Projectontwikkelaar eist 1,3 miljoen van Leiden Met de bus naar de laatste bestemming De goocheldoos van de gemeentelijke 'kwaliteitskeuring' REGIO Schadevergoeding voor gederfd bouwrecht aan Plesmanlaan Studenten Arabisch zien vakgroep niet radicaliseren DNA-onderzoeker De Knijff Leids hoogleraar fina's Hof i de prijzen bs huishoudens uit de fs Hof in Leiden heb- Hjs gewonnen in de Dterij. De prijs viel op 2311 VA. Vier gezin - [straat wonnen met (ieder 25.000 euro, jnen uit het hofje krij- (euro. n geschopt Costastraat »n 17-jarige jongen hd is gistermorgen 11.00 uur op de Da t in Leiden in zijn ge- gen en geschopt bg onbekende jon- ■noedelijke aanlei- ieerdere ruzie tussen Ivan de Warmonder jer. De politie zoekt at verder uit. how op irmiek rlingen van mytyl- "hermiek aan de elweg houden 3 februari een mo lt is de afsluiting van van de afdeling j gehandicapten j en verzorging, showen hun (soms) r :e kleding aan ou- ere belangstellen- jdrijven met aange- g voor rolstoelge- r i aanwezig. Leerlin- sljfdeling voortgezet in De Thermiek iet hun restaurant 'rities. „lagen Leiden i scholen van het ir zijn vrijdag en za- ind voor toekom en van de instel- grddelbaar beroeps- ijdens de open da- geïnteresseerden Sng krijgen en ad- eh vervolgopleiding, g iestigingen op het anspark is een ta- i Hier zijn voorlich- ipskeuzeadviseurs t leerlingen te hel- teuze. Ook kan een ,eiWorden gedaan, stigingen pende- jjes. Geïnteresseer- vrijdag terecht tus- »ei21.00 uur en zater- I ).00 en 13.00 uur. "fecteur jaar logleraar hct-directeur ge- jej Fresco (52) van Agricultural Orga- is komend aca- Cleveringahoogle- oePiversiteit Leiden. {es geven over het eide verantwoorde- ■roedsel. Voor haar o«tj de VN-organisa- eiws zij hoogleraar brodüctiesyste- 0 Jniversiteit Wage- r ff schreef Fresco lundel, essays en ?n en de roman loeieten. Deze week i nieuw boek: De 1 ültan in Rome. De igleraar spreekt 'oeter in het Acade- p Cleveringarede LEIDEN door Wilfred Simons leiden - De Wassenaarse project ontwikkelaar R. van de Putte claimt ruim 1,3 miljoen euro bij de gemeente Leiden als hij geen kantoren mag bouwen aan de Plesmanlaan. Ook gaat hij in ho ger beroep tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank, die vorige week vrijdag bepaalde dat hij zijn bouwrecht aan de Plesmanlaan heeft verlóren. De uitspraak van de rechter in Den Haag kan niet, zegt Van de Putte. De toenmalige wethou der Tj. van Rij en hij vatten in 1998 twee afspraken samen in één overeenkomst. Die luidde dat Van de Putte een apparte mentencomplex zou bouwen aan het Leidse Stationsplein. Daarvoor in de plaats mocht hij 12.000 vierkante meter kantoor ruimte bouwen aan de Ples manlaan. ,,De rechter heeft de ene helft van de overeenkomst ontbon den, maar houdt de andere helft in stand", zegt de project ontwikkelaar daarover. „Dat kan niet. Als ik niet aan de Ples manlaan mag bouwen, dan kan de bouw aan het Stationsplein ook niet doorgaan." Van de Putte geeft toe dat hij de rechtszaak tegen de gemeente in eerste instantie heeft onder schat. „Ik vond dat de gemeen te Leiden de rechter lastigviel met deze zaak." Nu de uit spraak er echter ligt, kan hij er niet meer luchtig over doen. „Ik denk dat ik Leidse ambtenaren laat oproepen voor een voorlo pig getuigenverhoor, ik kan daar waarschijnlijk niet langer omheen." Het vonnis valt eenzijdig uit, vindt de Wassenaarse pro- jectonwikkelaar. „Het deel van de afspraak waar de gemeente het meeste baat bij heeft, na melijk de bouw aan het Sta tionsplein, blijft in stand en ik word benadeeld." In de overtuiging van Van de Putte is de aanvang van de bouw aan het Stationsplein in januari het begin van één grote bouwcampagne, waarin eerst de appartementen en daarna de kantoren worden gereali seerd. In dat licht bezien houdt hij zich aan de afspraak uit 1998. Dat hij niet eerder kon beginnen, .is niet zijn schuld, maar het gevolg van het ontbre ken van de benodigde vergun ningen. „De gemeente hangt hierover kromme verhalen op en vertelt niet