BINNENLAND 1 Eerste Kamer twijfelt over levensloop Wie zorgt er voor uw BK ouders?%4f Begeleiding gevangenen faalt door geruzie over geld Grote belastingfraude via Schiphol Een flamboyante rode jonkheer die krasse taal niet schuwde lisatie Castreeractie groot succes Eigen Huis: WOZ-waarde stijgt gemiddeld 50 procent Wethouder Almere wil show Ali B als verplichte kost Senaat vreest administratieve chaos 'De rijkdom van integratie' Ringen naar =i gaan door' .Minister Verdonk Ingenzaken en Inte- geen enkele reden letting van uitgepro- naar Congo op te Dat bleek gisteren uit e antwoorden van de ouw op vragen van ie. Aanleiding was )l: ding van het tv-pro- 'etwerk waaruit zou de Immigratie- en jiedienst (IND) ver- informatie over ïgeirs aan de autoriteiten geeft. •lent rinote let op "de pedofiel j - De bejaarde echt- ionst een 82-jarige kin- jit Groningen be- ane s oktober eigenhan- 3rns?dofiele man. De 'rouwt haar echtge- neer. Dit bleek giste- de rechtszaak tegen ij werd in de zomer nadat hij zich ver een 4-jarig meisje op g in het Stadspark in Het OM eiste een elijke straf van negen i|; net een proeftijd van firsji zes maanden elek- lezicht. u do (ruis: io noodhulp 4j%IU Het Nederlandse ieeft tot nu toe voor [joen euro aan verleend in Sri Lanka jië. De slachtoffers ieving kregen onder j, keukensets, kle- is, klamboes en me iaal. Het Rode Kruis :nteel op Sri Lanka formen voor in Galle en Ham- looo banen -ij ministerie iHet ministerie van waterstaat schrapt laje jaren drieduizend tsen. Dat zijn er bij- li meer dan eerder gemaakt. In een re- ikbondAbvakabo I gedwongen ontsla- feptabel' te vinden. Al bekend gemaakt dat ngsoperatie van |)inetten-Balkenende izend arbeids- juden verdwijnen. it meisje ten terecht et 15-jarige meisje oc4ierse Putten dat ^"hst, is terecht. Ze be- ^a%i een woning van Va"van haar in Zeeland. ^nl!le politie gisteren be kakt, nadat ze in het n^i een grootschalige touw had gezet, ^verliet vrijdagavond naïeve toestand haar rijden op °sï°PA27 Vier vrachtwagens dejtelwagen zijn gister- eni de A27 bij het Bra- dgfuwijk op elkaar ge- J^ibij zijn drie mensen jraakt, aldus een Phirder van de politie. !ajftuto's waren niet bij df'al betrokken. De poli- Bn'èA27 van het knoop- Npolder bij Raams- "il 'tot knooppunt Go- SSgENCI 'otest tegen dinsdag is februari 2005 door Marloes de Koning den haag - Gevangenen worden op dit moment amper begeleid bij hun terugkeer in de maatschappij. Oor zaak is geruzie tussen het rijk en gemeenten. Het mi nisterie van justitie heeft fors bezuinigd op de begelei ding van gevangenen en wil dat gemeenten een groot deel van die taak overnemen. Die willen eerst geld zien. Volgens betrokkenen stijgt hierdoor de kans dat ex-gedetineerden in herhaling vallen. Dit weekend bleek dat gevangenen vinden dat ze niet goed worden voorbereid op de eerste periode na hun gevangenschap. Het oordeel van de gedetineerden over maatschappelijke hulp en reclassering was nog negatiever dan bij dezelfde peiling een jaar eerder. Directeur Van Gennip van Reclassering Nederland (RN) 'baalt van het slechte rapportcijfer', maar noemt het ook 'logisch' dat de gevangenen klagen. De afgelo pen tijd wordt volgens Van Gennip een 'ordinaire strijd' over geld gevoerd tussen het ministerie van jus titie en de gemeenten. Justitie wil dat gemeenten zich over gedetineerden ontfermen als ze de gevangenis uit komen. De gemeenten willen dat alleen doen als daar geld tegenover staat. ,,We staan lijnrecht tegenover elkaar in dit overleg", bevestigt een woordvoerder van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. „We willen die taken er best bij, maar dan moeten we ook de middelen en instrumen ten krijgen, zoals woningen en uitkeringen. We zitten absoluut nog niet op één lijn met het