Kuijt voor Feyenoord onmisbaar SPORT 3 AZ moet koploper PSV en titelaspiraties laten gaan Hiddink ergert zich aan 'coma-kwartier' ivert kopt ilsea uit ertoernooi k door hdoek in egenheid Spits leidt ploeg naar zege in Utrecht Alkmaarders komen tegen Roda JC niet verder dan 1-1 gelijkspel PSV'ers slaapwandelend naar zege op NEC Mare Overmars heeft vertrouwen in Go Ahead Kaartje helpt hersenletsel bij voetballers herkennen lyier: arbiters ar bordeel - Scheidsrechters in voetbal zijn niet al- met geld omgekocht, maar andere wijze. Voormalig Robert Hoyzer, Duitse omkoop- hdaal, heeft volgens het folad Der Spiegel tegen jus- Lerteld dat functionarissen arbiters voor een jtrijd meenamen op bor- fezoek. Hoyzer, die sinds vastzit, zou minstens geval hebben ge- Naar eigen zeggen [hij echter weet van veel van dergelijke voorvallen, stelt dat het tot twee erug voor clubfunctiona- h'normaal' was om een ar mee te nemen naar een tel. enoord geeft Stee niet vrij rdam - Feyenoord wil niet rerken aan een vertrek van opleidingen Henk van aar stadgenoot Sparta. De ïalige trainer van AZ en lior kan op het Kasteel ree- of driejarige verbinte- hoofdcoach tekenen, tee heeft zelf naar buiten cht dat hij bij Sparta de ;er van Mike Snoei kan n. Volgens Mark Wotte, sch directeur van Feyen- ïoudt de club Van Stee aan zijn contract, dat tot 2006 loopt. „Feyenoord ir geen behoefte aan om ten een jaar naar een e hoofd opleidingen te zei hij zaterdag. :elona loopt ip Real Madrid ona - Barcelona heeft za- in de Spaanse competi- belangrijke slag gesla- i ploeg van trainer Rijk- on dankzij doelpunten co met 2-0 van staart - teal Mallorca. Concur- ial Madrid ging op eigen ideruit tegen Athletic Bil- 2. Daarmee liep de voor van de Catalaanse lijst- rder op tot zeven pun- ïl Madrid leed de eerste tag onder de nieuwe Luxemburgo, die eind ar in Madrid aan de slag Koninklijke won met iliaan zeven competitie- rij, voordat Bilbao ram. maandag 21 februari 2005 /anp/rtr - Geen dubbel elsea dit seizoen in En- Met een prachtige kop- mper vier minuten vol- itrick Kluivert gisteren lis over de lijstaanvoer- de Premier League. Het dit ene doelpunt in de d tussen Newcastle en Chelsea in de vijfde an de FA Cup. ol wist zijn Tottenham gisteren niet langs eer eclub Nottingham Fo- lodsen (l-l).Ook Burn- de eerste divisie pres et een tweede wedstrijd I aart) af te dwingen te- team uit de Premier Het bezoekende Black- ivers werd op 0-0 ge- (uder Manchester Uni- uit bij Everton met 2-0. Sar strandde met Ful- uitwedstrijd tegen Bol- j iderers ging met 1-0 Leicester City, met De Vries in de basis, de volgende ronde - n uitoverwinning op Athletic: 1-2. Sout en Brentford (tweede loeten hun duel over- ploeg uit de Premier wam thuis niet verder ij rim/anp - Een span- t een racistische tekst EFA-bekerduel woens- met Auxerre heeft dagen in ver- gebracht. In de Arena 4 tijd een kwetsende Ret Frans over de Afri- Kalou (ex-Fey- lezen. pt door onder meer [deren van videobeel- %kers van de discrimi- ('Kalou in een te achterhalen craffen. leeft vrijwel niemand hkte spandoek gezien, t snel weer werd ver- Aaarschijnlijk door de „Het Franse pers- eeft echter een foto kst gemaakt en daar- rize zaak gaan leven", woordvoerder van ir^e Franse media is er icht aan besteed." door Hans Leber utrecht - Feyenoord kan niet zonder Dirk Kuijt. Voor Foeke Booy, de trainer van FC Utrecht die zijn ploeg gisteren vanaf de tribune met 0-2 van Feyenoord zag verliezen, staat het vast: „Kuijt weghalen bij Feyenoord, dat is koppensnellen." Booy heeft bewondering voor de mens en de speler. „Hij weet al tijd ruimte te vinden en is