KUNST CULTUUR Relax terug met een album vol pure pop Eenentwintig boeken op longlist van 'slechtste roman van het jaar 'Muziek maken als heilzame therapie' Jean Dubé imponeren fenomeen op de pian DE STELLIG Op de valreep een stralende klankkle Grondlegger van de scheldreportagt dinsdag 22 februari 2005 'Jessica Durlachers 'Emoticon' is een belediging van de lezer' Een beeltenis van koningin Bea trix vervaardigd door Jeroen Henneman. Archieffoto: Henk Bouwman 25 Jaar koningin in kunstwerken den haag - Andy Warhol, Her man Brood en Joost Veerkamp hebben haar geportretteerd. Marte Röling, Carla Rodenberg en Jeroen Henneman deden het in opdracht. Op de tentoon stelling 'Beatrix, Ons Gezicht' is van 28 april tot en met 30 okto ber in het Museum voor Com municatie in Den Haag te zien hoe koningin Beatrix 25 jaar lang door kunstenaars in beeld is gebracht. Sommige portret ten zijn door de koningin per soonlijk goedgekeurd, andere werden zonder haar medewer king gemaakt. Zo zijn ook affi ches van de Amsterdamse kra kersbeweging te zien waarop Beatrix' portret is verwerkt. Ook worden de ontwerpen getoond voor postzegels en munten. Vormgever Ben Laloua ont wierp voor het regeringsjubile um speciale postzegels. Veiling doeken Rapenburgconcert leiden - Bij veilinghuis Onder de Boompjes, aan de Nieuw- straat 38 in Leiden, worden vanavond de doeken geveild, afkomstig van een megadoek gemaakt voor het Rapenburg Concert. Talloze 'outsider art'- kunstenaars hebben tijdens een action painting'-dag een bij drage geleverd aan het mega doek dat dus eigenlijk bestaat uit een heleboel losse kunst werken. Alle doeken hebben een link met het Rapenburg Concert of de stad Leiden. De opbrengst van de veiling, die vanavond om 19.00 uur begint, komt ten goede aan de Stich ting Kunst Vliegwerk. English Choir zoekt zangers leiden - Het Leiden English Choir is voor zijn kerstprogram ma 2005 en voor de uitvoering van het Mozart Requiem op zoek naar tenoren, bassen en baritons. Voor meer informatie en aanmeldingen kunnen be langstellenden terecht bij A. van der Wijngaard, telefoon: 071-5141665. den haag/gpd - De jury van de Gouden Doerian 2005 heeft 21 boeken geplaatst op de longlist van de prijs voor 'de slechtste roman van het jaar'. Op de lijst staan romans van onder anderen Clark Accord, Yasmine Al- las, Kees van Beijnum, Herman Brusselmans, Jessica Durlacher, Maarten 't Hart, Tessa de Loo, Saskia Noort en Ilja Leonard Pfeijffer. De shortlist wordt op 4 maart bekendgemaakt. Vier dagen later volgt de prijsuitrei king op het Bal der Geweigerden in Paradiso in Am sterdam. Met de Gouden Doerian zegt de jury niet per se schrij vers aan de schandpaal te willen nagelen, maar te wil len waarschuwen tegen de gevaren van overproductie, haast en slechte redactionele begeleiding. De jury, die bestaat uit de critici Maarten Moll, Jeroen Vulling, Mi- chaël Zeeman, schrijver Adriaan Jaeggi en boekverko per Jeroen van Straalen, meent dat er te veel te slechte boeken verschijnen. Uitgeverij De Arbeiderspers voert de lijst aan met zes titels, gevolgd door De Bezige Bij met vier titels, Querido met drie titels en Meulenhoff, twee titels. Op de website van schrijver Jaeggi staat de motivering van de jury voor de genomineerde titels. Over de ro man 'Tussen Apoera en Oreala' van Clark Accord schrijft de jury dat de lezer vanaf de eerste bladzijde verstrikt raakt in een oerwoud van zinnen als 'De zach te druk van zijn vingertoppen deed de kruik met le venssap overlopen'. Voor Yasmine Alias komt het inburgeringsexamen te laat, stelt de jury. „Zou zij dit examen alsnog af moeten leggen, dan zou ze bij de Nederlandse literatuur subiet aan de grens worden teruggestuurd." Collega Robert Anker ('Hajar en Daan') doet een 'on besuisde poging' alle actuele maatschappelijke the ma's en bestaande literaire stijlfiguren in één boek te stoppen. Hij wordt door de jury ervan verdacht 'stie kem te geilen op meisjes met hoofddoekjes'. Herman Brusselmans ('Ik ben rijk en beroemd en ik heb nek pijn') herhaalt zijn herhalingen. „De zin 'Ik stak een si garet op met mijn Zippo' komt tenminste vijftig keer voor. Dit is kennelijk een kernzin." Jessica Durlacher stuntelt op woordniveau en is ramp zalig op zinsniveau, oordeelt de jury. „Als roman is 'Emoticon' een belediging van de intelligentie van de lezer." 