Traditionele vereniging in zwaar weer GESPREK VAN DE DAG Dine with the Dutch: haal eens een toerist in huis Kleuterterreur DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Met de gejaagdheid van iemand met een missie duwt hij me bij de voordeur een beduimeld rekenschrift in de hand en hijgt, op het sombere toontje van de voor zitter van het Fonds Slachtofferhulp: „Ik ga meteen naar Martijn. Die is op het schoolplein he-le-maal in elkaar geslagen.En weg vliegt hij, het pleintje voor ons huis over, doof voor degene die hem vanuit de deuropening naar de overkant loodst met mededelin gen als 'Pas op voor die bus!', 'Kijk uit voor die fietser!' en (eenmaal veilig aangekomen) 'Doe je jas dicht!'. Die iemand loopt hoofdschuddend naar binnen, ter wijl hij de mededeling 'he-le-maal in elkaar geslagen' nog eens herkauwt. Wat verwacht je ook, in een sa menleving waarin kranten hun voorpagina's openen met de kop 'Kleuters meppen er flink op los'. Twee uur later krijg ik'O, goed hoor'als antwoord op de vraag hoe het nu met Martijn gaat en blijkt het buitenproportioneel geweld zich te hebben beperkt tot het aan de arm ronddraaien van het slachtoffer, waarna deze met zijn hoofd een boom raakte. Ook niet goed te praten, natuurlijk, maar daarbij houd ik in mijn eigen (momenteel nog ongeschonden) achter hoofd (a.) het gegeven dat Martijn zelf ook geen lie verdje is, (b.) dat mijn zoon (8) zich in het verleden meermalen bij mij over Martijn heeft beklaagd en (c.) ik vermoed dat het bij de ouders van Martijn over mijn zoon niet anders is. De vijandigheden leiden er in elk geval nooit toe dat Martijn de dag na een esca latie van een onderling conflict niet bij ons-op zolder achter de computer of voor een doos Lego kan wor den aangetroffen. En datzelfde geldt voor jasper, Je roen, Berend of hoe die andere agressors allemaal ook mogen heten. Tot zover de uitkomsten van mijn eerste, officieuze onderzoek naar de strijd om de sociale dominantie op het schoolplein. Toegegeven, het is minder groot schalig dan het onderzoek naar agressie bij kleuters dat de afgelopen periode onder 1100 kinderen uit 84 klassen van 51 basisscholen is gehouden, maar ik be twijfel of de uitkomsten veel zullen Verschillen. Uit het officiële onderzoek blijkt namelijk ook dat ieder een in een kleuterklas wel eens dader of slachtoffer van fysiek geweld is. Maar hierna lopen mijn theorieën en de conclusies van de onderzoekers uiteen. Volgens de wetenschap maken geweldsincidenten on der kleuters deel uit van een gevecht om de sociale dominantie. Zodra de pikorde in een klas is bepaald, wordt dat minder, waarna het geweld in de brug klassen weer oplaait, totdat ook daar de structuur weer is bepaald. Dat lijkt in tegenspraak met een stu die van Onderzoéks- en adviesbureau C&T-scholen- marketing waaruit blijkt dat slechts 3 procent van de brugklassers niet overweg kan met klasgenootjes en dat - als er gepest wordt - het vooral de leerlingen uit hogere klassen zijn. Vandaar wellicht dat de voorpa gina's afgelopen week focusten op een ander opmer kelijk feit uit dit onderzoek: namelijk dat 40 procent van de brugklassers na een lange schooldag 'best moe' Reageren? column@dickvanderplas.nl Muziekproducent PHIL SPECTOR moet zich dit najaar voor een Ameri kaanse rechtbank verantwoorden wegens de mogelijke moord op een actrice. Lana Clarkson was in febru ari 2003 dood aangetroffen in Spectors huis. De 64-jarige produ cent, bekend geworden