ush reikt Europa de hand erhonderd patiënten opnieuw onder 't mes Bruidsparen kiezen voor 20-05-2005 Lubbers blijft nog even Nieuwe column op stadspagina lister Bot: Typisch Amerikaanse feel-good-speech Mammoet trekt machine uit veen GESPREK Beckhams geven zoon Spaanse meisjesnaam Biograaf Van Delft: nl Aa £jH Jaap van Zweden Kamerlingh Onnes wil tehuis voor F was tijd ver vooruit autistische kinderen ^0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 22 februari 2005 Leidsch Dagblad Enige lichte sneeuw De 'nul' is heilig in 'UUUi -no Eindhoven fl 2_3° IK"6 S 1,20 ZATERDAG 1,70 erijtje inwendige defibrillator werkt slechts enkele uren - Circa vierhonderd hartpatiënten n opnieuw onder het mes omdat zij ifibrillator geïmplanteerd kregen die ementen vertoont. De batterij van de aatjes van fabrikant Medcare blijkt n enkele uren leeg te lopen. Van zes- het LUMC behandelde patiënten is i toe bekend dat zij een nieuwe defi- or nodig hebben. elopen dagen zijn, na overleg met de tie voor de Gezondheidszorg, twaalf- rd patiënten met het desbetreffende ïatje gecontroleerd. Het gaat om ne- iekenhuizen, waaronder het Leids rsitair Medisch Centrum (LUMC). UMC heeft inmiddels 184 mensen zocht. Professor M. Schalij van de af- hartziekten: „Op grond van de pa tiënten die we nu hebben gezien gaan we ervan uit dat dertig procent van de totale groep zo'n ingreep moet ondergaan." Fabrikant Medtronic, een van de grootste leveranciers, is het daar niet mee eens. „Ons voorstel is dat de patiënten extra wor den gecontroleerd, zo eens in de drie maanden", zegt woordvoerder F. Lin demans. Het bedrijf is in overleg met car diologen over de precieze aanpak van het probleem. Medtronic sloeg alarm, nadat het manke ment was geconstateerd. Bij de desbetref fende defibrillator, de Medtronic type Mar quis, loopt de batterij zeer snel leeg, soms in enkele uren, en valt uit. Het apparaatje geeft dan een alarmtoon af of wordt warm. Als dan een levensbedreigende hartrit mestoornis optreedt, kan de patiënt zonder de waarschuwing van de defibrillator over lijden. Onder patiënten met een interne defibrilla tor (ICD) heerst onrust na het bekend wor den van het bericht. „Veel mensen weten nu eenmaal niet precies welk type apparaat bij hen is geïmplanteerd", zegt M. Split, voorzitter van de Stichting ICD-dragers Ne derland. Bij zijn stichting zijn enkele tientallen ver ontruste reacties binnengekomen. In Ne derland dragen zo'n 5000 mensen een der gelijk apparaat, van wie 1200 het bewuste model van Medtronic. Pagina Ri: LUMC neemt geen enkel risico Visser in de stad' is de titel van de nieuwe column, die vanaf vandaag op de stadspagina ver schijnt. De wekelijkse stadsru- briek is van de hand van Leide- naar Jaap Visser, oud-redacteur van het Leidsch Dagblad, de Volkskrant, Vrij Nederland en Johan en thans freelance jour nalist. Visser schreef tot vorig jaar voor het Leidsch Dagblad een column over sport in de Leidse regio. Pagina R2 Snel veilig huis Kamerleden den haag - De bedreigde Ka merleden Ayaan Hirsi Ali en Geert Wilders krijgen zeer bin nenkort een beveiligde woning. Dat maakte vice-premier Zalm gisteren bekend tijdens een le zing in Rotterdam. Vorige week beloofde minister Donner (Jus titie) al dat hij naar een 'nor maal' onderkomen voor het tweetal op zoek zou gaan. Zalm noemde de situatie waarin de twee verkeren 'onverkwikkelijk'. Pagina Binnenland 1 nieuwkoop - Het bergingsbedrijf Mammoet moest er gisteren in Nieuwkoop aan te pas komen om een te water geraakte graafmachine boven water te hijsen. De graafmachine was een maand geleden met een ponton naar de rietlanden bij de Nieuwkoopse plassen verscheept om daar ingezet te worden voor onderhoudswerkzaamheden. Bij het aan land gaan ging het