'Wonen op platteland bevorderen' Woonsdag! BINNENLAND 1 Veilig eigen huis voor Wilders en Hirsi Ali: duur en lastig Drie maanden lang knotten en spotten I Advocaten: Vervolging Nomads ongeldig Hulpvaardig echtpaar schuldig aan fraude -f Traumazorg in Nederland ver onder de maat 'Europese Unie wil verbod op palingvisserij' Gedenktegel Fortuyn moet weg Voorstel minister Dekker Voorstanders grondwet EU intimideren kiezers morgen is het dè héle dag pnwagenkamp iolitie weg dam - Tachtig bewoners lonwagenkamp de Kievit irdam spannen een kort aan tegen burgemeester isbeheerder Opstelten. roners eisen dat de poli- in hun straat met on- lijke ingang wordt ver- L De post staat sinds be- jaar bij het woonwagen- De politie ontruimde 4 een aantal panden aan enbachsingel, omdat truimingsbevel was uit- i wegens eerder aange- hennepkwekerij en. ard Gere Nederland ingen - De acteur Ri- 5ere komt naar Neder- lor de uitreiking van de ipenning. De Geuzen- g 2005 gaat naar Inter- d Campaign for Tibet ,odi Gyari, speciale afge- n de Dalai Lama en vice- ter van ICT, neemt de g op 12 maart in ont- Gere, voorzitter van een dankwoord spre- stichting Geuzenverzet 345 kent de penning toe voor haar geweldloze ior een democratisch Ti- voor het bevorderen van isenrechten van het Ti- ie volk. dinsdag 22 februari 2005 t Jenbende in lant opgerold d 1 - De bovenregionale ia ;he Zuid-Nederland net de arrestatie van een 1 je man en twee 39-jarige n uit Vlijmen een om- ce serie diefstallen te >e 1 opgelost. Het drietal in een jaar tijd 300.000 al n vrachtwagens, opleg- erwaren en een grote ai :hoenen buit. De dief vonden verspreid over Zuid-Nederland plaats. 3'lhond Twister pagt zwanen e> ien - De Dierenbescher- oord- en Midden-Zee- t de komende tijd rott- n [Twister in om zwanen en vliegveld Midden-Zee- el verjagen. Medewerkers ld. Dierenambulance ren ermalen per dag met de m nd rondjes over de start- 'd{ ingsbaan in de hoop dat da rogels angst aanjaagt, deze methode niet ba- eli 1 worden de zwanen af- en. he fineerde dgeschoten stad - Een 26-jarige ge- ee rde van de Bon Futuro- enis op Curasao is zon- ir medegedetineerden ve schoten. Het was de no schietpartij in de gevan- het afgelopen weekein- yc dag werd al een 30-jarige zij ene van dichtbij neerge- s. 1. Hij raakte zwaarge- n verblijft nog in het zie- ui:Zijn situatie is kritiek, va! abiel. Beide slachtoffers gevangenisstraf uit rtien jaar voor moord en teilen. •nn: Geen kabel lilitair terrein >am - Nuon legt geen ïgskabel onder de grond militaire oefenterrein op Vlieland. Onder- 1 de Explosieven Oprui- 'nij^ienst (EOD) wees uit dat terrein talloze niet ont- lusterbommen, ongelei- ten en boordkanonnen ianeren kost de elektri- ïaatschappij te veel tijd. ion Netbeheer Beheer ooijracht voor het onder- larvan de resultaten het tv-programma ooiik bekend werden. taire oefening e Suriname door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten den haag - Met het voorjaar op komst zou Hirsi Ali dolgraag weer eens in de tuin van een eigen huis willen zitten. In haar eentje of met vrienden, maar in elk geval zonder die body guards van de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB) om zich heen. Voorals nog blijft het bij een wensdroom, want de poli tica zit nog steeds 'weggestopt'. Ook in een land als Israël, gewend aan ex treem politiek geweld, kijken beveiligingsex perts daar van op. „Politici onderbrengen in een 'safe house' is bij ons, als het al gebeurt, geen kwestie van maanden of weken, hooguit van uren", zegt Tazi Zafrir van de beveili gingsdienst van het Israëlische parlement. Dat is een keuze, aldus Zafrir, al dertig jaar actief in de persoonsbeveiliging. Uitgangs punt in Israël is dat politici hun werk moeten kunnen doen en hun eigen leven leiden, ook als dat leven gevaar loopt. Zonder een oor deel te willen vellen betitelt Zafrir het onder- duikbestaan van Hirsi Ali en Wilders als 'bijna onmogelijk'. Het kabinet heeft welwillend gereageerd op Hirsi Ali's verzoek om een eigen huis. Hoewel er risico's aan verbonden zijn, gezien