'Lotte Weeda' van Maarten 't Hart wordt geken schetst als 'Kabouter Piggelmee meets Priscillia Queen of the Desert'. Tessa de Loo is in de roman 'De zoon uit Spanje' 'maar één schrijfregister machtig: kabbe lend'. En Ilja Leonard Pfeijffer gooit in 'Het Grote Bag- gerboek' een 'kruiwagen vol woordendrek' leeg over de lezer. „Eén pagina 'ranzige hoeren met gele kamelen- puskutten is wel aardig, er zijn mensen die het twee pagina's uithouden, maar bij de derde pagina is het geeuwen ontembaar." Bal der Geweigerden voor 'gewone mensen' Voor de tweede keer wordt dit jaar tegelijkertijd met het Boe kenbal het Bal der Geweiger den gehouden, waar 'gewone' mensen naar toe kunnen, om dat je voor het 'echte' Boeken bal moet zijn uitgenodigd. Or ganisator Adriaan Jaeggi noemt het Bal der Geweiger den - in Paradiso in Amster dam - alleen daarom al alter natief 'omdat er, zoals dat hoort op een Boekenbal, heel veel schrijvers in levenden lij ve te bewonderen zijn'. Veel van die schrijvers zijn volgens Jaeggi 'jong, dan wel hip, dan wel mooi, dan wel goed, en sommigen zijn dat allemaal tegelijk'. Er zijn optredens van onder anderen Paul Haenen, Najib Amhali, Maria Goos, Rosita Steenbeek, Mustafa Stitou, Vrouwkje Tuinman en Meni Wigman. Tijdens het bal, dat om 21.00 uur begint, wordt ook de winnaar bekend van de eerste Gouden Doerian, prijs voor de slechtste Neder landse roman van het afgelo pen jaar. Van Zweden wil huis autistische kinderen door Harry de Jong amsferdam - Het opzetten van een huis voor autistische jonge mensen, waar ze alle mogelijk heden krijgen hun sluimerende artistieke talenten te ontwikke len. Dat is de grote wens van violist Jaap van Zweden. Hij denkt daarbij niet alleen aan muziektherapie, maar ook aan het stimuleren van bijvoorbeeld schilderstalenten. Van Zweden hoopt binnen twee jaar zijn droom te kunnen realiseren om 'ergens in het Gooi' zo'n huis te realiseren. Over de exacte locatie wil hij zich nog niet uitlaten. „Het wordt in ieder geval een veel omvattend project", voorspelt hij. „Want het moet veel meer worden dan een plaats waar autistische jonge mensen zich kunnen ontwikkelen. Ze moe ten daar ook in contact blijven met de wereld van alledag. Daarom ben ik van plan er re gelmatig feestavonden te orga niseren die voor iedereen toe gankelijk zijn. Maar ik wil nog een stapje verder gaan, want ik denk zelfs aan een kindermuse um." Jaap van Zweden weet goed wat autisme inhoudt, want hij heeft zelf een zoon met deze stoor nis. Zijn echtgenote Aaltje richtte Papageno op, een stich ting voor autistische kinderen, en samen oriënteerden ze zich wereldwijd op de mogelijkhe den om autistische jongeren te begeleiden. Van Zweden: „In Amerika zijn ze bijvoorbeeld een stuk verder met muziekthe rapie dan hier. Daarom hebben we een keer iemand over laten komen om hier therapieën te geven. Dat was een succes." Van Zwedens echtgenote nam de fakkel over en begon in Ne derland met het stimuleren van deze bijzondere therapie. De stichting beschikt over speciale Papageno-busjes, die met mu ziekinstrumenten, een muziek- therapeut en studenten in hun stagejaar naar autistische kin deren rijden om hen in de ver trouwde thuisomgeving thera pie te geven. „En dat voor maar een geringe eigen bijdrage van de ouders", benadrukt ze. Want ze zou het eeuwig zonde vinden als ouders om financiële rede nen moeten afhaken. Er gaat volgens haar een zeer positieve werking van uit: „Muziek, klank en ritme vormen een taal die ook zonder verbale spraak be grepen kan worden. En dat kan kinderen