Ploeg Orie pleegt coup op de mijl Federer de enige perfecte winnaar SPORT 2 Baanploeg legt basis voor succesvol WK I Martin Verkerk hoopt tegen de angst in Drie twijfelgevallen voor EK indooratleti Springruiter Schroder breekt nek Groenewole maakt slecli jaar niet go Kramer en Wiist snelste junioren seinajoki - Sven Kramer en Ireen Wiist hebben gisteren in de Finse plaats Seinajoki de we reldtitel schaatsen bij de junio ren veroverd. Kramer bleef zijn landgenoot Wouter Olde Heu vel en de Noor Havard Bokko voor. De inwoner van het Friese plaatsje Oudeschoot zegevierde op drie van de vier afstanden. Alleen op de 500 meter greep hij naast een medaille. Ireen Wüst kwam na vier afstanden tot een puntentotaal van 168,375 en bleef daarmee An nette Gerritsen ruim voor (170,515). Het brons ging naar de Zuid-Koreaanse Sang-Hwa Lee: 172,279. Wüst boekte in Finland twee afstandszeges, op de 1000 en 1500 meter. NK in 2008 weer in Nederland cent - Het Nederlands kampi oenschap atletiek zal in 2008 voor het eerst sinds tien jaar weer in Nederland worden ge houden. Dat is de stellige over tuiging van Martin van Rooijen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). De preses rekende in de Flanders Sport Arena voor dat het eerstvolgende NK op Nederlandse bodem in 2008 in de gloednieuwe hal in Apel doorn wordt gehouden. ,,Dan kan Nederland zich ook einde lijk kandidaat stellen voor een EK of WK", aldus Van Rooijen. Mauresmo wint in Antwerpen Antwerpen - Amélie Mauresmo heeft het tennistoernooi van Antwerpen op haar naam ge schreven. De Frangaise, als eer ste geplaatst in de Vlaamse ha venstad, versloeg in de finale de Amerikaanse Venus Williams in drie sets: 4-6 7-5 6-4. McLaren dreigt Fi met vertrek londen - Teambaas Ron Den nis van de renstal van McLaren dreigt in 2008 de Formule 1 te verlaten als de Formule-l-di- rectie het team niet een groter percentage van de marketing- inkomsten geeft. De Formule 1 krijgt concurrentie van de Grand Prix World Champion ship (GPWC), een nieuw initia tief. De teams in de Formule 1 liggen tot en met 2007 vast bij Bernie Ecclestone, de grote baas van de Formule 1. Alleen Ferrari is een uitzondering. Het team van wereldkampioen Mi chael Schumacher tekende on langs bij tot 2012. Dennis zei te gen het Engelse dagblad The Guardian dat hij niet afhanke lijk wil zijn van de Formule 1 ,,We willen de keuzevrijheid hebben om te kunnen vertrek ken", aldus Dennis. Petacchi klopt Oscar Freire valencia/draguignan - De Ita liaanse wielrenner Alessandro Petacchi heeft zaterdag de Tro- feo Luis Puig gewonnen. Na 174 kilometer van Benidorm naar Valencia klopte Petacchi in de sprint de Spanjaarden Isaac Galvez en Oscar Freire, de rege rend wereldkampioen. Voor Petacchi betekende het al de vierde zege van het nog prille seizoen. De Classic Haribo in Marseille werd een prooi voor de Belg Go rik Gardeyn. Zijn landgenoot Philippe Gilbert was zaterdag de sterkste in de opwarmronde van de Haut-Var. In de sprint versloeg hij zijn collega-vluchters Marzoli (Ita lië, tweede) en de Fransman Cedric Vasseur. Zaterdag begint het wielerseizoen in West-Euro pa met de Omloop Het Volk. tubbergen - Springruiter Ben Schroder heeft zaterdagavond zijn nek gebroken. Op een con cours in het Zeeuwse Heikant viel de Twentse ruiter van zijn paard, recht met zijn hoofd op de grond. Schroder werd meteen naar het ziekenhuis in Gent vervoerd. Daar