hoe het werkelijk gegaan is." Ook vindt hij dat PvdA-wethou der Hillebrand zijn goede naam schaadt door 'een ordinair straatgevecht' met hem te wil len aangaan. „Heel onbèhoor- iijk!" Van de Putte begint twee pro cedures tegen de gemeente Lei den. Hij gaat in hoger beroep en eist daarnaast in 'een aparte procedure' schadevergoeding als hij zijn bouwrecht op de Plesmanlaan daadwerkelijk kwijtraakt. Hij wil niet zeggen om hoeveel geld het gaat, maar in een toegestuurde bouwover- eenkomst wordt gerept van een 'schadevergoeding uit gederfd ontwikkelingsresultaat' van 'nimmer meer dan' drie mil joen gulden (ruim 1,3 miljoen euro). Van de Putte zegt het te betreu ren dat het conflict tussen hem en de gemeente nu moet uit monden in een eis tot schade vergoeding. „Van schade word je niets wijzer. Je kunt beter za ken doen. Maar wie schade aanricht, moet schade beta len." 'De media blazen het op' leiden - Studenten Arabisch ge loven er weinig van dat hun vakgroep radicaliseert. Een van hun docenten zei vorige week dat hij 'al een tijd het gevoel heeft dat er een rare sfeer heerst onder de studenten', en dat hij die verontrustende ge luiden ook van zijn Leidse col lega's heeft gehoord. De do cent, die om problemen met het universiteitsbestuur te voorkomen niet met zijn naam in de krant wilde, merkte op dat studenten tijdens colleges 'doorzaniken' als de radicale is lam ter sprake komt. Studenten reageren veront waardigd op de vraag of ze iets merken van radicalisering on der hun studiegenoten. „Het is belachelijk, de media blazen het op en daar worden we ziek van", zegt een van hen. Het be richt dat Jason W., een van de leden van de Hofstadgroep, een radicaal boekje zou hebben verspreid op de vakgroep is vol gens hem 'verzonnen'. Een meisje zegt dat er op de vak groep soms 'hevige discussies zijn en dat overal over mag worden gepraat'. „Sommigen zijn religieuzer dan anderen, dat merk je wel." Een ander zegt: 'we mogen over dit onder werp niet praten van onze do cent'. Woordvoerder Van Amerongen van de universiteit bevestigt dat is afgesproken de informatie over 'bepaalde onderwerpen' via één aanspreekpunt te laten verlopen. Er heerst volgens hem echter geen spreekverbod. „Er is beslist geen oekaze uitge gaan. Wel een verzoek in de richting van de medewerkers. Die hebben dat misschien doorgegeven aan hun studen ten. Maar het is niet zo dat ik de studenten aan het lijntje heb." De woordvoerder wil geen me dedelingen doen over een mo gelijk onderzoek van de recher che naar de vakgroep. leiden - DNA-onderzoeker Pe ter de Knijff is per 1 maart be noemd tot hoogleraar popula tie- en evolutiegenetica in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De Knijff werkt sinds 1994 als hoofd van het Forensisch Laboratorium voor DNA-onderzoek, dat een onderdeel is van het Centrum voor Humane en klinische Ge netica van het LUMC. De Knijff treedt dan ook vaak op als ge- tuige-deskundige in rechtsza ken waarbij DNA-sporen als be wijs worden gebruikt. De populatie- en evolutiegene tica bestudeert de ontwikkeling van de genetische spreiding en variatie van de wereldbevol king. Samen met de Leidse hoogleraar taalkunde George van Driem doet De Knijff on derzoek onder Himalayavolke- ren. Door zowel de genetische variatie als de spreiding van de talen in kaart te brengen, pro beren zij erachter te komen waar de vele volkeren vandaan komen die door de eeuwen heen in de geïsoleerde dalen van de Himalaya zijn komen wonen. De Knijff en zijn forensisch lab voor DNA-onderzoek zullen vanaf maart ook betrokken zijn bij de opgraving van middel eeuwse skeletten in Eindhoven. Zij willen onderzoeken of de middeleeuwse pestepidemieën bij een klein deel van de bevol king een mutatie in het DNA hebben veroorzaakt die resis tent maakt tegen het HIV-virus. Ongeveer 10 procent van de Europese bevolking blijkt na melijk niet vatbaar te zijn voor HIV. door Silvan Schoonhoven leiden - De familie van de over ledene schuifelt wat onwennig heen en weer als het metalen plateau