'Regering moet 5 miljoen griepremmers inkopen' BINNENLAND 2 71*draait Vijf vragen en antwoorden over griep WD wil drastische verandering in vmbo Peijs wil eensgezind advies rekeningrijden Ouderen willen bus gratis en niet op afspraak Ter voorbereiding op wereldwijde uitbraak nieuwe griepvirus Strengere regels wapenverkoop Zuiderburen Politie verhoogt spanning onder nachtbrakers Graafmachine in de lucht ne-ir schade lieve Een Nederlandse in Transavia moet Cjsijetalen omdat door "Irag een vliegtuig [ssenlanding moest n heeft de rechtbank iam eg bepaald. In 2003 k enfiaan boord van een am et onderweg was van a en;ar Amsterdam. Hij ,r en,ch zodanig dat werd n extra stop te ma- Portugal, en hem les e;en aan de politie, briar, «jen willen tetten jongerenorgani- et CDA en D66 wil- 5 het gebouw van de nomische Raad ten. Het CDJA en de pcraten eisen daar- b <el op in deze ad- »lgens de twee orga- et de 'jongerenzetel' bieden aan het „ho- rehalte" in de raad. Ugen de SER ervan c alleen adviezen J8' gunstig uitpakken 7 »n. euwen (LPF) p larPvdA 'Voormalig LPF- &ris van Cultuur, ;uwen, stapt over L Van Leeuwen ;n actieve politieke ^^r. „Ik wil graag yzz-in een commissie- 'EEfen Kamerlidmaat- n maar kritiek deren, zoals op lof gebeurt, trekt pi Leeuwen zat in abinet-Balkenende jg geen half jaar vol- cïit,1 :stC tig. dn ,em >mt om toom 37-jarige man is lelo tijdens kap- ^Heden onder een om- Hn terechtgekomen. AW*" Geesteren plaatse. De man mjrdere personen op L terrein van Bolletje rpMt kappen van bo- ElVj viel een boom om de man terecht, al- imp«e orraa: SEbs voor Bedreiging' p aan;- De rechtbank in van dtoeeft gisteren een «jniesn uit Sas van Gent -htheaf7S tot 140 dagen éze g^taf en twee jaar en omfoordeeld voor het rwerwin de Tweede-Ka- rsi Ali en Geert Wil- TOnkhiet. De toen 17-ja- rling werd vorig )er op zijn school en zit sindsdien Bij een huiszoe- iderlijke woning e informatie aan sven en plattegron- «/ongr^assades. 3n o.ntI Hereto dam wil ïirs, te) en je zondag ipinger' en uil fc. Het stadsdeel kw^entrum pleit voor :ht van de autovrije leden/ hoofdstad. Vorig y. Amsterdam de pp op de Europese Verkeerswethou- Dfither van het stads- Ipher^ de hoofdstad niet peker mag zijn en I -Uü'ree voorstellen om 1-3 september vrij üfceer te maken. I langs j trekken 'hristenen trek- I van de Kop van id tot aan ideren biddend Jpd om Gods gena- Jerland af te sme- ^*fcemer F. Stijns ^Htengemeente Pur- H |)t kerken in de II les op om de ge- FI ling in hun omge- ,e friseren door een -cust te 'adopteren'. ifc ver Nederland", is j. „Gebroken ge- mensen die met fden gekrenkt, tasie. Nederland vervreemd van iiv-f dodelijke balkon na-Openbaar ministe- i: i-pu-ieeuwarden heeft .^Baanden gevange- it tegen een 31 -jari- iek wegens dood- -jarige vrouw. De zijn plaatsgenote orig jaar van een in flat hebben ge- 'iw overleed na de iede etage aan Ingen. De ver lens de zitting niet wat er is ge- hij op de bewuste Sn was. Griep klopt van twee kanten aan de deur rijswijk/anp - Zodra de winter zijn intrede doet, schiet het aan tal griepmeldingen in Nederland omhoog. Snotterig, droge hoest, spierpijn, koude rillingen en ho ge koorts worden regelmatig ge associeerd met een 'griepje'. Wanneer is iemand verkouden en wanneer heeft iemand echt de griep te pakken? Vijf vragen en antwoorden over de griep: Wat is griep? Griep is een acute infectie van de bovenste luchtwegen die wordt veroorzaakt door het in- fluenzavirus. De belangrijkste soorten influenzavirussen zijn: type A, B en C. Griepepidemieën van het type A breken elke twee of drie jaar uit en type B elke vier of vijf jaar. Eind 2003 was sprake van een griepepidemie die werd veroorzaakt door het griepvirus type A van de fujian-stam. Die week af van de stam in het jaar lijkse griepvaccin zodat veel mensen toch ziek werden. Me dici spreken van een epidemie bij vijftien patiënten per 10.000 inwoners. Jaarlijks