SCHRIJVENDE LEZERS In zuidelijk deel van Vlietlanden is ruimte genoeg voor baggerstort 1 Het koopkrachtverlies bij gezinnen met e| middeninkomen is groter dan veronderst^ '1 Ouderen van Voorschoten en Staatscircus van Moskou (3) Rijnlandse roede en voet alleen voor landmeting De betekenis van het askruisje aan het begin van de vastentijd Kabinet van veel nemen en een klein beetje teruggeven Nederland wordt dankzij" euro een Derde Wereldl£: Rijnwoude wil echt niet nog een fusie Plopperdeplopperdeplop, wat een flop d Afgaande op de berichten in het Leidsch Dagblad is bagger met regelmaat onderwerp van discussie. De regio blijkt er boordevol mee te zitten. Zo blijkt Zoeterwoude plannen te hebben om in de Meerburger polder op korte termijn min stens 8.000 kubieke meter bag ger te willen storten, goed voor minstens zeshonderd grote vrachtwagens. Dit zou ten koste gaan van onder andere de vel den van voetbalvereniging Meerburg. Voorschoten heeft ook een bag- gerplan, vanwege dertig jaar achterstallig onderhoud en moet tot 2008 maar liefst 50.000 kubieke meter bagger wegwer ken, waarvan inmiddels rond 5.000 kuub blijkt te zijn wegge werkt. Achterstallige baggerwerkzaam- heden vormen ook voor Alphen aan den Rijn onderwerp van een studie die in overleg met het Hoogheemraadschap van Rijnland zal worden opgepakt. Ook de gemeente Leiden heeft een aanzienlijk baggerpro- bleem van vele tientallen kubie ke meters omvang door even eens tientallen jaren lang ach terstallig onderhoud, mede ver oorzaakt doordat baggerstort in de Oostvlietpolder door - te rechte - burgerlijke tegenwer king er nooit is gekomen. Toch wordt voorbijgegaan aan een zeer voor de hand liggende oplossing. Een oplossing die onzichtbaar is, maar er wel de gelijk is. Regelmatig recreatief fietsend door de regio bezoek ik ook de Vlietlanden. In de zomer een schitterend recreatiegebied. Toch is het meest zuidelijke deel daarvan, rondom de Mee- slouwerplas, ontoegankelijk. Het ligt er door de vele honder den dode bomen zwaar ver waarloosd bij en is als wandel gebied (en zwemwater) door de afbrokkelende oevers gevaarlijk. In dit zuidelijke deel van de Meeslouwerplas heeft jarenlang - vanaf het midden van de ja ren '80 tot en met 2001 - op grote schaal zandwinning plaatsgevonden. Zelfs één jaar langer dan waarvoor goedkeu ring werd gegeven. In het mid den latend wie daar toestem ming voor gaf, of dat niet con troleerde en wie daar aan heeft verdiend, zijn daar ongekend brede en diepe gaten ontstaan. Naar wordt gezegd zelfs veertig meter diep. Dat is een diepte waar je zonder problemen de Hooglandse Kerk en de Pieters kerk samen omgekeerd in zou kunnen stoppen met als enige resultaat wat luchtbellen. De diepte is dermate dat de oevers van de Meeslouwersplas als bij zonder gevaarlijk worden aan gemerkt en oeverversterking noodzakelijk wordt geacht. Nu is dit zuidelijke deel van de ze plas al vele jaren recreatie- onvriendelijk. In de zomer is de temperatuur meer naar het midden van die plas anders en lager dan die aan de zijkanten. En in de winter - als die er al is - vriest juist het diepe deel min der snel, of helemaal niet dicht. Het heeft door de ongekende diepte als het ware een eigen klimaat. Mijjn voorstel is: waarom dit zuidelijke deel niet gebruiken voor de stort van bagger die door uitgebreide testen blijkt te behoren tot de drie lichtst ver ontreinigde categorieën. Dat betekent minimale hoeveelhe den zware metalen als kwik, ko per, zink, DDT en paks. Die twee huidige gaten in het zui delijke deel van de Meeslou werplas zijn met een diepte van 30 tot en met 40 meter dermate