van de heflift zoemend de grafkist optilt. De uitvaart ondernemer rolt de baar voor zichtig naar binnen in de ster- renhemelblauwe bus op het parkeerterrein van Het Leidse Huys. Een alledaags gezicht is het nog niet, ook niet dat de uitvaartleider met zijn hoge hoed in de hand plechtig voor de touringcar uitloopt als die stapvoets op weg gaat naar de begrafenisdienst. Veel is tegenwoordig mogelijk in de uitvaartwereld. Ten op zichte van de klassiek-romanti- sche rouwkoets met briesende paarden, lijkt de rouwbus daar aan de andere kant van het spectrum tegenover te staan. Het is op het eerste gezicht mis schien een wat koele, efficiënte manier om je laatste reis te ma ken. Maar nabestaanden van mevrouw M. Peterse-Wouterse, die woensdag op 82-jarige leef tijd overleed, zijn erg te spreken over de uitvaartbus, die gisteren voor het eerst in Leiden reed. „Het is super", zegt een van de familieleden van de overleden mevrouw Peterse. „We hebben een grote familie en dit spreekt ons meer aan dan rouw- en volgauto's. Het is prettig dat de kist niet in een aparte auto moet, maar dat we er omheen kunnen zitten tijdens de rit." Alles is donkerblauw in de tou ringcar, die daardoor als twee druppels water lijkt op de bus van het koninklijk huis. De donkerblauw gestoffeerde stoe len staan met de ruggen naar de ramen, zodat de rouwenden elkaar aankijken. De kist staat in het midden, op een baar die de mogelijkheid tot koelen heeft. Er hangt zelfs een kleine televisie in de bus. „Voor het vertonen van een videofilm van de overledene", verklaart René Heijnen, senior uitvaartleider bij Het Leidse Huys. De uitvaartbus rijdt al een jaar of vijf rond in Nederland. Het Connexxion-voertuig komt uit Rotterdam, wóar het volgens Heijnen 'een gat in de markt' bleek. Het scheelt natuurlijk ook in kosten, zegt hij. Een bus vervangt al gauw vijf volgauto's. „Maar kil en zakelijk vind ik het aelf niet. Wat de mensen zelf willen, dat is het belangrijkste." Volgens de familie van de overledene is het prettig dat de kist niet in een aparte auto hoeft maar datje er omheen kunt zitten tijdens de rit. Foto: Sam Rentmeester Veel kritiek op nieuw welstandsbeleid in Leiden Veel Leidenaars hebben het idee dat hun bouwplan in een soort 'black box' terechtkomt, als het wordt gekeurd door de adviescommissie ruimtelijke kwaliteit. Foto: Henk Bouwman door Erna Straatsma leiden - Ondanks uitgebreide toetsingscriteria is het Leidse welstandsbeleid er niet duidelij ker op geworden. CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan hoort 'heel veel klachten' over de Advies commissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). Objectiever zijn de uit spraken over bouwplannen niet, zeggen architecten. „Mensen hebben totaal geen idee waar ze aan toe zijn en waar ze aan moeten voldoen." Jan-Jaap de Haan constateerde onlangs in zijn weblog dat de ARK als een 'enorme hindernis' in plan- en bouwprocessen wordt gezien. „Van tevoren hebben indieners van een bouwplan geen idee wat de toetsingscriteria van de com missie zijn. Ze passen hun plan vervolgens aan en dan blijkt het vaak nog niet goed te zijn. De adviezen zijn detaillistisch, tot op het niveau van een daklijst je. Je moet vaak vier keer terug voor een plan wordt goedge keurd. Mensen hebben het idee dat hun plan in een soort black box terechtkomt: een goochel doos waarbij het volstrekt on duidelijk is wat de uitkomst zal zijn. Het lijkt me dat dat sterk moet verbeteren. Zowel de in houd als de procedure moet veel klantvriendelijker." De Haan wil de klachten binnen kort voorleggen aan de voorzit ter van ARK, Eerste-Kamerlid Margriet Meindertsma (PvdA). De commissie ARK bestaat sinds 1 februari 2001 en is de opvolger van de welstandscom missie, de monumentenbe heercommissie en de commis sie beeldende kunst. Een club van in totaal tien deskundigen buigt zich over de kwaliteit van grote en kleine bouwplannen. De commissie heeft een ruime bevoegdheid: ook veranderin gen in de openbare ruimte kun nen ter