de doodsbedreigingen van extremistische mos lims, wordt inmiddels naarstig naar een goed te beveiligen woning voor zowel Hirsi Ali als Wilders gezocht. Een verhuizing zal nog hooguit enkele dagen op zich laten wachten, liet vice-premier Zalm gisteravond weten. De voorbije weken zat Hirsi Ali tegen haar zin op een marineterrein in Amsterdam en bivak keerde haar collega Wilders op het militaire Kamp Zeist, dat dienst doet als gevangenis complex. Gebrek aan ervaring met dit soort dreigingen zou een reden kunnen zijn om Wilders en Hirsi Ali maximaal te beveiligen, zelfs al zou het best wat minder kunnen, meent Zafrir. „Voor jullie is dit allemaal nieuw. Dan kan ik me voorstellen dat je als verantwoordelijken liever extra safe zit." De onderduiklocaties van Wilders en Hirsi Ali op defensieterreinen zijn nog steeds relatief makkelijk te beveiligen. „Zelfs een villa in Wassenaar met hekken er omheen, honden en high-techbewaking is nooit zo goed dicht te timmeren als een kazerne. Je hoeft je niet eens zorgen over te maken of eten en drinken veilig zijn; dat komt zo uit de kantine", aldus een politieman met ervaring in de persoons beveiliging. Als Hirsi Ali en Wilders dan toch hun eigen, beveiligde staatswoning krijgen, dan is een vrijstaande woning, liefst buiten de stad, een minimumvereiste. „Het moet een geïsoleerd gelegen huis zijn dat van alle zijden te contro leren is", zegt Jeroen Meijer van Control Risks Group, dat wereldwijd adviseert bij beveili gingsopdrachten. Een eigen veilig onderkomen voor Hirsi Ali en Wilders is bij voorbaat een enorme aanslag op het personeelsbestand van diverse dien sten. De DKDB, die over een paar jaar tussen de 400 en 450 persoonsbeveiligers moet tel len, kan met de huidige 200 bodyguards het werk nu al niet aan. Meijer van Control Risks rekent voor dat 24-uursbeveiliging van ie mand met een vrij hoog risicoprofiel twintig dertig man vergt. Die zijn nodig om de resi dentie te beveiligen, de wegen er heen en de persoon zelf. Ook moeten het bezoek en de buurt ge screend worden. Een andere ingewijde: „Met een paar mannetjes voor de deur ben je er nog lang niet. Dit kost miljoenen euro's en tientallen mensen. Per persoon." In Israël speelt geld in elk geval een onderge schikte rol, aldus Zafrir. Zonder aantallen te noemen zegt hij dat elke parlementariër daar 'altijd niet minder dan enkele persoonsbevei ligers' heeft. Of de politicus het nu wil of niet. „Onbeveiligde politici zijn een makkelijk doelwit. Dat kunnen we ons niet veroorloven. Een maximum aan beveiliging? Dat kermen we niet." den haag/gpd - De traumazorg in Nederland is ver onder de maat. Ambulances moeten re gelmatig met patiënten bij zie kenhuizen leuren. Als die daar eenmaal liggen, zijn ze soms onvindbaar voor familie en vrienden. Dat concludeert het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) in een gisteren gepresenteerd rapport. J. van der Pas van het college noemt de conclusies van het rapport verbijsterend. „Het is niet zo dat slachtoffers op straat liggen dood te bloe den, maar de snelheid van de zorg komt in het gedrang als men niet wil samenwerken." In het rapport staat dat er geen duidelijkheid is over de grenzen van de tien traumaregio's. Er zijn voorbeelden bekend van hulpverleners die vier of vijf ziekenhuizen moesten bellen, voordat ze ergens terecht kon den. Zo hebben niet alle centra een hersenchirurg. Op zich is dat niet verboden, maar erger is dat veel hulpverleners niet op de hoogte zijn in welke centra er wél een hersenchirurg is. Traumatologie is het medisch specialisme dat zich bezig houdt met letsel, veroorzaakt door ongelukken. Het gaat om slachtoffers met gecompliceer de verwondingen, die zo snel mogelijk moeten worden gehol pen. Het eerste uur, het zogeheten gouden uur, is letterlijk van le vensbelang, omdat dan nog vi tale functies kunnen worden gered. ruswijk/anp - De Europese Unie wil op korte termijn de visserij op paling vrijwel volle dig verbieden. Dat heeft de Combinatie van Beroepsvissers van het Productschap Vis giste