helpen hun gevoelens tot uiting te brengen om zo in contact te komen met andere mensen en relaties aan te gaan." Onlangs is het album Brahms Bernstein verschenen waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting Papageno. Daarop vertolkt Van Zweden samen met klarinettist George Pieterson en enkele leden van het Amsterdamse Saxophone Quartet het klarinetkwintet in b van Johannes Brahms, aange vuld met een speciale bewer king door Henk Huizinga van Bemsteins West Side Story. De plaat werd tien jaar geleden al in beperkte oplage als relatiege schenk gemaakt, maar op initi atief van Pieterson is hij op nieuw uitgebracht, en voor ie dereen te koop. Jaap van Zweden: „In Amerika zijn ze een stuk verder met muziektherapie dan hier. Publiciteitsfoto: GPD muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Jean Dubé (piano). Gehoord: 20/2, Remonstrantse Kerk, Nieuwkoop. Er bestaat onbetwist veel muzi kaal talent op deze wereldbol, maar talent dat waanzinnig knappe techniek aan wonder baarlijk subtiele muzikaliteit paart, ontmoet je slechts zel den. Dén zijn woorden niet toe reikend om uitdrukking te ge ven aan deze buitenzinnige schoonheid. Dat wordt stame len dus. Niet Igor Roma maar de 24-jari- ge Jean Dubé nam zondag plaats achter het klavier, een volwassen wonderkind bij uit stek. Zijn prijzenkast is tussen 2000 en 2002 boordevol komen te hangen: ook de in 2002 ge wonnen eerste prijs van het prestigieuze Internationaal Franz Liszt Pianoconcours is er bij, en van dit concours ook de publieksprijs. Toch leiden deze prijzen niet altijd naar de top. Er zijn pianofenomenen van wie je nooit meer hoort, die dat ultieme charisma als van Dubé nimmer zullen bemachtigen. Dubé ontroert in het allerklein ste pianissimo motief, maar ook in bedwelmende akkoord wolken, of in overdonderend 'slagwerk'. Over elke frase, elk detail is intens nagedacht. Of het nu draait om een simpel so- nate'tje van Haydn of om een megawerk van Liszt, Dubé voert je mee naar de overzijde, de an dere kant van de werkelijkheid. In Haydns Sonata in e lijkt hij vooral te excelleren in het fra giele, het intieme, waarin elk nootje, elk accent, elke rust telt. Dat idee verandert al in de overbekende, steeds weer schit terende Fantasie-Imprompti cis van Chopin, waarin Dut* zijn functionele kracht en macht toont, die zich hier al leen bij de gratie van zijn sprankelende tederheid mai festeert. Dat Dubé groots en meesle pend in iedere compositie! 'leven', horen we in een im mens imponerend stuk van zt, uit zijn tweede boek 'Pel grimsjaren' waar hij in It; kennismaakt met Dante's 1 delijke Comedie. In Lisztsf tasia quasi Sonata ('Aprèsu Lecture de Dante') sleept D j de luisteraar totaal verbijste mee langs kokende afgronJ* vol vuur en ellende. Maar dat vreselijke inferno zoekl Dante vertwijfeld naar eer 1 storven geliefde; huiverin, kend vertolkt. Zélfs als je kern de pest hebt aan Liszt Na de pauze gelukkig eerstal luchthartigs, onder anderei j vederlichte Impromptu inf Fauré verfijnd, van humos doortrokken. Dan komt nq eenmaal Jean Dubé's weer ze virtuositeit op ons af in 'r vinsky's Trois Mouvement! 'Pétrouchka' die spetteren u) boordevol expressie, spam Q en vitaliteit op de vierkant! limeter. Na afloop is er ma n één ding te zeggen: wat on tend prettig dat Igor Roma blessure heeft (voor een p R daagjes natuurlijk). Een corrigerende t verbieden is belaru- Geef uw meningp www.leidschd; Eigenzinnige zeskoppige formatie komende vrijdag in Leiden door Peter Bruyn haarlem - Voor hun debuutalbum 'Live Panama' uit 2002 kreeg de rockgroep Re lax een Edison en een Zilveren Harp. De band stond vervolgens op North Sea Jazz, Drum Rhythm, Lowlands, Pinkpop en het Leidse Werfpop. Het afgelopen jaar was het plots wat stiller. Maar nu is er een nieuwe cd. Een studio-album ditmaal, dat een ongekend veelzijdige rockgroep laat horen. Komende vrijdag staat de groep in het LVC in Leiden. „Heb je onze nieuwe