REGIO 'Erkend' installatiebedrijf beticht van broddelwerk isse wind door Voorschotens jongerencentrum ote Parel voor bruggenbouwer uit Voorschoten R3 hade - Hangjongeren met ische denkbeelden hebben twee jaar gemunt op een se familie in Roelofarends- De laatste weken nemen dreigingen en intimidaties let gezin begint bang te en. Burgemeester Meer- maakt zich zorgen, zegt hij. kinderen van tien en |f jaar durven niet meer al- te slapen. Ze zijn bang nog een steen door hun amerruit. De Irakese fa- Alzubaydi, al elf jaar achtig in Roelofarends- wordt geteisterd door jongeren met racistische leelden. Burgemeester deerburg is geschrokken ie gebeurtenissen in zijn gemeente. „Als we niet uit kij ken wordt dit een trend. Dit moet zo snel mogelijk worden aangepakt." In de afgelopen vijf weken heb ben vandalen drie keer een steen door de ruit van het huis van de Alzubaydi's gegooid. Het gezin woont al jaren aan de Be goniastraat. De laatste twee jaar zijn Salih en Farida, met hun twee zoontjes Siraj (12) en Emir (10), het mikpunt van een groep racistische jongeren. Hun spullen worden stelselmatig vernield en bij Farida is rond oudjaar zelfs vuurwerk in haar nek gegooid. „We zijn politieke vluchtelingen uit Irak en dachten dat we in Nederland veilig zouden zijn. Maar nu blijkt dat dat niet zo is", zegt Salih, in het dagelijks leven ingenieur, geëmotio neerd. Volledig geïntegreerd is de familie. Alle leden van het gezin hebben een Nederlands paspoort en spreken de taal van hun nieuwe land goed. Toch worden ze bedreigd door jon geren. „Omdat we zwart zijn", zegt binnenhuisarchitecte Fari da met tranen in haar ogen. „Dat hebben ze letterlijk tegen ons gezegd. Belachelijk toch? Ik vind het vreselijk. Zeker ook voor mijn kinderen. We zijn in shock. Ik weet niet hoe we ver der moeten." Burgemeester Meerburg is ge schrokken, zegt hij. Al achttien jaar is hij burgemeester van Al kemade, maar dit heeft hij nog nooit meegemaakt. „Het lijkt wel of de dood van Theo van Gogh een vrijbrief is voor som mige mensen om maar te doen en laten wat in hen opkomt." Meerburg is wel gewend dat mensen in Roelofarendsveen geen blad voor hun mond ne men. Maar dit gaat hem te ver. „Er is een grens aan de vrijheid van meningsuiting. Teksten als 'jij hoort hier niet', zijn niet te accepteren. Dat soort uitlatin gen is te vaak gedaan. Een verklaring voor de opkomst van racisme in het dorp heeft Meerburg niet. „Omdat er maar een honderdtal allochtonen in Alkemade woont, denken be paalde groepen misschien dat deze mensen zich toch niet kunnen verweren. Dat is het enige wat ik kan bedenken." Meerburg wil dat de andere in woners meer voor de slachtof fers opkomen. „Als iemand uit het dorp iets ziet wat niet kan, moet hij dat durven zeggen. 'Doe dat lekker ergens anders' of 'houd daar eens mee op'. Met dat soort taal moet je die jongeren aanspreken." Meerburg is geschokt. „Het feit dat voor sommige mensen - en dan praat ik ook over bepaalde jongeren - de aanwezigheid van allochtonen al iets is om je vre selijk over op te winden, vind ik verschrikkelijk." De politie is inmiddels een on derzoek begonnen. Over de re sultaten van dat politieonder zoek kan Meerburg nog niets zeggen. „De daders zijn bekend bij de politie, maar omdat we ze nog niet op heterdaad betrapt hebben, kunnen we niet ieder een oppakken." Voor de familie Alzubaydi is het duidelijk, het ligt vooral aan de opvoeding van de hangjonge ren. „Ze worden zo opgevoed, met die verkeerde denkbeelden over de Arabische wereld en dat is fout", aldus Farida. „Ik pro beer mijn kinderen juist op te voeden met het idee dat ze nooit en te nimmer mogen dis crimineren." De Alzubaydi's hopen dat de rust in hun buurt snel weerkeert. „Gelukkig zijn er ook buren die ons goed ge holpen en gesteund hebben, dus daar houden we ons maar aan vast," zegt Salih. Donderdag houdt de gemeente Alkemade vanaf 19.30 uur een discussieavond. 