ongekend omvangrijk en diep, dat dit voor de hele Rijnlandse regio gedurende een lange reeks van jaren baggerstortmo- gelijkheden voor vele tiendui zenden kubieke meters biedt met minimale gevolgen voor de regio. Zouden de bestuurders van de Leidse regio, samen met gede puteerde staten en het Hoog heemraadschap van Rijnland, voor deze toch zo voor hand liggende oplossing kiezen, dan zou dit een hele reeks van nu nog schone weilanden in Zoe terwoude bij Meerburg, de Al- phense Gnephoek, de Leidse Oostvlietpolder, of grond bij Voorschoten van baggerstort vrijwaren. Ook Zoeterwoude heeft is dan geen baggerstort- plaats meer nodig. In de Meer burgerpolder kan voetbalver eniging Meerburg haar velden krijgen, waar die in een recente nieuwe opzet oorspronkelijk stonden gepland. Zoveel reen atiemogelijkheden heeft dit sterk geürbaniseerde stukje p Zoeterwoude nu ook weer ni En wat de voormalige zandwin ner Rijnland BV betreft. Kan bedrijf - het heeft immers vri Ij wel zeker de geschikte boten voor baggervervoer - als taak straf niet eens nagaan of bag gerstort compensatie kan biefj1 den voor de stijlheid van de vers? Ik ben nieuwsgierig is naar w onze bestuurders in deze rej van deze gedachte vinden. A.A. van der Lan Zoeterwoude-Rijm B£ Met verbazing heb ik de inge zonden brieven 'Ouderen van Voorschoten en Staatscircus' van Moskou' gelezen in de ru briek Schrijvende Lezers, in het Leidsch Dagblad van 17 februa ri. In een van de brieven meent mevrouw B.P. Muller (be stuurslid Anbo) te moeten rea geren zonder dat zij op de hoogte was van de gang van za ken. Zij vond het daarbij nodig de naam van Koos Bieler te noemen en hem te beschadi gen. De andere briefschrijver, me vrouw R. Zonneveld, doet daar nog een schepje bovenop en noemt naast de familie Bieler ook nog De Zonnebloem. Zij beschadigt daarmee dus ook de organisatie De Zonnebloem. Hadden zij zich maar laten in formeren, dan had dat hen een blamage bespaart. Op 28 december 2004 hebben drie organisaties, te weten An bo, Rode Kruis en De Zonne bloem Voorschoten, aan Koos Bieler gevraagd of hij de organi satie van het circus wilde coör dineren en organiseren. Im mers, het vergt wel enige kennis van zaken om zo'n bijzonder en groot gebeuren in goede banen te leiden. Bielen heeft de hand schoen opgepakt en is voor de drie organisaties aan de slag ge gaan. Hij heeft zich privé ga- rantgesteld voor het enorme bedrag wat ermee gemoeid was. De Anbo werd vertegenwoor digd door Aat Stahlie, het Rode Kmis door Ella van Noort en ondergetekende vertegenwoor digde De Zonnebloem. We wer den op de hoogte gehouden door Koos en als er iets beslist moest worden deden we dat met Koos en de organisaties. Het is veel werk geweest, heel veel werk, maar het is met lief de gedaan. Margret Bieler, Voorschoten. De laatste aflevering van uw rubriek 'Leidse Kwesties' in de krant van dinsdag 1 februari geeft mij aanleiding tot enige opmerkingen. De roede en de voet, aange bracht aan de gevel van het stadhuis, waren zogenaamde landmaten. Dat wil zeggen: maten die gebruikt werden bij de opmeting van landerijen en bij de aanleg van wegen. Gezien het feit, dat correcte metingen hierbij van groot be lang waren, had men deze maten aan de gevel van het stadhuis aangebracht. Zij had den derhalve geen enkele functie bij het meten van stof fen en dergelijke. Voor deze materialen maakte men gebruik van de el. De el is nooit in de gevel van het stad huis aangebracht geweest. Waarschijnlijk is er wel een mogelijkheid geweest de Leid se el met de eigen maten te vergelijken. De plaats of plaat sen zijn evenwel niet bekend. In analogie