Kwart werknemers slachtoffer agressie ECONOMIE Flitsende zeevrachtschepen omzeilen files Google maakt superwinst zonder echte advertenties Spotgoedkoop mobieltje van consortium Inhaalrace van lonen in nieuwe EU-landen ArboNed begint voorlichtingscampagne Philips werkt aan software tegen piraterij Minder koeien en boerderijen Protest tegen massaal ontslag int 4000 lij winnaars =^1 - De Belastingdienst s de uitreiking van de "jSKanjer in de Rotter- :v] k Zevenkamp inmid- er wanbetalers. Ruim {Dfeo schuld is na 1 janu- tan afbetaald en 4000 gorden geïnd doordat Tjeslag legde op het d van drie winnaars, jamse fiscus contro- 0P,tcodegebied 3068 en anbetalers die samen ivan 110.000 euro [et gaat om onroe- lelasting en parkeer- maar ook om schul- jijstandsfraude. veen Mode fstandigd iretco gaat de mode- jn Witteveen verko- shuidige directeur (n Kolfschoten en een (geldschieter. De ver- t eind maart zijn af- naam Witteveen i gehandhaafd. Vol- :co blijft het aantal ers onveranderd op »n houdt Witteveen d van Euretco in n hoofdkantoor. Eu- jte eerder al de kle- ls Adam Menswear dameskleding voor in, af. De inkoopor- icht zich meer op za- ïstverlening. en Sony echtbank ■Franse consumen- atie UFC-Que Choi- jple en Sony voor de laagd. De belangen- stelt dat ze consu- sleiden door alleen wiloads uit hun ei- nkels toe te staan op e muziekspelers. Ze ide aan deze praktij - {schadevergoeding euro. UFC-Que 3 gesprek met de Eu- ingenvereniging loortgelijke zaken in opese landen te be- ple moet voor de n Parijs verschijnen Nanterre. etentjes' 5 populair 1 - Van de werkne- 13 5 procent vorig jaar i kosten van de zaak eur gegeten. Dat 10.000 mensen. Zij i gemiddeld aan de en diners 27,50 euro 1, zo heeft het Be- toreca en Catering fcendgemaakt. Zake- gaan gebeurt iets en keer per week. t eten op kosten van iral aan het eind van pulair is. Bovendien enet entjes' vaker ate het jaar vordert. kerosine ake in EU e Europese minis- anciën praten don- het belasten van tndstof. Het is overi- öwaarschijnlijk dat i een akkoord komt oelige onderwerp, i bepleiten een kero- die alleen geldt voor x ipbrengst is be- onuvikkelingshulp. ichten in Duitse het om een heffing 0 per ton brandstof, ket binnen de EU ar 5 a 10 euro per luurder worden. dinsdag 15 februari 2005 e opmars si internet De helft van de is met internet be- g jaar over een snel- g via de kabel of ad- behoorde Neder- :op van Europa, zo teren gepresenteer- n het Centraal Bu- Statistiek. Alleen tenemarken deden irein beter. Het van een forse toe- et aantal breed- Jingen. In 2003 had aiderde van de s met internet een iiting. Het aantal s dat thuis toegang ïrnet, groeide in naar 65 procent. id klaagt en aan JV Bondgenoten >rt geding aan tegen •e vakbond wil dat de bierbrouwer nijn zijn bedrijfs- esteedt aan een ca- jf. Volgens de bond door zo'n 50 werk- )t 50 procent van üoeten inleveren, inoten wil eerst tot itzoeken of de kan- rkers het recht heb eigen arbeidscon- nemen naar het ca- if. Het kort geding rdag in Den Haag. door Bas Bierkens eindhoven - De beursgenoteer de Amerikaanse internetonder neming Google heeft een bij zonder goed jaar achter de rug. De winst in 2004 steeg met 278 procent naar 399 miljoen dol lar. De omzet werd ruim ver dubbeld en kwam uit op 3,2 miljard dollar. Wie Google op internet raad pleegt, komt terecht in een om geving die wars lijkt van com mercie. Zelfs een geregelde ge bruiker heeft misschien nog nooit een advertentie gezien. De verklaring is simpel: de meest bezochte zoekmachine ter wereld staat in principe geen advertenties toe op de pa gina met zoekresultaten. Hoe komt het bedrijf dan aan zijn inkomsten? En aan zijn uitzon derlijke winst? Google biedt bedrijven