zijn van harte welkom. Maar laat ze alsjeblieft aan het bed komen meehelpen. Daar hebben we ze nodig." Dat haar verpleeghuis in Oss bij de laat ste inspectie een voldoende scoorde, baart haar juist grote zorgen. Reijs vindt de geboden zorg nog steeds onder maats. „Wij moeten 's morgens met veel te weinig medewerkers beginnen. Ik kom daardoor bij patiënten die soms al zestien uur hetzelfde incontinentiema- teriaal dragen. Hun onderbroek wordt nat, als we nog later komen is de pyjama nat, ja soms is het hele bed doorweekt." Uit recent onderzoek van de IGZ blijkt dat de zorg bij tachtig procent van de verpleeghuizen en verpleegafdelingen van verzorgingshuizen tekort schiet. Pa*— tiënten worden niet op tijd ge wassen en Einde van blok 3 ver schoond of krijgen onvoldoende te eten. Marco Blom van de Stichting Alzheimer Nederland merkt dat familie steeds va ker noodgedwongen meehelpt om het minimum aan zorg aan de patiënt te kunnen bieden. „Het is toch onaccepta bel dat een familielid de patiënt naar het ziekenhuis moet brengen omdat daar geen personeel voor is." Maar ook de verpleeghuisartsen luiden de noodklok. Arts Gijsbert Junius werkte voorheen in een verpleeghuis met een groot personeelstekort. „Wij waren daardoor aangewezen op uitzendkrach ten, die regelmatig niet kwamen opda gen. Ze moesten naar school, of bleken aan het strand te liggen. Uit radeloos heid hebben we op een gegeven mo ment een vacature in de krant geplaatst. 'Gezocht: mensen met twee handen'." De verpleeghuisartsen en de verpleeg- kundigen menen dat de situatie verbe tert wanneer zij de normen voor mini male zorg gaan opstellen. De mensen die aan het bed staan, kunnen beter be palen wat goede zorg is dan instellings directeuren of de politiek, vinden ze. De verpleeghuisdirecteuren, die gisteren ook naar Den Haag waren gekomen, ha meren op minder regels. „Zo'n onder zoek van de inspectie kost me een hele formatieplaats", zegt directeur Henk Hermsen van verpleeghuis Mariaoord in Rosmalen. Daarnaast vrezen ze dat de negatieve berichten er voor zorgen dat niemand straks nog in de verpleeghuis zorg wil werken. En dan is iedereen in de verpleegzorg nog veel verder van huis. amsterdam/anp - De gemeente j Amsterdam is erg ongelukkig met een campagne van Transa via op stadsbussen in Barcelo na. Op de bussen promoot de luchtvaartmaatschappij Am sterdam met onder meer een afbeelding van een wietblad. Wethouder Huffhagel (econo mische zaken) en het Amster dam Toerisme Congres Bu reau (ATCB) zijn niet blij met de actie en dringen er bij Trans avia op aan de campagne aan te passen. Huffhagel sprak gisteren van een 'uiterst ongelukkige' pro motiestunt. „We hebben inder daad coffeeshops en we heb ben de Wallen. Dat is prima, maar dat weet iedereen nu wel. Wij moeten proberen ook an dere mooie zaken in Amster dam voor het voetlicht te bren gen, zoals cultuur. Ik vind het een beetje jammer dat een luchtvaartmaatschappij het imago weer eens bevestigt met een hennepplantje." Volgens een woordvoerder van Transavia brengt de campagne allerlei typisch Nederlandse on- derwerpen onder de aandacht om Spanjaarden naar ons land te trekken, zoals Van Gogh, mo lens en tulpen. Aangezien de koms*van cof- j feshops in Spanje momenteel een verhit onderwerp van ge sprek is, vond de luchtvaart-., maatschappij het leuk om als knipoog naar die discussie de_^ afbeelding van een wietblad in de campagne op te nemen. „In Spanje is hierover geen ophef ontstaan, maar in Nederland dus wel." De zegsman bevestigt dat Transavia inmiddels een tele foontje heeft gehad van het AT CB, de vroegere VW. Die heeft gevraagd of de lucht vaartmaatschappij nog eens wil kijken naar de campagne en of ze de afbeelding wat minder nadrukkelijk kunnen laten zien. Dat is alleen niet zo gemakke lijk omdat de reclame is afge- drukt op stickers. door Berber Schrijver utrecht - Enigszins verbaasd constateerde Elle Petit dat 'witte' ouders