ren gezegd. Volgens de vissers heeft de unie weinig gehoor voor duurzame visserij op paling. De beroeps vissers willen daartoe het be stand jonge palingen, de zoge heten glasaal, verbeteren. Zij ei sen subsidie voor het gebruik van glasaal in duurzaam be heerde wateren. De jonge pa lingen worden nu te veel be perkt in hun lange trektochten, zeggen de vissers. De beroepsvissers zeiden vorige week dat de hoeveelheid paling zo sterk is teruggelopen dat de duurzame visserij op de vis soort in gevaar dreigt te komen. Al jaren stromen pr te weinig glasaaltjes vanaf zee Nederland binnen. Dat komt onder ande re, omdat Spaanse, Franse en Britse vissers de glasaaltjes uit zee vangen voor ze Nederland kunnen bereiken. Vrijwilligers knotten wilgen in Nuenen. Foto: GPD/Vincent Wilke den haag/gpd - Net voor een vuistdikke tak met veel gekraak naar beneden valt, klinkt: „Van onderen!" De waarschuwing komt van Jan Kempers, die in de top van een knotwilg staat. Tevreden kijkt de leraar tech niek naar de takken die aan de voet van de wilg liggen, het re sultaat van een uurtje snoeien. „Deze knotwilg kan er voorlo pig weer tegen", zegt de leraar. Van de boom is weinig over; al leen de stronk herinnert eraan dat het een wilg is. „Dat is nou knotten: om de vier h. vijf jaar moeten alle takken eraf. Ge beurt dat niet, dan bezwijkt de knotwilg onder het gewicht van de lange takken." Voorheen waren het boeren die het knotten voor hun rekening namen; het hout konden ze goed gebruiken om manden te vlechten, als palen voor de om heining en als brandhout voor de kachel. Maar tegenwoordig hebben de agrariërs de speciale bomen niet meer nodig. Het is veel efficiënter om hout te ko pen. Want het duurt toch wel een paar uur voordat een grote wilg helemaal kaal is. Het werk is overgenomen door vrijwilligers die zich verenigd hebben in regionale knotgroe- pen. Kempers is coördinator van de werkgroep Nuenen. „Op de computer heb ik een heel schema waarin ik bijhoud wel ke wilgen aan de beurt zijn. Het is onze bedoeling om alle knot wilgen minimaal een keer in de vijfjaar te snoeien. Dat is een flink karwei, want je kunt alleen in de winter knotten, omdat de boom dan in rust is." Voormalig basisschoolleraar Ton Jansen laat zien waarom de bomen belangrijk zijn. „Deze rij wilgen loopt helemaal door naar dat stukje bos. Daardoor zijn twee groene gebieden met elkaar verbonden. Het is een natuurlijke weg voor de bees ten. Ze hebben het nodig om te kunnen overleven." Daarom la ten de knotters de afgezaagde takken en stronken liggen. „Het is nuttig werk en het mooie is dat het ook nog erg leuk is om het te doen," roept Tinie Verheijen vanuit de boomtop. Als technicus bij het testen van vrachtwagens zit hij altijd binnen. „Dan is het zalig om zaterdag buiten bezig te zijn." Soppend door de modder komt een zichtbaar opgewonden Kees Planken aangelopen. „Kijk, daar jongens." Hij wijst naar een stipje in de lucht. „Een witte buizerd! Ongeloof lijk." Onmiddellijk stoppen de werkzaamheden. Muisstil tuurt het groepje mannen naar de hemel. „Die zijn zeldzaam", weet Verheijen. Er ontstaat een levendig ge sprek over de verschillende vo gels die ze de laatste tijd heb ben gespot: torenvalken, rood borstjes, buizerds, groene en bonte spechten. Bomen zijn even bijzaak geworden. Na de korte pauze lopen enkele knot ters door naar een zwart gebla kerde wilg. „Schandalig", vindt Kempers. „Dit is het werk van vandalen. Dat is afval van een wietkwekerij. Die zooi dumpen ze hier en steken het in de fik. De boom kan hen niets sche len." amsterdam/anp - Het open baar ministerie (OM) heeft zijn recht op vervolging van de vijf tien van drievoudige moord verdachte Nomads verspeeld door in zee te gaan met de 'vol strekt onbetrouwbare' kroonge tuige A.D. De overeenkomst die het OM met hem heeft geslo ten, deugt niet. D., zelf verdacht van betrokkenheid bij de im port van 293 kilo cocaïne, heeft van het OM in ruil voor belas tende verklaringen een veel ho gere strafkorting in het vooruit zicht gesteld gekregen dan vol gens de regels