wel 'ge sponsorde koppelingen' aan, die naast of boven de zoekre sultaten worden weergegeven. Wie als zoekopdracht 'schoe nen' intikt, wordt rechts op de pagina in een onopvallende tekst (een 'woordadvertentie') attent gemaakt op websites van o.a. Wehkamp, Monprix, Sexy Shoes en Neckermann. Advertenties hoeven niet op dringerig te zijn om effect te hebben, is de achterliggende gedachte. Deze vorm heeft meer effect dan willekeurige advertenties, is de ervaring van Google en de bedrijven. Zij be talen voor elke 'doorklik' naar de opgegeven site. Per dag krijgt Google ongeveer 200 mil joen zoekopdrachten te verwer ken. Dankzij vernuftige soft ware kunnen in een paar se conden meer dan 3 miljard webpagina's worden onder zocht op trefwoorden. De technologie zorgt ervoor dat de meest belangrijke resultaten het eerst worden weergegeven. Zelfs als maar een fractie van de zoekers doorklikt naar de ge sponsorde site, rinkelt de kassa bij Google dagelijks. De ge sponsorde links zorgen voor ongeveer de helft van de omzet van de zoekmachine. Het kan toor van Google Nederland houdt zich uitsluitend bezig met de verkoop van adverten ties en het bedenken van adver tentieteksten en goed scorende trefwoorden voor bedrijven. Technologische vernieuwingen worden in de VS bedacht. De andere helft van de inkom sten komt grotendeels van het programma Adsense. Dit voor ziet webmanagers van adver tenties die relevant zijn voor hun sites en zodoende zorgen voor een grotere omzet. Verder behaalt Google ook inkomsten uit het Google Network, sites die gebruik maken van de zoek technologie van Google. De populariteit van Google (een verbastering van Googol, de of ficieuze benaming van een 1 met 100 nullen) kent nog geen grenzen. Van alle merken heeft het twee jaar achter elkaar de meeste indruk gemaakt op con sumenten. Het marktaandeel van de zoekmachine kwam het afgelopen jaar in Nederland uit op 84 procent. De almaar groei ende populariteit zorgt ervoor dat adverteerders bereid zijn steeds meer te betalen voor hun advertentie. Maar de concurrentie roert zich. Microsoft heeft de eerste versie van een eigen zoekma chine op internet gelanceerd. Veel meer toegespitst op het oplossen van vragen dan op het oplepelen van websites, zoals Google doet. De strijd is nog niet gestreden. vt*e- De startpagina van de zoekmachine Google. Foto: ANP/Koen Suyk Koeien in Nederland den haag/gpd - Een kwart van de werknemers heeft last van geweld op het werk. Bij een op de zeven gevallen gaat het om geweld tussen werknemers on derling of een vorm van agressie tussen werkgevers en werkne mers. Dat geweld neemt zelfs toe. ArboNed start een voorlich tingscampagne om dit probleem bespreekbaar te maken op de werkvloer. Volgens de op een na grootste arbodienst is bijna 20 procent van de ziekmeldingen gevolg van 'onheuse bejegening' tij dens het uitoefenen van het be roep. Een concreet cijfer is moeilijk te geven, omdat veel agressiegevafien niet gemeld worden. Aandacht voor geweld op het werk is nodig, omdat het vaak een taboe is om erover te pra ten. „Veel werknemers en werk gevers denken dat het erbij hoort," zegt woordvoerster Inge Weel van ArboNed. „Maar het is natuurlijk helemaal niet nor maal dat bijvoorbeeld een ver pleegster op de eerste hulp agressief wordt benaderd door een patiënt." Afgelopen jaar zijn er uit de zorg 8000 meldingen van agres sie gekomen. Daarmee is die branche een koploper. „Maar niet iedereen meldt agressie, dus het aantal gevallen ligt veel hoger," aldus Weel. „We weten dat onderwijspersoneel ook vaak agressief benaderd wordt. Maar het aantal meldingen ligt daar heel erg laag. Daar hebben wij nog veel werk te verzetten." AiboNed wil met een