door zijn Wall of Sound-opnametechniek, werd in het najaar van 2003 aange klaagd wegens de moord op de ac trice. Na het betalen van een borg som kwam hij weer vrij. Spector heeft altijd volgehouden dat de blondine zich door het hoofd had geschoten. Spector werkte onder andere samen met The Beatles, The Righteous Brothers, Elvis Presley en Bruce Springsteen. Voetbalster DAVID BECKHAM en zijn vrouw, voormalig Spice Girl Vic toria, hebben een DERDE ZOON ge kregen. De baby, Cruz, werd gebo ren in Madrid waar Beckham voet balt bij Real. De Beckhams hebben al twee kinderen, de 5-jarige Brook lyn en 2-jarige Romeo. Het huwelijk tussen de twee kwam vorig jaar on der druk te staan na berichten dat Beckham een relatie zou hebben ge had met zijn Nederlandse persoon lijk assistente Rebecca Loos. Beek- ham heeft de verhalen altijd ont kend. Slechte mondgeur is een VER KRACHTER in de Amerikaanse staat Massachusetts noodlottig ge worden. Het slachtoffer wist onmid- delijk dat de gemaskerde man haar werkgever moest zijn, meldden Amerikaanse media gisteren. De man was de woning van de vrouw binnengedrongen en had haar onder bedreiging van een mes gedwongen tot geslachtsgemeenschap. Na de daad stapte de vrouw naar de poli tie, die de verkrachter snel wist op te sporen. Uit een DNA-test bleek dat de baas van het slachtoffer in derdaad de dader was. De zwarte acteur DENZEL WAS HINGTON gaat de rol van de Ro mein Brutus spelen in Julius Caesar van William Shakespeare. De pre mière is op 3 april in het Belasco Theatre op Broadway in New York. Dat meldt de internetsite van de New Yorkse theaterwereld. JULIUS CAESAR is al meer dan vijftig jaar niet te zien geweest in theaterpara dijs Broadway. Hollywood-zwaarge- wicht Washington speelt er voor het eerst sinds 1988 weer een toneel rol. Julius Caesar, die wordt ver moord door onder anderen Brutus wordt vertolkt door William Sadler. De regie is in handen van Daniel Sullivan. Foto: Reuters Popster Madonna is een rechtszaak begonnen tegen haar KUNSTADVI SEUR. Volgens de zangers is consul tant Darlene Lutz haar 265.000 dol lar (200.000 euro) schuldig voor een schilderij dat de adviseur heeft ver kocht. Lutz zou zich niet hebben ge houden aan een overeenkomst die beide vrouwen hadden gesloten, al dus de woordvoerster van Madonna. Zij gaf geen details over de titel van het schilderij. Buitenlandse gasten kunnen bij Amsterdam mers thuis echt Hollands eten: 'Dine with the Dutch'. Redactrice Silke Wortel - Duitse - nam de proef op de som. Ik zal eerlijk zijn: de Nederlandse keuken is in Duitsland niet beroemd: pannenkoeken, hagelslag en vla - dat zijn de enige typische dingen die ik ken. Maar een heel diner? „Vergis je niet. We hebben veel te bieden, hoor!" Michiel Schulte, zijn vrouw Susan- ne, Kiki (2) en Lola (vijf maanden) zijn van avond mijn gastheren en -vrouwen. Zij doen mee met Dine with the Dutch - één keer per maand nodigen ze toeristen uit om bij hen thuis te eten. „Nederland is meer dan tulpen, molens, hoeren en hasj," vindt Michiel, „en dat wil len we onze gasten graag tonen." Hun wo ning op de Oude Waal is ook zo'n typisch pand waar je als buitenlandse grachten wandelaar een beetje jaloers naar kijkt. En nu zit ik er binnen! Het voorafje: Hollandse haring. Michiel legt zijn hoofd in zijn nek. Langzaam laat hij de haring in zijn mond verdwijnen. „Zo gaat dat!" Nederlands eten voor beginners. Mmm. Terwijl we bij een glaasje wijn kletsen en vertellen over