'Contact!' heet de bijeenkomst, die in het ge meentehuis plaatsheeft. De avond moet een bijdrage leveren aan het onderlinge begrip van de inwoners.. Voor informatie is de gemeentelijke afdeling Sa menleving te bereiken onder te lefoonnummer 071-3327272. Salih (rechts) en Farida Alzubaydi: „De jeugd is met verkeerde denk beelden over de Arabische wereld opgevoed." Foto: Hielco Kuipers Alphens gezin sleept Woubrugs bedrijf voor de camera nt door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Twee dure dakkapellen die waarschijnlijk geen lang leven zijn beschoren. De design badkamer waarmee van alles mis is. De mislukte vloerverwarming die gesloopt moet worden. Niets deugt. Het Alphense gezin Ter Bork is gedupeerd doordat installatiebedrijf Rob de Groot uit Woubrugge geen goed werk heeft af geleverd. Nu de twee zoons van Hilbert en Henna ter Bork wat ouder - en netter - zijn geworden, wil het paar zijn woonhuis aan de Vivaldihof in Alphen aan den Rijn laten opknappen. Het heeft daar voor de hypotheek verhoogd en de spaarpot om gekeerd. „Ik zei tegen mijn vrouw: 'Als we toch aan de gang gaan, doen we het meteen goed. We gaan voor een grote renovatie." Zij: „We zien het als een investering voor onze oude dag." De zolder kreeg twee dakkapellen: de badkamer werd gestript en opnieuw ingebouwd en ook het toilet op de begane grond onderging een meta morfose. Omdat de verwarmingsketel en -ele menten dringend aan vervanging toe waren, koos het paar voor de aanleg van vloerverwar ming met bijzondere plavuizen in de huiskamer. De plavuizen liggen er na vier maanden ellende nog niet. Het huis verkeert in permanente ver- bouwingsstaat. „We kwamen in contact met de installateur uit Woubrugge", zegt Henna ter Bork. 'Ik ben duurder dan de rest, maar dan heb je ook kwaliteit', bezwoer hij ons. We zijn met hem in zee gegaan. Hadden we dat maar nooit gedaan. We zijn zeker 40.000 euro kwijt en zitten al vanaf oktober in de rotzooi." Afspraken die telkens niet werden nagekomen, dubbele rekeningen en vooral: geen kwaliteit. De Ter Borks hebben een dik dossier aangelegd. Daarmee zijn ze naar een advocaat en naar het televisieprogramma Radar gestapt. „We gaan dit desnoods voor de rechter uitvechten. Ook willen we anderen waarschuwen voor de praktijken van dit bedrijf. Wat ons is overkomen gun je je ergste vijand niet." Het echtpaar Ter Bork geeft een rondleiding. Zij: „Hier hebben we tapijttegels neergelegd, anders zaten we nu nog op een kale vloer. Hier hadden prachtige plavuizen moeten liggen met daaron der vloerverwarming. De vloer in de keuken is kaal" Hij: „De ondervloer is te dun en het droog- proces is niet goed begeleid, heeft een bouwkun dige vastgesteld. De vloer moet er weer uit. Als er tegels op komen te liggen is dat vragen om moei lijkheden. Bovendien zitten er scheuren in de on dervloer. Kijk, die vloer brokkelt af." De toiletdeur gaat open. Het tegelwerk is op sommige plakken scheef. Er ontbreekt een rand. In de badkamer is ook van alles mis. De peper dure thermostaatkraan is schuin opgehangen. Zonde van zo'n blikvanger. Het plafond hangt door. De aansluiting met het deurkozijn ont breekt en op sommige plaatsen is er niet afgekit. De man des huizes pakt er een tekening bij. „Zie je. Wat hier is gebeurd, strookt totaal niet met het ontwerp. De maatvoering is niet goed." Op naar zolder. „Voorzichtig", waarschuwt Hen na ter Bork, „er is geen trapleuning meer. De in stallateur heeft die weggehaald om er een afvoer buis voor in de plaats te hangen. Hij wist waar schijnlijk niet waar hij met die buis heen moest. Nu kan de trapleuning er niet meer hangen." Op zolder vertelt het echtpaar verhalen over lek kages die zijn ontstaan bij het plaatsen van de dakkapellen. Tijdens de werkzaamheden zijn de gaten in het dak niet goed afgedicht door de in stallateur. „Nadat we op een nacht alles blank hadden staan en daarover hadden geklaagd, was het de volgende nacht weer raak", aldus Hilbert ter Bork. Vanavond wordt Rob de Groot in het televisie programma Radar met zijn werk geconfronteerd (Nederland 2, 20.25 uur.) „We moeten er zeker nog 15.000 euro tegenaan gooien om te herstel len wat verkeerd is gegaan. Dat geld hebben we niet", zegt Hilbert ter Bork met een verbeten trek om zijn mond. „Dit heeft ook zijn weerslag op ons gezin", zucht zijn vrouw. „Onze jongste is bijna niet meer thuis. 