clip al op The Box of TMF gezien?", vraagt Relax-frontman Llewy is Sell. Hij doelt op het in Oosten rijk opgenomen filmpje bij de nieuwe single van de groep 'Mr. Sleeves'. Hele maal in Lederhosen-stijl. „Ja, het is een beetje een persiflage op die Schulmad- chen-softpomo die je vroeger op RTL- plus zag", lacht de zanger. „Dus hele maal geen typische hiphop-clip." „Want zo'n filmpje waarin met goud be hangen types vanuit dure auto's met dollarbiljetten smijten wilden we per se niet", vult bassist Burdell aan. Relax wil het graag anders. En dan niet alleen an ders dan andere hiphopgroepen. 'Odeur de Clochard', het nieuwe album van de zeskoppige Haarlemse formatie is ook een totaal andere plaat dan het in 2002 verschenen debuut 'Live Panama'. En tenslotte gedraagt Relax zich wezen lijk anders dan in het Hollandse popbe- drijf gebruikelijk is. Geen klaagverhalen over Hilversumse dj's,' downloadende consumenten of afhakende platenmaat schappijen. En dat terwijl de groep afge lopen jaren maar liefst drie maal al dan niet vrijwillig van platenfirma wisselde. Ach, dat hele transferverhaal is door buitenstaanders veel groter opgeblazen dan het voor onszelf was", wimpelt Bur dell het onderwerp af. Het toont een zelfvertrouwen dat ken merkend is voor de band die een jaar of zeven geleden ontstond als nevenpro ject naast Llewy's groep Nayberhood, maar die laatste al snel overvleugelde. Relax debuteerde zomer 2002 met een muziek recensie Lidy van der Spek Concert Kamerkoor Oegstgeest en The (Broken) Consort' o.l.v. Michelle Mallinger resp. Jane Eston. Gehoord: 19/2, Het Kruispunt, Voorschoten. Voorschoten beleefde afgelo pen zaterdag de eerste uitvoe ring (in Nederland) van 'Canti- cum Hebraïcum' van de Franse componist Louis Saladin. Feestmuziek op bestaande Joodse religieuze gedichten ge schreven ter gelegenheid van het Joodse ritueel 'Circumcisie'. Kamerkoor Oegstgeest onder leiding van Michelle Mallinger met het ensemble The (Broken) Consort hebben er hard aan ge werkt, met wisselend resultaat. Maar voordat het zover is, wor den we vergast op 'La Morte di Lucretia' van M.P de Monté- clair, een cantate voor sopraan, fluit, viool en basso-continuo. Met eenvoudige toonladders roffelen alle vijf instrumenten na elkaar naar beneden, voor dat de sopraan Vigilia van Ak keren met een ronde kwikzil verachtige stem het 'Ferma, Tarquino il passo' inzet. Vooral clavecimbel en altblokfluit spe len alert, de rest creëert té ge spannen een lichte chaos. In de daarop volgende twee kleine koorwerken valt Kamer koor Oegstgeest niet echt mee. Zo worden inzetten in Pierre de la Rue's 'O salutaris hostia' aar zelend, dus ongelijk genomen, is de uitspraak vreemd van (té langgerekte) a's en o's, zijn har monieën niet altijd even zuiver. Maar wat je vooral mist is ex pressie en pit. Na de pauze treedt een vijftien tal instrumentalisten aan, en thousiaste amateurs die met koor en solisten van het Canti- cum Hebraïcum iets fraais wil len maken. De houten fluiten kleuren verrassend mooi bij de soms wat schrille strijkersklank, en de fagot voorziet de orkest klank van een warme donkere ondergrond. Het koor zingt nu IN MEMORIAM beslist evocatiever en mei .'0l inspireerd, maar in de ho S| regionen wordt er door di m pranen wel te hard gekne Tenor Shlomo Blumenfel bas Gilad Nezer hebben! vérdragende, kleurrijke sl j£e men; de altus Oz Shasha het hoge register helaas a hetzelfde euvel als het ko Toch moet dit lied door taliteit 'Adonai' hebben sproken. Ook Handels 'Coronatioi them' krijgt een portie en en expressiviteit, met mo evenwichtige partijen voi mannen. Hier wordt met de hoogste noten tóegezt wat een beter resultaat oi vert. 