presenta tie en een bedrijfsmaatschap- pelijkwerker de werknemers en werkgevers voorlichten over de gevolgen van agressie op het werk en hoe er melding van kan worden gemaakt. Ook krijgen werknemers te horen hoe zij om moeten gaan met agressie. „De gouden regel is: blijf rustig, ga niet mee in de emotie," legt Weel uit. „Wees eerlijk tegen cliënten. Leg hen uit waarom zij bijvoorbeeld lang moeten wachten." Ook tegen fysiek geweld staan werkgevers en werknemers niet helemaal machteloos. Volgens Weel heeft de sociale dienst heel doeltreffende maatregelen genomen tegen cliënten met losse handjes. „Zij hebben de balie zo breed gemaakt, dat het onmogelijk is de medewerker over de balie te trekken. Toch is het volgens ArboNed een illusie om de werkvloer vol ledig te wapenen tegen agres sie. Ieder bedrijf zou volgens de arbodienst moeten beschikken over een vertrouwenspersoon, zodat agressie bespreekbaar is. eindhoven/anp - Philips ont wikkelt nieuwe software tegen de illegale verspreiding van ge kopieerde films via internet. Het elektronicaconcern ver wacht het product begin 2006 op de markt te brengen. Voor het product is vooral bij de gro te filmstudio's in de VS grote belangstelling. Dagelijks wor den alleen al in de VS vele tien duizenden films op internet aangeboden. Deze vorm van pi raterij kost de filmindustie mil jarden aan inkomsten. Het product maakt gebruik van het feit dat elke film unieke kenmerken heeft, bijvoorbeeld de kleureninhoud en de beeld intensiteit. Deze 'vingerafdruk ken' worden opgeslagen in een database en vervolgens vergele ken met de kenmerken van een digitaal videobestand dat op in ternet wordt aangeboden. ,Als de kenmerken met elkaar over een komen, dan kan het digitale bestand automatisch worden geblokkeerd", aldus Maan- donks van Philips Research. Het is een aanvulling op de 'watermerk'-methode voor zo wel muziek als beeld die Philips twee jaar geleden op de markt zette. Bij deze methode worden bijvoorbeeld dvd's van een uniek watermerk voorzien, veelal een cijfercombinatie. Als de dvd als digitaal bestand op internet wordt aangeboden, is de dader simpel te achterhalen. voorburg/anp - Nederland telt een derde minder runderen dan twintig jaar geleden. Het aantal boerderijen met rundvee is in diezelfde periode gehal veerd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de cijfers gisteren bekend maakte, wijst invoering van het melkquotum aan als een van de oorzaken. In 2004 graasden ongeveer 3,8 miljoen koeien in de Neder landse polder. Dat aantal was in 1984 nog 5,5 miljoen dieren. Het aantal rundveebedrijven liep tefug van bijna 80.000 boerderijen toen naar ruim 38.000 vorig jaar. Het CBS constateert opnieuw dat de huidige bedrijven groter van omvang zijn dan begin ja ren tachtig. Per bedrijf zijn er nu bijna 100 runderen: in 1984 waren dat 69 dieren. In 1983 kregen de melkveehou ders te maken met het Europe se quotumsysteem, dat de melkproductie in toom houdt. De kleinere rundveestapel is volgens CBS onder meer het ge volg van dat systeem. Een klei ner percentage koeien wordt nu gehouden voor de melkproduc tie. In 1984 leverde 82 procenj van de dieren melk. Dat is in middels teruggelopen tot 70 procent van de rundveestapel. Voorzitter Schenk van de LTO- vakgroep rundveehouderij treurt niet om de krimpende rundveestapel. De productie door het vee is min of meer het zelfde gebleven. Zo leveren de melkkoeien anno 2005 meer melk als begin jaren tachtig. „Het hebben van een grote rundveestapel is geen doel op zich. Het gaat om een gezonde melkveehouderij." De totale rundveestapel is de laatste jaren met bijna eenderde gedaald van 5,5 miljoen in 1984 tot minder dan 3,8 miljoen in 2004 xtOOO Aantal