ministerie." Intussen wordt weinig tot niet aan reïntegratie van ge vangenen gewerkt. Sinds anderhalf jaar is de opvang van (ex-) gedetineerden formeel ook geen taak meer van de reclassering. Directeur Van Gennip zou graag weer met (ex-)gedetineerden aan de slag gaan. „Wij hebben de deskundigheid in huis om de kans op her haling te verminderen. Alleen straffen zonder begelei ding heeft nauwelijks zin. Als je iemand dan toch opsluit, gebruik die tijd dan." Betrouwbare gegevens over het effect van het huidige gebrek aan begeleiding ontbreken, maar volgens Van Gennip is daar weinig fantasie voor nodig: „Je sluit ie mand op waarvan het leven volledig is ontspoord en doet verder niets. Die komt vervolgens wereldvreemd buiten. Meestal zonder huis, relatie en uitkering. Dat is een broeinest van ingrediënten om terug te vallen in crimineel gedrag." „Op dit moment vallen te veel mensen tussen wal en schip", signaleert ook directeur Timmer van Stichting Exodus, een particuliere organisatie die (ex-)gedeti- neerden helpt bij terugkeer in de samenleving. „Buiten een gevangenis zie je nu mensen met een plastic tasje bij een bushalte. Die hebben bij ontslag niet meer meegekregen dan een strippenkaart. Als ze goede fa milie en vrienden hebben, komt dat misschien nog goed. Als ze foute vrienden hebben, gaat het aan het einde van de dag vaak alweer mis." den haag - De Dierenbescherming is gisteren 'platgebeld' door dierenbezitters over de jaarlijkse actie om katten met korting te laten castreren of steriliseren. De organisatie heeft deze keer Valentijnsdag aangegrepen voor het begin van de kortingsactie die of ficieel twee weken duurt. De ingreep kost afhankelijk van het geslacht tussen de 45 en 100 euro. De korting bedraagt 10 tot 15 euro. In voorgaande jaren lieten tussen 8000 en 12.000 eigenaren hun huisdier 'helpen'. De Dierenbescherming verwacht door de grote hoeveelheid publiciteit en belangstelling dat het aantal dit jaar hoger uitvalt. Een dierenarts van de dierenartsenpraktijk Hogendoorn in Pijnacker had in ieder geval de handen vol. Foto: ANP/Lex van Lieshout amersfoort/anp - De huizen in Nederland zullen voor de ge meentelijke aanslag onroerend- zaakbelasting (OZB) gemiddeld 50 procent hoger getaxeerd zijn dan in de vorige waarderings- ronde. Dat verwacht een woordvoerder van de Vereni ging Eigen Huis. De eerste gemeenten hebben afgelopen weken de OZB-aan- slagen de deur uitgedaan. De aanslag is gebaseerd op dé nieuwe zogenoemde WOZ- waarde van het huis. Peiljaar voor de waardebepaling is 2003. In de vorige taxatieronde was de huizenmarkt van 1999 het uitgangspunt. Omdat de huizenprijzen tussen 1999 en 2003 'bijzonder fors' zijn geste gen, rekent Eigen Huis op een landelijke stijging van de WOZ- waardering van gemiddeld 50 procent. De schatting van Eigen Huis klopt volgens T. Jacobs van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wel. Afgelo pen najaar is door de Waarde ringskamer, die toezicht houdt op deze belastingregels, ook een stijging van gemiddeld 50 procent becijferd. den haag/gpd - Op Schiphol is vorige week een grote partij mobiele telefoons en compu teronderdelen in beslag geno men waarmee criminelen be lastingfraude wilden plegen in Groot-Brittannië. De partij was afkomstig uit Dubai en de VS. Volgens de FIOD is in de afge lopen twee jaar al vaker van de ze route gebruik gemaakt. Of tijdens een van die routes ook in Nederland belastingfraude is gepleegd, willen woordvoerders van het Functioneel Parket en de FIOD-ECD niet zeggen. De FIOD-ECD vermoedt dat er sprake is van een zogenaamde carrouselfraude. Bij dit soort fraude wisselen goederen meerdere malen van eigenaar en van land. Bij één van de wis selingen is een spookbedrijf be trokken dat geen BTW betaalt over