Israël: Alle kolonisten weg uit Gaza BUITENLAND Israël neemt deel van Westoever definitief in jrtugai Lubbers kwam m aanvaring met cultuur van VN Duitse sterft aan hondsdolheid Kleuter (3) doodt baby van 4 weken Och Spanjaarden stemmen voor Europese grondwet 'Amerikanen in Irak in gesprek met rebellen' ;ië maakt uwen gratis sel - België maakt de rceremonie op het ge- tehuis gratis. De overheid daarvoor de papieren slomp bij de plechtigheid trouwlustigen moeten al- og bij het ene gemeen- it papieren opvragen om een ander loket in te le- Voortaan kijkt de ambte elf in het computerbe- Ook hoeven de kandi- ïuwers niet langer 6,50 aan fiscale zegels te kopen t postkantoor en in te le- op het gemeentehuis. rmterecord Groenland - Op Groenland zijn het ipen weekeinde onge- ïoge temperaturen ge- i. In Narsarsuaq aan de ust werd het maar liefst den Celsius. Sinds 1958 et op het eiland in de win- and februari niet eerder Door het warmtefront t zuiden is het op Groen- iu net zo warm als in het ïvan Europa. onomen zien tenexplosie mgton - Een neutronen- ieft in eentiende van een de net zoveel energie uit- den als de zon in 100.000 iet. De explosie is op 27 ber gezien in het sterren- loogschutter en afkom- n een neutronenster die lichtjaar van de aarde af- neldden Amerikaanse as- ;n afgelopen weekeinde. ce shuttle f naar ruimte jrne - De Amerikaanse vaartorganisatie NASA een onderbreking van vee jaar weer een ruim- lanceren. De eerste vlucht sinds de ramp t mimteveer Columbia 5 mei beginnen. De lan- van Amerikaanse ruim- was opgeschort na de a net de space shuttle Co- tDie brak bij de terug- t de ruimte op 1 februari n stukken uiteen, waar- le zeven bemanningsle- linkwamen. !0: Mensen in ]pflat Madrid - De Spaanse politie sekt of er nog mensen in n ïflat zijn geweest die af- iweek uitbrandde. Op ii ateurvideo, die door de televisie is uitgezon- te zien dat twee mensen kl andende toren lopen, ïr nadat het hele ge- an 32 verdiepingen was 111 ld. De twee mensen be- zich volgens de maker ddeo ongeveer acht ver- en onder het centrum irand. klisten winnen maandag 2i februari 2005 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Sharon geeft en Sharon neemt. Het Israëlische kabinet heeft gisteren niet alleen zijn goedkeuring gegeven aan een terugtrekking uit de Gazastrook, maar ook aan de definitieve inlijving van een flink deel van de Westelijke Jordaan- oever. Dat laatste staat niet in de officië le regeringsverklaring, maar het geno men besluit komt er wel op neer. De ministers bepaalden dat de route van de omstreden veiligheidsbarrière zo zal lopen dat alle grote Israëlische nederzet tingen straks aan de westelijke, 'Israëli sche', kant zullen liggen. Dat zorgt in de praktijk voor een onomkeerbare toe stand. De bouw van de veiligheidsbarrière - een elektronisch bewaakt hek en op sommige plaatsen muur - is volgens Is raël bedoeld om Palestijnse terroristen buiten te houden. Maar het hek verrijst niet op de 'groene lijn', de officieuze grens tussen Israël en de Westoever, en dat heeft veel kritiek opgeroepen. Het Internationale Hooggerechtshof in Den Haag en, iets voorzichtiger, Israëls eigen Hooggerechtshof hebben erop gewezen dat vele tienduizenden Palestijnen di rect of indirect schade lijden. Op veel plaatsen slingert de afzetting diep door bezet gebied, om maar zoveel mogelijk Israëlische nederzettingen en kolonisten aan de westelijke kant te krijgen. In reactie op kritiek van het Israëlische Hof heeft premier Sharon besloten het zuidelijk deel van de barrière voor een groot deel langs de groene lijn te laten lopen. Alleen bij Ma'aleh Adumim, de