bedrijven met runderen frankfurt - Voor het hoofdkantoor van de Deutsche Bank in Frank furt werd gisteren gedemonstreerd tegen de omstreden plannen van de topman Josef Ackermann van het Duitse bankconcern om wereld wijd 6400 banen te schrappen, waarvan 1920 in de Bondsrepubliek. De tekst op het protestbord roept om het vertrek van Ackermann. Tegen de ontslagronde is fel geprotesteerd omdat de bank het afge lopen jaar een veel hogere winst heeft geboekt. Ook sommige Duitse politici hebben hun afkeer uitsproken over de ingrijpende bezuini gingsmaatregel. Foto: Reuters/Alex Grimm cannes/anp - Een consortium van negen telefoonmaatschap pijen heeft een mobiel tele foontoestel ontworpen dat zo goedkoop is dat het binnen het bereik van miljoenen inwoners van ontwikkelingslanden komt. Dat zou de telecommarkt flink kunnen veranderen. De op een na grootste fabrikant van mobiele telefoons, het Amerikaanse Motorola, heeft het apparaat, de Cl 17, gemaakt in samenwerking met de GSM Association (GSMA). Dit is de branchevereniging die diverse internationale mobieletelefoon maatschappijen vertegenwoor digt. De prijs van het nieuwe mo bieltje bedraagt naar schatting nog geen 40 dollar (32 euro), zo schreef de Britse zakenkrant Fi nancial Times gisteren. De GS MA mikt erop in het eerste half jaar 6 miljoen mobieltjes aan de man te brengen. Momenteel zijn er wereldwijd bijna 1,5 mil jard gebruikers aangesloten op een mobiel netwerk. Als de prijs uiteindelijk omlaag kan naar minder dan 30 dollar (24 euro), komt het mobieltje binnen handbereik van 700 miljoen nieuvye gebruikers in Azië, Latijns-Amerika, het Mid den-Oosten en Afrika, is de schatting van GSMA. De bran chevereniging houdt deze week een beurs in Cannes. Het nieuwe mobieltje biedt de fabrikanten en telecommaat- schappijen nieuwe vooruitzich ten op groei, zo stelt directeur Rob Conway. Tegelijkertijd zal het bijdragen aan de sociale en economische ontwikkelingen in opkomende markten, zo voeg de hij daaraan toe. „Dit kan een enorme impuls betekenen voor de economische ontwikkeling in bepaalde gebieden. De men sen worden verbonden en dat helpt ze hun sociale en zakelij ke netwerk op te bouwen", al dus Conmway. In de rijke industrielanden wor den telefoons overigens veelal gratis aan consumenten aange boden. Dit komt door subsidies van telecommaatschappijen in ruil voor bijvoorbeeld een abonnement voor een langere periode. voorburg/anp - De loonkosten in de vorig jaar toegetreden EU- landen zijn bezig met een in haalrace. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) consta teerde gisteren een opvallend snelle stijging van de arbeids kosten in de Oost-Europese lid staten. „Vooral in Tsjechië, Hongarije en Estland is sprake van een in haalslag. In Polen, het grootste nieuwe EU-land, is de groei nu duidelijk wat meer gematigd", aldus CBS-onderzoeker Ver geer. „Polen is nog steeds een geduchte concurrent. De loon kosten per uur liggen in Neder land bijna vijf keer zo hoog als in het Oost-Europese land. Dat betekent dat Nederlandse werk nemers vijf keer meer moeten produceren per uur, willen we productie hier houden." In Nederland bedroegen de ge middelde arbeidskosten per ge werkt uur voor bedrijven in 2003 bijna 27 euro. Daarmee neemt ons land een middenpo sitie in ten opzichte van andere West-Europese landen. Polen en Tsjechië behoorden in 2003 tot de 'duurdere' Oost-Europe se landen met gemiddelde loonkosten van circa 5,5 euro. De arbeidskosten hebben in al le nieuwe EU-lidstaten tussen 1997 en 2002 een flinke vlucht genomen. Koploper was Tsje chië met een groei van 80 pro cent. Letland, Hongarije en Po len kenden een stijging van 50 tot 60 procent. Volgens Vergeer is