niet alleen op het veld belangrijk. Dirk heeft de band niet om, maar is in feite aanvoerder van Feyenoord." In het seizoen 2002-2003 speel de Kuijt in de spits bij Utrecht, dat dat jaar voor het eerst werd getraind door Booy. De speler was ooit door Utrecht uit Kat wijk geplukt, debuteerde in 1998, en was in het jaar onder Booy clubtopscorer en pu bliekslieveling. Twee seizoenen later zijn een prachtige pass over de verdedigers heen, fraai in één keer uit lucht afgerond door Romeo Castelen, én een doelpunt van Feyenoorder Kuijt diens oude club te machtig. Hij evenaarde dit seizoen met twintig goals al zijn oude record dat hij zowel bij Utrecht als bij Feyenoord haalde. Foeke Booy ziet de wedstrijd vanaf de perstribune, met naast zich Utrechts nieuwe technisch manager Arno Pijpers. 'Grof en beledigend taalgebruik' in de bekerwedstrijd tegen NAC le- Uilenberg: "Wat Booy doet mag' Een geschorste voetbaltrai ner mag contact hebben met de bank via iemand naast zich op de tribune. FC Utrecht-coach Foeke Booy, die dat gisteren deed tijdens de wedstrijd tegen Feyen oord (0-2), handelde daar mee niet in strijd met de re glementen. Dat zegt technisch coördina tor scheidsrechterszaken van de KNVB, Jaap Uilenberg. „De schorsing geldt alleen voor de activiteiten vanaf de bank Het is bekend dat ge schorste trainers via com municatiemiddelen contact met de bank hebben. Dat wordt ook helemaal niet ge controleerd." Ook woordvoerder betaald voetbal Frank Huizinga van de KNVB ziet geen proble men. „Het gebeurt vaker zo. Zolang de trainer de spelers niet direct begeleidt, is er niets aan de hand." verde de trainer een schorsing van twee wedstrijden op, waar van één voorwaardelijk. Wat ie precies tegen de scheidsrechter zei die wedstrijd? „Stelletje ei kels", geeft Booy toe. „Maar als je daar ook al voor wordt ge schorst..." EREDIVISIE Romeo Castelen scoort met een boogbal voor Feyenoord. Links FC Utrecht-speler Alje Schut. Foto: ANP/Ed Oudenaarden De coach heeft een brief van de KNVB bij zich. Daarin staat dat hij gedurende de wedstrijddag niet als 'trainer of coach mag fungeren' of andere 'begelei dende functies' mag uitoefe nen. Op de tribune opmerkin gen over het spel maken, mag dus wel. „Ricky (Kruys, red.) moet verder inschuiven, dan krijgen we meer ruimte." Waar na Pijpers, in directe verbinding met de Utrecht-bank, contact zoekt: Ricky moet verder in schuiven" In de tweede helft wordt het Booy te gortig. Na de opmer king dat Prince Rajcomar beter voor Kruys kan spelen, volgt een kort onderhoud van Pijpers met de bank en wisselt assis tent-trainer John van Loen Kruys voor Rajcomar. Booy denkt niets tegen de re gels te doen. „Ik mag toch wel opmerkingen maken? Dat die door iemand anders worden gehoord, tja..." De opstelling had hij sowieso al op zaterdag met de groep besproken, even als de wedstrijd als geheel. „De schorsing geldt toch alleen voor de wedstrijddag?" Het mag allemaal niet baten. Zijn ploeg begint nog wel goed aan de wedstrijd, maar wordt na tien minuten verrast door het doelpunt van Castelen. Als bijna een kwartier na rust Kuijt de 0-2 hard binnenschiet nadat Utrecht-doelman Joost Terol een kopbal van Karim Saidi niet onder controle krijgt, is het voorbij. Feyenoord-trainer Ruud Gullit is tevreden. Zijn ploeg bleef na de zware UEFA Cup-ontmoe ting met Sporting Lissabon fy siek overeind. En eerder in het seizoen kreeg hij thuis nog met 3-0 klop van Utrecht. Gullit: „In het verleden hadden we dingen kunnen voorkomen als we de mensen hadden gehad die we nu wel hebben." Die cryptische woorden slaan vooral op verdediger Cory Gibbs, die in