grootste Israëlische nederzetting op de Westoe ver, bij een aantal andere nederzettin gen in de onmiddellijke omgeving van Jeruzalem en bij het Etzion blok (een groep nederzettingen halverwege Jeru zalem en Hebron) maakt het hek straks flinke lussen in oostelijke richting. Over het lot van Ariël is nog geen definitief besluit genomen. Als het aan Sharon ligt zal ook die ver op de Westoever gelegen nederzetting aan de westkant van het hek komen te liggen. Al met al wordt acht procent van het grondgebied van de Westelijke Jordaan- oever door het verloop van de barrière officieus bij Israël gevoegd. In het oor spronkelijke plan was dat het dubbele. Aan de 'Israëlische' kant van het hek wonen straks meer dan tienduizend Pa lestijnen, die afgesneden zijn van de rest van de Palestijnse gebieden. Vele tien duizenden anderen zijn indirect getrof fen, bijvoorbeeld doordat hun akkers of weidegrond aan de westkant liggen. Maar uiteindelijk zal de bevolking in de buurt van de barrière zich aanpassen aan de nieuwe situatie. Met het schep pen van dit soort voldongen feiten be paalt Israël al vele jaren de werkelijkheid in het conflict met de Palestijnen. Premier Sharon gaat er zonder meer van uit dat de grote nederzettingen en de nederzettingenblokken op de Westoever voor altijd een deel van Israël zullen zijn. Hij zegt daarvoor de steun te hebben ge kregen van George Bush. De Amerikaanse president liet vorig jaar weten dat het onrealistisch is te veron derstellen dat Israël de demografische ontwikkelingen sinds 1967 zal negeren als het gaat om het vaststellen van defi nitieve grenzen. Sharon noemt die Ame rikaanse verzekering een van de belang rijkste Israëlische verworvenheden, in ruil voor de terugtrekking uit Gaza. Ook de financiële compensaties in de Gazastrook laten zien dat repatriëring van kolonisten op de Westoever niet in het verschiet ligt. De 7500 bewoners van de nederzettingen in Gaza krijgen per hoofd ongeveer honderdduizend euro uitbetaald. 'Omkoperij op grote schaal' en 'een compensatie die alle proporties te buiten gaat', oordeelde het dagblad Yediot Acharonot. Maar ondertussen is een precedent gevestigd. Met het uitko pen van alle 250.000 kolonisten op de Westoever, of zelfs een simpele meer derheid van hen, zou een astronomisch bedrag zijn gemoeid. Wat de officieuze inlijving extra onom keerbaar maakt is de steun van de mi nisters van de Arbeiderspartij. Vice-pre- mier Peres en zijn partijgenoten stem den gisteren voor de nieuwe route van de barrière omdat die min of meer de vredesgrens vormt die premier Barak in 2000 bij de conferentie van Camp David bepleitte. Baraks streven was de grote nederzettin gen, met ongeveer tachtig procent van de kolonisten, binnen de toekomstige Israëlische grenzen te brengen. En dat is nu in praktijk gebeurd. 3iflii>icii winnen Till 1 -▼ t~x t Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Ruud Lubbers tijdens een bezoek aan een vluchtelingenkamp in Afghanistan, in 2001. Foto: Reuters/B.K. Bangash 1 - De Socialistische S) heeft gisteren de par- D verkiezingen in Portu- overmacht gewonnen, j krijgt een absolute rheid, zo bleek gister- ÏJa het tellen van 70 van de stemmen stond 45 procen. De cen- chtse regeringspartij -1 Democratische Partij lier Lopes leed een ge- ^rlies en komt uit op 29 ■van de stemmen. betrapt ugssmokkel j - Vermomd als bis- obeerde een 67-jarige 1 bijna 8 kilo cocaïne uela te smokkelen. De ontdekte de drugs on- oog. De man werd op- oen hij aan boord wil- 1 een vliegtuig dat r Spanje zou brengen, ei dat hij bisschop in hd was en dat hij voor erentie van een week uela was