echter mis en belandde het dertien ton zware gevaarte in het water. Door de extreem drassige veenbodem van het omrin gende land, leek de berging allesbehalve eenvou dig. Voor het bergingsbedrijf dat in 2001 furore maakte met het lichten van de Russische atoom onderzeeër Koersk leverde het werk echter geen serieuze problemen op. De hele operatie kostte wel zo'n 150.000 euro. Pagina R3: Berging kraan ir plassengebied: 'Leuk voor de afwisseling'. Foto: ANP/Rick Nederstigt rijswijk/anp - Een trouwdatum uitzoeken is niet altijd even makkelijk en vaak een punt van onenigheid binnen de familie en relatie. Kies je voor de trouwdatum van je ouders of ga je voor de dag van de eerste kus? Dit jaar blijkt, na een rond gang langs een aantal Neder landse gemeenten, een speci fieke datum toch wel heel erg in trek: 20-05-2005. Dat ligt niet alleen aan de mooie alliteratie, zeggen de deskundigen van burgerzaken in de diverse gemeenten. 20 Mei heeft ook nog een paar an dere voordelen: het is dan voor jaar met ontluikende bloemen en (meestal) mooi lenteweer, het valt op een vrijdag, erg ge wild onder bruidsparen, en zo als een woordvoerster van Al- mere zegt: „Het is voor mannen lekker makkelijk te onthou den." In Den Haag trouwen op een 'normale' vrijdag in mei onge veer twintig bruidsparen. Op 20 mei is dat bijna het dubbele. „Tot nu toe hebben we 38 hu welijken op die dag, verspreid over zes locaties. Een aantal lo caties zit al vol en misschien moeten we mensen binnenkort teleurstellen", aldus een woordvoerder. Ook in Rotter dam is het aantal echtverbin dingen die dag bijna het dub bele van een andere vrijdag in mei. „In het stadhuis bijvoor beeld hebben we normaal on geveer tien huwelijken, dat zijn er nu negentien", zegt een woordvoerster. Ook in de hoofdstad is trouwen op 20 mei populair. In Amster dam-Centrum stappen die dag zestien paren in het huwelijks bootje, bijna drie keer zoveel als op een normale vrijdag in mei. De gemeente Utrecht was al maanden geleden volgeboekt op 20 mei. Die dag worden ne gentien huwelijken voltrokken, de maximale capaciteit. Mei is sowieso een drukke maand en een vrijdag is ook erg gewild, maar volgens een woordvoer ster komt het zelden voor dat er op een dag in Utrecht zoveel mensen trouwen. „Maar ieder jaar heb je wel zo'n datum die lekker ligt." Ook Almere heeft 'buitensporig veel'"huwelijken op 20 mei. „We hebben die dag elf huwe lijken, de eersten komen al om 09.00 uur en dat is erg vroeg voor een huwelijk", vertelt een woordvoerster. Eigenlijk is 20 mei een beetje een tweede keus, aldus een aantal gemeentewoordvoerders uit de regio. In eerste instantie was 5 mei (05-05-05) erg in trek, maar de meeste gemeenten zijn op die dag (Bevrijdingsdag én Hemelvaartsdag) officieel ge sloten. Nijmegen maakt hierop een uitzondering. „Maar daar moet je wel flink voor betalen", aldus een woordvoerder. Het feestje kost maar liefst ruim 900 euro in Nijmegen. Ook in een aantal kleinere gemeenten kan het, als er een gewillige ambtenaar van de burgerlijke stand is, maar wel tegen een fikse meerprijs: weekeindetarief plus zondagta rief plus feestdagentarief. En niet in het gemeentehuis, want dat is dicht, maar op een ande re als trouwlocatie aangewezen plek. j Adres: i Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij ai Stuur deze bon op in een ongefraiikeer de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lezersserviccchdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl. Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005. I Wij gaan zorgvuldig om I gegevens. In net colofon van de krant t vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De Verenigde Staten en Europa zijn samen in staat om 'als onmiddellijk doel' vrede in het Midden-Oosten te be werkstelligen. „Als we de han den ineen slaan kunnen wij elk probleem aan", was gisteren de boodschap van president Bush aan de Europeanen. In een toespraak in Brussel bena drukte Bush het belang van een 'sterk Europa' en een nieuwe toekomst voor de transatlanti sche vriendschap. „Geen voorbij gaand meningsverschil tussen regeringen, en geen macht ter aarde, zal ons ooit scheiden." In een stad die voor de gelegen heid in een vesting is veran derd, heeft de Amerikaanse president gisteren geprobeerd om de ruzies over de Irak-oor- log tussen de VS en Europa te doen vergeten. Tijdens de belangrijkste rede van zijn vijfdaagse Europese reis viel voortdurend het woord 'wij', meestal in één adem met 'democratie'en 'vrijheid'. „We hebben in het Midden-Oosten een aantal valse starts gehad, maar nu is een oplossing van het probleem binnen handbe reik". Volgens hem zijn de EU en de Verenigde Staten vastbesloten dat twee democratische staten - Israël en Palestina - vreedzaam naast elkaar moeten bestaan. „We weten ook dat een vrij en vreedzaam Palestina kan bij dragen aan de hervormingen in het hele Midden-Oosten", al dus Bush. Hij riep 'onze vrien den in Saudi-Arabië en Egypte' op om hun verantwoordelijk heid te nemen en een rol van betekenis te spelen in het vre desproces. Bush waarschuwde dat de nieuw te vormen Pales tijnse staat geen lappendeken mag worden. „Een staat die be staat uit verspreide stukjes grond, is niet levensvatbaar." „Een typisch Amerikaanse 'feel- good-speech' was gister avond de reactie van minister Bot van buitenlandse zaken in Brussel. „Dat is ook de bedoeling, daar voor komt hij hier. Ik hoop dat we daadwerkelijk meer met el kaar gaan optrekken, en dat we meningsverschillen kunnen gaan uitpraten in plaats van uitvechten". Tijdens zijn toe spraak repte Bush niet of nau welijks over de onderwerpen waarover Europa en de VS het oneens zijn. Zijn vredesmissie naar Europa heeft een grote symbolische be tekenis, en zijn ontmoetingen met de Europese leiders kun nen vandaag uitmonden in een vertoon van herwonnen eens gezindheid. Bush riep de Europese landen gisteren op om 'tastbare steun' te geven aan het democratise ringsproces in Irak. „Alle lan den hebben belang bij een vrij en democratisch Irak, als lich tend baken van vrijheid en sta biliteit in het Midden-Oosten." Syrië, aldus Bush, moet de be zetting van Libanon staken en een einde maken aan de steun voor terroristische groeperin gen. BEVEILIGING iet Binnenhof is verbazing- tend laconiek gereageerd op oodkreten van de Kamerle- Ayaan Hirsi Ali en Geert ers over de aard van hun ilplaatsen. De met de dood eigde politici overnachten den in een kazerne en ge- enis. Collega's tonen wefis- begrip voor de moeilijke indigheden onder beide par itariërs moeten maar in de dejmentaren over- de ergernis hun loslippig- ,!t iap tier Balkenende vindt de SBiliging van beide Kamerle- geen onderwerp van pu- j t debat en doet er liever het b £n toe. Dat is een niet ge- onlogische reactie. Het ka- t is verantwoordelijk voor veiligheid en wil geen enkel 0 lopen dat Hirsi Ali en Wïl- iets overkomt. Toch heb- de Kamerleden terecht aan iel getrokken door hun ge- ie, maar wel erg Spartaanse 'u'! lijfplaatsen te onthullen. 