de defensie vrijwel foutloos speelde. Maar ook ver dedigende middenvelder Pa trick Paauwe, als laatste man voor de winterstop door Gullit nog publiekelijk bekritiseerd en uiteindelijk gepasseerd, krijgt een compliment. „Paauwe voelt zich steeds beter in zijn rol, hij doet het goed." Donderdag wacht Feyenoord in de Kuip de return tegen Sporting Lissabon, zonder extra averij qua blessu res. FC UTRECHT: Terol; Cornelisse; Di Tomasso. Schut en Braafheid; Kruys (73. Rajcomar), Keiler (46. Tiendalli), Somers en Van den Bergh; Douglas en Mols (76. Van de Haar). FEYENOORD: Lodewijks; Zuiverloon, Saidi, Gibbs en Basto; Castelen (81. Ono), Hofs, Paauwe en Goor, Kuijt en Lazovic (81. Kalou). PSV - NEC 4-1 (2-0). 21. Park 1-0, 45. Beasley 2-0, 55. Boutahar 2-1, 70. Vennegoor of Hesselink 3-1, 77. Ooijer 4-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toe schouwers: 30.800. Gele kaart: Van der Doelen. Denneboom (NEC). FC Utrecht - Feyenoord 0-2 (0-1). 10. Castelen 0-1, 57. Kuijt 0-2. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 21.500. Gele kaart: Braafheid (FC Utrecht), Zui verloon, Saïdi (Feyenoord). Vitesse - ADO Den Haag 3-4 (1-1). 20. Janssen 1-0, 43. Den Ouden 1-1, 57. Janssen 2-1, 63. Den Ouden 2-2, 70. Stroeve 2-3, 77. Van der Gun 2-4, 90. Gluscevic 3-4. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 18.002. Gele kaart: Frankel (Vitesse). Bodde, El Akchaoui (ADO Den Haag). Ajax - FC Den Bosch 2-0 (0-0). 90. De Ridder 1-0, 90. Boukhari 2-0. Scheids rechter: Van Huiten. Toeschouwers: 45.619. Gele kaart: Mampaey (FC Den Bosch). RKC Waalwijk - NAC Breda 1-0 (1-0). 12. Hoogendorp 1-0. Scheidsrechter: Wiedemeijer. Toeschouwers: 6000. De Graafschap - SC Heerenveen 2-1 (0- 0). 48 Van Beukering 1-0, 74. Rose 1- 1, 78. Van Beukering 2-1. Scheidsrech ter: Luinge. Toeschouwers: 11.000. Ge le kaart: Vandenbroeck, Loovens, Van Beukering (De Graafschap), Haarala (SC Heerenveen). AZ - Roda JC 1-1 (1-1). 27. De Cler 1- 0, 33. Kah 1-1. Scheidsrechter: Van Si- chem. Toeschouwers: 8209. Rode kaart: 90. De Cler (AZ). 89. Cissé (Roda JC) 2x geel, 90. Van Dijk (Roda JC). Ge le kaart: Senden (Roda JC). FC Groningen - FC Twente 0-1 (0-1). 14. 0-1 N'Kufo. Scheidsrechter: Bos sen Toeschouwers: 11.645. Rode kaart: 61. Bouchiba (FC Twente). Gele kaart: Bechan, Van Gessel (FC Groningen), Bouchiba, Shoukov (FC Twente). Topscorers: 1. Kuijt (Feyenoord) 20, 2. Vennegoor of Hesselink (PSV) 14, 3. Huntelaar (SC Heerenveen) 12, 4. Ka lou (Feyenoord). Perez (AZ) 11,6. Hofs (Vitesse/Feyenoord), N'Kufo (FC Twen te), Hoogendorp (RKC Waalwijk) 10, 9. Boussaboun (NAC Breda). Den Ouden (ADO Den Haag) 9, 11. Cristiano (Roda JC), Landzaat (AZ), Amoah (Vitesse), Janssen (Vitesse), Van Beukering (De Graafschap), Denneboom (NEC) 8. PSV 22 17 4 1 55 58-13 51 50-15' AZ 22 15 6 1 Ajax 22 14 5 3 47 48-20. Feyenoord 22 12 5 5 41 59-27 FC Utrecht 22 10 5 7 35 26-23 Heerenveen 22 10 5 7 35 38-37 Vitesse 22 10 4 8 34 37-31 FC Twente 22 9 4 9 31 28-27 RodaJC 22 8 6 8 30 39-35 RKC 22 8 6 8 30 28-30 NAC 22 7 6 9 27 29-43 Groningen 22 7 5 10 26 28-37 Willem II 22 7 4 11 25 25-42 DenHaag 22 6 5 11 23 28-35 NEC 22 4 8 10 20 24-33 Graafschap 22 4 5 13 17 25-52 RBC 22 4 2 16 14 23-52 Den Bosch 22 2 3 17 9 11-52 door Ruud Ramler alkmaar - AZ moest koploper PSV gis teren loslaten en zag tegelijkertijd hoe nummer drie Ajax dichterbij kwam. Toch wilde Co Adriaanse iedereen doen geloven dat zijn ploeg beter was geworden van de 1-1 tegen Roda JC. Omdat Utrecht, Heerenveen en Vitesse hadden verloren. „En die ploegen kunnen onze doelstelling pas echt dwarsbomen", sprak de trainer van de