de wijk uit fiet sen naar scholen elders. Zij hoopt dat meer Nederlandse ouders haar voorbeeld volgen en voor de 'zwarte Parkschool' kiezen. „Dan wordt de school meer een afspiege ling van de wijk. Want hier wonen meer au tochtonen dan allochtonen." Haar dochter is inmiddels aan het wennen op de Park school en gaat binnenkort 'echt'. In de kleuterklas spreken de kinderen gewoon Nederlands, zegt Petit. En er wordt gewoon met haar dochter gespeeld. Over een zwarte school bestaan veel voor oordelen, heeft zij gemerkt. „Ouders dén ken van alles, zonder dat ze weten of het waar is. Ze zijn bang dat hun kind een taal achterstand oploopt. Of dat allochtone kin deren altijd agressiever zijn. Er was zelfs ie mand die mij vroeg of er ook Nederlandse leerkrachten op de school werken." Directeur Frans Hagethorn van de Park school kent de verhalen ook. De school is weliswaar al meer dan 25 jaar 'pikzwart', zoals hij zelf zegt. „Maar van de meeste kinderen is alleen het velletje bruin. Verder zijn het gewoon Utrechtse kinderen. Hun ouders zijn hier geboren en naar school ge gaan." Kinderen die op school komen zon der Nederlands te verstaan? „Dat komt bij ons tegenwoordig bijna niet meer voor. Wij geven gewoon onderwijs op allerlei ni veaus." Want ook de zwarte schoolpopulatie veran dert, zegt Hagethorn. „Wij krijgen steeds meer kinderen op school van hoogopgelei de allochtone ouders. Vroeger waren het vooral kinderen uit sociaal-economisch la gere klassen. Dat ouders geen Nederlands spreken, maken wij eigenlijk niet meer mee." Hij zou het fijn vinden als meer Nederland se ouders voor de school zouden kiezen. Simpelweg omdat de school dan meer een afspiegeling van de wijk is. Behalve van Pe tit heeft hij van nog één andere Nederland se ouder de toezegging dat zij voor de school kiest. „Ik heb het gevoel er een om slag komt," zegt hij. Maar actief witte ou ders werven. Nëe, daar begint hij niet aan. Want hoe leuk het ook zou zijn dat de be volking meer gemengd is, het hóéft niet. „Wij hebben nu ook een leuke school en daar zijn wij trots op." Petit denkt dat Nederlandse ouders niet vanzelf naar de Parkschool komen. Daar om heeft zij in samenwerking met de school vorig jaar al een informatieavond gehouden voor witte wijkbewoners die een school zochten voor hun aankomende kleuter. Ook houdt zij wekelijks speeloch- tenden in het schoolgebouw voor ouders met peuters. In de hoop die net als zij kie zen voor de Parkschool. Petit: „Veel men sen hebben helemaal geen zin om elke dag naar een school buiten de wijk te gaan. Maar een zwarte school als deze durven zij nog niet aan. Dat snap ik ook wel. Daarom moeten er meer witte ouders zijn die hun kind naar deze school doen." amsterdam/anp - Reisorganisa tor G0G0 Tours heeft een web site bedacht waarop tieners ad viezen kunnen vinden hoe ze hun vriendje of vriendinnetje de deur kunnen wijzen. Uit on derzoek blijkt dat veel jongeren een punt achter hun relatie zet ten als het vakantieseizoen in aantocht is. Dat liet communicatiebureau Young Works gisteren weten, die het onderzoek samen met de reisorganisatie uitvoerde. De naderende vakantie is een be langrijke reden om je lover te dumpen. De ondervraagden zeggen graag als vrijgezel op va kantie te gaan zodat ze naar hartelust kunnen flirten. Op www.dumpjeschatje.nl staan handige tips om je verke ring uit te maken. De adviezen variëren van 'maak het uit in een drukke kroeg, dan begint hij of zij niet meteen te janken' tot 'ga vreemd, maar zorg er wel voor dat je gezien wordt'. susteren - In het Limburgse Susteren is gistermorgen een auto onder de trein gekomen. De intercity van Heerlen naar Haarlem schepte op een spoorwegovergang een auto, waarin niemand zat. Waarschijnlijk gaat het om een gestolen voertuig die met opzet op de rails is geparkeerd. Hierdoor liepen honderden treinreizigers vertraging op. Foto: WFA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5