krijgt onge veer 5 tot 15 procent van de mensen over de hele wereld griep. Tijdens grote epidemieën kan dit oplopen tot 50 procent. Een pandemie is een wereldwij de epidemie die wordt veroor zaakt door een nieuw virus subtype van het type A. In de 20e eeuw waren er ernstige pandemieën in 1918 ('Spaanse griep'), 1957 ('Aziatische griep') en in 1968 ('Hong Kong griep'). De Spaanse griep was het ern stigst, die eiste wereldwijd bijna 40 miljoen slachtoffers. Wat zijn de symptonen van de griep? De influenza-griep wordt ge kenmerkt door het snel opko men van hoge koorts met een flink ziek gevoel, koude rillin gen en hoestbuien. De hoge koorts duurt twee tot vier dagen en veroorzaakt hoofdpijn, spierpijn en pijnlijke ledema ten. Andere symptonen zijn slechte eetlust, snel buiten adem zijn en vermoeidheid. Na twee tot zeven dagen verdwij nen de meeste verschijnselen. De hoest kan tot twee weken aanhouden. Het duurt wel een of twee weken voordat de zieke zich weer helemaal goed voelt. Veel mensen verwarren ver door Annalaura Molducci De wintergriep staat voor de deur. In België is nu officieel sprake van een epidemie en ook in Nederland zijn al veel kleine kinderen en 65-plus- sers door de griep getroffen. Dat meldt de Nederlandstali ge website "De Grote Griep- meting' aan de hand van de meldingen van ruim 19.000 vrijwillige 'griepmeters' die voor de site naar hun ge zondheid wordt gevraagd. Volgens initiatiefnemer van de website, Haarlemmer Carl Koppeschaar, ligt Nederland nu van twee kanten onder vuur. Vanuit Vlaanderen is de griep via Brabant in het land gekomen, terwijl vanuit koudheid met griep. Van griep ben je meestal ernstiger ziek. De symptomen van een ver koudheid verdwijnen sneller. De symptomen van een ver koudheid zijn: een loopneus, niezen, waterige ogen en keel pijn. Koorts en spierpijn treden niet op bij verkoudheid. Hoe raak je besmet met het griepvirus? Het griepvirus verspreidt zich vooral in de winter. Dat komt doordat in het koude seizoen mensen veel en dicht bij elkaar zitten, wat de verspreiding van het virus vergemakkelijkt. Ook blijft het griepvirus langer actief omdat de lucht in huis in deze tijd droger is. Het influenzavi- rus verspreidt zich via besmette druppels, die ontstaan door hoesten en niezen. Als deze met griep besmette druppeltjes worden ingeademd, komen de virussen in de luchtwegen te recht. Daar vallen ze de be schermende laag slijmvliescel len aan en vermenigvuldigen ze zich. De slijmvliescellen sterven af en hierdoor neemt onze be scherming af. Het griepvirus kun je oplopen via de lucht, maar ook via direct contact zo als een handdruk of zelfs indi rect contact via een deurkruk of telefoon. Het virus wordt ge makkelijk overgebracht op ge zinsleden, vrienden en colle ga's, maar ook toevallige pas santen. Duitsland de griep het Oos ten van Nederland binnen dringt. Het Nederlands insti tuut voor onderzoek van de gezondheidszorg Nivel be vestigt dat er een griepepi demie voor de deur staat. Dat instituut coördineert de metingen van huisartsen die zich als peilstation hebben opgegeven. Volgens een woordvoerder is in de eerste week van februari sprake van een verdubbeling van het aantal griepgevallen ver geleken met de laatste week van januari. De eersten die ziek worden zijn kleine kin deren, gevolgd door 65-plus sers. Daaraan is volgens de huisartsen goed te zien dat de griep is uitgebroken. Hoe gevaarlijk is de griep? Voor de meeste mensen is griep vervelend en lastig, maar enke len kunnen ernstig ziek wor den. Het virus beschadigt het weefsel van de longen zodat acute bronchitis of zelfs long ontsteking kan ontstaan. Een gezond lichaam is een voor waarde om griep af te weren. Sommige mensen zijn verzwakt door ouderdom of door chroni sche ziekten als diabetes, hart en nierziekten of astma. Deze mensen zijn vatbaar voor een infectie door een bacterie bo ven op de schade die het griep virus al