nummer twee in de eredivisie. Natuurlijk is de titel voor AZ nooit de inzet van dit seizoen geweest. Al zal Adriaanse als geen ander glimmen mocht het wonder zich alsnog voltrek ken. Vooralsnog is nieuwe plaatsing voor Europees voetbal het meest rea listische doel in Alkmaar. En daarvoor zijn volgens de berekening van de trai ner nog vijf punten nodig. Tegen Roda JC, zo langzamerhand een angstgegner, kreeg AZ geen moment de gelegenheid om dat pad in te kor ten. Tim de Cler zorgde na een klein half uur weliswaar voor een verdiende voorsprong. Maar de gelijkmaker, iets meer dan vijf minuten later al, werd door Kah te snel achter Henk Timmer gefrommeld. Het was daarna puur aan de uitblinkende doelman te danken dat de schade voor AZ beperkt bleef tot twee verliespunten. Timmer trok oog in oog met Cissé en Kone de hel denrol naar zich toe. In de terugblik fantaseerde Adriaanse hoe het toch zou zijn als deze twee aanvallers, die volgens hem de kwali teit van Roda bepalen, in Alkmaar zou den spelen. „Dan hadden we denk ik wél gewonnen", vermoedde de trai ner. Het was zijn tweede motie van wantrouwen aan de gepasseerde Stein Huysegems en Adil Ramzi. Adriaanse hoopte met Robin Nelisse als cen trumspits en Ali Elkhattabi in de rol van secondant vers bloed te pompen in de voorste lijn. De eerste voldeed, de ander niet. Nelisse plezierde rijn trainer maar zal hem ook weer niet volledig hebben overtuigd. Want hard werken doet Huysegems ook. En qua improductiviteit doen ze evenmin voor elkaar onder. Veel meer zorgen echter moet Ramzi zich gaan maken. De spelverdeler mist naast vorm inmiddels ook het vertrou wen van zijn trainer voor een basis plaats. Hij hoefde gisteren niet eens in te vallen. Ramzi werd in de hiërarchie voorbijgestreefd door een 19-jarige de butant. Duidelijker dan met het in brengen van Haris Medunjanin kon Adriaanse het gebrek aan creativiteit bij AZ niet blooüeggen. Het onbevan gen spelende talent had een klein kwartier om de absentie van de ge schorste Barry van Galen en de na rijn griep nog te zwakke Kenneth Perez te compenseren. Uiteraard was dat (nog) te veel gevraagd. Met de komst van de onbevangen spe lende Medunjanin werd het op zich boeiende gevecht sportief weer opge pookt. De invaller zag de beste kans op een beslissing echter gekeerd door doelman Kujovic. Zoals Lindenbergh aan de andere kant een inzet van Cris tiano van de lijn kopte. De gemoederen laaiden in de slotfase pas echt op, met drie rode kaarten binnen de minuut voor het Roda-duo Cissé en Van Dijk alsmede voor AZ- verdediger Tim de Cler. Maar zelfs met een meerderheid op het veld kon de thuisclub de balans in de score niet meer onder druk zetten. AZ: Timmer; Kromkamp. Mathijsen, Opdam en De Cler; Meerdink (64. Huijsegems), Land zaat (46. Buskermolen) en Lindenbergh; Elk hattabi (77. Medunjanin), Nelisse en Sektioui. RODA IC: Kujovic; Senden, Kah, Luijpers en Filipovic; Sergio, Van Dijk, Vicelich en Colinet (80. Cristiano); Cissé en Kone. Programma: 25 februari: NEC - RKC Waalwijk; 26 februari: NAC Breda - FC Groningen, FC Twente - De Graafschap; 27 februari: Feyenoord - RBC Roosen daal. ADO Den Haag - FC Utrecht. Wil lem II - AZ, FC Den Bosch - Vitesse. SC Heerenveen - PSV, Roda JC - Ajax. EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. Van den Bergh (Sparta) 18, 2. Derksen (Fortuna Sittard) 14, 3. Mustapha (Sparta) 13, 4. Hamming (BV Veendam), Hofstede (VW-Venlo), Koe vermans (Sparta) 12. 7. El Hamdaoui (Excelsior), Cvetkov (Helmond Sport) 11. 