met andere steden zou de el in de Waag of in een van de poorten hebben gele gen. De maat lag dan wel aan een ketting. Behalve deze mo gelijkheden was er ook nog de regelmatige herijk van maten en gewichten, om de juiste waarde van de eigen maten te laten vaststellen. CJ.C. Nipper, Oegstgeest. Een traditie in de rooms-katholieke kerk: aan het begin van de vastentijd - op aswoensdag - een askruisje halen bij de pastoor. Zoals hier in de Sint Petrus' Bandenkerk in Roelof- arensveen. Archieffoto: Henk Bouwman Op het artikel 'Feest als het snoepblik open mocht', dat 10 februari in de krant stond wil ik reageren. Hierin staat onder andere: 'een askruisje op je voorhoofd als teken van eenvoud en bescheiden heid'. Dat is wel waar, maar de juiste tekst en de juiste betekenis is: mens ge denk dat gij as zijt en tot as zal wederke ren. Het is dus een verwijzing naar de dood, zoals de vasten een tijd is van in keer en boete, dingen die allemaal al verleden tijd zijn geworden. Dat de vas ten in de jaren '50 minder streng is ge worden, vindt zijn oorsprong in de we deropbouw na de oorlog. Er moest hard worden gewerkt om het land en de wel vaart er weer bovenop te krijgen en ei genlijk is dat altijd zo gebleven. Soms schaam ik mij hiervoor, omdat de islamieten er heel wat steviger op los vasten. Maar je kunt dus ook hun 'goede werken en geld schenken aan de armen' overnemen. Hiervoor is de jaarlijkse vas tenactie bedoeld. Maar als je niet gelovig bent: er zijn goede doelen genoeg. Het liedje van de rommelpotterij kan ik me nog goed herinneren en ook het vas- tentrommeltje. Er kwam heel wat in, want mijn halve klas was in februari en maart jarig. Ik ook. Maar ik had alle moeite er vanaf te blijven en vaak lukte dat dus niet. Dan ging je dat maar weer biechten, had je weer wat te vertellen. Wat hebben we dat in het verleden toch allemaal verkeerd begrepen. Maar het is nog niet te laat. Er zijn vele soorten van inkeer en verdieping. Josephine E. Neervoort, Oegstgeest. Brief over Hirsi 1 <i was van laag allo In de rubriek Schrijvende Le zers heeft het Leidsch Dagbl s op 17 februari een ingezond ja brief van K. Oostvaarder opj0( nomen, waarin hij zijn men geeft over Ayaan Hirsi Ali. Ik j heb me daarover verbaasd, )C niet eens zozeer over de opi van de heer Oostvaarder, m w meer over het feit dat de kr; Hi een stuk van een dergelijk g jj halte een plaats meent te m s ten geven. Het is namelijk aj, gens mij niet meer dan een h, scheldbrief van laag allooi. )a aardige foto van Ayaan Hir: p Ali, die de redactie boven h je( stukje zette, nam een deel a v; mijn ergernis weg. dl Henk van Leei Voorset Durf te investeiid in een fietsenkel Getuigt het nu van wijshei t de gemeenteraad niet tot a er leg van een kelder onder h ]a Stadhuisplein te besluiten hier eerder sprake van korpa| tigheid? Dubbel grondgebruik, zek zo'n centrale plek in de bi stad, is toch altijd goed. Zo. men een verzuim van de a gangers van eind jaren de 19 vorige eeuw herstellen. Ui aard is de kelder op zaten I - zeer geschikt als fietsenst; '.S Op andere dagen is andei tb bruik mogelijk: een boeke ei markt, een theaterproduc in een concert, noem maar ioi Dat trekt toch publiek. v< In het Zuid-Franse Montj iil heeft het centrale plein (F de la Comédie) ongeveer jaar open gelegen voor ee laagse ondergrondse pari garage. Natuurlijk leverdf tijdens de bouw veel ovei zelfs faillissementen op. 1 wat is het goed geworder Durf te investeren in de t komst, het betaalt zich te Sterkte gemeenteraad. t{ iil If t Volgens een onlangs gehouden enquête moeten middeninko mens stevig bezuinigen om niet in