werden foto's en scans ge maakt. „Zoals het er nu uitziet, zal hij volledig herstellen. Maar een wervel hoger of lager en het had heel slecht kunnen afpen", zèi zijn tweelingbroer Wim gis teravond. „In de barrage ging het mis. Het paard maalcte een onverwachte beweging en Ben schoot ervan af, recht met zijn hoofd op de grond. Hij kon zichzelf niet opvangen met zijn handen." Wim Schroder dacht aanvanke lijk aan een zware hersen schudding, niet aan een gebro ken nek. „We schrokken ontzet tend. Zijn nek gebroken... Op de hersenscan werd duidelijk dat er niks beschadigd is. Hij houdt er heel waarschijnlijk niets aan over, geen verlam mingen of wat dan ook." maandag 2i februari 2005 Wielrenners pakken zes keer goud in laatste wereldbekerwedstrijd sydney/anp - De Nederlandse equipe heeft bij de laatste serieuze test voor de wereldkampioenschappen baanwielren- nen in Los Angeles grote indruk ge maakt. De ploeg van bondscoach Peter Pieters veroverde bij de vierde en laatste wereldbekerwedstrijd in het Australi sche Sydney liefst zes keer goud en leg de tevens beslag op de eerste plaats in het landenklassement over vier wedstrij den. De baanploeg vergaarde in Moskou, Los Angeles, Manchester en Sydney 360 punten en eindigde hiermee voor Rus land (324) en Groot-Brittannië (297). Vooral Theo Bos imponeerde. Een maand voor de WK liet de renner uit Hierden de concurrentie danig schrik ken. Na zijn gouden plak op het onder deel keirin van vrijdag won Bos een dag later met overmacht de sprint, het on derdeel waarop hij volgende maand de wereldtitel verdedigt. „Een lekker gevoel, zeker de manier waarop ik in de kwalificatie de snelste tijd neerzette. Ik was drietiende seconde sneller dan de nummer twee. Dat be wijst dat ik op dit moment gewoon over de snelste benen beschik, de anderen moeten in achtervolging", keek Bos te rug. In de finale maakte hij in twee heats korte metten met thuisrijder Dajka. De jeugdige oranje-equipe, vrijdag met naast Bos ook Stroetinga (scratch) en Heimans (achtervolging) al goed voor drie gouden medailles, pakte zaterdag opnieuw drie keer goud: Bos dus op de sprint, Marlijn Binnendijk op het onder deel achtervolging en Yvonne Hijgenaar op de 500 meter tijdrit. Binnendijk legde de drie kilometer af in een persoonlijk record: 3.48,742. Ze was daarmee bijna drie seconden sneller dan de Nieuw-Zeelandse Tye en bijna vier seconden sneller dan de Wit-Russische Sjarakova. „Dit is mijn eerste grote over winning. Ik hoop in Los Angeles nog sneller te gaan, maar mijn hoofddoel is presteren op de Spelen in Peking", zei de jonge renster uit Zuid-Scharwoude, die vorig jaar in LA de wereldtitel achter volging bij de junioren opeiste. In Syd ney ontbraken toppers als de Oekraïen se Vipirailo, de Britse Davies en de Au stralische vrouwen Mactier en Bates. Hijgenaar miste op de 500 meter tijdrit ook de concurrentie van de Russin Abassova en de Wit-Russische Tsilinska- ja. Maar de 24-jarige renster uit Koedijk liet wel de sterke Italiaanse Frisoni ach ter zich. Over haar tijd, 35,024, was ze niet bijster te spreken. „Ik had gehoopt onder de 35 te rijden, maar ik voelde dat m'n benen snel volliepen. Met het goud hier moet ik gewoon tevreden zijn, maar in Los Angeles zul je echt een lage 34'er moe ten rijden om mee te doen voor de me dailles. Gelukkig weet ik dat ik me nu niet echt had voorbereid op dit onder deel. Ik heb