de geïmporteerde goede ren. Bij doorverkoop wordt door het volgende, bonafide bedrijf wel BTW teruggevraagd. De fraude heeft alleen zin als de goederen makkelijk te vervoe ren zijn en een hoge waarde vertegenwoordigen. Bij de tele foons en computeronderdelen is dit het geval. De onderschep te partij van 14.000 stuks verte genwoordigt een waarde van 4,5 miljoen euro. Bij een ge slaagde fraude zou dit bij een IN MEMORIAM it/anp - Bij cementfa- r^I in Maastricht, Rot- enl IJmuiden is gisteren ,vaiene staking uitgebro- e£personeel protesteert n reorganisatie die n banen gaat kosten, e stakers zijn aan het de middag naar huis 'e bedoeling is dat de daag worden hervat, ductievestigingen lig- aldus vakbond FNV •ten. Het gaat volgens nden om een staking epaalde tijd. Ze heb- kend dat het bedrijf i een productieverlies t en half miljoen euro. Hleden maakte moe- HeidelbergCement .'organisatie bij ENCI Ir kwam een afslan- dat de kostprijs van (s cement moest ver- r stond volgens vak- lurder Verheggen Sk iedereen achter, ondem emingsraad kwam de directie in iet het bericht dat de moest, en dat is hier 1 het verkeerde keel- loten." Door de slui- 1 de cementoven in ,'it komt een einde aan elwinning in de Sint rg De afgelopen vijfentwintig jaar werd hij menigmaal als krasse ex-politicus aangeduid, en dat was hij zeer zeker, maar z'n he le leven lang al gold hij als ie mand die krasse taal niet schuwde. Premier Drees noem de hij ooit 'een saai en stiekem mannetje', WD-leider Oud was volgens hem 'een smerige stre ber' en de vermaarde KVP-aan- voerder Romme plakte hij ooit het etiket 'vijand van de demo cratie' op. Zelfs in een interview in de Volkskrant ter ere van z'n 101ste verjaardag, op 21 de cember 2001, maakte hij nog gehakt van politici die hem niet zinden. Bram Peper was in zijn ogen een 'schooier' en Frits Bolkestein een 'afschuwelijke vlegel'. Wim Kok daarentegen en ook Ad Melkert en Wouter Bos, die de PvdA-dinosauriër de afgelopen jaren nog wel eens opzochten, konden bij hem weinig kwaad doen. De bijnaam 'de rode jonkheer' ontving de adellijke Marinus al tijdens z'n studententijd, toen hij zich bekeerde tot het socia lisme. Vanwege z'n welgesteld heid is hij weliswaar altijd een Van der Goes van Naters 1900-2005 'salonsocialist' gebleven, maar dat neemt niet weg dat hij z'n leven lang een vurig bestrijder is geweest van onrecht, armoe de en uitbuiting. Vijfentwintig jaar lang was de flamboyante Van der Goes van Naters lid van de Tweede Ka mer, eerst voor de SDAP (1937- 1940) en later voor de PvdA (1945-1967). Gedurende de eer ste vijf naoorlogse jaren voerde hij de PvdA-fractie aan. In deze hoedanigheid was hij een van de stuwende krachten achter de wederopbouw van Nederland. Door zijn vaak solistische op treden en boude uitspraken joeg Van der Goes als PvdA-lei- der herhaaldelijk partijgenoten tegen zich in het harnas. Op den duur leidde dat zelfs tot zijn val. In januari 1951 werd hij na een knetterende ruzie met premier Drees en partijvoorzit ter Vorrink over de toekomst van Nieuw-Guinea gedwongen zijn functie als fractieleider neer te leggen. Het enfant ter rible met het blauwe bloed bleef hierna overigens nog vijf tien jaar Kamerlid. Van der Goes van Naters, gebo ren in Nijmegen, begon na zijn rechtenstudie in 1930 zijn maatschappelijke loopbaan als advocaat in Heerlen. Als juri disch medewerker van de vak centrale NW nam hij daar de handschoen op tegen de macht van ^e mijnbazen en de invloed van de rooms-katholieke kerk. Kort na de Duitse inval in 1940 werd Van der Goes, die zich als Kamerlid een fel nazi-bestrijder had getoond, door de bezetters als politiek gijzelaar overge bracht naar concentratiekamp Buchenwald. Het laatste oor logsjaar bracht hij door in het Brabantse gijzelaarskamp