'Let justice and judg begint vanuit de diepte v mannen zich bepaald thi len. De korte klagende zii met betekenisvolle accen ken zo uit Purcells idioor zijn weggelopen. Hier zo koor op de valreep nog dré een stralende, homogen! klankkleur. Relax wil het graag anders. En dan niet alleen anders dan andere hiphopgroepen. Foto: Ton Kastermans live-album om de podiumreputatie te onderstrepen. Een ruim vijftig minuten durende 'door-groovende' estafette van zeventien pop- en hiphopsongs. Een Zil veren Harp, een Edison en concerten op ondermeer North Sea Jazz, Drum Rhythm, Lowlands en Pinkpop waren de oogst. Een resultaat om je handjes bij dicht te knijpen. Maar er kwam ook wat suiker in de tank. Zoeken naar een nieuwe pla tenmaatschappij. Een toer die moest worden afgebroken omdat toetsenman Merlijn, alias Officer M, ernstig ziek werd. Anderen verlieten de groep. „Als je er nu op terugkijkt, hebben we echt wel een jaartje zitten ploeteren", zegt Llewy. Terwijl Merlijn aan zijn her stel werkte, sleutelden de zanger en bas sist in hun thuisstudio aan de nieuwe plaat. En het resultaat is opmerkelijk. Terwijl op het debuut de partysfeer nog centraal stond, is 'Clochard' een verza meling pure popsongs. Hiphop, reggae en pop uit de jaren zestig en zeventig, het is allemaal terug te vinden op het nieuwe album. Maar de 'eighties' zijn absoluut taboe, terwijl de in sommige kringen zo populaire 'urban' en r&b- aanpak la MTV ver te zoeken is. „Ik hoor het verschil niet tussen al die r&b- producties", zegt Burdell. „Die muziek doet mij helemaal niks, sterker nog: ik vind het verschrikkelijk!" Kenmerkend voor Relax is de nieuwe single 'Mr. Sleeves' waarin de gerapte coupletten worden afgewisseld met een gezongen refrein dat zo uit de koker van 10CC had kunnen komen. Andere num mers krijgen door de inbreng van trom pettist CJ een jazzy 'feel' terwijl '1930 The Festivities' teruggrijpt op de jive en swing uit de hoogtijdagen van iemand als Cab Calloway. De song werd opgenomen samen met het eigenzinnige straathoek-trio Stuur- baard Bakkebaard in een gastrol. Zo le veren ook Krezips Jacqueline Govaert, de Amerikaanse Defunkt-trombonist Jo seph Bowie en Idols-winnaar Boris - voor wiens debuutalbum Llewy en Bur dell het meeste repertoire schreven - bijdragen aan 'Odeur de Clochard'. Be paald geen namen om in hardcore hip hop-kringen mee in het gevlij te komen. Relax: vrijdag 25 februari, LVC Leiden. De Amerikaanse schrijver en journalist Hunter S. Thompson heeft zichzelf zondag op 67-ja- rige leeftijd door het hoofd ge schoten. De grondlegger van de door woede, drugs en drank aangestuurde 'gonzo-journalis- tiek' werd door zijn zoon Juan aangetroffen in zijn huis nabij het skioord Aspen. In de jaren zeventig schreef Thompson spraakmakende scheldreportages voor het blad Rolling Stone waarin de rege- ring-Nixon het moest ontgel den. Zijn drank- en drugsge bruik en zijn botsingen met de autoriteiten vormden het cen trale thema in zijn werk, waarin hij alle journalistieke normen overboord gooide en elke schijn Hunter S. Thompson 1937-2005 van objectiviteit uitbande. Hij bezocht stoned persconferen ties, deed verslag van de Super Bowl onder invloed van LSD en noemde zijn werkwijze 'gonzo- joumalistiek'. Gonzo is afgeleid van gonzagas, Italiaans voor absurdismen. „Ik zeg niet dat seks, drugs en rock-'n-roll een betere schrijver van je maken", zei Thompson ooit, „maar bij mij werkte het wel." Zijn beroemdste boek was 'Fear and loathing in Las Vegas' (Angst en walging in Las Vegas) uit 1971, waardoor zijn naam als cultheld werd gevestigd. Het Ikc V !ke bal boek over verslaggever E^ar Duke die met een enorn raad drugs variërend vai tot cocaïne tot LSD naar Vegas reist om daar een race te verslaan, werd in' verfilmd met Johnny De at( Thompsons alter-ego D 1 v Hunter Thomas publice een tiental boeken, waa UJ1 'Heli's Angels', over het vo' hij rondtrok met een m<:ve bende, 'The Curse of Lo arr de 'Gonzo Papers'. De Irari staat van de politieke jo zai tiek in Amerika noemde1 Wl een interview in 2003 rc 'er1 slecht. „Erg lui en bijna on kruiperig." De regering lari was voor hem een 'hoo J11 stront'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18