SERVICE f I 8 SPEURDERS 7 Koel slot zachte winter Dé oplossing voor uw zoektocht! Kruiswoord-min-een HDC160 maandag 2i februari 200 CD VAN DE DAG n t Genre: jiddische folk/klezmer Nikitov Amulet Chamsa Records CD001 De eerste de beste solo die violist Jelle van Tongeren neemt in Sha Shtil is al adembenemend in zijn frasering. Die solo wordt prompt beantwoord door Adam Good op akoestisch gitaar - met twee handjes vol gebroken akkoorden. De kwaliteit ligt er bij het half Haarlemse/half Amerikaanse kwartet Nikitov duimendik bovenop. Zo wordt jiddische volksmuziek zelden gespeeld: met het hart op de goede plaats en met een innemende manier van presenteren. Zelfs het door The Andrew Sisters grondig verklooide Bai MirBistu Sheyn komt bij zangeres Niki Jacobs op een vriendelijk-besliste manier uit de strot. Zij vormt dan ook het warm kloppend hart van de band die dit album in Brooklyn mocht opnemen. Door de inti miteit van dit viertal - bassist Jason Sypher gooit er rustig een stuk je slappin'bass in - klinken de cross-culturele uitstapjes naar klez- mer, slavische en balkanstijlen natuurlijk. De fris van de lever ge speelde traditional Bessarabyanka en het weemoedige Az der Rebe (over wat er gebeurt als de rabbi danst) vormen poeltjes van nau welijks ingehouden vreugde. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Goede doelen Nationale jaaruitgave Goede Doelen Gids Samenstelling VFI Uitgeverij Lenthe Publishers Prijs: 12,50 Na de grootschalige 555 actie nog wat geld over voor andere goede doelen? Zo ja, welke? Menig potentieel donateur zal vanwege het reusachtige aanbod door de bomen het bos niet meer zien. Voor degenen die op zoek zijn naar een bestemming voor hun geld, is de onlangs verschenen Goede Doelen Gids een absolute aanrader. Hierin zijn maar liefst 259 instellingen opgenomen, allemaal lid van de VFI (brancheorganisatie van goede doelen) en ook voorzien van een CBF-Keur of een CBF-Verklaring van geen bezwaar. Inge wikkelde termen, die er in het kort op neerkomen dat de donateur de garantie krijgt dat het geld goed wordt besteed. Het boek is voorzien van een uitgebreide uitleg over de notariële en fiscale as pecten van schenken en ook nalaten. Dit wordt gevolgd door 108 portretten van instellingen. Compleet met een paspoort waarin onder meer het aantal leden, vrijwilligers, aandachtsgebieden, re sultaten en toekomstplannen staan. Om er zeker van te zijn de ge kozen instantie niet alleen betrouwbaar is, maar ook een doel steunt waar je als donateur de meeste affiniteit mee hebt. KOKKERELLEN Kropsla met knolselderij en Roquefort Voorgerecht voor 2-3 personen HET WEER door Jan Visser Een winterse luchtdrukverdeling alleen is niet ge noeg om, laten we het bescheiden houden, de jeugd op schaatsen te krijgen. Onvoldoende kou in het achterland en wolkenvelden die de nachtelijke uit straling afremmen, lijken de kou deze week parten te spelen. Waar het op het Europese vasteland niet aan ontbreekt is sneeuw. Zo ligt er Berlijn ongeveer 5-10 centimeter, heeft Warschau een sneeuwdek van 19 en Moskou zowaar 46 centimeter sneeuw. Merkwaardig is dat door de lagere temperaturen tij dens deze slotweek van de meteorologische winter, we straks twee koude wintermaanden in de boeken mogen bijschrijven (december/februari) maar dat de winter als geheel te zacht uitvalt. De gemiddelde wintertemperatuur in De Bilt bedraagt momenteel 4,0 graad, het langjarig gemiddelde is 3,3. Restanten van een opvullende depressie veroorza ken vanochtend vrij veel bewolking waaruit plaatse lijk wat neerslag (hoofdzakelijk sneeuw) kan vallen. Vanmiddag klaart het waarschijnlijk op en komt de temperatuur uit op een graad of 4. De wind is meest matig uit richtingen oost en noordoost. Tussen krachtige hogedrukzone van Rusland via Scandina vië naar het IJslandse en lagedruk boven het zuiden van Europa, nemen de drukverschillen morgen toe. Aan de kust en op het IJsselmeer gaat het krachtig uit het noordoosten waaien. De noordoostenwind voert koude continentale lucht aan. In de nacht en ochtend vriest het enkele graden, dinsdagmiddag wordt het een graad of 2. Verder wolkenvelden en kans op wat sneeuw, hier en daar klaart het ook eni ge tijd op. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er winterse buien gevallen. Vooral gisteren kwam het plaatselijk tot sneeuw, ware vlokkenbundels met een doorsnee tot wel 5 centimeter deden om 9 uur in Zaandam een sneeuwdekje van 2 centimeter ontstaan. In Hoofddorp viel 4 mm regen, sneeuw en hagel: de maximumtemperatuur kwam daar dankzij opklarin gen op 5,3 graad. Zaterdag waren de temperaturen hoger: Soesterberg mat 6,5 graad. Tenerife W fT Yentura Gran Canaria <^5 O O Ö- Vd Odd ooj> zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Geblancheerde knolselderij is het voornaamste bestanddeel van een salade die u naar believen kunt uitbreiden om er op die manier een maaltijdsalade van te maken. Schep er, vlak voor het opdienen, 75 gram gebroken walnoten door of schik in parten gesneden hard gekookte eieren rondom de salade. Ook kunt u de onder stro mend koud water ge spoelde gekookte maïskorrels uit een potje of blikje door de knolselderij scheppen. En daarmee opent u een weg voor toevoe gingen met verschil lende soorten gekook te peulvruchten zoals linzen, witte en bruine bonen. Heel opvallend wordt een dergelijke salade wanneer u aan de knolselderij gesnipperde bosuitjes en jonge kapucijners (Veldertjes) toe voegt. Ingrediënten 1 krop (boter)sla; 1/2 selde rijknol, schoongemaakt ca. 250 gram; 1 eetl. limoen- of citroen sap; zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. (zonnebloem) olie; ca. 75 gram Roquefort of andere blauw geaderde kaas; 3 - 4 eetl. crème fraiche; 1/2 theel. geraspte limoen- of ci troenschil; 2 theel. fijngesneden bieslook. Bereiding Maak de sla schoon. Spoel de bladeren enkele malen in ruim koud water. Maak ze daarna zo droog mogelijk (slacentrifuge). Scheur de bladeren in kleine stukjes en neem de dikste ner ven weg. Boen de selderijknol onder stromend koud water schoon. Snijd de selderijknol in 3 - 4 dikke plakken. Schil de plakken en spoel ze onder stro mend koud water. Maak de plakken droog met keuken papier en rasp ze op een (zeer) grove rasp. Breng in een pan met dikke bodem 3/4 liter water aan de kook. Voeg limoen- of ci troensap toe en roer er 2 theelepels zout en de olie door. Voeg de ge raspte selderijknol toe. Roer alles krachtig door. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Neem dan de pan van het vuur en laat de knolselderij in het kookvocht koud worden. Laat de knolselderij daarna in een bolzeef uitlekken. Wrijf de helft van de Roquefort door een fijne zeef. Vermeng de nu verkregen puree met crème fraiche en roer er geraspte li moen- of citroenschil door. Voeg naar smaak zout en/of pe per toe. Presentatie Verdeel de sla als bedjes over de borden. Schep de uitgelekte knolselderij er in het midden op. Schep de saus er over en bestrooi de gerechten met de verkruimelde rest van de Ro quefort en de bieslook. Hans Belterman STRIPS PUZZEL VERKEERSCONTROLE S De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A15 tussen knooppunt Deil en knooppunt Valburg en A12 tussen het prins Clausplein en knooppunt Gouwe. Vandaag wordt er ook gecontro leerd op de A7 bij Drachten en de Al2 bij Bunnik. Morgen: Al2 bij Arnhem en op de A58 bi Roosendaal. DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck vous&rJs HÈ/O STo/op VAT AJier ÏAJ HU/o ïAJreöKATiecuRSUseoEK, HET LESJE "AHBOVJE BOf^B/O." (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat ui j. ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar in moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Verlichtingsmiddel; 4. vel; 7. bestuurde 9. familielid; 11. vogelverblijf; 12. ton; 13. kelner; 15. \8t 16. vis; 18. doorgang; 19. feestkleding; 20. gereedschap 22. tapijt; 25. plek; 27. vrouwelijk dier; 28. schrijfgerei; voermiddel; 31. asvaas; 32. prijs; 34. hemelgeest; 35. si gjj Verticaal: 1. Nageslacht; 2. bloeiwijze; 3. teken; 4. ken g( 5. deel van een fuik; 6. deel van een dier; 8. kleur; 10. jfd 12. fout; 14. veerkracht; 15. speelgoed; 17. rustig; 18. b>er 20. kudde dieren; 21. roem; 23. ik; 24. sollicitant; 26. 0 29. dierenverblijf; 30. rijstdrank; 32. bron; 33. dwaas. joii Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Jet; 5. oir; 7. sjouwen; 10. Ie; 12. end; 14. cu 15. Aral; 17. ugli; 19. Io; 20. be; 21. zorg; 23. ikat; 25. el; 26. J 28. re; 31. terreur; 33. hes; 34. lijn. g Verticaal: 2. Es; 3. tja; 4. ruin; 5. oef; 6. in; 8. slagzee; 9. Iuii tyjf 11. er; 12. éloge; 13. dubio; 14. cl; 16. air; 18. gek; 22. ol; 24 j 27. garf; 29. les; 30. tul; 31. te; 32. rij. de ne, A ,sve

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24