Unieke eis in moordzaak Hells Angels DE RAAD Exclusief aanbod voor abonnees! NieuweVacatures [-topman: Formule in V&D uitgewerkt VAN ROY C.S. lis ter Duin staat met kont naar gemeente Veertien keer levenslang In gebed voor Hindoe-school BOUW BV ETA stuurt dreigbrief aan KLM en ambassade ïKónmuienl ^cmunanager^ Word jij de Formule 1 Teammanager van 2005? Ti/ van OERLE naar KW* voor maar zaterdag 19 februari 2005 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De grote liefde van Leiderdorper Ton van Bemmelen Nederland komt nagenoeg om in de energieverslinders Winterse buien Preenen Hotel Huis ter 5 toppunt van on- eid met z'n kont naar ente en de flats aan het inplein zijn uitgespro- De uitspraken van de den door Noordwijk als ior' aangetrokken ar- stedenbouwkundige Deters zijn zo mogelijk akmakender dan zijn lotel en flats passen ïem niet in het beeld splan dat hij voor de moet opstellen, ter Duin zegt de 57- ïsterdammer onder [et is van groot econo- ■lang, maar dat is he- terug te vinden in de het gebouw. Zeker de landzijde. Het is net and voor je gaat staan uitzicht ontneemt. osch- en Golfflat hoe- hem niet: „In de Bijl- ïkrijk, Duitsland, over- ze afgebroken, maar terwijl je op die plek nooiers zou kunnen n. Lager. Meer in over- ning met de omge- ioeters kortgeleden intatie hield in de waarschuwde wethou- amhoom hem dat hij over het Vuurtoren- Ie flats moest uitlaten, lemaal veel te gevoelig voners, zo benadrukte rs voelde zich echter in totaalbeeld te schetsen. „Een beetje provoce ren. Dat moet je doen als je een debat wilt voeren. Je moet eer lijk en direct zijn." Zoals hij ook heeft gedaan in Zaanstad waar hij eveneens su pervisor is: „Toen ik daar be gon, zei ik over de inrichting van de binnenstad dat ik nog nooit zo'n puinhoop had aan getroffen. En ze gaven me nog gelijk ook." Met die aanpak heeft Soeters naam gemaakt. Onder meer in Den Bosch waar hij een kasteel achtige wijk heeft ontworpen en in Amsterdam waar hij in het Oostelijk Havengebied aan de basis stond van het Java-ei- land dat met zijn grachtjes al is omgedoopt tot het Nieuwe Ve netië. Ondanks zijn eigenzinnige ideeën hoeven Noordwijkers niet bang te zijn dat Soeters met een slopershamer op hen afkomt. „Ik wals niet over men sen heen. Ik zeg ook niet dat de bijl meteen in die flats gaat of dat Huis ter Duin weg moet. Natuurlijk moet rekening wor den gehouden met de belangen van de flatbewoners, die ge hecht zijn aan hun woning. Voor hen moet in elk geval een goede plek worden gezocht waar ze minstens zo'n goed uit zicht op de zee en de duinen hebben als nu. En Huis ter Duin zou aan de landzijde een wat humaner gezicht moeten krijgen met meer kleur en ra men. De uitstraling waarvan binnen sprake is, zou ook bui ten zichtbaar moeten zijn." iaal - Het einde van Dreesmann is nabij. Ie is uitgewerkt. Dat nalig topman Jeroen an Vendex KBB van- :n exclusief interview krant. Hunfeld was tot 1 januari 2004 lid ofddirectie en verant- k voor de gang van za- t noodlijdende wa- ncern. Hij geeft V&D lige vorm hoogstens aar. van Hunfeld hadden irenhuisformules van 5B, de Bijenkorf, V&D stap voor stap terug- noeten worden tot feld vindt dat goedlo- D-onderdelen een den moeten krijgen a-formule. „Mijn vi- estijds niet gedeeld. ivoldoende steun, ink dat ik jammer ge- krijgen." Hunfeld geeft toe dat hij het tij niet heeft kunnen keren. „Het ging niet goed met Vroom en Dreesmann en ik was verant woordelijk. Ik vind het volstrekt normaal dat dat ook conse quenties heeft voor leden van de raad van bestuur." Toen hij aantrad ging het al slecht met V &D. „Ik kwam terecht in een bedrijf waar het accent lag op woorden als saneren en afbou