aanricht. In deze situa- ties kan griep dodelijk zijn. Hoe wordt griep behandeld? Uitzieken en veel bedrust helpt het beste als de griep eenmaal heeft toegeslagen. Bij hoge koorts moet het vochtgehalte op peil worden gehouden. Pijn stillers helpen tegen pijn en koorts. Ter preventie wordt de griepprik toegediend bij de kwetsbare groepen zoals hart-, nier-, diabetespatiënten, oude ren en zwangere vrouwen. Sommige medicijnen kunnen griep onderdrukken en worden toegepast bij mensen die al ziek zijn. Ze remmen de besmetting en zwakken de verschijnselen af, mits de patiënt binnen 48 uur na het verschijnen van deJ eerste symptonen begint met de medicijnen. Pleidooi om eindexamen af te schaffen den haao/gpd - Het eindexa men voor het vmbo moet wor den afgeschaft. In de plaats daarvan moeten leerlingen doorstromen naar het mbo, waar ze een vak kunnen leren. Op die manier wordt voorko men dat veel leerlingen zonder diploma de school verlaten, denkt WD-Kamerlid Eric Bale mans. De manier waarop het vmbo is georganiseerd deugt volgens hem niet. „Het vmbo is aanbodgericht en gaat niet uit van de talenten van kinderen. Vmbo'ers duiken niet in de boeken, die zijn meer praktisch gericht. Nu vallen leerlingen uit omdat ze voor Frans zakken, terwijl het hele goede loodgie ters of timmerlieden zouden kunnen worden." Schoolverlaters zonder vmbo- diploma zijn kansloos op de ar beidsmarkt. Daarom moet wor den voorkomen dat. ze voortij dig de school verlaten. „In het mbo wordt uitgegaan van de vaardigheden van de leerling, maar bij het vmbo moet ieder een hetzelfde kunnen. Mijn idee is: schaf het eindexamen vmbo af en maak van het vmbo een soort onderbouw van het mbo. Op die manier worden de talenten van de leerlingen be nut en vallen er minder mensen uit", aldus Balemans. Balemans wijst op het groeiend tekort aan valdieden. „Als je een goede loodgieter nodig hebt moet je lang wachten. Ook in het bedrijfsleven wordt ge klaagd over het gebrek aan vak lieden. En aan de andere kant zitten tienduizenden jongeren werkloos thuis omdat ze het vmbo-diploma niet hebben. Wij vragen daarom een bijdrage van het bedrijfsleven aan het oplossen van de problemen. Ook het ministerie van onder wijs moet meer geld uittrekken. Dat kan wel ten koste gaan van de aandacht voor het vwo, maar daar loopt het goed." Minister zet werkgroep onder druk den haag/anp Minister Peijs van Verkeer voert de druk op op de werkgroep-Nouwen om een eensgezind en concreet ad vies uit te brengen over het be- prijzen van het autorijden. Dit blijkt een brief die de minis ter heeft geschreven aan Nou- wen en de andere leden van de werkgroep. Bronnen in Den Haag zeggen dat de minister daarmee de druk wil opvoeren, opdat de leden van de werk groep, variërend van werkge versorganisaties, vakbonden, ANWB tot milieugroeperingen, hun onderlinge meningsver schillen opzij zetten en eind april een eensluidend en con creet advies uitbrengen. Je kan bepaald niet zeggen dat alles op rolletjes loopt, aldus die bron nen. Peijs besloot tot de oprichting van de werkgroep, officieel Platform Anders betalen voor Mobiliteit, om brede steun voor een of andere manier van het beprijzen van het autorijden te verzamelen. Het idee is dat niet het bezit van de auto (via we gen-, aanschaf- of andere be lastingen) wordt aangepakt, maar het gebruik, om de als maar uitdijende files terug te dringen. Er gaan ook in de Tweede Ka mer steeds meer stemmen op voor rekeningrijden of een kilo meterheffing. Eind vorig jaar riep de Kamer zelfs in een mo tie het kabinet op daar al werk van te maken. Maar zo gemak kelijk is het niet. Nouwen ont kent niet dat de standpunten over het beprijzen van het auto rijden uiteenlopen. „De belan gen voor het personen- en vrachtvervoer zijn groot. Je raakt een gevoelige snaar." De vroegere ANWB-voorzitter hoopt echter uit die menings verschillen te komen. Hij gaat er nog steeds van uit dat