VOC-schat Sri Lanka verwoest GESPREK VAN DE DAG Beckham geeft zoon een meisjesnaam DSTER PROJEC Twijfels over vloekende presentator Oscars-uitreiking Tsunami nam vondsten uit De Avondster mee SRI LANKA-NETHERLANDS PRO, RED BY THE NETHERLANDS CULTURAL Max Havelaar 'Patatvos' nu ook in Amsterdaii dinsdag 22 februari 200 DAGELIJKS LEVEN /PA/^R. 2(TT£/V WE VAN ELL&S^I XE. OUIS> Voor-2. DE OISCU £M Tt JONG VQOtZ PE- RO/i/F7UR- MENSELIJK De 81-jarige Thaise monnik Prapat- worakhun heeft per ongeluk zijn ei gen ogen dichtgekleefd, toen hij een TUBE SUPERLIJM verwarde met oogdruppels. Dit heeft de Thaise krant The Nation gisteren gemeld. Prapatworakhun wordt sinds het in cident op 17 februari behandeld in een ziekenhuis. Oogspecialisten proberen de superlijm te verwijde ren. Pas als de bejaarde monnik zijn ogen weer kan openen, zal de moge lijke schade aan de ogen kunnen worden bepaald, aldus de behande lende artsen. De Amerikaanse actrice SANDRA DEE, die in de jaren zestig van de vorige eeuw het idool was van mil joenen tieners, is zondag op 62-jari- ge leeftijd overleden. Zij stierf we gens complicaties door een nierziek te. Dee werd al vier jaar behandeld met nierdialyse. Dee, in april 1942 geboren als Alexandra Zuck, speel de rollen in films als 'Gidget' en 'Tammy and the Doctor'. In 1960 veroorzaakte zij een golf van publici teit door haar huwelijk met popzan ger Bobby Darin. In 1965 scheid den de twee, die toen een zoon van vier jaar hadden. In 1968 maakte Dee nog de film Rosie!, daarna was het gedaan met haar filmcarrière. Dee, die verslaafd was aan medicij nen en drank, raakte na de dood van haar moeder in 1988 totaal in de vernieling. Ze dronk meer dan een liter whisky dag en vermagerde zo sterk dat zij op een gegeven moment nog maar net 36 kilo woog. De Amerikaanse actrice SANDRA BULLOCK komt naar Nederland voor de première van haar nieuwste film Miss Congeniality 2. Ze woont de vertoning op 11 maart in Pathé Tuschinski in Amsterdam bij. MISS CONGENIALITY 2: Armed and Fa bulous is het vervolg op Miss Conge niality, met Bullock als stoere FBI- agente Gracie Hart die undercover moet bij een schoonheidswedstrijd. In deel twee, ook geproduceerd door Bullock, is Hart uitgegroeid tot het beroemde boegbeeld van de FBI. Ze gedraagt zich nu meer als Barbie dan als stoere agente. Als vrienden worden ontvoerd, krijgt Hart de wil om op criminelen te jagen terug. De film draait vanaf 24 maart in de Ne derlandse bioscopen. Foto: EPA Onbekenden hebben de mo biele telefoon van de Ameri kaanse jetset-ster PARIS HIL TON gehacked. Door die 'digi tale inbraak' zijn gisteren op internet de geheime telefoon nummers en e-mailadressen van tal van sterren gepubli ceerd, zoals Christina Aguile- ra, Adrien Brody, Anna Kour- nikova, Vin Diesel en Eminem. Volgens het internetmagazine Drudge Report stonden er 510 nummers van bekende men sen in het telefoonboek van Paris. Ook foto's en notities die in de telefoon zaten opge slagen, zijn op het internet ge plaatst. Zo zijn nu de num mers openbaar van Paris' gy naecoloog, een dermatoloog die gespecialiseerd is in het verwijderen van tat toos. Nieuwszender Fox verwacht dat de benadeelde sterren in allerijl een nieuw telefoonnummer aanvragen. Sommigen zouden al meermalen thuis zijn gebeld, sinds de nummers openbaar zijn geworden. Foto: EPA Het besluit om Chris Rock in te hu ren als centrale presentator van de Oscar-uitreikingen, op zondag 27 fe bruari, heeft menig wenkbrauw doen fronsen. Velen zien het als een ge waagd besluit van de organisatie van de Academy Awards. In zijn standup-shows neemt Rock gewoon lijk geen blad voor de mond. Indira Ghandi Een hand moetje niet schudden met een gebalde vuist Volgens de BBC is Chris Rock, vaak vergeleken met de grofgebekte Ri chard Pryor, zelf niet benauwd dat het misgaat. ,,Ik ben niet zo correct of voorzichtig, maar ik vloek bijvoor beeld nooit waar mijn moeder bij is." De 40-jarige comedian heeft nog niet de status van Steve Martin of Billy Crystal, zijn voorgangers bij de Oscar-uitreiking, maar vooral in de Verenigde Staten groeit zijn schare fans. En net als Martin en Crystal is hij in films gaan spelen, zoals in de