Misbruik visa brengt Fischer in problemen BUITENLAND Alles uit de kast voor het ja-woord 'In dit kleine landje is er altijd ellende' Cruiseschip in zwaar weer 'Prins Charles mag niet alleen voor wet trouwen' Flamboyante miljardair Schroder steunt minister 'Baby 81' weer omarmd ^Nll allen doden jskeebrand Door brand in een h Teheran zijn zeker (n om het leven geko- iderden mensen raak- nd. Het vuur ontstond jnlijk door een defect kacheltje. De meeste brs zijn vrouwen en [Het vuur ontstond tij avondgebed in het Ie moskee waar alleen mogen komen. Vol- ietuigen sprongen vrouwen uit wanhoop naar beneden. Een je aanwezigen werd :ht naar buiten door jnder de voeten gelo- dinsdag 15 februari 2005 ~~>r van drie 10 van 137 P^lEen driejarig jongetje ■£&»ste lid geworden van iW afdeling van Mensa, 'ationale vereniging H^begaafde mensen. De 1 Palagetest aan universi- -ork en bleek een IQ te e^an 137. De 3-jarige 1 '"Mi is een van de dertig de Britse afdeling van idiote jonger zijn dan tien ireniging heeft we- :ca 100.000 leden, in op zijn tweede al :hrijven. j vatten de liet meer t Hot' ok - Tegen hun eeu- an ^gewoonte in doen aii Oberen in het uiterste Rusland niet meer aats. nterslaap. In plaats maanden opgerold [te gaan liggen, blij- iossen afstruinen. Al- eme kou willen de [wel eens een paar r zeil gaan. Vrouw- ioen nog wel aan de 1. De wetenschap- len dat relatief iters ervoor zorgden kosien en makkelijk eten leiasüf» zich daarom geen annuiatiitteerden. idoor lawine jf mensen zijn ge ls gewond geraakt 'ne in het zuiden nland. De slachtof- :den tot een groep bekimmers die er uit trokken om de jlon te beklimmen, jeuwval maakte van g een drama. Specia- Jbrigades, politie- I militairen namen e reddingsoperatie, nstig gehinderd leuw, zo berichtten [dia gisteren. Voor 11 en een Britse was uurvi'jsoperatie vergeefs. aanslagen jFilipijnen Drie bomexplosies mefK'»ijnen hebben giste- __js de politie zeker elf Ijjfet leven gekost en 3nden gemaakt. De ex- 28/3 ie moslimgroepering gelieerd aan al- eft de verantwoorde- or twee aanslagerf )e aanslagen zijn ge le hoofdstad Manilla zuidelijke steden. In :t ver van General zouden vijf men- ^Kgekomen bij een vlak bij een bussta- n i8/jize havenplaats ont- prjaar 2003 ook enke- n die 35 mensen het ten. ,„,.enen met ""diamanten me' jetsjenen smokkelen ianten naar het bui- l J1 ff1 door de verkoop -Alstenen hun terreur- Dit heb- l5jde{techische autoriteitén compimaakt na de aanhou- en rmfin jonge Tsjetsjeense rvamt 2,5 kilo yag: een t Bewdie nauwelijks van w v-€*iant is te onderschei jaar werd ook al twee VafcJtdekt bij een Tsje- pandel is volgens de n handen van de aar: Küte maffia. Een kilo ga at Tsjechië ongeveer @krai' Voor de soortgelijke ^^id diamant moet on- /erm miljoen euro wor- kendfïteld. n! (ovt lonië: in 801 ij de EU waard de Walacedonië veiwacht zen (ffcunnen toetreden tot °P>e Unie. Onderhan- lidmaatschap [end jaar al kunnen lorzitter Barroso lese Commissie wil [turn voor toetre- igin van onder- noemen. Barroso jt een oplossing van iezwaren tegen de ionië van het ing is, voordat er ijn van EU-lid- Toulon - Het cruiseschip Voyager is gisteren in slecht weer in de problemen gekomen op de Middellandse Zee. Het schip met 770 passagiers aan boord, was op weg van Tu nesië naar Barcelona, toen het ten zuidoosten van Menorca geteisterd werd door harde windstoten tot kracht elf en golven tot vijftien meter hoog. Spaanse en Franse red- dingsdiensten meldden dat de stroom op het schip deels was uitgevallen en hielden zich paraat om de opvarenden te