Leiden dringt aan op hulp voor ijshal Motorduivels met een nette baan en warme sokken REGIO Binnen een paar uur genoeg handtekeningen meente wil grond onteigenen voor park in Roomburg Leiden krijgt hoogleraar 'Den Haag' Brandweer blust politiewagen Tegen de honger ;erendebat op internet haag - Het Zuid-Hollandse irendebat is dit jaar recht- (S op internet te volgen, rovincie zendt het debat, aan 32 scholen meedoen, lit op haar internetsite ww- d-holland.nl. Het evene- neemt twee dagen in be te weten 24 en 25 februari, op deze dagen vanaf 13.00 ip internet te volgen. In to- iebben er drie debatwed en plaats: een voorronde e scholierendebatwed- '0p weg naar het Lager- van de VARA, de Zuid- ndse jongerendebatwed- en een voorronde van het nale Jeugddebat. De Zuid- ndse jongerendebatwed- wordt dit jaar voor het georganiseerd voor scho- ams. Het winnende team een rondvlucht boven Holland aangeboden. iorenmarkt Kerenwijk - Oude Leidse stadsfilms en en line-dancedemon- s bijwonen. Het kan alle- op de seniorenmarkt die 14 maart wordt gehou- 1 kerkelijk centrum De Re- log in de Merenwijk. Daar die dag tientallen stands ïformatie voor senioren eld. Zo is er onder ande- eg te krijgen over senio- anties, sportmogelijkhe- agverzorging en belas- uggave. Servies- spaaractie wereld, mijn krant. «idsch Dagblad a r Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal. automatisch 56.20) per acceptgiro 56.700* Naam: Adres Postcode Plaats Ttelefoonnr. Geboortedatum, e-mailadres: Bank/gxrorekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersserviceö hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad maandag 2i februari 2005 'Buurgemeenten moeten meebetalen' door Floor Ligtvoet leiden - Leiden gaat meer druk op de omliggende gemeenten uitoefenen om de armlastige Leidse ijshal aan de Vondellaan te redden. De Stichting Ushal Lei den ontvangt dit jaar van het stadsbestuur 8000 euro subsidie maar dat is bij lange na niet vol doende om de tekorten van de verouderde schaatsbaan weg te werken. Sluiting dreigt voor de ijsvloer waar wekelijks ruim dui zend kinderen op schaatsen. Tot nu toe heeft alleen Zoeter- woude financiële steun voor de Leidse ijsbaan toegezegd. Het wordt hoog tijd dat ook andere gemeenten uit de regio over de brug komen, gaven politieke partijen en verantwoordelijk wethouder Hessing (sport) gis teren aan tijdens een overleg met de Stichting Ijshal Leiden. De verliezen van de ijshal schommelen per seizoen rond de dertig- en veertigduizend euro. De twintig dorpen van Noordwijk tot aan Hoogmade, waarvan de schaatsclubs van de Leidse baan gebruikmaken, kunnen met ieder twee- tot drieduizend euro per jaar de ijshal uit de nood helpen. De stichting wil de Leidse ijs baan in ieder geval kunnen blij ven exploiteren tot in Alphen aan den Rijn een gloednieuwe 400-meter baan opengaat. Dat gebeurt op zijn vroegst in 2007. „Sluit de Leidse ijshal eerder dan is dat de doodsteek voor de twintig regionale ijsverenigin- gen", meent voorzitter Ben van der Geest. WD-raadslid Leendert de Lan ge wil zich met de Leidse dele gatie in het regionaal gemeen- teoverleg van Holland-Rijnland hard gaan maken voor de zaak: „Verenigingen uit al deze ge meenten schaatsen in Leiden. Het moet daarom mogelijk zijn om gezamenlijk de handen voor het behoud van de ijshal op elkaar te krijgen." Wethouder Hessing gaf toe wel wat hulp te kunnen gebruiken bij het overreden van de buur gemeenten. Zijn eerdere pogin gen om collega-wethouders van het belang van financiële bij drage te overtuigen, leverden niets op: „Ze vinden het een Leidse aangelegenheid omdat de hal in Leiden staat. Sinds 2002 verkeert de Leidse schaatsbaan al in financieel zwaar weer. Dat jaar draaide Leiden de subsidiekraan dicht. Reden was dat de stichting in middels een flink eigen vermo gen had opgebouwd van zo'n 220.000 euro. De bodem van deze spaarpot komt echter steeds sneller in zicht. Zonder gemeentelijke bijdrages kan de ijshal waarschijnlijk alleen vol gend seizoen nog uitzingen. IDE STELLING I Een corrigerende tik verbieden is belachelijk. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl LEIDEN leiden - De politie Hollands Midden is sinds dit weekeinde een politiewagen armer. In de nacht van zaterdag op zondag brandde een geparkeerde politieauto uit aan de Andrej Sacharovstraat in Lei den. Ook de auto die er naast stond liep flinke schade op. De brandweer moest er aan te pas ko men om het vuur te doven. De politie stelt een on derzoek in naar de brand die vermoedelijk is aan gestoken. Vorig jaar werden er in verschillende steden in Nederland politieauto's in de brand ge stoken. De grootste brand had plaats in Apeldoorn. Daar gingen tien wagens en dertig motoren verlo ren. In totaal werden er in 2004 zeventig politie voertuigen in brand gestoken. De schade bedroeg ruim 6 miljoen euro. Foto: Hielco Kuipers 'Eigenlijk zijn vrouwen gewoon broedmachines' en 'Vrou- lemrecht, wie heeft dat ooit bedacht?' Deze prikkelende lijn sinds kortte lezen op plakborden en reclamezuilen zoals ie Langegracht. Tot nu toe zijn deze vrouwonvriendelijke et overal even goed ontvangen. In Amstelveen en Den Hel- 'men de teksten te prikkelend en zijn ze weggehaald, van de campagne, voorbijgangers shockeren met vrouwon- |ke leuzen, lijkt in deze gemeenten, gezien de klachten die kamen, gehaald. Maar helaas voor bedenker The Hunger 'leef het aantal geshockeerde voorbijgangers in die steden Ékt, omdat de posters binnen een paar dagen weg waren, ■heeft de ideële organisatie in Leiden meer geluk en trekt zij I mensen naar haar website www.watdoejijeraan.nl. Daar Ie teksten verklaard en de link gelegd naar de derdewereld- Want in die landen, zo staat te lezen, is het helemaal niet zo Brekend om deze vrouwonvriendelijke uitspraken af te keu- at moet veranderen, vindt The Hunger Project. Vrouwen Ie erkenning afdwingen die ze verdienen. Want dat is vol- Irganisatie de sleutel naar een wereld zonder honger. I) Westra 'Ook mensen uit buurgemeenten vinden fietsenkelder maar een raar plan' vervolg van voorpagina leiden - „Ik wist dat veel men sen tegen een fietsenkelder on der het Stadhuisplein waren", vertelt koopman Martin Huis man aan het einde van de marktdag, „maar zoveel tegen standers had ik echt niet ver wacht." Binnen een paar uur waren er aan zijn kraam en aan die van een aantal andere marktkooplui, voldoende hand tekeningen gezet om een refe rendum aan te vragen over de bouw van een fietsenkelder on der het Stadhuisplein. Bij de notenkraam liggen aan het eind van de middag tien handtekeningenvelletjes vol. Als er nog twee andere kramen een zelfde aantal hebben opge haald is het benodigde aantal voor de referendumaanvraag al binnen, rekent Anja Mertens uit. De meeste mensen tekenen direct, vertelt de notenverkoop ster. „Sommige mensen van buiten Leiden balen dat zij niet kunnen tekenen. Ook de men sen uit de buurgemeenten die vaak met de fiets komen vinden het maar een raar plan." Behalve dat Mertens de bouw van een fietsenkelder geldver spilling vindt, baalt ze ervan dat zij daardoor de mooiste plek van de markt kwijtraakt. „De kramen op het Trouwstraatje moeten als de fietsenkelder wordt aangelegd, wijken voor een bomenrij die ze hier willen planten. Daar hebben wij na tuurlijk helemaal geen zin in." De marktkooplui hoefden dan ook niet lang na te denken toen ze zaterdag werden benaderd door de actiegroep Verontruste Fietsers met de vraag of ze handtekeningen wilden inza melen. Ook Huisman, voorzitter van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel, twijfelde geen moment. Zijn snoepkraam be hoort tot de 24 kramen die tij dens de bouw van de fietsen kelder worden verplaatst. „Ik ga er vanuit dat die werkzaamhe den zeker een jaar in beslag ne men. Dat is niet goed voor de markt. Dat gaat ons geld kos ten." Ze overwegen daarom net als de eigenaar van café City Hall een schadeclaim in te die nen bij de gemeente. Huisman begrijpt niet waarom burgemeester en wethouders