mag. Dat betoogde advocaat Vonken gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. Vorige week vrij dag eiste officier van justitie 01- dekamp tegen veertien van de vijftien verdachte Nomads een levenslange gevangenisstraf. Volgens de officier zijn de moorden op Paul de Vries, Cor Pijnenburg en Serge Wagener in gezamenlijk overleg en nau we samenwerking door de No mads gepleegd. De drie slacht offers behoorden eveneens tot die motorclub, de Limburgse afdeling van de Hells Angels. Oldekamp heeft betoogd dat het drietal op 11 februari vorig jaar in het clubhuis van de No mads in Oirsbeek is geliqui deerd. De officier maakte voor zijn bewijsvoering slechts be perkt gebruik van de verklarin gen die getuige D. over de moorden heeft afgelegd. De aanklager haalde zijn bewijs overwegend uit tal van aanwij zingen en omstandigheden die de Nomads als de collectief opererende daders van de drie dubbele liquidatie identifice ren. Vonken zei dat hij daarbij 'niets nieuws' heeft gehoord. Hij hekelde het feit dat het OM er niet in is geslaagd de daad werkelijke schutters aan te wij zen. „Het enige dat vaststaat, is dat de drie slachtoffers zijn doodgeschoten en dat ze zijn gevonden in de Geleènbeek", aldus de raadsman. De Nomads hebben er tijdens het vooron derzoek en het eigenlijke pro ces goeddeels het zwijgen toe gedaan. Vonkens cliënt zei maandag aan het slot van de behandeling van zijn zaak dat hij onschuldig vastzit. De man werd vorig jaar maart samen met een medever dachte als eerste van de No mads gearresteerd. „Ik ben ten onrechte opgepakt", aldus de verdachte. ARiBo - Een groep Ne- dse militairen is gisteren ftnschappen van het Su- Ise leger begonnen aan jigletraining in het dis- ira. Gedurende bijna vijf zullen ze leren overleven hten in dichtbegroeid ge let gaat om mariniers (Koninklijke Marine en fan de Luchtmobiele Bri- iuriname is een ideale lo- por jungletrainingen. n ontslagen entfabriek ■noord - De staking bij jtfabrikant Enci is voorbij, ingen ontslagen zijn van n en de klinkeroven in icht blijft open tot eind Dij de cementfabriek in (•Noord werd het werk Jrond hervat na een week 3 Na de grote actie van -ersoneel in Brussel, vori- donderdag, heeft di- H Jacquemart contact op- -en met vakbondsleiders. 1 hele zondagnacht pra- ■r een akkoord. Rotterdam - Het bestuur van de Walk of Fame Europe haalt over twee weken een gedenktegel voor Pim Fortuyn weg van de sterrenboulevard in Rotterdam. Onbekenden plaatsten de plaat zaterdag, maar vol gens het bestuur van de Walk of Fame is geen overleg geweest. Daarnaast is er nog nooit iemand pos tuum opgenomen in de Walk of Fame Europe en is er bij de oprichting van de stichting besloten politici geen plek te geven in de sterrenboulevard. Foto: ANP/Ed Oudenaarden assen/anp - Een hulpvaardig Irakees echtpaar uit Assen is gisteren door de politierechter in de Drentse hoofdstad schul dig verklaard aan steunfraude in de periode van november 1999 tot november 2002. De of ficier van justitie eiste een werkstraf van 240 uur. Maar de rechter besloot geen sanctie op te leggen, omdat het stel vol gens hem voldoende heeft gele den. De 41-jarige man en zijn 34-ja- rige echtgenote kregen in 1999 de Nederlandse nationaliteit. Sindsdien leven ze van een bij standsuitkering. Zij leefden echter mee met de bevolking in hun thuisland en wisten, on danks het slechte bankverkeer, een manier om geld over te ma ken aan achtergebleven hulp- behoeftige familieleden. Vervol gens vroegen ook andere Irake zen in Nederland om geldbe dragen over te maken naar fa milie. Daarvoor ontving het As- den haag/gpd - Boerderijen moeten eenvoudig als woonhuis aangemerkt kunnen worden. Mi nister Dekker van volkshuisves ting wil het op die manier ge makkelijker maken voor burgers om op het platteland te gaan wonen. Dat zei ze tijdens de be handeling van de Nota Ruimte, de nota die de inrichting van Ne derland tot 2020 regelt. WD-Kamerlid Geluk vroeg de minister om aandacht voor de problemen rond de verkoop van boerderijen. Nu kunnen agrariërs die stoppen