rol van een zwarte president in Head of State en een gereïncarneerde man in de nieuwe versie van Down to Earth. Rock maakte furore in Satur day Night Live en in de Comic Strip Club in New York, kreeg zijn eigen tv-show en heeft een eigen ster op de Hollywood Walk of Fame, anp Het echtpaar Beckham mocht zich zondag verheugen in de ge boorte van hun derde zoon. De stervoetballer en zijn vrouw Victo ria lijken veel moeite te hebben gehad een geschikte naam te vin den. Het jongetje heet Cruz en stevent volgens de Britse krant The Guardian af op moeilijke tij den in Beckham's tweede vader land Spanje. Cruz, wat in het Spaanse 'kruis' betekent, is namelijk een ouder wetse meisjesnaam, meldde do cente Spaans Lola Oria aan de universiteit van Oxford in de krant. „Een stomme naam, eerlijk gezegd", aldus Oria. „In het Spaans is het duidelijk een meis jesnaam en in het Engels is het moeilijk uit te spreken. Het is raar wat ze die kleine jongen aan doen." David en Victoria Beckham zijn al de gelukkige ouders van de vijfja rige Brooklyn, mogelijk genoemd naar de plek waar het kind is ge concipieerd, en de tweejarige Ro meo. „Wij vonden het deze keer moeilijk om iets te bedenken, maar wij kwamen op iets wat wij allebei leuk vonden en hielden het daarbij", aldus David Beck ham. Hij stond zondag de pers te woord voor het ziekenhuis in de Spaanse hoofdstad Madrid, waar de geplande keizersnede plaats vond. ANP De verwoestende vloedgolven van 26 december hebben op Sri Lanka veel meer schade aangericht aan het Nederlandse culturele erfgoed dan tot dusver werd verondersteld. Volgens de Nederlandse maritiem- historicus Robert Parthesius meld den onder meer de Verenigde Na ties al snel dat er geen schade was. „Maar dat was toch een te snelle conclusie." Het hardst getroffen is het arche ologisch project De Avondster, het door Parthesius geleide on derzoek naar een in de haven van het Zuid-Srilankaanse Galle ge zonken schip van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, de VOC. Het met Nederlandse over heidssteun gefinancierd project is door de tsunami deels letterlijk weggevaagd. Een onderzoekslaboratorium in de haven van Galle werd door de golven verwoest en ongeveer tachtig procent van de archeolo gische vondsten uit het wrak van het VOC-schip ging verloren. „De financiële schade is werkelijk niet te schatten. De collectie was ge lukkig al wel op beeld opgeslagen, maar de fysieke stukken zijn gro tendeels en waarschijnlijk voor goed verloren", aldus Parthesius vanuit zijn kantoor in Amsterdam. Duizenden kilometers verderop, op de zolder van het oude VOC- pakhuis in Galle, worden de nog resterende culturele schatten van de Avondster, die zonk in 1659, nu tijdelijk bewaard. De Srilan- kaanse coördinator van het pro- Coördinator Hettipathirane van onderzoeksproject De Avondster: „Hopelijk kunnen we met duikexpedities bin nenkort wat zaken terugvinden op de bodem van de baai." Foto: ANP/Patrick Selbach ject, Hettipathirane, hoopt de overgebleven collectie te redden. „We hebben veel vondsten, zoals potscherven, opgeslagen in em- Een archeologische tijdcapsule De Avondster, een handelsschip van de Verenigde Oost-Indische Compagnie VOC, zonk op 2 juli 1659 in de haven van Galle in het zuiden van Sri Lanka. Het ei land heette toen nog Ceylon en was een belangrijke handels post. Het schip was geladen met betelnoten. Vlak voor kust raakte De Avondster op drift en brak in tweeën, ondanks het toen rusti ge weer. Het ongeval bleek uiteindelijk van grote historische waarde. Maar weinig VOC-schepen in Azië zijn zo compleet bewaard gebleven. Hoewel in relatief on diep water raakte De Avondster in de vergetelheid. Pas in de ja ren negentig van de vorige eeuw werd het schip gevonden en sindsdien wordt er uitgebreid onderzoek naar gedaan door een Nederlands-Srilankaans team onder aanvoering van Robert Parthesius, maritiem historicus van het Amsterdams Historisch Museum en de Universiteit van Amsterdam. Kern van het pro ject/dat Nederlandse overheids steun krijgt, is vooral de oplei ding van Srilankaanse experts. Dat is volgens Parthesius zo suc cesvol dat zijn Srilankaanse team al geldt als toonaangevend in Zuid-Azië. De restanten van De Avondster, van oorsprong een Engels schip dat in Indische wateren had ge varen, bleken al snel na het eer ste onderzoekin 1993 een grote historische waarde te hebben. De vondsten, van scheepska- nonnen, baardmannen tot pot jes kruiden, geven de onderzoe kers een uniek beeld vai) het le ven op het schip in Aziatische wateren. Volgens Parthesius is De Avondster het eerste VOC- schip in Aziatische wateren dat nog zo compleet is en dat zo compleet kan worden onder zocht. 