deze groei in 2003 en 2004 afgevlakt, maar lag deze nog altijd boven het EU-gemiddelde. Zo zijn in de eerste drie kwartalen van 2004 de loonkosten in Hongarije met ongeveer 9 procent gestegen, in Tsjechië met 7 procent en in Estland ruim 6 procent. Alleen Polen zat de eerste negen maanden van 2004 met 3 pro cent slechts nipt boven het EU- gemiddelde van 2,5 procent. rijswijk/gpd - „Op zee is nog ruimte," zegt ir. M. Ouispel, pro jectleider bij het NEA in Rijswijk, een instituut voor transporton- derzoek en -opleiding. „Ook Eu ropese havens hebben nog vol doende capaciteit om meer sche pen te kunnen afhandelen." Ouispel geeft toe dat het niet voor de hand ligt om aan snelle zeeschepen te denken om het vrachtvervoer over de weg terug te dringen. „Maar de Europese Commissie heeft wel degelijk een beleid om 'snelwegen op zee' te ontwikkelen als onder deel van plannen om tot een ef ficiënter Europees vrachtvervoer te komen." Een Frans consortium, met daarin onder meer de marine en scheepsbouwkundige bu reaus, heeft de afgelopen jaren een schip ontworpen dat met snelheden van meer dan 65 ki lometer per uur, ook onder heel slechte weersomstandigheden, kan varen. „Dankzij de speciale vorm van de boeg en twee draagvleugels. Het ontwerp is zodanig dat alle vormen van la ding (hele vrachtwagens, trai lers, containers, wissellaadbak ken) snel op en af het schip kunnen." Het NEA is vanwege zijn exper- dan bedragen de kosten 1460 euro per vrachtwagencombina tie." De snelle zeeschepen nemen niet het volledige transport van vrachtwagens over. Op de route Amsterdam-Madrid, gaan goe deren eerst per vrachtwagen naar de haven van Rotterdam. Daar gaan ze op het schip om naar de Spaanse haven Bilbao te worden getransporteerd. Vanaf Bilbao nemen de vracht auto's het weer over, aldus Quispel. „We verwachten dat medio maart een contract wordt getekend voor de bouw van een snel zeeschip. Een niet bij naam te noemen Franse partij wil het in 2007 in de vaart nemen." Met de bouw is 50 tot 60 mil joen euro gemoeid, fors meer dan bij een conventioneel vrachtschip, maar door zijn ho gere productiviteit kunnen die meerkosten worden opge bracht. Het NEA heeft nu ook een plan opgesteld om met Ne derlandse geïnteresseerden tot de inzet van de snelle vracht schepen te komen. De overheid beslist waarschijn lijk binnenkort over een finan ciële bijdrage aan een haalbaar heidsonderzoek. „Mocht dat onderzoek positief uitpakken, dan willen we vervolgens ook een actieplan opstellen om een schip op een bepaalde route van en naar Nederland in te zetten." Rundveestapel Het schip van het Franse consortium dat ook met slecht weer meer dan 65 kilometer per uur kan varen. Foto: GPD/NEA tise gevraagd om te onderzoe ken of de schepen ook ingezet kunnen worden voor vrachtver voer binnen Europa. Quispel heeft in de afgelopen maanden een 'verkennend' onderzoek gedaan naar de economische mogelijkheden om de schepen in te zetten op de drukke route van Nederland naar Spanje. Daaruit is gebleken dat de sche pen op routes die langer zijn dan zevenhonderd kilometer ook qua snelheid kunnen con curreren met vrachtwagens over de weg. Andere trajecten binnen Euro pa, waarbij de snelle zeesche pen vrachtwagens (gedeeltelijk) kunnen vervangen, zijn die richting de Baltische staten, de Scandinavische landen, de At lantische kusten (Benelux- /Groot-Brittannië naar Spanje- Portugal), en de westelijke en oostelijke Middellandse Zee. Quispel: „Om een vrachtwa gencombinatie van Amsterdam naar Madrid te brengen ben je, afhankelijk of je met één dan wel twee chauffeurs rijdt, res pectievelijk 1850 en 2470 euro kwijt. Wordt ons schip ingezet,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9