geweest. leizman ernstig ziek De voormalige Is- president Ezer Weiz- istig ziek. De 81-jarige |g u werd twee weken ge- ,w£t een longontsteking kepen in een ziekenhuis ,siHij is gisteren overge- aar de afdeling inten- :g, zo meldde de radio- de strijdkrachten. a was president van de _Jaat van 1993 tot 2000. ^hervat Jnties istad- Paus Johannes heeft afgelopen zater- In verblijf in Vaticaan- hervat. Het grste keer dat de paus enütving nadat hij eerder tien dagen in het nitis had gelegen. door onze correspondent Bob Kroon genève - Ruud Lubbers had an dere ambities dan het beheren van 17 miljoen vluchtelingen. Hij heeft nooit kunnen verkrop pen dat hij door Helmut Kohl onderuit werd gehaald als ge doodverfd opvolger van Jac ques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie. En hij was totaal overrompeld door het verzoek van Kofi Annan om de populaire Sadako Ogata op te volgen als vluchtelingenbaas. Hoewel hij zijn ervaring als ma nager en talenten als régelaar ook op deze hoge VN post wist te ontplooien, miste Lubbers volgens vele stafleden de bezie ling van zijn Japanse voorgang ster, de 'moeder van de vluch telingen.' Hij reisde onvermoei baar de wereld af, kapittelde re geringsleiders, wierf fondsen voor zijn organisatie, maar voelde zich op het internatio nale circuit duidelijk meer thuis dan op het kille hoofdkwartier van UNHCR in Genève. Daar omringde Lubbers zich met een selecte groep vertrouwelingen, maar met de rest van zijn hon derden stafleden had hij weinig menselijk contact. Behalve dan Ruuds nooit-aflatende belang stelling voor de vrouwelijke ar chitectuur, die hem tenslotte zijn carrière en reputatie kostte. De vraag rijst waarom iemand met zoveel levenservaring zich in een internationale organisa tie 'verkeerd begrepen' hand tastelijkheden veroorloofde te genover zijn vrouwelijke onder geschikten. Hij moest weten dat hem daarvoor vroeg of laat de rekening kon worden gepresen teerd. In dat opzicht was hij bij Cynthia B., het Amerikaanse personeelslid dat vorig jaar een formele klacht over ongewenste intimiteiten aanhangig maakte, duidelijk aan het verkeerde adres. Cynthia trainde al twintig jaar UNHCR-personeel. Zij vond dat haar baas ter verantwoording moest worden geroepen - al heeft ze altijd gezegd niet op persoonlijke wraakacties, scha devergoeding of zelfs Lubbers' aftreden uit te zijn. Maar vol gens haar advocaat Ed Flaherty werd het tijd dat grote bazen bij de VN eindelijk ook eens ter verantwoording werden geroe pen. Dat is dusgebeurd, al had noch Flaherty, noch Cynthia deze dramatische ontknoping voorzien. Eind vorig jaar had de advocaat in overleg met zijn cli ënte besloten niet in beroep te gaan tegen het seponeren van de aanklacht door de secretaris generaal van de VN. Wat Lubbers misschien nooit heeft ingezien, is dat de cultuur van de VN geheel anders is dan in het meer tolerante Neder land. Bij de VN, en dus ook UN HCR, werken mensen uit de he le wereld, met ieder hun eigen, nogal uiteenlopende opvattin gen over persoonlijke intimitei ten. De Amerikaanse socioloog Derek Phillips schetste in dit opzicht ooit het verschil in de Amerikaanse en de Nederland se cultuur in treffende bewoor dingen. „Amerikanen beschou wen in wezen iedereen als een goed mens. Als dan presidenten als Nixon of Clinton over de schreef gaan, staat heel Ameri ka op zijn kop. Maar in de Ne derlandse calvinistische levens beschouwing zijn we allen zon daars. Dus dan moet je iemand die buiten zijn boekje gaat, niet aan de schandpaal nagelen." Lubbers beschouwt zich dus niet als schandpaalkandidaat en meent dat hij door Dileep Nair, het