grote financiële moeilijkhe den te raken. In de enquête gaat men uit van een bruto jaarsalaris tot 60.000 euro. Ech ter, gezinnen met jonge kinde ren, waarvan de man alleen een inkomen heeft en de vrouw niet kan werken, hebben het veel zwaarder dan wordt veronder steld. Die moeten gemiddeld rondkomen van 1600 euro net to per maand. CDA-Kamerlid Verburg erkent het probleem. Dat kan ook niet anders, want het CDA heeft meegeholpen van Nederland een land te maken waar alleen nog tweeverdieners uit de voe ten kunnen. Kinderopvang werd gesubsidieerd, absurd ho ge verstrekkingsnormen bij een hypotheek als je maar kan aan tonen dat je een dubbel inko men geniet en ga zo maar door. Was het eerst alleen maar 'ou derwets' te noemen als de man uitsluitend als kostA/vinner fun geerde en de vrouw het beroep 'huisvrouw" uitoefende, nu zien Dit kabinet heeft een aantal vreemde gewoontes. Eerst veel van de burger nemen en dan een klein beetje terug ge ven. Of in sommige gevallen als dat beter uitkomt veel ge ven waardoor je je als burger genomen voelt. De middeninkomens worden eerst als een citroen leeg ge knepen: stijgende ziektekos ten, stijgende pensioenpre mies en inkomstenbelasting (dat was schrikken van de loonstrook in januari 2005), gigantische kosten voor kin deropvang. Nu komt De Geus met een douceurtje: een ver hoging van de kinderkorting. Dank u wel minister, daar kom ik een stuk verder mee. Aan de andere kant geeft dit kabinet meer vrijheden: ge meenten mogen de bijstands wet zelf betalen en de ozb wordt op termijn afgeschaft. Indirect gevolg voor de bur ger: hogere gemeentelijke las ten. Het kabinet geeft meer vrijheid maar als burger word je toch genomen. Dan heb ik ook nog Zalm voor ogen die met zijn bekende glimlach, bij de invoering van de euro, durfde te beweren dat prijsstijgingen als gevolg van de euro in de gaten ge houden zouden worden. Wel iswaar maakte Zalm toen deel uit van het vorige kabinet maar het tekent zijn geloof waardigheid. Dit kabinet is een kabinet van veel nemen en een klein beetje terugge ven. Een nieuwe vorm van economische politiek: Balke- Peter Noordermeer, Voorhout. we dat deze gezinnen niet meer mee kunnen komen, omdat na venant aan het loon van twee verdieners de prijzen exorbitant zijn gestegen. Dezelfde regering die dat sti muleert, roept op om 'een goe de opvoeding te geven, waar den en normen hoog in het vaandel te dragen'. En dat zou beginnen... in het gezin! Het nieuwe ziekenfondsstelsel is weer prachtig voor de hogere inkomens. Ik ben benieuwd wanneer de regering weer iets gaat doen voor de mensen die het echt nodig hebben: jbn gezinnen met jonge kinddc die rond moeten komenb: een netto maandloon vaj,d< tot 2000 euro. Daarmee is niet alleen e te groep mensen geholp het gezin weer de hoeks van de samenleving kan zullen ook de probleme gebied van vandalisme, me, en zinloos geweld e minder worden. jijde Ikzelf moet rondkomenen minimum en heb al ve^3° gezet: tijdschriften, tele! tennisvereniging enzov>7i- Het enige wat ik nog héx c krant, het Leidsch Dagl!e.n: ik al 36 jaar lees. Dit is enige contact met het v^i, nieuws. Normaal zou ilma opzeggen maar dan hel lemaal niets meer. Om/ER wat te kunnen doen, mi.b stelen. Doe ik dat niet, I' 3< helemaal in de ellende."?-, moet wel, ten koste vaC; ren. us, Het is toch absurd dat 636 in een land als Nederla vensmiddelenpakkette,tjs om in leven te blijven. 