wie we zijn en wat we doen, staat Michiel achter de potten. „Dat is toch spannend, hoor. Je krijgt mensen in je huis met geheel andere achtergronden en ver halen." Hij legt uit wat er traditioneel in Nederland op tafel komt: aardappelen, vlees en groente. Vanavond in de vorm van boerenkool, rookworst, speklapjes, augurk jes, uitjes, piccalilly, jus. Maar hoe kom je erop om wildvreemde Michiel Schulte kookt Hollandse pot. Vrouw Susanne en baby Lola kijken toe. Foto: GPD mensen je woning binnen te laten? „Ik vind het altijd leuk mensen te leren kennen en sinds we twee kinderen hebben, gaan we niet meer zo vaak uit - dus is dit een perfec te oplossing." Michiel en Susanne zijn door hun banen bij een vliegtuigmaatschappij zelf vaak in het buitenland. „En we hebben eigenlijk altijd leuke ervaringen gehad. Er zijn overal interessante mensen." Welke gasten naar hen toekomen, bepaalt Wendy Veenhoven, de initiatiefneemster van Dine with the Dutch. „Ik heb het idee uit Denemarken. Daar was ik zelf bij een stel te gast. Het was zo'n gezellige avond!" Dus besloot ze Dine with the Dutch in Am sterdam op te zetten. Zeventien gastgezin nen heeft ze inmiddels in haar bestand. „Jonge stellen, oudere mensen, soms met kinderen - dus van alles wat." Niet alleen de kookkunst van de gastheren en -vrou wen moet in orde zijn, er zijn ook nog an dere eisen: „Het moeten nieuwsgierige mensen zijn die ook zelf leuke verhalen over Amsterdam en Nederland kunnen ver tellen. En ik vind het belangrijk dat ze mooi en verzorgd wonen - de bezoeker komt dus een echt Nederlands huis binnen." Wie zich als gast op www.dinewiththe- dutch.nl aanmeldt, geeft aan waarom 1 naar Amsterdam komt, wat zijn interej zijn, 'en ook zijn desinteresses'. „Want heb je eraan als iemand de hele avond iets vertelt waar je niets mee hebt." Pa persoon kost een 'Dutch dinner' vijftig ro, voor kinderen is het 25 euro. Wanneer Veenhoven twijfelt of iemand echt kan koken, komt ze bij het toekon ge gastgezin gewoon aan tafel praten,! een lekker etentje. „Dan kan ik het zelf proeven." Michiel en Susanne willen graag kokei voor toeristen tussen de 25 en veertig j 'het liefst mensen met andere hobby's de onze, want anders wordt het toch s Als het klikt, moet de ontmoeting niet het toetje eindigen. „Misschien doen\ dan samen nog een ronde over de wal Of we geven tips: waar ga je morgen n toe? Deze expositie of dit museum zou jullie interessant zijn." Ook de taal is natuurlijk belangrijk. All gastgezinnen spreken ten minste Engi Duits - Michiel en Susanne hebben oc Frans en Zuid-Afrikaans in hun repert „En natuurlijk ook nog andere maaltij dan boerenkool", zegt Michiel lachem Na het eten even bijkomen met een le kopje koffie. En dan nog cake. Grootm ders cake, legt Susanne uit. Het komti uit de oven, heerlijk. Na vier uur lekker praten en eten ben Duitse gast, voldaan en overtuigd: er i meer in Amsterdam dan tulpen en h^ slag. Silke Wortel De vrouwenvereniging wordt met uitsterven bedreigd, net als andere traditionele clubs in Nederland. Mensen voelen er de laatste tien jaar minder voor om zich aan te sluiten bij de plaatselijke PvdA-af- deling of kerkelijke organisaties, waar verlangd wordt dat leden ge regeld opdraven voor vergader avondjes en lezingen. „Het is wach ten op nieuwe vormen van solidari teit." Glunderend van trots wijst voor zitter Lijdie Verdoold naar de klapdeur van feestzaal De Stolp. Tussen struise vrouwen met grijze hoofden stapt de