LEIDEN REGIO Dit is als school maar dan zonder Visser Met Leidse steun heeft Roemenië helder water h Gevangenisstraffen overval in Valkenbi Open dag in de BakkeÉ dinsdag 22 februari 2005 Probleemleerlingen krijgen time-out op De Witte Poort leiden - Een korte time-out waarin lastige leerlingen tot be zinning kunnen komen en do centen en hulpverleners kunnen onderzoeken wat precies het probleem is bij deze leerlingen. Onderwijsminister Maria van der Hoeven hoopt op deze manier escalatie op scholen te voorko men. In de Leidse regio gebeurt dat in De Witte Poort. „Probleemleerlingen. Zo noe men ze ons." Of Tine dat zelf ook vindt? „Mwahhh." Ze vindt zichzelf geen probleem, maar begrijpt wel dat haar middelba re school daar anders over denkt. Ze heeft het haar leer krachten niet gemakkelijk ge maakt het afgelopen jaar. Daar om volgt ze nu, net als Marcus, vier weken lang onderwijs bij Onderwijscentrum Leiden De Witte Poort. De leerlingen heb ben, zoals dat heet, een time out. Geheel conform de meeste recente plannen van onderwijs minister Van der Hoeven. Zij hoopt leerlingen te behoeden voor verder afglijden door hen op tijd even van school te halen en hen tijdelijk op een andere plek te stationeren. Tijdens de ze time-out wordt onderzocht wat er precies loos is met deze leerlingen. Didi Pronk vervult die taak bij De Witte Poort. In de voormali ge Joodse school aan het Pie terskerkhof begeleidt ze de pro bleemleerlingen bij hun school werk. Vijf dagen per week, vier weken lang werken de jongeren aan afgeschermde bureaus aan hun schoolvakken. Haaks op dit rijtje werkplekken tegen de muur van het oude ldaslokaal, staat het bureau van Pronk. Zij is de hele dag aanwezig en helpt de leerlingen wanneer dit nodig is. De groepen zijn klein. En dat houdt de leerlingen bij de les. Marcus: „Als je de hele dag met zijn tweeën bent houdt het keten snel op. Ja, je kunt naar elkaar proppen gaan gooi en, maar met zijn tweeën is de lol daar snel van af." Naast de normale schoolvakken krijgen de leerlingen vakken als sociale vaardigheden waarbij ze leren omgaan met druk, kritiek en autoriteiten. Die lessen wor den gegeven door Jeugdzorg Cardea. Ook wordt gekeken naar hun omgangsvormen. „Dat laatste gebeurt met be hulp van video-opnames en dat werkt erg goed", legt Pronk uit. „Dan denken ze zelf dat ze heel vriendelijk reageren, maar dan zien ze de beelden en ontdek ken ze dat er niet meer dan een ongeïnteresseerd 'mwahhh' uitkomt." Plicht en druk Voor Tine en Marcus, twee slimme tieners uit de Leidse re gio, zit hun verblijf er op De Witte Poort er bijna op. Nog een week en dan keren ze terug Na vier weken les op De Witte Poort moet duidelijk zijn wat er precies loos is met de probleemleerlingen. Tine en Marcus, twee van de leerlingen die een time-out hebben, kun nen dat zo wel vertellen. School is volgens hen gewoon geen bal aan. Foto: Henk Bouwman naar hun middelbare school. Dat laatste is een voorwaarde voor deelname, legt Pronk uit. Scholen mogen alleen leerlin gen sturen met wie ze verder willen maar waarbij ze niet meer weten op welke manier dat moet. „Dit traject is preven tief bedoeld. Voor de leerlingen die - bruut gezegd - al van de tafel zijn afgevallen is deze ti- me-out niet bestemd. Het gaat ons om de groep bij wie dit nog te voorkomen is." Tijdens de vier weken wordt door De Witte Poort, Onder- wijsadvies en Jeugdzorg onder zocht wat de sterke en zwakke kanten van de leerling zijn. „We letten daarbij op drie dingen: of het kind op het goede schoolni veau zit, of hij of zij persoonlij ke problemen heeft en of er thuis hulp nodig is. Op een - of meerdere - van deze vlakken vinden we vaak het probleem." Bij Tine en Marcus, vinden ze zelf, ligt het probleem op school. Daar is gewoon geen bal aan. Wat voor soort school hen wel zou bevallen, vinden ze een lastige vraag. Eentje zonder huiswerk, zegt Marcus na lang nadenken. En zonder proefwer- Opvang is er, nu de financiering nog De tijdelijke opvang van pro bleemleerling bij Onderwijs centrum Leiden De Witte Poort loopt sinds september en is een proef van een jaar. De proef wordt bekostigd door het samenwerkingsver band van middelbare scholen in de Leidse regio. Hoe het na dit