wen. Er zijn vele besparingen doorgevoerd, maar aan de om- zetkant wilde het niet vlotten." Consumenten laten warenhui zen van V&D links liggen. Dat heeft te maken met het oubolli ge imago en het, vergeleken met speciaalzaken, beperkte as sortiment. Een woordvoerder van Vendex KBB zegt dat 'het concern vol op bezig is om V&D weer op de rit te zetten. Wij zijn juist volop bezig met reorganiseren van de organisatie en de formule'. Zie ook het bijvoegsel Erbij COMMENTAAR BUSH EN EUROPA Bush begint morgen serste Europese rond- zijn herverkiezing. Op a staan onderonsjes anse president Chirac de Duitse bondskan- röder (Mainz) en de president Poetin i). Stuk voor stuk sleu- igen in het char- if van het Witte Huis. 0 dan wel vriendelij- ^ihoudelijk ïltenlandse I Bush II bijstelling Itiek, eco- militair de enige Wende wereldmacht liüsh naar eigen goed- ljjven handelen. Dit in jrvloekte unilateralis- rigens niet nieuw. Al noment dat Woodrow ite aantallen troepen Dpgraven van de Eer oorlog stuurde, is de 5 ie rechtvaardiging Pïtenlandse beleid we- eranderd: wat goed is ika, is goed voor de wereld, i^in 1945 de verslagen 6. in Japan en Duits- miljarden dollars tot I, duurzame demo- amsterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam tegen veertien Limburgse Hells Angels een levenslange celstraf geëist. Tegen de vijftiende zoge noemde Nomad eiste het OM vier jaar celstraf wegens een schietpartij in mei vorig jaar. Het OM acht hem - in tegenstelling tot de overigen - niet verant woordelijk voor het doodschie ten van drie clubgenoten in fe bruari vorig jaar in Oirsbeek. Strafrechtspecialist Willem An ker noemt de eis van veertien keer levenslang uniek. „Dit is enig in zijn soort", zegt hij. „Als de rechtbank deze eisen volgt, is er sprake van een monument en een unicum in de Neder landse strafgeschiedenis." Volgens officier van justitie G. Oldekamp was er sprake van een vooropgezet plan en zijn daar tal van aanwijzingen voor. De drie slachtoffers Paul de Vries (54), Cor Pijnenburg (33) en Serge Wagener (34) zijn vol gens het OM op 11 februari vo rig jaar doodgeschoten in de vergaderruimte van het club huis in Oirsbeek. Die avond was de vaste clubavond en de drie slachtoffers waren aanwe zig. Bovendien zijn ze daarna nooit meer in leven gezien. Oldekamp heeft in het midden gelaten wie van de veertien No mads de schoten zou hebben afgevuurd. Hij acht in alle ge vallen medeplegen van meer voudige moord bewezen en daar staat levenslang op. Hij merkte daarbij op dat gezien het aantal schoten dat is gelost, achttien in totaal, alle verdach te Nomads geschoten zouden kunnen hebben. De Nomads hebben volgens de aanklager op 11 februari een busje gehuurd dat bij het club huis is gesignaleerd. Hij stelde dat de lichamen van de slacht offers na de liquidatie daarin zijn vervoerd naar de Geleen- beek in Echt, waar ze op 13 fe bruari werden aangetroffen. Ze bleken alledrie op vitale plek ken te zijn geraakt. Tijdens politieonderzoek zijn bloedsporen van de drie slacht offers aangetroffen in het club huis. Oldekamp stelde dat het clubhuis in de tijd van de moorden onder zeer verdachte omstandigheden is verbouwd. Het enige dat toen klaar was, was de vergaderruimte. Die is echter na 11 februari volledig ontmanteld en gestript en is ook al het meubilair verbrand. De advocaten krijgen vanaf maandag de tijd hun verweer te voeren. Gisteren reageerden zij betrekkelijk gelaten op de eisen tot levenslang van de openbare aanklager. De meesten van hen hadden die eis verwacht. De rechtbank doet op 17 maart uit spraak. (advertentie) den haag - Een Hindoestaanse vrouw bidt bij de opening van het nieuwe gebouw van de Hindoe