REGIO Leiderdorpse golfclub zet zijn zinnen op Ruigekade Compromis zilverfabriek is in zicht EnK Warmonds reuzenei geeft verrassing prijs erging kraan in plassengebied f leuk voor de afwisseling' Boodschappenman in beeld 'taus in cenburg id Sep k>p - Ze maakten we- <i toen ze er drieënhalf pen in slaagden om de atoomonderzeeër jigeschonden uit de Ba- z® omhoog te takelen, er - om wat dich- is te blijven - vorig jaar 1 |s komen om de enorme ihine van de HSL-tunnel rste voeren uit Hazers- rp. Cisteren hadden van Mammoet een itjis: een in het water ge- ophijsen de rietlanden achter Icoopse plassen, n; V£ een vermaard ber- rijf te zoeken in het d>pse trilveen waar de li» slap is dat het voelt matras loopt en als je even stil nil langzaam vollopen d-r? „Hijswerk onder !0! moeilijke, steeds weer andere omstandigheden, dat is onze specialiteit", zegt Mammoet man Theo van der Ham, die één van de bedenkers is van de bergingsoperatie in het veen. „Deze klus is leuk voor de af wisseling. Het probleem hier was dat we te maken hebben met sloten van maar drieënhal ve meter breed, en we wel 20 ton hijsvermogen nodig heb ben." Voordat de bergers op deze koude maandagochtend met het hijswerk beginnen, is dat probleem al lang en breed op gelost. En de oplossing is eigen lijk zo simpel dat iedereen die wel eens iets bij Ikea gekocht heeft het had kunnen beden ken: voer je spullen in onderde len aan om de boel pas op de plaats van bestemming in el kaar te zetten. Zo ligt er op de plek waar een maand geleden een 13 ton zware hijsmachine kopje onder ging een drijvende kraan op een ponton van 9 me ter breed en 18 meter lang. Op gebouwd uit vier kleinere pont ons die moeiteloos door de smalle sloten konden worden gemanoeuvreerd. Als tegen elf uur de boot met verslaggevers op de plaats van bestemming arriveert, lijkt de klus alweer geklaard te zijn. De graafmachine bungelt op zijn kant in de touwen, vlak boven de drassige bodem. Van der Ham: „Hij kwam gemakkelijk omhoog omdat hij helemaal niet vast bleek te zitten." De volgende klus is het omge slagen ponton waar de graaf machine op stond weer rechtop te trekken. Maar voordat dat gebeurt, wordt de graafmachi ne met een plof op het trilveen geparkeerd. Wat volgt is een de monstratie van het begrip 'slap pe bodem': de onderste rups band zakt met gemak een me ter de grond in. Je vraagt je af wat die graafmachine te zoeken had in dit drassige gebied. Maar de medewerkers van Natuur monumenten die het tafereel gadeslaan verzekeren dat de machine niet sowieso zou zijn weggezonken in het veen. Een graafmachine die op enkele tientallen meters van het hijs werk afgeplagde grond ver plaatst, laat zien waarom dit soort apparaten in het natuur gebied worden ingezet. Het steeds aangroeiende veen moet geregeld worden afgegraven en afgevoerd om de unieke natuur van de Nieuwkoopse plassen in stand te houden. Het rechttrekken van de boot waarmee de graafmachine werd aangevoerd, blijkt een fluitje van een cent. Met een paar handlieren ligt het ding in eens weer horizontaal. De boot blijkt nauwelijks beschadigd te zijn. Als de boot vervolgens een stukje opzij is getrokken, kan de hijsarm recht boven de graaf machine worden gebracht en wordt deze zonder veel proble men overeind getrokken. „Ja, en dan is het nu een kwestie van de boot eronder varen en de graafmachine er weer op zetten en met kettingen vastzet ten. Maar daar zijn we nog wel de hele dag mee bezig. Dan wordt het spul morgen naar Noorden gevaren. Daar staat een kraan klaar om hem op de wal te takelen. Want hij mag dan nauwelijks beschadigd