'Dat kuthuis', zei hij laatst. Het lijkt wel alsof we kamperen in plaats van wo nen. Ook ik voel me niet meer thuis in mijn eigen huis. Ik kan 's nachts niet slapen van alle ellen de." Hilbert en Henna ter Bork dachten dat De Groot een vakman was. De map wordt er weer bij ge pakt. Zij: „Hier is de offerte. Zie je dit logo. Dat geeft aan dat hij lid van de branchevereniging is. Op zijn auto staat dat logo ook. Hij heeft nota be ne de leveringsvoorwaarden van de Uneto-Uni, dat is zeg maar de Bovag van de installatiebedrij ven, erbij gedaan." Ze bladert verder. „Dit is de brief van Uneto-Uni. Meneer blijkt al sinds 1 ja nuari 2002 geen lid meer te zijn." Rob de Groot Installaties was het hele weekeinde niet bereikbaar voor commentaar. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071- 5356493 tussen 10.00 en 17.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: regioredactie.ld@hdc.nl Burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp onthult vrijdag middag om 16.00 uur bij het huisje 'De Lange Akker' een plaquette ter nagedachtenis aan de kunstenaar Freek van Leeuwen. Eerder stond abusie velijk in deze krant dat hij het glazen object op 1 mei, de dag van de arbeid, zou plaatsen. Van Leeuwen werd honderd jaar geleden in Leiderdorp ge boren en hij overleed er in 1968. Voor de gelegenheid is de Oudheidkamer aan de Hoog- madeseweg 70 geopend van 14.30 tot 15.45 uur. Daar wordt een expositie gehouden over het werk van Van Leeuwen. Een meidenavond met haar- verzorging als thema. Die wordt gehouden in jongerencentrum Wouce in Warmond, vrijdag avond vanaf 19.00 uur. De bibliotheek in Oegstgeest houdt uitverkoop van gebruikte boeken. De uitverkoop duurt van 21 februari tot 5 maart in het gebouw aan de Floralaan. De strijdt om het Leiderdorps schoolkampioenschap tafelten nis brandt woensdag los: vanaf 13.30 uur in de zaal aan het Kwikstaartplein. De Rijnsleutels is de organiserende vereniging. Jeugdorkest Laurentius begint donderdagavond een ritme- groep in het verenigingsge bouw aan de Voorschotense Van Leeuwenhoekkade. Infor matie: 071-5613912. Oud Voorschoten is het on derwerp van de diavoorstelling, vanavond (20.00 uur) in kerkge bouw Het Kruispunt aan de Schoolstraat. De dia's markeren het begin van het 125-jarige be staan van de Christelijke Orato riumvereniging Exultate Deo. Vrouwen van 55 jaar en ouder kunnen meedoen aan een vriendschapscursus. Die begint vrijdagmiddag in gebouw Plus punt aan de Leiderdorpse Hoogmadeseweg. Voor Infor matie: 071-5413536. :ren OjeeCé schuren en verven aan imago fd.de Rue - De discozaal ligt tat kaal bij. De ruimte liaar terpentine en kr|aakmiddel. Ladders, in losse planken slin- id in de hoeken. Maar van de discozaal in :entrum OjeeCé in iten zijn al voorzien strakke laag zwarte ^gaten in de vloer zijn miit. Het nieuwe uiterlijk centrum krijgt vorm. vel management kan niet d^ot het werk klaar is. :n] er nog maar net, de ïellestuurders van het [a]tense jeugdhonk, Welzijnsorgani- eind vorig jaar uit l vertrok, heeft stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Midden Holland uit Waddinx- veen de touwtjes in handen. Zij wil de zaken anders aanpakken. „Dit jongerencentrum heeft in een kwaad daglicht gestaan", zegt jeugdwerker Melanie van der Bom. „Met die erfenis wil len we breken. Het is tijd voor een nieuwe start. We willen meer open zijn, de mensen la ten zien wat hierbinnen