hoofd van de interne recherche van de VN onderuit is gehaald. Nair, een uit Singa pore stammende functionaris, die evenals Lubbers de positie van onder-secretaris-generaal bekleedt, kon het niet verkrop pen dat Kofi Annan zijn voor Lubbers vernietigende conclu sies naast zich neergelegde en nam dus wraak. Op het VN hoofdkwartier in New York is daarover het laatste woord nog niet gesproken, dat is zeker. door onze correspondent Wierd Duk berujn - Duitse artsen willen orgaandonoren in de toekomst testen op hondsdolheid. Zij reageren hiermee op de dood van een jonge vrouw, zaterdag avond, in een ziekenhuis in Hannover. De vrouw was door een orgaantransplantatie met hondsdolheid besmet geraakt. Volgens hartchirurg Axel Have- rich van de Medizinische Hoch- schule Hannover 'mag zoiets nooit meer gebeuren'. Haverich pleit daarom voor de ontwikke ling van spoedtests op honds dolheid bij orgaandonoren. De overleden vrouw had een donorlong gekregen van een overleden studente, die naar la ter bleek met rabiës was be smet. De toestand van twee an dere patiënten, in klinieken in Marburg en Hannoversch- Münden, die eveneens een transplantatie ondergingen met organen van de besmette stu dente, is kritiek. Van de besmette 26-jarige do nor, die in december 2004 in Mainz overleed, werden behal ve de longen, ook de nieren, de alvleesklier, de lever en het hoornvlies getransplanteerd in zes patiënten. Om verdere verspreiding te voorkomen, werden tachtig mensen uit de directe omge ving van de patiënten ingeënt. De orgaandonor heeft de ziekte waarschijnlijk opgelopen tij dens een reis naar India. De in cubatietijd van de ziekte is en kele maanden. Artsen in Hannover probeerden met gebruik van een nieuwe Amerikaanse therapie met Viro- statika om het leven van de be smette vrouw te redden. De therapie had eerder succes op een 15-jarige meisje in de VS, dat eveneens met hondsdol heid was besmet. Deze patiënte had echter geen transplantatie achter de rug, wat volgens woordvoerders van het zieken huis een 'beslissend verschil' maakte. De vrouw in Hannover, die al dagen in een kunstmatig coma lag, stierf aan een hart stilstand. Volgens het weekblad Focus zou de donor kort voor haar dood tekenen van een zware in fectie hebben vertoond. Dit 'waarschuwingssignaal' zou door de behandelende artsen over het hoofd zijn gezien. De officiële doodsoorzaak luidt hartritmestoornis na overmatig drugsgebruik. Slechts enkele uren na de dood van de donor werden haar or- ganen bij de zes andere patiën ten ingeplant. Hondsdolheid leidt in de meeste gevallen bin nen zeven dagen de uitbraak van de ziekte tot de dood. brussel/gpd - In een opvang huis voor vrouwen in Hoei bij Luik heeft een driejarig jongetje een baby van vier weken dode lijk mishandeld. In België is verbijsterd gerea geerd op het drama. Het kind zelf beseft volgens psychologen dat het iets heel ergs heeft ge daan, maar is nog te jong om een verklaring te geven voor zijn daden. Het drama speelde zich vorige week woensdag af maar werd pas afgelopen weekend bekend. De jongen zou zonder enige aanleiding de baby uit de kin derwagen hebben gepakt. Hij liet het meisje vallen en mis handelde het. De zuigeling werd met zware kneuzingen en verwondingen aan het hoofd naar het zieken huis overgebracht waar ze over leed. De moeder van de baby was op het moment van de mishandelingen even weg en had de moeder van de jongen van 3,5 jaar oud gevraagd om op haar dochtertje te letten. Kinderpsychologen vermoeden dat het jongetje eerder met ge weld is geconfronteerd. Zijn moeder zat immers in een blijf- van-mijn-lijf-huis. Zijn onder