zijn, rijden doet die graafmachine voorlopig niet meer." todieven zijn llitie te snel af Uenaar - Bij een achtervol- in Wassenaar, afgelopen agnacht, zijn twee ver- iten van autodiefstal ontko- .Een 19-jarige Hagenaar ivel worden aangehouden de politie. In de nacht van ag op zaterdag kreeg de ie een melding binnen dat nannen een auto in de Duivenvoordelaan open en. Toen de agenten arri- len, ging het drietal er van- Omdat de auto eerder die jestolen was in Oegstgeest, de politie de achtervolging adat ze de auto tot stop- ïadden gedwongen, ont- ten twee mannen uit de De politie kon hen niet achterhalen. De politie de derde verdachte wel Hij zit nog vast. ling aantal "drijders - Het aantal snelheids- i redingen op de provinciale n in de Rijnstreek is de af- en jaren gestaag gedaald, i eest spectaculaire daling geconstateerd op de N209 lazerswoude-Rijndijk via swoude-Dorp naar Zoe- l' ier. Reed op dit traject bij lmeting in 2000 nog 21 nt te hard, volgens de e gegevens van oktober ivas dat toen nog maar 9 ■1 nt. Het regionale ver- ïandhavingsteam van de sstreeft naar een percen- an niet meer dan 10 pro- )at streven is inmiddels 1wegen als de N206 (Zoe- "1 ude-Dorp - Zoetermeer, 6 it) en de N207 (Alphen - liden, 4 procent) gehaald. t rval op !ermarkt i aan den rijn - Super- 1 Groenwoudt aan de I uisstraat in Alphen aan 6 jn is gisteravond overval- acht uur stapte ereen aar binnen die een me- ester achter de kassa met isbedrijf De vrouw gaf waarna de overvaller de narkt verliet. Buiten heb- ensen hem in de richting 1 Alphense brug zien weg- s De politie heeft een tie op touw gezet maar 0 er was gisteravond laat n Dorloos. hazerswoude-rijndijk Boodschappenman Nico Groen in 't Wout uit Hazers- woude-Rijndijk is vanavond te zien in het NCRV-programma 'Man bijt Hond'. Hoewel hij inmiddels één klant heeft, is hij naarstig op zoek naar meer mensen die hem boodschap pen willen laten doen. Groen in 't Wout (48) verloor vijf jaar geleden vanwege dia betes zijn linkeronderbeen. Sindsdien zit hij thuis en leeft hij van een WAO-uitkering. „Dan kun je twee dingen doen", zei de Hazerswoude- naar begin december in deze krant. „Je kunt achter de gera niums gaan zitten of proberen om nog enigszins nuttig bezig te zijn." Groen in 't Wout koos voor het laatste. „Ik wil gratis boodschappen doen voor ou dere mensen." Maar hoe Groen in 't Wout ook probeerde, veel klanten voor zijn goedbedoelde initia tief vond hij niet. Alleen de pers stond in de rij. Een ploeg van Man bijt Hond kwam in Hazerswoude-Rijndijk filmen. Vanavond doet Groen in 't Wout in het Man bijt Hond journaal een oproep om klan ten te werven. „Man bijt Hond is ruim een maand geleden langs ge weest", zegt de Hazerswoude- naar. „Toen had ik één klant. Ik snap er niets van. Er zijn zo veel mensen die hulp nodig hebben en we weten allemaal dat de mantelzorg vaak tekort schiet. Het is niet zo dat ik er met het boodschappengeld vandoor ga. Als ik het geld meeneem, onderteken ik net als mijn klant een briefje, waarop het bedrag staat. Aan de hand van de kassabonnen, is precies uit te rekenen hoe veel ik moet teruggeven." Man bijt Hond: 19.00 uur op Nederland 1. Nico Groen in 't Wout: 071-3412498. De zojuist uit het water getrokken graafmachine zakt diep weg als hij even op het Nieuwkoopse trilveen wordt neergelegd. Foto: Henk Bouwman Plannen voor baan van negen holes als alternatief voor voorziening in De Bloemerd door Loman Leefmans leiderdorp - De Leiderdorpse golfvereniging wil nabij de Rui gekade, aan het einde van de Mauritssingel, een baan van negen holes aanleggen. De club