de werkgroep eind april conclusies kan presenteren. Minister Peijs heeft gezegd dat zij anders zelf met een voorstel komt. den haag/gpd - De regering zou een voorraad van vijf miljoen ku ren van de griepremmer Tamiflu moeten aanleggen om voorbe reid te zijn op een wereldwijde uitbraak van een nieuw griepvi rus. Dat heeft de Gezondheids raad het kabinet geadviseerd. Tot nu toe ging het ministerie van volksgezondheid ervan uit dat een voorraad van 220.000 kuren genoeg zou zijn om een epidemie het hoofd te kunnen bieden. Op verzoek van minister Hans Hoogervorst (volksgezondheid) heeft een commissie van de Ge zondheidsraad onderzocht hoe Nederland het best op een we reldwijde griepepidemie (pan demie) kan worden voorbereid. De aanleiding om daarover na te denken was de aanhoudende vogelgriepepidimie in Zuid- oost-Azië. Door een combinatie van dit vogelgriepvirus met een menselijk griepvirus kan een nieuw type griepvirus ontstaan dat zich razendsnel van mens tot mens verspreidt. Het duurt meestal ongeveer een jaar tot een vaccin voor een nieuw griepvirus is ontwikkeld. Tot dat er is kan het aantal slachtoffers alleen worden be perkt door de verspreiding van het virus met een anti-griepme- dicijn tegen te gaan. Het staat niet vast dat zo'n virus ontstaat, maar de Gezondheidsraad acht de kans wel dermate groot dat het verstandig is voorzorgs maatregelen te nemen. In Nederland kan de versprei ding volgens de raad het best worden vertraagd door ieder een die ziek wordt binnen 48 uur met een kuur Tamiflu te la ten beginnen. Tamiflu remt de vermeerdering van het virus in het lichaam. De ziekte duurt daardoor minder lang en de pa tiënten zijn minder besmettelijk voor hun omgeving. Als de ver dere verspreiding toch snel gaat, moet volgens de raad ook worden overwogen een samen- De gezondheidsraad adviseert de regering vijf miljoen doses griepremmers aan te schaffen in het geval van een grote uitbraak van een nieuwe griepvariant. Foto: ANP scholingsverbod in te voeren, scholen te sluiten en grote eve nementen af te blazen. Tijdens eerdere pandemieën in Nederland (zoals de Spaanse Griep in 1918) raakte ongeveer een derde van de bevolking be smet. De Gezondheidsraad gaat ervan uit dat dit bij een nieuwe pandemie ook het geval zal zijn. Vijf miljoen kuren zouden daar om in eerste instantie voldoen de zijn. Als snel duidelijk is waar de griep in Nederland als eerste de kop opsteekt, zou het middel preventief moeten wor den gebruikt door mensen in de omgeving van de zieken. De verstrekking zou gaan via huis artsen en GGD's. Farmaceut Roche is de enige fa brikant van Tamiflu. Het mid del, dat ministens vijf jaar houdbaar is, kost volgens een woordvoerder van de fabrikant 7,70 euro per kuur als het als 'bulkstof wordt ingekocht. Ro che kan nog niet zeggen hoe snel vijf miljoen kuren geleverd kunnen worden. Australië, Frankrijk en Canada hebben al miljoenenorders geplaatst. Vol gens een woordvoerder van de minister besluit Hoogervorst binnen enkele weken of hij het advies van de GR opvolgt. brussel/anp - België gaat stren gere regels invoeren voor de verkoop van wapens. Daardoor wordt het ook voor Nederlan ders moeilijker om over de grens een wapen aan te schaf fen. In het verleden verdwenen veel wapens via zwarte markten in België naar Nederland. De Belgische justitieminister Onkelinx heeft gisteren aan het parlement plannen gepresen teerd om wapenhandelaars strenger te controleren. Zo moeten zij in de toekomst een speciaal examen afleggen. Ver der dienen zij inzage te geven in hun boekhouding, om zwar te handel tegen te gaan. Ook krijgt elk wapen voortaan een identificatienummer. den haag - Een kraan hees gisteren een graafmachine van 24 ton op de binnenplaats van gebouw de Vijverberg, een bijgebouw van het Tweede-Kamercomplex in Den Haag, voor sloopwerken aldaar. Foto: GPD/Harmen de Jong door Sjouk de Boer en en Jan Brinkers Adviseurs