ge beurt. Als jongeren hier af en toe een blowtje roken of een biertje is dat heus niet altijd slecht." Ze wijst op twee be stuursleden Nico Terlauw (20) en Emiel Plugge (21) die in het computerhok een aanwezig- heidsrooster opstellen. „Kijk hoe ze hier aan het werk zijn, dat is toch prachtig. Ze leren samenwerken, discussiëren. Zo werk je de maatschappelijke betrokkenheid in de hand." Nieuwe openheid wil Stichting Jeugd- en Jongerenwerk be werkstelligen door bijvoorbeeld informatieavonden voor ouders te houden, of huis werkklasjes en een scholierencafé te organi seren die voor iedereen toegan kelijk zijn. Jongeren moeten meer invloed krijgen op het rei len en zeilen van het centrum. „We geven de jongeren meer eigen verantwoordelijkheid, ze regelen zelf de dagelijkse gang van zaken", zegt Van der Blom. „Wij jeugdwerkers helpen ze daar natuurlijk bij, maar we blijven op de achtergrond. Voorheen was het zo dat als de jongerenwerker een dagje ziek was, het centrum dicht moest. Dat hoeft niet meer." Het recept van het Waddinx- veense jongerenwerk lijkt te werken. Bestuurslid Terlauw vindt het prachtig de dingetjes te kunnen regelen. Met brede armgebaren loopt de energieke Voorschotenaar door de disco- zaal. „We hebben de golfplaten die tegen de muur aan zaten weggehaald. Het ziet er een stuk strakker uit. We hebben geschuurd, geschrobd en gaten gedicht. De laatste grote klus die we nog moeten doen is ver ven, dan is alles weer spik en span." Wanneer de renovatie klaar is, kan het bestuurslid niet zeggen. „Liefst zo snel moge lijk", grapt hij. „Maar we wer ken natuurlijk met vrijwilligers en die hebben niet altijd tijd." Een belangrijke vernieuwing in het jongerencentrum is dat de bar weer alcohol gaat schen ken. „We zijn bezig met de aan vraag van een tapvergunning", zegt Van der Bom. Dit is op feestjes gegarandeerd een suc ces, maar er zit volgens de jon gerenwerker ook nog een ge dachte achter. „Bestuursleden moeten een cursus volgen voor ze achter de bar mogen staan. Daarin leren ze alles over alco hol: aan wie ze mogen schen ken, wat de gevaren zijn. Zo maak je jongeren bewust van de regels. Dat is beter dan dat je ze er steeds op wijst." Bij een ander imago hoort ook een andere naam en een logo, maar daar zijn de jongeren nog niet uit. Ze hebben een wed strijd uitgeschreven. Inzendin gen kunnen naar jongeren- werkvoorschoten@casema.nl. Jongerenwerker Melanie van der Bom en bestuursleden Nico Terlauw (rechts) en Emiel Plugge in de dis cozaal van jongerencentrum OjeeCé. Het gebouw krijgt een nieuw imago. Foto: Henk Bouwman id Greve is het tegenovergestelde van een egoïst' rijn Roos 10ten - De Grote Parel iet zo maar aan iemand kt. Je komt alleen in aan- voor deze blijk van ver van de gemeente Voor als je van groot belang weest) voor het dorp. eve is zo iemand. Ruim ar heeft hij als vrijwilli- •rzittershamer gehan de Stichting tot Steun vordering van de Ge- Iszorg, die later samen- de Stichting Gezond :en (in de volksmond: istichting). Zaterdag ifscheid als voorzitter, [ermeester Wilma Ver lat reden om de onder aan Greve te overhan- lens zijn afscheidsre- restaurant Floris V. Wat op zo'n receptie over :egd? d>ppenberg, penning- (Steunstichting: „Ik was ir van de lokale WD en a vaak langs op ver gaderingen. Hij is een aimabele man met uitgesproken WD- standpunten. Wij kwamen el kaar regelmatig tegen in het dorp en dan ontstaat er een band. Op een gegeven moment heeft hij mij gevraagd voor het penningmeesterschap. Ik had als penningmeester al vier stichtinkjes en verder deed ik wat voorzitterschapjes en in 2000 kwam de Steunstichting erbij. Dat is een gezelligheids- clubje dat ook nog eens zaken doet. Ruud was een goede voorzitter: hij delegeerde veel, maar hield wel de hoofdlijnen in de gaten." Mieke Greve, echtgenote van Ruud:. „Weet je, Ruud ging op zijn zestigste met de vut. Hij werkte op het departement