met hun bedrijf hun boerderij vaak moeilijk verkopen, omdat er een agrarische bestemming op rust. „Dat is een probleem dat op het hele platteland in Neder land speelt", aldus Geluk. Dek ker wil het gemakkelijker ma ken om de agrarische bestem ming te veranderen in een woonbestemming. „In enkele Brabantse dorpen was die aan pak zeer succesvol." De Tweede Kamer bleef bij haar weigering om 'weidewinkels' toe te staan. Staatssecretaris van economische zaken Van Gennip wil de ruimte laten om bijvoorbeeld meubelwinkels buiten de stadskernen te bou wen, maar een ruime meerder heid van de Kamer voelt daar niets voor. Minister Veerman van land bouw verzette zich tegen een plan van het CDA om minder ruimte te reserveren voor nieu we natuur. Veerman wil brede verbindingszones tussen de verschillende natuurgebieden. Die zones moeten daarom ook tot nieuwe natuurgebieden worden ontwikkeld. Op die ma nier kunnen dieren en planten zich ongestoord verspreiden van het ene naar het andere ge bied. CDA-Kamerlid Van Bochove wil dat de verbindingen tussen na tuurgebieden niet ten koste gaan van de boeren en andere gebruikers van het platteland. Een nieuwe verbindingszone zou daarom gecompenseerd moeten worden door elders minder natuur te ontwikkelen. den haag/anp - Het Comité Grondwet Nee vindt dat voor standers van de Europese grondwet de kiezers proberen te 'intimideren' met 'rampsce nario's'. Op die manier willen ze de kiezers overhalen om tij dens het komende referendum vóór de grondwet te stemmen. „Daarmee bewijzen deze voor standers van de grondwet zo wel het referendum als de toe komst van Europa een slechte dienst", aldus het Comité Grondwet Nee gisteren in een open brief. De brief is gericht aan de voor standers van de grondwet in het algemeen en aan de Neder landse fractieleiders van WD, CDA, Groenlinks en D66 in het bijzonder. Die hebben zich vol gens het comité schuldig ge maakt aan uitspraken die be doeld zijn „om het het demo cratisch karakter van dit refe rendum bij voorbaat te onder mijnen". Fractievoorzitter Maaten van de WD heeft afgelopen weekeinde gezegd dat Nederland zich 'on sterfelijk belachelijk maakt' en 'buitenspel komt te staan' als het de grondwet verwerpt. Ook zijn collega's Buitenweg (Groenlinks) en In 't Veld (D66) hebben gewezen op de negatie ve effecten die zouden optre den als de Nederlandse bevol king in het referendum tegen de grondwet stemt. Volgens het Comité Grondwet Nee komen de voorstanders „met volstrekt fictieve verhalen over mogelijke negatieve conse quenties van een nee-stem", in plaats van met argumenten het debat met de tegenstanders aan te gaan. Het referendum over de EU- grondwet vindt in mei of juni plaats. De uitslag is niet bin dend, maar een ruime meer derheid van de Tweede Kamer heeft laten weten de uitslag als een zeer serieus signaal te be schouwen. (advertentie) sense stel een kleine provisie. „Om de onkosten te dekken", legde de man uit. De humanitaire werkzaamhe den kwamen aan het licht doordat het echtpaar in beeld kwam tijdens een onderzoek naar mensenhandel. Het As- sense duo werd geobserveerd, hun telefoon afgetapt en er werden huiszoekingen verricht. Het stel bleek hier niets mee te maken te hebben. Wel werd toen duidelijk dat zij bijna 850.000 euro hadden overgeboekt naar Irak en voor 34.500 euro aan provisie had den ontvangen. In februari 2003 voelde de FIOD het echt paar over deze verdiensten aan de tand. De twee hadden vol gens de rechter kunnen weten dat zij ook vrijwilligerswerk met bijbehorende provisieregeling hadden moeten doorgeven aan de uitkerende instantie. Het paar moet de gemeente 41.500 euro terugbetalen. GARDEROB EKAST ALLE BY Berkonpatroon, 97*50 cm 175 cm hoog Ind roede en planken, van 69T-voor ZWEEDSE VEILING /TN IKEA 365* Topproducten panrsensat 4-dolig. onder^^5L- en 31-pan vonal 15 uur U-Jteolpcn. homei f.' y koekenpan 0 ©tsshG Vóór alle oonbiedingen geldt alleen geldig op 23 feb '05 OP=OP en max. 3 p.p. 0900-235 45 32 (0 10/min) woonsdag.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3