nog snelheidstrainingen no dig, dat is iets voor de komende weken", aldus Hijgenaar, die vrijdag brons won op de sprint en zondag nog vierde werd op het onderdeel keirin. Dat brons had haar misschien wel de meeste voldoening gegeven. „Dat voelde als een overwinning omdat ik altijd twij fels heb over mijn tactische kwaliteiten." Die twijfels heeft Theo Bos niet. De we reldkampioen was al een maand in Au stralië, het eerste traject in voorberei ding op zijn gouden missie straks in Los Angeles. Over het meetpunt, de WB- sprint in Sydney, kon de drager van de regenboogtrui niet anders dan tevreden zijn. Zonder de Fransman Bourgain, winnaar van de wereldbeker, en zonder de geblesseerde winnaar van olympisch goud Bayley, was de Nederlander een klasse apart; met een wervelend optre den in de kwalificatie en een duidelijke winst in de finale. „Ik denk dat ik deze trui wel waard ben", sprak Bos na zijn gouden race. Met zes keer goud presteerde de equipe van bondscoach Peter Pieters een maand voor de WK ver boven verwach ting. „Een geweldige stimulans voor de ploeg", meende Bos, „Niet alleen met het oog op LA. Dit is een hele jonge groep waarmee we de komende jaren naar successen in Peking moeten kun nen werken." rotterdam/anp - Soms is de angst sterker dan de hoop. In zulke slechte tijden is het beter niet in de buurt van Martin Ver kerk te verkeren. De geblesseer de Alphense toptennisser wil dan wel eens iets kapot maken. Zo sneuvelden in enkele dagen tijd vier mobiele telefoons. Over andere vernielingen gaf de 26-jarige finalist van Roland Garros zaterdag geen details prijs. Hij kwam naar het in- doortoernooi van Rotterdam om in één persconferentie de nieuwe tegenslagen uit te leg gen van zijn recuperatieproces na een ingrijpende schouder operatie op 12 oktober 2004. Verkerk trainde in Miami met zijn coach Nick Carr voor een rentree in het tenniscircuit op 4 april in Valencia. De pijn bij het slaan van forehands werd zo hevig, dat hij de trainingen ab rupt afbrak om een spoedaf- door Peter van der Hulst heerenveen - Drie schaatsers- kraaiden gisteren victorie tijdens de World Cup-finale in Heeren veen. Mark Tuitert, Simon Kui pers en Erben Wennemars maak ten de coup van de ploeg Orie op de 1500 meter compleet. Wennemars kon op het mid denterrein van Thialf zijn geluk niet op. Hij vierde zijn derde plaats en daarmee zijn vierde startbewijs voor het WK afstan den als een wereldtitel. Dat hij de zege en de wereldbeker op de mijl aan Tuitert moest laten, leek hem niet te deren. Beom Nijerihuis, die op 0,03 seconde het toernooi in Inzeil misliep, werd nog wel derde in de we reldbeker. Een schrale troost. De explosie van emoties was het gevolg van enorme twijfels. Voor de schaatsers is plaatsing voor een WK veelal moeilijker dan het toernooi zelf. Tuitert vergeleek de euforie zelfs met zijn rondgang in de arrenslee na zijn Europese titel allround. Sinds de zomer is het hollen of stilstaan met de schaatser uit Holten. Het trainingsprogram ma klopte niet, waardoor zijn basis minder was dan in voor gaande jaren. De rekening kreeg hij in het winterseizoen gepresenteerd. Na zijn vierde plek op het EK allround, was Tuitert ziek voor de skate-off voor het WK. „Ik heb het de afgelopen tijd erg zwaar gehad en dan is dit een opluchting. Na de finish kwamen veel opgekropte emo ties naar boven. Anderhalve week geleden stond ik na een paar rondjes