St. Michielsgestel, waar tal van po litieke kopstukken verbleven. Gedurende zijn gevangenschap had de jonkheer alle tijd zich met zijn grote hobby bezig te houden: biologie. Hiermee was de basis gelegd voor de faam die hij later als kamerlid en eu roparlementariër verwierf: hij werd de eerste Nederlandse po liticus die zich inzette voor be houd van natuur en bestrijding van milieuverontreiniging. Van der Goes had overigens nog twee andere hartstochten die hij tijdens en na zijn Haagse politieke loopbaan uitleefde: de vereniging van Europa en de hulp aan derde-wereldlanden. Van der Goes was een 'Europe aan' van het eerste uur. In de jaren zestig combineerde hij zijn Kamerlidmaatschap met het lidmaatschap van het Euro pees parlement, waarvan hij de eerste Nederlandse vice-voor zitter werd. In deze laatste hoe danigheid bracht hij diverse be zoeken aan Afrikaanse landen. Daardoor raakte hij zodanig in de ban van Afrikaanse culturen dat hij eind jaren zestig samen met zijn vrouw Anneke colleges ging volgen aan het Afrika-stu- diecentrum in Leiden. Dick van Rietschoten almere - Wethouder Huis van Almere wil dat de theatershow 'Leven van de straat' van Ali B verplichte kost wordt voor de gemeenteraad. Volgens Huis is de show educatiever dan het overleg in de raad over de jon- gerennota's die in de maak zijn. Afgelopen weekend woonde Huis de show van Ali B bij in Rotterdam en was diep onder de indruk. „Na afloop van de voorstelling was ik helemaal van de kaart. Hij weet zaken op een zeer humoristische, maar tegelijk indringende manier te vertellen. Die indringendheid kun je nooit in een nota verpak ken." „Zo had hij een stukje over het discriminerende beleid bij bij voorbeeld discotheken. Je staat als allochtoon in een lange rij, iedereen mag naar binnen, maar jij niet want je hebt geen ledenpas. Of het solliciteren van allochtone jongeren. Zodra werkgevers hun naam onder aan de brief zien staan, krijgen ze al een afwijzing. Hilarische acts, waarbij iedereen dubbel ligt van het lachen. Daarna dringt echter wel de wrange waarheid tot je door." „Het zijn problemen die in alle grote steden spelen. Ook in Al mere. Wij, ik ook, zijn vaak veel te snel geneigd zelf te bedenken wat goed is voor de jeugd. Deze show drukt ons met de neus op de feiten. Daarom heb ik de raad opgeroepen naar deze voorstelling te gaan en twee uur lang te luisteren." Huis noemt zijn oproep van vandaag een semi-ludieke actie. „Natuurlijk heb ik het met wat humor gebracht, maar het is een serieuze boodschap. Dit is zeker geen grap en ook niet be doeld als gratis reclame voor AliB." den haag/gpd - Het is nog onze ker of de levensloopregeling per 1 januari 2006 van kracht kan worden. CDA en WD in de Eer ste Kamer twijfelen of pensioen fondsen en verzekeraars de nieu we regeling op tijd kunnen in voeren. De levensloopregeling moet de huidige VUT- en pre pensioenregelingen vervangen. Met de levensloopregeling kun nen werknemers maximaal 2,1 jaar aan vrije dagen sparen. Die dagen mogen worden opgeno men voor bijvoorbeeld zorg voor kinderen of partners, maar ook voor studie. Onder druk van de sociale partners mag de levensloop ook worden ge bruikt om eerder te stoppen met werken. „Wij willen harde garanties van de minister van sociale zaken dat de invoering van de levens loop niet leidt tot een admini stratieve puinhoop", aldus CDA-Senator Vedder-Wubben. „Wij hebben onze twijfels of de invoering wel binnen een jaar kan." Verzekeraars en pensioenfond sen hebben al gewaarschuwd dat het afschaffen van VUT en prepensioen en het invoeren van de levensloop veel te inge wikkeld is om binnen een jaar te regelen. Ze hebben al voor uitstel tot 1 januari 2007 gepleit. „We hebben goed geluisterd naar de bezwaren uit de prak tijk", aldus