evacueren. Uiteindelijk is het schip op eigen kracht verder gevaren richting Sardinië. Een klein aantal passagiers, vooral Spanjaarden, zou lichtgewond zijn geraakt. Foto: Reuters IN MEMORIAM londen/anp - De Britse kroon prins Charles en zijn verloofde Camilla Parker Bowles mogen niet uitsluitend voor de wet trouwen. Het Britse actualitei tenprogramma BBC Panorama ontdekte dat leden van het ko ninklijk huis zijn uitgesloten in de wet die een huwelijk voor de burgerlijke stand mogelijk maakt. Het kantoor van Charles zei in een reactie dat er helemaal geen probleem is. ,,We hebben uit vier bronnen juridisch ad vies gekregen en alle adviseurs waren het er over eens dat het legaal is als iemand van het ko ninklijk huis alleen een burger huwelijk laat sluiten." De Anglicaanse Kerk verklaarde tegenover de BBC dat er geen intern debat zal komen over het burgerhuwelijk van de kroon prins. Enkele hoge functiona rissen van de kerk hadden daar om gewaagd. Als prins Charles de troon bestijgt, wordt hij be halve staatshoofd ook hoofd van de Anglicaanse Kerk, de Church of England. Charles en Camilla maakten vo rige week bekend dat ze op 8 april willen trouwen. Omdat het voor beiden om een tweede huwelijk gaat, trouwen ze in be sloten kring tijdens een burger lijke ceremonie in het kasteel van Windsor. Aansluitend volgt een gebedsdienst in de kapel van het kasteel, maar dat is geen huwelijksplechtigheid. Engelsen mogen sinds 1836 kie zen tussen een burgerlijk of een kerkelijk huwelijk. De oude wet maakt volgens Panorama ech ter een nadrukkelijke uitzonde ring voor de koninklijke familie en een herziening van de wet halverwege de vorige eeuw heeft die uitzondering niet op geheven. Een burgerlijk huwe lijk tussen Charles en Camilla zou volgens deskundigen daar om illegaal zijn. Om dat te voorkomen zou het stel niet in Engeland maar bijvoorbeeld in Schotland moeten trouwen, of het Britse parlement zou speci aal de wet moeten aanpassen. Lord St. John of Fawsley, een jurist en een persoonlijke vriend van de prins, zei maan dag tegen Britse journalisten dat Panorama ,,zich schandelijk gedraagt". den haag/gpd - Als de limousi nes van Rafiq Hariri en zijn ge volg door de straten van Beiroet zoefden, liet dat een spoor van geïrriteerde mensen achter. Niet omdat ze zo'n hekel aan de man hadden, maar omdat zijn auto was uitgerust met een technisch snufje dat alle mo biele telefoons in de omgeving uitschakelde. Om aanslagen te voorkomen. Het mocht niet ba ten. Gistermiddag kwam de voormalige premier van Liba non om door een bomaanslag in het centrum van Beiroet. Rafiq Hariri schilderde zichzelf graag af als 'Mister Libanon'. En niet geheel ten onrechte. De flamboyante miljardair was het gezicht van de Libanese politiek tijdens de burgeroorlog (1976- 1991). Hij was premier van 1992 tot 1998 en van 2000 tot eind 2004. Hij richtte zich vooral op de economische wederopbouw van het land door buitenlandse investeerders aan te trekken. Daarnaast stopte hij ook zijn ei gen vermogen in de herbouw van het in puin geschoten cen trum van Beiroet. Maar zijn reputatie was niet on omstreden. Hariri werd van be langenverstrengeling beticht, omdat vooral hijzelf en zijn za- kencompagnons profiteerden van de vele bouwactiviteiten. Bovendien ging de ontwikke ling van de hoofdstad ten koste van de rest van het land en was er nauwelijks oog voor de no den van de minder bedeelden. Tijdens zijn eerste premier schap zadelde Hariri Libanon op met grote schulden. Als zoon van een soennitische Rafiq Hariri, 1944-2005 groenteboer