hoopt dat de gemeenteraad het plan in april goedkeurt. Het huidige onderkomen valt dan terug aan Velocitas en Alecto, waar de golfers de afgelopen vier jaar te gast waren. Een golfbaan in sportpark De Bloemerd is een wens die een aantal Leiderdorpers twee de cennia geleden al opperde. Vier jaar terug werd als een soort voorlopige voorziening een zo geheten driving range geopend op de velden van korfbalclub Velocitas. Later kwam daar een green bij op het aangrenzende complex van hockeyclub Alec to. Genoemde verenigingen hebben hun eigen grond hard nodig. Alecto groeit door een forse aanwas uit zijn jasje en Velocitas heeft plannen voor een kunstgrasveld annex ten nisbaan. Ook de omvang van het plaatselijke golfgezelschap nam toe. De ongeveer vierhon derd leden keken verlangend uit naar een eigen complex. Wethouder Molkenboer opper de twee seizoenen terug dat de Boterhuispolder (richting Al kemade) wellicht een uitgele zen locatie vormde voor de golfvereniging. Dat stuitte op verzet. Verhuizen naar de Rui gekade achtte hij toen onmoge lijk, maar daar lijkt verandering in gekomen, want volgens be stuurslid Jan Manhoudt van de golfvereniging worden de plan nen met medeweten van de ge meente uitgewerkt. Manhoudt denkt bij de Ruige kade aan een poldergolfbaan. „Een terrein waarbij het land schap zo veel mogelijk intact wordt gehouden", zegt hij. Een voudig is de realisatie niet, er kent ook Manhoudt. „Je hebt verschillende vergunningen no dig, je hebt te maken met het bestemmingsplan en er moet ook een milieueffectrapportage worden opgesteld." Het bepa len van een streefdatum is daardoor niet mogelijk. Leo van Haasteren met in zijn handen het mega-ei en ter vergelijking een gewoon kippenei. Foto: Dick Hogewoning Uitsluitsel over vervuiling Voorschoten voorschoten - De sanering van de vervuilde grond onder de Voorschotense zilverfabriek is in zicht. De drie hoofdrolspelers - gemeente, provincie en eigenaar Mexx - gaan in maart om de ta fel zitten om een strijdplan op te stellen en de kosten te verdelen. Dit onder meer naar aanleiding van een brief van belangenver eniging Krimwijk. Daarin werd melding gemaakt dat de sane ring al in oktober 2004 af had moeten zijn. De vervuiling werd in een ver verleden veroorzaakt door het 'weglopen' van diverse schoon maakmiddelen. Kledingcon cern Mexx werd in 1984 eige naar van het statige complex aan de Leidseweg en had dus aan de lozing van ontvetters geen schuld. Desondanks is de textielgigant verplicht te sane ren. Dat gegeven vocht Mexx tot de Raad van State aan, maar het bedrijf verloor. Aanvankelijk zou de provincie, die de vervui ling in 1997 opmerkte, aan de schoonmaakbeurt meebetalen. Doordat de provincie over steeds minder geld beschikt, liep het project vertraging op. Zuid-Holland voelt zich alleen nog geroepen om het opruimen van de grond onder de huizen in Krimwijk te bekostigen: een gevolg van het doorsijpelen van de gevaarlijke stoffen onder de zilverfabriek naar de omgeving. De vertraging liep ook op door dat de vervuiling weliswaar als 'ernstig' werd getypeerd, maar doordat de stoffen zich in de bodem op een diepte van circa 10 meter bevinden was er geen gevaar voor de volksgezond heid. Wie ook welk deel betaalt, de werkzaamheden hadden al be gonnen moeten zijn, zo stelt de belangenvereniging Krimwijk in de verklaring. Op het artikel in deze krant dat volgde op de brief, reageert een woordvoeder van de provincie met de mede deling dat binnen een maand stappen worden ondernomen. „Leuk", reageert P. Salomons van de belangenclub. „En het werd tijd ook." tie van Krant in