Biermans, de WD- woordvoerder sociale zeker heid. „Het is een drama als de invoering fout loopt. Sinds de behandeling in de Tweede Ka mer zijn al weer drie maanden verstreken. De invoering staat dus onder nog grotere tijds druk. De minister zal met goede inhoudelijke argumenten moe ten komen om ons te overtui gen." Het kabinet wilde VUT en pre pensioen afschaffen om langer werken te bevorderen. Boven dien levert afschaffing van vut en prepensioen extra belasting inkomsten op. Biermans denkt niet dat uitstel van de wet tot fi nanciële problemen zal leiden. „Dan komen de inkomsten ge woon een jaar later binnen." Onder druk van de regerings partijen en de vakbonden heeft het kabinet al tot tal van versoe pelingen besloten. Zo mogen mensen die op 1 januari 2006 56 jaar of ouder zijn nog ge woon gebruik maken van de vut en het prepensioen. Werk nemers die jonger zijn, kunnen nog sparen voor extra pensioen en ook de levensloopregeling mag worden ingezet voor pre pensioen. Mensen die maxi maal sparen kunnen zo toch nog op hun 60ste ophouden met werken tegen 70 procent van hun loon. het Britse BTW-tarief een be drag opleveren van bijna 8 ton. Carrouselfraude kan zeer profij telijk zijn. Zo benadeelde een carrouselnetwerk de Neder landse fiscus voor ongeveer 24 miljoen euro door fraude met omzetbelasting. Een vijftigjarige verdachte werd medio vorig jaar in Arnhem veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vijf jaar en een boete van 1 miljoen euro. Volgens fiscalisten is het in de EU relatief makkelijk om fraude te plegen. De verschillende lid staten houden er hun eigen BTW-systeem op na. De EU werkt aan harmonisatie. ben en alle mogelijkheden krij gen en toch zeggen: ja maar ik mis mijn land..." De prinses be veelt een andere opstelling aan: „Ik grijp mijn kans en ik voel me thuis. Ik vind het heerlijk om hier te zijn en probeer met Nederland mee te doen. Ze wil zich ook in de toekomst op integratie richten: „Ik ben zelf ook een allochtoon. Heel veel vrouwen kijken naar mij en denken: jij moest ook de taal le ren. Ze kunnen zich deels met mij identificeren. De prinses realiseert zich wel dat haar situ atie vanaf het begin af heel an ders was dan van veel anderen. Juist door haar positie kan ze veel doen: „Er is een rol voor de monarchie als symbool van eenheid, om mensen samen te brengen. Ik wil graag daaraan een bijdrage leveren." De prinses denkt dat ze partijen nader tot elkaar kan brengen. De prinses wil zich richten op de jongere allochtonen. „Ik denk dat de problemen van de eerste of tweede generatie dui delijk zijn, de derde generatie is lastiger. Je bent niet het ene maar ook niet het andere." hilversum/anp-gpd - Het inte gratieproces moet positiever worden benaderd, aldus prin ses Maxima gisteravond in het tv-programma NOVA. „Er is zo veel te halen in de verschillende culturen in Nederland. Er gaat zoveel mis qua onbegrip en misverstand. Wij moeten ge woon de rijkdom van integratie willen zien." Het was het eerste grote inter view dat de prinses alleen gaf. Aanleiding vormde de afron ding van haar inburgeringpro- gramma. De afgelopen jaren fiet Mdxima zich door bezoeken aan zo'n 110 instellingen, be drijven en personen informeren over de Nederlandse samenle ving. NO VA-ver slaggeefster Aletta Oosten filmde een aantal van die werkbezoeken. Het ge sprek met Jeroen Pauw vond plaats bij de prinses thuis. Maxima wijst ook min of meer op de eigen verantwoordelijk heid van allochtonen bij hun integratie. „Het gaat om jouw eigen energie en jouw eigen wilskracht om mee te doen. Want ik ken ook mensen en meisjes die het heel goed heb- (advertentie) Gezien op tv, nu in de winkel! Lees 't nu in de gratis bijlage bij Libeile!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3