werd Hariri in 1944 geboren in de Zuid-Liba- nese stad Sidon. Na een studie als boekhouder vertrok hij in 1965 naar de Golf om zijn geluk te beproeven. In Saoedi-Arabië vond hij emplooi bij een aanne mer. Later richtte hij zijn eigen bouwbedrijf op en werd de 'hofaannemer' van prins Fahd, de huidige koning van het land. Hariri wist een fortuin op te bouwen, dat een paar jaar gele den op minimaal twee miljard dollar werd geschat. Het Ameri kaanse tijdschrift Forbes schaarde hem in 2003 onder de 100 rijkste mannen in de we reld. Toen hij in 1992 naar Libanon terugkeerde als premier, hoopte men dat hij voor een frisse wind zou zorgen in een land berliin/anp - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joschka Fischer, komt steeds meer onder druk te staan omdat er massaal misbruik is gemaakt van visa voor de Bondsrepubliek. De be windsman zag zich maandag ge noodzaakt de politieke verant woordelijkheid op zich te ne men, mochten ambtenaren van zijn ministerie fouten hebben gemaakt. sHet was de eerste openlijke re actie van Fischer nadat hij we kenlang had gezwegen over de slepende visa-affaire, meldden Duitse media. „Voor mogelijke nalatigheden en fouten van mijn medewerkers draag ik de politieke verantwoordelijk heid", verklaarde hij tegen jour nalisten. Fischer toonde zich bereid zo snel mogelijk te getuigen voor een parlementaire onderzoeks commissie die de affaire onder zoekt. Vanaf 2000 maakten on der anderen mensenhandela ren misbruik van visa die de Duitse ambassades in Oost-Eu ropa afgaven. De misstanden waren mogelijk omdat in bepaalde gevallen de afgifte van visa makkelijker was gemaakt. Het ging hierbij om culturele of economische ont moetingen en om het bezoek of de hereniging van verwanten. Door het veelvuldige misbruik Joschka Fischer. Foto: EPA moest Berlijn de versoepelin gen terugdraaien. Kanselier Schroder van de soc£ aal-democratische SPD nam het maandag op voor zijn be windsman van de Groenen. Hf sprak zijn volledige vertrouwen uit in Fischer. Schroder rea geerde op de christen-demo cratische oppositie, die sugge reerde dat Fischer maar beter kan opstappen. De oppositie stelde verder dat ook Schroder voor de onderzoekscommissie moet verschijnen. dat lange tijd was gedomineerd door voormalige krijgsheren. Hariri beloofde dat hij de oude glorie van Libanon als zaken centrum zou herstellen, door er het 'Singapore van het Midden- Oosten' van te maken. Hij wek te vertrouwen door zijn goeie relaties met Europese leiders, zoals de Franse president Jac ques Chirac, de Verenigde Sta ten en Golfstaten. Tijdens zijn eerste premier schap kreeg hij van Syrië, dat een belangrijke vinger in de Li banese politiek heeft, aanvan kelijk carte blanche voor zijn economische hervormings plannen. Als tegemoetkoming aan de Syriërs bracht hij alle ra dio- en tv-stations onder con trole van de staat. Maar de eco nomische groei die hij voor stond, was geen lang leven be schoren. De staatsschuld liep op tot boven de 18 miljard dol lar. Hariri moest daarom het veld ruimen. In 2000 werd hij echter herko zen als premier. Maar het bo terde niet tussen hem en de pro-Syrische, christelijke presi dent Emile Lahoud. En de rela tie tussen Hariri en Damascus werd er ook niet beter op. Vorig jaar oktober nam Hariri ont slag, omdat hij niet kon leven met de Syrische beslissing om de ambtstermijn van rivaal Emil Lahoud te verlengen. Met verkiezingen in mei in het vooruitzicht, schaarde Hariri zich recentelijk bij de critici van de militaire aanwezigheid van Syrië in Libanon. Mogelijk