vragers hebben hem met een pop het drama laten naspelen en stellen dat het kind geweld dadig gedrag vertoont. Het blijft echter gissen naar de beweeg redenen van de kleuter, aldus de procureur van Hoei, Pierre Romijn. Het kind is voorlopig in een in stelling geplaatst waar hij wordt onderzocht door kinderpsychi aters. Zijn moeder is totaal in gestort en wordt samen met sa men de moeder van het slacht offertje opgevangen. tel aviv/gpd - Zo'n achtduizend Israëlische kolonisten in de Ga zastrook en in vier kleine neder zettingen op de Westelijke Jor- daanoever krijgen deze week een brief, waarin staat dat ze moeten vertrekken. Het repatriëringsbesluit is giste ren genomen door een ruime meerderheid van het Israëli sche kabinet. Slechts vijf van de 22 ministers stemden tegen. De beslissing is een belangrijke overwinning voor premier Sha ron, die grote politieke moei lijkheden heeft moeten over winnen om zijn terugtrekkings- plan aanvaard te krijgen. Maar aan het begin van de ka binetsbijeenkomst liet hij weten dat het voor hem 'geen dag van vreugde' was. „Het is een moei lijke stap voor de kolonisten, voor de inwoners van Israël en voor mij", zei hij. De regering ging ook akkoord met het definitieve plan voor de veiligheidsbarrière die het leger bouwt op de Westelijke Jor- daanoever. De barrière is be doeld om Palestijnse terroristen tegen te houden. Alle grote ne derzettingen komen aan de westelijke, 'Israëlische' kant te liggen. Het besluit betekent dat acht procent van de Westoever, met tienduizend Palestijnse be woners, officieus bij Israël wordt gevoegd. Bij de lancering van zijn terug trekkingsplan, in december 2003, kreeg premier Sharon on middellijk een vloed van kritiek over zich heen. Links beschul digde hem ervan dat hij met het verlaten van de nederzettingen in de Gazastrook wilde betalen voor een blijvende bezetting van grote delen van de Westelij ke Jordaanoever. Maar het meeste vuur kwam van rechts, met inbegrip van een groot deel van zijn eigen Li- koed partij. De kolonisten en hun aanhang gebruikten woor den als 'verraad' om aan te dui den hoe ze dachten over een premier die in het verleden Is raëlische burgers had aange moedigd zich in Gaza te vesti gen. Het kabinet bepaalde dat de ontruiming van nederzettingen zal beginnen op 21 juli en zal worden uitgevoerd in vier fa sen. Het eerst zijn drie geïso leerd gelegen nederzettingen in Gaza aan de beurt. Vervolgens moeten de inwoners van vier kleine nederzettingen in het noorden van de Westelijke Jor daanoever vertrekken. veiligden de stembureau's. Pre mier Zapatero riep bij het uit brengen van zijn stem de bur gers op massaal naar het stem lokaal te komen „om de deur naar een sterk en meer ver enigd Europa te openen". De Spaanse regering heeft veel geld en energie gestoken in het welslagen van het referendum. Ook leiders van andere Europe se landen hebben de campagne van Zapatero gesteund, zoals president Chirac van Frankrijk en bondskanselier Schroder van Duitsland. In heel Europa is de volksraad pleging met grote belangstel ling gevolgd. Spanje is het eer ste van de tien EU-landen (on dermeer Nederland), waar de burgers zich per referendum kunnen uitspreken over de nieuwe grondwet. In andere landen beslist het parlement. De uitslag in Spanje wordt in veel landen gezien als een indi catie voor het stemgedrag in ei gen land. Ondanks de tevredenheid over de positieve uitslag waren er ook kritische geluiden op de re gering Zapatero. De lage op komst is volgens hen te wijten aan de grote haast waarmee de premier voorop wilde lopen in dit Europese project. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De Spanjaarden hebben met grote meerderheid de Europese grondwet goedge keurd. In een volksraadpleging gisteren stemde 77 procent vóór de constitutie, 17 procent was tegen en 6 procent stemde blanco. De opkomst was niet erg hoog. Met bijna 42 procent lag dit nog drie procent lager dan bij de verkiezingen voor het Europese parlement vorig jaar juni. De regering Zapatero zei echter te vreden te zijn. Ze zal de nieuwe grondwet, samen met het ad vies van de bevolking, voorleg gen aan de Cortes, het Spaanse parlement. Uitgezonderd een paar kleine linkse partijen steu nen alle politieke partijen in Spanje de constitutie. Meteen na het opengaan van de stemlokalen om negen uur begaf koning Juan Carlos zich met zijn vrouw Sofia naar het stemlokaal in het wijkcentrum Monte del Pardo. Volgens de Spaanse grondwet mag ook het staatshoofd zijn stem uitbren gen in volksraadplegingen. Het referendum verliep zonder inci denten. Meer dan honderdui zend extra politiemensen be- bagdad/anp - In Irak voeren Amerikanen en vertegenwoor digers van soennitische opstan delingen in het geheim ge sprekken met elkaar. Dat meldt het Amerikaanse tijdschrift Ti me in zijn editie van gisteren. Bij de viering van het sji'itische feest ashura kwamen in het weekeinde tientallen Irakezen om. Volgens het weekblad overleg gen Amerikaanse diplomaten en leden van de inlichtingen diensten met 'nationalistische' rebellen. Die bestaan voorna melijk uit soennitische ex-mili tairen en „voormalige elemen ten van het oude regime" onder leiding van Saddam Hussein, aldus het Pentagon. Volgens een Amerikaanse diplomaat willen zij 'een deal sluiten'. Officieel erkent Washington niet dat er gesprekken gaande zijn, maar er heeft al zeker twee keer overleg plaatsgehad met het verzet. „Ondanks alles wat er gebeurd is, is de deur naar 'onderhandelingen niet geslo ten", zegt een representant van de opstandelingen in Time. De VS hebben voor het eerst con tact met soennitische strijders. Die keren zich vooral tegen de grote invloed die voormalige politieke ballingen nu in het politieke proces hebben. De re bellen steunen de omschake ling naar een democratie, maar dringen aan op een tijdschema voor het vertrek van de Ameri kanen uit Irak. Blauwhelmen van de VN zouden hun plaats kunnen innemen. Aan de 'dialoog' nemen geen radicale islamitische strijders deel, zoals die van Abu Musab al-Zarqawi, de leider van al- Qaeda in Irak. Die dreigen re bellen die met de Amerikanen overleggen, te vermoorden. Een ander obstakel is de toekomsti ge Iraakse regering. Een grote kanshebber voor het premier schap, Ibrahim al-Jaafari van de Dawa-partij, heeft al laten we ten weinig te voelen voor over leg met de oude Saddam-ge- trouwen. Opstandelingen hebben in het weekeinde opnieuw tientallen mensen gedood. Vooral zater dag tijdens de viering van as hura waren de rebewn actief. Toen vielen er bij aanslagen ze ker veertig doden en raakten meer dan honderd mensen ge wond. Vorig jaar stierven tij dens de viering van het religi euze feest 170 mensen door ge weld. Op ashura herdenken de sjiieten de dood van imam Hussein. De zwaarste aanslag had plaats bij een sjiitische moskee in de wijk Khadamiya van de hoofd stad Bagdad. Hierdoor vielen negentien doden en 41 gewon den. Een man met een vest vol. explosieven blies zichzelf op in een bus. In de heilige stad Kar- bala, waar op het hoogtepunt van ashura honderdduizenden sjiieten samenkomen, bleef het in tegenstelling tot vorig jaar re latief rustig. Er golden strenge veiligheidsmaatregelen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5