de Bus is 1 Valkenburg. De blauwe bagblad-bus staat gepar- Ihet Castellumplein. Wie |len hoe het verder moet nburg na sluiting van het lp? Wie heeft een mening isie met Rijnsburg en Kat- r ook mensen met klach- isties of een mening over bderwerpen zijn van 10.00 uur welkom in de bus. Dieet van krentenbrood met spijs doet wonderen bij kip van Lies en Leo van Tongeren door Marieke den Boer warmond - Een ei in een ei. De 70-jarige Leo van Haasteren kon zijn ogen niet geloven toen hij gisterochtend, zoals altijd stipt om negen uur, zijn kippen ging voeren. Tussen het stro en zijn zes kippen ontdekte hij een kippenei van 10 centimeter. En of dat nog niet genoeg was, zag de Warmonder later op die dag bij toeval dat er in dat reuzenei nog een ander ei zat verstopt. „Dit krijgt Hans Kazan zelfs niet voor elkaar", aldus de verbaas de Van Haasteren. Nog nooit had hij in zijn hele leven - hij houdt al vanaf zijn achtste jaar kippen en konijnen - zo'n groot kippenei gezien. Zijn vrouw Lies ook niet. Daar om belde hij met de redactie van deze krant. En om het ei mooi op te foto te laten zetten, wilde hij de schaal, met een omtrek van in totaal 24 centi meter, nog eens flink oppoet sen met een doek. Daar ging het echter 'fout'. De schaal van het ei was zo dun, dat deze spontaan scheurde toen Van Haasteren er iets te hardhandig over heen ging. Zijn prachtig grote ei ging stuk. Maar toen ontdekte de 70-jarige iets aparts. In zijn reuzenei zat nog een ei, maar dan van nor male grootte. En er was zelfs nog genoeg ruimte over voor een extra dooier. „We weten niet welke van de zes kippen het ding gelegd heeft, maar dit is een wonder", roept Van Haasteren uit. „Heb je ooit zo iets gezien? Wonderbaarlijk." Zijn vrouw, Lies van 65 jaar, snapt er ook niets van. „Ik ga straks naar het dorp om een paar extra fotorolletjes te halen, want dit moeten we vastleggen. In al die jaren dat we lappen houden is dit wel het raarste wat ik gezien heb. Ik weet dat kippen vreemde beesten zijn, maar dit slaat alles." Een verklaring voor het feit dat de kippen van Van Haasteren opeens zulke grote eieren leg gen, heeft hij niet. Wel geeft hij de beesten niet alleen maar doodgewoon kippenvoer. „Mijn schoonzoon is bakker, die komt bij mij altijd iedere dag de restjes brood brengen. Het komt dus regelmatig voor dat de kippen ham/kaas broodjes krijgen, of krenten brood met spijs. Dat vinden ze hartstikke lekker. Misschien heeft het daar wel mee te ma ken", zegt Leo glimlachend. Vruchtbaar is het ei in het reu zenei niet. Van Haasteren heeft onlangs namelijk zijn haan ver kocht omdat hij slapeloze Storing Hein van Grouw, medewerker van de afdeling vogels bij Na- turalis, kan het 'ei-wonder' wel verklaren. „Dit voorval is zeldzaam, het komt slechts een paar keer op de 10.000 ei eren voor. Het heeft te maken met een storing in het binnen ste van de kip. Toen het oor spronkelijke, normale ei, uit de kip moest komen, is het 'wondertje' gebeurd. Het ei ging in plaats van naar buiten, weer terug de eileider in. nachten van het gekraai had. „Dat begint soms 's morgens vroeg al om twee uur en daar word je op den duur gek van." Daardoor dacht de kip dat hij opnieuw met het proces moest beginnen. De kip pro duceerde een vlies, eiwit en schaal om het oorspronkelijke ei heen. Dat zorgt voor de reusachtige grootte." Iets ern stigs houdt de kip er niet aan over. „Het beest is hoogstens een paar dagen van slag. Het zou pas misgaan als het pro ces voor de derde keer zou plaatshebben. Dan ontploft het arme beestje bijna.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15