is die opstelling hem gisteren fataal geworden. Beiroet gedompeld in rouw door onze correspondent Harald Doornbos Beiroet - Tot ver buiten Beiroet was de enorme explosie, de bomaanslag gistermiddag in het centrum, te horen. Maar de 23-jarige hotelmedewerker Pa trick Saad was zó dichtbij de ontploffende autobom, dat de klap aan hem voorbij ging. „Ik werd tegen de grond geworpen, de plafonds kwamen naar be neden en overal vloog glas in het rond, maar ik hoorde niets", vertelt de geschrokken Saad. Hij overleefde Libanon's zwaarste terroristische aanslag in bijna vijftien jaar. Hij loopt nu mank en z'n hand bloedt. Volgens Libanese veiligheids krachten bevatte de bom, waar bij zeker dertien mensen om kwamen en honderd gewonden vielen, meer dan 300 kilo springstof TNT. Op straat gaat het vermoeden dat Syrië achter de aanslag zit, maar omdat de Syrische gehei me dienst veel agenten in Liba non heeft rondlopen, durft bij na niemand dat hardop te zeg gen. Staand tussen de puinho pen roept een jongeman dat Is rael achter de aanslag zit. Ande ren knikken instemmend. Waarom? „Dat weet ik niet", antwoordt hij. Uiteindelijk zegt de 18-jarige Farhat, een kriti sche kanttekening te maken: „Luister, weten allemaal wie dit op z'n geweten heeft, maar we kunnen het alleen niet hardop zeggen. "Veel Libanezen - met name christenen, Druzen en soennietische moslims - zijn fel tegen de aanwezigheid van het Syrische leger in Libanon. Zij vinden dat de Libanese rege ring, die pro-Syrisch is. volledig aan de leiband loopt van het re gime in Damascus. Ex-premier Hariri trad vorig jaar oktober af uit protest tegen de, naar zijn mening, Syrische inmenging in de Libanese politiek. Syrië be schouwt Libanon als hun pro vincie en heeft Libanon nooit erkend als onafhankelijke staat. Sinds vorig jaar staat Syrië on der zware internationale druk van met name Amerika en voormalige koloniale meester Frankrijk, om zich volledig uit Libanon terug te trekken. De politieke partij van de vermoor de ex-premier heeft nu alle contacten met de huidige pro- Syrische Libanese regering af gekapt. Ministers zijn niet wel kom op de begrafenis. Ook heeft een lid van de partij van de Druzen, een moslimsekte die gelooft in de Koran én in re- incarnatie, openlijk de beschul digende vinger gewezen rich ting Syrië. Op straat in Beiroet verzamelen zich ondertussen duizenden rouwende mensen die tijdens demonstraties respect bewijzen aan de gesneuvelde ex-premier. Overal staan televisie's aan, ra dio's met het laatste nieuws klinken op straat. Sommigen mensen huilen. „Waarom is er in dit kleine landje altijd zoveel ellende?", roept een vrouw. Stemming over Europese grondwet in tien landen onzeker avontuur kalmunai - Een rechter in Sri Lanka heeft 'baby 8i' met behulp van een DNA-test aan de rechtmatige ouders kunnen teruggeven. Hier mee is een einde gekomen aan een controverse. Na de tsunami van vorig jaar belandde een vier maanden oude baby als de 81ste patient in een ziekenhuis. Al snel zeiden negen vrouwen dat 'baby 81' hun kind was. De echte ouders konden niet bewijzen dat het hun kind was. Op last van de rechter moesten ze een DNA-test ondergaan om hun gelijk te tonen. Met succes. Foto: EPA -k. 1 Het is nieuw, en de uitkomst is volstrekt onvoorspelbaar. Vanaf komend weekeinde, wanneer de Spanjaarden naar de stembus gaan om zich uit te spreken over de Europe se grondwet, stort de EU zich in een onzeker avontuur. Er volgen referenda in nog negen landen, waaronder Ne derland. De opiniepeilingen doen optimistisch en de re geringsleiders