basisschool Shri Vishnu (530 leerlingen), gisteren in de Haagse Schilderswijk. De school was in 1988 de eerste Nederlandse school met een hindoeïstische grondslag. De Hindoestaanse gemeenschap in Ne derland, die naar schatting uit 200.000 mensen bestaat, heeft zich in de loop der jaren uitermate goed geïntegreerd. Toch hebben Hindoestanen de behoefte zich te onderscheiden en trekken ze in hun vrije tijd voornamelijk met mensen met de zelfde achtergrond op. Veel ouders geven er de voorkeur aan hun kinderen naar een speciale basis school te sturen. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels vandaag in deze vacaturekrant: Stichting De Haardstee Persoonlijk Begeleider Gemeente Katwijk Sociale Bijstandsmedewerker DDA Detachering CAD Engineer AC/CV (advertenties) cratieën omgebouwd. Nu probe ren de Amerikanen dat in Irak, Afghanistan en het Midden-Oos ten opnieuw voor elkaar te krij gen. Vrijheid en democratie zijn in Washington synoniemen voor welvaart en vrede. Het charmeoffensief van Bush is niet zozeer bedoeld om aan de Europese kritiek tegemoet te ko men, alswel de Europese dwar- liggers Frankrijk en Duitsland van zijn 'gelijk' te overtuigen en de NAVO nauwer bij de stabilisering van Irak te betrekken. In de ogen van Bush bestaat Europa niet, althans niet als politieke of mili taire macht van betekenis. Eu ropa heeft geen telefoonnum mer, zo luidt een veelgehoorde klacht uit Washington. Vandaar dat de aankomst in Brussel niet meer is dan een symbolische tussenstop en Bush diverse Eu ropese steden langs moet om zijn boodschap over te brengen. Totdat Europa met één mond spreekt en zijn militaire capaci teit - al dan niej in NAVO-ver- band - vergroot tot die van een geloofwaardige supermacht, zal Washington in de wereld de la kens blijven uitdelen. Bill Meyer De Raad Bouw B.V. schenkt naar aanleiding van het aantal genodigden op de Nieuwjaarsborrel TIENDUIZEND VIERHONDERDVIJFTIG EURO (EUR 10.450,00), aan de slachtoffers van de TSUNAMI ramp. De Raad Bouw B.V. bedankt de genodigden voor hun aanwezigheid. Doe mee aan hét Fl-spel en schrijf je nü in! Kijk verderop in deze krant of surf aMM naar www.leidschdagblad.nl/ fl teammanager N\« www.leidschdagblad.nl/flteammanager door correspondent Henk van den Boom Barcelona - De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft in een brief aan de KLM en de Nederlandse ambassade ge waarschuwd dat de 'veiligheid van buitenlandse reizigers niet kan worden gegarandeerd'. De brief is op 5 februari verstuurd vanuit Vitoria, de hoofdstad van Baskenland. Ook ambassades van andere landen in de Spaan se hoofdstad hebben een der gelijke waarschuwing gekregen. De terreurgroep herinnert aan eerdere aanslagen vorige zomer en in 2000 tegen toeristische doelen. Daarbij kwamen geen mensen om het leven, maar werd wel een Nederlander ern stig gewond, die in Alicante een Spaanse cursus volgde. De ETA zegt verder dat het niet de be doeling is dat er bij acties slachtoffers vallen, maar garan ties kan de terreurgroep niet ge ven. Voor elke aanslag zal de politie telefonisch worden ge waarschuwd. Justitie onder zoekt de herkomst van de brie ven. Een woordvoerder van de KLM zegt op de hoogte te zijn van de brief, maar wil er verder niets over zeggen. „Dit is een veilig heidskwestie. Daar doen wij geen mededelingen over." De Nederlandse ambassade neemt de waarschuwing serieus, maar ziet geen aanleiding om het reisadvies voor Spanje te wijzi gen. Daarin wordt gewezen op de eerdere aanslagen van de ETA en de mogelijkheid van nieuwe gewelddadigheden te gen toeristische plaatsen. Maar van een negatief reisadvies is geen sprake, aldus een woord voerder van de