nog geparkeerd. Ik maakte mezelf wijs dat ik nog genoeg tijd had voor deze fina le, maar eigenlijk sloeg het ner gens op. Ik dacht dat ik het WK afstanden in Inzeil wel kon ver geten. Twee dagen terug ging ik in de training nog twee keer hard onderuit. Daarom was ik na de race zo blij dat ik het toch aankon." De twijfel bij Wennemars was niet minder. Hij verscheen in Heerenveen niet topfit aan de start. Wennemars had na zijn geslaagde WK-kwalificatie op de 500 meter moeite om zich weer op te laden voor de mijl. Hij slaagde met de hakken over de sloot. „Ik heb gecalculeerd gereden", lachte hij om zijn ei gen onwaarheid. spraak met zijn chirurg dr. Jung in Berlijn te maken, lei tests en scans maakten delijk dat de operatie was slaagd, maar dat zich op uiteinde van het rechtersle been een ontsteking had gf teld. Dwingend advies: viei ken totale rust en daarna tf komen. Martin Verkerk had het e te kwaad mee. Hij was al maanden uit de roulatie, 1 het Hilversum Open, een lenger die volgde in de we< het Dutch Open in Amers waarin hij de tweede ATP uit zijn loopbaan beh; Daar sloeg hij ook zijn st der kapot door niet alleen te geven in het enkelspel zich ook geenszins in te den in het dubbelspel. heb ik wel van geleerd veel beter moet gaan dose zei hij zaterdag in Rotterda j heerenveen/anp - Renate newold had dit weekeint uitgelezen kans haar „dn sche seizoen" op te fleure de wereldbekereindzegf I voormalig allroundwereli pioene lag op koers om gelmatigheidsklassement en 5 kilometer te winne zaterdag. Ze werd slechts5 op de 3000 meter en vers 0 daarmee haar winstkansec Eigenlijk had de schaats" het klassement al uit 3 hoofd gezet. Groenewol wegens privé-omstandig^ afgelopen zomer geen basis voor de winter leg presteerde daarom dit s onder haar niveau. Toch1,3 ze voorafgaand aan de nales nog aan de leidiia De ontlading bij Erben Wennemars, Simon Kuipers en Mark Tuitert (v.l.n.r.). Foto: ANP/Olaf Kraak De 1000 meter bezorgde hem minder kopzorgen. Hij was met Beorn Nijenhuis op die afstand al zeker van Inzeil. Bos pakte met een winnende tijd van 1 minuut en 9,45 seconden hét laatste ticket. Van Velde greep met een tweede plek mis en spuwde zijn gal over de vroege aanwijzing van Wennemars en Nijenhuis. „Ik sta het hele jaar voor Nederland op het podium, laat overal mijn gezicht zien en dan is dit mijn beloning." Wennemars, die de eindzege in het wereldbekerklassement op eiste, had geen clementie met Van Velde. „Het is toch terecht. Ik heb vier wereldbekers ge wonnen en Beom drie." Waar Wennemars zijn wereld beker prolongeerde, moest Re nate Groenewold de eindzege in het gecombineerde klasse ment over drie en vijf kilometer afstaan aan Claudia Pechstein. De Duitse won in Heerenveen beide afstanden. Net als Renate Groenewold gaat Gretha Smit over twee weken op de open baan in het Zuid- Duitse Inzeil op zoek naar eer herstel. De schaatsster klokte op de vijf kilometer haar beste seizoensprestatie (7.02,38), goed voor zilver. Gretha Smit herstelde de afge lopen tijd moeizaam van een hersenschudding die ze begin december van het vorig jaar op liep tijdens een trainingskamp met haar ploeg in het Italiaanse Collalbo. het klassement op de 3 e lometer. „Iedereen heeft een dramatisch seizoen. Maar blijkbaar heb ik to wel wat dingen goed gedi Haar voorsprong op Friesinger en Clara Huj droeg veertig punten, met Claudia Pechstein \jj] ventig. Nadat