'Een soort tijdcapsule', al dus de wetenschapper. mers. In totaal hadden we zeker 3000 stukken uit het wrak ge haald. Het grootste deel is weg, maar hopelijk kunnen we met duikexpedities binnenkort toch wat zaken terugvinden op de bo dem van de baai." Het project kreeg kortgeleden een gift van het Nederlandse Prins Clausfonds om een nieuw onder komen in te richten. „Daar zijn we heel blij mee. De tsunami heeft echt een klap uitgedeeld aan het Nederlands cultureel erfgoed in Galle." Het oude VOC-fort in de stad en VOC-panden in de ou de binnenstad staan op de Werel- derfgoedlijst van de Verenigde Naties. Volgens de coördinator is niet al leen de schade aan zijn project groot. De staat waarin het wrak verkeert sinds de tsunami is niet eens bekend. Volgende maand zullen experts onder water onder zoek doen. Ook tientallen meters van de stenen zeewering van Gal le, door de Nederlanders ge bouwd in de VOC-tijd, hebben aantoonbare schade geleden door de vloedgolven. Een leegstaand VÖC-hospitaal in Galle is ook ern stig beschadigd. De invloed die het zeewater heeft gehad op het eeuwenoude pleisterwerk van de VOC-gebouwen aan de kust lijkt ook groter dan gedacht. Ook buiten Galle is er schade aan Nederlandse gebouwen en ves tingmuren, onder meer in Matara, niet ver van Galle. Over de schade aan het erfgoed in het noorden en oosten, in de gebieden waar re bellen de dienst uitmaken, is nau welijks iets bekend. Reden voor optimisme is er volgens de Neder landse projectleider Parthesius niet. „Zeker omdat het onder houd toch al niet goed was, is er reden om te vrezen." Volgens de wetenschapper, die in maart terugkeert naar het eiland, „is het wel vreemd om nu door Sri Lanka te reizen en je druk te ma ken over de archeologische scha de als je weet dat er 30.000 doden zijn gevallen en de vluchtelingen kampen nog vol zitten." Toch is behoud van het Nederlandse erf goed onderdeel van de wederop bouw. „Het is van belang voor het toerisme, de werkgelegenheid en de wetenschappelijke ontwikke ling op Sri Lanka. In zekere zin is nu sprake van een kans, een mo gelijkheid om grote stappen voor uit te zetten nu er veel aandacht en geld is. Bijvoorbeeld voor bete re restauratie en een mooi mo dern museum in Galle, waar een deel van de schatten van De Avondster dan helaas niet meer in het echt te bewonderen zullen zijn." Patrick Selbach Opeens zwerven er vosse door de straten van Amst) dam-Oost. Een nieuwe bl voor een tramtunnel ond| het Amsterdam-Rijnkana en het IJ is voor de vossei van het Zeeburgereiland waarschijnlijk een mooie route om te vluchten na i verloren strijd met sterke soortgenoten. Martin Melchers werkt al stadsecoloog voor de ge meente Amsterdam. In a vorig jaar lag een doodge den vos in de Pontanus- straat, midden in de stad Melchers wist niet wat hi van moest denken. „Mis schien had een grappenri ker hem op een rare plaa neergelegd - dat is op Tex ook eens gebeurd." In december werd in de Pontanusstraat weer een dode vos gevonden. „Een mooie rooie, zijn schedel was helemaal verbrijzeld. In januari haalden mede werkers van de dierenam lance opnieuw een doodj reden vos op in Amsterda Oost. Drie vossen binnen 1 een jaar. Hier was duideli iets aan de hand. Melchers: „Ineens viel he muntje. Bij de rioolzuivei op het Zeeburgereiland woont een familie vossen zitten daar veel muizen, r ten, konijnen; een ideale omgeving. Het is maar ee hypothese, maar in deze 1 maanden, de paartijd, vei ten de mannetjes op leve: en dood. De zwakken mo ten vluchten voor een doi| nantere rekel. De dode vc( sen die zijn gevonden, zij 1 ook allemaal mannetjes. 