jaar verder moet is ondui delijk. Want alhoewel minis ter Van der Hoeven alle schoolregio's heeft opgedra gen een aergelijke voorzie ning op te tuigen, blijft de fi nanciering achter. Mogelijk krijgt deze regio pas in 2007 geld voor dit project ken, vult Tine aan. Ook willen ze geen pretvakken waar je niks aan hebt en eigenlijk ook geen leervakken. Ze dulden geen 'stomme leraren' en het exa men moet net als de opkomst plicht worden geschrapt. Kort om alles wat neigt naar plicht en druk moet afgeschaft, con cluderen ze als ze hun opsom ming nader beschouwen. Maar tot die tijd de financie ring voorschieten kunnen de scholen niet. Ze dringen er daarom bij het ministerie op aan sneller met geld over de brug te komen. De time-outopvang maakt onderdeel uit van een serie maatregelen waar Van der Hoeven mee kwam naar aan leiding van de moord op de conrector van het Haagse Terra College. Door leerlingen op tijd even van school te ha len en te onderzoeken wat er loos is, moet escalatie van de problemen worden voorko men. Pronk herkent wel wat in hurt analyse. De twee hebben moei te met de druk op school. Ook vinden ze zoals de meeste leer lingen die bij Pronk terecht ko men, de diversiteit aan leraren in het middelbaar onderwijs lastig en hebben ze problemen met autoriteit. Dit leidde bij Tine en Marcus onder andere tot veel spijbelen 'soms wel vier keer per week', en regelmatige aanvaringen met leerkrachten. „Op een ge geven moment moest ik er al uit omdat ik 'jajuh' zei. De le raar, tegen wie we u moeten zeggen, vatte dit op als een 'jij' terwijl ik gewoon zo Leids praat." Vrienden Toen ze allebei twee keer ge schorst waren, klopten de scho len aan bij De Witte Poort. De twee hadden een time-out no dig. Tine zag er aanvankelijk erg tegenop. „Ik dacht dat het net zo was als bij de politie. Dat je de hele dag in een kamertje moest zitten en regelmatig werd verhoord. Maar het is ge woon school zonder al dat ge zeur." Ook Marcus ziet de voor delen van De Witte Poort. „Je bent hier veel vroeger uit omdat je niet al die pretvakken hebt. En het schiet hier allemaal wat meer op." Dat dat op hun eigen school ook het geval kan zijn als ze meer inzet tonen, vinden ze een erg theoretische benade ring. In de praktijk zijn er op school veel meer irritaties en veel meer vrienden die dezelfde 'geintjes' uithalen. Tine: „Je vrienden zijn je vrienden van wege je gedrag. Dat moet je wel blijven vertonen als je hen niet kwijt wilt raken." Toch, zo heeft zij zich voorgenomen, zal zij geen kattenkwaad meer uitha len als zij straks weer terug is op de middelbare school. „Dat bewaar ik dan gewoon voor na schooltijd. Dat is beter." Mar cus knikt instemmend. Ook hij is van plan zich minder proble men op de hals te halen wan neer hij weer terug is op school. Maar, haast hij te verklaren, ze moeten niet verwachten dat hij een heilig boontje wordt. „Chili man!" Daar is kattenkwaad veel te spannend voor. Zolang het niet volledig uit de klauwen loopt tenminste. Want in een gevangenisstraf hebben ze alle bei geen zin. Marcus: „Nee joh, stel je voor dat ze je een paar jaar opsluiten. Dan mis je het plezier van je eerste legale bier tje. Dat wil je toch niet mislo pen. Dan gaat je halve jeugd al zittend aan je voorbij. Da's zon de, man!" Marijn Kramp Martin de Jong uit Leiden heeft 'iets' met Roemenië. Hij is al acht keer in het land geweest en is gegrepen door de armoe de daar. Niet voor niets dat de ambulancebroeder er eind 2003 hoogstpersoonlijk voor zorgde dat er een oude zieken wagen werd opgekalefaterd die De Jong vervolgens in het Oost-Europese land afleverde, 3 bestemd voor een kliniek waar straatarme, onverzekerde Roe menen worden behandeld. Maar De Jong heeft inmiddels een nieuw project. In Timisoa- ra, in het westen van Roeme nië, staat sinds 1999 een kin dertehuis. Het wordt beheerd door een Roemeens echtpaar dat voor 20 kinderen zorgt die wees zijn of thuis verstoten. Volgens De Jong draait het te huis goed en worden de kinde ren liefdevol en vakkundig ver zorgd. „En dat is heel bijzonder want de Roemenen lijden nog steeds onder het communisme dat ieder eigen initiatief de bo dem in heeft geslagen." „Het tehuis verkeert in goede staat", zegt