Hughes had afgemeld voor de r Thialf, moest ook Fri verstek laten gaan, wege teenblessure. En plot I» Groenewold favoriet vel wereldbekereindzege en haar tegenvallende seize n nog wat cachet geven. Zover kwam het echter 1 li Groningse reed zaterdaj 3000 meter een redelijl maar eindigde slechts al d 4.08,31. Zwitser verslaat Ivan Ljubicic in Rotterdam H door Fardau Wagenaar Rotterdam - Roger Federer sprong op en gooide zijn arm in de lucht. Het laatste punt in de finale was geslagen en eindelijk had hij gewonnen in Ahoy". Na vijf eerdere pogingen en een verloren finale in 2001, werd zijn naam meteen na de wed strijd opgehangen in het sport paleis, naast die van Lleyton Hewitt, de winnaar van vorig jaar. De Kroaat Ivan Ljubicic was in de finale de ideale verlie zer: 5-7, 7-5 en 7-6. Terwijl Federer zijn zweethand jes in de tribunes sloeg, danste een dromerige glimlach over het gezicht van Richard Kraji- cek. De toernooidirecteur was stikgelukkig, want hij kreeg wat hij had gewenst: de ideale win naar. Federer (23) is het inmiddels gewend om 'groot' te zijn. Lju bicic (25) weet niet beter dan 'een stuk minder groot' te zijn. Federer houdt van de aandacht en vooral van het idee om nooit meer vergeten te worden. Het doet hem veel om zijn naam tussen de grote namen te zien staan. Want hoe rustig en inge togen hij ook oogt, Federer is hongerig. Hij wil records bre ken. Rotterdam was daarom geen tussendoortje voor hem, maar een tussenstationnetje op zijn lange reis naar het ultieme einddoel: de grootste worden. „Ik ben happy", zei de Zwitser niet lang na zijn zege. „Ik wil elk toernooi winnen, elke wed strijd is belangrijk. En dit was ook nog een cruciale zege voor mij." Cruciaal? Ja, na de verloren hal ve finale van de Australian Open vindt hij dat hij wat te be wijzen heeft. Federer verloor in Melbourne van Marat Safin, de De zege is binnen. Roger Federer juicht. Foto: Reuters/Guido Benschop latere winnaar. Rotterdam was zijn eerste toernooi sindsdien. „Als ik hier zou verliezen, zou den mensen zeggen dat ik niet meer dezelfde ben als vorig jaar. Ik wilde het tegendeel be wijzen. Dat heb ik gedaan en daar ben ik blij om. Ik ben de nummer één van de wereld en dat wil ik graag blijven." De Zwitser hield het gisteren tot het laatste moment spannend in de finale. Hij domineerde niet, zoals hij domineren kan. Ljubicic bood goed partij. Pas in de tiebreak van de derde set pakte de Zwitser door. „Ik voel de al snel dat het een moeilijke wedstrijd zou worden. Ik begon nerveus aan de tiebreak, er flits ten allerlei verloren finales uit het verleden door mijn hoofd. Maar ik wilde niet verliezen..." Een zucht: „Ik ben blij dat het zo gelopen is." Ljubicic over de wedstrijd: „Ik kan tevreden te rugkijken." De finalisten stonden na afloop van de partij naast elkaar op het centre court. Een blije Krajicek wees naar het bord bovenin Ahoy' waar de naam van Fede rer hing. Op dat moment voel de Ljubicic de grote kloof tus sen winnen en verliezen. De Kroaat wist maar al te goed dat maar weinig mensen hadden gehoopt dat zijn naam daar zou hangen. „Eén keer in het jaar speel ik een klein toernooi in mijn eigen land, dan ben ik de favoriet. De rest van het jaar heb ik veel mensen tegen me. Altijd en overal. Ik ben geen toptienspeler en geen Italiaan of Amerikaan. Ik ben eraan ge wend geraakt." Het was de derde finale van de Kroaat dit jaar, hij