9. Monteiro (AGOW Apeldoorn) 9, 10. Kantelberg (Stormvogels/Telstar), Rigters (FC Dordrecht), Ten Heuvel (Haarlem) 8. Programma: 25 februari: Go Ahead Eag les - Helmond Sport, FC Dordrecht - FC Zwolle, FC Eindhoven - MW, AGOW - Emmen, BV Veendam - FC Volendam, Sparta - TOP Oss, WV Venlo - Cambuur Leeuwarden, Fortuna Sittard - Excelsior; 27 februari: Stormvogels Telstar - Haar lem. door Roel Wiche eindhoven - Guus Hiddink is geen chirurg, heeft wellicht niet eens een EHBO-diploma. Maar de PSV-coach was zaterdag, na de routineuze winst op NEC (4- 1), scherp als een mes in rijn diagnose: rijn ploeg lag na rust een kwartier 'in coma'. In de Nederlandse Mickey Mouse- league kan dat, in de Europese arena's absoluut niet. Morgen, in de kraker tegen Monaco, is indommelen fataal. „Dan krijg je het voor je kiezen." Hiddink is geen man die na af loop van een wedstrijd direct op de kroketten afstormt. De gelouterde coach zweert bij teambuilding en hangt zeker een kwartier tot twintig minu ten rond in de kleedkamer. Za terdag kon de perschef min stens een half uur wachten. De statistieken waren in orde (de verwachte drie punten, vier goals, geen zware blessures), maar toch had perfectionist Hiddink heel wat gespreksstof. PSV freewheelde in de eerste helft door de Nijmeegse chaos, verzilverde twee van de vele kansen (een schuiver van Park en een schot van een attente Beasley) en was klaar om de onthutsend zwakke tegenstan der helemaal op te vreten. Maar in de rust leek iemand met nar- cosespuiten in de Eindhovense kleedkamer rond te lopen. Cocu en de zijnen liepen dik een kwartier te slaapwandelen op het veld en hielpen het ver baasde NEC, via een knal van de vrijstaande Boutahar, terug in de wedstrijd. PSV schrok op tijd wakker en herstelde de sta tus quo met koele kopgoals van Jan Vennegoor of Hesselink kopt raak. PSV komt op een 3-1 voorsprong tegen NEC. Foto: GPD/Broervan den Boom Vennegoor en Ooijer. Maar Hiddink hield een wat bittere smaak aan het duel over. Een avond eerder zat hij op de tri bune bij de Franse topper Mo- naco-Olympique Lyon en die maakte duidelijk wat hij al lang wist: PSV zal morgen, wil de ploeg overleven in de Cham pions League, geen seconde mogen verslappen. „Dat kan, met alle respect, tegen NEC. Maar in Europa is dat dodelijk. We kunnen ons niet permitte ren om even geen vuil werk op te knappen. Ik denk dat de spe lers dat nu ook beseffen." De Eindhovenaren speelden za terdag duidelijk volgens de snel-thuis-tactiek: de wedstrijd gauw op slot gooien, weinig energie verspillen en zo nodig wat basisspelers vervroegd naar de kant halen. Dat laatste ging rap in vervulling. lohann Vogel kreeg een tik in zijn rug en werd uit voorzorg al na 27 minuten gewisseld voor DaMarcus Beas ley. De Zwitser is, zo is de ver wachting, op tijd fit voor Mona co. Ook Mark van Bommel, za terdag geschorst en kampend met liesklachten, kan morgen spelen. Wanneer de gloednieu we aanwinst Robert zijn veters mag strikken, is volstrekt on duidelijk. Toen Vennegoor in de 80ste minuut naar het bub belbad mocht, rekende heel het Phiiips-stadion op het langver wachte debuut van de Brazili aanse globetrotter. Opmerkelijk genoeg stuurde Hiddink, bij een kraakheldere 4-1 voor sprong, de aan de bank vastge roeste Gerald Sibon de mat op, die prompt door zijn eigen pu bliek werd uitgefloten. Het voedde wederom de speculaties dat de PSV-coach voorlopig niet rit te springen om de nieu weling, die hij nooit live heeft zien spelen. De uitleg klonk in ieder geval weinig overtuigend. „Gerald heeft dit seizoen toch wat punten voor ons gepakt. Daarom koos ik voor hem. Ik neem ruim de tijd met Robert. Hij moet onze speelstijl goed onder de knie krijgen. En dat luistert