1 Vossen zijn nieuwsgierig 1 sinds de nieuwe trambui: 5 open is gegaan, zijn er va: een paar door de Piet Hei( tunnel de stad in gerend.' Opnieuw de tunnel in, teil naar de vijand, zullen ge vluchte vossen niet snel doen. In Amsterdam kün 1 nen ze volgens Melchers 1 overleven, maar dan moe ze wel beter uitkijken voo 1 auto's. Melchers vermoec dat de dieren vanaf een spoordijk opereren. „Daa$ zit het voer; ratten, bosmij] zen, spitsmuizen en konij j nen." t Vóssen zijn van nature j schuw en vluchten eerdei t dan dat ze bijten. Niemar hoeft bang te zijn voor 1 hondsdolheid; dat komt i j Nederland niet meer voodj In Den Haag, waar de vosr; sen uit de duinen komen, hebben ze een naam vooifl de stadse vos: de patatvos Marieke Monden 4 Er zijn dingen die je mooi hoort te vinden. Of je daar nu zin in hebt of niet. Karei van het Reve voelde zich tot laat in zijn leven min of meer gedwongen om het schilderij 'Guernica' van Picasso mooi of op zijn minst belangrijk te vinden. Eigenlijk vond hij het al die tijd een lelijk ding. Natuurlijk, het was een schande wat de Duitsers daar in Spanje hadden ge daan een stadje weggebombardeerd), maar dat kan alsnog een vervelend schilderij opleveren. Karei van het Reve zweeg daar maar over, tot hij eindelijk op een deskundige stuitte die hetzelfde vond als hij. Pas toen durfde Karei in het openbaar iets lelijks over de 'Guernica' te zeggen. Het luchtte hem enorm op. Dezelfde Karei van het Reve was een enorme fan van Mulatuli. Dat nu vind ik een probleem. Die 'Max Havelaar', volgens Karei een briljant boek, daar kom ik niet doorheen. Alleen al de schrijversnaam die Douwes Dekker voor zichzelf bedacht stoot mij af. 'Multa Tuli', 'ik heb veel geleden'. Dat getuigt van weinig vertrouwen in de lezer. Alsof we de misken ning en ondergang van de schrijver bij het lezen over het hoofd zouden kunnen zien. En het is zelfmedelij den. Ja, wat er in destijds in Indië gebeurde was een schande. Tuurlijk. Maar waar E. Douwes Dekker in zijn leven vooral tegenaan liep was zichzelf. Gokken, vrouwenjagen, grote mond. Ja, dan kom je natuur lijk zeker nergens. Verder dan dertig bladzijden ben ik nooit gekomen in de 'Max Havelaar'. Gelukkig bestaan er mensen als Kees Hulst en Ger Thijs. De eerste speelt als Bata- vus Droogstoppel de hoofdrol in een toneelbewerking die de tweede maakte van het levenswerk van Dou wes Dekker. Ten eerste kan dat eigenlijk niet. Er is niet één duidelijk verhaal, het heeft meer van een collage, en dat honderden bladzijden lang. De schrijver, tevens hoofdpersoon in het boek, maakt niet bepaald een interessante ontivikkeling door. Op bladzijde één heeft hij gelijk, en aan het eind van het boek heeft hij dat nog steeds. Maar niemand luistert. En dat is allemaal de schuld van die domme, nare, slechte anderen. Toch is Ger Thijs er in geslaagd hier van een prachtige toneelvoorstelling te maken. Zo slim dat je denkt: ja, dit kan inderdaad alleen op de ze manier. Precies datzelfde heb je als je Kees Hulst als Batavus Droogstoppel voor het gordijn de voorstelling hebt horen openen. Hulst is al rond de vijftigen is nooit gerekend tot de absolute top. Fijne carrière gehad en nu leuk afbouwen in een fijne televisieserie, zou je denken. Dat dacht Kees Hulst niet. Hij verliet het vei lige huis van Toneelgroep Amsterdam, ging spelen in allerlei kleine en grote producties, en elk jaar wordt hij beter. Een laatbloeier kan je hem niet noemen, daarvoor heeft hij al te veel mooie dingen gedaan. Eén ervan wil ik noemen: in 'Een soort Hades' van Lars Noren speelt Kees een hoge ambtenaar. Hij ligt in het zie kenhuis en krijgt zijn dochter op be zoek die hem van incest beschuldigd. Kees, de vader, weet daar niets van. Maar de dochter houdt vol. In slechts tien minuten zuivere speeltijd bouwt Hulst een wanhoop op die je de tranen in de ogen doet springen. Ik was daarbij, met een groepje van vier. Drie van ons mijzelf in cluis) huilden. Nu speelt Kees dus Batavus Droogstoppel in de 'Max Have laar'. Heel iets anders. Maar weet u wat ik zou doen als ik u was? Ik zou daar eens naar gaan kijken. n ic gj Cr <1 -ti HJ 31 David en Victoria Beckham gaven hun derde zoon een Spaanse meisjesnaam. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2