zo graag een fietsenkelder on der het plein willen. „Onder het stadhuis is al een fietsenkelder. Waarom gooien ze die op de zaterdag niet open voor ieder een? Dat is veel goedkoper dan een stalling graven die waar schijnlijk alleen op zaterdag goed wordt gebruikt." Een tweede optie is de kelder onder Vroom Dreesmann, meent Huisman. Daar was vroeger een fietsenkelder in. Misschien kan die in ere worden hersteld. José Lubbe van de actiegroep Verontruste Fietsers is het met Huisman eens. Er zijn volgens haai- genoeg alternatieven voor handen die op zijn minst on- derzocht kunnen worden. Dat wil zij desnoods afdwingen met een referendum. „Wij willen dat er op democratische wijze wordt besloten. En wij hebben de indruk dat de gemeenteraad behoorlijk onder druk wordt gezet door burgemeester en wethouders om akkoord te gaan met dit prestigieuze bouwproject. Een volksraadple ging lijkt ons daarom op zijn plaats." De actiegroep heeft de regels die gelden voor een referendum er al op nageslagen. Volgens hen is de bouw van een fietsen kelder referendabel. Een eerde re referendumaanvraag over de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn bleek dat niet te zijn. Deze aan vraag werd niet gehonoreerd omdat het een bovenlokaal on derwerp betrof. Wel werden er in Leiden al eerder referenda gehouden over de gekozen bur gemeester, het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis en de slui tingstijden van de cafés. door Maarten van Wijk leiden - Staand onderin een soort grote houten ton waar schuwt de spreekstalmeester de toeschouwers zeven meter bo ven hem: „Hou die handen bin nenboord, zo meteen liggen uw vingers hier beneden!" Dan ko men twee stuntmotorrijders bin nen, nemen een aanloop en rij den pardoes tegen de hoge mu ren op. Als vliegen plakken ze te gen de wand en al snel scheren ze vlak langs de bovenrand van de ton. De toeschouwers, die eerst nog ontspannen over de rand leunden, schrikken zich een hoedje en doen snel een stapje terug. Na afloop verlaat iedereen enigszins opgelucht het thea tertje met de stuntshow en be geeft zich naar de veiliger delen van de Motorcycle Event 2005, die dit weekeinde in de Groenoordhallen werd gehou den. Bijvoorbeeld naar de stand van Gerbing's Heated Clothing, waar lekkere elektrisch ver warmde handschoenen en sok ken werden verkocht. Of naar het kraampje van de 'Green Light Trigger'. Dit kleine mag neetje voorkomt dat de lussen in het wegdek waardoor de stoplichten geregeld worden de motorrijder over het hoofd zien. Minutenlang tevergeefs voor een stoplicht staan in een re genachtige Hollandse nieuw bouwwijk, maar gelukkig wel met warme tenen dankzij je elektrische sokken. Het is wel een beetje een contrast met de nonchalante stoerheid van de stuntrijders of het wat vrees wekkende imago van de Har- leyrijder. 'Born to be wild' zijn de meeste van de motorrijders dan ook alleen in het weekend, lacht Jane van Houten. Bij haar kraam liggen alle kenmerkende attributen van de motorduivel: sieraden met doodshoofden, le ren jacks met zilverbeslag, zwarte helmen zoals Duitse sol daten die hadden. Een model uit de Eerste Wereldoorlog, met zo'n punt erop, ligt er niet, maar kan wel besteld worden. „Het is zó'n leuk wereldje", zegt Van Houten (45), die vier jaar geleden met het 'virus' van de motorliefde besmet werd, toen ze kwam te werken bij mo torfabrikant Harley Davidson. Zelf draagt ze de uitgestalde versierselen ook, hoewel ze eer der kiest voor een ring in de vorm van een visgraat dan een tje met een menselijke schedel. Vervaarlijk? Welnee. Om te be ginnen treden steeds meer vrouwen toe tot de groep van motorliefhebbers. En de meeste van de berijders van de chop pers, de ouderwetse motoren met lage zit, hebben doorde weeks dus gewoon nette banen. Bovendien gaat slechts tien procent van de rijders op de motor naar het werk, weet ver koper Albert Klingenberg van Bruggeman Motoren uit Nieuw-Vennep. De meerder heid staat door de week ge woon met de auto in de