nauw." NEC-chef Cees Lok, op het in terne tv-circuit van PSV verbas terd tot 'Cees Lol', had niet de luxe van een miljoenenaankoop op de bank. Sterker nog, hij haalde aanwinst Bart van den Eede al na een half uur naar de zijlijn ten faveure van Bjöm van der Doelen, omdat het Nij meegse middenveld overlopen werd. Lok kan zich nu opmaken voor een paar maanden ouderwets degradatievoetbal. NEC, met op papier toch een ploeg die moei teloos in de middenmoot mee- kan, voelt langzaam maar zeker de hete adem van RBC en De Graafschap. PSV-coach Guus Hiddink, 35 punten rijker, gaf rijn collega een bemoedigende klap op zijn schouder. Maar zelf ging hij met gemengde gevoe lens naai- huis. In de Neder landse speeltuin loopt alles naar wens, in de Europese jungle gelden heel andere wet ten. Morgenavond zal de per fectionist iedereen negentig mi nuten wakker moeten houden. „Anders loopt het scheef." PSV: Gomes; Ooijer (79. Bogelund), Alex, Bouma en Lee; Lucius, Vogel (27. Beasley) en Cocu; Park, Vennegoor of Hesselink (79. Sibon) en Farfan. NEC: Gentenaar; Nalbantoglu, Wiel- aert, Wisgerhof en Leiwakabessy; Bar- reto. Boutahar en Valencia (79. Tinin- ho); Denneboom, Van den Eede (30. Van der Doelen) en Niedzielan. deventer/gpd - Mare Overmars heeft vertrouwen in Go Ahead Eagles. De vermogende top- voetballer in ruste stopt graag wat spaarcenten in rijn noodlij dende oude club. Niet om er zelf beter van te worden, zegt hij. Overmars koopt een aan deel om te helpen bij het voort bestaan van de eerstedivisio- nist. Over geld praat hij niet. De oud-international stopt de De venter profclub hoogstwaar schijnlijk 100.000 euro toe, goed voor één aandeel. Over mars is een van de investeer ders die samen een minder heidsbelang in GA Eagles ver krijgen. De club wordt daar door 800.000 euro rijker. Dat geld dient meteen om het te kort voor dit seizoen (300.000 euro) af te dekken en snel schulden (nog eens 300.000 eu ro) af te lossen. Waar GA Eagles het geld aan besteedt, maakt Overmars niet uit. „Ik weet dat dit bestuur van GA Eagles niet op nul is begon nen, maar op min één", zegt Overmars. „Er zijn schulden uit het verleden. Dit bestuur werkt hard om de problemen op te lossen. En daar wil ik graag mijn steentje aan bijdragen. Daarnaast probeer ik ook ande ren over te halen erin te stap pen." Overmars weet dat door het be schikbaar stellen van geld al leen. de club niet geholpen is. „Eerst moet de gemeenteraad het recht van opstal goed rege len. De club heeft één geluk: dat je niet uit de eerste divisie kunt degraderen. Als Go Ahead dit seizoen doorkomt, kan het volgend seizoen zomaar anders rijn. Dat is het mooie van de eerste divisie." doetinchem/anp - Begeleiders van voetbalelftallen krijgen een speciaal kaartje waarop staat hoe ze symptomen van hersen beschadiging kunnen herken nen. Het kaartje moet voorko men dat voetballers na het in casseren van een elleboog- of kopstoot of trap met ernstig let sel doorspelen. Staatssecretaris Ross-Van Dorp overhandigde zaterdag in Doe- tinchem de eerste kaartjes aan leden van de plaatselijke ama teurclub CIOD. Volgens KNVB-arts H. Inklaar worden op het voetbalveld vooral de lichte vormen van hersenletsel onderschat. „Vaak wrijven begeleiders even met een natte spons over het hoofd en speelt de voetballer door. Daarmee zet je rijn gezondheid op het spel. Een tweede dreun kan leiden tot hersenbloedin gen en neurologische storingen zoals concentratieproblemen en geheugenverlies." De voetbalbond verspreidt de komende weken 80.000 hersen letselkaartjes bij 3500 vereni gingen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15