discussie staan. Sinds 1 juli 2004 is Nederland in princi pe welstandsvrij en baseert de ARK haar kwaliteitsadviezen op een nieuwe, uitgebreide 'wel- standstoets'. Voor architect Job van Splunter vormen de woorden van het CDA-raadslid een herkenbaar verhaal. „Maar het is ook een beetje inherent aan een com missie die het welstandsbeleid toetst." De toetsing van het be grip 'redelijke eisen van wel stand' blijft altijd enigszins sub jectief, zegt hij. Dat het wel standsbeleid vrij gedetailleerd is vastgelegd, heeft daarin geen verbetering gebracht, vindt Van Splunter. „In een hoop gevallen is het juist moeizamer om een plan er doorheen te krijgen. Je hebt minder ruimte, omdat toetsingscriteria per straat of gebied verschillen. Maar per huis is het dan weer een tom bola wat er uiteindelijk mag en niet mag. Het is een soort gok- club. Ik heb wat dat betreft hele gekke dingen meegemaakt. Daarom zeg ik: schaf dat hele welstandsbeleid af. Een wel standcommissie kan toch niet voorkomen dat er lelijk wordt gebouwd." De commissie ARK is niet meer dan een 'papieren tijger', aldus Van Splunter. „Het ergste is dat er geen controle achterafis. Je kunt je plan wel helemaal vol gens de eisen van de commissie aanpassen, maar je weet dat het toch niet zo gemaakt wordt. Na afgifte van de bouwvergunning zegt de aannemer gewoon: me vrouw als ik het nou zó maak, dan is het een stuk goedkoper. En dan gebeurt dat. Als je van tevoren zoveel eisen stelt moet je ook een lik-op-stukbeleid voeren als de uitvoering niet conform het plan is." Hans Bakker, eveneens archi tect, stelt dat procedures tegen woordig langer duren. „Men heeft een hoog ambitieniveau, maar dat betekent dat het min der snel gaat. Het is moeilijk om een positief advies te krij gen. Zo langzamerhand word je daar gek van. Bakker heeft daarnaast de indruk dat de ARK strenger is tegen particulieren dan tegen de gemeente. „Neem de bestrating rondom de Pie terskerk, die van een erbarme lijk slechte kwaliteit is. Onge looflijk gewoon. De commissie ARK zou zich toch ook met de kwaliteit van de openbare ruimte gaan bemoeien?" Architect Wim Hofman kan goed overweg met de commis sie ARK, maar vindt wel dat de kwaliteitskeuring soms te ver gaat. „De commissieleden spre ken zich ook uit over het ge bruik van een gebouw, niet al leen over welstandsaspecten. Hoe je als architect bijvoor beeld een kamer situeert: 'of dat niet aan de andere kant kan'. Dat gaat echt heel ver; de vroegere welstandscommissie deed dat niet." 'Doorzichtiger' is het er niet op geworden, zegt Hofman. „De commissie kan soms gewoon zeggen: ik wil geen galerij. Om dat het niet in de mode is of zo. De voordelen van het samen gaan van de welstandscommis sie met de monumentencom missie en de commissie beel dende kunst zijn Hofman enigszins tegengevallen. „Voor dat dat gebeurde dacht ik: ha, eindelijk alle disciplines bij el kaar. Maar nu zie ik dat er in de commissie maar heel weinig specialisten zitten die verstand hebben van monumenten." Margriet Meindertsma. voorzit ter van de ARK. reageert ver baasd op de kritische geluiden. Als er architecten of raadsle den zijn die ons te streng vin den, dan wil ik daar graag mee praten. Als betrokkenen ons al leen als een hindermacht be schouwen, is dat niet goed. De richtlijnen in de welstidstoets zijn overigens door degemeen- teraad aangenomen, niet door ons bepaald." Volgens Meindertsma heeft de wetgever wel een helderder en controleerbaar welstandsbeleid beoogd. „Het was een stukje democratisering dat het lande lijk verplichte welstandsbeleid is afgeschaft. Op sommige ter reinen is het welstandsbeleid ook versoepeld." Desalniettemin begrijpt ze de klachten over onduidelijke re gels. „Er moet heel snel een pu blieksversie van de welstands - toets komen. Dat is ook toege zegd door het college, maar die is er nog steeds niet. Ik ben het ermee eens dat de huidige stuk ken niet voor iedereen even toegankelijk zijn." 4, mijn krant. I p Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13