196 land is een Derde Wer^N aan het worden. De ar|in? slaat snel. De euro en Qee( ring zijn er de oorzaakp/j Naar aanleiding van het artikel 'Gezinnen halen broekriem aan' in de krant van 10 februari wil ik mijn kritiek geven. Veel middenstanders en gros siers - ik denk zo'n 90 procent - hebben misbruik gemaakt van de euro. Ie euro is tegenwoor dig gewoon een gulden waard. Vóór de invoering van de euro moest alles dubbel geprijsd zijn, zodat je het kon vergelij ken. Na de intreding verviel dit en werden de prijzen 100 pro cent verhoogd door grossiers en middenstanders. De gevolgen blijven niet uit. De armoede wordt steeds erger, want de mensen hebben niets meer en de prijzen zijn schan dalig. Doordat je inkomsten in feite zijn gehalveerd door de komst van de euro zit je altijd in geld nood. De regering weet dat, maar speelt het spelletje mee. Het is de moderne maffia. 'Provincie wil samenwerking van Rijnwoude met Boskoop' lees ik in het Leidsch Dagblad van 3 februari. Rijnwoude let op uw zaak! Nog steeds hebben de Rijnwoudenaren hun buik vol van de fusie van Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude en Benthuizen tot de huidige ge meente Rijnwoude. De worst die de burgers werd voorge houden, bleek niet de smaak te hebben die was voorgespiegeld. Alles zou beter en vooral goed koper en efficiënter gaan wer ken. Inmiddels weet iedereen beter. De procedures voor een bouw of verbouw zijn bijvoor beeld veel langduriger dan vroeger. Om nog maar niet te spreken over wat dat de burger allemaal meer kost dan vroeger. Nee, iedere burger van Rijn woude zou morgen de klein schaligheid weer terugwillen. En dan begint nu de provincie ook nog eens te mekkeren om een samengaan met Boskoop en Waddinxveen te bewerkstel ligen. Zogenaamd om als grote gemeente tegenwicht te kun nen bieden aan Zoetermeer. Ze zijn niet erg lekker op het provinciehuis. Te veel betaalde bijbanen bij de leden van gede puteerde en provinciale staten in navolging van hun voorzitter Avaarschijnlijk en ja, dan blijf je niet zo best bij de les. Dus burgemeester en wethou ders van Rijnwoude, ik als in woner van Rijnwoude Arind de huidige toestand al erg genoeg. Houd de rug recht en geef de provincie snel te kennen dat dit voornemen hier niet op de agenda komt. P.S. Rhijnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. Kabouter Plop houdt van kinderen en van gemakkelijk geld verdienen. Foto: ANP/Robin Utrecht Zaterdagmiddag 12 februari wilden mijn kinde ren Ires en Simon, respectievelijk 7 en 6 jaar oud, heel graag naar de film van Kabouter Plop. Om dat het zeer slecht weer was, leek het mij ook leuk om naar'de kindermatinee te gaan. Dus stapten we om 14.15 uur in de auto om gezellig naar de bios te gaan. Daar aangekomen om 14.30 uur moest ik 22 euro betalen voor één volwassene- en twee kinder kaartjes. Maar goed, ik dacht voor de rest van de middag op een leuke manier onder de pannen te zijn. Om 14.45 uur dimde het licht. Eerst kregen we een voorfilm te zien van een piratenschip op zee. En om 15.00 uur verscheen Plop op het scherm. Dit duurde een kwartier, want de film werd om 15.15 uur abrupt onderbroken, het was pauze. Mijn kinderen snelden naar beneden, want we gingen toch wat drinken? Oké, één flesje Chocomel, één Fristie en een bakkie koffie om wakker te blijven, kostte mij 4,70 euro. Ja hoor, na bijna een kwartier pauze werd om 15.30 uur de film vervolgd. En tot onze grote ver bazing stond er om 15.45 'The end' op het grote doek. Om 15.50 uur liepen we weer in de Steen straat en ik realiseerde me, dat ik in één uur een kleine 27 euro lichter was. Om maar niet te spre ken van het teveel betaalde parkeergeld. De volgende keer toch maar liever een dvd ko pen. Die popcorn kan ik zelf ook maken. Marco Flanderhijn, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16