De Jong. „En vorig jaar is er een kinderboerderij geopend die voor een groot deel door de kinderen zelf wordt gerund. Hierdoor krijgen zij een stuk educatie maar ook eieren, boter, vlees en melk De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 voor het tehuis." Binnen het tehuis is er echter een groot probleem. „Het drinkwater is overdadig rijk aan ijzer. Hier door ontstaat binnen een dag al een geelbruine aanslag op alles wat met het water in aan raking komt. Werkelijk alles heeft onder het ijzer te lijden, het sanitair, bestek, servies goed en de was. Het vergt da gelijks enorm veel schoonmaak met agressieve middelen om de boel een beetje toonbaar te houden." Volgens De Jong hebben de Roemenen al van alles gepro beerd om het probleem te ver helpen. „Ze hebben een goed koop dus voor hen betaalbaar waterfilter gekocht maar dat heeft niks geholpen. De enige oplossing was een duurder en effectiever filter en dan praat je al gauw over ruim 4500 euro, inclusief graaf- en montage werkzaamheden. Dat is een be drag dat door het kindertehuis onmogelijk kan worden opge bracht want een gemiddeld maandsalaris is daar tussen de 50 en 100 euro." Dus schreef De Jong een brief naar de Johanniter Orde Ne derland. Deze kerkelijke orga nisatie schonk ook ai de 10.000 euro die hij toen nodig had voor een ambulance. De Jong voegde bij het schrijven een aantal foto's van de schade die het verkleurde water aanrichtte en stuurde ook nog een folder van het kindertehuis mee. En jawel, na enige tijd kreeg hij goed nieuws. De Johanitter Or de was bereid het bedrag te schenken. Het geld is inmid dels in handen van de Roeme nen en de aansluiting van het waterfilter is nog slechts een kwestie van tijd. „Een geschenk uit de hemel", aldus De Jong. Roemenië (2) Martin de Jong gaat begin april naar Timisoara om te kijken hoe het kindertehuis reüt en zeilt met helder water. En in het gebied waar het kinderte huis is, rijdt ook de ambulance nog rond. „De ziekenwagen voorziet in een behoefte en functioneert prima. In diezelf de buurt woont een Neder landse hulpverlener die een oogje in het zeil houdt maar als ik in april toch in Roemenië ben, ga ik zelf ook maar even kijken. Elke keer als ik de Roe meense grens oversteek, heb ik het gevoel dat ik thuis kom. En er zal vast nog wel een ander project zijn waar ik de lokale bevolking mee kan helpen." Eric-Jan Berendsen Martin de Jong: „Elke keer als Ik de Roemeense grens oversteek, heb ik het gevoel dat ik thuis kom." Foto:Dick Hogewoning Woedde er een U2-koorts in de stad die dag? Niet be paald. Op het Noordeinde en de Breestraat ging alles z'n doodgewone dagelijkse gan getje toen ik van de krant naar de Stadsgehoorzaal fietste. De mevrouw van de platenmaatschappij had toe gezegd dat ze mij 's middags na de soundcheck aan de band zou voorstellen. Rare gewaarwording om op weg te zijn naar iets uitzonder lijks waarvan alleen jij weet hebt. 'Jullie moesten eens weten', riep ik binnens monds tegen de andere weg gebruikers. Maar niemand wist iets en al hadden ze het geweten. Wie bevroedde er nou in het najaar van 1981 dat het Ierse bandje dat die avond in de Stadsgehoorzaal zou optreden de grootste sensatie van de popmuziek sinds de Beatles en de Sto nes zou worden. Op de mevrouw van de pla tenmaatschappij, een paar jongens van het geluid en op mij, de verslaglegger van de plaatselijke krant, na was de zaal volkomen leeg tijdens de als geluidstest bedoelde repetitie. Maar Adam Clay ton, Larry Mullen, The Edge en Bono trokken alle regis ters open: Gloria. 'I try to sing this song, Gloria, in te domine, Gloria, exultate...'