blonde Nicoline Fredrikze binnen. Met haar 26 jaar is ze een opvallende verschij ning op de jaarvergadering van de Stolwijkse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. Nieuwe leden zijn al schaars, maar zulke jonge leden zijn een zeldzaamheid, weet Verdoold maar al te goed. Al een jaar of vijf schuift Nicoline op de maandelijkse ledenavonden aan bij de tafel waar haar moeder, oma en hun op leeftijd zijnde vriendinnen zitten. Vanavond wordt het jaarverslag doorgeno men en krijgen tien jubilarissen een oorkonde vanwege hun 40-, 45- of 50-jarig lidmaatschap. Op een podium staan tientallen keu rig ingepakte cadeautjes te wach ten om tijdens de afsluitende bin go te worden verdeeld. Beschroomd praat Nicoline over haar lidmaatschap. „Mijn oma en moeder zeiden: 'Ga een keer mee'. Waarom ik ben gebleven? Ik leer van de thema-avonden, zoals over de Nierstichting." Haar aan wezigheid is niet vanzelfsprekend, beseft ze. „Bij jonge mensen is de bond taboe. Ze lachen je uit als je zegt dat je lid bent." De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen/Vrouwen van Nu verkeert in zwaar weer. Net als bij andere vrouwenorganisaties, zo als de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, daalt het aantal leden schrikbarend. Het zijn de maatschappelijke organisaties die het afgelopen decennium de zwaarste verliezen hebben gele den: 33 procent van de leden is verdwenen, zo blijkt uit onder zoek door Joep de Hart van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Maar de vrouwenclubs staan niet alleen. Veel traditionele organisa ties zagen leden weglopen, vooral degene die hun bestaansrecht ba seren op de regelmatige ontmoe tingen van leden in clubgebouw of verenigingshuis. Bovendien zijn de nog wel aanwezige leden minder bereid zich in te zetten als vrijwilliger, concludeert De Hart. Clubs zullen uiteindelijk het lood je leggen als ze geen vrijwilligers meer kunnen vinden die het werk moeten verrichten, constateert hij. Voor de maatschappij is het ook een verlies: als verenigingen leeglopen, verliezen burgers hun onderlinge betrokkenheid en zul- Bingo-avond voor Plattelandsvrouwen in Stolwijk. De rouwenvereniging wordt met uitsterven bedreigd, i tal van andere traditiionele clubs in Nederland. Foto: GPD len ze minder vaak de bereidheid tonen zich voor een ander in te zetten. De Hart: ,,Als je elkaar elke zondagmiddag ontmoet, vraag je wat makkelijker of iemand iets voor het parochieblad schrijft, of dat iemand een bosje bloemen naar dat zieke lid wil brengen." Valt de Nederlandse maatschappij uit elkaar als het verenigingsleven Alleen nog lid van een sportclub In Nederland staan bij de Kamers van Koophandel meer dan 250.000 stichtingen en verenigingen ingeschreven. Bij het onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau waren 75 grote maatschap pelijke organisaties betrokken, die elk minstens 50.000 leden of do nateurs hebben. Vanaf de jaren zeventig nam de organisatiegraad van Nederlanders toe, maar dat stagneerde begin jaren negentig. Sindsdien is er sprake van een teruggang. In 2003 bleek achttien procent van de Nederlanders bij geen enkele organisatie aangeslo ten te zijn, ook niet bij sport- of recreatieverenigingen. Ruim veertig procent was nog aangesloten bij één organisatie, en bijna nog eens veertig procent bij meerdere. Vooral het percentage van mensen die aangaven alleen lid te zijn van een recreatieve vereniging, dus voor sport of hobby, steeg. Veel