van minister Karla Peijs willen buslijnen opheffen en in plaats daarvan bussen op afroep laten rijden. De ouderen worden daar de dupe van. Zij hebben eerder behoefte aan meer dan aan minder openbaar vervoer. Hetzelfde geldt voor de verkooppunten van strippen kaarten. We kunnen wat dat be treft veel leren van onze zuider buren. Bussen moeten niet op af spraak rijden. Laat staan dat buslijnen mogen worden opge heven. De bus moet blijven, liefst gratis. De samenwerkende ouderenorganisaties ANBO, NISBO, NVOG, PCOB en Unie KBO zijn het oneens met het (vertrouwelijk) advies van de Adviesdienst Verkeer en Ver voer (AW) aan minister Karla Peijs. Buslijnen opheffen in een sterk vergrijzende samenleving is verwerpelijk. Volgens het advies aan de mi nister daalt het gebruik van de bus op het platteland drama tisch. Ook in de grote steden daalt het aantal passagiers. Dit zou te wijten zijn aan het toe nemend autobezit. Het toege nomen autobezit is daarvan niet de belangrijkste oorzaak, dat neemt namelijk al veel lan ger toe. De oorzaak is vooral de verschraling van het openbaar vervoer. De adviesdienst meent dat 'op afspraak rijden laten rijden van bussen' een enorme besparing oplevert. Maar deze maatregel is de doodsteek voor het open baar vervoer en kan makkelijk OPINIE leiden tot sociaal isolement van ouderen. Belbussen werken on voldoende: mensen blijven thuis of zoeken ander vervoer. Wij pleiten voor gedegen on derzoek onder gebruikers van het openbaar vervoer. De over heid moet zich realiseren dat een goed openbaar vervoernet werk geen kwestie is van verlies of winst. Nee, het gaat om een belangrijke publieke voorzie ning. Dat geldt ook de handha ving van voldoende verkoop punten voor de strippenkaart, waar de vervoersbedrijven ook al het mes in willen zetten. De beleidsmakers in Nederland belijden de noodzaak van goed openbaar vervoer, terwijl ze het bus- en treinvervoer afbreken. Hun beleid staat lijnrecht te genover dat in België. Daar kunnen senioren en kinderen tot twaalf jaar na 9 uur 's och tends en op zaterdag en zondag de gehele dag zonder kaartje met de bus. Dat zou in Neder land ook moeten: het aantal passagiers neemt in België juist toe. Gratis busvervoer voor ouderen kan juist de redding zijn van een solide netwerk van open baar vervoer. Het wordt tijd dat minister Peijs de kansen ziet die een royaal aanbod heeft op de vraag naar openbaar vervoer. Misschien moeten politici niet slechts een vrijblijvend kijkje nemen in de Vlaamse keuken, maar ook de recepten van onze zuiderburen bestuderen. Sjouk de Boer en Jan Brinkers zijn beleidsmedewerker mobili teit voor de samenwerkende ou derenorganisaties maastricht/anp - Als de politie opvallend aanwezig is in uit gaansgebieden, dan roept dit onder stappers een gespannen sfeer op. Ook hard optreden door portiers draagt hieraan bij. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van de Uni versiteit Maastricht onder ple gers en slachtoffers van uit- gaansgeweld. Ondanks de agressie die meer blauw op straat blijkbaar op roept, zijn de onderzoekers J. van der Linden en R. Knibbe niet tegen de aanwezigheid van politie in uitgaansgebieden. I Wel zou de 'sterke arm' naar een meer vriende|Éfe| manier moeten zoeken om ae stappers tegemoet te treden. Uitgaansgeweld heeft de afgelo pen jaren meerdere doden ge- eist. Bij het onderzoek in op dracht van de ministeries van justitie en volksgezondheid, welzijn en sport was er speciaal aandacht voor de rol van drank- en druggebruik bij het geweld. Uitgaansgeweld gebeurt Vaak buiten, na sluitingstijd van ca fés. Niet alleen bij de daders is sprake van excessief drankge bruik. Dronkenschap verhoogt ook de kans om tot slachtoffer te worden gekozen. Verder blijkt dat mensen die eerder op de avond bij een café zijn ge weigerd of getuige waren van agressie, zelf eerder agressief worden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5