. Elk lichaamshaartje ging recht overeind staan. Een siddering trok door het lijf. Het was alsof U2 daar tot het gaatje ging voor mij. Alsof Bono cum suis wisten dat ik hun debuutelpee Boy grijs had gedraaid en nu met nummer twee, October, pre cies hetzelfde aan het doen was. Een uur na de soundcheck zat ik in het Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg het bed waarop Bono ziel behaaglijk uitstrekte. De zanger pakte zijn rust en ik i( vroeg hem of dat intense zingen niet te veel van 'm vergde. Vragende blik. Noi r verduidelijkte ik, als je zeli r al tijdens de soundcheck a the way gaat, dan lijkt het i e best afzien. Schouderopha c len. Daar dacht de zanger dus niet over na. Hij kon n anders zingen dan uit volli»( borst, zei hij, omdat muzii |j voor hem emotie is, ook ti r dens het repeteren. e Veel meer kan ik me van hH interview niet herinneren, n alleen dat het eindigde m( 1; het uitwisselen van adress en de invitatie van Bono o a 's avonds voor het optred<[) nog even aan te wippen ii de kleedkamer. Ook Jan H bers van foto Holvast, dat n die tijd zo'n beetje alle ru-y brieken van de krant bedi de, had geen flauw benul van welk een bijzonder st zich ophield in de catacoi be van de Stadsgehoorzaa" 'Tuurlijk jongen', zei hij t< ik hem vroeg een plaatje t q schieten van de band en i u omdat het hier toch wel e héél uitzonderlijk geval b jr trof. 'Als jij het zegt'. a De foto hangt bij ons thu a de gang. Ik had mijn winl jas uit moeten doen, enn:; sjaal af, want dan was he precies geweest alsof U2 avond uit vijf man bestor p U2 in Leiden, in de Stads hoorzaal. En 't was niet e uitverkocht. Tot correspt e, dentie tussen Bono en m0| het nooit gekomen. Het adres heb ik nog, maar ik denk dat het nu te laat is. zal wel verhuisd zijn. Jaap Visser valkenburg/leiden - Drie tot vier jaar cel is de straf voor de mannen die vorig jaar augustus een overval pleegden op een huis aan het Lambrechtsveld in Valkenburg. De langste straffen zijn voor een 41-jarige War- monder en een 30-jarige Leide- naar. Een 20-jarige Leidenaar komt een maand eerder vrij. Hun 23-jarige chauffeur, even eens uit Leiden, moet drie jaar de cel in. Hij wachtte in de auto terwijl de anderen de bewoners overvielen. Het trio deed zich voor als me dewerkers van een rioleringsbe- drijf en kwam het huis binnen onder het voorwendsel van wa teroverlast. Vervolgens werden de bewoonster en haar man, die in bad zat, bedreigd. De overvallers hadden van hun op drachtgevers gehoord paar drugsgeld in huis zi ben. Ze verlieten de won eindelijk niet met de g< twee ton. De Valkenburger zette derbroek - de achtervo maar moest die even v staken, nadat een lantajtii omver was gereden. De auto werd gevonden in se Cruquiuslaan. Het k leidde naar de vader chauffeur. Hoewel de vier mann anderen tot de overvapi aangezet, vond de offirs justitie het niet terecht 'meelopers' te spreken. is een straf van vijfenhalf,ci gen alle verdachten, drachtgevers staan ov een maand terecht. Ie leioen - Het Diaconaal Centrum de Bakkerij is zaterdag I voor iedereen die wil weten wat zich achter de historisch aan de Oude Rijn afspeelt. Tijdens de open dag wordt besteed aan de vele ideële organisaties die in het pand een hebben. De Gezamenlijke Diaconieën zetten de deuren Oude Rijn 44b/c open van 13.00 tot 16.00 uur. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld< Een bingo voor 50-plussers wordt woensdag gehouden in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht, aanvang 13.30 uur. Het Wandelcafé Leiden gaat woensdag zestien kilometer wandelen over het Marskra merpad, van Hollandse Rading naar Amersfoort. Deelnemers vertrekken met de trein vanaf Leiden Centraal om 9.19 uur. Wïjkvereniging Aktief houdt een bingo-avond op vrijdag 25 februari. De bingo begint om 20.00 uur in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. Voor jongeren van 10 tot en met 16 jaar is er op donderdag 3 maart een tafeltennistoer nooi bij Roodenburg. Tot en met 1 maart kunnen deelne mers zich opgeven bij Op Eigen Wieken of 't Spoortje, of telefo nisch: 5241932. Bij de Soefitempel in de Kat- I wijkse duinen begint zde om 10.30 uur een wan4s die is georganiseerd dol afdeling Leiden. j Buurthuis Matilo wil fs nen met een kook- eri fiir voor kinderen. De cursje staat uit acht bijeenkoi donderdagmiddag, van 1 tot 18.00 uur. De deelnPv eten samen de gerecht^: Informatie en opgeveniaf Zaanstraat 126, tel. 54 L Voor vrouwen die ziel (her) oriënteren op huif0 en werk begint op 8 mi cursus In-Puls. In zevt den worden de deelnel et holpen bij het maken Vijl zes, door middel van d>p chingstechnieken en li» sl oefeningen. De cursusïn ra aan de Bonairestraa'hc kost 100 euro. Voor inb 1 en opgave: GGD Zuid-t? /Hara, tel. 071-523320!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14