van volksgezondheid als directeur planning en bouw van zieken huizen. Hij had zoveel kennis opgebouwd, dat hij besloot daar iets mee te doen in Voor schoten. Uiteindelijk is hij hier in wel twintig besturen van al lerlei stichtingen beland. Nee, ik zag hem niet vaak, maar als ik of de kinderen hem nodig hadden, dan was hij er." Dirk van Venetiën, Stichting Ouderenbus Voorschoten: „Ik ken Ruud voornamelijk als voorzitter van de Steunstich ting. Die stichting bood de ou derenbus financiële ondersteu ning. Ruud kan als geen ander inschatten wat voor de ge meenschap van belang is. Hij heeft oog voor het welzijn van de mensen, hij is het tegenover gestelde van een egoïst. Ruud wil dienstbaar zijn aan een gro ter doel dan zichzelf." Voormalig voorzitter Van Bent- heim van Stichting Gezondheid Voorschoten: „Hij kan moeilijk afscheid nemen van besturen. Hij sprak mij wel eens aan om te vragen of mijn stichting niet met zijn Steunstichting kon sa mengaan. Dat was logisch, want wij dienen hetzelfde doel. Op een gegeven moment ver telde ik hem, dat ik ermee zou ophouden. Toen heeft hij de voorzittershamer overgeno men. 'Dan zijn de stichtingen nu toch bij elkaar' zei hij toen." De echtgenote van Van Bent- heim daarop: „Hij is de grote Indiëganger. Dat moet je wel opschrijven hoor. Hij heeft ver schillende boekjes over krisjes geschreven. Eigenlijk heeft hij nooit tijd om thuis te zijn, hij zit overal in en is altijd druk." Piet Moleveld, secretaris van de Steunstichting:Als je een ge schil hebt met iemand, moet je Ruud hebben. Hij is een brug genbouwer pur sang. Bij con flicten laat hij altijd de mensen in hun waarde. Ja, Ruud zorgt voor harmonie." Marlies Greve, dochter van Ruud: „Hij is een superman. Hij werkt hard, is sociaal betrok ken, heeft voor iedereen een goed woordje, geeft vaak ca deautjes - ik noem hem Sinter klaas -, hij is intelligent, gevoe lig en een gezinsman. Hij heeft alles en dat zeg ik heus niet al leen omdat hij mijn vader is. Hij is gepassioneerd met alles bezig en hij heeft een hoog EQ. Het liefst is hij voorzitter, want hij heeft een sterke eigen visie die hij graag wil uitdragen. Hij is nu bezig met geld in te zame len voor verstandelijk gehandi capte kinderen in Indonesië. Je moet achter hem aanrennen, wil je hem bijhouden." Ria Koppenberg, vrouw van de penningmeester. „Hij is vrien delijk en voorkomend. Ruud is een man van de oude stempel, die nog vindt dat dames ver wend moeten worden. Daar neem ik mijn petje voor af." Dochter Marlies nog een keer: „Mystiek is een bijzondere inte resse van hem. Hij is in Indië geboren en heeft ook een Indi sche opvoeding gehad, com pleet met baboe - kindermeid - en kokki, kok. Op die manier kwam hij in aanraking met de Indische mystiek en hij gelooft dat ook echt, maar hij heeft er altijd wel een theoretische on derbouwing bij. Hij weet dat er een hoger iets is. Ruud is ook behoorlijk katholiek en dat komt vanwege de mystiek in die kerk." Echtgenote Mieke: „Ik ben hier katholiek gedoopt, maar voor mij is die mystiek helemaal weg. Weet je waar ze dat nog wel hebben? In Frank rijk en Italië." Marlies: „Pap wil een brug slaan tussen de Indi sche en de Nederlandse cul tuur. Eigenlijk ziet hij iets in alle godsdiensten. Hij is een erudie te man, die alles wil lezen over religies." Mieke: „Ik vind hem ook een grote chaoot." Marlies: „Maar gelukkig heeft hij jou. Jij bent praktisch en kan goed de zaken regelen. Jij houdt hem op orde." Mieke: „Net als jouw man dat bij jou doet. Jij hebt het chaotische van je vader." Marlies: „Hij is in elk geval be scheiden. Eigenlijk vond hij het helemaal niet nodig dat ik hier zou komen, het was zoge naamd niet zo belangrijk. Hoor ik net dat de burgemeester heeft gesproken! Nou, ik vind het goed dat hij eens in het zonnetje wordt gezet." ouwer Ruud Greve met zijn Grote Parel. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9