ook. Maar de vraag die niemand echt durft te stellen: hoe moet het verder als de burgers 'neen' zeggen? door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Eerst even de feiten op een rijtje. De rege ringsleiders van de Europese Unie werden het op 18 juni 2004 eens over de tekst voor de Europese Grond wet en de plechtige ondertekening volgde op 29 okto ber in Rome. De 25 lidstaten hebben twee jaar de tijd om het verdrag te ratificeren. De goedkeuring van alle landen is nodig om de Grondwet in werking te laten treden. In meer dan de helft van de EU-landen is ratificatie uit sluitend een zaak van het parlement. In Hongarije, Slo- wenië en Litouwen is dat klusje al geklaard. Ook het Europees Parlement heeft ja gezegd. Tsjechië, Dene marken, Frankrijk, Ierland, Polen, Portugal, Spanje, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland leggen de tekst van de grondwet voor aan de kiezers, en daarmee sluipt een enorme onzekere factor binnen. Denemar ken en Ierland hebben een 'bindend' referendum. In de andere landen is de regering niet verplicht zich aan de uitslag te houden, maar de politieke partijen in Ne derland hebben laten weten dat ze de mening van de kiezer zullen respecteren. „Volksraadplegingen gaan nooit over datgene waar over ze geacht worden te gaan", liet vice-premier en minister van financiën Zalm zich ooit in Brussel ont vallen. Uit alle peilingen, straatinterviews, intemetdis- cussiegroepen en brievenrubrieken in de kranten blijkt dat de Europese burger nauwelijks of niets weet over de Europese grondwet. Zijn mening wordt straks ge vraagd over Europa en dus bepalen ook de invoering van de euro, de toetreding van arme landen, het kandi daat-lidmaatschap van Turkije, het geld dat Nederland jaarlijks aan Brussel betaalt en wellicht ook nog wel over het Europese landbouw - en visserijbeleid rijn 'ja- 'of 'neen'. Jean-Claude Juncker, premier van Luxemburg, EU-ve- teraan en momenteel voorzitter van de Unie, ziet de gevaren van de volksraadplegingen. Achter elkaar moeten de regeringen in tien landen alles uit de kast trekken om hun burgers tot een jawoord te verleiden. ie Doordoor dreigt er het risico van 'verstarring' in Brus sel, voorziet Juncker: omstreden besluiten worden lie ver even op de lange baan geschoven. Als er negatieve uitslagen komen, kan dat zelfs leiden tot am crisis die de samenwerking en de hele ambitieuze éBnomischi agenda van de Europese Commissie tot stilstand brengt. „De referenda mogen Europa niet immobilised ren" waarschuwt Juncker. Want hoe moet het verder met Europa als de Tsjechen, de sceptische Britten of de Denen invoering van de grondwet blokkeren? Legendarisch is inmiddels het 'neen' van de Ieren die in 2001 per referendum het verdrag van Nice wegstem den. De Ierse regering boog het hoofd en erkende dat er te weinig energie in de campagne was gestoken. Een jaar later moest de Ierse burger rijn huiswerk opnieuw; doen, ditmaal met positief resultaat. Het was een noodgreep, maar zo'n truc valt niet op grote schaal toe te passen. De Ierse les heeft de regeringsleiders wel ge-> leerd dat er buitengewoon veel zorg en aandacht in de ja- campagnes gestoken dient te worden. Wil Europa op de rails blijven, dan moeten tien refe renda, in tien heel verschillende landen, stuk voor stuk een positief antwoord opleveren. Want over het alter natief - één of meer lidstaten die 25 regeringsleiders te rugsturen naar de onderhandelingstafel - durft Brussel eigenlijk nog niet te denken. iJ

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7