ambassade in Madrid. „Omdat de brief geen nieuwe elementen bevat, laten we geen extra waarschuwing uitgaan, omdat dat onnodige paniek zou veroorzaken." De nieuwe dreigementen van de Baskische extremisten vallen samen met een nieuw offensief van de ETA. Gisteren zijn in Va lencia twee ETA-leden opge pakt die van plan waren om nog voor het referendum van morgen over de Europese grondwet, een legerofficier en een politiecommissaris te ver moorden. Een man en een vrouw werden opgepakt in een pension, in het bezit van wa pens en explosieven. De hernieuwde activiteiten van de separatisten komen als een volslagen verrassing, omdat de laatste tijd steeds meer geruch ten gingen dat de ETA een be stand voorbereidde. Vorige week werd in Madrid een bom tot ontploffing gebracht die grote schade veroorzaakte in de Spaanse hoofdstad. De ETA strijdt al dertig jaar met gebruikmaking van geweld voor een onafhankelijk Baskenland. Daarbij kwamen tot dusver bij na duizend mensen om het le ven. De afscheidingsbeweging is fel tegen dé Europese grond wet, omdat die een onafhanke lijk Baskenland in de weg zou staan, aldus een schriftelijke verklaring die deze week werd afgegeven. Bijdrage Naturalis aan Wereld Expo leiden - Het Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis in Leiden gaat drie opgezette beesten verschepen naar Japan. Ze komen daar ook vandaan, maar hun soort is er uitgestor ven. Het Japanse paviljoen op de Wereld Expo wil de geprepa reerde exemplaren laten zien. Het gaat volgens het museum om een Japanse zeeleeuw, een Japanse wolf en een Japanse ot ter. De otter is overigens nog niet helemaal uitgestorven, maar wel bijna. Alle drie de exemplaren zijn in de 19de eeuw verzameld, door of via de Nederlandse handelspost op het eilandje Deshima. Griepgolf groeit uit tot epidemie Rotterdam - Nederland heeft te maken met een griepepidemie. Dat blijkt uit cijfers van het Na tionaal Influenza Centrum (NIC). Van een epidemie is sprake als er meer dan vijftien grieppatiënten zijn op de 10.000 Nederlanders. Het zui den van Nederland, Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Lim burg, is het zwaarst getroffen met gemiddeld 26 zieken per 10.000 mensen. In de provin cies Noord- en Zuid-Holland zijn dat er vijftien en in Gronin gen, Friesland en Drenthe zes. Ruud Lubbers wil aanblijven genève - Ruud Lubbers is niet van plan vervroegd af te treden als Hoge Commissaris van de vluchtelingen. Lubbers sprak gisteren uitgebreid met secreta ris-generaal Kofi Annan over het uitlekken van het rapport van een VN-commissie, die een klacht over vermeende hand tastelijkheden tegenover vrou welijke ondergeschikten onder zocht. Lubbers suggereerde dat het uitlekken van het rapport wellicht 'een streek was van de onderzoekscommissie'. Pagina Buitenland (advertentie) SC HOONMAAKNVKRKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I V Ja, ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! Ik'betaal: I automatisch 56.20) I per acceptgiro 56.70) OM/DV J Naam: I Adres: Postcode Tblefoon: Geboortedatum I e-mail: Bankgiro' I Handtekening: maanderi I "^nttfdschnfl €7,m Kijk verderop in deze krant voor dit exclusieve aanbod. voor een aantal bladen geldt een andere periode. uitend bg automatische ir v afd. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmnar, of bel 0800-1711 tgratis) B-mail: lezerssorvioetfl'hdc.nl of surf naar www.leidsclnlagbliid.nl. Doze aanbieding is geldig tot 31 maart 200 Wij gaan zorgvuldig gegevens. In het oolofi gegevens. ui nui cviiuiuu van ac Kruin vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÉS Dagblad i 8 "7 1 2 1 A 1 I

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1