1 Ali en Wilders zijn gekozen svertegenwoordigers en hebben een belangrijke sym boolfunctie. Op grond van hun politieke overtuiging wordt hen het leven onmogelijk gemaakt. Dat zij na de moord op filmer Theo van Gogh onmiddellijk op geïmproviseerde, hoewel veilige, locaties zijn ondergebracht, is verdedigbaar. Maar intussen is er voldoende tijd verstreken om voor een meer passende huisvesting te zorgen. Daarbij moeten zij in principe kunnen terug keren naar hun eigen privé-woning, als die tenminste adequaat be veiligd kan worden. Dat mag dan een paar centen kos ten, maar daar staat wel tegen over dat de overheid nooit en te nimmer mag wijken voor inti midatie en geweld. Met de hui dige aanpak wekt het kabinet de indruk dat zuinigheid voorop staat bij de bescherming van Hirsi Ali en Wilders. Een be dreigd en achtervolgd Kamerlid verdient beter, ongeacht de waardering voor de inhoud van zijn of haar politieke bood schap. Hugo Schneider genève - Ruud Lubbers heeft besloten als 'waarnemend' Ho ge Commissaris voor de Vluch telingen aan te blijven totdat de VN-leiding in New York een de finitieve opvolger heeft gevon den. Dat kan maanden duren. De nominatie van een nieuwe Hoge Commissaris door secre taris-generaal Kofi Annan is een beladen en vooral tijdrovende zaak. Annan benoemt geen op volger, hij kan alleen een kandi daat voordragen, want het is de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die uiteinde lijk beslist over de benoeming van een top-functionaris van dit formaat. Belangrijke lidstaten als de VS hebben bij de voordracht ook een belangrijke stem in het ka pittel. Dat belooft dus de nodi ge politieke koehandel en touwtrekkerij, en bovendien komt de Algemene Vergadering van de 190 lidstaten pas in mei bijeen. Dat zou betekenen, dat Lubbers nog zo'n drie maanden op zijn post blijft en de vraag rijst of Annan en zijn kabinets chef Malloch Brown daarmee genoegen nemen. Een moge lijkheid is, dat de plaatsvervan ger van Lubbers, de Amerikaan se Wendy Chamberlin, wordt aangewezen om zijn taak tijde lijk over te nemen. Het was vooral Mark Malloch Brown, die het vorige weekein de zijn baas overtuigde dat Lubbers weg moest. Volgens VN-insiders was de als 'grote zuiveraar' aangestelde MaJloch Brown na Lubbers' persconfe rentie vrijdag in New York woe dend over diens mededeling dat hij niet zou aftreden. Lub bers' opmerking dat hij me vrouw Annan op dezelfde 'vriendschappelijke' manier de kamer zou uitlaten als hij met klaagster Cynthia B. had ge daan, schoot ook bij Kofi An nan in het verkeerde keelgat. Zijn Britse kabinetschef vond dat Lubbers met zijn persconfe rentie zwaar over de schreef was gegaan en in geen geval tot het eind van dit jaar mocht aanblijven. Annan ging daar mee tenslotte akkoord, nam vervolgens telefonisch contact met Lubbers en adviseerde hem de eer aan zichzelf te hou den. Lubbers had deze 'beledi ging' kennelijk niet verwacht, maar een weigering had tot een openlijk conflict geleid met de VN-leiding, waaraan niemand behoefte had. Onder de stafle den van het Vluchtelingencom- missariaat in Genève overheerst een gevoel van verslagenheid. I Ja, ik neem een vast l kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: 1 automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56,70) l dm/DV i Naam: Wanbetalers harder aanpakken den haag - Incassobureaus worden overstelpt met op drachten om wanbetalers aan te pakken die kopen via inter net. De Nederlandse Vereniging van Incasso-organisaties (NVI), wil dat de wet wordt aangepast, zodat wanbetalers beter kun nen worden aangepakt. Web winkels nemen te weinig maat regelen om fraude tegen te gaan. Kwaadwillende consu menten maken daar steeds meer misbruik van, constateert de NVI. Pagina Economie Massaal protest in Libanon beiroet - Ruim 100.000 Libane- zen hebben gisteren in Beiroet gedemonstreerd tegen de rege ring. Het was een week geleden dat de Libanese ex-premier Ra- fik al-Hariri door een bomaan slag om het leven kwam. Door de moord zijn de spanningen rond de invloed van Syrië in Li banon hoog opgelopen. Tegen de door Syrië gesteunde Liba nese regering van premier Om ar Kar ami komt steeds meer verzet van de bevolking.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1