verloor er drie, waarvan twee van Federer. „In mijn carrière komt alles langzaam, maar ik denk dat het nu echt begint te komen. Ik heb het Federer moeilijk gemaakt en dat kunnen niet veel men sen zeggen." De reus glimlachte toen hij zei: „Als ik toernooidirecteur van Rotterdam zou zijn, zou ik ook liever willen dat Federer zou winnen. Want wie is Ljubicic nou helemaal? Ljubicic? Wie??? Daar ga ik hard aan werken." Zijn kans: deze week in Dubai. De grote favoriet daar is Roger Federer, de onbetwiste num mer één en ook daar de ideale winnaar. door Pim van Esschoten gent - Het kan allemaal bij een NK atletiek. „Ik vind dit maar niks", zei Marjolein de Jong na haar verrassende titel op de 800 meter. En Marcel van der Wes ten, winnaar van de spurt over zestig meter en vijf horden in 7,75 seconden, waarmee hij zich plaatste voor de EK in Ma drid: „Met zo'n tijd hoor je op een EK niet thuis." Wonderlijke reacties op een dag, waarop in Gent weer eens werd bewezen dat atletiek in Nederland er in de breedte niet op vooruit gaat. De KNAU koes tert zijn toppers. En om de ta lenten daar vlak onder een kans te geven op een internationaal toernooi te ruiken aan de top, legde het de lat van kwalificatie niet al te hoog. En zo vond de KNAU de 7,75 van Van der Westen wel goed genoeg. Met twaalf atleten wordt op 4, 5 en 6 maart deelgenomen aan die Europese titelstrijd. Daar zitten echter drie twijfelgevallen tus sen. Rens Blom besluit pas na zijn polshoogwedstrijd van donder dag in Karlstad over deelname. Meerkampster Karin Ruckstuhl ondergaat komend weekeinde nog een test, na weken gemist te hebben door een enkelkwet suur. En Gregory Sedoc weet het zelf nog niet. Sedoc werd verslagen door trainingsmaatje Van der Westen. Geen wonder, Sedoc is als 'soldaat 3' net be gonnen aan zijn opleiding in de landmacht. De rappe atleet uit Almere koos voor de krijgs macht in navolging van luite nant Wilbert Pennings en ser geant Bram Som. In de krijgsmacht krijgen ze vol op gelegenheid zich in de sport te ontwikkelen, maar niet in de drie maanden van opleiding. Sedoc moet zich schilcken en twijfelde in Gent of hij v de voorbereid naar Ma<F( vertrekken. Van der vond zijn 7,75 van zatf weinig, maar denkt uit< wel te gaan. En hoof10 KNAU Peter Verlooy v ook niet anders dan d< meereist. Moeilijker ligt gens hem bij Lotte V n „Een bespreekgeval", looy. Visschers was v<' lecteerd, maar voldeed aan de eis van vormp 1 Ook zaterdag niet, toen verslagen door Marjo Jong, specialiste op de ter horden die een maakte naar de 800 m eenmalig uitstapje, zo haar nahijgen. Ze v( niks, veel te lang. „Zi; nog niet, dacht ik. Hel maar door, zo'n 800 m< Jong won in 2.04,20 daarbij nipt boven 1 (2.04,00). Maai' geer paarden zouden haar Madrid hebben gekr< deze afs tand. Jacqueline Poelman otg£ op de 200 meter met h seconden, haar snels 1994. In dat jaar liep d[et jarige Groningse 23,36^ brons tijdens de EK Haar ploeggenoot Utrechtse Hellas, Beek, werd ook verwa££ Madrid. Alles was kl een tijd onder de 6,70 zestig meter. Maar Bec een valse start. En le£ schakelde hij zichzelf Verlooy. t s De KNAU-selectie voor M^a; Hoogmoed en Jacquelinqir (200 meter), Arnoud Okken gory Sedoc en Marcel van P® (60m horden), Rens Blom KSl Looije (polshoog), Rutger&e Lieja Koeman (kogel). Chi^ Eugene Martineau en Karitb (meerkamp). SF df

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14