file. De motor is dan ook geen ge bruiksvoorwerp, maar een hob byobject, beladen met emotie. Wat ook deels de grote ver deeldheid in de motorwereld verklaart: behalve het verschil tussen de rijders van de barok ke verchroomde chopper en de strak gestroomlijnde racemoto ren, bestaat er binnen de laatste groep ook zoiets als een echte Honda-, Kawasaki- of Yamaha- rijder. „Een motorrijder rijdt wat zijn vrienden rijden", ver duidelijkt Klingenberg. Uitein- Motorrijders zijn solidair, vindt verkoper Klingenberg: „Als je met een motor met pech staat, stopt een andere motorrijder meteen om te helpen. Probeer dat maar eens met een auto." Foto: Hielco Kuipers delijk zijn de motorrijders ech- kaar. Bovendien, zegt Klingen- torrijder meteen stoppen om je ter onderling solidair! Op beur- berg:Als je met een motor met te helpen. Probeer dat maar zen als deze ontmoeten ze el- pech staat, zal een andere mo- eens met een auto." arijn Kramp De gemeente wil twee n grond onteigenen om itilopark in de nieuwe lomburg aan te kunnen Het park, dat tussen de ide wijk Meerburg en de Leidse wijk Roomburg liggen, moet het hart rmen van de woonwijk. :el van de benodigde echter nog in handen van particulieren. Het college van burgemeester en wethouders vraagt toestem ming aan de raad om de juridi sche procedure voor onteige ning te starten. In de tussentijd blijft de gemeente zich inspan nen om de grond gewoon van de eigenaren te kopen. Een van de twee grondeigenaren be grijpt niet waarom deze proce dure gestart moet worden. Vol gens hem heeft de gemeente genoeg mogelijkheden om de grond te verwerven aangezien er een voorkeursrecht op zijn terrein rust. Maar volgens de gemeente biedt dit voorkeurs recht alleen maar uitkomst als de eigenaar zijn grond te koop aanbiedt en dat is volgens de gemeente niet het geval. Het gebied waarin het Matilo- park komt te liggen is een ar cheologisch monument. In de polder die nu wordt bebouwd stond vanaf 70 na Christus tot in de derde eeuw het Romeinse fort Matilo. Delen van deze ne derzetting zijn de afgelopen ja ren aangetroffen bij opgravin gen. Ook vonden de archeolo gen resten van een laatmiddel eeuws klooster. De meest op zienbarende archeologische vondst betrof echter het bron zen masker Gordon, zo ge noemd vanwege de gelijkenis met de zanger. De nieuwbouwwijk Roomburg is naar verwachting over twee jaar af. In totaal worden er dui zend woningen gebouwd. Als alles volgens planning verloopt wordt het laatste huis eind 2007 opgeleverd. De eerste rijtjeshui zen zijn de afgelopen maanden betrokken. Halverwege dit jaar wordt de eerste woontoren op geleverd. Van deze 114 apparte menten staat nog veertig pro cent te koop. Nieuwe leerstoel moet Haags gemeenschapsgevoel versterken den haag/anp - De Universiteit van Leiden krijgt een leerstoel voor de geschiedenis van Den Haag. De hoogleraar zal zich vijf jaar bezig houden met de actuele sociale historie van de stad. Burgemeester en wethou ders hebben daarvoor 37.350 euro per jaar beschikhaar ge steld. Met de studie naar de geschie denis wil het college bijdragen aan de integratie van bevol kingsgroepen, de Haagse cul tuur en de trots op de stad. Door de kennis van wat 'ty pisch Haags' is te verspreiden, wil Den Haag het gemeen schapsgevoel bevorderen. De onderzoeksresultaten zullen worden gebruikt voor onder wijs, zowel aan studenten van de universiteit als aan leerlin gen van de Haagse scholen. Ook wil Den Haag de resultaten gebruiken voor de ontwikkeling van beleid. De totale kosten voor het hoogleraarschap be dragen 83.000 euro. Naast de gemeente dragen het Fonds 1818 en de Haagsche Courant daaraan bij. Rotterdam heeft al enkele jaren een bijzonder hoogleraar stads geschiedenis. Het is prof P. van der Laar, verbonden aan de fa culteit historische- en kunstwe tenschappen van de Erasmus Universiteit. Van der Laar is te vens hoofd collecties en weten schappelijke staf van het Histo risch Museum Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7