organisaties vergrijzen: het aandeel 65- piussers steeg sinds de jaren tachtig. - toch het cement van de samen leving - afbrokkelt? De Hart denkt van niet. „Het is alleen wachten op nieuwe vormen van solidari teit. Die komen ook. In Amerika zie je dat al. Daar komen mensen bij elkaar in leesclubjes, bijbel groepjes, therapieclubs. Mensen gaan volstrekt informeel, zonder vereniging met bestuur er boven, bij elkaar zitten." De situatie bij de katholieke vrou wenvereniging ZijActief is type rend voor de trend die De Hart schetst. De club telt duizenden le den minder dan tien jaar geleden en de overgebleven leden zijn moeilijker warm te krijgen voor actieve deelname, bevestigt ma nager Joke Renckens. „Sommige leden zijn gewoon te oud gewor den om naar een bijeenkomst te komen. Sommige afdelingen zijn opgeheven omdat niemand meer in het bestuur wilde." Bij enkele lokale afdelingen van Passage, de protestants-christelij ke evenknie, is al afgestapt van het ouderwetse zevenkoppige be stuur om al het regelwerk n daan te krijgen. Directeur li Ludikhuize: „Taken worden meerdere groepjes vrouwer deeld. Zo kost het minder ti Vroeger was het vanzelfspre dat je een bestuurstaak op j als je lid was, maar met die zelfsprekendheden van vroi leven we niet meer." Onder de kroonluchters in i van De Stolp, achter een ko thee dat rust op een door b leden geborduurd tafelkleei wachten Ria Blok (52) en Ai den Oever (54) tot de bingo gint. Zo'n dertig jaar al zijn en trouwe bezoekers van d< den. Ze hebben de tijd nog gemaakt dat busreisjes van bond zo populair waren da moest worden geloot wie m mocht. „Maar dat is al een j tien niet meer zo", weet Ria bestuursfunctie op zich nei ook voor dit trouwe lid heel re koek. „Oh nee. Er gaat zó tijd in zitten. Het is prachtij niets anders om handen he Chinees gezegde Sla nooit met een bijl een vlieg van het voorhoofd van je beste vriend Egyptische chirurgen hebben vrij dag en zaterdag een hoofd verwij derd van een baby die met TWEE HOOFDEN was geboren. Volgens de directeur van het kinderzieken huis in Banha is de 15 uur duren de operatie 'volledig geslaagd'. Het meisje van 11 maanden oud, Manar, had een tweede hoofd dat aan haar schedel was vastgegroeid. Het hoofd had twee ogen, een neus en een mond, maar had geen ver binding met de organen. Volgens de artsen komt een dergelijke VER GROEIING zeer zelden voor. Het meisje is de helft van een tweeling. Haar zusje is zonder vergroeiing ter wereld gekomen. Fotos: Reuters. Los van de paar notoire pestkoppen die je in elke klas wel aantreft, heb ik de onvriendelijke beje gening van kleuters onderling altijd ver klaard uit het gegeven dat je op jongere leeftijd nu eenmaal makkelijker com municeert met je handen dan met je mond. Zoals ook de gewoonte om te gaan huilen als je iets nodig hebt (zoals je die onder zuigelin gen wel aantreft), bij het klim men der jaren verandert in het vragen om iets (eten, drinken, mag ik naar bed, want ik heb slaap). Maar dat was voordat de weten schap aantoonde dat ik deel uit maak van een samenleving waarin de strijd om de sociale dominantie al in de luiers begint. In zo'n sa menleving heeft het kabinet nu besloten om het uitdelen van de pedagogische tik in het wet boek van strafrecht op te ne men. Me dunkt dat elke ouder van een wild om zich heen meppende kleuter-agressor zich voor de rechtbank met succes kan beroepen op noodweer.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2